'De vrijwilliger moet er ook lol in hebben' 1 L r 1 I 1 i 1 1 1 Groninger Paard gered van ondergang Een bijzondere verhuizing Dag over Middelburg en de VOC Mjminm rmiFTnifgglfl; Bowling voor 50-plussers Boekenbeurs in Grote Kerk Veulen van Zoutelandse fokker wordt jeugdkampioen SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1996 309 Vrijwillige Thuishulp zoekt nieuwe medewerkers Geen therapie Aandacht Goudeerlijk Geschiedenis Slager Zeeland sportief in beweging MIDDELBURG Niet ieder een staat vol in het leven. Door ziekte of handicap raken men sen een deel van hun leven kwijt. Familie en partner staan er vaak alleen voor. Vrijwilli gers kunnen die taak enorm verlichten door alleen maar even een bezoekje te brengen, een praatje te maken. In de Scheldebode verschijnt een driedelige serie over dit soort vrijwilligerswerk. Vandaag: Vrijwillige Thuishulp voor Ge handicapten. In de Scheldebode van 28 augustus stond het eer ste artikel in deze reeks. Tien vrijwilligers van het Vrij- willigersoverleg Thuishulp Middelburg bezoeken op Wal cheren mensen met een handi cap om ouders en partners te ondersteunen en te ontlasten. De vraag naar deze hulpverle ning is groot. Op dit moment zijn alle vrijwilligers ingezet bij gezinnen met een gehandicapt kind, maar het meldpunt Vrij willige Thuishulp krijgt ook veel aanvragen binnen van vol wassenen en zelfstandig wo nende gehandicapten. Bij deze vorm van vrijwillige thuishulp gaat het om mensen met lichamelijke, verstandelij ke of meervoudige handicap en mensen met autisme of met een aan autisme verwante contact stoornis. "Eigenlijk verleent de vrijwilliger dezelfde hulp als de ouders of partner," zegt coördi nator Janet van Roosendaal. "Het is een aanvulling op die hulp zodat zij met een gerust hart even weg kunnen. Vooral ouders van een gehandicapt kind vinden het moeilijk om die hulp uit te besteden. Wel geven ze aan ontzettend moe te zijn, omdat ze voortdurend hun grenzen moeten verleggen." De hulp van een vrijwilliger ligt in de sfeer van een bezoek. Dat kan bijvoorbeeld gezelschap zijn maar ook voorlezen, samen naar de markt gaan, het zwem bad of theater. De vrijwilliger wordt voor maximaal twee dagdelen per week ingezet, afhankelijk van de hulpvraag. Dat hoeft niet al leen overdag te zijn. Zo is er een vrijwilliger met een volledige baan die 's avonds op bezoek gaat. Belangrijk voor de vrij williger is dat deze er zelf ook plezier in heeft om samen acti viteiten te ondernemen. "Ge handicapten mensen krijgen al genoeg therapie dus het is niet de bedoeling dat de vrijwilliger dat nog eens gaat over doen." Daarnaast moet de vrijwilliger hulpvaardig zijn ingesteld, stressbestendig in onverwachte situaties en zich goed kunnen inleven in de ander. Bij voor beeld om kunnen gaan met ver driet. Door de inzet van vrijwilligers kan de gehandicapte langer thuis blijven wonen en zijn ver zorgers in staat om hun gehan dicapte partner of kind langer thuis te blijven verzorgen. "Alle aandacht gaat naar de verzor ging van de gehandicapte. Als gezin kan er dan weinig onder nomen worden waardoor ande re kinderen binnen het gezin weer te weinig aandacht krij gen. Een bezoek van een vrij williger geeft ouders of part ners de gelegenheid even iets voor hun zelf te doen." Ook al heeft de vrijwilliger niet de ver zorgende taak van de professio nele hulpverlening, kan het voorkomen dat ze iemand moe ten verschonen, of helpen met eten en drinken. Vrijwilligers krijgen tijdens een cursus, naast informatie over de ver- Het vignet van de Vrijwillige Thuishulp schillende soorten handicaps ook praktische informatie zoals bij voorbeeld tiltechnieken. Wie meer informatie wil of zich wil aanmelden als vrijwilliger kan iedere maandag en donder dag bellen met Janet van Roosendaal van 09.00 tot n.OOuur. Tel. 0118-635770 ZOUTELANDE - In 1982 waren ze bijna uitgestor ven. Sindsdien doen de drie honderd leden van de Ver eniging Het Groninger Paard hun uiterste best om het ras in stand te houden. Ook in Zeeland staan er Gro ningers op stal en dat hier de kwaliteit van de paarden niet onder doet voor de thuisbasis Groningen bewees Piet Lievense uit Zoutelande tijdens de nationale fok- dag in Hengelo. Zijn hengstveulen Flair werd jeugd kampioen 1996 in de categorie één en tweejarige veu lens. Piet Lievense heeft al twintig jaar paarden. Toen zijn Gelder se paard na dertien jaar over leed zocht hij eigenlijk net zo'n paard. "Ik ben misschien wel zeven keer het land doorge reisd. Je hebt voor jezelf een profiel waar een paard voor de volle honderd procent aan moet voldoen. Belangrijkste is het karakter, het moet een merrie zijn en de bouw en kleur zijn belangrijk." Maar hij vond zijn ideale paard niet. Tot hij via een kennis voor het eerst in aanraking kwam met het Gro ninger paard. "Het was liefde op het eerste gezicht. Ze zijn goudeerlijk en hebben een ontzettend rustig karakter, je kan er alles mee doen, een echt familiepaard. Ik zie vaak dat mensen een paard kopen op grond van de papie ren. Meestal krijgen ze spijt omdat het paard onhandelbaar, onvoorspelbaar is. Een Gronin ger kun je rustig een week op stal laten staan zonder dat ze van slag raken." Doordat het Groninger paard niet gauw van de wijs is te brengen zijn ze veelzijdig in het gebruik. Als koetspaard, rijpaard maar ook in de mensport en dressuur scoort de Groninger hoge ogen. Niet voor niets wil de opper stalmeester van Hare Majesteit graag Groningers in zijn stallen en wil de commandant van de Dienst Levende Have van het Korps Landelijke Politie Dien sten (KLPD) Groningers aan kopen als dienstpaard. Het Groninger paard vindt zijn oorsprong bij het inlandse noordelijke paard, dat sinds 1870 werd gekruist met heng sten uit Oldenburg en Oost - Friesland. Rond 1900 honderd werd de Groninger in gezet voor de landbouwarbeid. Door hun krachtige, gedrongen, gespierde bouw waren ze ge schikt voor zware landbouw grond. Als gevolg van de me chanisatie van de landbouw na de Tweede Wereldoorlog nam de paardenstapel flink af, dat in 1962 een diepte punt bereikte. Langzaam nam ook het bestand van Groninger paarden af. Met de opkomst van de ruitersport en de toenemende vraag naar sportpaarden kreeg het Gronin ger ras nog een opdoffer. Piet Lievense met jeugdkampioen Flair en zijn moeder In 1978 werd in opdracht van de Stichting Zeldzame Huis dierrassen een inventarisatie gemaakt van de in Nederland wegkwijnende landrassen waarbij ook paarden werden betrokken. Hierbij bleek dat het Groninger paard uiterst zeldzaam was en in feite als verloren moest worden be schouwd, omdat er geen heng sten meer van het ras aanwezig waren. Enkele bestuursleden van de stichting hebben toen de 16-jarige Groninger Balde- wijn van de slager gered. Lang zaam kwam de fokkerij van Groninger paarden weer op gang. Nu zijn er ongeveer 13 hengsten voor de fokkerij be schikbaar. Voor Piet Lievense is FOTO PIET DAVIDS er geen twijfel mogelijk. Er gaat niets boven een Groninger paard. Iedereen die geïnteres seerd is kan hem altijd bellen om naar zijn paarden te kijken en ermee te rijden. VEERE De sfeervolle Grote Kerk is op zaterdag 7 september dé plek bij uitstek voor boekenliefhebbers en -verzamelaars. Daar vindt van 10.00 tot 17.00 uur een grote antiquarische en tweedehands boekenbeurs plaats. Er zijn zo'n vijfentwintig standhouders uit het hele land aanwe zig, die een veelheid aan boeken te koop aanbieden. Naast literia- re boeken is er plaats ingeruimd voor het Zeeuwse boek. Behalve proza en poëzie zijn er ook strips en prenten. Veel standhouders hebben een eigen specialiteit, een bijzónder assortiment of inte ressegebied, zoals maritiem, Zeeland, kunst, historie en kinder boeken. Voor iedere liefhebber is het dus de moeite waar tussen de vele duizenden boeken te gaan snuffelen naar dat éne lang ge zochte boek. Maar ook de meer 'gewone' enthousiaste lezer kan volop aan zijn trekken komen. Een boekbinder, aangesloten bij het Gilde Walcheren, geeft de monstratie boekbinden. Ook kunnen bezoekers van de boeken beurs de toren van de kerk beklimmen. Daarbij is het aardig te weten dat de toren voorkomt in het boek 'Titiaantjes' van Nescio. MIDDELBURG - Onder het motto 'Zeeland sportief in be weging' draagt de Zeeuwse Sportraad bij voor een geva rieerd en verantwoord sport- aanbod voor een steeds groter wordende groep 50-plussers. In samenwerking met de bow lingcentra in Goes en Middel burg een stimuleringsproject 'Bowling 50+' uitgevoerd. Bin nen dit project zijn mensen ge schoold tot leider en hebben kennismakingscurussen plaatsgevonden voor 50-plussers. Met een dergelijke cursus wordt weer begonnen in sep tember. Daarvoor kan men terecht in het Bowlingcentrum aan de Beestenmarkt in Goes en in Middelburg aan de Kruitmo- lenlaan 127. Tijdens vier bijeenkomsten van twee uur kunnen de deel nemers dan de grondbeginse len, basistechnieken en spelre gels van het bowlen leren. De kosten voor de cursus bedra gen 25.-. Voor meer informatie kan-men terecht bij: de Zeeuwse Sport raad, telefoon (0118) 64 07 00, Bowling Goes (0113) 21 30 70 en Bowling Kruitmolen (0118) 63 48 62. Het stimuleringsproject heeft er toe geleid dat tijdens de Zeeuwse kampioenschappen bowling, die van 30 september tot en met 6 oktober in Goes worden gehouden ook een spe ciale competitie wordt georga niseerd voor 50 plussers. MIDDELBURG De felicitatiekaarten staan nog in de kast, maar dat is het enige wat nog aan een verhuizing herinnert. Op een enkel schilderijtje aan de muur an zijn Nico de Kater en Lisa de Leeuw al helemaal op orde in hun nieuwe appartement in de splinternieuwe flat aan het Gou dend. Het bijzondere ervan is dat zij zelf het initiatief namen voor de verhuizing. En dat is nou precies waar de medewerkers van de stichting Arduin heen willen: de mensen die onder hun hoe de vallen kunnen veel meer dan zij en de buitenwereld soms wel denken. Dus konden Nico en Li sa op volledige steun en medewerking rekenen bij hun verhuisplannen. Het resultaat: een gezellig ingerichte flat met vrolijke gordijnen, waar ook de parkiet het zo te horen prima naar zijn zin heeft. FOTO PIET DAVIDSE MIDDELBURG Op vrijdag 6 september houdt de Stichting Educatief Toerisme Zeeland Oranjezon een gevarieerd pro gramma over Middelburg en de Verenigde Oostindische Com pagnie. Het programma omvat twee le zingen, een stadswandeling, museumbezoek en een orgel concert en tussendoor kan men genieten van een broodjesbuffet met Zeeuwse specialiteiten. De Verenigde Oostindische Compagnie (VOC) bracht in de 17e en 18e eeuw veel bedrij vigheid en welvaart. Deze machtige handelsorganisatie telde in de Nederlanden zes vestigingen en had het alleen recht om op Azië te varen. De Zeeuwse vestiging zetelde in Middelburg. Daar werden de pakhuizen volgeladen met wa ren uit de Oost zoals kruiden en specerijen. De binnenstad kreeg door de imposante hui zen van heren van de compag nie een rijk aanzien. Van de VOC-gebouwen is nog heel wat bewaard gebleven. Tijdens een stadwandeling zal drs. P. Sijnke, archivaris van de gemeente Middelburg, de deelnemers meenemen langs plaatsen die herinneren aan de VOC-tijd. De wandeling be gint bij het voormalige pak huis De Kameel, aan de Kin derdijk, waar eerst een korte inleiding wordt gehouden en eindigt in het Zeeuws Meseum, waar de tentoonstelling „Wer ken en Wonen, Middelburg in de VOC-tijd" zal worden be zocht. Na een korte pauze zal musi coloog dr. A.A. Clement in de Lutherse Kerk een lezing hou den over Zeeuwse Componis ten uit de VOC-tijd. Over een aantal heeft hij nieuwe gege vens ontdekt. De meeste aan dacht zal uitgaan naar de com ponisten Bustijn, Lootens en Graaf die in Middelburg heb ben gewerkt. Daarnaast komt het Muziekleven in Middel burg in de VOC-tijd ter sprake en wordt iets verteld over het Duyschot/Müllerorgel in de Lutherse Kerk. Aansluitend is er een broodjesbuffet met Zeeuwse specialiteiten, ver zorgd door het Middelburgs Couvert. Om 20.00 uur geeft Albert Clement een orgelconcert. Naast werken van Bach en Böhm bevat het programma composities van de Zeeuwse componisten Bustijn, Lootens en Graaf. Tijdens het concert zal de pre sentatie plaatsvinden van deel IV van een in de door het Ko ninklijk Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen uit gegeven reeks Exempla Musi- ca Zelandica: een facsimile editie van de door Willem Lootens gecomponeerde Six Divertiment. Voor inlichtingen en aanmel ding kan men contact opne men met Oranjezon. ADVERTENTIE Lange Viele 16 Middelburg, tel. (0118) 637473 MANNENPRAATGROEP - De FIOM Zeeland houdt drie gespreksavonden voor mannen op 24 september, 8 en 22 ok tober. Op de avonden komen respectievelijk aan de orde: spanning en stress op het werk, seks, intimiteit en relaties, agressie, geduld en tederheid. De avonden zijn van 19.30 uur tot 10 uur in het gebouw van de FIOM aan de Bellinkstraat in Middelburg. Het kost vijf gulden per avond. Vooraf aan melden is gewenst. MINICONCERT - In de Koorkerk in het Abdijcomplex in Middelburg wordt op donderdag 5 september een minicon- cert van ongeveer 30 minuten gegeven door Gerard Boot, or gel en Ellen Baan, fluit. REUMA - De reumapatiëntenvereniging Midden-Zeeland houdt op donderdag 5 september een bijeenkomst in De Stenge in Heinkenszand. Er wordt een lezing gehouden over orthopedisch schoeisel. Aanvang 19.30 uur. Voor niet-leden vijf gulden entree. VOLKSDANSEN - Op donderdag 11 september begint in de sportzaal aan de Van Doornlaan in West-Souburg een beginnerscursus volksdansen voor 50-plussers. Aanvang 10.45 uur. TOERTOCHT - Toerclub Walcheren houdt op zaterdag 7 september een fietstocht over de Zeeuwse eilanden over een afstand van ca. 125 km. Start tussen 8.30 en 9.30 uur bij café Dorpszicht, Dorpsplein in Koudekerke, daar is ook de fi nish. CARILLON - Op zaterdag 7 september wordt onder de Lange Jan een carillon, band en dansmanifestatie uitge voerd. Meewerkenden zijn beiaardier Jos Vogel, een blazers ensemble met ritmesectie en dansers van het Musisch Col lectief. BIJEN - Op de zolder van kinderboerderij De Klepper hoeve aan het Meiveldpad in Middelburg is van 4 tot 26 sep tember een expositie over bijen ingericht. De expositie is el ke dinsdag en woensdag geopend. SAMENZANG - Op zaterdag 7 september is er in de Nieuwe Kerk in Middelburg een samenzangavond met me dewerking van de jongerenkoren Glorify en Revelation. Aanvang 19.30 uur. PRIJSKLAVERJASSSEN - Ontspanningsclub de Door douwers houdt op dinsdag 10 september een prijsklaverjas- avond in café-restaurant De Golfbaan aan de burg. Van Woelderenlaan in Vlissingen. Aanvang 20 uur, deelname 2,50. DITDEFENCE In gymzaal Bachtensteene in Middelburg wordt op dinsdag en donderdag van 9 tot 10 fitdefence gege ven, een combinatie van fitness en verdediging op muziek. Het kost zes gulden per les. DUBBELCONCERT Op zaterdag 7 september wordt in De Piek aan de Hellebardierstraat in Vlissingen een dubbel concert gehouden van gitaarrockband Fiction Defenc/se uit Hulst en de Walcherse punkrockformatie Swindle, die haar cd presenteert.. Aanvang 21 uur. Tot 21.30 uur is de entre gratis, daarna 7,50. ROMMELMARKT - In de Ger. kerk in Meliskerke wordt is samenwerking met de N.H.-kerk een rommelmarkt ge houden op zaterdag 7 september. De opbrengst is voor een basisschool in de sloppenwijk van Delhi in India en een toe- rustignscentrum in Madzimoyo in Zambia. ROZENKRUIS - Op maandag 9 september wordt er in de Zeeuwse bibliotheek aan de Kousteensedijk een lezing van het Lectorium Rosicrucianum gehouden met de titel de Gnosis van het Rozenkruis. Aanvang 20 uur. STRANDDUINLOOP - Terre des Hommes houdt in sa- menwrking met atletiekvereniging Atletica een strandduin loop op zaterdag 7 september. De afstanden zijn 4 of 8 km. Inschrijven vanaf 14 uur bij strandpaviljoen de Zilver meeuw in Vlissingen. Het kost vijf gulden, de opbrengst is voor kinderen in de derde wereld. NATUURWEEKEND - IVN, vereniging voor natuur- en milieu-educatie houdt op 7 en 8 september een werkweek end voor jongeren van 15-30 jaar op Neeltje Jans. Er wordt gewerkt aan het aanleggen van een duinpad, een rolstoelpad en een vogelobservatiehut. Het weekend kost een tientje. Aanmelden bij de IVN, 565709. FLIPPOBEURS - Buurtvereniging vAn Duivenvoorde houdt op zaterdag 7 september om 14 uur een flipporuil- beurs in De Schuur aan de Middelburgsestraat 113. 's Avonds is er een kinderdisco, aanvang 19 uur, entree een gulden. GUITARS - In rock café Gommert aan de Aagje Deken straat in Vlissingen treden op zaterdag 7 september om 22 uur de Oriental Guitars op. Aanvang 22 uur, entree vijf gul den. ROMMELMARKT - Het Middelburgs Muziekkorps MMK houdt op zaterdag 7 september vanaf 12 uur in de Driewe genhof in Middelburg een rommelmarkt voor het uniform en instrumentenfonds. ANBO-REIS - De Algemen Bond voor Ouderen houdt op maandag 25 september een najaarsreis naar Brussel en op 20 september een dagreis naar de 50+-beurs in Utrecht. In schrijven voor beide reizen kan op maandag 9 september tussen 14 en 12 in het Theo van Doesburgcentrum aan de Wagenaarstraat in Vlissingen en tussen 14 en 16 uur in Bachten Reede aan de Vredenhoflaan. BOSWANDELING - Vanuti het Zeeuws Biologisch Muse um (ZBM) aan de Duivlietweg in Oostkapelle wordt op woensdag 11 september een spannende boswandeling ge houden. inclusief entree museum. Op woensdag 18 septem ber wordt de rondleiding Westhoe toen en u gehouden. Voor beide rondleidingen geldt: anvang 14 uur, entree 6,50 voor volwassenen en 5,00 voor kinderen, aanmelde vooraf bij het ZBM. TELEFOONKAARTEN - Op zondag 8 september wordt in restaurant De Roode Leeuw in Nieuw- en St. Joosland een telefoonkaartenruilbeurs gehouden tussen 10 en 15 uur. Entree 2,50 met de Goes kaart 10, DE NIRO - De Middelburgse groep De Niro treedt op vrij dag 6 september om 22.30 uur op in café Bommel aan de Markt in Middelburg. KAMERKOOR - Het Middelburgs Kamerkoor geeft op- vrijdag 6 september een concert in de Grote Kerk in Veere. Het concert begint om 20 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar in de kerk, ook in de voorverkoop, en kosten 7,50 voor wol- wassenen en 5,00 voor kinderen en 65-plussers. MAERLANTS WERELD - De leidse hoogleraar Historische letterkunde Frits van Oostrom houdt op dinsdag 10 septem ber om 20 uur in de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteen sedijk in Middelburg een lezing over Jacob van Maerlant, de 'vader van alle Dietse dichters', die in de 13e eeuw in Dam me en op Voorne leefde. Kaarten kosten 7,50 en zijn ver krijgbaar bij boekhandel Fanoy in Middelburg en de biblio theek. VRIJWILLIGERSDAG - In verpleeghuis Der Boede wordt in het kader van de Open Vrijwilligersdag op 7 sep tember open huis gehouden. Belangstellenden zijn tussen 10 en 16 uur welkom in gebouw De Poort op het terrein van het verpleegtehuis. PANDALOOP - De Zeeuwse atleten Irma Heeren en John Vermeule verschijnen op zaterdag 7 september aan de start van de eerste Pandaloop. Het evenement is georganiseerd in samenwerking met het Wereld Natuur Fonds en de op brengst is bestemd voor diverse activiteiten en projecten van het WNF. De start van deze eerste Pandaloop is om 14 uur. Inschrijving is mogelijk vanaf 13 uur in het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle. Het isnchrijfgeld be draagt vijf gulden. KREOGENTOCHT - Op 6 en 7 september vindt Markt rock Middelburg plaats, met op 6 september een muzikale kroegentocht, waar onder meer optreden 'Straight Jones' en 'Gin on the Rock'. VOLLEYBAL - Op zaterdag 7 en zondag 8 september houdt volleybalverening Dynamo '70 uit Middelburg een volleybaltoernooi in sporthal de Kruitmolen in Middelburg. Beide dagen beginnen om 9 uur.

Scheldebode | 1996 | | pagina 9