e Golfbaan •tl De natuur sluimert, de cultuur leeft Sea Sound Singers steken over naar Engeland 11 De reuzenbovist Roemeense kunst voor school Middelburg Z 3-2^ /?-/3 interculturele vrouwendag Rabout wint Boulevardloop Dierenbeschermster geridderd De zon verdonkeremaand GROENKALENDER ELKE WEEK HUIS AAN HUIS OP WALCHEREN Nederlands b a r b e r s h o p k o o r zingt op internationale conventie Onderduiken... LU ISI LU O O woensdag 9 oktober 1996 m-v *n Pittig feestje bouw ie op Tel. 418653 r Beelden in heemtuin Hortius Zelandiae Grote beelden Natuurelementen Jaargetijden fc Stage-coach Outfit Burg. v. Woelderenlaan 5 -"Vlissingen GOES 'Werken doen we allemaal' is het thema van de In terculturele Vrouwendag die dit jaar wordt gehouden op 12 oktober in het gebouw van het Buys Ballotcollege. Het pro gramma is samengesteld door een werkgroep van onder ande re Atilliaanse, Marokkaanse, Molukse, Surinaamse, Turkse en Nederlandse vrouwen. Na de opening om 15.00 uur door wet houder D.W. van de Merwe, wordt de voorstelling 'Ma Rabia' over het leven van migrantenvrouwen in Nederland, ten tone le gebracht. De Vlissinge interculturele meidenband 'G-talk' zorgt voor een muzikaal -intermezzo. Daarna wordt een ideeënmarkt gehouden over betaald en onbetaald werk en scholingsmogelijkheden voor vrouwen in Zeeland. De naailes- groep uit het Woltershuis in Vlissingen geeft een modeshow. De dag duurt tot 19.00 uur. Voor de kleinste kinderen is een crèche ingericht, terwijl kinderen van 4 tot en met 12 jaar kun nen meedoen aan een speciaal kinderprogramma. VLISSINGEN Afgelopen zaterdag werd de jaarlijkse Bou- levardloop gehouden, die door de atleten gezien wordt als een goede opwarmer voor de crosscompetitie. De loop was met 6700 meter wat langer dan anderen jaren. Winnaar was op nieuw de atleet Teo Rabout uit Zuidzande, die liep voor de Creatief ploeg. Hij finishte met een voorsprong van 32 secon den vóór Edwin de Leeuw. De strijd om de 3e plaats bleef lang spannend, maar werd uiteindelijk beslist door Leon van Luyck van Atletica, gevolgd door Rini Bruggeman van AV 56 en Henk-Jan Joosse van Dynamo. Bij de veteranen 40+ was de eerste plaats voor Leo Kats met 24,18 min. Oud-voetbaltrainer Karei van de Gruyter behaalde de eerste plaats bij de 50-plus- sers en Pieter van Horsen bij de veteranen 45+. In de categorie heren 60+ was Dynamo-atleet De Rijke onbetwist de sterkste. Bij de dames was er een overtuigende come-back van Lia Me lis van Sporting Walcheren. Jopie Daane werd winnares bij de dames-veteranen. Burgemeester J.C.TH, van der Doef speldt mevrouw C.M. Spec- kens-Vierhout de ridderorde op. FOTO PIET DAVMDSE -- VLISSINGEN Het was natuurlijk de meest geschikte dag in het jaar om mevrouw C.M. Speckens-Vierhout te ridderen: op 4 oktober, Werelddierendag. Burgemeester J.C.Th, van der Doef speldde haar met veel genoegen de versierselen op, die horen bij de onderscheiding 'Ridder in de zesde graad (lid) in de Orde van Oranje Nassau'. Mevrouw Speckens ontving de koninklijke onderscheiding voor haar bijzondere inzet en in spanning voor het welzijn van dieren. Zij zet zich al bijna 25 jaar met hart en ziel in voor het dierenasiel aan de Willem Klooslaan. MIDDELBURG Op zaterdag 12 oktober vindt een gedeel telijke zonsverduistering plaats. De zonsverduistering begint om 15.03 uur en duurt tot 17.34 uur. Het maximum van de ver duistering is om 16.21 uur. Dan is ongeveer 62 van de dia meter van de zon bedekt door de schaduw van de maan, die voor de zon langs schuift. Wie dit verschijnsel goed waar wil nemen kan terecht bij de volkssterrenwacht 'Philppus Lans bergen' aan de Herengracht 52, die open is van 14.00 tot 18.00 uur. Het is overigens af te raden zonder bescherming van de' ogen naar de zon te kijken. STICHTING HET ZEEUWSE LANDSCHAP Niet alle paddestoelen bestaan uit een steel en een hoed, zoals het beroemde exemplaar van Kabouter Spillebeen. Sterker nog, als je alles bij elkaar optelt zijn de paddestoelen die niet volgens het klassiek model gebouwd zijn in de meerderheid. Eén ervan is de reuzenbovist. Dat is een stuifzwam, met een voor stuifzwammen karakteristieke vorm: een min of meer rond vrucht lichaam, dat op het eerste ge zicht los tussen het gras lijkt te liggen. De reu zenbovist doet zijn naam alle eer aan. Een exemplaar van gemiddelde grootte eve naart minstens een doorsnee voetbal. Het kost dan ook weinig moeite om er een te ontdekken, temeer omdat de reuzenbovist belist niet zeldzaam is in onze provincie. Een reuzenbovist is aan het begin van zijn ontwikkeling smet teloos wit gekleurd, maar al spoedig komen daar wat gele en bruine tinten door. Als de paddestoel is volgroeid barst-ie aan de bovenkant open, en dan komen de sporen, zeg maar de za den van de paddestoel, vrij. Vaak lijkt het alsof uit zo'n rijpe bovist een bruin rookpluimpje opstijgt, doordat er vele duizen den sporen per minuut de lucht ingaan. En dat kan aardig lang doorgaan; van de reuzenbovist is bekend dat-ie meer dan een miljard sporen produceert. De sporen worden verspreid door de wind, maar het gebeurt ook wel dat een reuzenbovist in het najaar losraakt en letterlijk 'aan de rol' gaat. De reuzenbovist wordt gewaardeerd door gastronomen. Men kan er heerlijke soep van bereiden maar het vruchtlichaam wordt ook wel in plakken gesneden en vervolgens in de braad pan gebakken. Eén voordeel is er in ieder geval in vergelijking met andere eetbare paddestoelen, de reuzenbovist is zo onmis kenbaar dat je hem niet met andere (giftige!) soorten verwar ren kunt. En dat is meer dan he van menig andere paddestoel kunt zeggen. SCHELDEBODE Radio Ton is al tien jaar een vertrouwd gezicht aan de scheldestraat in Vlis singen. Directeur Peter den Ouden van de St. Jo zefschool in Vlissingen is na 25 jaar bij het onderwijs nog steeds even gemoti veerd. Rien westveer zet een punt achter zijn voor zitterschap van het knwu district Zeeland. Beelden in de heemtuin van het Zeeuws Biologisch Museum OOSTKAPELLE - Provin ciaal gedeputeerde Gert de Kok opent op 12 oktober om 11.00 uur een grote beeldententoon stelling in de heemtuin Hortus Zelandiae van het Zeeuws Bio logisch Museum (ZBM). Het project 'Een beeld van een tuin' en is een initiatief van directeur Bert van de Hoef van het Zeeuw Biologisch Museum en Leen van Duivendijk, bestuurslid van de Zeeuwse Kunstkring. Hij exposeert vanaf 30 novem ber landschappelijk expressio nistische schilderijen met hori zonnen en duinen in het ZBM aan de Duinvlietweg. Beide tentoonstellingen zijn tot 12 ja nuari te ingericht. Tijdens de winter staat het le ven in de heemtuin even stil. Geen meekrap, geen maanzaad Qf karwij te zien. Door er beel den te plaatsen komt de tuin weer tot leven. De sluimerende natuur wordt verwisseld voor springlevende cultuur. Bezoekers van het mu seum kunnen nu ook in de kou de maanden genieten van de heemtuin. Niet om de kaarde- bol, zeekool of lisdodde te be kijken, maar de beelden van le den van de Zeeuwse Kunst kring. Ad Braat en Margreet Leijdek- ker uit Zierikzee, Miems van Citters en Jan Eijkenaar en Burgh-Haamstede, Ernst Jo achim uit Biervliet en Gerda Citters uit Middelburg werden door Leen van Duivendijk be naderd om mee te doen aan de buitenexpositie. De kunste naars tonen vooral groot werk. Het zwaarste beeld weegt maar liefst 250 kilo. Er is een route uitgestippeld langs de 28 kunst werken. Er zijn beelden van brons, marmer, steen, gips, kunststof .en keramiek, figura tieve zowel als non-figuratieve werken. De deelnemende kunstenaars waren enthousiast over de mo gelijkheden die de negen the- matuinen, waaruit de Hortus Zelandiae bestaat, hen boden. De thema's zijn ontleend aan specifiek Zeeuwse natuurele menten. Er is een bloemdijk, een Zeeuwse moestuin, een moerastuin, een vliedberg, een heggenlandschap en een duin- tuin. Verder zijn er nog een vlindertuin en een insektentuin. Mogelijkheden te over om de beelden zo te plaatsen, dat ze het best tot hun recht komen. De winter lijkt van de vier jaar getijden het minst boeiend voor de beezoeker. Maar schijn be driegt. Wie er oog voor heeft ziet dat de natuur bezig is zich voor te bereiden op het nieuwe groeijaar. De knoppen aan bo men en struiken worden dikker en hier en daar bloeien wel de gelijk planten als het sneeuw klokje en vaak al heel vroeg in het voorjaar het 'bakkruidje'. En al sluimert de natuur, door de imposante beeldenexpositie is de Hortus Zelandiae deze winter vol leven. VLISSINGEN De generale repetitie wordt op 15 oktober om 21.00 uur gehouden in Hotel Britannia, een passende naam in dit verband. Daarna nog een dagje koffers pakken en op donderdag 17 oktober gaat het gebeuren: barbershopkoor 'The Sea Sound Sin gers' gaat naar 'de overkant', naar Engeland wel te verstaan. Voor het eerst wordt er een internationale conventie gehouden, waar meteen al twee Nederland se koren aan meedoen; behalve het Vlissingse koor ook barbershopkoor 'New Accord' uit Harderwijk. Zon dagavond 19 oktober is dé avond: dan moeten de Vlis singse dames in Cardiff laten zien wat ze waard zien. Ligt er een Europees kampioenschap in het verschiet? Daarvan durft het 47 vrouwen tellende koor nog niet te dromen. Er doen tenslotte 27 koren mee en vooral de koren uit Engeland en Zweden zijn van grote klas se. Maar een plaatsje in de 'toptien', dat is misschien te verwezenlijken. Tenslotte werd het koor tijdens de Nederlandse conventie in Veldhoven in april vorig jaar niet voor niets voor de vijfde keer in zijn 15-jarig estaan kampioen. Een barbershopkoor probeert zoveel mogelijk de sfeer van een bepaald lied over te brengen. Dat gebeurt door gebaren, ge zichtsuitdrukking, hard en zacht zinen en veranderingen in tempo. Kleding en make-up. spelen ook een belangrijke rol, want een barbershopkoor zingt niet alleen, het showelement is een wezenlijk onderdeel van het barbershopzingen. Kleding, houding, mimiek, show en be lichting samen zijn bepalend ADVERTENTIE Alle 65 winkels van Hans Verkerk Keukens vieren deze week een onwijs Italiaans feest!! Hans introduceert zijn Bella Italia actie. Dat betekent keukens in Italiaanse stijl voor Hollandse prijzen, want Hans verkoopt deze week zijn Bella Italia assortiment voor de helft van de door de leveranier aan bevolen adviesprijs. Als u bin nen twee jaar een keuken nodig heeft en nu koopt krijgt u die haK geld!! Kom snel naar de winkel en profiteer dan tevens van onze snelle beslisserskorting!! GOES RINGBAAN WEST 2b - 0113-216451 ROOSENDAAL NISPENSESTRAAT 10 - 0165-558843 voor de stage-presence ofwel, hoe het swingt op het toneel. Natuurlijk moet er overeen stemming en samenhang zijn tussen tekst en muziek; een sen timentele balad zing je nu een maal niet met een vrolijke lach. En heel belangrijk bij een bar bershopkoor dat altijd a capella en vierstemmig zingt, is de sa menklank en het evenwicht in de vier stempartijen en het zui ver zingen van accoorden. Jarenlang kon het koor rekenen op dirigent Rob van der Meule. Als 20-jarige dirigent kwam hij voor het koor te staan dat was opgericht door Ruth Maple, een Amerikaanse die tijdelijk in Vlissingen verbleef. Zij kon maar vier repetities leiden voor ze weer vertrok. Maar toen was de kiem gelegd voor een hecht koor, dat na vijftien jaar nog even enthousiast zingt als bij die eerste repetities in 1983. Onder leiding van Rob Van der Meule steeg de kwaliteit van het koor tot grote hoogte. Het ene nationale kampioenschap Barbershopkoor de Sea Sbund Singers na het andere volgde. Ander half jaar geleden verruilde Rob Vermeule Zeeland voor de we reld van de Nederlandse musi cal. Een nieuwe dirigent vinden bleek niet eenvoudig. Huidig dirigente Ina Imanse: „We wa ren natuurlijk enorm verwend met Rob als dirigent, dus vind dan maar eens een ander. Per definitie is die minder goed dan zijn voorganger." Uiteindelijk vond het koor een dirigent in België, maar de verbintenis duurde niet lang. „Imanse: „Hij had heel veel muzikale kennis, wat natuurlijk belangrijk is, maar het showelement lag hem niet zo, en dat is voor barbers hopzingen tenslotte cruciaal." Na overleg met Rob van der Meule en de andere leden van het koor nam Ineke Imanse, een van de leden van het eerste uur, het stokje over. „In eerste in stantie deed ik Rob na en ben ik gauw noten gaan leren lezen. Maar het gaat. We kennen el kaar allemaal goed en iedereen accepteert het. Hét gaat er ten slotte om, dat je als koor door kunt blijven gaan." Dit voor jaar is ze van plan een cursus voor barbershopdirigenten te volgen. Bovendien adviseert Rob van der Meule nog bij het vinden van nieuw repertoire. Vorig weekend kreeg het koor als voorbereiding op de conven tie in Cardiff een weekend lang extra ondersteuning van de En gelse stage-coach Rhiannon Whittle. Behalve met het instuderen van het repertoire hebben de koor leden zich de afgelopen tijd ook intensief bezig gehouden met het inzamelen van fondsen. Se cretaris Mia Klaaijsen: „Na het Nederlands kampioenschap zijn we meteen stekken gaan steken om sponsors te vinden. We hebben Vlissingse en Zeeuwse bedrijven aangeschre ven en ook de gemeente Vlissin gen en de provincie. Jammer genoeg kregen we bij gmeente en provincie nul op het rekest. Maar gelukkig heeft het Anjer fonds flink in de buidel getast, kwam het Prins Bemardfonds ook over de brug en kunnen we naast andere sponsors uit het bedrijfsleven op reisbureau Van Fraassen rekenen voor het ver voer." Ina Imanse vult aan: De busreis heeft nog een extra voordeel. We moeten een nieu we outfit hebben voor de natio nale conventie volgend jaar maart. Daarvoor moet iedereen tijdens de busreis verplicht een nieuw idee aandragen, zodat er uiteindelijk iets uitkomt wat ie dereen staat en ook betaalbaar is." Misschien is dat een verkla ring voor het succes van het Vlissingse barbershopkoor: de ongekende inzet en het enthou siasme van de leden. Dat móét wel goed gaan daar in Cardiff. Na terugkomst uit Cardiff houdt het koor een open repeti tie in De Open Hof op 6 novem ber om 20.00 uur, waar nieuwe leden welkom zijn. MIDDELBURG - De Ro- meense vlag wapperde vorige week op verschillende plaatsen in de stad tijdens de Roemeense week. Een delegatie uit Roe menie was de hele week te gast bij de gemeente, bedrijven en instellingen met de bedoeling de band tussen beide landen te versterk.en. Ook de Roemeense ambassaeur M. Buhuora bracht op donderdag en vrijdag een bezoek aan Middelburg. In maart van dit jaar had De Vossenburg in het kader van de adoptie van een school en het Roemeense dorp Movila Verde een vrachtwagen vol meubilair en andere leermiddelen naar de ze school gestuurd en daarnaast een bedrag van tweeduizend gul den geschonken. Hiermee kon de school in Movila Verde een flinke achterstand wegwerken. Om wat terug te doen schonk Roemenië het 93 centimeter hoge beelde met de titel 'Getica 2' aan de Vossenburch. George Cuela ex poseerde al eerder in Zeeland. De Roemeense ambassadeur Burgemeester mr. D. Burgers helpt de Roemeense ambassadeur M. Buhoara een handje bij de onthulling van het beeldje van de Roem eense kunstenaar George Cuela op het schoolplein van De Vossen burch. FOTO HARRY DE LANGE bezocht donderdag de Roemeen se tentoonstelling in de Wandel- kerk. Vrijdag bracht hij verder nog een bezoek aan de Zeeuwse Biblio theek, waar hij 200 boeken van Roemeense schrijvers, vertaald in het Frans en Engels, achter liet. Op vrijdagavond ontving de am bassadeur een cheque van 10.000 gulden, aangeboden door de Middelburgse bedrij venclub en enkele serviceclubs. Het geld is bestemd voor het psychiatrisch ziekenhuis in Buzau. LU Ons waterrijk gewest mag zich in toenemende mate verheugen in de belangstelling van watersporters. Van op het water kennen we de zeilboten, de jachten en jachtjes en onder het water bevinden zich de sport- duikers. Kikvorsmannen met luchtflessen. Sinds Jac ques Cousteau lang geleden zijn eerste films van de ongerepte onderwaternatuur maakte, zijn velen hem nagedoken. De sportduikers mogen graag in de Zeeuwse wateren toeven en de Oosterscheldedijken zijn in het weekend soms een door België bezet gebied. Maar ook Nederlandse duikers bedrijven hier hun sport. Ondanks het strenge verbod hierop wordt er af en toe een rode kreeft voor eigen consumptie mee naar boven genomen. De meeste duikers gedragen zich net jes, maar er zijn er altijd een paar die het voor de rest verpesten. Zo ook voor het vullen van de luchtflessen, een zaak van belang. Dat geeft 's zomers in de straat bij de vulstations nog al eens verkeersproblemen. Er wordt makkelijk en soms hinderlijk geparkeerd, liefst zo dicht mogelijk bij het vulstation. Mia uit Wemel- dinge, die door een busje dat voor haar uitrit stond niet weg kon, werd afgeblaft dat zij niet zo moesten zeuren. 'Of moeten wij soms dertig meter zeulen met die zware flesen?'Beleefd is anders, maar toegegeven, die twee flessen zijn zwaar. Later die dag reed Mia over de Oosterscheldedijk. Het was laag water en ver schillende duikers gingen het water in. Vanaf de dijk naar het water was zeker zestig meter. Over de berm stenen strompelde een duiker, twee luchtflessen op z'n rug. De man van het slordig geparkeerde busje. 'Zijn de flessen nu niet meer zo zwaar?', informeerde Mia liefjes. De kikvorsman, zo rood als een kreeft, dook schielijk onder. Cameleon.

Scheldebode | 1996 | | pagina 1