SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 13 NOVEMBER 1996 Het wintersportseizoen zit er al weer in hoog tempo aan te komen. Na de zomerse koele Chablis en het eerste bord snert, moeten we al weer gaan wennen aan het idee van een warme Glühwein. In honderdduizenden Nederlandse huishoudens zijn dan ook op dit mo- wt ment dezelfde vragen aan de orde. Waar gaan we dit jaar heen en wanneer? Welke ge- bi&jèh zijn kindmendffijk? Gaan we met de auto of met ander vervoer? Boeken we een cha let of hotel?Wat kost het? Zoeken we een uitgebreid skigebied met ruimte voor avontuur of willen we liever de licht hellende blauwe pistes? De favoriete wintersportbestemmingen zijn nog steeds Oostenrijk, Zwitserland, iialjë en FrankrijK. Wintersporters, die daüf al vakef%aren, brengen die bestem mingen ongetwijfeld in verband met de bijpassende bijvoeglijke naamwoorden. Zo zal Oostenrijk vaak in één adem met de begrippen gemoedelijk en gezellig worden genoemd. Oostenrijk en wintersport zijn bijna syno niem. Oostenrijk, dat is ook openluchtbars onder aan de piste, waar skiërs onder ac cordeonklanken aan het eind van de dag opsnijden over de avonturen die ze beleefd heb ben. Met een biertje, een Glühwein of het distillaat Obstler, waarvan het drinken op wonderbaarlijke wijze bijna nooit leidt tot Hals- und Bein- bruch. Bekend is ook de Ja gerthee, hoewel je je afvraagt hoe de jagers na twee koppen van dat goedje het wild nog onder schot konden houden. De skimogelijkheden in Oos tenrijk zijn met ruim twintig gebieden en meer dan hon- derdtwintig wintersportplaat sen vrijwel onbeperkt. Solden in het Otztal op een hoogte van 1377 en 3058 meter is bij Nederlanders zeer pop ulair. Hoewel de infrastructuur voldoet aan de eisen van vandaag, heeft de traditionele Tiroler bouwwijze daar niets op hoeven in te leveren. Saalbach en het aangesloten Hinterglemm liggen in het Salzbuigerland op een hoogte van 1003 tot 2096 meter. De plaatsen gel den als de drukst bezochte wintersportbe stemming van Oostenrijk. De vele natio naliteiten maken het tot een levendig geheel. Het in Klostertal/Arlberg/Paznaun- tal gebied gelegen Sankt Anton (1304 tot 2811 meter) biedt een bijzondere combi natie van oude ingetogenheid en modem comfort. Nederlandse avant garde skiërs bezoeken dit dorp al tientallen jaren. komstig de volksaard van de Zwitsers, allemaal wat geordender toe. De sfeer en ambiance kun nen ook samenhangen met de in het gebied ge sproken taal. Wintersport in Zwitserland speelt zich af in negen gebieden met zo'n zestig be stemmingen. In het Mattertal, tegen de achter grond van de majestueuze Matterhom, ligt op een hoogte van 1628 tot liefst 3820 meter het autovrije Zermatt. U laat uw auto achter in het dorpje Tasch, waarna u in een bergtreintje ver der gaat. Het ontbreken van auto's geeft deze grote plaats inderdaad een zeer bijzonder ka- aan skiën in Amerika natuurlijk altijd een vlieg- ticket van rond de duizend gulden vastzit. Maar de lage dol lar werkt mee. Het unieke van de Rocky Mountains, die zich uitstrek ken van Canada tot bezuiden Denver, is de fantastische sneeuw, die minder nat is dan in Europa. Daardoor skiet deze droge poedersneeuw veel lichter en vergt min der kracht. Ook het Tiefschnee-skiën is opeens minder lastig dan het altijd leek. Be kende plaatsen in de Rockies zijn verder Vail en Steamboot. Ook in de Appalachen, die zich in Noord-Zuidwestelijke richting uitstrekken van Canada door New England, is het goed skiën. Wie de oversteek met kin deren overweegt kan niet om Smugglers' Notch in Vermont heen, dat in 1992 werd uitgeroepen tot Family Ski Resort of the Year. Het aantrekkelijke van een wintersportvakantie in Canada zijn het ontbreken van wachttijden bij de lift, het prijsniveau en het vriendelijke personeel. Wie er op uit is zijn grenzen te verleg gen, omdat hij het piste-skiën wel gezien heeft, is rijp voor het helikopterskiën. Na eenmaal door een helikopter op een maag delijke helling te zijn afgezet, moet je het verder zelf uitzoeken. ANWB Krijgt u al weer wintersportkriebels, dan zijn er volop mogelijkheden. De ANWB bijvoorbeeld beschikt over 'ledenwijzers' die bij een oriëntatie kunnen helpen. Hierin zijn (bijna) alle wintersportplaatsen overzichtelijk bij elkaar gezet met informatie over de bereikbaarheid, het aantal liften, de moeilijkheidsgraad van de pistes, etc. Le den kunnen deze gratis brochures afhalen bij de ANWB-vestigingen en VW- agentschappen. Wintersport is natuurlijk veel meer dan alpineskiën. Voor veel landgenoten betekent skiën langlaufen. Bovendien mag het avon tuurlijke snowboarden zich in een snel stijgende populariteit verheugen. Verreweg de meeste wintersporters kiezen nog steeds de auto als vervoermiddel naar de pistes, maar kunnen met slechte voorbereiding lelijk in de aap gelogeerd raken. Ook de keuze en het onderhoud van het skimateriaal is een onder werp dat in de voorbereidingsfase aan de orde komt. Ook over deze onderwerpen heeft de ANWB uitgebreid informatiemateriaal. rakter. Ook voor niet-skiërs is er genoeg te doen, zoals bijvoorbeeld een ritje met de tandradbaan naar de Monte Rosa. Verbier in het Rhönedal ligt Op een hoogte van 1485 tot 3330 meter. Verbier biedt niet alleen in het dorp zelf, maar ook langs de pistes een keur van restaurants en hutjes, waar het goed raclet ten is. Aanrader: Chez Danny. Wie er tenslotte op uit is bij de skilift eens achter Roger Moore of David Bowie te staan moet naar Gstaad, dat op een hoogte van 1052 tot 1950 meter in de Gstaad Super Skiregion ligt. Gstaad heeft de naam aantrekkingskracht uit te oefenen op le den van de jet-set, die minder bedreven in skiën zijn, omdat het een vrij makkelijk gebied is. Verenigde Staten Als de familie Carrington uit de TV-serie Dy nasty ging skiën, dan was dat in Aspen, Colorado. Maar wat vroeger slechts binnen het bereik lag van de meer ka pitaalkrachtigen is voor steeds meer 1 mensen mogelijk geworden, hoewel Geordender Zwitserland is na Oostenrijk het door Ne derlanders meest bezochte wintersport- land. In Zwitserland gaat het, overeen- Het Oostenrijkse wintersportplaatsje Kirchd- orf beschikt wel over een heel bijzonder per soneelslid bij de skilift. Het is de pandabeer 'Edelweiss' die beginnende skiërs over hun eerste angstige momenten op de lange latten heenhelpt. Kirchdorf heeft zich helemaal toe gelegd op 'Anfanger', die ook bij de plaat selijke skischool een streepje voor hebben. Juist de volwassen beginner wordt nog wel eens vergeten. 'We zetten daarom onze beste leraren op de startklassen', aldus Edi Bich- ler die de skischool leidt. En wie na de ba sisoefeningen voor het eerst naar boven gaat weet zich verzekerd van de assistentie van 'Edelweiss'. Als het dan niet lukt.

Scheldebode | 1996 | | pagina 13