de Golfbaan 5 APPARATEN GRATIS HALT geeft jonge vandaal laatste kans Satelietverbinding met Utrechts filmfestival MARKT KOM NU NAAR DEZE WEEK: SUPER ERKERKfKEUKENS: Strandlopers herenmode De hoek met de kleding van klasse Brandbrief Zeeuwse politie Open dag bij Total Raffinaderij CROENKALENDER KIJK IN DE FOLDER! LU IM LU O woensdag 25 september-1^9©DELB \>*3 'n Pittig feestje bouw je op 1 Tel. 418653 OVEN - KOOKPLAAT AFZUIGKAP - BOILER KOELKAST ELKE WEEK HUIS HUIS OP L C H E R E N Filmfestival Zeeland breidt zich uit over de provincie ZEELANDHALLEN GOES MAAR LIEFST 100 SUPERAANBIEDINGEN Bevalling O Burg. v. Woelderenlaan 5 -A/lissingen Als er niet nel iets gebeurt, zal de Zeeuwse politie de komende ja ren absoluut niet in staat zijn om de burgers de minimale hulp te geven. Maar ook nu gaat het al mis. In de afgelopen acht maanden bleek bij één-derde van de noodhulpmeldingen (3.000 gevallen) de poitie niet in staat te zijn om binnen de gestelde tijd van 15 mi nuten ter plaatse te zijn. Wil de politiehulp nog enigszins kunnen worden gegarandeerd, dan moeten er zeker 60 man/vrouw bijko men, moet er een financiële injectie komen van zes miljoen guldn en moet de budgetverdeling (ofwel het geld dat de overheid naar de regio's stuurt) opnieuw worden bekeken. „Want daar is van al les mis mee", betoogde plaatsvervangend korpsbeheerder J. van der Doef afgelopen maandag. Zo blijkt dat er regio's zijn die méér overhouden dan Zeeland alleen al aan exploitatiekosten heeft en bovendien de kosten per politieman/vrouw beduidend hoger lig gen dan elders in den lande. Dat heeft dan weer te maken met de onevenwichtige balans binnen het korps: te veel kader en te wei nig mannen en vrouwen op de werkvloer. Bovendien is er sinds enkele jaren een vacaturestop zodat meer blauw op straat amper mogelijk is. De manier waarop Den Haag de politieregio's finan ciert moet dus op de schop, er moeten absoluut mensen bij en als Den Haag alles op zijn beloop laat kampt de Zeeuwse regiopolitie met een exploitatietekort in 1999 van zeker 14,5 miljoen gulden. Een brandbrief met die strekking is maandag door de korpsbe heerder richting Den Haag gestuurd. De roep om extra mensen voor Zeeland is niet nieuw en regelmatig hebben kamerleden een bezoek aan Zeeland gebracht om zich te laten overtuigen van de noodzaak daarvan. Allemaal waren ze het over eens: extra politie was dringend noodzakelijk. Gebeuren deed er overigens niets. Of er nu wél iets gaat gebeuren? Van der Doef optimistisch: „Mijn vertrouwen is nog niet opgedroogd". Raffinaderij Total aan de Luxemburgweg 1 in Nieuwdorp, ha vennummer 6501, houdt op zaterdag 28 september een open dag. Het programma begint om 8.30 uur en neemt ongeveer 2 uur in beslag. De dag begint met een ontvangst in het bedrijfsrestau rant. Er is een expositie over milieuzaken van de raffinaderij. Di verse specialisten van het bedrijf beantwoorden vragen op het gebied van milieu, veiligheid, personeelszaken en de onderne mingsraad. Verder is er een rondrit van 75 minuten over het ter rein, inclusief een bezoek aan de controlekamers. Wie naar de open dag wil komen, wordt verzocht zich tijdens kantooruren aan te melden bij de sectie Communicatie, tel. (0113) 61 92 56. ADVERTENTIE Profiteer deze week van de 5 op een rij actie, bij aankoop van een complete keuken krijgt u 5 apparaten gratis: of de helft van de geldwaarde als extra korting. Kom snel langs en sla uw slag!! 5 op een nj, hei nieuwe spei- programma van TV 10 en Hans Verkeri* Keukens. lette ó»g 19.30 uur). GOES: RINGBAAN WEST 2b - 0113-216451 OPRUIMING SHOWROOMMODELLEN TOT 70% KORTING ROOSENDAAL: NISPENSESTRAAT 10 - 0165-558843 HANS VERKERK KEUKENS, DE KEUKENSPECIALIST MET 32 JAAR ERVARING EN 65 FIUALEN IN NEDERLAND EN BELGIE LANDSCHAP STICHTING HET ZEEUWSE Voor vogelaars die hun steltlopers nog niet goed kennen is sep tember een maand van nu of nooit. Nou, ja, nooit; je moet in ieder geval bijna een vol jaar wachten voor weer eën redelijke kans om bijvoorbeeld alle leden van de familie strandloper op één tocht te ontmoeten. Kleine, Temminck's, Bonte, Kanoet, Krombek, Paar se, en Drieteenstrandloper zijn de zeven soorten die je met een gerichte speurtocht en het nodige geluk moet kunnen treffen. Een ontmoeting met dwaalgasten als de breedbekstrandloper of de gestreepte strandloper is onmogelijk te voorspellen, laat staan datje er gericht voor op pad gaat. Net als de tienduizenden ande re steltlopers die in deze tijd in onze omgeving doortrekken, zijn de strandlopers broedvogels uit het hoge noorden. Sommigen blijven hier de hele winter, anderen zijn op pad naar het Middel landse zeegebied of Afrika. Het Deltagebied doet voor de door trekkers dienst als 'tankstation', waar de reizigers hun vetreser- ves aanvullen om de lange reis te volbrengen. De wintergasten blijven hier de hele winter hangen om pas in het voorjaar weer naar de arctische broedgebieden te vertrekken. Natuurlijk is er ook in het voorjaar weer een moment dat in principe alle soorten tegelijk in ons land aanwezig zijn, maar voor de doortrekkers is het dan haastje repje om weer naar het broedgebied te gaan: de poolzomer is kort. Een zoektocht naar alle soorten strandlopers is niet alleen nuttig om de soorten goed te leren onderscheiden. Het is ook heel leer zaam om een beet je zicht te krijgen op de binding van een vogel aan een bepaald biotoop. De paarse strand loper voelt zich al- leeen thuis vlak langs de Noordzee, op de koppen van de eilanden. De drieteenstrandlo per waagt zich wat verder van de zee af, maar ongeveer op de plek waar stranden plaatsmaken voor slikkige oevers houdt de drieteen het voor gezien. De Temmincksstrandloper (niet groter dan een mus) legt een voorkeur aan de dag voor zoet water, en is dus vooral binnendijks te verwachten. Zo illustreert één enkele vogelfamilie al heel aardig hoezeer een dier aangewe zen is op een specifieke leefomgeving. ADVERTENTIE 22 Lange Delft 45-48/hoek Segeersstraat, 4331 AR Middelburg, r. telefoon 0118-613073 SCHELDEBODE i Met het Najaars Horeca Muziekfestival heeft de Vlissingse horecaverening de succesformule te pakken.in ruim 25 etablissementen in de binnenstad van Vlissingen is er op vrijdag 4 oktober live muziek. Alle muziekstijlen zijn er vertegen woordigd en de toegang is gratis. West-Souburg bestaat in 1998 400 jaar. Tijd voor een Oud heidkamer. vindt Ko Dij, gebo ren en getogen op 'West'. Fotoclub De Draadontspan ner uit Oost-Souburg viert 1-jarig bestaan met exposi tie in stadhuis Vlissingen. MIDDELBURG - Het Regio naal Halt Buro Walcheren vier de gisteren zijn vijfjarig be staan. Het Haltburo bestrijdt vandalisme, gepleegd door jon geren tussen de 12 en 18 jaar. Ook na vijf jaar Halt blijkt dat nog steeds nodig te zijn. Toch kreeg het jubileum een feeste lijk tintje met een receptie om de winkeliers, bedrijven en an deren mensen die zich hebben in gezet te bedanken voor hun de strijd tegen het vandalisme. „Jonge vandalen die bij Halt te recht komen betalen niet alleen de schade terug maar gaan ook werken bij het bedrijf of de win kel waar ze de schade hebben aangericht, zegt coördinator N. van Welsum. „Gedupeerde win keliers of bedrijven zetten toch hun deuren open om de jongeren nog een kans te geven." Halt is dan ook zeker geen makkelijke manier om te ontkomen aan jus- Coördinator Halt N. van Wel sum: „Nostalgische uitstraling van de winkel werkt drempel verlagend. Pief Davidse titiële vervolging. Jongeren krij gen na aanhouding door de poli tie de keuze: de 'Halt-afdoe ning' of de zaak door justitie af te laten handelen. Die laatste keuze kan leiden tot strafvervolging en in ieder geval een aantekening in de Justitiële Documentatie. Dat kan later bij het zoeken van een baan nadelige gevolgen hebben. Kiest iemand voor Halt dan wor den er zeer duidelijke afspraken gemaakt en regels gesteld. Naast een aantal uren werken en het terugbetalen van eventuele scha de, moet er een opstel geschreven worden over wat er precies die bewuste dag is gebeurd. „In de gesprekken confronteren we de jongere met zijn gedrag. We hou den geen moraliserende preek maar prikkelen de jongeren om na te denken over hun gedrag. Ze worden zich dan bewust van wat ze hebben gedaan en daar dus ook de gevolgen van moeten dra gen. Ze zien dan zelf in dat ze in de fout zijn gegaan. Vaak besef fen ze ook dat ze met Halt nog een kans hebben om die fout recht te zetten." Als de jonge vandaal zich aan de afspraken heeft gehouden en de Halt pro cedure goed doorloopt wordt dit doorgegeven aan de Officier van Justitie, waarmee de zaak dan is afgedaan. Het Regionaal Halt Buro Wal cheren werd in 1991 opgericht in navolging van het Haltburo in Rotterdam. Van Welsum: „Voor heen duurde het zes tot negen maanden - voordat een jongere iets hoorde van justitie. Met het lik-op-stuk-beleid van de Haltaanpak voorkom je dat jon geren weer terugvallen in hun oude gedrag." Uit onderzoek van het Wetenschappelijk Onder zoek en Documentatiecentrum van het Ministerie van Justitie eind jaren tachtig blijkt dat dit inderdaad het geval is. Voor het onderzoek werd een groep Halt klanten vergeleken met jongeren die soortgelijke delicten hebben gepleegd maar niet naar Halt waren doorverwezen. Daaruit bleek dat bij de Haltklanten ruim 60 het vandalistisch ge drag beëindigde of verminderde. Bij de andere groep was geen sprake van het ophouden met vandalistisch gedrag en slechts bij 25 bleek enige verminde ring te zijn opgetreden. Uit cij fers van 1990 blijkt'dat de Halt jongeren in Nederland gezame- lijk 400.00 gulden aan schade vergoeding hebben betaald. Dat komt neer op ongeveer 200 gul den gemiddeld per jongere. In het pand van het Haltburo zit ook een winkeltje met de etalage aan de Vlasmarkt 45. Het ziet er nostaligisch en knus uit. Coördi nator N. van Welsum hoopt dat dit drempelverlagend werkt voor mensen en vooral jongeren om eens binnen te stappen. „Er ko men vaak schoolkinderen, die een werkstuk of spreekbeurt over vandalisme moeten maken. Hier kunnen ze dan allerlei in formatie krijgen en bijvoorbeeld een videoband over vandalisme lenen." Zelf geven de Haltmede werkers ook voorlichting op scholen en bedrijven in het kader van de preventie. Het komende jaar zal de nadruk vooral liggen op het voortgezet onderwijs. Er is hard gewerkt aan de lesmap die voor ieder niveau van onder wijs te gebruiken is. Daarnaast hoopt Halt met een theater voor stelling op scholen, jongeren mee te laten denken over de proble matiek rondom vandalisme. door Jaap Klein MIDDELBURG Morgen begint het Achtste Film festival Zeeland in het Schuttershoftheater in met de openingsfilm 'De Nieuwe Moeder' van Paula van der Oest. De festivalstaf is er in geslaagd een zeer boeiend programma samen te stellen met een aantal vaste en nieuwe onderdelen. Nieuw is de spreiding van het fes tival over een aantal Zeeuwse steden en de satelliet functie voor het Nederlands Filmfestival in Utrecht. Vertrouwd zijn de onderdelen avant-premières, Jong Talent en een thema-onderwerp, dit jaar gewijd aan de Spaanse Cinema in de jaren negentig. Het festival duurt tot en met 5 oktober. Festivaldirecteur Willem Nijs- sen bruist van de ideeën als het gaat om de invulling van het Filmfestival Zeeland, niet al leen voor nu maar ook voor de toekomst. Het liefst had hij alle ADVERTENTIE □^gezelligste rommelmarkt van Nederland- ^RDAG28SEPItMBER 9 00-17.00 uur ZONDAG 29 SEPTEMBER 10.00-17.00 uur plannen dit jaar al gerealiseerd, maar gezond verstand zei hem dat een langzame aanpak van de verniewingen die hij voor staat anderen beter de kans geeft eraan te wennen. Boven dien kan dan beter worden be keken of en hoe de vernieuwin gen in de provincie aanslaan. Het geeft wel aan dat de rek nog lang niet uit het festival is en dat kan alleen maar inspirerend werken naar de toekomst. Wil lem Nijssen: "Die uitbreiding van het aantal festivallokaties in Zeeland was al langer een wens van ons. Het is de achter liggende gedachte van het Filmfestival Zeeland om de avant-premières voor de lief hebbers in heel Zeeland bereik baar te maken. We willen men sen warm maken voor de film om zodoende een beter filmkli maat te scheppen. We weten ook wel dat mensen uit Zeeuws-Vlaanderen niet zo maar even overkomen naar Middelburg om een film te zien. De wens van de festivalstaf is om de film naar de mensen toe te brengen en dat is dan nu voor het eerst in het festivalbestaan gelukt dankzij de samenwer king met de bioscopen in Vlis singen en Hulst en de Concert zaal in Zierikzee. Ook Podium 't Beest in Goes doet voor een klein deel mee. Wij zijn heel blij met deze samenwerking, vooral ook omdat het een aantal com merciële bioscopen betreft. In feite verruilen zij de zekerheid Mil lUU STUNTS MEER DAN 150 WINKELS. SCHOENEN, KLEDING, SPORT. L van een goedlopende film voor een volle zaal, voor de onzeker heid van een nog onbekende film die maar één keer wordt vertoond. Dat is echt een door braak. Ook zij zien in dat een beter filmklimaat in Zeeland beter is voor alle filmgangers." Een jaar geleden werd de sa menwerking met het Neder lands Filmfestival in Utrecht voorzichtig gestalte gegeven. De openingsfilm 'Antonia' kwam rechtstreeks uit Utrecht, samen met hoofdrolspeelster Willeke van Ammelrooy en fes tivaldirecteur Jacques van He- ijningen. Van Heijningen open de het festival in Middelburg en sprak daarbij de intentie uit om meer samen te werken. Het ziet er inderdaad naar uit dat er een steeds hechtere band ontstaat tussen de twee festivals. Vast onderdeel van deze samenwer king is ondertussen dezelfde openingsfilm op beide festivals. Dit jaar is dat de film 'De Nieu we Moeder' van Paula van der Oest. De 'filmjumelage' tussen beide steden heeft er dit jaar toe geleid dat er een soort satelliet programma vanuit Utrecht naar Zeeland komt, die te zien zal zijn in Goes en Middelburg. Het programma is weliswaar een fractie van wat er in Utrecht valt te zien maar vol gens Nijssen biedt het toch een mooi overzicht van Nederlands werk. "De toenemende samen werking met het Nederland Filmfestival heeft met twee dingen te maken", zegt Willem Nijssen. "Enerzijds leeft in Utrecht net als bij ons de me ning dat de film naar de kijker toegebracht moet worden, al leen is dat bij hun nog minder sterk en hebben ze dat idee nog niet helemaal uitgewerkt. Maar Middelburg past wel in dat streven. Anderzijds is dat de betrokkenheid van ons festival bij het Nederlandse filmgebeu- ren. Immers, twee jaar geleden zijn wij begonnen met de uitreiking van het Bronzen Zeeleeuwtje. Dat is een 'trofee' die naar een persoon gaat die zich met zijn jarenlange werkzaamheden voor de Nederlandse cinemato grafie verdienstelijk heeft ge maakt. Vorig jaar was dat Wil leke van Ammelrooy, dit jaar wordt het beeldje uitgereikt aan René Scholten. Scholten heeft in 1979 zijn filmproduk- tiemaatschappij Studio Nieuwe Gronden opgericht en hij blijkt daarmee in staat te zijn binnen de beperkte mogelijkheden van de Nederlandse film eigenzin nige en succesvolle films voort te brengen. De prijs wordt tijdens de ope ningsavond op donderdag uit gereikt door mevrouw Van Gel der, voorzitter van de Cinema Middelburg. Volgend jaar wil len we proberen om één van de themaprogramma's uit Utrecht volledig over te nemen en dat in 't Beest in Goes te plaatsen. Zij willen graag volwaardig mee draaien en hebben er ook de uitrusting en het personeel Een van de avant-premières, die te zien is tijdens het Filmfestival Zeeland is 'Chacun cherche son chat' van regisseur Cédric Klapisch met onder andere Garance Clavel, Zinedine Soualem en Renée Le Calm, een film over een zoektocht door Parijs naar een verdwenen kat. voor, iets wat ons bijzonder welkom is. Maar voordat het zover is zullen we nog wel enige hobbels moeten nemen." Ook een boeiend onderwerp van het Filmfestival Zeeland is het on derdeel Jong Talent op vrijdag avond 27 september. In een pro gramma van een uur komen al lerlei genres aan bod: animatie, documentaire, trailer en sketch. Willem Nijssen: "Ons staflid Wineke van Buiren heeft in juni een aantal film- en kunstacade mies in het land bezocht en een soort voorselectie gemaakt. Op ons kantoor hebben we dit ver der uitgekristalliseerd tot er een breed programma is ont staan met veel kwaliteit.Door de aandacht voor het werk van jonge filmmakers willen we prikkelen en stimuleren, naar beide kanten: het publiek uit nodigen er kritisch en oorde lend naar te kijken, de makers uitdagen hun werk hier te ver tonen en in competitie te gaan. Het is een stille wens van ons festival om in de toekomst meer en meer een niet te missen po dium te vormen voor jong ta lent. Zodanig ook dat ze hun ei gen werk gaan inzenden. Daar om hebben we ook gekozen voor een professionele jury om het beste werk eruit te kiezen. Naast deze juryprijs van 1000 gulden is er ook een publieks prijs van 500 gulden beschik baar." Het thema-onderwerp dit jaar is de Spaanse Cinema in de jaren negentig op 2 en 3 ok tober. Te zien zijn vier films waarvan drie debuutfilms. De in Nederland woonachtige Na thalie Alonso Casale zal op woensdag 2 oktober zelf aan wezig zijn bij haar debuutfilm 'Memoria de lo desconocido' en daarna optreden in de talkshow met Volkskrantjoumaliste en filmrecensente Gerdin Lint horst. Het Schuttershofcafé heeft als vanouds na vrijwel al le voorstellingen zeer bijzonde re muzikale optredens, varië rend van blues en flamenco tot jazz en funk. Het Filmfestival Zeeland duurt van 26 septem ber tot en met 5 oktober. Infor matiekrant, inlichtingen en re serveringen: 0118-613482. LU In onze familie kende iedereen moe Meriete, een tante van opoe. Het was een hartelijk, lief mens, dat voor ie dereen altijd wat over had. Maar ze had ook haar principes en trok strepen waar niet overheen te ko men was. Ergens rond de eeuwwisseling kreeg zij bin nen krap zeven jaar huwelijk, thuis in de bedstee op Noord-Beveland haar zesde kind. Geboortenbeper- king bestond niet. Alleen drastische maatregelen hiel pen. Voor moe Meriete was de maat vol en ze trok een streep. Nadat ze weer wat opgeknapt was van de zwa re bevalling en haar kerkgang gemaakt had, sprak ze nom Arjaen aan. „Arjaen, we 'en noe zes guus en dat is genog, di komme d'r gin mi bie.„O", zei Arjaen, en hij trok aan z'n pupe. En moe Meriete ging verder: „Ik slaepe voortaan boven, en jie benee. Basta.En zo ge beurde het. Heel wat anders dan op Noord-Beveland anno 1996. Thuis bevallen is er niet meer bij. Er zijn zo weinig be vallingen op het voormalig eiland, dat de huisartsen niet genoeg ervaring op kunnen doen. De aanstaande moeders worden om die reden voor verloskundige hulp doorverwezen naar Goes. Maar van daaruit vindt men de weg naar Noord-Beveland te moeilijk, want die Zandkreekbrug staat immers altijd open. Aanstaande moeders moeten zelf maar naar Goes ko men om te bevallen. Of voor hen die brug niet open staat. Wie zou nu gemakkelijker die afstand afkunnen leggen? Een verloskundige of een hoogzwangere vrouw? De vraag stellen is haar beantwoorden. An ders wordt dat een heel moeilijke bevalling. Cameleon.

Scheldebode | 1996 | | pagina 1