Nieuwe start cursussen kunsteducatie Jubileum Zandruiters Feest bij Arduin SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1996 309 Wie wordt nieuwe damkampioen Langer thuis Basiskneepjes Kindercursussen GROEIEN DE PADDESTOELEN WEL ERG SNEL... MET DIE REGEN. Het verzorgen van dementeren de ouderen legt een grote druk op familie en partner. Doordat het korte geheugen steeds slechter wordt grijpen demente ouderen in hun herinneringen en gedrag terug op vroeger, zelfs tot hun kinderjaren. Het betekent dat zij voortdurend in de gaten moeten worden gehou den. Familie en partners offe ren daarmee veel van hun eigen leven op. Platform Vrijwilli gerswerk Vlissingen zet vrijwil ligers in om die last enigszins te verlichten. De ouders van Willie zijn 54 jaar getrouwd en haar moe der is dementerend. "Soms belde mijn vader mij op dat het niet goed ging met moe der. Dan stapte ik in mijn au to en ging op bezoek. Als dat 'S-GRA VENPOLDER - In het Dorpshuis te 's Gra venpolder wordt op zater dag 7 september een aan vang gemaakt met de titel strijd om het persoonlijk damkampioenschap van Zeeland. Dit betreft de hoofdklas, waaraan wordt deelgeno men door de volgende twaalf spelers: Kees de Jon ge (Oost-Souburg), Peter Schunselaar (Vlissingen), Daaf Kasse (Middelburg), Aart Walraven (Zierikzee), Kees Rijk (Lewedorp), Wim Koppejan ('s-Gravenpol- der), Jaap Veerhoek (Nisse), Erwin Hamers (Kamper land), Arjo Kousemaker (Yerseke), Danny de Jager ('s-Gravenpolder), Johnny de Leeuw (Goes) en Domi nique de Rooy (Yerseke). Programma eerste ronde: De Jonge - Schunselaar; Veerhoek - Hamers; Kou semaker - De Jager; De Leeuw - Rijk; De Rooy - Koppejan, Kasse - Walra ven. niet hielp nam ik haar mee naar huis. Even een kopje koffie drinken om wat aflei ding te geven. Zo heeft ze geen tijd om aan andere din gen te denken. Ze wil bij voorbeeld naar huis toe en pakt haar spullen. Maar dan wil ze naar het huis waar ze vijftig jaar geleden woonde." Het is één van de vele onver wachte situaties waar familie op in moet springen en dus altijd voor klaar moet staan, dag en nacht. Willie: "Je kunt dat niet iedere dag volhou den. Er is ook nog je eigen ge zin en er zijn zoveel andere dingen die gedaan moeten worden." Willie ging op zoek naar meer hulp. Niet zo zeer voor huishoudelijk werk, maar juist voor dat praatje, of een wandeling en kwam via Thuiszorg terecht bij Platform Vrijwilligers werk. Sinds vorig jaar mei zet deze organisatie vrijwilligers in om de mantel zorg, van fami lie en partner, te ondersteu nen. Op dit moment zijn er 14 vrijwilligers ingezet, maar coördinatrice Annelies Taal heeft dringend nieuwe vrij willigers nodig want de vraag is groot. "Het is niet de taak van de vrijwilliger om ie mand te verzorgen. Het is juist een bezoekje brengen, een kopje koffie drinken, een eindje wandelen of oude fo to's bekijken. Ik zou daarom ook een pleidooi voor man nen willen houden. Nu is er geen enkele man in het vrij- willigersteam. Juist bij de menterende mannen zou het leuk zijn als er eens een man op bezoek kwam. Daar wordt ook naar gevraagd." Daar naast zoekt Platform Vrijwil ligerswerk ook vrijwilligers in Middelburg. Ellie is de vrijwilligster die twee keer in de week bij de ouders van Willie op bezoek gaat. Bedoeling van het pro ject is dat met het bezoek de partner er even uit kan. Maar na 54 jaar huwelijk kunnen Willie's ouders niet meer Werken aan kunst. foto ffiank husslage VLISSINGEN Het Cen trum voor Kunsteducatie Vliss ingen geeft maandag 2 septem ber het startschot voor het cur susseizoen 1996/1997. Het uitgebreide en veelzijdige aanbod staat vermeld in een speciale cursuskrant die op aanvraag te verkrijgen is bij het Theo van Doesburgcentrum aan de Brouwenaarstraat. Mo gelijkheden te over voor cre atieve scholing op het gebied van de beeldende vorming, au diovisuele vorming, ballet, lite ratuur, muziek en dramatische vorming. Het aanbod teken- en schilder cursussen trekt al jaren een groot aantal deelnemers. Nieuw dit seizoen is de basiscursus grafiek waar de verschillende grafische technieken zoals et sen, houtdruk en zeefdruk wor den toegepast. Naast de alge mene teken- en schildercursus sen zijn er specialisaties in por tret- en modeltekenen en schil deren, aquarelleren, abstract werken en zeefdrukken. Overi ge cursussen op het terrein van de beeldende vorming waarbij het ruimtelijk werken een cen trale plaats inneemt zijn boet seren en tekenen van kop en fi guur, beeldhouwen, edelsme den en keramiek. Een aanbod zonder een cursus kunstbe schouwing is niet compleet. On der de titel „Kunst uit Azië", worden de verschillende kunst stromingen in 8 cursusavonden Azië belicht. Opmerkelijke auteurs uit Vlaanderen en Frankrijk passe ren de revue in de cursus litera tuurbeschouwing. Zowel be kende als minder bekende schrijvers komen aan bod. Naast het uitwisselen van erva ringen van de gelezen werken wordt achtergrondinformatie verstrekt over de auteurs en hun werk. In de cursus creatief schrijven „Taal en Beeld" wor den gedachten, ideeën, inspira ties in proza of poëzie vorm ge geven. Het aanbod audiovisuele vor ming omvat cursussen fotogra fie en video. Binnen de cursus oriëntatie fotografie leert men de basiskneepjes van het vak. Het fascinerende van zelf foto's afdrukken staat centraal in de cursus dokatechnieken. De vi deo is niet meer weg te denken in deze tijd. Binnen de basis cursus video leert men optimaal gebruik te maken van alle mo gelijkheden die de camera biedt en daarmee meer resultaat te behalen. Muziek beoefenen in groepsver band is een leerzame en plezie rige bezigheid. De enige voor waarden voor deelname zijn dat men in het bezit moet zijn van een muziekinstrument, dat men kan bespelen en enige leestech- niek heeft van eenvoudige blad muziek. Voor de nodige ontspanning zijn er de cursussen Hatha en Okido Yoga. Op verantwoorde wijze het li chaam in conditie houden en daarbij het fascinerende van de dans aan den lijve ondervinden is mogelijk bij één van de vele balletcursussen. Zowel de klas sieke als de moderne dansvor men kunnen worden beoefend ondër begeleiding van gediplo meerde dansdocenten. Een keu ze kan worden gemaakt uit klassiek ballet, moderne dans, jazzballet, toneeldans, tapdans. dansexpressie, streetdance, de Braziliaanse gevechtsdans Ca- poeira en conditietraining. Vanuit het principe jong ge leerd oud gedaan is er vanzelf sprekend in het aanbod reke ning gehouden met de jongeren. Teken- en schildercursussen zijn er voor kinderen vanaf 6 t/m 13 jaar. De wat oudere kin deren gaan zelfs aan de slag op werkelijke schilderdoeken. Voor kinderen die meer ruimte lijk willen werken is de moge lijkheid om met verschillende materialen zoals, hout, klei, metaal aan de slag te gaan. Al tijd al eens een echte toneelrol willen spelen Dat kan in de cursus toneelspelen. Door aller lei toneeloefeningen wordt ge leerd een rol te spelen en met als slot een echt optreden voor publiek. Kinderen die het leuk vinden om op muziek te bewe gen kunnen vanaf vier jaar deelnemen aan één van de spe ciaal voor hen opgezette ballet cursussen. De allerkleinsten, vanaf 4 jaar, leggen een ballet basis in de cursus algemene dansante vorming. De wat ou dere kinderen kunnen een keu ze maken uit klassiek ballet, oriëntatie jazz/modem, dan- sexpressie/volksdans en tap dans. Op enkele uitzonderingen na vinden de cursussen plaats in het Theo van Doesburgcentrum aan de Brouwenaarstraat 2 in Vlissingen en in het CKV-ge- bouw aan de Braamstraat 3 a in Oost-Souburg. MAE-UKU - De Molukse Welzijnsstichting Souburg/Vliss- ingen Mae-Uku houdt op zaterdag 31 augustus tussen 13 en 16 uur open huis in het gebouw aan de Prins Hendrikstraat 35 a in Oost-Souburg KRAAMPJESMIDDAG - In zorg- en wooncentrum Jacob Roggeveen-Buitenrust aan de Buitenruststraat in Middelburg wordt op zaterdag 31 augustus van 14 tot 17 uur een kraam pjesmiddag gehouden. BASKETBALL TROPHY - Op zaterdag 31 augustus houdt de Basketball Combinatie een wedstrijd in het kader van de Flanders International Basketball Trophy. De wedstrijden be ginnen om 17.30 (junioren) en 20 uur (Idé Trading Rotterdam tegen All Stars America) en worden gespeeld in sporthals Bas- kensburg in Vlissingen. De toegan voor de avond is 12,50 voor volwassenen en 10,00 voor de jeugd ZOMERAVONDCONCERT - De Franse organist Jean-Pierre Lecaudey geeft op vrijdag 30 augustus een con cert in de Nieuwe Kerk. Op het programma werken van oa. Maurice Duruflé en Frans Liszt. Het concert begint om 20 uur. Het programmaboekje kost 1,50. BEWEGINGSLEER - In de week van 2 september starten gratis introductielessen Chinese bewegingsleer. Voor 50-plus- sers op maandag om 9 uur en 13.30 uur en op donderdag om 11 uur in het gebouw van de Stichting Welzijn voor Ouderen aan de Molstraat in Middelburg. Voor mensen vanaf 16 jaar op maandag om 18.30 uur en donderdag om 19.30 uur in De Ruimte aan de Herengracht 54 in Middelburg. MINICONCERT In de Koorkerk in het Abdijcomplex in Middelburg geeft organist Mathieu Meys op donderdag 29 au gustus om 15 uur een minieoncert van een half uur. SQUAREDANCE - De Vlissingse square- en rounddance- groep North Sea Dancers houdt vier open avonden op donder dag 5 en 19 september (rouddansen) en op vrijdag 6 en 13 sep tember (squaredansen). De avonden beginnen om 20 uur in Campus 'De Ruyter' aan de van Hogendorpweg in Vlissingen. ROMMELMARKT - Op zaterdag 31 augustus organiseert de tafeltennisvereniging Arnemuiden van 9.30 tot 16 uur een overdekte rommelmarkt in het tafeltennisgebouw aan de Ko renbloemlaan 3 in Arnemuiden. YPSILON - Op dinsdag 3 september is er voor ouders en an dere familieleden van chronisch psychotische en schizofrene mensen een bijeenkomst, georganiseerd door de vereniging Ypsilon. De avond begint om 19.30 uur in het Heer Hendrik huis, Te Werfstraat in 's-Heer Hendrikskinderen. PRETPUNKBAND In het kader van de kroegentocht, die op zaterdag 31 augustus gehouden wordt in vlissingen, staat in De Piek de Nederlandstalige pretpunkband Riff Raff. Aan vang 21 uur. PRATEN EN DANSEN - In Buurthuis Aldegonde, Wester- zicht 386 in Vlissingen, is op vrijdag 6 september een gezellige praat- en dansavond voor 25-plussers, die om 20.30 uur be gint. WESTHOVE - Op zondag 1 september wordt vanuit het Zeeuws Biologisch Museum aan de Duinvlietweg in Oostka- pelle de rondleiding 'Westhoven toen en nu' gehouden. De rondleiding begint om 14 uur en kost 6,50 voor volwassenen en 5,00 voor kinderen, inclusief entree museum. Om 17 uur is het mogelijk een aperitief in het kasteel te gebruiken met aansluitend een Bourgondische maaltijd. De kosten bedragen 25,00 per persoon exclusief drankjes. Bij te weinig aanmel ding (minimaal 15) gaat de maaltijd niet door. COMPUTER - De Stichting Welzijn Ouderen Middelburg begint eind september in haar gebouw aan de Molstraat met een nieuwe 'Leren omgaan met een computer' 1 en 2. Het is geen cursus tekstverwerking, maar geeft inzicht over wat een computer is en waarvoor hij gebruikt kan worden. De kosten zijn 60,00 inclusief cursusboek. MIDDAGPAUZECONCERT - Op vrijdag 30 augustus geeft Ingeborg Vugs een orgelconcert in de St. Jacobskerk in Vliss ingen. Op het programma werken van Guilmant, Beekman, Boëllman en Dubois. Aanvang 12 uur, de opbrengst van de collecte is voor het orgelfonds. EXPOSITIES - De Belgische kunstenaar Willy Ketelslagers beoefent de abstracte schilderkunst. Zijn schilderijen zijn tot 3 oktober tentoongesteld bij Galerie 't Haentje te Paart in de Spanjaardstraat in Middelburg. In het Jacob Roggeveenhuis aan de Noordsingel in Middelburg is tot 1 oktober een exposi tie ingericht van het werk van de veelzijdige Middelburger Wim den Hollander. Er zijn tekeningen, foto's en er is aan dacht voor de fiets-acrobaat, revue-ster en caberetier den Hollander (Jimmy Spake). GOLFSURF - Op 31 augustus en 1 september wordt in Domburg het Domburg Shiemsee Classic gehouden, een groot golfsurf evenement. Het begint op zaterdagocht met de long- boarders, gevolgd door de shorboarders, die met hoogtij hun kunsten vertonen. Ook de bodyboarders laten zien wat ze kun nen. De finales zijn op zondag. VOKSDANSEN - Volksdansgroep Vlissingen begint weer met volksdansgroepen, zowel voor kinderen, tieners als vol wassenen. Het is mogelijk om vrijblijvend te kijken of mee te doen. De volksdansgroep komt bijeen in de Adriaan Coorte- laan 3 in Vlissingen. Voor informatie: 623570. DORKAS De Dorkaswerkgroep Walcheren houdt deze week een huiscollecte in Domburg en Oostkapelle voor de straatkinderenrojecten. SCHAPENKEURING - Vereniging 'Het Zeeuws Melk- schaap' houdt op 31 augustus eem keuringsdag op het terrein van Kaasboerderij Kwekkeboom, Prooyenseweg 26 in Middel burg. Aanvang 11 uur. VOLKSUNIVERSITEIT bij de Zeeuwse Volksuniversiteit (ZVU) aan de Spanjaardstraat in Middelburg begint op dins dag 10 september eenmuseumcursus. Het onderwerp in Fran se Meesters uit het Poeskinkmuseum in Moskou. Op woensdag 4 september beginnen in Vlissingen cursussen Mensendieck. Ook de cursus Advanced English I gaat binnenkort van start. Op 10 september wordt hiervoor tussen 19.30 en 21.30 uur een selectie test afgehomen. Informatie ove de cursussen bij de ZVU. ARTEMIS - Artemis, centrum voor vrouwenhulpverlening, arbeidsbegeleiding en vrouwelijke ondernemers, Koudekerk- seweg 133 in Middelburg, start dit najaar een gevarieerd pro gramma met therapiegroepen, workshops en lezingen. Voor de aanbodagenda en meer informatie verkrijgbaar bij Artemis. DRIE-EILANDENTOCHT - V.S.V. Marathon houdt op za terdag 31 augustus een internationale lange afstandstocht over 120 of 75 km. De 120-km lopers starten om 15 uur bij het clubhuis van GPC aan de Bosweg in Vlissingen. Via Wolp- haartsdijk gaat het naar Kloetine, waar de 75 km. wandelaars om 23.30 uur. Inlichtingen via: 4163894. WELKOMDIENST - Op zondag 1 september wordt in de Hoeksteen in Middelburg een welkomdienst gehouden, die om 18.45 uur begint. SOEFI - Het Soefi Centrum Middelburg i.o. houdt een Uni versele Eredienst op zondag 1 september in De Vier Elementen aan de Breeweg 100 in Middelburg, aanvang 11 uur. PÉTANQUE - Jeu de Boulesvereniging Pétanque houdt op zondag 1 september het Zeeuws Kampioenschap op de banden aan de Kruitmolenlaan. Het toernooi begint om 10.30 uur, de finale is om 16 uur. Er doen 36 teams mee. ZWEMMEN - In zwembad Poelendaele in Middelburg kun nen 50-plussers iedere maandag en donderdag van 15 tot 16 uur zwemmen. Onder deskundige leiding worden oefeningen gedaan, daarna is het vrij zwemmen of gewoon genieten; de zwemkunst hoeft men niet machtig te zijn. Inlichtingen bij de Stichting Welzijn Ouderen of het zwembad. TEXTIELSCHILDEREN - Polychrome aan de Prins Hend rikstraat 35-37 begint weer met cursussen fotografie en schil deren op textiel. Presntatie op de open dag op zaterdag 31 au gustus van 11 tot 16 uur. MEGA PARTY - Bij uitgaanscentrum Mystique in Vlissin gen wordt op vrijdag 30 augustus om 21 uur een groots opge zet optreden van de Mega Party dance-interactieve, een sensa tionele video danceshow met Tim Immers. Groot tekort aan vrijwilligers VLISSNINGEN Niet iedereen staat vol in het le ven. Door ziekte of handicap raken mensen een deel van hun leven kwijt. Familie en partner staan er vaak alleen voor. Vrijwilligers kunnen die taak enorm ver lichten door alleen maar even een bezoekje te brengen, een praatje te maken. In de Scheldebode verschijnt de komende drie weken een serie over dit soort vrijwilli gerswerk. Vandaag: Vrijwillige Thuishulp Dementie. Wethouder J.V. van Dijk-Sturm opent om 10 uur symbolisch tien nieuwe wonin gen aan de F.V. Sprengerlaan. De nieuwe woningen vervangen de slechte woonaccomodatie van het voormalige Vijver vreugd. Vanaf 12 uur zijn er muziek- en dansoptreden door onder meer het showkorps Johan Fri- so. Er worden over diverse on derwerpen minilezingen gehou den en workshops gegeven. De dag wordt afgesloten met een optreden van Angela Groothui zen. Peter Huls ZOUTELANDE Ringrij- dersvereniging de Zandruiters rijdt op 31 augustus een jubi leumwedstrijd. Niet zoals ge woonlijk in het wit of in kleder dracht, maar gekostumeers. Naar verwachting verschijnen er beren, kippen, cowboys, clowns en kabouters ten tonele. Ook het uiterlijk van de paar den wordt aangepast aan de kostuums. De wedstrijden wor den gehouden van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 18.00 uur. MIDDELBURG Komende zaterdag is het feest bij de Stich ting Arduin aan de Koudekerk- seweg. Broers en zusters van cliënten van Arduin kennis ma ken met de woon-, leef- en werk situatie van hun broer of zus. Bezoek vrijwilliger geeft adempauze zonder elkaar. Ellie: "In het begin bleef hij meestal thuis, maar op een gegeven moment wilde hij ook graag mee. Dan pak ik de auto en dan gaan we ergens naar toe." Iets wat ze vroeger vaak deden, vol gens Willie. Maar toen haar moeder begon te dementeren raakte haar vader zijn maatje kwijt. Vaak komen er geen antwoorden en een zinnig ge sprek voeren lukt haast niet. De partner wil ook graag zijn verhaal kwijt maar raakt, ge kluisterd aan huis, geïso leerd. Nu haar ouders bezoek krijgen van Ellie merkt Wil lie dat haar vader weer ener gie heeft om de boel thuis op te vangen. "Het zijn vooral de middagen, wanneer de pro fessionele hulp weer naar huis is, die zo lang duren. Als er dan iemand op bezoek komt dan is die dag weer een beetje gebroken." Volgens Annelies Taal helpen de vrij willigers er aan mee dat men sen langer thuis kunnen blij ven wonen, omdat de partner en familie de zorg langer kunnen volhouden. Opname in een verzorgingstehuis kan daarmee uitgesteld of zelfs voorkomen worden. Het vrijwilligerswerk is geen hulpverlening maar meer vriendschappelijk contact. Vrijwilligers krijgen vooraf een cursus om ze voor te be reiden op alle mogelijke situ aties. Daarnaast komen ze één keer per maand bij elkaar om ervaringen uit te wisse len. Ellie: "Je moet een hoop geduld en doorzet tingsver- mogen hebben. Belangrijk is dat je je inleeft. Iemand die dement is gaat terug naar vroeger en het is belangrijk dat je daar in mee kan gaan. Voor velen is de drempel hoog om bij dementerende ouderen op bezoek te gaan. Vaak is het angst voor het on bekende, niet wetend hoe daar mee om te gaan. Anne lies: "Mensen hebben vaak een verkeerd beeld van de mentie. Ze vinden het eng en uit angst blijven een heleboel mensen weg. Dat is een groot drama, ook voor de goede partner. Maar je moet er mee omgaan zoals met ieder an der. Dan merk je dat er niets engs aan is." Wie meer informatie wil of zich wil aanmelden als vrij williger kan iedere maandag, woensdag en donderdag bel len met Annelies Taal van 8.30 tot 12.30 uur. Tel. 0118-486434.

Scheldebode | 1996 | | pagina 9