SCHELDEBODE SCHELDEBODE leder probleem is veilig in de 'praktijkkeuken' Dag van de Kunstuitleen Het andere verlangen Orthopedagoge Mar ja Schot kiest bewust voor praktijk aan huis fjjlflfi De Goese Operette vereniging brengt operette van Paul Abraham TORENPROAT woensdag 30 oktober 1996 Zelfbeeld Verdriet Wijnfeest Rollen SINGELLOOP - Atletiekvereniging Dynamo '70 houdt op za terdag 2 november een singelloop. De wedstrijd voor dames, he ren, senioren en veteranen gaat om 14.45 uur van start. Om on geveer 15.30 uur begint een prestatieloop. Deelname hieraan kost 3,50. Kleedgelegenheid en secretariaat zijn bij het hoofd voetbalveld aan de Nadorstweg in Middelburg. BOMENEXPO - Op de zolder van kinderboerderij De Klep perhoeve in Middelburg is van maandag 4 tot en met 28 novem ber een expositie over bomen ingericht. FRANSE BAROK - Het ensemble le Goüt Étrangeer uit Frankfurt treedt op vrijdag 1 november op in de Engelse Kerk in Middelburg. Op het programma weken van Marai, Lully en Couperin. Aanvang 20 uur. entree 17,50. voor donateurs ban de stichting Oude Muziek Incanto 15,00. ROCKBAND - Op zaterdag 2 november treekt rockban The Boldini's op in De Piek aan de Hellebardierstraat in Vüssingen. De entree is gratis tot 21.30 uur, daarna kost het 7,50. ROMMELMARKT - Het Middelburgs Muziekkorps MMK houdt op zaterdag 2 november vanaf 12 uur een rommelmarkt ten behoeve van het uniform- en instrumentenfonds aan de drie wegenhof in Middelburg. FOLKLORE - Dans- en folkloregroep 'Walacra' uit Veere begint op dinsdag 5 november weer emt de oefenavonden in de Zandput in Serooskerke. Nieuwe leden zijn welkom. Aanvang 20 uur. WELKOMDEENST - In de Hofpleinkerk in Middelburg wordt op zondag 3 november om 18.45 uur een welkomsdienst gehou den. ALLEENSTAANDEN - In buurthuis Aldegonde, Westerzicht 386 in Vlissingen is er op vrijdag 1 november een gezellige praat- en dansavond voor alleenstaanden. Aanvang 20.30 uur. LEVENSVORMEN - Het Instituut voor Natuureducatie (IVN) geeft een cursus over de ontwikkeling en indeling van het leven op aarde. In de cursusgaat het over hoe onder invloed van het kli maat de levensvormen op aarde ontstaan zijn en veranderd zijn. De cursus wordt gegeven op 4, 11 en 18 november, steeds om 19.30 uur, in het Milieu Educatie Centrum aan de Korenbloem laan in Vlissingen. Het kost 15 gulden per persoon. IVN en KN- W-leden krijgen 5 gulden korting. APPÉLDIENST - Op zondag 3 november is er in de Petrusker- ke aan de P. Krugerstraat in Vlissingen een appèldienst. De dienst begint om 9.30 uur. MULTIPLE SCLEROSE - De MS Vereniging Zeeland houdt op vrijdag 1 november om 14 uur in Motel Goes een voorlich tingsbijeenkomst over het nieuwe geneesmiddel interferon -beta. BINGO - In wijkcentrum Open Hof aan de A. Gogelweg in Vlissingen begint op woensdag 6 november om 14 uur een open bingo met medewerking van ouderenkoor Zanglust. Er worden drie rondes met zeven prijzen gespeeld. Kaarten kosten 3,50 en zijn verkrijgbaar bij soos Open Hof en bij de Stichting Welzijn Ouderen in het Theo van Doesburgcentrum. UITSLAAPDEENST - In de Samen-Op-Wegkerk aan de Ka- pellestraat in Veere wordt op 3 november een uitslaapdienst ge houden met veel popmuziek. De koffie is klaar om 10.30 uur, de dienst begint om 11 uur. DIA AVOND - Activiteitencommissie Bachten Reede presen teert een dia-avond over de tuinen van Engeland en de herfst. Aanvang 19.30 uur. Toegangskaarten kosten een rijksdaalder en zijn verkrijgbaar bij de beheerder van bachten Reede aan de Vre dehoflaan in Vlissingen. POLARITEITSTHERAPIE - Bij De Oorsprong Zeeland aan de Boulevart Bankert in Vlissingen wordt op vrijdag 1 november een lezing over polariteitstherapie gegeven. Deze vorm van the rapie en massage helpt om de energie in balans te krijgen. Aan vang 19.30 uur, entree 7,50. YPSILON - De verenging van ouders en andere familieleden van chronisch psychotische en schizofrene mensen Ypsilon komt bijeen op dinsdag 5 november in het Heer Hendrikhuis in 's-Heer Hendrikskinderen. Niet-leden zijn welkom. Aanvanb 19.30 uur. PREHISTORISCHE KUSNT - De Archeologische Werkge meenschap houdt op vrijdag 1 november een bijeenkomst met een voordracht over grot- en rotstekeningen uit diverse Europe se landen. Belangstellenden zijn welkom om 19.30 uur in de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteensedijk in Middelburg. SPEELGOEDBEURS - In peuterspeelzaal 't Pietepeutertje aan de Keurhove in Middelburg wordt op woensdag 6 november van 19.30 tot 20.30 uur een speelgoedbeurs gehouden. ORANJEZON - De Naturvereniging Walchereren (KNVV) houdt op dinsdag 5 november een excursie naar het waterwinge bied Oranjezon. Deelnemers kunnen om 14 uur verzamelen bij het pompstation van de waterleiding in Vrouwenpolder. SOEFISME - Het Soeficentrum Middelburg houdt op vrijdag 1 november een bijeenkomst in de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteensedijk in Middelburg. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Er wordt een lezing gegeven met als onderwerp: 'universeel soefisme, de mogelijkheden van een collectief religieus bewust zijn' BIJSTANDSUITKERING Wie een uitkering heeft in het ka der van de Algemene Bijstands Wet (ABW) en daar vragen over heeft kan op maandag en donderdag tussen 10 en 12 uur bellen met het pas-opgerichte ABW-steunpunt van het FNV op de Dam 2 in Middelburg. SWINGEN - In samenwerking met de Projekt 1 Big Band wordt in de komende maanden een concertserie georganiseerd in het Grand Hotel Arion aan de Boulevard in Vlissingen. De band bestaat uit 20 musici uit het Zeeuwse, die garant staan voor ech te swing van hoog niveau. Het eerste concert wordt gegeven op zondag 3 november, de volgende concerten zijn steeds op de eer ste zondagmiddag van de maand. De concerten beginnen om 15 uur. ONS PLEKJE - Op zaterdag 2 november is er in gebouw 'Ons Plekje' aan de Falckstraat in Vlissingen een open dag. Wie meer wil weten over de mogelijkhedien van de verstandelijk gehandi capte medemens en de activiteiten van de Vereniging van ouders en verwanten van mensen met een verstandelijke handicap (VOGG) is welkom tussen 14 en 16 uur. OTIS - De zoon van Otis Redding laat in het programma 'Otis Unplugged' de muziek van zijn vader, die in 1967 omkwam bij een vliegtuigongeluk, herleven. Het concert is op zaterdag 2 no vember in het Arsenaaltheater in Vlissingen en begint om 20.15 uur. Kaarten kosten 25 gulden en zijn verkrijgbaar bij het Arse naal theater. BOWLSMATTEN - Het Juliana Welzijn Fonds heeft aan de Stichting Welzijn Ouderen in Vlissingen een bijdrage toegekend an 5.500,Deze bijdrage is bestemd om bowlsmatten en een koersbalmat aan te schaffen. MIDDELBURG In het Schuttershoftheater in Middelburg is van 5 tot en met 16 november een homo- en lesbisch filmfes tival, georganiseerd door het COC Midden-Zeeland en de Stichting cinema Middelburg. Er worden acht recente films getoond. Opvallend is dat het 'zwaar-op-de-hand-zijn', dat veel homofilms in het verleden kenmerkte, nauwelijk meer voorkomt. Alle films passen in het thema 'Het andere verlan gen'. Het zijn films met een grote dosis humor. Zelfs de film met een aids-thema kent een aantal hilarische scènes. Als lan delijke primeur wordt de avant-premère van 'Beautiful Thing' getoond, winnaar van het filmfestival in Turijn. verschijnt in een oplage van 49.300 exemplaren elke woensdag huis-aan-huis in de gemeenten Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg, Valkenisse, Veere, Vlissingen, Westkapelle Kantoor Scheldestraat 7-9,4381 RP Vlissingen, Postbus 5051,4380 KB Vlissingen Tel.nr.: 0118-442720, Fax: 0118-442721 Openingstijden: ma, wo, do, vrij. 9.00-12.30 uur en van13.30- 17.00 uur, dinsdag 9.00-12.00 uur, 's Middags gesloten Advertentieverkoop tijdens kantooruren tel.: 0118-442720 Jos Rentmeester (verkoopleider), tel. privé: 0113-655379 Yolanda Krijger (vertegenwoordiger), tel. privé: 0118-411351 Marcel Schreur (vertegenwoordiger),tel.prive: 0118-473051 Mini's (rubrieksadvertenties), tel.: 076-5312313 Afsluittijd advertenties: maandag 12.00 uur Redactie tijdens kantooruren tel.nr.: 0118-442720, fax 0118-442721 Andrien Smeels tel. privé: 0118-639719 Afsluittijd redactie: maandag 14.00 uur Correspondenten Dave Krajenbrmk tel.: 0118-413089 Jaap Klein, tel. privé: 0118-625185 Ad Roos, tel. privé: 0118-602860/06-53265518 Marco Evenhuis, tel.: 0118-471785 Fotografen Harry de Lange, tel.: 0118-625195/06-52665827 Piet Davids, tel.: 0118-623594 Bezorging voor klachten over bezorging tijdens kantooruren bellen: 0118-442720 De Scheldebode is een uitgave van Zuidwest - Weekbladen. r Copyright c 1996 UitgewvnMOdupptj Zuidvmt Nederland B V VLISSINGEN - Zelf zal hij er waarschijnlijk geen notie van hebben, maar toch speelt par kiet Tommy een belangrijke rol in de praktijk van orthopedago ge Marja Schot. Tommy heeft zijn kooi op een vaste plek in de keuken annex praktijkruimte en is letterlijk en figuurlijk vaak een toevlucht voor de jon gens en meisjes die met hun problemen bij Marja Schot te recht komen. Omdat hun ouders gaan scheiden, omdat ze een ongeneeslijke ziekte hebben of omdat ze het leven niet meer zien zitten. Als het gesprek wel eens moeilijk of emotioneel wordt, gaan ze even naar Tom my, die altijd in is voor een 'praatje'. Dat helpt; de —emo tionele— druk is dan weer even van de ketel. Marja Schot is sinds enkele ja ren gevestigd als zelfstandig orthopedagoge, na een carrière als 'counsellor' bij verschillen de instellingen en bij de Kla- renbeek LTS. Zij deed, zoals ze zelf zegt de 'ouderwetse' studie orthopedagogie aan de Rijks Universiteit Groningen, waar ze onder andere college liep bij de legendarische pedagoge pro fessor Wilhelmina Blader groen. „Ik heb gekozen voor een praktijk aan huis, omdat ik in mijn eerdere werk het gevoel had, dat ik niet echt aan de problemen toekwam", zegt Marja Schot. Inmiddels hebben velen de weg naar Schot's 'praktijkkeuken' gevonden. „Het zijn vaak ouders die aan de bel trekken, omdat ze niet meer weten wat ze met hun kind aanmoeten. Er volgt dat een intake-gesprek met de ouders. Soms komt het kind mee. Zeker als het om pubers gaat, heb ik van mijn kant één belangrijke voorwaarde: ze moeten echt uit zichzelf komen en gemotiveerd zijn, anders heeft het geen zin. Ik maak ook heel duidelijk, dat het kind bij mij in therapie komt, niet de ouders. Wat tussen hun kind en mij gezegd wordt, is vertrou welijk en ik stel de ouders daarvan niet op de hoogte. Het kind moet mij volledig kunnen vertrouwen." De problemen waar Marja Schot in haar praktijk mee te maken krijgt, zijn divers. Het kan gaan om bedplassen, slaapwandelen, een hardnekkig eczeem waar de huidarts geen raad mee weet en waar een psy chische oorzaak voor gezocht wordt, ouders die uit elkaar gaan of ouders, die juist om de kinderen bij elkaar blijven, een ongeneeslijke ziekte, incestpro blematiek of mishandeling. „Veel problemen van kinderen 1 Marja Schot in haar praktijkkeuken. Parkiet Tommy luistert mee. komen voort uit een heel laag zelfbeeld", zegt Marja Schot. „Als een kind het gevoel heeft dat hij niks voorstelt, dan is er een gerede kans dat hij naar drugs grijpt, wat vaak weer ge paard gaat met stelen of gok verslaving. Eenmaal drugsver slaafd zien ze het leven hele maal niet meer zitten. Ik maak altijd duidelijk, dat mijn waar den en normen flexibel zijn. Ik veroordeel niet. Ik ben er voor die jongen of dat meisje en die kunnen op mij rekenen." De therapie begint meestal FOTO PIET DAVIDSE met een wekelijks gesprek, waarin Marja Schot 'bij de bron' probeert te komen. „Ik ga terug naar die beginperiode toen het mis ging. Ze krijgen ook huiswerk mee om zichzelf te bestuderen of ander gedrag te oefenen. Als ze zichzelf in hun emotionele ontwikkeling onder ogen kunnen zien, dan gaat het vaak heel snel. Na een paar maanden kunnen ze zich niet meer voorstellen dat ze zo geweest zijn, hebben ze een an dere vriendenkring en begin nen ze gemotiveerd aan een studie." Natuurlijk lukt het ook wel eens niet. Wanneer Marja Schot na een of twee gesprek ken merkt dat het niet klikt, zegt ze dat meteen, want dan heeft het geen zin bm verder te gaan. Uit de praktijk blijkt, dat een therapie meestal tussen de drie en zes maanden duurt, eerst eens per week, daarna minder. Schot vindt dat de hulp die ze biedt voor iedereen toegankelijk moet zijn, of de verzekering het betaalt of niet. Zij brengt dat tot uiting in het alleszins redelijke tarief dat ze hanteert. Menig klusjesman is duurder. Wie bij haar in thera pie komt, komt ook niet in al lerlei dossiers terecht en dat werkt, vindt ze, toch minder stigmatiserend. Bovendien is ze 24 uur per dag bereikbaar, al is het middenin de nacht. „Als er een jongere alleen op z'n ka mertje zit en geen uitweg meer ziet, dan weet hij dat hij mij kan bellen en als het nodig is, ga ik erheen, al is het midden in de nacht." Voor nadere informatie: tel. 478586. 'Viktoria und ihr H GOES/MIDDELBURG - De Goese Operette Vereniging (GOV) geeft in november vijf voorstellingen van 'Viktoria und ihr Husar', een operette in drie bedrijven van Paul Abraham. De eerste twee voorstellingen op vrijdag 1 en zaterdag 2 november vinden plaats in de Prins van Oranje te Goes. Op zaterdag 9 november komt de GOV in de Stadsschouwburg te Middelburg. De aanvang is telkens om 20.00 uur. Het koor bestaat uit 38 personen en wordt gedirigeerd door Hans Swinnen. Regis seur is Hugo Seger en Luk Carels is de choreograaf. Als gastsolisten treden op Christa Biesemans (sopraan) en de tenor Paul Goddé. 'Viktoria und ihr Husar' speelt zich af net na de eerste wereld oorlog in Siberië, Japan, Sint Petersburg en Doroszma. Als het verhaal begint, staat het er slecht voor met ritmeester Ste fan Koltay (Paul Goddé) en zijn ordonnans Janczy (Eric Deb- baut). Zij bevinden zich - kort na de Eerste Wereldoorlog - in Russische gevangenschap in Si berië. Maar gelukkig is er een kozak (Jos Voois), die de viool van Janczy hoger aanslaat dan een Hongaarse officier en het tweetal helpt ontsnappen. Dan verplaatst de scène zich naar Japan, waar Viktoria (Christa Biesemans) de aanwe zigen, onder wie Tokorama Ya- gani (Kees Kervink) en cava liers, laat weten dat haar man de Amerikaanse gezant John Cunlight (Anton Burgs), is overgeplaatst naar Rusland. Zij vestigen zich in Petrograd. In middels hebben Koltay en Jan czy op hun vlucht Japan be reikt, waar ze Kamakuri O Miki (Ineke Henneman) en Riquette (Dien Rivia), die in dienst zijn bij Viktoria, tegen het lijf lopen. Viktoria blijkt een oud geliefde van Koltay te zijn. Zij trouwde echter met Cunlight nadat het gerucht de ronde had gedaan dat Koltay was gesneuveld. De twee vluchtelingen worden aan de niets vermoedende Cunlight voorgesteld, die hen graag in bescherming neemt, omdat zij evenals zijn echtgenote van Hongaarse afkomst zijn. Inmiddels trouwt de broer van -Viktoria, Ferry Hegedüs (Leo van Loenhout) met O Lia San (Marjolein van Zonneveld). Het huwelijk wordt bijgewoond door vele gasten. Daar komt Viktoria oog in oog te staan met Koltay en oude herinneringen borrelen naar boven. Koltay en Jaczy reizen in het gezelschap van de gezant mee naar Rusland, waar op een re ceptie de voorganger van Cun light wordt uitgezwaaid. In een gesprek tussen Viktoria en Kol tay komt het misverstand over zijn vermeende dood aan het licht. Viktoria zegt echter zo veel aan Cunlight te danken te hebben, dat zij weigert hem te verlaten. Wanneer later een commandant van het Russische leger, via een secretaris van het gezantschap (Frans Doeleman) om uitlevering van Koltay vraagt, wil Cunlight, hoewel hij inmiddels achter de ware iden titeit van de Hongaarse officier is gekomen, daar niet aan vol doen. Verteerd door verdriet omdat Viktoria hem niet wil volgen, laat Koltay alle hoop varen en geeft zich aan bij een Russische officier (Rien de Ko- ning), die hem gevankelijk weg- voerd onder de bedroefde blik ken van Viktoria. Janczy keert samen met zijn ge liefde Riquette terug naar zijn geboortedorp in Hongarije, waar bij viool speelt op een wijnfeest. De burgemeester (Eddie Bogaert) houdt een lal lende toespraak en dreigt zich te vergrijpen aan de boeren meisjes Ilonka (Marjolijn Fe- nijn) en Piroska (Heidi Colijn) en aan Riquette. Hij roept in herinnering, dat het een oud Hongaars gebruik is, dat er op de jaarlijkse wijngaarddag drie bruiloften plaatsvinden. Twee zijn zo geregeld maar de der de- Van verschillende kanten pro beert met Viktoria, die geschei den is van Cunlight en weer in Doroszma woont te bewegen een nieuw huwelijk aan te gaan. De wijngaardproef zal moeten uitwijzen wie haar echtgenoot wordt... En zoals bijna altijd krijgt ook deze operette een happy end! Diverse spelers en spelers heb ben in de loop der jaren een uit stekende reputatie opgebouwd bij de GOV. Zoals Anton Burgs (59) die in genoemde operette voor de 25e keer een rol vertolkt voor de GOV en Rien de Koning (51) en Leo van Loenhout (47), die dit allebei 19 keer deden. Wat de gastrollen betreft geniet de Vlaamse zangeres Christa Biesemans grote bekendheid. Zij was onder andere tweede laureaat bij het eerste Mariott Operaconcours in Amsterdam en zong verschillende rollen bij de Opera van Vlaanderen. Ook de Vlaamse tenor Paul Goddé heeft al vele successen geboekt, in zijn eigen land en in het bui tenland. Kaarten 24,00 zijn verkrijg baar via 'Uit-bureau' en aan de zaal. 'Viktoria und ihr Husar' met Marjolien van Zonneveld als O Lia San en Leo van Loenhout als GraaJ Ferry. VLISSINGEN - De Dag van de Kunstuitleen op 2 november staat in het teken van het „mee genomen worden door de kun stenaar". Op deze dag worden door de kunstuitleencentra avontuurlijke ontmoetingen tussen kunstenaars en publiek op touw gezet. Kunstenaars ne men geïnteresseerden mee op reis, in letterlijke of figuurlijke zin. De achterliggende gedachte hiervan is: de kunstuitleen be middelt tussen kunstenaar en publiek en concentreert zich daarbij in eerste instantie op de kunstwerken. Contacten tussen kunstenaar en publiek zijn er slechts incidenteel, om uiteen lopende redenen. Deze contac ten worden echter meestal wel, zowel door de kunstenaar als het publiek, als verrassend en verhelderend ervaren. Door de Kunstuitleen Middel burg is beeldend kunstenaar Kees de Valk uitgenodigd om bezoekers mee op „reis" te ne men door de collectie van de Kunstuitleen. De Valk is tussen 14.00 en 17.00 uur aanwezig in de Kunstuitleen. Na een korte inleiding, waarin hij vertelt over zijn visie op hedendaagse beelde kunst, gaat hij in op werken uit de uitleencollectie. Kunstenares Phil Bloom, die momenteel exposeert in De Wa tertoren, Centrum voor heden daagse kunst in Oost-Souburg, is door de Kunstuitleen Vlissin gen uitgenodigd om geïnteres seerden een toelichting te geven op haar geëxposeerde werk en het ontstaan van de serie „War- paintings". Er rijdt een busje tussen de Kunstuitleen en De Watertoren. Deelnemers kun nen gratis mee. Daarnaast neemt kunstenaar Marinus van Dijke geïnteres seerden mee op een reis door de stad Vlissingen. Door kunste naar en deelnemers worden er tijdens de wandeling fotografi sche dagboek-noteringen ge maakt van de dynamiek van de stad. De foto's worden ontwik keld in de 1-uurs service en die zelfde dag nog getoond in de expositieruimte van Podium. Deelnemers dienen zich van te voren aan te melden bij de kunstuitleen en moeten zelf een camera met een fotorolletje van 12 opnames meenemen. Tenslotte is iedereen welkom op de tentoonstelling van de Witrussische kunstenares Lud- mila Kalmaeva „Dagboekaan tekeningen 100 naakten". Iedere abonnee die op deze dag een nieuw lid aanbrengt ont vangt een uniek cadeau: hij of zij mag een keuze maken uit de serie kunstdrukken gemaakt door (inter)nationaal bekende kunstenaars, die eerder in Vlis singen geëxposeerd hebben. De Stichting Kunstuitleen Zeeland biedt aan alle nieuwe abonnees, die zich zaterdag 2 november aanmelden, een gratis abonne ment tot 1 januari 1996. De Stichting Kunstuitleen Zee land heeft beeldend kunstenaar Marcel Schellekens uit Bergen uitgenodigd om speciaal voor deze gelegenheid een kleurets te maken. De ets heeft een interi eur met stoelen als onderwerp. Het licht is warm oranje en valt als op een late zomerdag naar binnen. Op het kleine bijzetta feltje van glas weerspiegelt het licht de kamer. De vormen en kleuren worden geaccentueerd. Marcel Schellekens drukt 3 pla ten over elkaar heen om de kleuren op te bouwen. Een plaat voor rood, een voor geel en een voor blauw. Op deze wij ze ontstaan transparante, schil derachtige etsen met diept kleurschakeringen. In totaal heeft Marcel Schelle kens deze plaat in een oplagt van 50 gedrukt. De Stichting Kunstuitleen Zeeland heeft 3( afdrukken uit deze serie ge kocht. De verkoop van dt kleuretsen loopt via de viei kunstuitleencentra, te weten: Goes, Terneuzen, Middelburg en Vlissingen en kosten 450.- per stuk.

Scheldebode | 1996 | | pagina 11