Thema-avond: Leren leven met verliezen De Koperen Tuin vult zeelandica-kast De mooiste smartlap is van Pim Zwaan 39° 1300 ^^>49° 19° ces» 69° MEER PLEZIER VAN JE GULDEN twiiukle waspoeder 7." 6." 1 por 500 gram gas Bromfietsexamen populair Extra belegen Croma De week van het Zeeuwse Boek GROENTEHAL SCHOUT Hafine 'r J pinda's n 100 i Claybury SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 30 OKTOBER 1996 317 Flink Bestseller Natuur in zeeland Dorpen en steden Landbouw in beeld DEZE WEEK EXTRA VOORDELIG 2.50 4.00 5.00 1.95 2.95 Breeweg 47 - Middelburg Croky double crunch chips IMobo sprits Hero frisdrank Honig bak- of cakemeel Mini Broskitkat, lion, rolo, nuts of smarties theezakjes A Edet fluweel toiletpapier A00 Mer <**ns Kro. Koelvers Milner £98 Camembert 98 Drumsticks Speklappen Malse bieflapjes Groen teenfruit Geschrapte worteltjes Verse wokmix 499 tak 400 gram Blanke witlof a9 GOES - De vereniging Hum- anitas houdt op donderdag 7 november om 19.30 uur in hotel Terminus te Goes een thema avond over het onderwerp 'Le ren leven met verliezen'. Marie ke de Bruijn, psychodrama-the rapeute te Dordrecht, is de in leider van dit onderwerp. Na een pauze is er gelegenheid om vragen te stellen. Dankzij de nalatenschap van haar vader kon Marieke de Bruijn (45) in Amerika rouw en verliesverwerkin studeren in het vermaarde Kübler-Ross centrum in Virginia. Marieke: „Ik werd als psycho-drama- therapeute toegelaten voor de aanvullende studie. De oplei ding is emotioneel en zeer in dringend. Je kunt niet alleen verstandelijk met rouw en- ver lies omgaan. Je wordt ook op je eigen verdriet en verlies terug geworpen." Voor haar betekende dat dat zij in Amerika bezig was met het verlies van haar ouders. „Het uitgangspunt van Elisabeth Kübler-Ross is ook dat je je als helpster bewust moet zijn van je eigen gevoelens en blinde vlekken, voordat je je stort op andermans leed. Je moet als helpster volgens haar methode altijd met innerlijke groei bezig blijven. Daarvoor heb je een vaste begeleider nodig. Het mag immers nooit verstandelijk werken woren volgens technie ken, die je op mensen toepast." „Met mensen meelopen terwijl je zelf een weg zoekt voor je ei gen oplossing, is een gevoels matige en intense bezigheid. Je moet de mensen die zich veilig bij je voelen, echt aanvoelen. Je moet als mens ook leren te ver liezen en afscheid te nemen. Dat gaat het hele leven door en komt meer op loslaten. Dat is pas mogelijk als je zelf alle emoties daadwerkelijk tot ui ting hebt gebracht. Onze cul tuur is daar niet zo op ingesteld, want je moet flink blijven. Dat is meestal een verdedigende houding om te zeggen: 'val mij niet lastig met je emoties'." „Als we ons geen tijd gunnen en het moeten of willen wegstop pen, dan kunnen er blokkades ontstaan. Je ontkomt er niet aan om je verdriet te leren plaatsen, hoewel de pijn kan blijven. Ouders die een kind hebben verloren, dragen dit verlies de rest van hun leven met zich mee. Daar helpt enkele kracht van positief denken aan. Je kunt alleen leren leven met dit verlies. Overigens zijn er veel meer verliessituaties die heel ingrijpend zijn. Ik denk aan echtscheidingen, het verlies van werk of verlies van je ge zondheid." Elisabeth Kübler-Ross begon in 1965 in gezelschap van theolo giestudenten stervenden te be zoeken in een ziekenhuis in Chicago. Ze schreef op basis daarvan haar eerste bestseller 'Lessen voor levenden', die ook in Nederland tientallen druk ken beleefde. Elisabeth Kübler-Ross leerde van de stervenden dat je aan dacht in je leven moet besteden aan verliezen. Dat is niet alleen voor het innerlijk leven van be lang, maar ook om je verant woordelijk te kunnen voelen voor anderen." GOES - Maar liefst zestien nieuwe titels voegt 'De Koperen Tuin' in Goes dit jaar toe aan de Zeelandica- kast van de Zeeuwse boekhandels. Met enkele bestsel lers verwierf deze boekhandel en uitgeverij eerder landelijke bekendheid, terwijl de oplage van veel titels juist bescheiden is. Jan Bruijns werk daarnaast in de boekhandel en noemt het uitgeven een nevenactiviteit. „Zoiets ontstaat uit liefde voor het mooie in je eigen omgeving en betrokkenheid", merkt Bruijns op. „Als een onderwerp me niet interesseert, kan ik er geen boek over maken." Er zijn al heel wat boeken over Zeeland verschenen in de loop der jaren. „Maar nog nooit zo veel als dit jaar", merkt Jan Bruijns op. „Ja, 1996 overtreft alles. Volgend jaar zal het hope lijk wat minder zijn. Het doel is dan ook om niet teveel te pro duceren, maar wel mooie boe ken te maken. Maar soms ko men veel dingen tegelijkertijd, daar ontkom je niet aan." Dit keer is het dus een indruk wekkende reeks die gepresen teerd wordt. Met aan de voora vond van de Week van het Zeeuwse boek 'Scheepswerven in Zeeland'. Een zeer interessante uitgave over vroegere en nog bestaande werven waar schepen zijn ge bouwd en gerepareerd, voor de visserij en de binnenvaart. Veel aandacht wordt daarbij besteed aan de grootste scheepswerf in Zeeland 'De Schelde'. Binnenkort verschijnen bij de 'Koperen Tuin' onder meer 'Hervorming in Zeeland', een bijzondere promotiestudie van Clazien Rooze-Stouthamer, maar ook een nieuwe verhalen bundel in dialect van Rien de Jonge onder de titel 'Bie ons op de klapbanke'. Werken aan zo'n verscheiden heid vindt Jan Bruijns een uit daging. „Zeeland heeft veel kanten die belicht kunnen wor den en dat komt in ons fonds tot uitdrukking", laat hij weten. „Het was ook leuk om samen met Omroep Zeeland te werken aan het geschenk van de Week van het Zeeuwse Boek, in op dracht van de Zeeuwse boek handels: 'Liedjes van het Zeeuwse land'. Je duikt er hele maal in en juist dat is de garan tie van een mooi eindprodukt. Ik heb de cd op casette gezet en in de auto vaak afgespeeld." De natuur nam dit jaar in de uitgavenreeks van 'De Koperen Tuin' een speciale plek in. Over het gebied van strand en duinen en achterliggende bossen bij Domburg verscheen 'Een wan deling door de Manteling'. Maar het grootste project, ooit door 'De Koperen Tuin' onder nomen is wel 'De natuur in Zee land'. Hierin beschrijft Winant Halfwerk de verschillende landschapstypen en de natuur lijke rijkdom van de provincie. Met honderden prachtige aqua rellen en foto's in kleur is dit het duurste project dat de uit geverij ooit gedaan heeft. Jan Bruijns: „Een boek voor na tuurliefhebbers en iedereen die iets meer wil weten over de landschappen en het planten en dierenleven in Zeeeland. Het kwam tot stand in samenwer king van de afdeling Voorlich ting van de Provincie." Een hoogtepunt was ook de in ontvangstname van 'Veere, van vissersbuurt tot vestingstad' door Prins Willem Alexander. Hoe het in de landbouw toe ging aan het begin van deze eeuw werd onder meer beschreven in 'De hofstede Donkerzicht' Dat gebeurde tijdens de onthul ling van de Veerse maquette in de Grote Kerk. Verder verscheen ook 'Mooi Walcheren', over het landschap, de natuur en de geschiedenis van dat eiland en waarbij ook steden, dorpen en gehuchten de revue passeren. 'Dorpen in de Zak' (Zuid-Beveland) gaat over het gebied van de huidige ge meente Borsele: de landbouw, ambachtslieden en winkeliers, volksgebruiken en festiviteiten, de oorlog en de watersnood ramp en de kwart eeuw die ver streek sinds de gemeentelijke herindeling van 1970. In opdracht van de gemeente Borsele kwam begin dit jaar in de dorpenreeks een boek uit over Oudelande. De schrijver van deze serie, Jan de Ruiter, legt momenteel de laatste hand aan een boek over Nisse, dat eind november uit komt, tegelijk met een uitgave over Heinkenszand van Marien Mallekoote. Archivaris Huib Uil schreef 'Zierikzee, stad met vele gezichten', dat door de ge meente Zierikzee aan de voora vond van de gemeentelijke her indeling op Schouwen-Duive- land als een afscheidscadeau onder de inwoners huis aan huis werd verspreid. „Dat is zeer gewaardeerd", aldus Jan Bruijns. Op stapel staat nog dit jaar 'De wapens neergelegd', over de geschiedenis van het ei land en de vereniging tot één gemeente op Schou wen - Duiveland. Over de landbouw verschenen twee boeken: 'De Wilhelmina- polder' (het grootste landbouw bedrijf in ons land) en 'De hof stede Donkerzicht', een moder ne boerderij op Nood-Beveland, waar een halve eeuw geleden nog volop met trekpaarden werd gewerkt. Jan Bruijns: „Over deze hoeve, die de familie Leendertse al vele generaties beheert is met veel liefde ge schreven. Je ziet ook hier heel goed het verschil tussen de landbouw van vroeger en nu. Juist die liefde voor het onder werp is iets dat ik als uitgever met de schrijver deel." VLISSINGEN - De 15-jarige MAVO-scholier Pim Zwaan werd vorige week de winnaar van de nationale smartlappen- wedstrijd tijdens het Jongeren Festival 1996, georganiseerd door de K.L. Poll-stichting voor Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Hij bracht het zelfge schreven lied 'Papa' met zoveel gevoel, dat er voor de jury geen twijfel meer mogelijk was: Pim werd nummer een. Pim Zwaan zit in de vierde klas van de Stedelijke Scholenge meenschap Scheldemond. Hij is lid van het schoolorkest en was vorig jaar betrokken bij de mu zikale begeleiding van de jaar lijkse musical. Zijn ideeën voor de musical van 1997 zette hij in hoofdlijnen op papier. Het the ma moest zijn: jongeren, ver- VLISSINGEN - Vijf maan den na de invoering blijkt er veel belangstelling te zijn voor het bromfietsexamen. Tussen 3 juni en begin oktober legden 19.588 jongeren een examen af. Het percentage geslaagden be droeg gemiddeld 36,9; het nam toe van 28 procent bij de start in juni tot ruim 41 procent eind september. De stijging is vooral een gevolg van het feit dat steeds meer kandidaten ter voorbereiding op het examen een theoriecursus volgen bij een rijschool. Het CBR ver strekte verder bijna driehon derdduizend bromfietscertifi caten aan mensen die vóór 1 juni 1980 geboren zijn en daar om geen examen hoeven te doen. In de provincies Zuid-Holland en Zeeland werden van juni tot en met september in totaal 4,596 bromfietsexamens afge nomen. Het percentage ge slaagden liep de afgelopen vier maanden gestaag op van 25,7 procent, in juni tot 38,5 procent eind september. Bij de examen centra van het CBR bestaat de indruk, dat nog te weinig men sen het verband leggen tussen het kersverse bromfietsexamen en de verkeersveiligheid. Op merkingen van kandidaten en hun ouders betreffen bijna al tijd de kosten voor het examen, de rompslomp en het feit dat er al een brommertje in de schuur staat te wachten. Bij de vaststelling van de Wegenverkeerswet 1994 be sloot het kabinet dat iedere bromfietser over een certificaat of een rijbewijs moet beschik ken om een brommer te mogen besturen. Het grote aantal on gevallen met bromfietsen wordt op deze manier naar ver wachting een halt toegeroepen. Steeds weer blijkt dat bij de ongevallen de beperkte ver- keerskennis van met name de jongere bromfietsers een rol speelt. Zij missen tussen de ba sisschool en de autorijlessen ie dere vorm van verkeersonder- richt. Daarnaast is de kans op een ongeval door de toename van het wegverkeer statistisch gezien gestegen. Iedere bromfietser die door de politie wordt aangehouden zonder bromfietscertificaat loopt kans op een boete van 110.-. Voor een certificaat is een examen nodig of een be zoek aan het postkantoor. Wie na 1 juni 1980 is geboren, kan bij een theoriecentrum van het CBR bromfietsexamen doen. Het examen kost 50.55. Wie vóór 1 juni 1980 is geboren en geen rijbewijs heeft, vraagt een certificaat aan bij het CBR. De vereiste formulieren zijn ver krijgbaar bij het postkantoor. Voor de administratieve afhan deling moet 25.- worden betaald. liefdheid en drugs. Pim vertaal de dat in een verhaal over een jongen met gescheiden ouders, die zich daarover schuldig voelt en daarom naar de drugs grijpt. Met behulp van zijn keyboard componeerde ook vast het lied 'Papa'. Het toeval wilde dat net de wedstrijd 'Schrijf een smart lap' onder de aandacht kwam van zijn muziekleraar. Toen de ze het nummer 'Papa' hoorde, besloot besloot hij het lied in te sturen. In totaal waren er zes genomineerde smartlappen voor de finale. De finalisten mochten hun lied opnemen op een verzamel-cd. De jury onder leiding van NRC-joumalist Henk van Gel der was unaniem lovend over het optreden van Pim Zwaan. „Ik keek steeds de zaal in en ze vonden mijn uitstraling goed", zegt Pim. „Bovendien was ik de enige die alleen zong, de ande ren zongen met z'n tweeën." Pim vindt muziekmaken leuk, maar denkt niet dat hij er zijn carrière van gaat maken. „Het liefst ga ik iets in de journalis tiek doen, misschien wel bij de radio." NRC-kunstredacteur K.L. Poll richtte destijds de gelijk namige vereniging op om acti viteiten op het gebied van kunst, onderwijs en weten schappen te stimuleren. Na zijn dood in 1991 werd de vereni ging omgevormd tot een stich ting, dieieder jaar een scholie renprijsvraag uitschrijft op het gebied van de kunsten, zoals ar chitectuur, poëzie, schilder kunst en muziek. De andere ge nomineerden in de Smartlap- penwedstijde waren scholieren uit Haarlem, Leiderdorp, utrecht en Leiden. 2 kilo 3 kilo 3 kilo 2 kilo 2 kilo 2 kilo 2.95 ALKMENE GOUDRENETTEN PRACHT ELSTAR ST. REMY STOOFPEREN GIESER WILDEMAN CONFERENCE MANDARIJNEN ZONDER PIT 25 stuks voor 5.00 ANDIJVIE 1 kilo 1.00 GESNEDEN SNIJBONEN 1/2 kilo 2.25 PRIMA AARDAPPELEN 25 kilo 7.50 SPRUITEN KLASSE 1 1 kilo 1.25 BLOEMKOOL GOEDKOOP Leuke sortering bloemen en planten Parkeren geen probleem. naturel of paprika div. bosvruchten, cassis, cerise of cassis Unht a jm f\f\ per pak cornflakes pak 375 gram I Dop fpoAont' r aak 250 gram 1 doos 20 stuks pak 6 rollen Trf por 500 gram pmr stuk 250 gram natural of gemarlnaard kilo 1 kilo par aak 44 MIDDELBURG WINKELCENTRUM DAUWENDAELE EN WINKELC WELSINGE SUPERMARKTEN

Scheldebode | 1996 | | pagina 17