l_r~U Een andere kijk op kunst Een antwoord op de 'simpele' benodigdheden voor Internet Geloven in jezelf: Een oplossing voor stressangsten en pijn? 0187-482400 U-U Boeiende cursus aan de hand van dia's en ander beeldmateriaal TRACE MANAGEMENT KWALITEIT SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1996 Juiste apparatuur Abonnement Verschillen Kijkje in Musea 315 door Bart Koenen „De voornaamste doelstelling van de cursus is het leren kijken naar kunst en het op de juiste manier interprete ren van bepaalde kunstwerken," zegt Jeannet van der Linden die de cursus Algemene Kunstgeschiedenis I volg de aan Volksuniversiteit de Brede Aa in Breda. „Ik hen van nature geïnteresseerd in kunst. Bovendien wil ik graag wijzer worden zonder veel huiswerk te hoeven ma ken. Doordat ik een parttime - baan heb, houd ik daar namelijk weinig tijd voor over." De kunstcursus bestrijkt de periode vanaf de Egyptische kunst, loopt tot aan de Barokke kunst van de achttiende eeuw en is chronologisch van opbouw. „De cursist krijgt tevens informatie over de culturele en maatschappelijke achtergronden van de verschillende stijlperiodes waar door een meer algemene begripsvorming van wat kunst is vanzelf ontstaat." vertelt Van der Linden die aansluitend op de eerste cursus ook de cursus Algemene Kunstge schiedenis II volgde. „Deel II, een cursus van twaalf maal twee uur. kan onaf hankelijk van het eerste deel worden gevolgd. Hij behan delt de periode van de negentiende eeuw tot nu. Van het Neo-Classicisme, de Romantiek, het Realisme en Ex pressionisme naar de moderne kunst van deze tijd: de Pop-art en het Hyperrealisme." In de moderne wereld van de negentiende en twintigste eeuw heeft de kunstgeschiedenis een heel ander karakter dan in de voorafgaande perioden. Waren de onderwerpen eerst ontleend aan de Godsdienst, de mythologie en de historie, in de negentiende eeuw gaat het individualisme van de kunstenaar een steeds centralere plaats innemen. Tevens gaan de diverse stromingen elkaar steeds sneller opvolgen. De cursus wordt uitgelegd aan de hand van dia's en ander beeldmateriaal. Readers en stencils zijn door de docent zelf aangeleverd en de cursus wordt in veel gevallen op initiatief van de docent afgesloten met een museumbe- zoek. ..De totale cursus kent geen eindtoets.er zit dus geen tentamendwang achter. De cursus is gericht op het leren interpreteren en hij behandelt voornamelijk de schilder en beeldhouwkunst en de contemporaine architectuur." Impressionisme Sommige vernieuwende en invloedrijke bewegingen krij gen meer aandacht. Zoals het door de Franse schilder Edouard Manet op gang gebrachte Impressionisme bij voorbeeld. Het was vernieuwend, de Impressionisten keerden zich af tegen de zorgvuldige studiowerken van doodstil poserende modellen en begonnen te werken in de open lucht. In plaats van mythologische modellen schil derden zij het verkeer in een drukke straat of een balleri na bezig met een repetitie. Zij introduceerden fellere kleurcontrasten en minder scherpere contouren. Hun werk voldeed niet aan wat het toenmalig publiek ver wachtte van een vakkundig schilderij. De geschiedenis van deze beweging was voor de latere Avant Garde kunste naars echter het bewijs dat de echte doorbraken in de kunst aanvankelijk altijd worden miskend. „In een les komen in een korte inleiding eerst de stromin gen aan bod en pas daarna komen de schilderijen of beeld houwwerken aan de beurt. Daarnaast is er erg veel aan dacht voor vergelijkingen tussen stromingen en schilde rijen." Omdat alles erg duidelijk wordt uitgelegd is het mo gelijk om zonder al te veel kunstkennis met de cursus te beginnen. Warme belangstelling is er volgens Van der Lin den echter wel voor nodig. „Je hoeft geen exacte kennis paraat te hebben. Je kunt er in feite blank instromen maar er wordt wel veronderstelt dat je er iets van af weet." Sommige invloedrijke schilders kunnen ook rekenen op extra aandacht in de cursus. Zoals Piet Mondriaan bijvoor beeld. „Als je het oeuvre van Mondriaan in ogenschouw neemt, kun je nauwelijks geloven dat de werken die hij in z'n beginperiode schilderde door dezelfde kunstenaar ge maakt zijn dan z'n latere werken. Zulke opmerkelijke ver anderingen in stijl krijgen in de cursus ook ruimschoots aandacht." gefascineerd door kunst Deel I is eveneens een cursus in twaalf lessen van twee uur. Volgens Van der Linden krijgt de architectuur in dit deel meer aandacht dan in de tweede cursus. De bouwwer ken van de oude Grieken en de Romeinen spreken nu eenmaal meer tot de verbeelding dan de Gothiek uit de Middeleeuwen. Een vergelijking met hun achttiende eeuwse bewonderaars, de Neo-Classicisten is snel ge maakt. Ook zij dachten er zo over: Ze imiteerden de Klas sieke kunsten tot in detail in hun nostalgie naar een lang vervlogen, verheven ideaal. Van der Linde's liefde voor kunst is ooit ontstaan in haar geboortestad Rotterdam. „In het museum Boymans-van Jeannet van der Linden: „Ik ben van nature in kunst geïnteresseerd. FOTO: ERALD VAN DER AA Beuningen om precies te zijn. Ik was als kind al vreselijk gefascineerd door de werken in het museum. Een kunst studie heeft me altijd aangetrokken. Ik heb op latere leef tijd mijn VWO - diploma gehaald en ik heb een twee jari ge Cambridge-cursus Engels voor gevorderden gevolgd. De cursus heeft me een andere kijk op kunst gegeven en het heeft m'n intresse voor bepaalde kunstvormen verder uitgediept." Door Simone Balhuizen In een wereld van quota, jaaromzet en carrièreplanning is de mens naarstig opzoek naar zichzelf. Veel geld hebben we over voor een schouderklopje of betere arbeidsprestaties. Daarom preken de Dalai Lama's en de 'Ratelband-goe roes' nu over positief denken en geloven in jezélf. Een cur sus bij een meditatiecentrum belooft een oplossing te bie den voor stress, angsten en pijn en lijkt dus de moeite van een bezoekje waard. Het meditatiecentrum De Timpe in de Achterhoek is een van de vele centra voor bewustwordingstherapieën, yoga en meditatie in het land. Cursussen zijn er voor beginners en gevorderden. Heb je met succes jezelf gevonden in de 18 lessen zelfbewustwording van 90 minuten of de Hatha yo ga. dan kun je daarna gaan werken aan je intuïtieve ontwik keling. De meditatietrainingen zijn er voor de gevorderden en eindigen elke les met een diepe intuïtieve ontspanning en een kopje thee. In de brochure staat dat elke cursus als doel heeft los te komen van de dagelijkse beslommeringen. Tijdig aanmelden voor de lessen is gewenst, want wie wil nou niet even weg van de spanningen op het werk, op school of in huis. Energie De filosofie achter de yoga en meditatie is eeuwen oud maar de laatste paar jaar populairder dan ooit. Begeleider Anneveld, tevens paranormaal genezer, para-psycholoog en magnetiseur, legt uit dat het gaat om het verplaatsen van je energie. „Wij leven in een verstandelijke wereld waarin het draait om het denken. Hierdoor stoppen we al onze energie in onze hersenactiviteiten, terwijl we het veel beter kunnen gebruiken. Energie is warmte en een magnetisch veld. Een positieve spanning. Vanaf onze geboorte leren we negatieve gevoelens als angst kennen en dat kost energie. Om dit te stoppen moeten we weer terug naar ons eigen lichaam." En dat dat een zware klus is. blijkt uit de vele the rapieën die zijn bedacht om dit te bereiken. Zo zijn er ademhalingstechnieken, klankmeditatie, lichamelijke oefe ningen. tientalle soorten yoga. intuïtieve ontwikkelingscur sussen waarbij je je favoriete plant mee mag nemen en de zeer populaire trainingen positief denken. Al deze thera pieën zijn er om het zelfvertrouwen op te peppen, meer zelfwaardering te kweken en een goede gezondheid zonder stress, hyperventilatie, pijn en angsten te stimuleren. Concentratie Als beginnend cursist kom je hier in aanmerking voor de ontspanningslessen, Hatha-yoga en zelfbewustwordingscur sus. Vooral de laatste wordt populair bij steeds meer huis artsen die steeds vaker mensen met psychische en lichame lijke klachten doorsturen naar centra als deze. Dus probe ren maar. In een grote kale ruimte, opgesierd met hier en daar een kaars en stemmig gedempt licht, heeft iedereen zijn eigen matje in de kring. In een entourage als deze ga je vanzelf in de Lotus-houding zitten, maar op een stoel mag ook. De zwoele, hypnotiserende stem van de begeleider vraagt je om de ogen te sluiten en je te concentreren op de ademha ling. Door zachte, stemmige vioolmuziek op de achter grond. moet er een continue strijd worden geleverd om niet in slaap te vallen. De opdracht is nu je aandacht te verplaat sten van je handen naar het contact dat je maakt met de aarde, wat niet zo moeilijk is want de matjes zijn flinterdun. Na minutenlang zwijgen: „Concentreer je op je buik en op je maag." Vervolgens worden bijna alle organen afgewerkt (waar zit de gal en de lever ook al weer?) want „het is be langrijk goed te luisteren naar je lichaam. Durf te voelen waar je pijn hebt." Ah. pijn onder in de rug. duidelijk voel baar nu en niet alleen bij mij. maar bij het merendeel van mijn medecursisten. Waar komt dat vandaan „Pijn heeft te maken met de energiepunten in het lichaam. Naast die in je voeten, knieën en handen, heb je er nog zes. Pijn onder in je rug. in het bekkencentrum, duidt op een gejaagde houding en een zoeken naar erkenning." Dat zet aan tot een grondige zelfanalyse. En hiermee is met een het doel bereikt van therapieën als deze. Ze geven ver rassende nieuwe invalshoeken waarmee je je eigen proble men. hoe groot of klein ze ook zijn. op een andere manier bekijkt. En dus zijn deze cursussen zinvol en de moeite van het proberen zeker waard. Al was het maar om tussen de dagelijkse beslommeringen door een rustpunt te vinden voor jezelf en op deze momenten jezelf af te vragen waar je het ook al weer allemaal voor doet. Gloeiende kolen Toch blijft een kritische houding gewenst. Ook wanneer je. omwille van het positieve denken, wordt gevraagd onder applaus van je collega's over gloeiende kolen te lopen. Want het gaat niet om zelfverheerlijking maar zelfwaardering en voor dit inzicht worden centra als deze steeds meer ontdekt en lijkt een nieuwe trend gezet. Het draait om het vinden van een therapie die bij je past. En daarbij is een zekere scepsis tegenover de tientallen alternatieve therapieën die worden aangeboden niet meer dan gezond. Een stormachtige ontwikkeling. Zo is de opkomst van In ternet het best te beschrijven. Er is een ware 'hype' rond om de digitale snelweg ontstaan. Maar de meest 'simpele' vragen worden vaak niet beantwoord, zoals: 'Hoe kom ik op het Internet?', 'Welke apparatuur heb ik nodig?' en 'Wat vind ik op het Internet?'. Door Arjan Egelmeers Rond het internetten worden steeds meer cur sussen aangeboden. Verder zijn er speciale hulp lijnen van de Internet-aanbieders, waar men met vragen terecht kan. Internet Access Eindhoven (IAE) is zo'n aanbieder. De hulplijnen van IAE zijn constant bezet. Klanten van IAE kunnen hier terecht met al hun vragen en problemen die betrekking hebben op Internet. „De meest ge stelde vraag is: ik kan niet op Internet want hij doet het niet. Een vraag waarmee wij natuurlijk niet echt mee uit de voeten kunnen, maar die wel aangeeft dat het voor veel mensen niet altijd gemakkelijk is om op Internet te gaan", vertelt IAE-medewerkster Lizet van Os. Dat veel nieuwe 'Internetters' niet weten wat ze precies moeten doen om op de digitale snelweg te komen, blijkt ook uit andere problemen die de hulplijnen van IAE krijgen voorgelegd. Lizet van Os: „De vragen variëren van iemand die niet weet dat hij een modem nodig heeft tot een bel ler die probeert met een tekstverwerkings-pro- gramma het Net op te gaan. Ook krijgen wij re gelmatig complexe technische problemen voor gelegd." Een eerste vereiste om het Internet op te gaan is de juiste apparatuur. Naast een computer met een kleurenscherm en een harddisk, is een modem noodzakelijk. Het modem brengt de verbinding tot stand van de computer naar het In- temet en moet een minimale snelheid hebben van 14K4 (de hoeveelheid data per seconde). Zo'n snel modem is nodig omdat anders de uitwisseling van gegevens te lang duurt. Een computer met een groot geheugen en een 'snelle' pro cessor (het onderdeel dat de computer bestuurt) zorgt er ook voor dat het surfen op Internet zonder veel oponthoud verloopt. Zonder speciale computerprogramma's en een Internet abonnement is het onmogelijk ook maar één stap te zetten op het Net. Zowel de programma's als het abonnement zijn tegen betaling verkrijgbaar bij een zogenaamde access-pro vider. Zo'n internet-aanbieder zorgt voor de verbinding naar de digitale snelweg. IAE is één van hen. maar Neder land telt nog tientallen anderen. Iemand die Internet op wilt. neemt een abonnement (goedkoopste rond de 15,- per maand) en belt met zijn modem naar een computer (in- belpunt) van de aanbieder, deze computer moet snel en groot genoeg zijn om veel bellers tegelijk te verbinden met het wereldwijde netwerk. Belangrijk bij de keuze voor een bepaalde provider is of die een inbelpunt heeft in het 'eigen' telefoondistrict. Dit van wege de telefoonkosten. Het lokale beltarief bedraagt 4,- per uur en 2.- na 18.00 uur en in het weekeinde. De totale kosten om het Net op te gaan bestaan dus uit de telefoon kosten en het abonnementsgeld. Voor dit bedrag is het mo gelijk contact te maken met computers over de hele wereld, want de kosten voor het wereldwijd rondkijken op Internet zijn bij het abonnementsgeld inbegrepen. Verder bestaan er tussen de Internet-aanbieders andere kleine verschillen, die variëren van de gebruikte Internet- software tot wel of niet een eigen pagina op het Net. Ook in het bedrag dat de providers vragen voor een abonnement bestaat enig verschil. Bij de ene aanbieder is zo'n Internet- pakket goedkoper dan bij de ander. Bij een provider kan de consument vaak kiezen uit verschillende abonnementen: bijvoorbeeld één met vier uur gratis toegang per maand of één met dertig uur gratis toegang, het lokale telefoontarief moet uiteraard gewoon worden betaald. Bij elk extra uur moet de gebruiker een aantal guldens bij betalen. Bij het kiezen van een Internet-aanbieder is het aan te raden ook Internetcursus geeft antwoord op simpele vragen hierop te letten: de kosten voor een extra uur 'Internetten' verschillen nogal. Als al deze zaken zijn afgewikkeld, kan het eindelijk begin nen: surfen op de digitale snelweg. Internet is een netwerk dat bestaat uit computers in alle uithoeken van de wereld. Zo'n achttien miljoen pagina's zijn dagelijks door iedereen op te roepen, de voertaal is Engels maar er zijn ook een he leboel Nederlandse pagina's. De meest bekende onderde len van Internet zijn het World Wide Web (WWW), de nieuwsgroepen en E-maii. Lizet van OS: „Op Internet staat ongelooflijk veel informa tie. Over elk onderwerp is wel iets te vinden op het WWW. Het is mogelijk in musea een kijkje te nemen of om infor matie over een bekende popartiest op te vragen." Door met de muis te klikken, kan de 'Internetter' van de ene naar de andere pagina springen. Via speciale zoekprogramma's op het Net is informatie over een bepaald onderwerp gemak kelijk te vinden. Een groot gedeelte van de pagina's (websi te's) op het WWW is gratis te raadplegen. FOTO: FOTO ARCHIEF DE STEM Ook nieuwsgroepen zijn handig om aan informatie te ko men. Elke nieuwsgroep heeft een eigen onderwerp. Deelne mers, uit verschillende windstreken, discussiëren met elkaar en wisselen informatie uit over een bepaald thema. Het populairste onderdeel van Internet is E-mail. Een toe passing die is te vergelijken met een eigen postbus. Met het aanvragen van een abonnement bij een provider, krijgt de gebruiker een eigen Internet-adres. Hiermee kunnen be richten ontvangen en verstuurd worden naar andere gebrui kers. Een voordeel van E-mail is dat het snel is (binnen en kele seconden heeft iemand in Australië het bericht ontvan gen) en het is gratis, in tegenstelling tot een brief waar een postzegel van tachtig cent op moet. „Het mooie van Internet?", vraagt de IAE-medewerkster zich af. „Internet is net zoals de samenleving, met al zijn po sitieve en negatieve kanten. Het leukste is dat er geen over koepelend orgaan bestaat dat alles regelt. Het Web is eigen lijk een vrijstaat in een tijd vol regels. Er gaat een wereld voor je open." Voor meer informatie over Internet in al zijn facetten: IAE. telefoonnummer 040-2468500. Cursussen in Middelburg en Sluiskil: Middle Management Voortgezet Management Personeelsmanagement Kwaliteitsmanagement Ook: Bedrijfscursussen op maat Opzet en invoering kwaliteitszorgsystemen Interne en externe kwaliteitsaudits Training Advies Centrum voor Kwaliteitsmanagement Voor informatie: tel. 0118-612100/fax 0118-613400/e-mail trace@pi.net VOLKSUNIVERSITEIT Vaarbewijs, Fotografie, Theater kinderen, Binnenhuisarchitectuur, Bloemdecoraties, Video-cursus, Wijnkennis, Kunst Kijken FILMHUIS 5 september ANTONIA (Marleen Gorris) JAZZ, 27 september CARLO D'WIJS MUZIEKSCHOOL GOEREE-OVERFLAKKEE CULTUREEL CENTRUM MIDDELHARNIS M I K V Kuiperspoort 18,4331 GS Middelburg Start cursusseizoen Middelburgs Instituut voor Kunstzinnige Vorming. Tekenen, schilderen, boetseren, weven, fotograferen, dansen (klassiek, jazz. dansexpressie), kijken naar: kunst, architectuur of toneel. De meeste cur sussen starten in de week van 9 september. Vraag de cursuskrant aan of bel voor infor matie over de open inschrijfdagen op 29 en 31 augustus, tel. 0118-634711

Scheldebode | 1996 | | pagina 15