SCHELDEBODE (6 Brieven van gevangenen toen en nu KRO's Derde Man zoekt problemen ALDI informeertALDI informeertALDI informeert 12.98 9.98 11.19 12.98 1.89 3.29 1.99 1.79 2.29 JJ 2.99 RECHTSHULP Een bekeuring met fouten Goudse jong belegen 7 AO Goudse belegeiT Edam jong 40+ woensdag 18 september 1996 Expositie 500-jarige Doopsgezinde Gemeente Brand Limburgse vlaaien Dames corduroy blouse Boerenbrood i /A Tijgerbrood] jjQ 9.18 Hele Edammer 40+ Goudse komijn jong Goudse extra belegen Goudse overjarig Moutbrood Volkoren zonnebloempittenbrood ï™1'™ Vloerbrood Abdijbrood een boerenvolkorenbrood met gepofte 1 QQ tarwekorrels, vol van smaak en licht verteerbaar, gesneden, 800 gr. 110 7 Geraspte kaas Smeerkaas Cheddar smeltkaas Fetablokjes in plantaardige kruidenolie, 375 gr. lifö Rozijnen- brooa volkorenbrood KWALITEIT Krui siroop Petit pains Fries suiker brood 700 gr. Krenten- j if Witte- of tarwe bollen 6 si a 50 gr. KpeKerse complete maaltijden Bolchrysantl Voorjaarsbloeiende bloembollen Op ons spreekuurin Oostburg kwam de heer Wagenaar. De heer Wagenaar reed op 24 juni 1996 met zijn auto door een rood verkeerslicht. Een dienstdoende politie-agent constateer de deze verkeersovertreding en hield hem staande. Ter plekke schreef de agent een proces-verbaal uit waarbij deze per abuis als datum 25 juni 1996 noteerde. Ook in de schikking die de Officier van Justitie (OvJ) hem stuurde, stond dat de overtre ding was gepleegd op 25 juni 1996. De heer Wagenaar ivas er stellig van overtuigd dat er hier een vormfout was gemaakt en dat hij zou worden „vrijgesproken". Hij schreef dan ook een bnef aan de OvJ waarin hij deze erop wees dat hij op 25 juni 1996 nooit staande gehouden kon zijn. Korte tijd later kreeg de heer Wagenaar een brief terug van de OvJ waarin deze de fout erkende en mededeelde dat er binnenkort een nieuwe accept giro met een aangepaste pleegdatum zou worden verstuurd. De heer Wagenaar vroeg zich af of dit nu zomaar allemaal kon. Eind 1992 is de Wet Administratiefrechtelijke Handhaving Verkeersvoorschriften (Wet Mulder) van kracht geioorden. De Wet Mulder bepaalt dat een groot deel van de verkeersovertre dingen (zoals rijden zonder licht, snelheidsovertredingen tot 30 km/uur, door rood rijden, foutief parkeren) niet meer onder de regels van het strafrecht vallen, maar onder de regels van het administratiefrecht. Een bekeuring heet onder de Wet Mul der „beschikking" en een boete heet „administratieve sanctie". Binnen 6 weken na overhandiging/doorzending van de admi nistratieve sanctie kan schriftelijk bezwaar worden aangete kend bij de OvJ. Wanneer u bij de OvJ bezivaar maakt dat bij voorbeeld de datum onjuist is, dan loopt u tegen het feit aan dat in de wet is opgenomen dat de OvJ bevoegd is om in deze fase van de beroepsgang fouten in de beschikking te herstellen. Deze bevoegdheid is natuurlijk niet oneindig, maar kleine aan passingen zijn vaak toegestaan. Het staat immers vast dat de bewuste persoon de overtreding heeft gepleegd, datum en tijd stip zijn dan van ondergeschikt belang. Binnen 30 dagen na de verzending van de beslissing van de OvJ kan beroep worden ingesteld bij de rechter. Dit is echter zinloos indien de OvJ de fout(en) in de beschikking reeds heeft hersteld. In dat geval kan de betrokkene een dagvaarding krijgen om voor de straf rechter te verschijnen. Aan de tenlastelegging in de dagvaar ding worden veel strengere eisen gesteld. Fouten kunnen moei lijk worden hersteld. Indien de OvJ alsdan een fout in de dag vaarding over het hoofd ziet, dan kan er vrijspraak volgen. In het geval van de heer Wagenaar viel de verkeersovertreding onder de Wet Mulder en was de OvJ inderdaad bevoegd om de datum nog te wijzigen. Het heeft voor de heer Wagenaar dan ook weinig zin om nu nog in beroep te gaan bij de rechter. Ui teraard is het bovenstaande slechts een voorbeeld. Heeft u vra gen naar aanleiding van dit artikel of ander vragen van juridi sche aard, dan kunt u altijd voor advies en hulp terecht op het gratis spreekuur van ons Buro: in Middelburg, Vlasmarkt 28, iedere maandagmiddag en donderdagavond, uitsluitend vol gens afspraak. Afspraken maken elke werkdag tussen 9.00- 12.00 uur via 0118-637120. In Vlissingen is er spreekuur in de „Open Hof", A. Gogelweg 59, iedere dinsdag 09.00-11.00 uur. De hoofdvestiging van het Buro te Middelburg is de hele week telefonisch bereikbaar onder nummer 0118-637120. MIDDELBURG Het is dit jaar vijfhonderd jaar geleden, dat Menno Simons in Friesland werd geboren. Hij was een van de voormannen van een stro ming tijdens de zestiende eeuw- se kerkhervorming, waarvan de aanhangers zich later Menno nieten of Doopsgezinden noem den. Hij wordt daarmee be schouwd als de enige Neder landse kerkhervormer. In het kader van dit 'Mennojaar' hou den de Zeeuwse Doopsgezinde gemeenten in de hal van de Zeeuwse bibliotheek een kleine tentoonstelling. Enkele zestiende eeuwse dopers komen aan het woord in frag menten uit de 'Martelaarsspie gel', een 17e eeuws geschied werk over de eerste 'Anabaptis ten' of 'Wederdopers', die van- wege hun geloofsopvattingen gevangen werden genomen en ter dood gebracht. In de ten toonstelling betreft dit martela ren uit onder meer Vlissingen, Middelburg, Veere en Goes, Daarnaast worden er gedeelten getoond uit brieven en dagboe ken van hedendaagse 'gewe tensgevangenen', personen die vanwege hun politieke, gods dienstige of andere - op grond van hun geweten aangehangen - overtuiging gevangen geno men zijn. Deze fragmenten wer den verkregen dankzij mede werking van Amnesty Interna tional en de Vereniging Dienst weigeraars. Tegen de achtergrond van deze teksten wordt Menno Simons geciteerd over gewetensvrij heid, doodstraf, het dragen van wapens en het gebruik van ge weld. Deze uitspraken komen uit de 'Opera Omnia', het verza melwerk van Menno Simons ge schriften. Deze worden getoond in oorspronkelijke vorm en in hedendaagse vertaling. Men- no's ideeën hebben nog niets aan betekenis ingeboet. En de (gewetens)gevangenen verdie nen nog steeds onze aandacht, aldus is getracht een verbinding te leggen tussen Menno Simons en onze tijd. De diverse teksten worden geïllustreerd met foto's en tekeningen, alsmede vitrines met boeken en documenten, waaruit de teksten afkomstig zijn. Onder de documenten bevinden zich enkele zeer bijzondere exemplaren. Joost Joosten, één van de geciteerde martelaren, geboren te Goes en op 1560 in Veere door verbranding ter dood gebracht, zong, toen hij het strooien huisje inging, waarin hij verbrand werd, het laatste couplet van een lied, dat hij gemaakt had en dat luidt: „O Heer, U bent altijd in mijn gedachten." Dankzij speurwerk van Prof. Dr. P. Visser in de bi bliotheek van Universiteit van Amsterdam kon het liedboek, waarin dit lied is opgenomen, in de expositie een plaatsje krij gen. Ook de muziek van het lied kon achterhaald worden en daardoor was het mogelijk, dat twee leden van het Middelburgs Kamerkoor, mevrouw De Waard en de heer Mondeel, het lied - een tweespraak tussen Christus en zijn gemeente - in een oorspronkelijke versie uit 1569 konden uitvoeren bij gele genheid van de opening van de tentoonstelling. Dit maakte de ze opening tot een extra bijzon dere gebeurtenis. Door de brand van het Middel burgs stadhuis in 1940 is het ge meentelijk archief praktisch geheel verloren gegaan en zijn er dus geen originele documen ten van vóór die tijd bewaard gebleven. Daarentegen bleek in het archief van de gemeente Veere nog wel het vonnis van de veroordeelde Joost Joosten aan wezig. Dankzij de medewerking van de gemeente Veere is dit originele document nu ook op de tentoonstelling te zien (met de vertaling in hedendaags Ne derlands). De tentoonstelling is tot 6 okto ber te zien in de Zeeuwse bibli otheek aan de Kousteensedijk. Conflicten? Schijnbaar onop losbare problemen? Als twee partijen het ergens oneens over zijn, kan De Derde Man te hulp geroepen worden. De Derde Man, dat is Sybrand Niessen van KRO-televisie. Hij zoekt momenteel probleemgevallen die hij kan oplossen in een nieu we reeks tv-programma's met dezelfde titel, die begint op 18 oktober. De Derde Man verzint creatie ve oplossingen. Sybrand Nies sen: „In principe is alles moge lijk, maar het is niet de bedoe ling dat De Derde Man in zijn eentje alles oplost. Hij maakt gebruik van mensen uit de naaste omgeving van de aan vrager, zoals buren, familie, de school." Wat voor problemen, wensen, conflicten komen zoal in aan merking voor De Derde Man? Sybrand Niessen: „Vorig sei zoen hebben we bijvoorbeeld een busje geregeld voor een bij standsmoeder. Ze kreeg niet zomaar een nieuwe bus, nee, wij hebben de kinderen van die mevrouw en allerlei vrienden en vriendinnen van haar gehol pen met het organiseren van al lerlei acties om aan geld te ko men. En toen heb ik op een vei ling van tweedehands auto's een busje kunnen kopen waar ze ontzettend blij mee was." Sybrand kan niet garanderen dat iets wordt opgelost. Vorig jaar hadden een boksschool en de naburige padvinderij one nigheid over een brandtrap. De Derde Man besloot beide par tijen in de boksring te zetten om ze via een discussie een compromis te laten sluiten. „Maar later bleek dat toch weer niks te zijn geworden." Wat weer wél lukte: „Een ex- psychiatrische patiënt hielpen we aan een baantje, we hebben zwemlessen geregeld voor een man in een rolstoel die lessen wilde voor dikke mensen, en een fan van zanger Dries Roel- vink die hem overal achterna reisde tot ze ernstig ziek werd, hebben we op vakantie kunnen laten gaan door familie, buren en kennissen in een clubhuis te verzamelen, waar Dries Roel- vink gratis wilde zingen, zodat de fan van het geheven entree geld op vakantie kon. Een hele mooie uitzending vond ik die van het paard Loe- kie. Een tehuis voor geestelijk gehandicapten had een paard dat al vijftien jaar lang met de pupillen had rondgelopen. Het paard moest weg, omdat hij door zijn rug was gegaan. Zij konden geen plek voor hem vinden en ze wilden het niet dood laten maken. Wij hebben geregeld dat het paard een nieuwe plek kreeg in een wei land van Natuurmonumenten, en in ruil voor Loekie kregen we een jong veulen, dat weer geruild werd voor een ander paard waar de kinderen op konden rijden. Alles met geslo ten beurs Waar De Derde Man niet op in gaat, zijn wensen als: „Ik zou het leuk vinden om eens naar Amerika te gaan, want daar ben ik nog nooit geweest." Sy brand Niessen: „Het gaat niet om de héb, niet om materiële zaken. Er moet een verhaal achter zitten. De Derde Man is een heel sociaal bewogen ie mand, maar het mag eigenlijk allemaal niks kosten en de om geving moet meehelpen. Eigen lijk zou hij een voorbeeld moe ten zijn, zodat men zegt: 'Wal die Derde Man kan, dat moeten wij toch eigenlijk ook met zijn allen kunnen realiseren'. Ja. dat zou het leukste zijn." Dus: heeft u een probleem of wens met een interessant verhaal er achter en denkt u de hulp van De Derde Man goed te kunnen gebruiken, stuur dan een briel naar: KRO, De Derde Man. Postbus 23000, 1202 EA Hil versum. rijk gevuld met hele stukjes fruit diverse smaken: abrikoos, kers, bosvruchten, tropische vruchten (Caribean) of appel/rozijn met rum (boerenappel) 1200 gr. Ji - lange mouw - zachte fijne corduroy - 4 verschillende modellen bruin of wit, gesneden, 1 Ky 800 gr. 1>U7 wit, gesneden, 800 gr. 1»U7 kiloprijs ItfQ kiloprijs kiloprijs kiloprijs kiloprijs kiloprijs hoogwaardige tarwemeelsoorten, aangevuld met geroosterde mout, blijft lekker lang vers, gesneden, 800 gr. donker royaal gevuld met zonnebloempitten en bereid met de beste volkorenmeelsoorten, 1 Vu gr. liÖ7 ■dit geeft het brood zijn aparte smaak, 800 meergranen, 800 gr. oud, 48^ per zakje, 200 gr "CrèmeNoblesse60+" a aa 4 smaken: ham, zalm, 111) relish en kruiden, 250 gr. m%JJ Hygiënisch verpakt. Na opening koel en donker bewaren. Te koude kaas smaakt minder, daarom ca. 10 min. voor consumptie uit koelplaats halen 45% vet, 10 plakken 200 gr. gesneden, 400 gr. gesneden, 800 gr. 1.69 INKOOP Tip-arbkelen verkopen wij tijdelijk Advies: neem wat eitia, want de voorraad is beperkt doordekruidenextrakten die zijn gebruikt heeft deze kruidensiroop een Appeltaart- verzachtende en ver- of cakemix lichtende werking op keel en luchtwegen, 2 x 400 gr. fa 1 fat/ 200 ml. W verse voorgebakken broodjes. 10 st. a 70 gr. AL bollen 6st.a60gr. liJj Boerenkool met worst en spek Zuurkool met worst en spek 1 Carne eVen in ove: magnetron - vers van het land - A1-kwaliteit - dichte en rondgegroeide plant - veel bloemknoppen - diverse kleuren - diameter: 50 - 55 cm. inlichtingen: Albrecht Ommen 0529-459308 Aldi Drachten 0512-589200 Aldi Zaandam 075-6517411 Albrecht Culemborg 0345-472911 Aldi Best 0499-398885 Aktueel artikelen verkopen wij tijdelijk, mochten zij ondanks zorgvuldige planning te snel uitverkocht zijn, vragen wij u hiervoor uw begrip De verpakkingen van de afgebeelde artikelen kunnen afwijken, zet- en drukfouten voorbehouden. .v.. J- r> i^AvA, - gegarandeerd goede kwaliteit -18 verschillende soorten w.o. 1 AA diverse tulpen, krokussen, UU blauwe druifjes, hyacinten 11

Scheldebode | 1996 | | pagina 6