SCHELDEBODE ff R.A DIO Armoede, veiligheid en het stadsgewest Gootsteendrama met Vlaams accent. Bij Scouting Zeeland staan de leden voortaan centraal KORT NIEUWS Finale 4e klas libre klein Weekend vol jeugdtheater De Scheldebode legt Middelburgse lijsttrekkers vragen voor woensdag 30 oktober 1996 LAND S-HEERENHOEK - De eindstrijd 4e klasse libre klein van het biljartdistrict Walcheren-De Bevelanden wordt afgewerkt in eetcafé De Kroon te 's-Heerenhoek. De laatste twee speel dagen zijn op zaterdag 2 en zondag 3 november, aanvang tel kens om 12.30 uur. De finale wordt zondag verwacht rond de klok van 16.00 uur. In volgorde hebben zich voor deze titelstrijd geplaatst: A. Ge luk van HIO Heinkenszand; J. van de Berg (LBV Lewedorp); H. van Leerzum (ALM Goes); B. Poortvliet (VEGABV) Oost-Souburg); J. Vleugel (Scheldezicht Wemeldinge); A. de Jonge (De Sportvisser Yerseke); E. Rentmeester (OBK 's - Hee- renhoek) en E. Verstraten (HBC Heinkenszand). Reserves zijn: M. Hamminga (HIO); N. de Leeuw (Avontuur) en M. Branden burg (Avontuur). MIDDELBURG De organisatie van scouting in Zeeland wordt 'platter'. Dat moet de jeugdleden, om wie het uiteinde lijk allemaal gaat, ten goede komen. Na een voorbereidingspe riode van ruim twee jaar wordt gaat op 1 november de Regio Scouting Zeeland van start. De regio komt in plaats van het vroegere gewest Scouting Zeeland en de drie scoutingdistric- ten. Deze ingrijpende verandering is het resultaat van een lan delijke reorganisatie waarbij de scouting in Zeeland de eerste scoutingregio wordt in Nederland. De Zeeuwse scoutinggroe pen grijpen de gelegenheid aan om het ontstaan van de regio op feestelijke wijze te vieren. Het regio-feest vindt plaats op vrijdag 1 november in 'Het Zilveren Schor' te Amemuiden. Al le 760 Zeeuwse kaderleden, de jongerentak, vertegenwoordi gers van de Provincie Zeeland en Scouting Nederland zijn daarbij uitgenodigd. De reorganisatie heeft voor de scouting in Zeeland grote ge volgen. De drie scoutingdistricten en het gewestelijk niveau verdwijnen omdat de leidinggevenden en jeugdleden op groepsniveau deze structuur als te complex en weinig flexibel ervaren. In de nieuwe organisatie staan de jeugdleden - en na mens hen de leiders en leidsters - centraal. De Zeeuwse scou tinggroepen bepalen voortaan zelf hoe hun ondersteuning er uit zal zien. Dat heeft gevolgen voor bijvoorbeeld trainingen en spelactiviteiten. Het bereiken van deze historische mijlpaal is voor Scouting Zeeland aanleiding om hieraan tijdens een regio-feest officieel de nodige aandacht te schenken. Naast de Zeeuwse kaderleden en scouting-jongeren van de Zeeuwse jongerentak worden on der andere de Commissaris van de Koningin, drs. W.T. van Gelder, gedeputeerde L. Coppoolse en mevrouw I. Gehner, voorzitter van het landelijk bestuur van Scouting Nederland, op het feest verwacht. VLISSINGEN Het komend weekend staan in de Vlissingse en Middelburgse theaters drie zeer uiteenlopende jeugd theatervoorstellingen op het programma. Vrijdagavond 1 november om 19.30 uur brengt theatergroep Huis aan de Amstel in het Vlissingse Arsenaaltheater de pro ductie 'Hamlet'voor iedereen vanaf 9 jaar.Vorig seizoen speel de de toonaangevende jeugdtheatergroep 'Romeo Julia' in Vlissingen en nu is er dus opnieuw een Shakespeare. Over Hamlet, een gewone jongen met een gewoon leven, bevriend met Horatio, verliefd op Ophelia. Maar nu kan hij nog maar aan één ding denken: wraak. Hij moet zijn oom doden die zijn vader heeft vergiftigd. Op zaterdagmiddag 2 november om 15.00 uur brengt Cees Brandt in de Mid delburgse Stads schouwburg voor kinderen van 3 tot 6 jaar 'Verborgen Laatjes'. Over een mannetje dat in een ladenkast woont. En ieder laatje heeft zijn eigen ge luidje, inhoud en gevoel. Het manne tje zorgt goed voor zijn spulletjes; alles heeft een eigen plekje, maar, er zijn ook verborgen laat jes. Cees Brandt is één van de weinige professionele theatermakers in Nederland die voorstellingen maakt voor de al lerkleinsten, die met hun spontane inbreng een grote rol spelen in zijn werk. Peter Drost en Guus Ponsioen brengen op zondagmiddag 3 november om 15.00 uur in de Stadsschouwburg Middelburg de familievoor stelling 'Moby Dick' voor iedereen vanaf 8 jaar. Drost en Pon sioen bewerkten het beroemde boek van Herman Melville tot een spannende voorstelling met live muziek en zang: twee mannenstemmen, een piano, krakend hout en klapperende zei len. Zo komt de strijd tussen kapitein Ahab en de verschrikke lijke witte walvis Moby Dick na meer dan 100 jaar opnieuw tot leven. Kaarten voor 'Hamlet' zijn in voorverkoop bij de VW/ANWB, Nieuwendijk 15, Vlissingen, tel. (0118) 419275. Voorverkoop 'Verborgen Laatjes' en 'Moby Dick' aan de kassa van de Stads schouwburg, tel. (0118) 611500. Cees Brandt in 'Verborgen laadjes' FOTO KEES DE GRAAFF DONDERDAG 31 OKTOBER 7.05-8.00 Ochtendeditie. 18.10 De agenda. 8.32 Ochtendeditie met ac tualiteitenquiz. 9.05 Muziek door de week. 10.05 Vragen staat vrij. 11.05 Een uurtje Bert, gevarieerd pro gramma. 12.05-13.00 Middageditie. 13.10 De agenda. 13.35 De Passa ge met concertagenda en filmover zicht. 14.05 Muziek in bedrijf. 16.03 Rondje Zeeland over Zeeuwse mu ziek. Vandaag: gebroeders Hanne- wijk uit Terneuzen.17.03-18.00 Avondeditie met o.a.zegt u 't maar. 18.10 De agenda. VRIJDAG 1 NOVEMBER 7.05-8.00 Ochtendeditie.8.10 De agenda. 8.32 Ochtendeditie met ac tualiteitenquiz. 9.05 Muziek door de week. 10.05 Zwemer, programma over de Zeeuwse taal. 11.05 Een uurtje Bert. 12.05-13.00 Middagedi tie. 13.10 De agenda. 13.35 De Pas sage met culturele weekendactivi teiten. 14.05 Muziek in bedrijf. 16.03 Zeeuwse Kringen, politiek café, van uit Desafinado in Middelburg. 17.05 Avondeditie. 17.35-18.00 Zeeuws Diep, discussieprogramma. 18.10 De agenda. 18.11 Landelijke en in ternationale actualiteiten. ZATERDAG 2 NOVEMBER 9.03 De Zeeuwse Lucht. Vandaag: het bejaardenkoor Zanglust uit Sou burg. 10.03-13.00 Dag-Week, ge varieerd familieprogramma. 13.34 Sportpark Souburg 14.03-18.00 Omroep Zeeland Sport. ZONDAG 3 NOVEMBER 9.00 Die's nog van voor d'n oorlog. Vandaag: de heer Limonard te 's Heerenhoek. 10.02-13.00 't Pavil joen, programma over kunst en cul tuur vanuit Pantha Rei in Vlissingen. 13.32 - 17.05 Omroep Zeeland Sport. MAANDAG 4 NOVEMBER 7.05-8.12. 8.10 De agenda. 8.32 Ochtendeditie met o.a. Actualitei tenquiz. 9.05 Muziek door de Week 10.05 Met Aly de Boer op. Vandaag: spruiten. 11.05 'n uurtje Bert. 12.05 Middageditie met o.a. Wegwies. 13.10 De agenda. 13.12 Actualitei ten. 13.35 De Passage met over zicht tentoonstellingen. 14.05 Mu ziek in Bedrijf. 16.03 Klasse! Portret van een Zeeuwse middelbare school. Vandaag: Scheldemond Scholengemeenschap in Vlissingen. 17.05-18.00 uur. Avondeditie met o.a. zegt u het maar. 18.10 De agen da. DINSDAG 5 NOVEMBER 7.05-8.00 Ochtendeditie. 8.10 De agenda. 8.32 Ochtendeditie met o.a. actualiteitenquiz. 9.05 Muziek door de week. 10.05 Oogappels en muilperen. Vandaag: schoolreizen op de middelbare school in Zee land. 11.05 een uurtje Bert. 12.05- 13.00 Middageditie. 13.10 De agen da. 13.35 De Passage met: deze week in de theaters. 14.05 Muziek in bedrijf 16.03 Gefeliciteerd!. 17.05- 18.00 Avondeditie met Zegt u 't maar. 18.10 De agenda WOENSDAG 6 NOVEMBER 7.05-8.00 Ochtendeditie. 18.10 De agenda. 8.32 Ochtendeditie met o.a. actualiteitenquiz. 9.05 Muziek door de week 10.05 Zeeuwse stre ken. 11.05 Een uurtje Bert 12.05- 13.00 Middageditie. 13.10 De agen da. 13.35 De Passage met overzicht exposities. 14.05 Muziek in Bedrijf 16.03 De Tijdmachine. Vandaag: de flora en fauna van de kerktoren van Kapelle. 17.05-18.00 Avondeditie met o.a. zegt u 't maar. 18.10 De agenda. MIDDELBURG Vanwege de gemeentelijke herin deling worden er 13 november op nieuwe gemeente raadsverkiezingen gehouden. Vanaf 1 januari 1997 telt Walcheren dan drie gemeenten. Vlissingen, Middel burg (waar Amemuiden wordt bijgevoegd). Alle ande re gemeenten vormen dan de nieuwe plattelandsge meente Veere. De redactie van de Scheldebode legde alle lijsttrekkers van deelnemende partijen in Middel burg een aantal vragen voor. Wat zijn de drie belangrijkste speerpunten van het verkiezings programma? WD, mevr P. Koster: „Goed on dernemersklimaat, goed onder wijs voor kinderen en een goede opvang voor mensen die hulp no dig hebben." SGP, dhr L. Kodde: „Handha ving van de christelijke normen en waarden met eerbiediging van de zondagsrust, openbare orde en veiligheid en wegenon der houd." Groenlinks, dhr W. Ardon: „Aandacht voor de situatie van uitkeringsgerechtigden en men sen met een minimumloon, veilig verkeer voor voetgangers en fiet sers, democratisch bestuur door burgers meer inspraak te geven." CDA, dhr P.M. Bruinooge: „Vei ligheid: anti versla vingsbeleid en vandalismebestrijding. We wil len opnieuw stadswachten in schakelen in wijken en kernen en het takenpakket van de wijka gent uitbreiden.Infrastructuur: goed en regulier onderhoud van wegen, straten, trottoirs en plei nen. Gratis parkeren aan de rand van de stad, bij voorbeeld in de Zandberglaan. Verder goede be wegwijzering, 30km zones ver der uitbreiden, een busroute als het kan richting centrum. Een derde punt is bedrijvigheid: ont wikkeling van de markt door aantrekken van het midden en kleinbedrijf en een verdere ont wikkeling van de industrieter reinen Amestein en Ramsburg." RPF - GPV, dhr L.M. Luitwieler „Verbeteren relatie van bestuur met de burger, oog voor sociaal zwakkeren en werkgelegen heid." D66, mevr A.C Goedegebuure: „Alle plannen die nu op de kast liggen uitvoeren, voordat je nieuwe projecten op gaat zetten, lasten voor de burger zo min mo gelijk laten stijgen en het voeren van open politiek waarbij de burger inspraak heeft. Dat zou kunnen resulteren in het invoe ren van een referendum. AOV/Unie 55+, dhr R. Visser „Meer inspraak voor burgers, verlagen van tarieven van belas ting en heffingen en armoedebe strijding" PVDA, dhr M.L. Strous: „Veilige stad: overal politietoezicht, geen onverlichte plekken, gevoel van onveiligheid terugdringen, daar valt ook controle op koffieshops onder. Middelburg is een fiets- stad bij uitstek daarom willen we veilge fietsroutes. Actieve stad: Middelburg heeft laatste jaren veel werkgelegenheid ver loren. Daar moeten we wat aan doen door goede kantoorlokaties te scheppen in het Stationsge bied en Veldzicht. Daarnaast moet er van alles te doen zijn, ook op zondag. Sociale stad: Nie mand mag aan de kant staan, rechtvaardig beleid voor mensen met een uitkering. De PvdA is voorstander van een ruimhartig kwijtscheldingsbeleid van ge meentelijke heffingen. De drem pel voor bijzondere bijstand moet verdwijnen en er moet geïnvesteerd worden in fatsoen lijk jeugd en onderwijsbeleid" Nieuwe Communistische Partij Nederland NCPN, dhr M.A.G. Paardekooper: „De sociale wet geving dreigt een puinhoop te worden. We moeten ophouden om ambtenaren daar de schuld van te geven. De oorzaak ligt bij de centrale overheid. Meer naar de wensen van jongeren luisteren en meer doen voor ouderen en gehandicapten." Hoe staat uw partij tegenover het schetsplan van het stadsge west dat voorziet in 25.000m2 kantoorruimte en 350 woningen in het stationsgebied in Middel burg? D66: „Positief. Het bouwen van een stadskantoor moet een trek ker zijn voor andere bedrijven om zich daar te vestigen." WD: „Daar staan wij positief tegenover maar behouden het recht om te kiezen als het plan conrete vormen krijgt. We willen een nieuw stadskantoor realise ren, eventueel gecombineerd met de Zeeuwse Schouwburg die aan het stationsgebied aangebreid kan worden." SGP: „Positief, alleen zoals de plannen er nu liggen blijft de ontsluiting een moeilijk punt. Daar moet alle aandacht aan be steed moeten worden. De sta- tionsbrug zou open moeten blij ven, alsook de kanaalweg naar beide kanten." Groenlinks: „Het bouwen van het gemeentehuis in het stations gebied is overbodig op dit mo ment. Toon maar aan dat het goedkoper is om het bij het sta tion neer te zetten in plaats van het huidige gebouw te optimali seren. Vooralsnog is dat even duur." CDA: „Positief, ten opzichte van het stadsgewest en de lokatie stationsgebied. De kantorenlo- katie moet een speerpunt wor den van het beleid in Middel burg. We hebben al te veel be drijven verloren op Walcheren omdat we geen goede lokatie konden aanbieden. Daarnaast moet er nog meer samengewerkt worden met Vlissingen. Wij plei ten voor een witboek. Inventari- ser alle punten waaraan je nog moet werken. Dat levert geld op. Nu zijn er ambtenaren die zowel in Vlissingen en Middelburg het zelfde doen.Dat geldt ook op het gebied van voorzienningen en in stellingen. De tijd dat als Vlissin gen iets had, Middelburg het ook moesten hebben en omgekeerd, is voorbij. Als Vlissingen een bio scoop heeft moeten wij er niet meer over zeuren." RPF-GPV: „Het zou heel mooi zijn als het stationsgebied ont wikkeld kan worden, alleen twij felen wij of dat ook zal gebeuren. De vraag is of een stadskantoor haalbaar is. Wanneer dat door zou gaan dan is het begin er, maar of het voltooid kan worden, zoals men dat nu voorstaat, daar twijfel ik aan." AOV/Unie 55+: „Ik weet niet of er wel zoveel kantoorruimte no dig is. Als je de plannen ziet van het stationsgebied dan moet er goed onderzocht worden of dat zo is." PVDA: „Positief, die stadsge westelijke aanpak moeten we met kracht voort zetten, juist om dit soort grootschalige projecten te realiseren." NCPN: „Op het stadsgewest ben ik tegen. Ook tegen die samen voeging van de gemeenten, want dat is schaalvergroting. De af stand tussen burger en bestuur wordt dan groter. In Amemui den zitten ze echt niet op ons te wachten, die vinden dat ze het zelf wel kunnen runnen en dat denk ik ook. In Rotterdam en Amsterdam maken ze stadsdeel raden om juist die afstand te ver kleinen. Die gaan terug naar schaalverkleining en wij gaan hier op het gemak eventjes schaalvergroting toepassen. In de ontwikkeling van het sta tionsgebied zien wij niets. Dan verdwijnt het gezicht van Mid delburg, ik zie er geen voordelen van." Volgens het Vinexaccoord moet het stadsgewest de mobiliteits groei beperken. Hoe gaat uw par tij dat doen? PVDA: „Door je activiteiten met cultuur en kantoren zoveel mo gelijk op één plaats samen te brengen in de omgeving van het station. Dan dring je de mobili teit al terug. Wij zijn voorstander van betere fiestpaden in de stad waardoor het minder noodzake lijk wordt om de auto te pakken. Dat betekent dus veel parkeer- mogelijkheden aan de rand van de stad. Het huidige parkeerbe leid willen dan ook handhaven en drukbezochte lokaties zoveel mogelijk op een plek samenbren gen." NCPN: „Het openbaar vervoer is hier een kruis, daar heb ik geen goed woord voor over. Bij het parkeerterrein van het station zie ik veel mensen naar de stad lopen voor boodschappen.Daar zou een soort pendeldienst moe ten komen." AOV/Unie 55+: „De tijd van gro te bussen in een dunbevolkt ge bied is uit de tijd. We hebben met verschillende vervoersorganisa ties te maken, ZWN, Carlier, Combitax. Die moeten gaan sa menwerken of fuseren. Je moet streven naar vervoer naar be hoefte, niet op dienstregelingstij den. Dus even bellen als je in wilt stappen. Dat vraagt een mentali teitsverandering." D66: „We willen in ieder geval dat mensen niet meer te veel met de auto in de binnenstad komen en dat ze hun auto aan de rand van stad kwijt kunnen. In de bin nenstad zou je wel voor gehandi capten ruimte moeten bieden zo als een paar parkeerterreintjes aan het Boterplein en Zuster plein voor mensen die niet ver kunnen lopen. Verder moet men er goed van overtuigd zijn dat in parkeergarages de goedkopste tarieven gelden. Wij pleiten er ook voor het eerste uur gratis te laten parkeren. D66 is ook voor stander van een bushalte in de binnenstad." WD: „Zo min mogelijk auto's aan de binnenkant van de stad, een autoluw centrum dus. Een openbaar vervoer dat afgestemd is op de vraag. Het is van de zot te dat we zo veel overheidsgeld stoppen in bussen die leeg heen en weer rijden. We kunnen open baar vervoer willen op het mo- Stadsgewest opteert voor gemeentehuis in Stationsgebied maar niet alle partijen zien toekomst in kantorencentrum. Piet Davidse ment en naar de plaats wanneer en waar iedereen het wil, maar dat is onbetaalbaar. We moeten dus creatieve oplossingen heb ben, bel taxis, lijn taxis,enz. Dat moet gecoördineerd worden zo dat het betaalbaar blijft. Wat be treft het parkeerkbeleid wil de WD oplossingen zoeken aan de rand van het centrum. Hof van Tange is een oplossing, maar je kunt ook denken aan parkeer plaatsen in de Zandberglaan." SGP: „Middelburg heeft eigen lijk al veel bereikt, de wijken lig gen niet ver van het centrum. Ie mand die goed ter been is kan makkelijjk het centrum berei ken. De stad wordt veel bezocht door fietsers en er is al weinig automobiliteit vanuit de wijken naar het centrum. Dat willen we niet onmogelijk maken, de win kels moeten goed bereikbaar blijven. Het openbaar vervoer willen we graag bevorderen met vlotte verbindingen en haltes op een redelijke loopafstand." Groenlinks: „Het centrum van de stad autoluw en het ontmoe digen van autogebruik. Als maar meer wegen aanleggen heeft geen zin. Dan verplaats je het probleem. Meer investeren in het openbaar vervoer en ophouden met aanleggen van wegen." CDA: „Zorgen voor een goed be drijfsleven vlakbij de stad. De bestaande industrieterreinen verder uitbouwen en we moeten de openbaar vervoer status be houden. Dat is een bedreiging die er aankomt, omdat we niet de 40 procent bezettingsgraad ha len." RPF-GPV: „Het is een loffelijk streven, maar door de aanstaan de accijnsverhoging wordt Zee land natuurlijk behoorlijk ge troffen omdat het opebaar ver voer uitermate slecht is en men voor een groot deel aangewezen is op de auto. Ik zie niet veel in die mobiliteitsbeperking." Welk koffieshopbeleid staat u partij voor? NCPN: „Het huidige beleid werkt niet. Je moet het uit de cri minele sfeer halen, dus legalise ren. Geen koffieshops sluiten be halve als er criminele activiteiten plaatsvinden en harddrugs ge bruikt worden. Als je de koffie shops sluit verlies je de controle erop." PVDA: „Voortzetting van het huidige beleid met die kantteke ning dat we maar twee koffie shops willen. Er zijn er nu vier. Die zullen we ook wel gedogen, maar dan moeten ze zich wel heel goed aan de richtlijnen hou den. Als we er vier hebben dan wel een strikt toezicht op de AJOHG-richtlijnen: geen alco hol, geen verkoop aan jongeren onder de 18, geen harddrugs en geen geluidsoverlast. In ieder ge val geen uitbreiding meer van het aantal koffieshops." WD: „Voortzetting van het hui dige beleid, dus twee tolereren de andere twee sluiten. We heb ben afgesrpoken in het stadgse- west dat we er twee hier zouden hebben en twee in Vlissingen. Daar moet je je aan houden." SGP: „Met het zogenaamde ge doogbeleid gaan wij niet mee omdat niet is gebleken dat het enige verbetering geeft. Als je gaat gedogen dreigt het gevaar van legaliseren. Het is gebleken dat er niets is verbeterd. De SGP is zonder meer voor het weren van alle drugs." Groenlinks: „Het huidige beleid voortzetten, dit beleid is goed be leid." CDA: „Het CDA wijst gedoogbe leid van soft- en harddrugs af. Gegeven het huidige beleid plei ten wij voor een strenge controle op en beperking van het aantal koffieshops. Eigenlijk willen we geen gedoogbeleid, maar het is er nu eenmaal. Maar dan moet het wel goed gehandhaafd worden." RPF-GPV: „Als het even kan een drugsvrij Middelburg. Wij hebben tegen het gedoogbeleid gestemd, maar het is er nu een maal. We pleiten voor het strin gent nakomen van de richtlijnen, maar de koffieshophouders hou den zich daar absoluut niet aan." D66: „Het huidige aantal van vier koffieshops willen we niet handhaven, want er is gekozen voor twee. Op iedere twintigdui zend inwoners een koffieshop. Op het moment dat er veel over last is van een koffieshop of wanneer men zich niet aan de re gels houdt dan moet een koffie shop gesloten worden om een voorbeeld te stellen. Wij zijn voorstander om alle koffieshops te sluiten en het instellen van een weed winkel die tijdens de win keltijden open is. Dan kun je een scherpere controle uitoefenen." AOV/Unie 55+: „In principe is gedoogbeleid geen beleid, maar goed het is er nu. Wij vinden dat het aantal koffieshops vermin derd moet worden en dat er hard opgetreden moet worden tegen verkoop van harddrugs en soft drugs aan jongeren onder de 18 jaar. Ik weet dat het een moeilijk probleem is, maar twee koffie shops in Middelburg moet haal baar zijn. Vier is teveel." Hoe gaat uw partij de armoede bestrijden? Groenlinks: „Wat ons betreft gaat die kwijtscheldingsnorm van de betalingscapaciteit naar 100 procent. Dat kost wat geld, maar dat is een kwestie van keu zen." NCPN: „Honder procent? 120%! Er is 100 miljoen over, dus dan ik denk waar zijn we mee bezig." PVDA: „De mogelijkheden van kwijtschelding moeten worden vergroot en proberen de gemeen telijke heffingen zo weinig mo gelijk te laten stijgen.Die stijging moet op rechtvaardige manier verspreid worden. Het mag niet zo zijn dat de ene groep meer stijging voor de kiezen krijgt dan de andere. Dat is nu wel de prak tijk. De drempel voor bijzondere bijstand moet er uit. De beta lingscapaciteit willen we op trekken naar 100 procent. We vinden dat iedereen die op een minimum zit in aanmerking zou moeten komen voor kwijtschel ding. Dat betekent dat er ook een groepje daarboven er voordeel kan hebben. Dus naar die groep moet ook gekeken worden. Ruimhartig wil zeggen: zo veel mogelijk mensen moeten er van profiteren, daar zitten ook men sen bij die vlak boven het mini mum zitten en die hebben het net zo moeilijk." AOV/Unie 55+: „Wij zijn ervoor om te onderzoeken of die norm van 100 procent financieel haal baar is, want ik hoor bedragen van 2 miljoen. Dan zou de water schapsheffingen er ook in be trokken moeten worden. Verder is het beter wanneer de schuld hulpverlening buiten het ge meentehuis gehouden wordt. Dat zou door een onafhankelijke instelling begeleidt moeten wor den. De angst die veel mensen hebben om op het gemeentehuis alle financiële zaken op tafel te gooien zou daardoor kunnen verdwijnen. Er blijken ook ver schillen te zijn in de tegemoetko mingen van het sociaal fonds tussen Vlissingen, Middelburg en Veere. Wij vinden dat de drie nieuwe gemeenteraden de kop pen bij elkaar moeten steken om deze tegemoetkomingen op één lijn te brengen." VVD: „Ik wou dat we een optie op hadden om de armoede aan te pakken. Want het is schrijnend dat er situaties zijn waarin men sen inderdaad onvoldoende eten hebben en onvoldoende moge lijkheden om behoorlijk te leven. We moeten proberen werklozen weer deel te laten nemen aan de arbeidsmarkt. Eerst misschien via vrijwilligerswerk om daarna in het arbeidscircuit te komen. Mensen zelfbewust te krijgen en te houden om weer deel te nemen aan de maatschappij. Voor de degene waarbij dat niet lukt is er een vangnet om in de uitkering te blijven en extra zaken via de so ciale voorzieningen te krijgen. Bij voorbeeld het sociaal fonds. We denken nog niet verhoging van de betalingscapaciteit. De prognose is dat het optrekken naar 100 procent 2,5 miljoen gaat kosten. Ik zou niet weten waar dat geld vandaan moet ko men." SGP: „Wij zijn voor een ruim hartig kwijtscheldingsbeleid hoewel onze partij nog niet zo ver is om aan die norm van hon derd procent te denken. Omdat je dan te weinig onderscheid hebt tussen mensen die in de bij stand zitten en iemand met een minimumloon. Wij willen meer aandacht voor individule hulp verlening, zoals bijzondere bij stand en het sociaal fonds. Daar naast de kerken en diaconieën stimuleren om hun leden acht te laten slaan op de armoede." CDA: „Goede voorlichting aan potentiële klanten, mensen moe ten weten waar ze recht op heb ben en waar ze terecht kunnen. Daarnaast willen we kijken wat de effecten zijn van een kwijt scheldingsbeleid op 95 procent. Er wordt binnen onze partij sterk gedacht naar uitbreiding daarvan maar ik ga geen beloftes doen die ik niet waar kan maken. Daarnaast moet de gemeente meer samenwerken met kerken en andere organisaties en zich samen richten op financieel zwakke groepen om het maat schappelijk isolement te voorko men en te doorbreken." RPF - GVP: „Wij vinden dat het huidinge kwijtscheldingsbeleid moet blijven bestaan op 95% en dat er meer gebruik gemaakt moet worden van de mogelijkhe den van het sociaal fonds, dat is nog onvoldoende. Dat heeft deels te maken met onbekendheid, deels met de papieren romp slomp, te lange wachtijden en omdat men zich wel vier bedenkt voordat men er gebruik van maakt." D66: „Het drempelbedrag voor de bijzondere bijstand moet af geschaft worden. Toegankelijk heid van sociale bijstand en het sociaal fonds in ieder geval zo veel mogelijk onder de aandacht brengen van mensen die daar ge bruik van kunnen maken. Stre ven naar 100 procent kwijtschel ding." Welke coalitie lijkt u het beste voor de nieuwe gemeente? PVDA: „Daar doe ik absoluut geen uitspraken over." VVD: „Daar wil ik geen cent op zeggen, dat hangt van de verkie zingsuitslag af." SGP: „Wij willen een zo breed mogelijke coalitie. Met zo weinig mogelijk partijen tot snellere be slissingen komen vinden wij de mocratisch niet juist." Groenlinks: „Dat bepaalt de stemverhouding" CDA: „Daar wil ik nog niets over zeggen, want eerst moet de kie zer spreken. Wij sluiten geen en kele partij uit van de coalitie." NCPN: „Dat maakt me niet uit. In ieder geval partijen die het beste met de burger voor hebben, behalve de centrumpartij." RPF-GPV: „Dat hangt van de kiezer af, maar dat zou een coal- tie kunnen zijn van RPF - GVP - CDA - PVDA en WD of D66." D66: „Geen voorkeuren, eerst de verkiezingen afwachten" AOV/Unie 55+: „Eerst afwach ten welke partijen de gunst van de kiezer krijgen. Wij vinden wel dat ouderenpartij in gemeente politiek vertegenwoordigd moet zijn." Gesteld dat uw partij deelneemt aan het college, welke portefeuil le heeft dan de voorkeur? NCPN: „Sociale zaken en Finan ciën" WD: „Daar heeft onze fractie zich nog niet over uitgesproken, maar ik kan mij voorstellen dat we een zware portefeuille willen. Gezien de prognoses denk ik ook dat wij opteren voor twee." SGP: „Ik denk aan onderwijs en openbare werken, dat zou ons wel liggen. Groenlinks: „Ook daar wil ik niet op vooruitlopen." CDA: „In ieder geval voor één van de ontwikkelingsportefeuil les. Misschien Ruimtelijke Orde ning of Welzijn. Daar kun je veel voor mensen betekenen." RPF-GPV: „Daar heb ik nog niet over nagedacht, dat is ook niet belangrijk, liefst economi sche zaken." D66: „Eerst afwachten wie er wethouder wordt en bij wie wel ke deskundigheid zit." AOV/Unie 55+: „Dat is een zeer hypothetische kwestie want wij zijn een nieuwe patij en het is niet waarschijnlijk dat wij ge roepen worden tot een wethou derszetel. Maar portefeuilles die met ouderenbeleid te maken hebben zouden onze voorkeur hebben." PVDA: „Dat hangt af van de ver kiezingsuitslag." MIDDELBURG In het Minitheater gaat op zaterdag 2 novem ber om 20.30 uur de volkse komedie 'Thuis' van de Belgische schrij ver Hugo Claus in première. Het stuk is in het Vlaams geschreven met typisch Vlaamse uitdrukkingen en woordspelingen. Om die sfeer te handhaven, gebruiken de acteurs een Vlaams accent. Thuis is een komedie die vaak in de buurt komt van een trage die. 'Gootsteendrama's' worden deze toneelstukken van Claus ook wel genoemd. Ze spelen zich dikwijls af in het milieu van 'de gewone man'. De realis tische bescrijvingen van het le ven van alledag herbergen broeinesten van onuitgespro ken tragiek. In dit stuk uit 1975 gaat het vooral over begeerte en de ouder-kind verhouding, vol niet ingeloste verwachtingen. Ver trouwde Claus-thema's als seks, dood, aftakeling en onver mogen lopen er als een rode draad doorheen. De regie is in handen van Di- ni Ploegaert, die hiermee het certificaat middenkaderregis seur hoopt te behalen. Zij volg de de afgelopen drie jaar de re gie-opleiding bij amateurthea terschool 'De Ambitie'. De speeldata zijn op 2, 9, 15, 16, 23 en 30 november en op 1, 7 en 14 december. De voorstelling op 1 december is een matinee voorstelling en begint om 14.30 uur. De andere voorstellingen beginnen steeds om 20.30 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij Bruna-Loeks Boekhandel aan de Lange Delft. Johan Bodrij en Astrid de Buck in 'Thuis' van Hugo Claus. FOTO HUIB PLOEGAERT

Scheldebode | 1996 | | pagina 15