Gereedschap 'gespreid kopen Met verf een ander huis en Luitsen (ver)bouwen twee keer eigenhandig een huis Asbest verwijderen een gevaarlijke karwei rends 96-- 314 1 :N Een 'wereldklus' in het kwadraat Een vakman inhuren voor een klus kost veel geld en hij is ook niet altijd even gemakkelijk te vinden. ZelJ doen bespaart al gauw tientallen tot duizenden guldens en kan bovendien leuk zijn. Er is volop goed gereedschap te koop en in bouw markten en bibliotheken is betrouwbare doe-het-zelfinformatie te vinden. Veel men- jen draaien dan ook hun hand niet om voor klussen die eerder louter en alleen door de vakman werden uitgevoerd. Maar een econoom die samen met zijn vriendin, video editor bij een video-ptoduktie bedrijf, tot tweemaal toe van a tot z met ei gen handen ecu woning (verjbount, ontmoet je niet iedere dag. 'Een kwestie van vertrouwen hSben m j&elf en vooral durf. Dan kom je heel ver.Is het advies van Annika RbkkM-^fzS) en Luitsen Madhuizen (30). In mei 1992 kosifen Annika en Luitsen voor aanlokkelijke prijs een sfeervolle, maar erg vêrwaarlooi^rvooroorlogse woning vlakbij het MftntTfflvan Steenwijk. Knus. Zelfs met een piepklein tuintje. 'We zagen het als opstapje naar een mooier en groter huis. De bedoeling was dat we niet al te rigoureus zouden verbou wen om er tien jaar te wonen,' vertelt Annika. Het liep anders. Pas in augustus 1994 zag de woning er uit zoals Annika en Luitsen haar wil den hebben. Van tien jaar rustig wonen is al geen sprake meer. Er staat inmiddels een nieuw bouwproject op stapel en wel in het Venetië van het Noorden, zoals het fraaie waterrijke Giet hoorn ook wel wordt genoemd. Een vrij staande woning met vrij veel grond rondom. Toch is het niet het huis maar de plek aan het water en de weg wat Annika en Luitsen naar Giethoorn trok. Zoals het er nu uitziet gaat de vervallen woning tegen de vlakte en op deze plek wordt een nieuw huis naar oud model op gebouwd. Annika en Luitsen geven zich drie jaar de tijd voor deze klus. Deze keer wordt niet alles zelf gedaan. Het casco wordt door een aannemer neergezet. Het ambitieuze Steenwijker duo zorgt voor de in vulling. De bedoeling is veel oude materialen uit het af te breken huis te gebruiken, zoals te geltjes, beddesteedeurtjes en de oude schouw. Sparen Eerlijk is eerlijk, Luitsen Madhuizen, leraar eco nomie en manager/eigenaar van een boekhoud- kantoor, is niet helemaal een leek in doe-het- zelf-land. Vanaf ongeveer zijn twaalfde legde hij, samen met zijn vader, maandelijks 25 gul den opzij. Was er voldoende geld dan kochten ze een stuk gereedschap. Toen de verbouwing van het pandje in Steenwijk aan de orde was lag er dan ook een arsenaal aan gereedschap waar iedere doe-het-zelver jaloers op zou zijn. De grote en dure stukken die bij de verbouwing nodig waren werden gehuurd bij een bouw markt. Annika: 'Alleen de centrale verwarming hebben we laten aanleggen. Verder hebben onze ouders geholpen bij de bouw. We zijn op de eerste verdieping begonnen, met de moeilijkste klus, de badkamer. Dat lukte aardig en toen de keuken aan de beurt was waren we overmoedig geworden. Omdat we niets konden vinden naar onze ideeën, of het was volgens onze normen veel te duur en ook nog van spaanplaat gemaakt, besloten we alles in eigen hand te nemen. De keuken, van geschilderd hout met een granieten aanrechtblad, hebben we zelf ontworpen en ge maakt. Alle deurtjes en plankjes moesten wor- den gefreesd, een enorm karwei.' De kennis voor de verbouwing haalden Annika en Luitsen uit bouwmarkten, bibliotheek en door te praten met mensen die al eerder zoiets bij de hand hebben gehad. 'Meestal zijn er heel wat mensen in je omgeving die wat weten. Pik er dan de beste uit. We wilden alles goed over denken en namen daar ook de tijd voor. Wat we geleerd hebben komt ons straks goed van pas in Giethoorn.' zegt Annika. Er wordt wel eens beweerd dat je twee keer een huis moet verbouwen om het in één keer goed te doen. Is dat bij Annika en Luitsen ook het geval? 'Nee', zegt Annika met overtuiging. 'Zo als wij het wilden is het ook gewor den. We hebben over alles goed nagedacht. Onze woning in Giethoorn wordt precies zo. Het enige verschil is: nu be ginnen we met twee rechter handen.' Zelf behangen, schilderen, een gaatje boren voor het ophangen van een schilderij. Het zijn van die huis klusjes die iedereen die een beetje handig is wel zelf kan kla ren. Meestal heb je niet van de ene dag op de andere een arsenaal aan gereedschap voor die huiselijke akke fietjes. Zoiets bouw je op. Op een dag heb je een schroe vendraaier nodig en een week later, bij een acute klus, een hamer en zaag. Voordelen van gespreid en 'los' ko pen zijn dat je niet in een keer vee geld kwijt bent en dat je van elk gereedschap het merk van eigen keuze kunt kopen. Na deel is dat je een of ander ge reedschap net (nog) niet bij de hand hebt als je het hoogno dig hebt. Toch is het beter niet voor de 'voordelige aan bieding alles-in-één' te bezwij ken. Met een fraai ogende maar kwalitatief soms twijfel achtige complete gereed schapskist ben je vaak in ver houding duurder uit dan met een losse aankoop omdat je de helft van de kist-inhoud misschien nooit gebruikt. Een basis-set voor kleine klus sen is snel bij elkaar. Je komt een heel eind met een zaag, liefst met geharde (universele) tanden, middenformaat (blad lengte 40 a 45 centimeter), boormachine (met universele hulpstukken), een nijptang, een schaaf (een stalen blok schaaf is gemakkelijker op diepte afstelbaar dan een hou ten schaaf), een set schroeven draaiers, een hamer en uiter aard een bakje met wat schroeven, pluggen en spij kers. Wie geen twee rechter handen heeft zal de echt grote Het kost heel wat energie om het huis netjes op orde te houden als er kleine kinderen of huis dieren zijn binnen het gezin. Glad houtopper vlak is over het algemeen goed schoon te ma ken, maar met wanden is het een ander verhaal. Soms, als de wandbekleding heel erg vies is, zit er niets anders op dan de boel opnieuw te be hangen. Maar het kan ook anders. Een krasje of een kindertekening op de muur hoeft tegen- Deze kunststof gereedschapskist heeft niet alleen een royale onderbak voor de grotere gereedschappen maar is bovendien voor zien van een extra diepe inzettray. woordig geen probleem meer te zijn als de wand met de juiste verf is behandeld. Er zijn tegen woordig supersterke muurverven waar je een schrobber op kunt zetten, en dan geven ze nog geen krimp. En met schoolbordenverf is er een hoekje te creëren waar kinderen ongestoord hun gang kunnen gaan met tekenen. Leuke verfeffecten krijg je met sjablonen. Was vroeger het decoreren met verf alleen een hobby voor een artistieke enkeling, vandaag de dag zie je telkens weer nieuwe vormen en toepassingen voor iedereen. Zorg bij sjabloneren voor een schone en vetvrije ondergrond. Bevestig het sja bloon (bijvoorbeeld appeltjes, auto's, ballonnen enz.) op de muur. Tamponeer met een kwast wat verf op waterbasis lichtjes in het motief en herhaal dit verschillende keren. Niet alleen een muur, ook een vloer kun je met verf mooi de coreren. Dat vereist wel wat geduld en nauw keurigheid. Heel mooi in bepaalde interieurs staat een tegel-motief. Het geeft een antiek ef fect. Vroeger was asbest een wondermiddel. Het is een Grieks woord en het betekent 'onver gankelijk'. En dat is het. Asbest is bijna onverslijtbaar, isolerend en brandwerend en werd tot tien jaar geleden voor allerlei toepassingen gebruikt. Bijna iedereen kent nog wel het asbest kookplaatje. Tot voor kort werd het materiaal ook veel gebruikt in de woningbouw en als onderlaag van een vinylvloerbedekking van fabrikant Forbo-Krommenie. Inmiddels is bekend dat asbest gevaarlijk is. Daarom mag het niet meer gebruikt worden. Maar in veel woningen is nog asbest aanwezig, evenals in sommige oude huishoudelijke apparatuur zoals strijkijzers en vlamverdelers. Zolang de asbestvezels niet vrij komen is er geen enkel probleem, Dat houdt in dat je as best het beste kunt laten zitten waar het zit. Maar soms zit er niets anders op dan het te verwijderen. Als de vloerbedekking versleten is bijvoorbeeld en er nieuwe gelegd moet worden. Voor het verwijderen van asbest bestaan regels. Huurders of eigenaren van woningen waar oude kapotte vloerbedekking ligt moeten eerst contact opnemen met de gemeente om toe stemming te vragen voor verwijdering. Pas als een zogenaamde 'Mededeling onder voor schriften' is afgegeven mag het asbest via de voorschriften die bij de toestemming gege ven worden zeil' verwijderd worden. Die voorschriften moeten, ter bescherming van de eigen gezondheid en die van anderen, precies nageleefd worden. Het asbestafval moet apart ingeleverd worden. De gemeente weet waar en onder welke voorwaarden. Als het nodig is dat asbest via een sloopvergunning verwijderd wordt, moeten er specialisten aan te pas komen. De werkzaamheden zijn dan namelijk te gevaarlijk om zelf uit te voeren. Informatie fabrikant Wie een vinyl-vloerbedekking heeft waarvan het vermoeden bestaat dat er asbest in zit, kan informeren bij fabrikant Forbo-Krommenie (075-6477881). De fabrikant onderzoekt zonodig een monster of stuurt een consulent die bekijkt of het spul zelf te verwijderen is. De consulent laat ook zien hoe een speciaal ontwikkelde doe-het-zelfset moet worden ge bruikt. Deze set bevat twee gezichtsmaskers met filter, twee stel wegwerpkleding, folie, tape, fixeer en afvalzakken. Er worden twee sets verstrekt omdat met z'n tweeën werken veiliger is. Het is de bedoeling dat gemeenten deze set te koop aanbieden. Niet overal is dat het geval. Wie geen handige buurman heeft, zelf twee linker handen en niet kan putten uit een familie-achterban met klussers, hoeft niet met de handen in het haar te zitten als er in de badkamer, keuken of op de vloer enig kitwerk moet worden verricht. Voor deze mensen is er een zelfklevende af- dichtstrip, de Kitstrip, die kleine en grote naden en kieren dicht. De kitstrip is van elastisch (niet scheurende) polyethyleen met aan de achterzijde een lijmlaag op rubberbasis. Je verwerkt de strip door deze met vaste hand langs naden of kieren te trekken. Het materiaal is te gebruiken in de badkamer langs bad, douchebak of wastafel, in de keuken bij het aanrecht of langs de spoelbak. Ook zorgt de strip voor een strakke voeg tussen plint en vloer. De strip (in witte of camee uitvoering) ver kleurt niet en is met een gewoon schoonmaakmiddel te reinigen.

Scheldebode | 1996 | | pagina 14