15 Zeeuw Geschiedenis van de gewone de Golfbaan MARKT Symposium afnemende sociale zekerheid EIoro Fazanten IMMMJii—Ml—WilMlMiBilIIB Knappe Vlissinger gezocht CX Kwetternest op peuterhoogte Jubileum Stuiverconcert v&v GROENKALENDER zeelandhallen 25 AVOND De kleur van water Paspoort LU ISI Ui O O z Herdenking bevrijding Aktiviteiten Centrum Middelburg viert 12 y2 jarig bestaan De Coese brengt in operette ihr Husar Operette november de 'Viktoria und Op 13 november worden er ge meenteraadsverkiezingen gehou- I den. De redactie van de Scheldebode legde alle Middelburgse lijsttrekkers van de negen deelnemende partijen een aantal vragen voor. Hoe de verschillende partijen denken over armoede, koffieshops, het stadgewest en ander onderwerpen leest u op pagina 15. woensdag 30 oktober 1996 M - V Het is feest bij de Miro. Het centrum bestaat 25 Jaar. Dat wordt gevierd met champagne. Tel. 418653 'n Pittig feestje bouw je op i GOES Eieren A.s. vrijdag 1 NOVEMBER info lijn SCHEEDEBODE De nieuwe peuterspeelzaal in Westkapelle aan de J. Campert- straat. WESTKAPELLE De architecten van architectenbureau Bebber Jongepier zijn door de knieën gegaan voor de peuters van Westkapelle. Zij ontwierpen een nieuw gebouw voor peu terspeelzaal 't Kwetternest, waar alles is afgestemd op de peu ters. Zelfs de ramen zijn op 'peuterhoogte' aangebracht. Op zaterdag 2 november geeft burgemeester Van Maldegem de nieuwe speelzaal om 10.30 uur officieel in gebruik aan het be stuur van 't Kwetternest. 's Middags is er open huis van 13.00 tot 14.30 uur. De peuterspeelzaal bestaat dit jaar 20 jaar. VLISSINGEN Een delegatie van de Stichting Medebur gers Taganrog bezocht onlang het bejaardenhuis in de zuster- gemeente van' Vlissingen. Daar ontmoetten zij mevrouw Ivapova Zinaida (1924). Zij ovrhandigde de delegatie een brief, waarin ze beschrijft hoe een Vlissinger tijdens de inval van Duitse troepen in Taganrog in januari 1942, haar het leven heeft gered. Haar redder heet Tangard Zalcer of Zelcer. „Een knappe man", zo omschrijft Ivanova Zinaida hem. „Lang en Sterk met donkere ogen, zware wenkbrauwen, een smalle neus, mooie lippen en een hoog voorhoofd. Hij was toen 26 jaar en sprak goed Russisch." Mevrouw Zinaida zou graag weer in contact komen met haar redder van toen en hoopt dat burgers uit Vlissingen haar kunnen helpen om hem of zijn familie in contact te komen. Wie informatie kan verschaffen of Tangard of zijn familie, wordt verzocht contact op te nemen met de Stichting Medeburgers Taganrog, tel. 643275. door Marco Evenhuis De Zeeuwse Boekenweek is in zicht en dus breekt er een stortvloed aan Zeeuwse publikaties los. Zo verscheen vorige week het zeven tiende boek van de eenentwintig boeken die de uitgeverij De Kope ren Tuin dit jaar uitgeeft. Afgelopen donderdag werd in een bom volle Nieuwe Kerk in Middelburg de eerste aflevering gepresen teerd van de historische reeks 'Ach lieve tijd', een gezamenlijke uitgave van uitgeverij Waanders, het Rijksarchief in Zeeland en de Zeeuwse Bibliotheek. In negentien afleveringen wil 'Ach lieve tijd' een beeld schet sen van de vele facetten van de Zeeuwse geschiedenis. Er wor den afleveringen gewijd aan onder meer de strijd tegen het water, de Zeeuwse steden, het Zeeuwse platteland, oorlogen, kunstenaars en geloof. De ne gentien deeltjes worden alle door verschillende auteurs ver zorgd. En daar zitten klinkende namen bij als Gijs van der Ham, Peter Sijnke, Jan Zwemer, Ar nold Wiggers en Ad Beenhak ker. Ook de redacteuren, die de totstandkoming van de serie begeleiden, zijn bepaald geen onbekenden op het gebied van de Zeeuwse geschiedenis. In de eerste aflevering doet dr. Gijs van der Ham een prima poging om in een kleine dertig pagina's een indruk te geven van 'Twin tig eeuwen Zeeuwen en hun rij ke verleden'. Het deeltje begint met het bekende verhaal rond de godin Nehalennia om vervol gens in het kort aandacht te be steden aan de Romeinse tijd, het ontstaan van de Zeeuwse dorpen en steden, de stormvloe den, de Reformatie, de Gouden Eeuw, de Napoleonetische tijd, het economische verval in de eerste helft van de negentiende eeuw, de ontluikende industria lisatie in de tweede helft van die eeuw en de verdere opbloei van de provincie. Het illustratiemateriaal in 'Twintig eeuwen Zeeuwen en huh rijke verleden' mag er zijn. Er is heel wat onbekend materi aal uit de verschillende Zeeuw se archieven en musea gebruikt en een en ander is haarscherp afgedrukt. Daarnaast zijn ej* natuurlijk een flink aantal il lustraties, die bij de ware lief hebber van Zeelandica wel be kend zijn; veel afbeeldingen uit de Zeelandia Illustrata en uit het foto archief van het Zeeuws Documentatiecentrum. De negentien afleveringen van elk 24 pagina's voegen niets toe aan de bestaande literatuur over de diverse onderwerpen. Dat is ook niet de bedoeling van de uitgever; 'Ach lieve tijd' be vat juist de geschiedenis van de gewone Zeeuw, geschreven voor de gewone Zeeuw. Tijdens zijn toespraak na het in ont vangst nemen van het eerste exemplaar stelde commissaris van de koningin W. T. van Gel der dan ook: „'Ach lieve tijd' is wetenschappelijk correct, maar onvolledig". „Maar", zei de commissaris, „ik hoop dat het tijdschrift een sti mulans mag zijn, een uitnodi ging om meer te weten te komen over de geschiedenis van Zee land". En volgens uitgever Waanders is dat inderdaad één van de doelen die de uitgeverij met 'Ach lieve tijd' wil berei ken. Een loffelijk streven, dat de medewerking van instanties als het Rijksarchief in Zeeland en de Zeeuwse Bibliotheek ze ker verdient. Jammer en zelfs enigszins storend is echter de presentatie van een en ander. Zo worden we in het eerste nummer doodgegooid met kre ten als 'Spaaren bewaar', 'Pak mee 'Dit mag u niet missen Een jachtpartij rond de eeuwisseling. en 'Bewaar en koester het verle den'. Met een prijs van f 7,95 mag een deeltje van 'Ach lieve tijd' misschien niet duur heten, maar aan een complete verza meling hangt een behoorlijk prijskaartje. Inclusief verza melband kosten de negentien delen zo'n f 170, -En dat is be paald niet weinig voor een boekwerk van in totaal onge veer 460 pagina's. De eerste af- FOTO ZEEUWS DOCUMENTATIE CENTRUM levering van 'Ach lieve tijd' heet 'Twintig eeuwen Zeeuwen en hun rijke verleden', is ge schreven door dr. Gijs van der Ham en is bij de meeste Zeeuw se boekhandels verkrijgbaar. Burg. v. Woelderenlaan 5 - Vlissingen MIDDELBURG Muziekvereniging Vlijt Volharding (V&V) uit Souburg houdt op zaterdag 2 november haar Jubi leum Stuiverconcert in de Concert- en Gehoorzaal in Middel burg. Omdat de Souburgse muziekvereniging 75 jaar bestaat, verlenen het Scheldeloodsenkoor en het Zeeuws Jazz Quintet hun medewerking. Het Stuiverconcert is het jaarlijks terugke rende donateursconcert van V&V. Dit jaar is het concert tege lijkertijd de afsluiting van de jubileumactiviteiten. Het pro gramma bestaat uit lichtemuziek. Voor het eerst zal de voor malige drumband zich presenteren als slagwerkgroep. De en treeprijs bedraagt traditioneel één stuiver; Er zijn nog enkele kaarten verkrijgbaar. Ongezelligste rommelmarkt van Nederland- ZATERDAG 2 NOVEMBER 9 00 -17.00 uur ZONDAG 3 NOVEMBER 10.00 -17.00 uur gen. Daarnaast organiseren we op woensdagmiddagen series bijeenkomsten over so ciaal - maatschappelijke on derwerpen onder leiding van een deskundige. Al met al heb ben we nu al meer dan 200 deel nemers." Volgens Tempelaars vinden veel deelnemers het moeilijk om de eerste keer bij het Ontmoetingscentrum Dau- wendaele naar binnen te stap pen. „Een drempel is er zeer ze ker. Het is ook niet niks om hier zomaar naar binnen te stappen. Mensen die de situatie waarin ze terecht zijn gekomen nog niet kunnen accepteren, zullen die stap niet zo snel zetten. Vaak komen belangstellenden eerst vijf keer langslopen voor dat ze de zesde keer naar bin nen durven." „Maar al te vaak krijgen we hier mensen binnen, die be hoorlijk uit het lood geslagen zijn. Door werkloosheid of ar beidsongeschiktheid, bijvoor beeld. Stap voor stap komen ze er dan weer bovenop, vaak me de dankzij onze hulp. Uiteinde lijk gaan ze weer aan het werk of melden zich aan voor vrijwil ligerswerk. Wat ik zelf zo leuk vind, is dat sommigen van hen na een paar jaar weer even te rug bij ons komen, even bijtan ken." Volgens Tempelaars is het in Middelburg niet beter of slech ter dan elders in het land. „Veel van onze deelnemers komen uit de zogenaamde sociale vernieu- wingswijken, zoals Dauwen- daele, Zuid, Nieuw-Middel burg en de Stromenwijk. Je merkt toch dat het vooral in dergelijke wijken niet best gaat. DISCOCENTER Oude Vismarkt 2a Goes Drempel is hoog om bij het ACM naar binnen te stappen Er is veel werkloosheid en de eenzaamheid neemt sterk toe. De maatschappij individuali seert. Dat merk je hier in Mid delburg net zo goed als in de grote steden. Echt honger wordt hier misschien niet gele den, maar dat wil nog niet zeg gen, dat er niets aan de hand is. Zo zijn er heel wat deelnemers aan het ACM, die zich maar zel den een goed stuk vlees kunnen veroorloven. Af en toe een bal gehakt en verder eieren, heel veel eieren". Rond de huidige problematiek rond uitkeringsgerechtigden organiseert het ACM ter gele genheid van het 12'/j jarig be staan een mini - symposium on der de dubbel titel 'Goed dat er een ACM is' 'slecht dat er een ACM moet zijn'. Het eerste deel van het symposium, dat dins dag 5 november wordt gehou den in het Ontmoetingscentrum Dauwendaele, gaat over de voorzieningen die het ACM biedt en hoe deze worden erva ren. Vertegenwoordigers van de deelnemers van het ACM wor den daarbij geïnterviewd door Bert van Leerdam. Het ACM wordt steeds groter; de sociale zekerheid wordt kleiner en steeds meer mensen vallen naast de boot. Na de pauze, in het tweede deel van het mi- OOSTKAPELLE "De kleur van water" is de naam van de nieuwe tentoonstelling in het Zeeuws Biologisch Museum te Oost- kapelle. Een fototentoonstelling over de Nederlandse kust en rivie ren die de bezoeker deelgenoot maakt van het spanningsveld tus sen natuurlijke en menselijke invloeden. Iedereen die wel eens een strandwandeling maakt, komt ze tegen: dingen als kratten, flessen, schoenen, slierten wier en hout. Ze worden door het water aangevoerd en op de kust geworpen. Wier, een kwal of een dode vogel zijn onderdeel van de natuur. Maar heel veel onderwerpen zijn vreemd in het landschap. Troep die daar ei genlijk niet hoort te liggen! Aangespoelde voorwerpen hebben Toon Fey altijd geboeid. Ze lig gen in een omgeving die ze wezenlijk vreemd is, maar stralen des ondanks een merkwaardige en onbedoelde schoonheid uit. Ieder voorwerp lijkt een verhaal te vertellen. Hun verschijrting is vaak maar van korte duur. Dezelfde dag kunnen ze alweer weggespoeld zijn of onder het zand verdwenen. Toon Fey is een fotograaf/schrijver van reisreportages, boeken en artikelen. Hij is vast medewerker van maandbladen als Grasdui nen, Panda (WNF) en uitgaven van onder andere Natuurmonu menten, landschapsstichtingen en Staatsbosbeheer. De tentoonstelling is georganiseerd door het Natuurmuseum West- Overijssel uit Zwolle en is te zien van zaterdag 2 november 1996 tot en met zondag 5 januari 1997 in het Zeeuws Biologisch Museum. ni - symposium is er in de vorm van een forumdiscussie meer aandacht voor de oorzaken van deze problematiek. De forumle den zijn J.W. Scheffers, ar- beidspastor van DISK, A. Har rewijn, landelijk voorzitter GroenLinks, L. E. Coppoolse, gedeputeerde, E. M. J. van Brummelen, wethouder ge meente Middelburg en C. Da- men, districtsbestuurder FNV. Meer informatie over het Akti- viteiten Centrum Middelburg en het mini - symposium van dinsdag 5 november krijgt u van Mieke Tempelaars, tel. (0118) 61 15 80. Ui Het nieuwe paspoort is weer volop in het nieuws. Was er voor enige jaren grote heibel over de kwaliteit en vooral over het namaken er van, nu is het allemaal nog een graadje erger. Het oude paspoort in stemmig zwart werd vervangen door een veilig rood boekje met dezelfde gegevens. Door die verandering naar een vei lig boekje zijn politici, carrières en bedrijven gesneu veld. Het resultaat mocht er dan ook zijn, een niet te vervalsen document. Onmisbaar voor reizen naar het nabije of verre buitenland. Neem daarbij de Wet op de Persoonsregistratie die het voor iedereen verplicht maakt om zich te legitimeren en het nieuwe paspoort ging grif van de hand. Toch zeker gezien de hoge leges die er voor betaald moeten worden. Maar daarvoor wordt het paspoort dan ook bijna ter plekke op het ge meentehuis klaargestoomd. Er ging dan ook een schok door het land, toen werd vastgesteld, dat met het nieuwe onvervalsbare paspoort toch geknoeid kan worden. Volgens de ingewijden neme men een stukje plastic, een strijkijzer en de juiste pasfoto. Aan de keukentafel kan de malversatie binnen vijftien minu ten uitgevoerd worden. Gestolen of geleende paspoor ten krijgen zo een heel nieuwe bestemming. De eerza me burger houdt zich hier natuurlijk niet mee bezig, dat is meer het werk van lieden die het met de wet niet zo nauw nemen. De behandelde paspoorten worden meestal gebruikt door wetsovertreders die het land uit willen. Normaal kunnen deze criminelen niet aan een geldig paspoort komen. Dat is ook het enige licht puntje in deze zaak; ze reizen er het land mee uit en wij zijn er mooi vanaf. Cameleon. VLISSINGEN In de eerste week van november wordt de bevrijding van Walcheren in 1944 herdacht. Een aantal bevrij ders van toen is dan opnieuw op Walcheren. Zij zijn op 1 no vember bij de herdenking en kranslegging bij de monumenten in Vlissingen (9.45 uur), Westkapelle (10.45 uur) en Dishoek (15.15 uur). Op 2 november leggen zij om 11.00 uur een krans bij de N.H.-kerk in Serooskerke en om 14.30 uur op het Britse oorlogskerkhof in Bergen op Zoom. Op zondag 3 november is er om 12.00 uur een sobere herdenkingsplechtigheid bij het monument aan de Commandoweg in Vlissingen, waar destijds de geallieerde troepen aan land kwamen. In Vrouwenpolder en Serooskerke wordt op 8 november de bevrijding herdacht om respectievelijk 9.45 en 10.30 uur bij de monumenten ter plaat se. "Ons centrum is er vooral voor de gezelligheid", zegt Mieke Tempelaars, coördinator van het Aktiviteiten Centrum Middelburg (ACM), een centrum voor uitke ringsgerechtigden uit Middelburg en omgeving. "Na tuurlijk wordt er ook wel eens heel serieus over pro blemen gepraat, maar bij de verschillende activiteiten die voor de deelnemers worden georganiseerd, gaat het er toch vooral om een gezellige middag met elkaar te beleven." Ter gelegenheid van het 12'A ja rig bestaan van het ACM in no vember, zal het centrum een mini - symposium houden on der de dubbeltitel 'Goed dat er een ACM is .slecht dat er een ACM moet zijn'. De problemen, waar Tempelaars op doelt, zul len tijdens dat symposium be slist niet uit de weg worden ge gaan. Al in 1982 werd er door diverse instanties voor het eerst gesproken over de oprichting van een activiteitencentrum in Middelburg. Tempelaars: „Dat had nogal wat voeten in aarde, maar na veel overleg werd op 1 mei'1984 de eerste activiteiten middag gehouden. Dat sloeg di rect aan. Die eerste keer hadden we gelijk zo'n 45 deelnemers binnen." Binnen het ACM is ruimte voor verschillende activiteiten, zoals handvaardigheid, schilderen, toneel, biljarten en klaverjas sen. Tevens worden er taalcur sussen Engels en Frans gege ven. Voor de organisatie van dergelijke activiteiten maakt het ACM dankbaar gebruik van ruim veertig vrijwilligers. In de beginjaren werden twee midda gen per week georganiseerd, de dinsdag en de donderdagmid dag. Later kwam daar ook de maandagmiddag bij. „Dat zijn de algemene activiteitenmidda- Een mistige najaarsochtend in de wijdse Zeeuwse polders is niet compleet zonder rondscharrelende fazanten. Als de oogst van het land gehaald is lopen ze vaak wat verdwaasd rond, omdat ze ineens beroofd zijn van hun dekking. Maar dat duurt niet lang, want al gauw hebben ze een nieuwe plek gevonden om zich verborgen te houden. En dat is nodig ook, want het jachtseizoen is weer begonnen. De fazant is al in de Middeleeu wen ingevoerd als jachtvogel. Het dier heeft zich tot nu toe ge handhaafd, maar niet zonder menselijke hulp. In veel jachtvel den werden tot voor kort geregeld fazanten uitgezet om de stand op peil te houden. En natuurlijk werd bij het jagen de verhouding tussen hanen en hennen zorgvuldig in de gaten ge houden, wat er vaak op neer kwam dat vooral hanen de klos werden. Want fazanten hanen zijn haremhouders, die niet op een hennetje meer of minder kijken. Het uitzetten van fazanten is wettelijk aan banden gelegd en het zal de komende decennia moeten blijken of de fazant zich zonder aanvulling met ge kweekte exemplaren zal kunnen handhaven. Het is vrijwel ze ker dat de stand plaatselijk een forse aderlating zal ondergaan. De meeste vogelaars zijn daar niet rouwig om. Exoten genieten niet al te veel aanzien, ook al zijn ze al eeuwen geleden verwil derd. En toch zou het een rare gewaarwording zijn. Of je nou in de duinen loopt, een boswandeling maakt of door de polders struint, fazanten zijn altijd nadrukkelijk aanwezig. Ook als ze niet hun snerpende roep laten horen of ongehaast over de kale akkers rondscharrelen kun je ze haast niet missen. Al was het alleen maar doordat ze zo vaak met veel geraas vlak voor je voeten opvliegen. Je vraagt je dan, ondanks hun luid misbaar altijd weeraf wie er nou het meest geschrokken is: de fazant of zijn grootste natuurlijke vijand. ADVERTENTIE Hl 0164-

Scheldebode | 1996 | | pagina 1