SCHELDEBODE „Het is veel leuker om zelf wat te bedenken" Drie honderd jaar wool, haggis and whiskey Van schoolplein tot milieu-tuin TORENPROAT informatieavonden vrijwillige Thuishulp Projekten wil vooral mannen werven l flotorstrandcross in Vlissingen Horeca bedreigd met sluiting Veere herdenkt relatie met Schotland tijdens Schotse week GEZELLIGE AVONDEN VOOR EN DOOR GEHANDICAPTE JONGEREN Leuker Sponsors Privileges Dichter woensdag 18 september 1996 i de Watertoren in Oost-Souburg is een expositie ingericht m werk van de Duitse kunstenaar Klaus Kröger, Phil Bloom i Joost Willink, die debuteert met een installatie. Ben Slee- >venhoek heeft een dubbeltentoonstelling in galerie Van de erge aan de Wijngaardstraat in Goes en in de dependance m de Coosje Buskenstraat in Vlissingen. De tentoonstelling is ;n onderdeel van de kunstproduktie Selekties I t/m VIII. In 2t kader daarvan wordt een openbaar publiek debat gehou- m op 21 spetember van 15 tot 18 uur in de Kloveniersdoelen, chter de Houttuinen in Middelburg. In studiecentrum Oanje- m aan de Schoolstraat in Oostkapelle zijn tot eind oktober ihilderijen in aquarel, pastel en acryl te zien van Anne de aan. VOLKSMUZIEK - In Razzmatazz in Oost-Souburg wordt 3 21 september een avond met volksmuziek uit Macedonië, ulgarije en Israël gehouden, georganiseerd door de groep endel. Aanang 21 uur, kaarten 12,50 verkrijgbaar via tel. 113-230168. VERKEERSOPFRISCURSUS - De Stichting Welzijn Oude- :n geeft samen met Veilig Verkeer Nederland een verkeersop- iscursus voor voetgangers, fieters en automobilisten vanaf 55 ar. De cursus omvat 4 avonden en voor automobilisten is een jvaardigheidstest mogelijk. De eerste avond is op 23 septem- er in Amicitia, Agathastraat in Aagtekerke. Opgave bij de WO, tel. 583687. MIGRAINE De Nederlandse Vereniging van Migrainepa- ënten geeft op zaterdag 21 september een lezing over 'Hapto- omie en omgaan met pijn'. De lezing begint om 10 uur in ho- 1 Terminus, Stationsplein in Goes. Entree voor niet-leden 2,50. DANSAVOND - Op zaterdag 21 september houdt de Alge- ene Danssport Vereniging Zeeland (ADVZ) een dansavond et stijl in het Arsenaal Theater in Vlissingen. Introducé's van den betalen vijf gulden entree. Aanvang 20 uur. BEURS - In peuterspeelzaal De Ukkepuk aan de Kerkstraat in Koudekerke wordt op woensdag 25 september van 14 tot 5.30 uur een beurs voor winterkleding, speelgoed, box, bed en uggy gehouden. VERZAMELEN - Op zaterdag 21 september wordt van 9 tot 3 uur een algemene verzamelbeurs gehouden in ontmoetings- intrum Dauwendaele in het gelijknamige winkelcentrum aan e Vrijlandstraat in Middelburg. OMMELMARKT - Op zaterdag 21 september wordt in wijk- ïntrum De Open Hof aan de Gogelweg in Vlissingen een rom- lelmarkt met fancy fair gehouden. De opbrengst is voor de :hoolopleiding van Hildebrando in Brazilië. MINICONCERT - Op donderdag 19 september geeft de or- anist Jos Vogel een mini concert van ongeveer een half uur in e Koorkerk in Middelburg. Aanvang 15 uur. ZVU - Bij de Zeeuwse Volksuniversiteit (ZVU) aan de Span- ardstraat in Middelburg starten binnenkort cursussen paleo- -afie, patchwork en quilting, architectuur, converstatie paans, Portugees en Italiaans op verschillende nieveau's. In- chtingen en aanmelding: 634800. BL0F - In het kader van de 'unplugged'-optredens bij randpaviljoen Pantha Rhei in Vlissingen treedt de groep 10f op tussen 18en 19 uur. PANT A RHEI - In strandpaviljoen Panta Rhei treeedt op rijdag 20 september om 22.30 uur de band van Herwin van igten op. MEEZINGERS - In Bachten Reede aan de Vredehoflaan in lissingen wordt op donderdag 19 september een gezellige zond gehouden met meezingers, luisterliedjes en twee rondjes ingo. Aanvang 19.30 uur, kaarten verkrijgbaar bij de beheer- ervoor 3,50. BOEKENMARKT - De Zeeuwse Stichting Steun aan Israël oudt op zaterdag 21 september van 10 tot 15 uur een grote aekenmarkt in de graanbeurs aan de Dam in Middelburg. De abrengst is voor een ontginningsproject in de Negev-woes- jn. VRIJE SCHOOL - De Vrije School Zeeland geeft op maan- ag 23 september een informatie-avond over de Vrije Peuter- aeelzaal. De avond wordt gehouden in activiteitencentrum auwendaele aan de Vrijlandstraat in Middelburg en begint n 20 uur. MINI-MEETING - Op zaterdag 21 september wordt vanaf 3 uur een Austin Mini meeting gehouden op vliegveld Midden eeland. HUMANIST - Op 22 september verzorgt het Humanistisch erbond in het Jacob Roggeveenhuis aan de Noordsingel in 'iddelburg een zondagbeenkomst met als onderwerp 'Een hu- anist in Bosnië'. De ochtend begint om 10.30 uur. VOGELASIEL - Vogel- en egelasiel De Mikke in het Park oorenvliedt aan de Koudekerkseweg in Middelburg houdt aen dag tussen 10 en 16 uur. KAPEL - In de kapel van St. Maarten aan de Hogelandse- eg in Grijpskerke wordt op zondag 22 september om 14.30 ;n concert gegeven door Myria en Robert Benjamin, fluit en taar. Op het programma composities van Handel, Giuliano, edesco en Villa-Lobos. Entree een tientje. METAL - Het weekend van vrijdag 20 en zaterdag 21 sep- mber staat bij de Piek aan de Hellebardierstraat in Vlissin- m in het teken van de Metal. Vrijdagavond try-outs van drie andjes, aanvang 21 uur. Zaterdagavond een optreden van rozen Sun. Vóórr 21.30 uur is de entree gratis, daarna 10,—. JAZZCRACKERS - De New Orleans Longfield Jazz- -ackers openen het jazz-seizoen op 21 september in hotel Ar- aville in Middelburg. Aanvang 21 uur. Donateurs van Jazz ktiviteiten Stichting Zeeland (JASZ) betalen 5,00, iet-donateurs 12,50, pashouders 7,50. SAMENZANG - Op zaterdag 21 september wordt in de .H.-kerk in Arnemuiden een koor- en samenzangavond ge wen ten bate van 'Helpende Handen', de vereniging gehandi- iptenzorg van de Ger. Gemeenten. Aanvang 19.30 uur. NAJAARSROMMELMARKT - Voetbalvereniging Middel- urg houdt op zaterdag 21 september van 9 tot 12 uur een na- arsrommelmarkt in en voor het clubhuis aan de Nadorstweg i Middelburg. DE RUYTERMARS - Wandelsportvereniging Willen is unnen houdt op zaterdag 21 september de De Ruytermars muit het Welzijnscentrum aan de Adriaan Coortelaan in lissingen. De afstanden zijn 25 en 40 km (start tussen 9 en 10) 5,10 en 15 km (start tussen 10 en 13.30). Inlichtingen en op- ave: 418236/416242. DORPSRAAD - Op dinsdag 24 september wordt in zaal [iddendorp, Boudewijnskerke in Zoutelande een openbare arpsraadvergadering gehouden. Aanvang 20 uur. ORANJEZON - In studiecentrum Oranjezon aan de School- raat in Oostkapelle gaan binnenkort de crusussen 'Kleur en tijl' en 'Wij koken Thais' van start. Op 21 september is er een Doksessie over vis. Voor inlichtingen en aanmelding: 581507. DEPRESSIEF - Bij het buro voor vrouwenhulpverlening rtemis aan de Koudekerkseweg 133 in Middelburg begint op i september een groep voor depressieve vrouwen. De eerste ijeenkomst begint om 9 uur. ROCK BLUES - In rock café Gommert aan Aagje Dekenstraat in Vlissingen treedt op zaterdag 21 sep- :mber de rock bluesgroep De Soto op. Aanvang 22 uur, entree jf gulden. VOC-SCHIP - De Archeologische Werkgemeenschap houdt ;n bijeenomst in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg op -ijdag 20 september. Het onderwerp van de voordracht is het iderzoek van het in 1749 bij Hastings gestrande VOC-schip. anvang 19.30 uur. WINTERKLEDINGBEURS -Op dinsdag 24 september ordt van 9tot 16 uur een winterkledingbeurs gehouden in de >ods in de Lambrechtstraat in Middelburg. ZEEUWSE AVOND - In het Woltershuis aan de Hogeweg in lissingen wordt op dinsdag 24 september een Zeeuwse avond ïhouden met muziek, een quiz en Zeeuwse lekkernijen. Aan- mg 20 uur, entree een gulden. Voor opgave: 414660. LISSINGEN Op zondag 22 september wordt voor de 11e :aal de Motor Strandcross Vlissingen verreden. De Boulevard de optimale lokatie om het allemaal te aanschouwen. Het rcuit van circa 2000 meter lengte heeft alles wat een strand- -oss aantrekkelijk maakt voor rijder en publiek. Wasborden i het mulle zand, schansen, passages over de glooiing, een otodrome en het snelle rechte stuk langs de vloedlijn ontbre- en niet. De wedstrijden worden verreden in de klassen 'Vier- tkt/Enduro/Off the Road', 125 cc en 250/500 cc. Gewoontege- ouw is deze laatste klasse met 100 rijders weer maximaal be st. De middag wordt om 13.15 uur geopend door wethouder e Keijzer. De prijsuitreiking is om 17.15 uur op het Podium oulevard. ■u 2 in ifl VLISSINGEN Binnen niet al te lange tijd zal het gebeuren: bestuursleden van de stichting 't Gezellig Kwadraatje zullen de deuren van de Werkplaatsen Walcheren opengooien voor een gezellige avond voor vooral thuiswonende gehandicapte jongeren uit Walcheren. Volgens voorzitter Jean Lerech voorzien dergelijke avonden in een grote behoefte: „Mensen die zelf aan een of andere vorm van begeleidend wonen deelne men, zien vaak niet wat thuis wonende gehandicapten te kortkomen. Thuiswonenden missen de gezellige spelletjes - of toneelavonden, het samen zijn met andere gehandicapten. Voor hen wordt op Walcheren vrijwel niets georganiseerd. Het enige wat hier bestaat is de jaarlijkse spelweek van de So ciaal Pedagogische Dienst. Maar op meer regelmatige ba sis is er niets, dus wij dachten: laten we op z'n minst eens kij ken wat we voor die groep kun nen doen. Met als resultaat de oprichting van 't Gezellig Kwa draatje." Aangezien vijf van de zes be stuursleden zelf gehandicapt zijn, kan de stichting met recht een stichting voor en door ge handicapten genoemd worden. „We denken dat we daarom goed in staat zijn om de behoef ten van onze doelgroep te pei len. We weten wat het is om ge- hadicapt te zijn, om overal bui ten te vallen. We weten ook wat er leeft bij gehandicapte jonge ren. Bovendien is het gewoon veel leuker om zelf wat te be denken en te organiseren dan wanneer dat allemaal voor je geregeld wordt." De avonden, die gehouden zullen worden in de grote kantine van de Werk plaatsen Walcheren aan de Grevelingenstraat in Middel burg, zullen vooral worden ge vuld met spelletjes, knutselen en bijvoorbeeld ook toneel. Le rech: „Uiteindelijk willen we kijken of het mogelijk is om de jongeren mee te nemen voor een dagje uit, maar dat is voor lopig nog toekomstmuziek. Om een en ander te kunnen or ganiseren en het voor de deel nemers betaalbaar te houden, hoopt de stichting sponsors aan te kunnen trekken. Lerech: „Je moet daarbij niet direct denken aan grote sommen geld, maar vooral aan zaken als materiaal en administratiekosten. De Werkplaatsen Walcheren steu nen ons al door hun kantine be schikbaar te stellen, maar op den duur willen we toch eens gaan kijken naar een eigen zaaltje. En de huur daarvoor, daar hopen we bijvoorbeeld ook een sponsor voor te vinden. Als er instanties zijn, die zich daartoe aangetrokken voelen, houden we ons van harte aan bevolen." Op de eerstvolgende bestuurs vergadering wordt een datum voor een eerste bijeenkomst vastgesteld. Die eerste bijeen komst zal een kennismakings avond worden, waarbij ook de ouders welkom zijn. Lerech: "Die eerste keer mogen de ou ders er gewoon bijblijven, maar de daarop volgende keren zijn echt alleen voor de jongeren. Wel zullen we de ouders regel matig uitnodigen voor een ge sprek om uit te leggen wat we precies doen op die avonden en hoe hun kind daaraan meedoet. Dat is voor de ouders wel zo'n veilig idee. Wat ik overigens wel wil benadrukken, is dat hoewel thuiswonende gehandi capte jongeren onze belang rijkste doelgroep vormen, ook andere gehandicapte jongeren meer dan welkom zijn. Ieder een die maar wat mankeert, kan in feite bij ons terecht!" Meer informatie over stichting 't Gezellig Kwadraatje en de te organiseren avonden krijgt u van woordvoerster Annelies Janssen, tel. 47 10 83. Het Stichtingsbestuur van 't Gezellig Kwadraatje: vlnr. Sjaak Jansen, Annelies Vanhulle en Jean Louis Lerech. FOTO PIET DAVIDSE VEERE In het kader van het 700-jarig bestaan van Veere wordt van woensdag 118 tot en met zater dag 22 september een Schotse Week gehouden. Drie honderd jaar lang, van 1541 tot 1795, was Veere de of ficiële stapelplaats voor handelsgoederen uit Schot land. Wol, koeienhuiden, zalm en gezouten rundvlees uit Schotland moest eerst verplicht in Veere aan land worden gebracht en worden opgeslagen om daarna te kunnen worden verhandeld en verder landinwaarts te worden getransporteerd. De Schotten ontvingen in ruil voor dit stapelrecht een groot aantal provileges, waaronder het voorrecht om een eigen kerk te stich ten, een dominee te benoemen en recht te spreken over de Schotse inwoners van het havenstadje. De handel met Schotland bracht Veere grote rijkdom. De Schot se Huizen aan de Kaai herinneren hier nog aan. De handel met Schotland kreeg een stimulans toen in 1444 de Schotse koningsdoch ter Mary Stuart in het huwe lijk trad met Wolfert VI van Borselen, Heer van Veere. Na langdurig onderhandelen werd Veere de officiële stapel plaats voor Schotse goederen. Dat stapelrecht bleef van kracht tot 1795. Al die jaren was er in de stad een Schotse Natie gevestigd. Het ging om tientallen Schotse families in Veere, die een eigen kerk, rechtbank en gemeenschaps huis hadden, respectievelijk in 'de Swaan' en 'de Struys' aan de Markt, die nog steeds be kend staan als de Schotse Hui zen. Tijdens de Schotse week wordt opnieuw een stapel markt gehouden met Schotse en Nederlandse producten. De goederen worden aangevoerd door het tallship 'Europa'. Op woensdag 18 september gaat de historische driemaster voor anker op de rede van Veere. De Schotse producten worden van boord gehaald en met be hulp van sloepen aan land ge bracht. Wie de 'Europa' wil bezichtigen wordt die dag in ruil voor één Veerse Rijder het betaalmiddel in Veere tij dens Veere 700 van en naar het schip geroeid. De stapel markt duurt tot en met zater dag. Er zijn Schotse vakwerk lieden, Schotse producten en Schotse hapjes en dranken. Regelmatig zijn er optredens van het doedelzakcorps 'Inter Scaldis'. Donderdag 19 september wordt Europees parlementa riër op het stadhuis benoemd tot Honorary Conservator of the Scottish Privileges. Me vrouw Ewing is behalve lid van het Europees Parlement namens Schotland ook voor zitter van the Scottish Natio nal Party. Speciaal voor het 700-jarig bestaan van Veere is het 50 leden tellende The Glasgow Phoenix Choir over gekomen. Het koor geeft op woensdag 18 september om 20.00 uur en zondag 22 sep tember om 18.30 uur concer ten in de Grote Kerk, waarbij Schotse volksliederen ruim schoots aan bod komen. Ook werkt het koor mee aan een Schots-Nederlandse kerk dienst op zondag 22 september om 16.00 uur in de Grote Kerk. Voorgangers zijn Robert Calvert van de Scots Interna tional Church Rotterdam en ds. Jaap Lukasse van de Sa- men-op-Weg kerk Veere. In Schotland wordt het over lijden van Robert Burns 200 jaar geleden uitvoerig her dacht. Burns geldt als de nationale dichter van Schotland. Op vrijdag 20 september zingt Caroline Kaart, begeleid door Piet ligtemoet op piano, in de Kleine Kerk een sfeervolle se rie folksongs van Burns. Dit concert begint om 20.00 uur. De dag erna verzorgt Caroline Kaart een inleiding bij de ver toning van de film 'Bravehae- rt' in de Open Kerk. Deze drie uur durende film van Mel Gib son geeft op avontuurlijke en vaak ook romantische wijze een beeld van de vrijheid- dstrijd van de Schotten tegen de Engelse overheersing in de 13e eeuw. De geschiedenis van Het lossen van de Schotse handelsgoederen. FOTO A. FRANKE de Schots-Veerse relatie komt aan de orde in een lezing door dr. Victor Enthoven op vrijdag 20 september om 14.30 uur in de Schotse Huizen. Tot slot kan tijdens de Schotse Week in diverse restaurants kennis worden gemaakt met de keuken van Schotland. De Schotse chef-kok Christopher Trotter begeleidt zijn Veerse collega's bij de bereiding van de gerechten naar originele receptuur. Kaarten voor de concerten en de filmvertoning zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij de Grote Kerk, tel. 50 18 29. VLISSINGEN Voorzover een tuin ooit af kan zijn, is de educatieve natuurtuin bij het Milieu-Educatiecentrum 'De Kloek' aan de Korenbloem laan klaar. Het Milieu Infor matie Centrum MicMec Wal cheren vierde dat gisteren in aanwezigheid van subsidiege vers, sponsors en vrijwilligers. Het is dankzij de inzet van vrijwilligers gelukt om van een kaal schoolplein binnen twee jaar een gevarieerd stukje natuur binnen de stad te realiseren. In de tuin zijn basiselementen aangebracht zoals een vijver, een hooi- landje, akkertjes en een schaduwtuin. De tuin is ie dere donderdagmidag open, wanneer de vrijwilligers er aan het werk zijn. Zij geven ook uitleg. De tuin is bedoeld voor iedereen die er ideeën wil opdoen over natuur- 0 Vrijwilligster Akki Remkes en MicMec-coördinator Els Hui- bregtse op de achtergrond aan het werk in de educatieve na tuurtuin. FOTO HARRY DE LANGE vriendelijk tuinieren. Scho- over de aanleg van school- len kunnen advies krijgen tuintjes. VLISSINGEN - Deze maand houden de verschillende pro jekten van de Vrijwillige Thuis hulp de wervingsactie Vrijwilli gers 'Neem een ander mee'. Naast het vertonen van een vi deofilm vertellen de verschil lende coördinatoren van Vrij willige Thuishulp Dementie, Vrijwillige Thuishulp Gehandi capten en Vrijwillige Thuishulp Terminale Zorg, over wat het werk voor de vrijwilliger in houdt en wat er van hen ver wacht wordt. Ook het Centrale Meldpunt Vrijwilligershulp Vlissingen is aanwezig en hoopt meer vrij willigers aan te trekken. Het Centraal Meldpunt biedt tijdelijke hulp aan iedereen die daarvoor niet terecht kan bij familie of bekenden. Het gaat daarbij bij voorbeeld om bood schappen doen, medicijnen op halen, begeleiden naar zieken huis of een bezoekje bij mensen die moeilijk uit huis kunnen en weinig contacten hebben. Het meldpunt werkt met 17 telefo nisten die de hulpvraag aanne men en 25 veldwerkers die deze hulp bieden. Maar net als bij de andere projekten is er ook bij het Meldpunt een groot tekort aan vrijwilligers. „En dan vooral aan mannen," zegt coör dinator Riet Kooimans. „We krijgen veel hulpaanvragen van mensen in een rolstoel. Dat is nogal zwaar en er zijn zoveel mannen die met pensioen of met de Vut zijn en nog genoeg energie hebben om wat te doen." Corrie Pierens, die ook als coördinator op het meld punt werkt, denkt dat met meer mannelijke vrijwilligers het hulpaanbod zelfs uitgebreid kan worden door ze in te zetten voor kleine klusjes bij mensen thuis. Toch is het hulpaanbod al zo breed mogelijk opgezet. Corrie Pierens: „Het zijn vooral ouderen die om onze hulp vra gen. Maar ook jonge mensen kunnen bij ons terecht. Denk bij voorbeeld aan een alleen staande moeder met kleine kin deren. We proberen altijd een oplossing te vinden. Als wij niet kunnen helpen, kunnen we mensen door verwijzen naar andere organisaties zoals Hum- anitas of het Rode Kruis, waar het meldpunt bij aangesloten is." De eerste bijeenkomst is op 24 september aan de Molstraat 13 in Middelburg. Op 26 septem ber is er een voorlichtings- en wervingsavond in de Bachten- reede, Vredehoflaan 42 in Vlis singen. De bijeenkomsten be ginnen om 19.30uur. Wie meer informatie wil over de informatiebijeenkomsten, of zich al wil aanmelden als vrij williger, kan bellen met Cen traal Meldpunt Vrijwilligers hulp Vlissingen, tel. 410795. Ie dere werkdag tussen 09.00 en ll.OOuur. GOES De nieuwe wetgeving die sinds 1 januari van dit jaar voor de horeca van kracht is, blijkt ook op Walcheren en de Bevelanden voor problemen te zorgen. Veel ondernemers in de regio zijn niet of onvoldoende op de hoogte van de nieuwe, strengere eisen die minister Borst van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (WVS) voor taan aan de horecabranche stelt. Door het niet beschikken over de vereiste diploma's moeten horecabedrijven sluiten. Het gaat met name over de nieuwe eis 'Sociale Hygiëne' waaraan sinds 1 januari 1996 moet wor den voldaan. Deze is geldt niet alleen voor de horeca maar ook voor alle andere gelegenheden waar alcoholhoudende dranken worden geschonken en ver kocht, zoals disco's, sportcanti- nes en wijkcentra. De Stichting Horeca Onderwijs uit Breda verzorgt dit najaar op meer dan tachtig plaatsen in Nederland horeca - opleidin gen. Deze vernieuwde cursus sen zijn geheel afgestemd op de nieuwe wetgeving. In Middel burg start eind september de cursus AOV/HOV (Algeme ne/Horeca Ondernemers Vaar digheden) die opleidt voor het ondernemersdiploma waarmee een eigen bedrijf in de horeca of detailhandel kan worden ge start. Begin oktober start in Middelburg, Vlissingen en Goes de cursus Cafébedrijf bestaan de uit de delen vakbekwaam heid en de vereiste Sociale Hy giëne. Voor wie alleen de Ver klaring Sociale Hygiëne wil be halen is een speciale, verkorte cursus ontwikkeld.

Scheldebode | 1996 | | pagina 13