de Golfbaan De Markt wordt groen en gezellig El Ooro HOUSE PARTY Slachtmaand DIT MOET IN DE KRANT! 32bu(V& Luctor et Emergo 75 jaar Herdenking Kristallnacht Multiculturele manifestatie Klezmermuziek CROENKALENDER E 1 K E WEEK HU S AAN H U SOP' W A L C H E Werk van verstandelijk gehandicapten in Galerie Atelier 'De Kaai LU N lil O O z Van Helder Zeeuws 'n Pittig feestje bouw je op Tel. 418653 E N Lappendeken Kaai vrijdag 8 november Stapjes Kijken Recht oensdag 6 november 199 b^^'OpE lBV^5 Burg. v. Woelderenlaan 5 - Vlissingen Luctor et Emergo repeteert. FOTO HARRY DE LANGE ZOUTELANDE De christelijke muziekvereniging Luctor et Emergo bestaat 75 jaar en nodigt daarom alle oud-leden en belangstellenden uit op een receptie in zaal Middendorp op za terdag 9 november van 15.00 tot 16.30 uur. De vereniging werd opgericht op 10 november 1921 onder aanvoering van voorzit ter D. Ie Coq en dirigent Geijssen. Na toetreding tot de Zeeuw- schen Bond van harmonie- en fanfareverenigingen in 1929 deed de muziekvereniging in 1930 voor het eerst mee aan een concours. De eerste uniformen konden in 1965 aangeschaft worden. Sinds 1990 staat de fanfare onder muzikale leiding van Ad Stroo en de tamboer/slagwerkgroep wordt gedirigeerd door de heer Dodmond. De fanfare telt momenteel 50 leden en beschikt sinds kort over een eigen oefenruimte in de voormali ge kleuterschool aan het Oranjeplein in Zoutelande. MIDDELBURG De anti-racisme stichting BRAVO houdt op zaterdag 9 november om 20.00 uur een Kristallnacht her denking op de Markt. Na een korte inleiding worden op de ge le steentjes voor het stadhuis een Davidsster gemaakt van braridende kaarsen in glazen (jam)potjes. BRAVO wil met de ze bijeenkomst wijzen op het feit dat in Nederland en en de landen om ons heen het racisme gestaag toeneemt. VLISSINGEN Van zaterdag 9 tot en met zondag 17 no vember wordt in het kader van 'Vlissingen-Middelburg-Mo- zaïekstad' een multicultureel programma gepresenteerd. Er zijn theater-, dans- en muziekvoorstellingen, themabijeen komsten, exposities, kinderactiviteiten, jongerenmanifesta- ties, kerkdiensten, culturele avonden en sportactiviteiten. Het thema is 'Geen discriminatie maar communicatie'. De organi satie is in handen van de werkgroep 'Vlissingen-Middelburg- Mozaïekstad'. Voor telefonische informatie over het program ma: 414660/472370. MIDDELBURG Klezmer is de traditionele instumentale volksmuziek an de Jisddisch sprekende bevolkingsgroepen in Oost-Europa. Het is geen specifieke muzieksoort, maar een wijze van spelen. In Hongarije werd in 1990 als eerste orkest sinds de Eerste Wereldoorlog de Budapester Klezmer Band op gericht. De groep blaast nieuw leven in de muzikale tradities van Joodse feesten als Purim, Chanuk, van trouwpartijen en theatermuziek. De Budapester Klezmer Band treedt op vrijdag 8 november om 20.00 uur op in de concertzaal in Middelburg. LANDSCHAP STICHTING HET ZEEUWSE Het vaste ritme van alledag op het oude boerenland kende zijn jaarlijkse hoogtepunten. Eén ervan was 'keutjesdag', de dag dat de slachter kwam om de vetgemeste keu uit het 'verkens kot' te slachten. Het was een feestelijke gelegenheid, en wie het een beetje handig bekeek verzon een smoesje om even langs te komen. Je werd dan getracteerd op een 'zwirte' of een andere heerlijkheid die de slacht opleverde. Op zo'n dag van over vloed kon het eraf. En 's avonds, op keutjesavond, werd onder het genot van een borrel de enorme voorraad alvast aangespro ken. Niet toevallig natuurlijk dat november als slachtmaand te boek staat. De winterperiode van kou en schaarste vergt zijn voorzorgsmaatregelen. En wat greep het allemaal prachtig in elkaar. De keu was vetgemest met de overvloed van de zomer en herfst. De schraalheid van de winter kon alleen maar kilo's kosten. De als regel niet al te ruime wintervoorraad werd niet alleen aangevuld; je hoefde ook niet van dat kostelijke eten te delen met 't verke. En wat natuurlijk ook telt: in het koude jaargetijde was het heel wat makkelijker om vlees en worst goed te houden dan in de zomer. Het nemen van voorzorgen om het barre jaargetijde door te ko men is ook in de natuur heel gewoon. De verzamelwoede van hamsters is spreekwoordelijk, maar natuurlijk zijn er tal van andere methoden om de winter door te komen. Kikkers laten zich naar de bodem van de sloot zakken en slapen in in de modder. Allerlei vogels zijn naar het zuiden getrokken en hun plaats is opgevuld door gasten uit het hoge noorden. Overigens zijn die massale verplaatsingen bepaald niet zonder risico's, al was het alleen maar door de enorme aantallen die afgeschoten worden. Jagers in landen als Frankrijk en Italië hebben zo hun eigen invulling van de slachtmaand. SCHELDEBODE in de rubriek 'Persoonlijk beke ken' legt Peter cruys van De Rode Pilaren uit. waarom on dernemen op skiën lijkt. Vanwege de gemeentelijke herindeling worden er op 13 november gemeente raadsverkiezingen gehouden. Een debat tussen de lijsttrekkers van de politieke par tijen over brandende kwesties die straks spelen in de nieuwe plattelandsgemeente op Walcheren. in een ontwerp be- heersvisie zet de pro vincie haar ideën uiteen over het toekomstige beheer van het natuurgebied de Man teling tussen Domburg en oostkapelle. De gebruikers mo gen hun mening geven. Na inspraakrondes volgt herinrichting Middelburgse Markt MIDDELBURG - Flaneren tussen de bomen, een terrasje pakken, winkeltjes kijken of na het winkelen even uitblazen op een bankje met zicht op het prachtige Gothische stadhuis. Geen visioen van een verre va kantiebestemming, maar het beeld van de Markt in Middel burg, zoals die er binnen niet al te lange tijd uit moet zien. Het herinrichtingsplan voor de Markt, zoals dat afgelopen week gepresenteerd werd, voor ziet in al deze elementen. De Middelburgs Markt, nu nog saai en grauw, krijgt een nieuwe in richting. Weg met de boompjes, paaltjes, bloembakken, bordert en al die verschillende soorten steentjes. De Markt moet een uitstraling krijgen die past bij het monumentale karakter van de stad. Niet zoals nu, een kale, doodse plek, die je zo snel mo gelijk over wilt steken, maar een plein om even de pas in te houden. Het plan gaat drie mil joen gulden kosten en wordt ge faseerd uitgevoerd. Het was een van de maatregelen van de gemeente om het auto verkeer in de binnenstad terug te dringen: het autovrij maken van de Markt. De een was er voor, de ander was er tegen, maar toen de Markt eenmaal autovrij was, was iedereen het er over eens: er moet wat met dat grote plein. Afgelopen week presenteerde het bureau SVP Architektuur en Stedebouw uit Amersfoort een herinrichtings plan voor de Markt. Het is een sober plan. De belangrijkste verandering is wel 'de aanleg van een dubbele bomenrij langs de kant met voldoende ruimte om er tussendoor te wandelen, maar ook weer niet teveel ruim te tusse bomenrijen en winkel gevels. Dat geeft een intiemere sfeer. Het moeten hoge bomen worden met een niet al te dicht bladerendak. 'Transparante bo men', verduidelijkte directeur van het SVP ir. A.H.M. Trom- pert en haalde als voorbeeld de bomen voor het postkantoor aan de Lange Noordstraat aan. De verlichting wordt ook aan gepast: geen hoge lantaarns meer, die een kil licht geven, maar lantaarnpalen die een ge zelliger schijnsel verspreiden. Het plein blijft verder vrij van obstakels, zodat het de belang rijke oorspronkelijke functie kan behouden van marktplaats en ontmoetingsplaats, van en voor de burgers van de stad. De bomenrij vormt meteen de scheiding tussen het Markt plein en het Tympaanpleintje, waar, behalve de bomen die er al staan, een aantal platanen moet komen. De bomen moeten het daglicht filteren, zodat het in de zomer op de terrasjes aan genaam toeven is. De bestrating van het plein, nu een lappendeken van allerlei soorten steentjes, wordt ook aangepakt. Langs de gevels moeten stoepen komen als een 'plint' langs de gebouwen. Dan een strook voor voetgangers en bevoorradingsverkeer en daar naast een dubbele strook waar in bomen, terrassen, banken, verlichting en ander straatmeu- bilair is opgenomen. Dat straat- meubilair verdient ook aan dacht. Het moeten bankjes, prullebakken en lantaarns zijn, die een solide schoonheid uit stralen. Meubilair waar je graag naar kijkt, graag op zet en graag netjes wil houden. De uitvoering van het plan gaat zo'n twee tot drie miljoen gul den kosten. De gemeente heeft daarvoor al een miljoen gulden De lappendeken van steentjes, waar de Markt nu mee bestraat is, moet plaats maken voor een plaveisel van mooie, duurzame materialen. FOTO ARCHIEF DE SCHELDEBODE gereserveerd. Dat betekent, dat het plan in fasen tot stand moet komen. Hoe dat gebeurt, moet de nieuwe gemeenteraad beslis sen. De omzoming van het plein, met de 'plint' langs de ge vels en de boombeplanting, staat eerst op de planning. Het herinrichtingsplan ligt tot en met 10 december ter in zage. Op 9 december komt het aan de orde bij de commissie stadsontwikkeling. De gemeen teraad buigt zich over het plan op de vergadering op 16 decem ber. „Niet alles gaat zomaar in een lijstje" GOES - „Het is een vrouw met een gebroken been in het ziekenhuis. Haar been is met een touw vastge maakt aan de balken van het plafond. Ik weet het heel zeker". Ad is zeer fan tasierijk als hij een ab stract schilderij beschrijft. En welke kunstenaar zal een titel voor zijn schilderij verzinnen als Ad: 'Prins Bernard tussen de scha pen'? Mariska ontdekte in een van de schilderijen de boerderij van haar opa. „Het gras, het huis en de bomen doen me erg denken aan vroeger." De opa van Mariska had een boerderij. „Maar het schilderij (Vin- cet van Gogh, 1882 schets uit brief, loterij kantoor) vind ik een lelijk schilderij. Al die mensen staan zo te dringen voor de ingang. Het is zo druk!" René houdt van Afrikaanse kunst en sinds hij West- Afrikaanse beelden in de kerk heeft gezien, staan zijn tekeningen er vol van. Ad, Mariska en René gaan we kelijks een ochtend naar Gale rie Atelier 'De Kaai' aan de Turfkade in Goes om er te teke nen of te schilderen. Als de zon schijnt weerspiegelen de huizen aan de Goese Kade zich in het water van de haven. Het schil derachtige plaatje is al vaak vereeuwigd. In een van die van oude panden werken sinds mei verstandelijk gehandicapte mensen. Zij krijgen in het ate lier de mogelijkheid zich via het tekenen te uiten en te ont plooien. De begeleiding bestaat ondermeer uit het stimuleren en ontwikkelen van de teken en schildervaardigheden. Plezier beleving is erg belangrijk bin nen dit gezamenlijk project van Huize Den Berg in Goes en de Stichting Dagcentra Ooster- schelde in Zierikzee. Galerie *Jacky Rommers intensief aan het werk in Galerie Atelier 'De Kaai' Atelier 'De Kaai' wordt beheerd door Phia Verstraete, zij stu deert Cultuurwetenschappen aan de open universiteit, is Z- verpleegkundige en activitei tenbegeleidster. „Een prima combinatie", is haar conclusie. Ilona Naaykens is de vaste in- valskracht en eerste graad do cente tekenen en schilderen. Phia Verstraete: „Wat voor ons ADVERTENTIES AIR SCREECH NIEUWSTE MODEL Diverse kleuren. Mt 39-46. KWALITEIT GULDENS VOORDEEL Meer dan 160 winkels. Kijk in de Gouden Gids. een verworven recht is in de maatschappij, recht op een stuk ontwikkeling, moet vanuit de verstandelijk gehandicapte mens nog steeds bevochten worden." Het initatief voor Galerie Ate lier 'De Kaai' gaat uit van Hui ze Den Berg en werd in oktober officieel geopend. Bij Huize De Berg liep al langer het project 'Laat ons maar stilletjes doen'. Phia Verstraete, een belangrij ke schakel in het geheel, vertelt: „Er is bewust voor de naam 'De Kaai' gekozen. Kaai is niet al leen een aanlegplaats voor schepen, maar het staat ook d.j. Reza d.j. Scorpion d.j. Olaf DISCOCENTER Oude Vismarkt 2a Goes FOTO TANNIE DE JONGE voor 'op goede grond beland zijn'. Met deze nieuwe naam zijn we in mei '96 gestart. Het was de opzet om 'De Kaai' te gebruiken als kunstgalerie en atelier. Het project is mede mo gelijk gemaakt door subsidie van de CZ-groep in het kader van het zorgvernieuwingsfonds. Hierdoor kunnen veel bewoners van Huize Den Berg deelnemen aan dit project. Bovendien ont moeten ze andere verstandelijk gehandicapten uit de regio in het atelier; dat heeft tot gevolg andere gesprekstof, vriend schappen sluiten, kortom inte gratie. In het atelier gaan we niet uit van het beperkt zijn van de deelnemer, maar werken met zijn of haar mogelijkheden. De deelnemers worden geselec teerd op hun beeldend vermo gen. Nieuwe deelnemers obser veren wij om om vast te kunnen stellen wat de mogelijkheden zijn. Dat vergt tijd en geduld." Ilona Naaykens vult aan: „In feite haal je het betere in ie mand naar boven. Het is ook vaak attent maken op dingen. We zijn naar het Cobra Museum en naar de expositie in de Grote Kerk hier in Goes geweest. Daar kwamen veel vragen over. Het is kleine stapjes maken en dan kan er iets geleerd worden. Als je iets aanbiedt dan kom je te weten wat ze willen. Waar ligt hun interesse. Je werkt van uit de deelnemer, je zet de oor spronkelijkheid van de deelne mer centraal. Je laat het vanuit die mens gebeuren en je reikt alleen aan wat hij of zij nodig heeft. De gemaakte werken worden bekeken door de selec tiecommissie. Dat wordt serieus aangepakt. Niet alles gaat zo maar in een lijstje. De motivatie is dat mensen het kopen omdat het mooi is en niet omdat het van verstandelijk gehandicap ten is. Er is kwaliteitsbewaking en het werk wordt besproken, dat kan tot verbetering leiden. Het beeld zelf, daar komen wij niet aan, dat doen de makers." De schilderijen zijn te koop en de opbrengst kom ten goede aan de uitbreiding van het atelier. Phia Verstraete over de activi teiten die ontplooid worden: „Hoe meer je ervaart, hoe meer je te vertellen hebt. Daarom ligt de nadruk in het atelier op kij ken, wat zie ik om me heen. We bezoeken musea en andere ga leries, en tekenen of schilderen in de natuur. Bij alles wat je aanbiedt zie je al snel wat de deelnemer zelf wil. De een wil graag alles weten over schil ders; de ander kruipt achter zijn schildersezel en heeft er geen oren naar. Een derde wil weer uitgelegd krijgen hoe be paalde technieken werken. Het gevolg is, dat ze attent worden op zaken die in de maatschappij aan de orde zijn. Laatst bracht een deelnemer een artikel mee over de expositie van de schil derijen van Jan Steen want daar wilde hij wel eens naar toe. Je kunt niet alles, want er is maar beperkt zakgeld. Maar de deelnemers zijn zeer enthou siast. Ze houden zelf een dum my bij en daarin beschrijven ze hun indrukken van die week. Van Cobra en Appel, was heel mooi, met goede kleuromschrij- vingen. Van Anton Heijboer daarentegen vonden ze dat die te veel donkere kleuren ge bruikte. 'Dat is vast een depres sieve man', zo luidde de conclu sie." „Ik ben dan ook heel gelukkig voor de deelnemers dat dit pro ject er is", zegt Phia. „Stuk voor stuk komen hun persoonlijkhe den naar voren in het beeldend werk. Toch ben ik een beetje bang voor de toekomst, dat wat nu aan de gang is mag blijven bestaan. Wat voor ons een ver worven recht is in de maat schappij, recht op een stuk ont wikkeling, moet vanuit de ver standelijk gehandicapte mens nog steeds bevochten worden. Die strijd gaat vadj< verloren in politiek gekrakeel, de geldver- delers en zo. Daar waar het om gaat, de verstandelijk gehandi capte mens is dan helemaal niet meer 'im Frage'." In wisselwerking met Ilona re gelt Phia het werken in het ate lier. Inge Gast draagt vanuit Brugzieht (deel van de Stich ting Dagverblijven Ooster- schelde in Zierikzee) haar steentje bij. Phia wijst nog even op de onmisbare vrijwilligers: „Wij worden ook enorm gehol pen door Rotaract, een groep jongeren die alles voor ons doen. Ze organiseren allerlei activiteiten om ons te spons oren. Ze doen dat heel enthou siast en allemaal vrijwillig. Weet je wat ook erg leuk is? Buitenstaanders komen hier bij ons in 'De Kaai' schilderen, geïnspireerd door onze deelne mers. Dat kan allemaal." Galerie Atelier 'De Kaai' aan de Turfkade 7 in Goes is geopend van maandag tot en met don derdag; telefoon 222891. LU Commissaris van de koningin drs. W.T. van Gelder had op de Zeeuwse dialectendag in Kapelle een hel der moment. Hij liet weten een voorstander van het gebruik van het Zeeuws dialect te zijn. Bij zijn komst naar Zeeland had hij een cursus Zeeuwse taal verwacht, want in Zeeland spreek je immers Zeeuws. Zelf was hij nog nooit in het Zeeuws aange sproken. Hij sloeg daarmee de 'spieker' op z'n kop, want de meeste dialectsprekers schakelen in het bij zijn van anderen, zeker bij de Commissaris van de Koningin, snel over op ABN. Algemeen Beschaafd Nederlands is misschien het dialect van Haarlem en omstreken dat indertijd aangewezen werd als stan daard Nederlands. Dat is met de paplepel ingegoten en zo word je tweetalig. Vroeg je op het dorp om 'een pak suuker', in de stad werd dat een kilo suiker. Zo plant de een uien en de ander juun, en doet dat in de tuin of in de tuun. De heer Van Gelder stipte in zijn betoog aan, dat Amsterdams en Rotterdams hun ei gen karakter, hun eigen accent behouden, dat leeft gewoon. Sprekers van verschillende dialecten kun nen zich meestal goed met elkaar verstaan. Zeeuws dialect krijgt steeds minder gebruikers en dat is niet goed. Een cursus Zeeuws kan best nuttig zijn; een aantal vuistregels opstellen en 'vee praote mae'. Klein blijft klein, 'blijf je stijf wordt 'bluufje stieve'. 'Ik kom al' wordt 'ik kom d' en 'moet ik al' wordt mok'aDe stomme h verdwijnt, huis wordt 'uus, en de scherpe g wordt een h. Laten we dat 'kacheltje- op-den-diek' maar eens flink opstoken. Dan kan over enige jaren de Zeeuwse Dialectendag als volgt geo pend worden: "Kommissaoris Van Helder oa 'n 'el- der moment in zessennehentig". Cameleon.

Scheldebode | 1996 | | pagina 1