„Zeeland is al Zuiden en Hans is dat nog meer" APPARATEN 6RATIS Najaarstrek De hoek met de kleding van klasse Havenfeest r*-'* Nieuw jasje Scheldebode Zijde-Expositie ontvangt vijfduizendste bezoeker GROENKALENDER E L K E W E E K HUIS AAN HUIS 1 W A L C H E R E N Deze week kunt u nog aansluiten bij een van onze clubs voor: O* r<v. '6 Eerlijk LU INI LU O O woensdag 18 september 1996 lx Vriendelijke woorden voor jubilerende Hans warren Liberamicorum DE WEEK VAN HET LANDSCHAP 21 TOT 29 SEPTEMBER Slikken Keihoogte Ter Hooge OVEN - KOOKPLAAT AFZUIGKAP - BOILER KOELKAST volwassenen met of zonder partner jeugd 14/16 jaar (vooral jongens) beginners, gevorderden, privé-les zilver, goud, top. wedstrijdklasse Yerseke Moer fax ^SEBIBUOfo BEW. EX. VLISSINGEN Deze week vindt u de eerste Scheldebode in een nieuwe stijl op de mat. Hoewel uw Scheldebode in een nieuw jasje werd gestoken, zijn de vertrouwde rubrieken tóch makkelijk terug te vinden. De voorpagina is gereserveerd voor actueel nieuws. De pagina zakennieuws is voortaan opgedeeld in twee halve tekstpagina's. De voorpagina van het tweede katern is gereser veerd voor gevarieerd nieuws, sport en culturele activiteiten, net als de daaropvolgende tekstpagina. Hopelijk is door deze nieuwe styling de leesbaarheid van de Scheldebode nog verbe terd en is de krant u binnen enkele weken net zo vertrouwd als voorheen. GRIJPSKERKE Mevrouw Henny Koppejan uit Koudeker- ke was vorige week woensdag de 5000ste bezoeker op de Zij de-Expositie in 't Zonnehoekje. Mevrouw Koppejan is van oorsprong Zeeuwse, maar woonde bijna dertig jaar in Den Bosch. Nu ze sinds mei weer in Zeeland woont, is ze Walche ren aan het 'herontdekken'. Dat bracht haar met man en vrien den naar Grijpskerke. De Zijde-Expositie is dit seizoen nog open tot en met 28 september. In de laatste twee openingswe ken worden van dinsdag tot en met zaterdag dagelijks tussen 13.30 en 17.30 uur demonstraties zijdeweven gegeven door le den van de drie Zeeuwse weef kringen. Op zaterdag 21 septem ber is er bovendien nog een demonstratie Kumihimo. Dit is een eeuwenoude Japanse vlechttechniek. FOTO PIET DAVIDSE STICHTING HET ZEEUWSE LANDSCHAP De vogeltrek zal voorlopig nog wel omgeven blijven door een waas van mysterie. Dat komt omdat er nog steeds veel onbe kend is rondom dit intrigerende natuurverschijnsel. Enig in zicht in vragen rondom de trek dateert pas van begin deze eeuw, toen ringonderzoek een schat aan gegevens begon op te leveren. Zo weten we nu dat de trek verband houdt met de ver anderende voedselsituatie in het broedgebied, dat hormonale veranderingen het moment van de lange reis bepalen en dat een aangeboren richtinggevoel in combinatie met de stand van hemellichamen zorgt voor een fabuleus oriëntatievermogen. Uit oude geschriften van ver voor onze jaartelling weten we dat de mens zich altijd al heeft bezig gehouden met het komen en gaan van de vogels. De Griekse dichter Homerus beschreef in zijn 'Ilias' reeds de spectaculaire kraanvogeltrek langs de westkust van Turkije. De pijlstaarteend, die 's winters onder andere in de Egyptische Nijldelta verblijft staat symbool voor het begrip 'vliegen' in het hiëroglyfisch schrift. Dat vogels trektochten maken had men dus al snel door. Maar door gebrek aan methoden voor gericht onderzoek kwam men soms tot aandoenlijke fantasieën. Zo dacht men dat de koe koek 's winters veranderde in een sperwer. De gestreepte borsttekening van de veren bij beide vogels zal hierbij wel een rol gespeeld hebben. Een Zweedse bisschop uit de zestiende eeuw wist met grote stelligheid te beweren dat boerenzwalu wen de winter doorbrachten in de modder van plassen en me ren. Ganzen zouden tijdens de trek een steen in de bek meene men om zichzelf te beletten te gaan gakken, waardoor ze zich zouden verraden aan roofvogels die hen naar het leven staan. Nu er inmiddels veel meer bekend is, blijft het verbazingwek kend hoe vogels telkens weer de juiste balans weten te vinden tussen het opslaan van de juiste hoeveelheden 'trekvet' en het ideale vlieggewicht. Fantastisch moet het zijn, om op de uitge strekte toendra's in het hoge noorden de nodige 'kilometers' bij elkaar te eten zonder lastig gevallen te worden met de vraag: 'Spaart u Air Miles'? Jan van Gent tijdens de 'trek'. ADVERTENTIE Lange Delft 45-48/hoek Segeersstraat, 4331 AR Middelburg, telefoon 0118-613073 SCHELDEBODE Dansen voor senioren. Goed voor het li chaam en voor de geest, meent dansle- raar Gerard Bras. op 24 en 27 september geeft hij in Middelburg en Vlissingen gratis proeflessen voor 50-plussers. Komend Jaar is het 150 jaar geleden dat grote groepen Nederlanders de oceaan overstaken en onder zware omstandighe den in de Amerikaanse staat Michigan een Nederlandse kolonie stichtten, met plaatsen als Holland en zeeland. De huidige inwoners gaan dat jubileum uitgebreid vieren, maar hoe Hollands of hoe Zeeuws zijn ze nog? Driehonderd Jaar lang. van 1541 tot 1795 was Veere de officiële stapelplaats voor handelsgoederen uit Schotland. Tijdens een Schotse week van woensdag 18 tot en met zaterdag 22 september worden de banden opnieuw stevig aangehaald. Hans Warren ontvangt het eerste exemplaar van zijn natuurdag- boek 'Ik ging naar de Noordnol' uit handen van Gerrit Komrij. FOTO PIET DAVIDSE door Marco Evenhuis MIDDELBURG De Zeeuwse Bibliotheek nam afgelopen vrij dagmiddag een voorschot op de 75-ste verjaardag van schrijver, dichter, vertaler en criticus Hans Warren. Hoewel de Kloetinge- naar pas 20 oktober verjaart, vond vrijdag in de afgeladen aula een feestelijke bijeenkomst plaats. Tijdens die bijeenkomst werd even eens stil gestaan bij het 50 - jarig schrijversjubileum en het 45 - ja rig jubileum als literair criticus van Hans Warren. Gerrit Komrij kwam voor de gelegenheid zelfs over uit Por tugal. Komrij had wat goed te maken, want sinds hij zich in Portugal vestigde, zag hij zijn goede vriend Warren slechts twee keer: "Eenmaal te vluchtig en een tweede maal te kort". Komrij vertrok naar het zuiden, omdat Nederland, het land van "putdekselkleurige erwten soep", hem te zeer benauwde. "Al wat vliegen kan, moet on- middelijk een buiklanding ma ken uit geestelijke benauwd heid." Pas na jaren beseft hij, dankzij Hans Warren, dat dat wat hij in Portugal ging zoeken ook veel dichter bij huis te vin den is. "In Zeeland zijn de luch ten ruimer. Zeeland is al Zui den en Hans is dat nog meer." Na zijn feestrede bood Komrij het eerste exemplaar van War ren's natuurdagboek 'Ik ging naar de Noordnol' aan Warren aan. Ongelezen, maar dat hin derde Komrij niet, want hij "kan nog geen fuut van een pimpelmees onderscheiden". Het was na al deze amicaliteit wellicht passender geweest als Komrij ook het eerste exem plaar van het vriendenboek of liber amicorum 'Hans Warren 75' aan de jubilaris had over handigd. Dit werd echter over gelaten aan gedeputeerde De Kok van cultuur. In het liber amicorum zijn bijdragen opge nomen van Hans van Straten, Alfred Kossman, Boudewijn BÜch, Brigitte Raskin, Win Hottentot, Joost Zwagerman en Francisca ,van Vloten. Warren's levensgezel Mario Molegraaf opent het boek, waarvan de produktie geheel werd verzorgd door de Zeeuwse Bibliotheek. De Belgische schrijver Tom La- noye hield een buitengewoon geestige inleiding op zijn nog te verschijnen poëziebloemlezing van Hans Warren. In die bloem lezing, 'Wat doe je met mij, tijd?', houdt Lanoye een "ave rechtse chronologische volgor de" aan. Zo wordt de lezer vol gens hem duidelijk, dat War ren's dichterlijke kunsten in de loop der jaren zijn toegenomen. "Hoe verder men in de bloemle zing komt, hoe sterker de kwa liteit van de gedichten van Warren afneemt. Hij weet min der, hij kan minder, hij doet minder." Hans Warren was "overstelpt door alle fijne woorden en de belangstelling". Speciaal de feestrede van Gerrit Komrij had hem diep geraakt. In zijn dankwoord noemde Warren Komrij's toespraak een "monu ment van vriendschap". Het langdurige applaus dat Hans Warren na het voordragen van enkele van zijn gedichten ten deel viel, sloot de feestelijke bijeenkomst af. Het liber amicorum 'Hans war ren 75' telt 75 pagina's en is toorzien van een korte biografie en de complete bibliografie van Hans warren. Het boek werd sa mengesteld door Ronald Rijkse en Lydia Wolterbeek en is voor 30,- verkrijgbaar bij de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. Thema 1996: 'Natuur in Uitvoering VLISSINGEN Dagelijks wordt er hard gewerkt door vele mensen om onze na tuur te behouden. Dit klinkt tegenstrijdig, je zou zeggen laat de natuur zijn gang naar gaan. Helaas kan dit niet overal, vaak zou niets doen juist betekenen dat de natuur moet wijken. Daarom zijn de provinciale Landschappen dagelijks in de weer om hun 543 natuurterreinen te onderhouden en te beschermen: 'Natuur in Uitvoering'. De werkzaamheden variëren van terrein tot terrein. De variatie wordt bepaald door het soort natuur, zoals bos, heide, moeras, meer of duin maar ook door het menselijk gebruik in het verleden zoals bij landgoederen en veenweiden. Voor elk gebied apart is een eigen soort beheer uitgestippeld. Het Zeeuwse Land schap zorgt in onze provincie voor het natuurbeheer. In veel gebieden wordt gespro ken van Nieuwe Natuur. Daar worden stukken grond mee be doeld die een andere bestem ming hebben gehad en terug worden gegeven aan de natuur. Nieuwe natuur is ook te vinden op Neeltje Jans. Langs de Oos- terschelde komt een gevarieerd duinlandschap tot ontwikke ling. Het is een van de weinige plekken in Nederland waar planten zoals het fraai duizend- guldenkruid voorkomen. Op een uitgestrekt slikkengebied is een vogeleiland aangelegd. Honderden steltlopers gebrui ken dit eiland om bij hoog wa ter hun veren te poetsen en uit te rusten. Soms valt er zelfs een zeehond te ontdekken. Een door een gedeeltelijke af damming van de Oosterschelde drooggevallen schorgebied zij de Slikken van de Heen, een ge bied ingeklemd tussen de Phi- lipsdam en het Schelde-Rijnka- naal. Langs de door het gebied slingerende kreken grazen ruig- behaarde Schotse Hooglanders. Wie een tocht door dit gebied maakt, waant zich in de Zeeuw se oernatuur. Naast de ontmoe ting met de vele vogelsoorten of zelfs een ree, is de aanwezig heid van bijzondere planten soorten als parnassia en winter- bitterling de moeite waard. Veel oudere Noordbevelanders vertoeven graag langs de Oos- terscheldekust bij de 'kupen', zoals hier de inlagen genoemd worden. De weidse vergezich ten en de wolkenluchten en het Zeeuwse licht zijn hier te vin den. Maar vlak bij huis wordt het oog meestal verblind door de vanzelfsprekendheid van el ke dag. Een inlaag is een drassig gebied tussen een zeedijk en een daar achter gelegen reservedijk. Het gebied bestaat voor de helft uit open water, met in de broedtijd onder meer kuifeenden en fu ten. Op de laaggelegen overlan- den broeden weidevogels als kieviten, tureluurs en een enkel gruttopaartje. Tijdens de voor- en najaarstrek wachten tiental len soorten watervogels en tij van de Oosterschelde af. Vanuit een observatiehut zijn deze vo gels van heel dichtbij te bewon deren. Het landgoed Ter Hooge in Middelburg werd vermoedelijk in de 13e eeuw gebouwd en in de 14e eeuw bewoond door An ne van Borssele. Tot circa 1750 lag het kasteel, omringd door een slotgracht, temidden van een agrarisch landschap. Kort na 1750 is begonnen met de aanleg van het landgoed. Het werd hoofdzakelijk aangelegd in Engelse landschapsstijl, die zich kenmerkt door een natuur lijk aanzien, meanderende wa terpartijen, kronkelpaden en doorkijkjes. Het landgoed ont wikkelde zich tot een van de mooiste van Walcheren maar door de inundatie van Walche ren tijdens de bevrijding in 1944, ging alle vaak eeuwenou de beplanting verloren. In 1947 werd het landgoed op initiatief van de familie Van Lynden op nieuw ingeplant. Vandaar dat het bos zich nog maar in de jeugdfase bevindt. Het land goed Ter Hooge is ongeveer 45 ha groot en bestaat naast het bijna 20 ha grote bos uit water- ADVERTENTIES Profiteer deze week van de 5 op een rij actie, bi) aankoop van een complete keuken krijgt u 5 apparaten gratis: of de helft van de geldwaarde als extra korting, Kom snel langs en sla uw slag!! 5 op een rij. het nieuwe spei- programma van TV 10 en Hans Verkerk Keukens. lekedtg 19 30 uur) GOES: RINGBAAN WEST 2b - 0113-216451 OPRUIMING SHOWROOMMODE HEN - TOT 70% KORTING ROOSENDAAL: NISPENSESTRAAT 10 - 0165-558843 (UNS VERKERK KOI KENS, DE KEUKENSPECIAUST MET 32 iAAR ERVARING EN 65 FILIALEN IN NEDERUND EN BELGIE 77D~%. <0 Neeltje Jans terecht 'Natuur in Uitvoering' partijen, hooiweiden, land bouwgronden en gebouwen, waaronder het kasteel en een boerderij. In het najaar, als de bomen hun felgekleurde bladeren laten vallen, wordt het bos overvallen door honderden vogels uit het hoge noorden, die de daar heer sende strenge winter verruilen voor een mildere winter in het Zeeuwse. Vink- en lijsterachti- gen doen zich tegoed aan beu kennootjes en bessen, die door gaans in ruime mate voorradig zijn. Paddestoelen schieten in alle soorten en maten uit de grond. Het bos is rijk aan typi sche bosdieren als uilen en reeën en er komt in het bos ook een reiger kolonie voor. Wie door het landschap van de Yerseke Moer loopt, beweegt zich door de lagen van de tijd. Kronkelende binnenwegen zijn vaak oorspronkelijke kreeklo pen, waarvan de loop bepaald is door getij. De historische ont staansstructuur is hier nog vol ledig intact. In de ondergrond bevindt zich nog het zoute veen, NIEUW- EN ST. JOOSLAN- D Op zaterdag 21 septem ber wordt het Nieuwlands Ha venfeest gehouden in de haven van Nieuw- en St. Joosland om te vieren dat watersportvereni ging 'De Nieuwlandse Haven' tien jaar de haven in pacht heeft. De middag wordt om 13.30 uur geopend door de Middelburgse wethouder Van Brummelen. Er zijn rondvaarten en waterspe- len, en optredens van Alteklein, I Piü Piccoli, Picknik Kaas- mant, Klezmek, Lex Chou- choux, Flup Ju bedrijf en El Combo. Het havenfeest duurt tot 23.00 uur, de toegang is gra tis. wat deels is vergraven voor zoutwinning in de Middeleeu wen. Hiervoor werd de Moer al leen gebruikt voor extensieve beweiding door rondtrekkende schaapskudden. Het probleem was toen aan zoet water te ko men. Op de hoogste plekken van de kreekruggen werden daartoe drinkputten gegraven. Juist op de plek waar een kreekrug overgaat op het klei dat op de zoute veenlaag ligt, ontstonden de meeste putten. Door de ink linking van het veen zijn veel hollebollige drassige weilanden ontstaan, waarin slingerende kreken met hun oeverwallen het reliëf bepalen. Het laaggele gen drassige weidegebied is zeer vogelrijk. In de schrale FOTO ARCHIEF HET ZEEUWSE LANDSCHAP hooilanden bloeit 's zomers de ratelaar. Het Zeeuwse Landschap organi seert tijdens de Week van het Landschap excursies naar boven staande natuurgebieden: 21 september: 10.00 uur Ter Hooge; 14.00 uur Slikken van de Heen. 23 september: 14.00 uur Ter Hooge. 24 september: 14.00 uur Inlagen Noord-Beveland. 25 september: 14.00 uur Yerse ke Moer. 27 september: 14.00 uur Neeltje Jans. 28 september: 10.00 uur Neeltje Jans; 14.00 uur Yerseke Moer. Bron: Het Zeeuwse Landschap. LU Eerlijk duurt 't langst is een bekende kreet en wordt maar al te vaak bewaarheid. Soms met goed gevolg en soms wat minder. Eerlijkheid en de waarheid gaan vaak hand in hand. Al is de leugen nog zo snel, de waarheid achterhaalt hem wel. Eerlijkheid komt ook van pas als je iets vindt wat een ander verloren heeft. De eerlijke vinder brengt het op zijn plaats en de eigenaar is dan reuzeblij, want die had zijn bezit weer terug. In wanhoop had hij of zij misschien wel honderd keer gepreveld 'Heilige Antonius, beste vrind, maak dat ik mijn geld weer vind'. Een Duitse toerist in Goes was echt een dagje op stap in de Gan- zenstad. Omdat het toch lekker weer werd deed hij zijn vest uit en hing het over zijn schouder. In de vestzak zijn knip met een dikke duizend Duitse mar ken daarin. Uit gemakzucht, nonchalance, of in grenzeloos goed vertrouwen, flaneerde hij door de winkelstraten met die dikke bult geld. Toen hij er gens wilde betalen was de portefeuille uit de vestzak verdwenen. Zakkenrollers, schoot het door hem heen, gestolen, ja. Was er kort tevoren niet iemand opvallend onhandig tegen hem opgebotst? Op het politiebureau werd aangifte gedaan en terneergesla gen reed hij terug naar zijn 'Wohnwagen' op de cam ping. De zaak werd dezelfde dag nog opgelost, de portefeuille was door een echtpaar gevonden en die hadden hem met alle Marken en betaalpassen er nog in bij de politie gebracht. Niks geen zakkenrollers, hij was gewoon uit de vestzak gevallen. Onze Oos terbuur gaf de eerlijke vinders een goede beloning, gewoon eerlijkheid op z'n leukst. Cameleon.

Scheldebode | 1996 | | pagina 1