rends '96 319 1 Kies voor zwenkwielen met rem. Dat voorkomt dat je spullen er spontaan vandoor gaan. I Een dubbel (boxspring) divanbed op wieltjes kan gemakkelijk uit elkaar worden ge schoven. Han dig bij het stofzuigen. 7" N Vrij zicht op het interieur Licht en ruimte krijgen ruim baan in een open interieur. Spaarzame meubilering en decoratie met fijne, ijle interieurstojfen in eenvoudige afwerkingen zorgen voor zo 'n luchtige inrichting. Niet alleen de stoffen zijn licht en luchtig, ook de meubels zijn helder en veelal doorzichtig. Het interieur gaat rust uitstralen en krijgt zo weinig mogelijk overbodige frutsels. Modellen van meubels worden strakker (zonder kussens en zonder volants), stoelen, banken en zelfs tafels krijgen organische vormen, staan hoog op de poten, zijn gemaakt van open ma terialen zoals glas, opengewerkt hout, vlecht werk, riet en rotan en de kleuren in de sobere trend cirkelen allemaal rond wit met accenten in harde, felle kleuren als appelgroen, feloranje of citroengeel. Waar het op aan komt in de sobere trend is de zogeheten zichtlijnen in de kamer vrij te hou den. Dat wil zeggen dat wanneer je op een be paald punt in de kamer staat, je naar verschil lende kanten min of meer vrij moet kunnen kijken. Dus er mogen wel meubels in het blik veld staan, of een kamerscherm of een schei dingsgordijn, maar die moeten het zicht op wat er zich nog achter bevindt niet helemaal weg nemen. Zo maak je een kamer zo ruimtelijk mo gelijk. Ronde meubels vloeien weg Doorzichtigheid uit zich op vele manieren. Het eerste waar je aan denkt is natuurlijk doorzich tige stof, maar transparantie blijkt ook uit de lichtheid van meubels die vaak zo slank en rank zijn gebouwd dat je er bijna doorheen kunt kij ken. Open kasten, dressoirs met glazen deuren, keukenkastjes met matglas of draadglas, modu laire systemen die de mogelijkheid bieden een minder massief meubel te bouwen; het zijn al lemaal uitingsvormen van het zoeken naar een open sfeer in het interieur. Zelfs de meubels met hun ronde, organische vormen zijn minder 'aanwezig', vloeien meer weg, dan hun vier kante voorgangers. Water is vaak de inspiratiebron van designers die in de minimale stijl ontwerpen. Philippe Starck is natuurlijk hèt voorbeeld van iemand die al jarenlang in organische vormen alle mo gelijke ontwerpen maakt. Zelfs zijn deurklinken zijn slechts bescheiden aanwezig dankzij hun slanke, aflopende vormgeving die in een zachte golf naar beneden wijzen. Sfeer van luxe eenvoud Een interieur dat helemaal in sobere doorzich tigheid is ingericht, doet denken aan de licht heid van Japanse huizen. Maar zo vergaand hoeft het helemaal niet te zijn om met behulp van stoffen, accessoires en hier en daar een nieuw meubel toch een sfeer van luxe eenvoud in de eigen inrichting te brengen. Accessoires zijn natuurlijk in ruime mate te ver krijgen, ook in de minimalistische trend. Neem bijvoorbeeld de veelheid van vazen uit glas, de huishoudelijke artikelen in vrolijk gekleurde plastics, de opengewerkte bloempotten en de lichtvoetige, ranke lampjes met hun (half)trans parante kapjes. Klokken met een deels door zichtige wijzerplaat, manden in alle soorten en maten, glazen schalen en kookgerei en servies met opengewerkte randen: het zijn allemaal spulletjes die een sober ingericht huis een extra tintje geven. Wat betreft meubels is het niet moeilijk om mo dellen te vinden die in de transparante trend pas sen. Vitrinekasten zijn al heel lang populair in huis, ontwerpers hebben de eerste modellen die helemaal geen hout of metaal meer verwerken, maar bijna volledig zijn opgetrokken uit glas, al geïntroduceerd. Trolleys uit glas met bijvoor beeld twee houten laden, laten in de bovenste lade de (uiteraard opgeruimde) de inhoud laat zien. Stellingkasten zijn natuurlijk altijd open en wor den nu dan ook in vele interieurs toegepast. Maar ook de wandmeubelen die tot voor kort meestal massief en dicht waren, gooien hun deu ren open. Een groot deel van de kast bestaat uit open vakken, de hoogtes tussen de verschillende onderdelen variëren, waardoor een minder mas saal karakter ontstaat, deuren (als al aanwezig) zijn uit een doorzichtig materiaal gemaakt; glas, maar ook hout met uitsparingen of rotan zijn ge schikt om deurtjes uit te maken met een open karakter. Eenzelfde toepassing is terug te vinden in rug leuningen van stoelen. Doorkijk wordt gecreëerd met behulp van gevlochten canvasbanden of ro tan als bekleding, horizontale uitgezaagde stre pen in een gebogen beukehouten rugleuning, ge bogen metaal bijvoorbeeld verwerkt in een kruisvorm, of gewoon de oude vertrouwde hou ten of metalen spijltjesstoelen in een nieuw jasje. Toppunt van transparantie is het allernieuwste idee om stoelzittingen en rugleuningen voor eet- kamerstoelen uit te voeren in doorzichtig kunst stof. Op de Woonbeurs in de RAI te Amsterdam zijn de eerste exemplaren geïntroduceerd die op hun verende pootjes een heel apart zitgevoel ga ven en ook in Italië is op designtentoonstellin gen een model gebracht dat transparant kunst stof op een metalen buisframe verwerkt; eigenlijk een simpele schoolstoel, maar door het materiaalgebruik een bijzondere eetkamerstoel. In sommige modellen is het kunsstof verwerkt als een latten-zitting en -rug, zoals in een ouderwetse tuinstoel, maar dan in een harde zuurtjeskleur. Relaxstoelen voor perfect zitten en Veel mensen hebben een 'eigen' stoel. Zo'n stoel waaraan je verknocht bent. Niet alleen omdat de vormgeving of kleur je aanstaat, maar vooral ook omdat de vorm je past. Vaak gaat het dan om een ergonomisch verant woord model. Zo'n stoel waarin je je helemaal kunt ontspannen na een zware werkdag. Of waarin je juist goed rechtop kunt zitten dankzij een perfecte steun in rug en lendenen. Relax- stoelen verenigen beide aspecten in één concept: lekker lui er onderuit én een actieve zit. Los voetenbankje Relaxstoelen zijn er in talloze soorten en maten. Het bekendste model is de luie stoel die op een draaipoot staat. De zitvorm oogt vaak als een schelp. Om de vorm niet te veel aan te tasten worden armleggers vaak weggelaten of - heel eenvoudig - van superdun buisstaal gemaakt. Hét kenmerk van de 'relaxer' is na tuurlijk het feit dat ook de voetjes omhoog kunnen. Veel relaxstoelen hebben daarvoor een los voeten bankje. Dat heeft zo z'n voordelen, want je hebt er gelijk een handig poefje bij. In een enkel geval kan zo'n voetensteuntje aan de stoel worden gekoppeld, waardoor een vloeiend geheel ontstaat. Gestroomlijnde modellen Bij de echte ergonomische relax stoelen is het voetgedeelte een vast onderdeel van zitting en rug. Er is dan als het ware één gestroomlijnde vorm ontstaan. De armleuningen zijn vaak in genieus geïntegreerd. Door een slimme manier van bekleden zijn ook de scharnierpunten tus sen de verschillende rompgedeeltes zoveel mo gelijk visueel weggewerkt. We vinden dit type fauteuil vooral in het de signsegment. Vaak worden ze met een gasveer bediend. Soms is het verplaatsen van het li chaamsgewicht al voldoende om de zitvorm te laten kantelen. Bij de geavanceerdere modellen verandert daarbij niet alleen de hellingshoek van de rug, maar ook die van de zitting. Dergelijke stoelen mogen dan een beetje op een tandarts stoel lijken, ze zitten (en liggen) perfect! Seniorenstoelen De schelpvorm en de gestroomlijnde fauteuils passen niet in ieder interieur. Voor de meer klas siekere stijlen zijn speciale modellen ontwik keld. Kenmerkend is hun robuuste uiterlijk en brede zit. Door de gesloten romp - geen ijle pootjes, maar dichte wangen (zijpanelen) - her inneren ze vaak aan de aloude rookstoel. Ze zijn meestal gestoffeerd in een fraaie velours of ge weven jacquardstof. De zitvorm is voor het ge mak elektrisch te verstellen. Vaak kan het voor paneel van de romp middels harmonika- of telescoopgeleiders worden uitgeklapt tot een handige voetensteun. Eén merk levert een seni oren comfortstoel die zelfs voorzien is van rug massage en ingebouwde verwarming. Meubels aan de rol Tafels en kasten op wielen, bijrijders; ja, zelfs lampen en fruitschalen - moderne meubels zwieren door het huis. Wonen op wielen is niet zomaar een rage gebleken, maar uitgegroeid tot een echte lifestyle. Voor iedereen die van verandering houdt. Het begon allemaal met de salontafel van het Italiaanse merk Fontana Arte. In een opstandige bui zetten de designers vier zware industriewie- len onder een hardglazen plaat. Het was een re actie op het starre, strakke interieur. Het tegen draadse ontwerp sloeg in als een bom. In de jaren daarna werden er zelfs prijsvragen uitge schreven voor het dynamische wonen. Inmiddels zijn de stevige zwenkwielen niet meer weg te denken. Naast de zware, rubberen industriemo dellen zien we ook steeds meer fragiele houten wielen opduiken. En voor het klassieke interi eur zijn de kleine koperen zwenkwieltjes, be kend van zitmeubels, salontafels (en piano's), weer helemaal 'bon ton'. Flexibel Meubels op wielen ogen grappig. Maar dat is niet het enige pluspunt. Je kunt ze ook naar har telust verplaatsen. Zin om de kast tegen een an dere muur te zetten of wellicht schuin in de hoek? Was zo'n experiment vroeger een einde loos gesleep, nu is het een fluitje van een cent. Hetzelfde geldt natuurlijk voor de bank, het bed of de eettafel. In of uit de zon, je zegt het maar. Ook een aparte zomeropstelling (alle meubels naar de tuin gekeerd) of een winteropstelling (gericht op de haard); het is allemaal in een handomdraai gebeurd. Een extra pluspunt is ook dat meubels op wie len minder zwaar ogen. Dat komt omdat het licht er onderdoor kan spelen. Daardoor lijken zelfs zware, volumineuze kasten te zweven. Geen meubels op wielen gekocht? Niet getreurd. Bij woonwarenhuizen, bouwmarkten en mee- neemzaken zijn de zwenkwielen per set te koop. Bij de hand Een flexibele inrichting vraagt natuurlijk ook om flexibele 'bij de handjes'. Geen wonder dus dat de theewagen weer helemaal terug is. Ze worden nu bijrijders genoemd en zijn er in al lerlei kunstzinnige uitvoeringen: van hout, kunststof of glas; opklapbaar of uitschuifbaar. Behalve voor serveren kun je 'm natuurlijk ook voor decoratieve doeleinden gebruiken: bijvoor beeld als console in de hal of als plantentafel- tje; ook fotolijstjes doen het leuk! Dc ontwerpers hebben het wiel inmiddels op grote schaal opnieuw uitgevonden. Geen klein- meubel of er is wel een rijdende uitvoering van. TV-audiomeubels, cd-rekken, computerta fels, lage tafels annex boekenkastjes; ze zijn er te kust en te keur. Ook worden wiel tjes graag gebruikt als trendy design-ac centje: bijvoorbeeld onder staande lampen of prullebakken. Zelfs met fruit schalen kun je tegen woordig alle kanten op....

Scheldebode | 1996 | | pagina 19