De mens leven in de sneeuw voortdu- rend strijd tegen het vocht. Is het niet de sneeuw, dan is het wel het zweet. Als je bij het kopen van skikleding dan ook alleen op de mode let, loop je grote kans straks in dg^mtgnw veel ergernis te verduren Jj^kmgen hmdat het mooie pak/jaaTvm qeeni kant voldoet. voerd exemplaar zit aan de binnenkant van de broek een snecuwvanger, een ex tra voering die met elastiek om de schoenen sluit. Tegenwoordig zie je op de piste ook veel fleece. Dit uit micro vezels opgebouwde ft - materiaal kan zeer veel vocht geleiden van binnen naar buiten en heeft daarnaast en goed isolerend vermogen. In combinatie met laagjes ski-ondergoed en pull heel plezierig. Als materiaal voor wintersport-onder goed wordt zowel katoen, wol, zijde als kunststof gebruikt. Dit ondergoed neemt nauwelijks vocht op maar geleidt de warmte en het vocht naar de volgende laag. f Y&zL Deze laag moet dan het vocht kunnen reguleren, mijl- «jf f Tiet een eendelig skipak of een los jack met sÜbroek wordt/hangt af van de persoonlijke sfiaak. Eerrpak heeft het voordeel dat er geen snwÈuiau^li je rug' komt en het nadeel dat er bij ieder plasje of andere stop een kleine worsteling plaats vindt met de mouwen. Een jack kent deze problemen niet. Samen met een salopette, een skibroek die vrij ver boven de taille doorloopt en wordt opgehouden met bretels, is een jack een plezierige outfit in de sneeuw.Aan een ski jack kun je de volgende eisen stellen: kunststof ritssluitingen die je met handschoenen (die be schermen niet alleen tegen kou maar ook bij een val) kunt bedienen, een ritssluiting die doorloopt in de opstaande kraag, een capuchon (belang penbeschermer en dergelijke op te bergen), de mouwen moeten, liefst met elastiek, goed op de handen sluiten. Bij de skibroek, salopette of het skipak gaat de broek over de skischoenen. Bij een goed uitge- rijk bij snijdende wind in de lift), een goede vul ling (air push bijvoorbeeld is perfekt wateraf stotend, winddicht en ademend), genoeg zakken die met een rits of klittenband afsluitbaar zijn (om broodje, snoepje, zonnebrandcrème, lip Skiplezier wordt ergernis als je voeten voortdurend pijn doen. Skischoenen zijn dan ook een belangrijk onderdeel van de ski-uitrusting. Misschien zelfs wel het belang rijkste. De pasvorm van de schoen is beslissend voor de voeling' met de ski. Heft de voet teveel speling in de schoen, dan worden de krachten onvoldoende op de binding overgebracht. Bij een val laat de binding niet op tijd los en een blessure of botbreuk kan het gevolg zijn Evenals bij ski's zijn er ook bij skischoenen ver- Schnallen (sluitingen) voorop, schillende gradaties: beginner (L), gevorderd Wie overweegt in de loop van de tijd zelf een (A) en vergevorderd (S). Kenmerk van de L- ski-uitrusting aan te schaffen doet er goed aan schoen voor beginners is, dat de schacht slechts met de schoenen te beginnen. Eigen ski-schoe- licht voorover staat (Vorlage) en de schacht laag nen zijn plezierig omdat de binnenschoenen de is met een goede buigzaamheid naar voren. Vaak vorm van de voet aannemen, is het een achterinstap-model, wat vooral voor Neem voor het passen in de sportzaak ruim de beginners veel comfort én bedieningsgemak tijd. Pas de schoenen met een paar sokken en biedt. trek geen twee paar sokken over elkaar aan om De kenmerken van een A schoen zijn een iets de ski passend te krijgen. Daarmee verlies je het grotere Vorlage en hogere schacht. De S-schoen, gevoel voor de ski. Loop in de winkel minstens voor de zeer goede skiër en wedstrijdskiër, heeft een kwartier op de schoenen rond of vraag of een hoge schacht en is meestal voorzien van vele ze een avondje mee naar huis mogen, zodat de schoenen in alle rust gepast kunnen worden. Niets is zo vervelend als een ski-schoen die drukt en blaren ver oorzaakt. Bij kinderen is het passen van ski schoenen nogal een probleem. Het beste is de binnenschoen er uit te ha len, laten aantrekken en kijken of de pasvorm goed is. Voor de allerklein sten zijn er skietjes die met een paar bandjes gewoon aan de moonboots kunnen worden vastgemaakt. Vanaf schoenmaat 24 zijn er ski's met bin dingen. Bij skietjes boven de 70 cen timeter moet dat een veiligheidsbin ding zijn. Tijdens minder fraai weer, bij mist of sneeuw, is een 'sneeuwbril' een 'must'. Kies een type met anti-condensglazen. Ook voor brildragers zijn er, afhankelijk van de grootte van het mon tuur, skibrillen in de handel. Hobbels en andere oneffenheden in het sneeuwdek zijn, als de zon het laat afweten, veel beter te zien met een sneeuwbril. Voor dit doel zijn er brillen met oranje-achtig getinte, lichtgrijze of zelfs ge combineerde vensters. Hoe breder het venster hoe plezieriger. Een skibril die je niet gebruikt kun je om de arm doen. Elk merk brengt wel een mannen- en een vrouwenlijn. Voor kinderen zijn er speciale brillen. Je zult ze de kost moeten geven, de winter sporters die met rode, ontstoken ogen terugke ren van een vakantie in de bergen. De skibril mag dan ook absoluut geen sluitpost op de win tersportbegroting zijn. Een goede zonnebril is een even belangrijk onderdeel van de uitrusting als bijvoorbeeld de schoenen en de ski's. De ultraviolette straling is in het hooggebergte heel krachtig. Zonder speciale zonnebril kan ski blindheid optreden, een zeer vervelende aantas ting van het oog waarbij het hoornvlies ontsto ken raakt. Tranende ogen en het niet meer kunnen verdragen van het daglicht zijn de ge volgen. Draag tijdens de wintersport ook een zonnebril als de zon niet schijnt. Maak er een speciale bevestiging aan (koordje of bij nood een ski-pas-elastiekje) zodat de bril niet meters wegvliegt bij een val. De Nederlandse skivereniging test ie der najaar op een gletsjer in Oosten rijk de nieuwste ski's. Dat zijn er heel wat, want altijd zijn er weer geavan ceerder latten uitgedacht achter de ontwerptafels van de grote skifabri kanten. Prachtig. Wanneer je al een aantal jaren meedraait in de winter sport weet je zo langzamerhand wat je wel en wat je niet moet kopen. Ga je voor het eerst naar de sneeuw, dan is het niet ondenkbaar dat je door de bomen het bos niet meer ziet bij zo veel aanbod. Een goed advies, bij een winter sportzaak, is dan nooit weg. Wie voor het eerst op wintersport gaat, doet er goed aan ski's te huren. Voordeel van huren op de plek van bestemming is, dat je niet met schoenen en ski's hoeft te slepen of rijden. In Nederland huren heeft het voordeel dat je rus tig kunt kiezen en in je eigen taal kunt over leggen. Nadeel is dat je ski's, als ze eventueel kapot gaan, niet kunt ruilen als je op de plaats van bestemming bent. Wat het huren in Neder land vaak aantrekkelijk maakt is het recht op koop. De gehuurde spulletjes kun je tijdens de wintersport uitgebreid proberen. Bevalt het ma teriaal dan kan het onder aftrek van de huursom eigendom worden. Zo niet, dan gaat alles zo weer terug. Aan het huren van ski's zitten nog meer voor delen boven koop. Je hebt geen onderhouds kosten (een onderhoudsbeurt kost al gauw vier tientjes) en de ski's zijn altijd aangepast aan je niveau. Let bij huur wel altijd op een paar za ken. Belangrijk zijn een goed en onbeschadigd loopvlak, scherpe kanten en juist afgestelde bin dingen. Bij een goede wintersportzaak zal dit alles geen problemen geven. Tja, en wie eenmaal een echte crack is gewor den, zal altijd eigen ski's willen hebben, want dan blijft het niet bij die ene week wintersport in het jaar.

Scheldebode | 1996 | | pagina 15