SCHELDEBODE SCHELDEBODE Vierhonderd jaar schuiflat op een rijtje Eerste CD vocaal Ensemble St.-Laurens DE TOSHIBA TF461 Modemmeiden en datadames TORENPROAT Directeur Den Ouden viert zilveren jubilieum bij St. Jozefschool woensdag 9 oktober 1996 Guus Craenen verzamelt industrieel erfgoed Vakmanschap Balkenschuif Taalontwikkeling NAJAARSBEURS - Peuterspeelzaal 't Speeltreintje in Oost- kapelle houdt vrijdag 11 oktober van 15 tot 16.30 uur een na- jaars kleding-, speelgoed- en bed/box/buggy-beurs in het her vormd gemeentecentrum aan de Dorpsstraat in Oostkapelle. Ook is er verkoop van positiekleding. NIEUWE TESTAMENT - Op 10 oktober begint een cursus over het Nieuwe Testament in de Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen aan de Badhuisstraat in Vlissin- gen. Aanvang 10.30 uur. VERMAGERING - Thuiszorg Walcheren start op donderdag 10 oktober met een vermageringscursus, die bestaat uit 8 bijeen komsten. Voorwaarde voor deelname is een verwijsbrief van huisarts of specialist. De cursus kost 50 gulden voor donateurs, anders 75 gulden. De cursusavonden duren van 19.30 tot 21.30 uur en worden gegeven in het gebouw van Thuiszorg, Breestraat in Middelburg. DUKE - Op vrijdag 11 oktober treedt de groep Emba op in The Duke aan de Vlasmarkt in Midddelburg. Aanvang 21 uur. Kevin, Joyce Dave treden er op zondag 13 oktober om 15 uur op. CONFLICTHANTERING - Bij Artemis aan de Koudekerkse- weg in Middelburg wordt op 16 oktober om 14 uur een work shop over het thema conflicthantering gegeven. Voor leden 35 gulden, voor niet-leden 50 gulden. STRIJKIJZERSCHILDEREN - Bij crativiteitscentrum Multi Colour aan de Torenweg in Middelburg worden cursussen har- danger borduurwerk, quilwerk, encaustic art (strijkijzerschil deren) en zijdeschilderen gegeven. Op zaterdag 19 oktober is er een workshop experimenteel zijdeschilderen. BRAKMAN - Piet Brakman presenteert zijn nieuwe pro gramma 'Alles uut de Kasse' op vrijdag 11 oktober in wijkcen trum de Open Hof aan de A. Gogelweg in Vlissingen. Kaarten zijn verkrijgbaar in de Open hof en kosten tien gulden, aan de zaan 12,50. De avond begint om 19.30 uur. REUMA - De Rueumapatiëntenvereniging Midden-Zeeland houdt op donderdag 10 oktober een lezing met demonstratie over gezonde voeding en uiterlijke verzorging in De Stenge in Heinkenszand, aanvang 19.30 uur. XENAKIS - Het Xenakis ensemble brengt op woensdag 9 ok tober om 20.30 uur een muzikale hommage aan de Japanse film maker Toru Takemitsu in het Centrum voor de nieuwe Muziek, de Kloveniersdoelen, Achter de Houttuinen in Middelburg. KINDERKLEDINGBEURS - Op donderdag 10 oktober wordt in gebouw Irene achter de Ger.kerk aan de Kanaalstraat van 9.30 - 11 uur een kinderkledingbeurs gehouden. De helft van de opbrengst is voor aanschaf van knuffelberen voor de am bulancedienst Walcheren. VREDESVLIEGERDAG - Op zondag 13 oktober is het we- reldvredesvliegerdag. In Zeeland worden vliegers opgelaten op de Veerse Dam. Voorafgaand aan het vliegeren wordt in Kamperland een oecumenische vredesviering gehouden. WERKMAN - Het Humanistisch Verbond houdt op zondag 13 oktober een lezing over het leven en werk van de druk- ker-schilder H.N. Werkman in het Jacob Roggeveenhuis aan de Noordsingel in Middelburg. Aanvang 10.30 uur. BINGO - Ouderen kunnen bingo spelen bij wijkcentrum Scheldebuurt aan de Verkuijl Quakkelaarstraat in Vlissingen op donderdag 10 oktober om 14 uur. Zaterdag 12 oktober is er prijsklaverjassen met tractatie, aanvang 13.45 uur, kosten 3 gul den. SPORTIEF - De Zeeuwse Sportraad houdt op 10 oktober een studiemiddag met als titel 'Is er een sportieve toekomst voor ouderen in Zeeland'. Het forum wordt gehouden in de filmzaal van de Proincie Zeeland en duurt van 10 tot 15 uur. HERFSTWANDELTOCHT - VSV Marathon houdt op zater dag 12 oktober een herfstwandeltocht in en rond Vlissingen. Start bij het clubhuis van GPC aan de Bosweg in Vlissingen. Start 25 km tussen 9.30 en 10 uur, 15 km tussen 10 en 11 uur en 5 of 10 km tussen 11 en 12 uur. BORSTVOEDING - La Leche League houdt op woensdag 16 oktober om 20 uur aan de Jacob Catsstraat 62 in Middelburg een informatiebijeenkomst over borstvoeding. MUNTENRUILDAG - Op zaterdag 12 oktober is er in de Schakel, Bachtensteene in Middelburg een muntenruildag met tentoonstelling van 10 tot 16.15 uur. HONDENOPVOEDING - Hoe voed ik een pup op en hoe kan ik fouten vermijden. Dat komt aan bod in een lezing en vragen uurtje, georganiseerd door de kynologenclub Zeeland. De lezing begint om 20 uur en wordt gehouden in wijkcentrum Zuiderba ken aan de Rentmeesterlaan in Middelburg. Entree vijf gulden. STOOMLOCOMOTIEVEN - De Nederlandse Vereniging van Belangstellenden in het Spoor- en Tramwegwezen (NVBS) houdt op vrijdag 11 oktober een bijeenkomst, waarin de ontwik keling en bouw van stoomlocomotieven aan de orde komt. De avond wordt gehouden in de Zeeuwse bibliotheek aan de Kousteensedijk in Middelburg en begint om 19.45 uur. BERSIAP - de Vereniging Kinderen uit de Japanse Bezetting en de Bersiap 1941-1949 houdt een bijeenkomst in ontmoetings centrum Dauwendaele aan de Vrijlandstraat in Middelburg. De middag begint om 13.30 uur, de toegang kost vijf gulden. OUDER - In verzorgingshuis Nieuw Sandenburgh wordt op 17 oktober om 14 uur een informatiebijeenkomst gehouden over het onderwerp 'Ouder Worden'. ZOMERZEGELS - De Stichting Welzijn Ouderen in Vlissin gen heeft een gift van 398,85 oontvangen van de plaatselijke afdeling Zomerpostzegels Ouderpostzegelactie. Van het geld woden gezelschapspelen aangeschaft voor de ontmoetingsdag in het Theo van Doesburgcentrum. FOTOWEDSTRIJD - In museumlunchcafé de Orangerie bij het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle is een expositie ingericht van de prijswinnende foto's van de wedstrijd over de Zeeuwse natuur. Deze fotowedstrijd werd vorig jaar uitgeschre ven naar aanleiding van de tentoonstelling 'Wildlife Photograp her of the Year 1995'. BOS VERHALEN - Op woensdag 16 oktober wordt een rond leiding door de Manteling tussen Oostkapelle en Domburg ge houden met het thema 'Verhalen van het bos'. De rondleiding duurt van 14 tot 15.30 uur. Het kost 6,50 voor volwassenen en 5,00 voor kinderen. Vooraf aanmelden bij het Zeeuws Biolo gisch Museum, Duinvlietweg in Oostkapelle. BUBBLING - In Jongerengebouw Poortershove wordt op za terdag 12 oktober een 'Speedy Bubbling Party' gehouden met d.j.'s M.C. Blaster en Vampire. Het duurt van 20 tot 24 uur, en tree een gulden. OUTSIDERS - De Engelse pubrockband The Outsiders treedt op zaterdag 12 oktober op in café Gommert in Vlissin gen. Aanvang 22 uur, entree vijf gulden. BINGO - In speeltuinvereniging De Oude Stad wordt op donderdag 10 oktober een binbo-avond gehouden. Aanvang 20 uur. NAJAARSMARKT - Op maandag 14 oktober wordt naast de hoofdreceptie van vakantieparkt Hof Doburg een najaars- markt gehouden tussen 11 en 17 uur. DIERENEXPRESS - Het duo Muis en Leeuw verzorgt op za terdag 12 oktober tussen 12 en 16 uur een muzikale dierenex- press op de Markt in Middelburg, waaraan ook meeleeftheater Steef en Rein en het duo Joop TYoep en Joop Troop meedoen. Ook kunnen kinderen geschminkt worden in dierenhoofdjes. verschijnt in een oplage van 49.300 exemplaren elke woensdag huis-aan-huis in de gemeenten Arnemuiden, Domburg. Mariekerke, Middelburg, Valkemsse, Veere, Vlissingen, Westkapelle Kantoor Scheldestraat 7-9,4381 RP Vlissingen, Postbus 5051,4380 KB Vlissingen Tel.nr.: 0118-442720, Fax: 0118-442721 Openingstijden: ma, wo, do, vrij. 9.00-12.30 uur en van13.30- 17.00 uur, dinsdag 9.00-12.00 uur, 's Middags gesloten Advertentieverkoop tijdens kantooruren tel.: 0118-442720 Jos Rentmeester (verkoopleider), tel. privé. 0113-655379 Volanda Krijger (vertegenwoordiger), tel. privé: 0118-411351 Marcel Schreur (vertegenwoordiger), tel.prive: 0118-473051 Mini's (rubrieksadvertenties), tel.: 076-5312313 Afsluittijd advertenties: maandag 12.00 uur Redactie tijdens kantooruren tel.nr.: 0118-442720, fax 0118-442721 Andrien Smeels tel. privé: 0118-639719 Afsluittijd redactie: maandag 14.00 uur Correspondenten Dave Krajenbrink tel.: 0118-413089 Jaap Klein, tel. privé: 0118-625185 Ad Roos, tel. privé: 0118-602860/06-53265518 Marco Evenhuis, tel.: 0118-471785 Fotografen Harry de Lange, tel.: 0118-625195/ 06-52665827 Piet Davids, tel.: 0118-623594 Bezorging voor klachten over bezorging tijdens kantooruren bellen: 0118-442720 g De Scheldebode is een uitgave van Zuidwest - Weekbladen. T Copyngbt c 1996 U tl gever vnaatschappi Zuidwest - Nederland B V MIDDELBURG Een beetje ingenieur had hem altijd wel op zak: de rekenliniaal, tot het eind van de jaren zeventig een onmisbaar rekenwondertje voor school en werk. Van de ene op de andere dag verdwenen ze in de la; het zakrekenmachien- tje werd een goedkoper alterna tief. Daarmee was een markan te ontwikkeling ten einde die 400 jaar had geduurd en was begonnen met de ontdekking van het logaritmisch stelsel door de Engelse wiskundige Gunter. Voormalig elektrien en bankwerker Guus Craenen kocht zijn eerste rekenliniaal toen hij op de avond-HTS zat. Nu heeft hij een collectie van zo'n honderd exemplaren. Op vrijdag 25 oktober geeft hij om 19.30 uur een toelichting, be antwoordt vragen en bespreekt meegebracht materiaal. Volgens ir. Y. Schuitema, gespensioneerd wetenschappe lijk hoofdmedewerker van de rijksuniverstiteit Utrecht, was het de Engelsman Ougtred die twee afgzonderlijke linialen los in de hand langs elkaar schoof en zo berekeningen maakte waar voor die tijd de steekpas- ser nodig was. Vierhonderd jaar heeft de mens zich bediend van dit rekenwondertje. Generaties scholieren hebben met de 'schuiflat' gedeeld, vermenig vuldigd, wortelgetrokken en lo garitmen afgelezen. Met het verdwijnen van de re kenliniaal verdwenen ook inge nieuze ontwerpen en produc ten. De expositie geeft een be knopt overzicht van de laatste 375 jaar, van houten en messing Franse linialen tot metalen schijven van Nederlands fabri kaat. Naast Engelse, Franse en Duitse linialen, staat er ook een Engelse rekencilinder. Alle pro ducten stammen uit de vorige eeuw en werden veelal hand matig gemaakt. De vroegste modellen hadden geen loper. Die werd in 1778 uitgevonden door Newton, maar pas in 1859 door de Fransman Mannheim opnieuw toegepast. Door toe passing van kunststof was het mogelijk grotere aantallen op mechanische wijze te vervaar digen. Eenvoudige uitvoeringen groeiden uit naar geavanceerde modellen. De kleine modellen waren een tijdlang populair als relatiegeschenk. Voor velen was de schoolre- kenliniaal een eerste kennisma king met mechanisch rekenen met geaccepteerde onnauwkeu righeden. Voor de gebruiker was 2 maal drie dan ook onge veer zes. Voor vakgebieden die veel re kenwerk vereisten, ontstonden speciale modellen, zoals voor elektrotechniek, gasleidingen en voor elektronische schake lingen. De 'balkenschuif' werd gebruikt bij de berekening van vloeren van grachtenhuizen. Aan het begin van deze eeuw ontstond ronde linialen of beter gezegd rekenschijven. Die wa ren eenvoudiger en goedkoper te fabriceren en werden voor de meest uiteenlopende toepassin gen gemaakt door de Haagse fa briek 'Alro'. De Amerikaanse modellen hebben een geheel eigen vorm met een verkort bovendeel. De Russische linialen zijn vrijwel een kopie van de Duitse, maar dan van mindere kwaliteit. In Rusland werden ook de zoge naamde rekenhorloges ge maakt. Er zijn ongeveer tien actieve verzamelaars van rekenlinialen in Nederland. Met zijn honderd exemplaren is Guus Craenen niet de grootste verzamelaar, daar streeft hij ook niet naar. Het gaat de verzamelaar uit Soest er alleen om zijn collectie rekenlinialen zo compleet mo gelijk te krijgen en daarmee de geschiedenis van de oude ver trouwde 'schuiflat' op een rij te Guus Craenen heeft een uitgebreide collectie rekenlinialen, die te zien zijn in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. FOTO PIET DAV1DSE krijgen. oktober te zien in de Zeeuwse De tentoonstelling 'Vierhon- Bibliotheek aan de Kousteense- derd jaar rekenlinialen' is tot 25 dijk. 'Het gaat om plezier in leven en leren' VLISSINGEN - Buiten is het speelkwartier voor de leerlingen van. de St. Jozefbasisschool. Er wordt ge rend, geschommeld en misschien wel ruzie gemaakt over knikkers. Dat is in de 25 jaar dat directeur Peter den Ouden nu lesgeeft op deze school in ieder geval niet veranderd. Ook zijn idealen en het plezier dat hij in zijn werk heeft zijn de afgelopen jaren onvermin derd gebleven. Deze week zijn alle leerlingen druk in de weer om volgende week op 15 oktober hun meester te verrassen tijdens de viering van zijn 25 - jarig jubi leum. TERNEUZEN MIDDELBURG Mr. F.J. Haannanweg 61 Amesteinweg 61 Tel: 0115-617342 Tel: 0118-636151 Fax:0115-618654 Fax:0118-613447 Toch is er ook veel veranderd in het basisonderwijs. Heette het vroeger lagere school en ging je naar de derde klas, nu zit je in groep vijf en is de hoofdonder wijzer directeur geworden. Die naamsverandering moest in 1985 de tijd inluidden van klei nere klassen en dus kwaliteits verbetering van het onderwijs. Maar nog steeds zijn klassen met dertig leerlingen geen uit zondering. „Daar is nog iets bij gekomen", zegt Peter den Ou den. „Kon je vroeger spreken van een gemiddelde groep, te genwoordig is er steeds meer aandacht voor het individuele kind en worden we meer gecon fronteerd met achterstandsi tuaties van kinderen. De bedoe ling van het basisonderwijs was ook om kinderen die niet zo goed mee konden komen, niet meteen door te verwijzen naar speciaal onderwijs maar daar extra aandacht aan te geven. Op zich een goede ontwikkeling want het verhoogt de kans op slagen in het middelbaar onder wijs. Het vergt wel veel inventi viteit en energie van leraren en leraressen, zeker in grote klas sen." Peter den Ouden geeft nog re gelmatig les in alle groepen. Zo blijft hij op de hoogte van wat er zich binnen de klas afspeelt. Op de St. Jozefschool zijn rela tief meer leerlingen met een leerproblemen dan op andere scholen. Dat is onder meer te verklaren uit het feit dat de school in het midden - gebied van Vlissingen staat. De goed kope huurwoningen trekken gezinnen die het financieel niet breed hebben. Den Ouden: „Ouders zijn vaak gedwongen om er een baantje bij te nemen. Kinderen krijgen dan niet alijd genoeg aandacht, waarmee ik niet wil zeggen dat ze slecht worden opgevoed. Maar de ge- zinssituiaties geven soms span ningen waar de leerprestaties van leerlingen onder kunnen lijden." Ook door de vestiging van niet - Nederlandse gezin nen in de wijk is er op de St. Jo zefschool meer aandacht voor taalonderwijs. In samenwer king met de gemeente organi seert de school projecten om het taalbegrip van leerlingen te ontwikkelen. „Met spel en voorleesactiviteiten willen we het woordgebruik van de kin deren verbreden en tot een gro ter begrip van de inhoud ko men. Ze horen en gebruiken vaak wel woorden maar weten niet wat het betekent." Die taalproblemen zijn volgens Den Ouden ook iets van deze tijd. Vroeger speelden kinderen veel meer buiten en verliep het leer- Directeur Peter den Ouden vindt het na 25 jaar nog even leuk om met kinderen om te gaan als toen hij begon op de St. Jozefschool. FOTO PIET DAV1DSE proces veel sneller dan tegen woordig achter de spelcompu ter. Omdat de taalontwikkeling al op heel jonge leeftijd begint, vangt het project al met kinde ren van 1 en 2 jaar aan. Op vier jarige leeftijd, het einde van de voorschoolse periode, moeten kinderen al de belangrijkste bouwstenen voor hun toekom stige taalontwikkeling verza meld hebben. „Met het project is nu een jaar als proef gewerkt en we merken in klas dat de re sultaten vooruitgaan." In naam is de St. Jozefschool nog steeds een Rooms - Katho lieke basisschool, al geeft de pastoor al jaren geen les meer. „Ouders kiezen niet zo zeer meer een school vanwege de ge loofsovertuiging, maar omdat het dicht bij huis is. Voor kin deren van katholieke huize pro beren we een verdieping van het geloof te geven, maar de ka tholiciteit uit zich vooral in het overbrengen van de normen en waarden om fatsoenlijk met je medemens om te gaan." Zijn motivitatie om les te geven is bij Peter den Ouden nog even groot als toen hij 25 jaar geleden het vak inging. „Nog altijd vind ik het leuk om met kinderen om te gaan. Uitgangspunt is voor mij altijd geweest, en gebleven, om aan kinderen plezier in het le ven en het leren van nieuwe er varingen over te brengen. Het geeft veel voldoening om kinde ren mee te helpen vormen zodat ze zich goed in de maatschappij kunnen handhaven." De multifunctionele ink-jet fax! Naast de uitgebreide faxeigen schappen heeft de TF461 de volgende toegevoegde eigenschap pen: kleurenprinter, scanner, PCfax, copier. Toshiba TF461, sinds kort verkrijgbaar, nu al beroemd! Het Vocaal Ensemble St.-Laurens FOTO KOOS BORG In de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteensedijk houdt Ma rianne van den Boomen van middag een lezing over vrou wen op de digitale snelweg. Zij introduceert u in de wereld van Internet, elektronische post, babbelboxen, het World Wide Web en digitale steden en schetst de kansen en mogelijk heden die Internet vrouwen biedt, of het nu modemmeiden zijn, datadames of on-line oma's. De middag duurt van 14.30 tot 17.00 uur, kaarten tien gulden zijn verkrijgbaar aan de zaal. Geïnteresseerden kunnen zich inschrijven voor een cursus over het gebruik van Internet. MIDDELBURG Op vrijdag 11 oktober presenteert het Vocaal Ensemble St.-Laurens (VES)in de Koorkerk op feestelijke wijze zijn eerste CD getiteld 'Tot het gaat luien'. De avond begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. De titel van de CD is ontleend aan het openingsnummer Sep tember, blaas!, waarin de rijke oogst in september wordt be zongen. De CD is de 'oogst' van elf jaar VES. Het is een geva rieerde CD geworden, met uit sluitend a capella gezongen muziek, uit verschillende tijden en in velerlei genres. Op de CD staan liederen van Schubert, maar ook nummers van Bruce Springsteen en The Carpenters, het Nederlandse repertoire wordt niet vergeten met liede ren van Willem Vogel, Hendrik Andriessen en de Zeeuwse com ponist Adr. Kousemaker met 'Wiegeliedje 1944'. Het VES bestaat uit elf ama teurzangers die onder leiding van dirigent Hans vand den Broeke al meer dan tien jaar meerstemmige muziek maken. Het niveau ligt hoog: de groep won in 1989 de eerte prijs bij het Nederlands Korenfestival in Rotterdam en in 1993 bij het Zeeuws Zangersmanifest. Tij dens het jubileumjaar in 1995 maakte het VES een toemee door Zeeland. De CD is tijdens optredens van het VES te koop voor 19,95. ADVERTENTIE V v

Scheldebode | 1996 | | pagina 11