Figuurproblemen Begraafplaats wacht op opknapbeurt Kennisinstituut moet provincie overstijgen Dagverzorging voor ouderen aabu A-ö Trektijd-verrassing SwissFiqure mm mm Afscheid bezoekers Taganrog Duizend gulden voor De Mikke Autogordelcampagne CROENKALENDER ELKE WEEK HUIS AAN HUIS OP W A L C H E E N Prinses Magriet opent Hogeschool Zeeland Snelheid lil IM O woensdag 16 oktober 1j}t bel nu 0118-633601 Portugees - joods complex in erbarmelijke staat Krediet internationaal figuurcorrectie- en afslankinstituut Lammerensteeg 9 - 4331 MB Middelburg 2 VLISSINGEN Op 18 oktober wordt in de Blauwe Zaal van speeltuinvereniging Lammerenburg een afscheidsbijeenkomst gehouden voor de delegatie uit het Russische Taganrog, met wie Vlissingen een stedenband onderhoudt. Twee weken lang hebben directieleden en managers uit het bankwezen in Ta ganrog kennis kunnen maken met werkwijze en organisatie van het bankwezen in Nederland. Tijdens de afscheidsbijeen komst, die om 16.00 uur begint, houdt prof. Victor Yeffimovich Lankin een inleiding ove de economische en politieke actuali teiten in zijn land. De bijeenkomst is ook een mooie gelegen heid voor een terugblik op het laatste bezoek van de Vlissing- se burgerdelegatie aan Taganrog begin september. Er zijn fo to's, geschriften en films van dit bezoek te zien tijdens de af scheidsreceptie van 17.00 tot 1.8.00 uur. MIDDELBURG Annet van de Welle houdt van de natuur. Daarom leest ze Banjer, een nieuw tijdschrift over de natuur voor kinderen van 7 tot en met 12 jaar. Banjer had een actie, waarbij met inspraak van de lezers een goed doel kon worden bedacht met een geldbedrag. Natuurlijk moest het te maken hebben met de natuur en verder in de buurt van de inzender .zijn. Annet hoefde zich geen twee keer te bedenken en gaf Vo gel- en egelasiel De Mikke op. Het resultaat: een cheque van duizend gulden, die afgelopen woensdag werd afgeleverd door Nico Wittebrood van het kinder-natuurtijdschrift. Beheerster Coby Louwerse was uiteraard ook zeer iri haar nopjes met dit welkome extraatje. En omdat ze het toch zeker verdiend had, mocht Annet met een échte uil op de foto. foto piet davidse MIDDELBURG - Automobilisten die slordig omgaan met het dragen van hun autogordel maken tot en met maandag 18 no vember kans op een ferme boete. De Zeeuwse politie gaat daaraan in die periode extra aandacht besteden. Die ver scherpte aandacht maakt deel uit van de autogordelcampagne Zeeland, waarbij gemeenten, waterschappen, provincie en wa terstaat de handen ineen hebben geslagen om door middel van posterborden langs de wegen de automobilist wordt aange spoord om de gordel altijd te dragen. Onderdeel van die cam pagne is het verspreiden van folders door het WN-team met informatie over gordels, hoofdsteunen en kinderbeveiligings- middelen. Speciale aandacht wordt gegeven aan het gebruik van de gordel binnen de bebouwde kom, waar het met name bij korte ritten, de gordel nogal eens wordt 'vergeten'. In dor pen en steden zal de politie verbaliserend optreden. Het dra gen van een gordel betekent per jaar 200 minder verkeersdo den en duizenden minder gewonden. I STICHTING HET ZEEUWSE LANDSCHAP Een echte vogelaar verveelt zich nooit. Op een snikhete zomer dag valt er net zo goeds iets te beleven als op een grijze na jaarsmiddag of een verstilde winterochtend. Zelfs aan de mus sen in de achtertuin valt het nodige te observeren voor de fana tieke liefhebber. Maar dat neemt niet weg dat er wel degelijk speciale plekjes en bijzondere perioden van het jaar zijn. De tijd dat de vogels op trek zijn is altijd weer een hoogtepunt. Vooral de najaarstrek biedt veel kansen op bijzondere ontmoe tingen. En nergens is die kans groter dan aan de kust. Neem de visarend. Dat is een flink uit de klassen gewassen roofvogel, die zich speciaal tijdens de najaarstrek nog wel eens wil laten zien. Ook in het voorjaar gebeurt dat wel, maar veel al is het verblijf dan veel kortstondiger. De trekvogels die in het voorjaar passeren hebben haast. Ze zijn op pad naar hun broedgebieden en het is voor hun kroost van levensbelang dat de complete broedcyclus op tijd voltooid is, zodat de jongen tijdig zelfstandig zijn om de lange reis naar hun wintergebied te ondernemen. Visarenden houden zich graag op in het Deltagebied met zijn vele wateren. Hoewel ze ook langs vennen op de heide of in laagveenplassen wel te zien zijn, worden toch de meeste waar nemingen in open landschap gedaan. Visarenden zien er met hun grote, lichte kop indrukwekkend uit. En het is helemaal een buitenkansje als je ze bezig ziet met vissen. Ze zweven bo ven het water of staan te bidden, en nemen dan met de poten naar voren gestrekt een stootduik om een vis te verschalken. De afgelopen maand heeft de visarend zich weer op verschil lende plaatsen in het Deltagebied laten bewonderen. Maar als u dit leest is de doortrek alweer zo goed als voorbij. Een enkeling blijft wellicht nog even hangen, maar het duurt tot april voordat de kans op zo'n trektijd verrassing weer wat groter wordt. SCHELDEBODE De column Staten- praat is terug. Vanaf deze week verzorgt D66-statenlid Alex Dljkwel uit Middelburg deze twee wekelijkse rubriek over het reilen en zeilen in de provin ciale politiek. Het is herfstvakantie, maar schoolkinde ren hoeven zich niet te vervelen. Een over zicht van leuke, spannende en droevige theater- en filmvoorstellingen. Komend jaar is het 150 Jaar gleden dat grote groepen Nederlandsers, onder wie veel Zeeuwen, de oceaan overtrokken om een nieuw bestaan op te bouwen. In een serie van drie artikelen schetst verslaggever Cees Maas het leven in zeeland aan de overkant. Dit is de laatste aflevering van de serie. De eerste twee artikelen stonden In de scheldebode van 18 september en 2 oktober. MIDDELBURG - De Portu gees-joodse begraafplaats aan de Middelburgse Jodengang verkeert in een erbarmelijke staat. Weersinvloeden hebben het rijke beeldhouwwerk en de inscripties op de grafstenen aangetast. De heren Cosijn en Vos uit Middelburg zetten zich in voor de restauratie van de laatste rustplaats van vierenne gentig Portugese joden. De Middelburgse begraafplaats is een van de slechts vier Portu gees—joodse begraafplaatsen in ons land. De Portugese joden, die zich vanaf het begin van de zeventiende eeuw in Middel burg vestigden, kregen in 1655 toestemming om een begraaf plaats te stichten. Deze heeft tot 1721 dienst gedaan. In totaal liggen er vierénnegen- tig Portugese joden begraven. De meesten van hen woonden destijds in Middelburg, maar een aantal Portugese joden dat aan de Jodengang begraven ligt, was afkomstig van Ant werpen. Omdat Antwerpen geen officiële joodse begraaf plaatsen had, werden de doden vaak elders begraven. De begraafplaats werd al voor de Eerste Wereldoorlog tot mo nument verklaard. Vos: „Het is dan ook een heel bijzonder complex. Niet alleen omdat er maar vier Portugees-joodse begraafplaatsen in ons land zijn, maar vooral ook vanwege het rijke beeldhouwwerk dat op de graven te zien is. Er staan motieven op, die men niet direct zou verwachten op een joodse begraafplaats." Volgens de heer Cosijn is de huidige staat van de graven louter het resultaat van weer sinvloeden: „Het complex is aan het begin van de eeuw ook al eens gerestaureerd. Deson danks is de huidige staat van de graven bedroevend. Overigens hebben de baldadigheden, die enkele jaren geleden op de be graafplaats plaatsvonden, niets te maken met de slechte staat van de stenen. Het gaat hier puur om natuurlijk verweer van de grafstenen." De heer Vos vult aan: „Van van dalisme heeft de begraafplaats gelukkig zelden te lijden. De controle op het terrein is opti maal. Daar draagt de familie Baljeu al drie generaties lang zorg voor". Het is niet mogelijk de begraaf plaats vanaf de openbare weg bereiken: „Bezoekers kunnen het complex alleen via de aan grenzende tuin van de familie Baljeu binnenkomen. Daarom is in de restauratieplannen ook in een nieuwe ontsluiting van het terrein via de Jodengang voorzien." Cosijn schat de kosten van de restauratie op minstens drie ton: „Dat is een behoorlijke som geld, maar gelukkig dat een en ander nog goed te herstellen is. Met componentenlijmen en an dere spullen op epoxi-basis kunnen experts een hoop doen." De gemeente Middelburg zal in de raadsvergadering van 21 ok tober spreken over het ver strekken van een krediet voor de restauratie van de begraaf- Nadat jeugdige vandalen drie jaar geleden de graven op de Por tugees-joodse begraafplaats hadden beklad, deden honderden Middelburgers mee aan een stille tocht om hun afkeuring kenbaar te maken. De graven, die door de deelnemers aan de tocht met bloe men bedekt werden, verkeerden toen ook al in erbarmelijke staat. FOTO ARCHIEF DE SCHELDEBODE plaats. Als de besluitvorming rond de plannen vlot verloopt, kan reeds in 1997 met de res tauratie worden begonnen. I i i VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland is het ken nisinstituut van Zuidwest Nederland, met internatio nale ambities en aspiraties. Met die woorden nodigde L.N. Labruyère, voorzitter van het College van Be stuur van de Hogeschool, afgelopen vrijdag prinses Magriet uit om de officiële openingshandeling van het nieuwe gebouwencomplex aan de Edisonweg te ver richten. Door een 'Mondriaans' kunstwerk in werking te stellen werd een periode afgesloten van fusies, ver bouwen, en reorganiseren. De Hogeschool is er nu klaar voor de politieke wens van tien jaar geleden, na melijk om te komen tot schaalvergroting en concen tratie van het onderwijs, te vervullen. „Want", zo zei voorzitter van het stichtingsbestuur van de Hogeschool mevrouw N. Gin jaar-Maas in haar toespraak, „de politiek kan wel een visie hebben. Daarmee is het onder wijs nog niet veranderd. Onder wijskundige meerwaarde haal je er niet uit als de gefuseerde scholen slechts onder druk van financiële consequenties onder één bestuurlijk dak gaan zit ten." Daarmee doelde zij op de fusie van vijf Zeeuwse instellin gen voor hoger beroepsonder wijs, die de basis vormde voor de Hogeschool. De HTS, HEAO, de opleiding Fysiotherapie, de Goese laboratoriumschool en de twee PABO-opleidingen uit Middelburg. Allemaal vonden ze de afgelopen jaren een plaats in het gebouwencomplex aan de Edisonweg. Ook de Zeevaart school sloot zich aan, al bleef deze school zijn onderkomen aan de Vlissingse Boulevarde trouw. Onder het motto van die 'onderwijskundige meerwaar de' kwam de fusie tot stand. Maar belangrijkste drijfveer voor deze krachtenbundeling was toch wel 'overleven', aan gezien de scholen het alleen niet zouden redden. Toch kon ook de fusie de opleiding fysiothe rapie niet redden en werd als nog opgeheven. Na alle bestuurlijke perikelen van de afgelopen jaren consta teert Ginjaar - Maas: „dat er nu een hecht fundament is voor een flexibel, adequaat en kwa litatief hoogwaardig centrum voor kennis en toegepast onder zoek." Algemeen directeur L.N. La bruyère presenteerde aan de vijfhonderd genodigden, waar onder bestuursvoorzitter van de Koninklijke Scheldegroep R.C. van den Heuvel, zijn school als een thuisbasis voor de driedui zend studenten met een regio nale functie en zelfs internatio nale uitstraling. Daarbij is het woord 'regio' volgens hem niet synoniem met 'provincie'. „De Hogeschool is namelijk een op- leidings en kenniscentrum voor Zuidwest Nederland. Niet alleen om studenten uit de regio hoger op te leiden maar ook als overkoepelend kennisinstituut voor bedrijven, instellingen en Studenten van de laboratoriumschool demonstreren hun vaardig heden. FOTO'S PIET DAVIDSE diensten die hier terecht kun nen voor toegepast onderzoek, trainingen en cursussen", aldus Labruyère. Het internationale karakter van de Hogeschool werd onderstreept door de aan wezigheid van de ambassadeur van Spanje. Het aantal Spaanse studenten dat is ingeschreven zal het lopende studie jaar de honderd passeren. Labruyère zei verder zich in te zetten om in Vlissingen in samenwerking met het middelbaar beroepson derwijs een internationale school voor zeevaartonderwijs van de grond te krijgen. Vanaf de S.S. Rotterdam, varend op de Holland -Americalijn werd in een felicitatie'fax daarvoor al een voorzet gegeven. „Felicita ties van de medewerkers van De HZ Safety die de naam Hoge school Zeeland wereldwijd over de koopvaardijvloot uitdra gen", zo stond er. Na de toespraken werd de ope ningsceremonie ingeluid door Prins Margriet, met links voorzitter van het College van Bestuur van de Hogeschool Zeeland, L.N. La bruyère en rechts voorzitter Nel Ginjaar-Maas van het stichtingsbestuur van de hogeschool. een theatergezelschap waarvan de leden als kleurrijke sprook jesfiguren met pulserende mu ziek uit alle hoeken van de zaal tevoorschijn kwamen. De ope ningshandeling van prinses Magriet bestond uit het in wer king stellen van een raamwerk van buizen waardoor gekleurd water stroomt. Dit kunstwerk dat werd ontworpen door Pa bo-docent Wim Bakker, ver beeldt de 'bloedsomloop' van de school. Het openingsfeest kreeg zijn beslag met de presentatie van de verschillende studierichtin gen in het gebouw, die prinses Magriet tijdens haar rondlei ding bezocht. Zo lieten commu nicatiestudenten van de Facul teit Hoger Economisch Onder wijs radio - en TVcommercials horen en zien die waren ge maakt door middelbare scholie ren. De studenten beschikken over twee volledig ingerichte montageruimten en professio nele opname - apparatuur. Om, volgens student communicatie Rene van Donschot, 'inzicht te krijgen in de werking van ad- VLISSINGEN - De Stich ting Huisvesting en Verzorging voor Ouderen Vlissingen (HVOV) heeft van de provincie toestemming gekregen om een project dagverzorging voor ouderen te starten in zorgcen trum De Zoute Viever te Oost- Souburg. In Vlissingen wordt deze mogelijkheid van dagop vang al een aantal jaren gebo den in zorgcentrum Ter Reede. Gezien de belangstelling van ouderen uit Oost-Souburg, wordt de toegestane uitbrei ding gerealiseerd in De Zoute Viever. Het project gaat begin novem ber van start en wordt uitge voerd in samenwerking met de Stichting Thuiszorg Walcheren. Het vervoer wordt door het Ro de Kruis verzorgd. Dagverzor ging stelt ouderen in staat lan ger zelfstandig te blijven wo nen, doordat zij gedurende en kele dagen per week extra steun en begeleiding krijgen. Deelnemers aan de dagverzor ging worden 's morgens opge haald en na afloop weer thuis gebracht. Zij kunnen meedoen met verschillende activiteiten, vaak in groepsverband, zodat zij contact hebben met mensen in dezelfde omstandigheden. In overleg met de deelnemers wordt een dagprogramma op gesteld dat zoveel mogelijk is afgestemd op de individuele be hoeften en wensen. Om voor de dagverzorging in aanmerking te komen moet men 65 jaar of ouder zijn en extra begeleiding nodig hebben om zelfstandig te kunnen blijven wonen. Dit kunnen ouderen zijn die: op een wachtlijst staan voor opna me in een zorgcentrum; thuis niet goed meer 'uit de voeten kunnen' door lichamelijke klachten; af en toe vergeetach tig zijn en daar last van hebben; zich eenzaam voelen en er graag eens uit willen, maar dat niet meer zelfstandig kunnen of durven. Ook partners of verzor gers zijn vaak gebaat bij dag verzorging, doordat zij dan even tijd hebben voor zichzelf. De dagverzorging vindt plaats op maandag, woensdag en vrij dag van 10.00 tot 16.00 uur. Er zijn nog enkele plaatsen be schikbaar. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij me vrouw A. Schroevers van de Stichting Thuiszorg Walcheren, tel. 684000. Meer informatie is ook verkrijgbaar bij zorgcen trum De Zoute Viever te Oost- Souburg en zorgcentrum Ter Reede te Vlissingen. verteren. Hoeveel tijd en geld het kost.' Het bestuur van de Hogeschool mag dan de provincie willen overstijgen, het grootste deel van de studenten komt toch uit Zeeland. „Omdat het lekker dicht bij huis is", laat een Pa bostudente weten. Ook Rick Leijs baseerde zijn keuze voor de Hoge Zeeland op diezelfde geografische motieven. „Ik kom uit Woensdrecht en Vlissingen was het dichtstbij." Met de offi ciële opening van de Hoge School heeft Nederland er weer een onderwijsfabriek bij, zij het een kleintje. In vergelijking met bij voorbeeld de Hogeschool in Zwolle, die tienduizend studen ten telt. Toch hebben de Zeeuwse studenten niet het ge voel te verzuipen in een onover zichtelijk labyrint. Eén van de studentes die de rondleiding begeleidt zegt: „Er heerst een hele persoonlijke sfeer. Ieder een kent elkaar hier. Niet alleen studenten onderling maar ook tussen studenten en docenten is er persoonlijk contact." Het verkeersbeleid in Nederland moet nodig bijge steld en zo werd vorige week een opzienbarend plan ontvouwd. Binnen de bebouwde kom moet voor au to's en motoren de toegestane snelheid teruggebracht worden tot 30 kilometer per uur. Op de 80-kilome- terwegen is dan 60 kilometer per uur hard genoeg. Doel: het aantal verkeersslachtoffers terug te drin gen en de materiële schade te verminderen. De kos ten voor medische verzorging en persoonlijk leed ne men dan af. De premies voor de autoverzekering hoe ven dan niet te stijgen maar kunnen zelfs dalen. De 30 kilometer per uur kan in bepaalde gedeeltes van de bebouwde kom goed werken. De 80-kilometerwe- gen bijstellen zou meer gemak dan ongemak opleve ren. Als iedereen 25% langzamer rijdt is er 25% meer tijd nodig om op je bestemming te komen; ergo meer auto's op de weg. Mensen moeten nog vroeger weg om nog later ergens te arriveren. Vooral tijdens de dagelijkse spitsuren is dat boeiend. Dat kan vast de bedoeling niet zijn van dit verkeers-plan. Het pro bleem ligt meer in het feit dat de toegestane snelhe den makkelijk en fors overschreden worden. Tachtig wordt dik negentig, zo werkt dat. Op de autoweg mag je 120 kilometer en op de linkerbaan wordt je gepasseerd door een sliert 140 kilometerrijders. De auto's worden technisch steeds beter en geluidlozer. Raak je gas maar even aan en je rijdt al 60 in de be bouwde kom. Aan bekeuringen geen gebrek. Er wordt de laatste tijd wel zeer intensief op snelheid gecontroleerd. Ondanks hoge boetes blijven velen toch te hard rijden. Met de juiste snelheid rijden wordt dan ook niet geregeld door het gaspedaal in de auto; die snelheid wordt bepaald door het gaspedaal- tje tussen de oren. Cameleon. X V

Scheldebode | 1996 | | pagina 1