de Golfbaan Het Zeeuws maritiem erfgoed belicht Stadsgewest investeert in huizen en kantoren ZIJNEN BUBBLING PARTY Hl Hono Het staat in de sterren KWALITEIT BEWIJST SINDS 1900 'n Pittig feeSfic bouw ie op Tel. 418653 Archivalia voor veere Bedrijventerreinen bewaakt Forum jongeren en politiek Open huis Barbus Conchonius ELKE WEEK HUIS AAN HUIS OP WALCHE E N woningbouw Scheldeterrein kost 300 miljoen Pubercursus van start dames^mode Dames- en herenkleding a.s. vrijdag 25 oktober Slik LU N lil O LU O 60jaar woensdag 23 oktober 199 Hengsten Erfgoed Nu ook maat 48 in onze collectie! Stjacobspassage 31 Vlissingen VINEX w yjnpfï w okt. 1936 -okt. 1996 Burg. v. Woelderenlaan 5 - Vlissingen SEROOSKERKE De huuidige ambachtsheer van Seroos- kerke, de heer Wilbrand, Baron van Pallandt, heeft twee bun dels archivalia geschonken aan de gemeente Veere. Het gaat om stukken die het eigendom van de boerderij 'Twistvliet' in Vrouwenpolder betreffen en stukken over de rechten van de ambachtsheren van Serooskerke uit de periode 1757 tot 1907. De stukken vormen een bijzondere aanvulling op het archief bestand van Veere. Tot nu toe waren er geen stukken aanwezig over de ambachtsheerlijkheid Serooskerke. Burgemeester en wethouders van Veere stellen de gemeenteraad, die op 31 okot- ber bijeenkomt, voor de schenking 'met grote dank' te aan vaarden. MIDDELBURG De bedrijventerreinen Amestein en Ramsburg worden voortaan bewaakt door een particuliere be- veiligingsondememing, politie en gemeente. Burgemeester mr. D.C.B. Burgers geeft vandaag het startsein voor het project. Uit ervaringen elders in het land is gebleken dat na de start van collectieve beveiliging van bedrijventerreinen de crimina liteit sterk afnam, met 60 tot 70 procent. Collectieve bewaking houdt de kosten voor de deelnemende bedrijven laag.. MIDDELBURG In Operen Jongerencentrum Midgard aan de Kuiperspoort zijn vanavond alle fracties uit de gemeente raad vertegenwoordigd om hun politieke standpunten over jongeren toe te lichten. Daar komt ook het peil van de voorzie ningen voor jongeren in Middelburg aan bod. Ook onderwer pen als huisvesting en openingstijden van jongerencentra, te kort aan oefenruimten voor bands en aandacht voor specifieke doelgroepen, zoals meidengroepen en allochtone jongeren, worden aan de kaak gesteld. Er is ruim gelegenheid tot het stellen van vragen. De avond begint om 20.00 uur. MIDDELBURG Aquariumvereniging Barbus Conchonius bestaat 50 jaar en houdt daarom van 10 tot 17 uur 'open huis' in het clubhuis aan de Herengracht 52. Er zijn mooi ingerichte aquaria te zien en video-presentaties over aquaria en vijvers. Het is in beperkte mate mogelijk meegebracht aquarium- en vijverwater te laten testen. Er zijn ook gebruikte aquarium spullen te koop. SCHELDEBODE 13 Herenmodezaak Peca bestaat 60jaar. Eigenaar P. Castenmiller denkt dat het succes van zijn zaak te danken is aan de eigen stijl, die Peca zo bijzonder maakt. Peter Daane mag zich sinds vorige week Nederlands jeugd kampioen brood- en ban ketbakker 1996 noemen. Hij onthult het geheim van de bakker. Tentoonstelling en boek over scheepswerven in Zeeland VLISSINGEN - Zeeland heeft iets met schepen en scheepswerven. Door de eeu wen heen kenden de verschil lende delen van de provincie vele vormen van maritieme ac tiviteit. De afgelopen vrijdag geopende tentoonstelling 'Scheepswerven in Zeeland' in het Stedelijk Museum aan het Bellamypark geeft daar een in teressant overzicht van. Tijdens de samenkomst rond de ope ning van de tentoonstelling werd ook een boek gepresen teerd, dat eveneens de titel 'Scheepswerven in Zeeland' draagt en waarin de belangrijk ste werven door de eeuwen heen zijn opgenomen. De samenstellers van de ten toonstelling hebben getracht voor elke periode uit de Zeeuw se geschiedenis de belangrijkste werven en scheepstypes de re vue te laten passeren. De uitleg bij de vele gravures, schilde rijen en foto's doet de geschie denis van de verschillende wer ven uitvoerig uit de doeken. Bo vendien wordt duidelijk waar om in een bepaalde periode in een bepaald deel van Zeeland behoefte was aan een bepaald type schip. Zo wérden tot ongeveer 1575 vooral vissersschepen gebouwd; de koophandel was tot die tijd onbelangrijk. Dat veranderde met de oprichting van de Vere nigde Oost-Indische Compag nie (VOC) en later de West-In dische Compagnie (WIC). De veranderde behoefte aan grote re, zeewaardige schepen leidde in de Zeeuwse steden tot de komst van nieuwe, meer groot schalige scheepswerven. Na 1795 stelde de Zeeuwse eco nomie weinig meer voor. Op het gebied van de scheepsbouw res teerde slechts de bouw van vis sersschepen als hoogaarsen en hengsten. De kleine werfjes, die zich daarmee bezig hielden, zijn in de loop van deze eeuw voor een groot deel verdwenen. Slechts een enkele werf resteert nog en houdt zich bezig mét scheepsonderhoud of werk zaamheden ten behoeve van de pleziervaart. Anders verliep het met de Marinewerf in Vlissingen, sinds 1814 de kurk waar de economie van de Scheldestad op dreef. Zeeland's bekendste en grootste scheepswerf, De Schelde, ont stond uit deze Marinewerf en legde zich rond 1900 toe op de bouw van metalen schepen. Ook in Temeuzen en Hansweert ontstonden in die tijd dergelijke werven. Het boek 'Scheepswerven in Zeeland', dat tegelijk met de opening werd gepresenteerd, is al weer de zeventiende uitgave van De Koperen Tuin dit jaar. Bovendien staan er de komende weken nog vier uitgaven op sta pel. 'Scheepswerven in Zeeland' is geschreven door Toon Franken, medewerker van het Rijksar chief in Zeeland. In het boek wordt eerst een kort overzicht van de geschiedenis van de scheepsbouw in Zeeland gege ven. Daarna wordt aandacht besteed aan enkele bekende Zeeuwse scheepbouwersfami lies. Het grootste deel van het boek wordt in beslag genomen door een beschrijving van alle Zeeuwse scheepswerven uit he den en verleden. Het is jammer, dat daarbij weinig ruimte was voor een meer uitgebreide be schrijving van vooral de kleine re werven. Van sommige wer ven vinden we zelfs weinig meer dan een oprichtingsjaar, eigenaren en lokatie terug. Des alniettemin is het een interes sante, rijk geïllustreerde publi catie geworden, die een goed beeld geeft van het maritieme industriële erfgoed van Zee land. A. F. Franken, Scheepswer ven in Zeeland. Een onderzoek naar de geschiedenis en relicten van Zeeuwse scheepswerven is een uitgave van De Koperen Tuin, telt 85 pagina's en kost 39,90. Het Nederlandse theater is voortdurend in beweging. Nieuwe talen ten dienen zich aan In het vestzaktheater. GOES Opvoeden is niet gemakkelijk, zeker niet als een kind in de puberteit komt. Soms lijkt het wel of je als ouder he lemaal niets meer goed kunt doen. Hoe moet je als ouder ver antwoord omgaan met de dilemma's waarvoor je puber je stelt? Het Pedagogisch Hulp- en Adviesburo wil een handje helpen en begint op 4 november met een cursus speciaal voor ouders met kinderen in de puberteit. De puberteit is in een kinderleven een heel nieuwe levensfase, waarbij ze op zoek gaan naar zichzelf. De ouder moet veel in vloed prijsgeven, terwijl de invloed van de leeftijdsgenoten groter wordt. Juist in deze periode hebben ouders de behoeft om hun grenzen en opvoedkundig handelen te toetsen en met andere ouders ervaringen uit te wisselen. Tijdens de cursus wordt aandacht besteed aan de volgende aspecten: zelfbeeld, probleembepaling, luisteren, omgaan met conflicten en lichaamstaal. Voor inlichtingen of opgave tel. 0113-250470. Ondanks het feit dat de vogeltrek nog steeds omgeven is door een waas van mysterie, is er door wetenschappelijk onderzoek inmiddels veel bekend over hoe vogels navigeren en zich oriën teren. De ogen van vogels ontvangen belangrijke navigatiesig- nalen. 's Nachts doen de sterren dienst als kompas en overdag de zon. En omdat een vogel zich niet kan permitteren maar één navigatie methode te gebruiken, beschikken de meeste vogels over een magnetisch kompas. Een kompas dat waarschijnlijk bediend wordt door kleine magnetietkristallen boven de neus gaten. Een vogel tijdens de energieverslindende trek is een echte 'steratleet', overigens zonder sterallures. Vooral leden uit de lij ster familie, zoals kramsvogels, koperwieken, merels en lijsters, trekken bij voorkeur 's nachts. Zij oriënteren zich dan op de stand en de beweging van de sterren. Niet dat deze vogels een 'sterrenkaart' in hun kop hebben zitten. Maar op een of andere manier kunnen zij het rotatiepunt van de ster renhemel vinden. De sterrenhemel verandert ten opzichte van de draaiende aarde steeds van positie. Eén ster blijft echter steeds op dezelfde plek staan: de Poolster. Deze staat in de buurt van het bekende sterrenbeeld de Grote Beer. De Poolster staat precies in het verlengde van de draaias van de aarde en verandert dus nooit van plaats. Veel van de kennis over de rol van hemellichamen bij de vogeltrek ontdekte men bij proeven in een planetarium. Hierin wordt een kunstmatige sterrenhe mel geprojecteerd. Bij het draaien van de sterrenhemel, blij ken vogels zich nog steeds goed te kunnen oriënteren, alleen bij een 'bewolkte' hemel raken ze in de war. Zo schieten ook vogels, net als oude zeevaarders hun sterretje en nemen onder weg vaak poolshoogte om hun richting te bepalen. Jaarlijks be reiken miljoenen vogels op die manier hun winterkwartieren, waar als het goed is toch op z'n minst een twee -sterren-res taurant op hen staat te wachten. Zij kunnen zo aanschuiven aan een rijk gevulde dis. Vaak ook, als ze onderweg tegen een Zuid - Europees hagelschot zijn aangevlogen, helaas ook als lijdend voorwerp. Scheepswerven in Zeeland Zo zijn er voornemens om na het vertrek van de Scheldewerf uit het hart van Vlissingen op het KSG- terrein circa 1200 woningen te bouwen. In het ge bied rond de Binnenhavens zou er plaats zijn voor nog eens 700 woningen. Daarnaast wordt er gedacht aan uitbreiding van de jachthaven en het ontwikkelen van toeristische trekpleisters. Dit concept 'De Stadswerven' behelst een aantal ideeën die gefaseerd uitgevoerd worden. Zo is er gebrainstormd over een nieuwe boulevard langs het Ka naal door Walcheren, het ma ken van een bijzondere toegang bij de Keersluisbrug en het in oude luister herstellen van de Singel met een meer open en groen karakter. Maar deze eer ste verkenning leerde ook dat de exploitatiekosten van dit ge- ADVERTENTIES mode PLEIN 1940 NR. 20*MIDDELBURG TEL. 0118-612508 DONDERDAG KOOPAVOND bied met een totale opppervlak- te van 33 hectare, het water niet meegerekend, geschat moeten worden op 300 miljoen gulden. Bodemsanering en herstel van monumentale objecten zijn daarbij inbegrepen. Een finan ciële inspanning die zonder overheidssteun niet op te bren gen is voor het stadsgewest. Bij de vaststelling van het na tionaal beleid ruimtelijke orde ning, de Vierde Nota Ruimtelij ke Órdening, dreigde Zeeland overheidsgelden mis te lopen. In samenwerking met de pro vincie zette de gemeentebestu ren van Vlissingen en Middel burg zich in voor de status van stadsgewest als enig stedelijk kerngebied van Zeeland. Die status werd bij de vaststelling van de Vierde Nota Extra (VI NEX) toegekend. Op basis van dat akkoord, dat in 1994 tussen provincie en rijk werd gesloten, is vastgelegd dat de rijksover heid 10 miljoen subsidiegelden aan het stadsgewest beschik baar stelt. Met dat geld heeft het stadsgewest zich middels het Vinex - akkoord verplicht een aantal taken uit te voeren. Naast woningbouw zijn dat on der meer bodemsanering, het tegengaan van verdere verste delijking van het landelijk ge bied en het beperken van de mobiliteit door woon - en werkgebieden dichter bij elkaar te situeren. Naast de heront wikkeling van het Scheldeter rein zijn er nog tien plangebie den waarin het Stadsgewest de Vinex - taken wil uitvoeren. Een kort overzicht: De Veerse Poort. Voor het jaar 2002 moeten hier 950 woningen komen. Stationsgebied Middelburg. Het schetsplan voorziet in 25000 m2 kantoorruimte en 350 woningen in de strook tussen het Kanaal door Walcheren met spoorbaan en van het gebied Veldzicht. Molenwater. Dit plangebied omvat het voormalige zieken- huisterrein, de kazerne, het wa tertorenterrein en de locatie van de streekschool. De Zweed se architect Erskine heeft de opdracht voor het opzetten van het stedebouwkundig ontwerp. Tussengebied. De ideeënschets van stedebouwkundige Ashok Bhalotra situeert hier het groe ne hart van het stadsgewest met verdedigingswerken. Een bou levard aan de Middelburgse kant en bolwerken aan de Vlis- singse. Aan de stadsranden van Vlissingen zijn dat de locaties: Oude Vismarkt 2a Goes De herfst is in het land en dat betekent dat het weer kan verslechteren. Het is ook de periode dat de aard appelen en vooral de suikerbieten, de sukerpeeën uit de grond moeten. Onze Zeeuwse grond, de vette klei waar we zo trots op zijn ligt dan op de weg. Vooral bij regenachtig weer kan dat hinderlijk zijn. Er zijn al verschillende kleine ongelukken gebeurd. Waar nodig staan bordjes die de weggebruikers wijzen op het ge vaar van slik op de weg. Voorzichtig rijden! Fietsers hebben maar weinig bescherming als ze door een hardrijdende auto gepasseerd worden. Een regen van slikspetters is hun deel en zie maar dat je het schoon krijgt. Slik, modder, het kan een smerig zootje zijn. Soms ook aanleiding tot een klein drama. Een drieja rig meisje had een nieuw jasje voor de winter gekre gen en omdat het zo leuk stond mocht ze het even aan buurvrouw laten zien. Achterom het schuurtje holde de kleine en stapte in haar enthousiasme net naast de tegels van het pad. Ze struikelde en daar lag ze, lang uit in de modder naast het pad. Tja, en daar stond geen bordje met 'Slik op de weg'. Zonde van het nieu we jasje. Het leven is hard, zelfs als je in de zachte modder valt. Cameleon. Lange 'Delft 46-48/'Moel^ Segeers t raa t 4JJ1 AR_xMiddeiburg telefoon 0118-613073 3 VLISSINGEN/MIDDELBURG- Sinds 1992 kent Zeeland een Stadsgewest, gevormd door de gemeente Vlissingen en Middelburg. De vorming van dit stede lijk kerngebied brengt een aantal taken van over heidswege mee, met name op het gebied van ruimtelij ke ordening. In de periode 1995 - 2005 betekent dat in het stadsgewest Vlissingen/Middelburg bijna driedui zend woningen gebouwd moeten worden binnen de bebouwde kommen van Vlissingen en Middelburg. Maar ook daarbuiten kunnen projectontwikkelaars hun hart ophalen. si» iZ 'De hoekjnel de life ding van ffasse Na het vertrek van de Scheldewerf kunnen op het terrein woningen gebouwd worden. Bolwerken West 1, ten noorden van het gebied Zuidbeek, Bol werk West 2, met een verdere uitbreiding van West - Sou burg, Bolwerken Oost ten zui den van Groot-Abeele en een uitbreiding aan de noordoost kant van Oost-Souburg. Aan de Middelburgse boulevard West komen woningen gecom- binerd met kantoren waar on der andere brandweer en politie gehuisvest worden. Op deze lo- katies kunnen volgens de plan nen ten westen van het kanaal aan Middelburgse kant naar schatting 100 woningen worden gebouwd en aan Vlisssingse zij de ongeveer 650. Nog eens het zelfde aantal woningen kan volgens de plannen worden ge realiseerd aan de oostzijde van het Kanaal. Boulevard Vlisingen. De ko mende jaren nog eens 250 ap partementen. Spuikom. 350 woningen waar onder 70 goedkopere huurap- partementen voor in het bijzon der ouderen. Verder wordt ADVERTENTIES 10.000 vierkante meter gereser veerd voor recreatie en toeris me. Middengebied. Vooral stads vernieuwing met de nadruk op veiligheid door verbetering van woningen en openbare ruimte. FOTO HARRY DE LANGE Rosenburg. Bouw van 250 wo ningen in 1996. Klein Lammerenburg. Maxi maal 550 woningen. Een deel van dit gebied kan ook gebruikt worden als alternatieve lokatie voor sportvelden.

Scheldebode | 1996 | | pagina 1