'Ik heb even iemand uit de gracht gehaald' Vlissingen krijgt nieuw muziekfestival Vijfde uitgave Delta Toer komt er aan fep®1 ss»lessen Briljant Het schor bloeit Vijf Elektra nominaties voor Zeeuwse Komedie Vrijdag 30 en zaterdag 31 augustus in Scheldestad Bert van Gils is optimistischer dan vorig jaar Cirkels Geen Jeugdhonk bij Bossenburgh >2bu 0-6 Jeugdige Vlissingse held na 6 maanden geëerd Blauw Uniek VLISSINGEN Met het laatste optreden tijdens het straatfestival stierf ook langzaam de laatste noot weg uit Vlissingen. Je stem echoot tegen de gevels en de straten vullen zich met de stille leegte van je eigen ge luid. Kwaliteit Dampend Combikaarten Vlissingen/Sluiskil/Lamswaarde - Het is lang stil geweest rond de vijfde uitgave van de internationale Delta Toer die op 6, 7 en 8 september wordt verreden. Vorig jaar werd de Delta Toer ingekort tot twee wedstrijddagen vanwege de geringe be langstelling van de renners. Dit jaar heeft Bert van Gils, de grote organisator van deze meerdaagse, volgens zijn zeggen daar weinig of veel minder problemen mee. Tegenslagen Vrijwilligers DANSSCHOOL DE JONG VLISSINGEN TEL. 0118-413783 of 0654 631 647 KNVB ondersteunt Kies dan i rJ uw tapijt uit onze enorme ÏA'. collectie! Het wordt perfect Dl SCHELDEBODE <S£ 102e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE TOTALE OPLAGE: 47.700 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN, TEL: 0118-442720. WOENSDAG V 301 21 AUGUSTUS 1996 VLISSINGEN Precies een half jaar nadat de 18-jarige Ra- douan Couronnel in de vrieskou een drenkeling uit de Vlissingse Schuitvaartgracht redde, werd hij voor zijn hel dendaad be loond door burge meester Van der Doef van Vlis singen. Die reikte hem afgelo pen donder-' dag in het Vlissing se stadhuis een oorkonde en een plaquette aan namens de Stichting Car negie Helden fonds. Van der Doef noemde de on derscheiding "een bewijs van moedig gedrag, voor iemand die in een bijzondere situatie het hoofd koel wist te houden en deed, wat waarschijnlijk niet iedereen in zo'n situatie zou hebben gedaan." Radouan was op 15 februari dit jaar op weg naar zijn moeder, toen hij merkte dat ter hoogte van n de Bonedijkestraat een man door het ijs van de Schuit vaartgracht was gezakt. De jonge held aarzelde geen mo ment, trok zijn schoenen uit, sloeg het ijs kapot en zwom naar de drenkeling toe. Toen deze eenmaal op het droge was, keerde Radouan terug naar zijnwoning en belde zijn moe der dat hij iets later zou komen, want: "Ik heb even iemand uit de gracht gehaald". Radouans moeder vertelde hoe zij daarop haar zoon gelastte naar haar toe te komen om bij te komen van de kou. "Ik heb toen de kachel goed hard aan gezet. En dat was maar goed ook, want toen Radouan hier aankwam, zag hij letterlijk blauw van de kou." Behalve een schram aan zijn arm hield Ra douan echter niets over aan wat hij zelf "een verfrissende duik" noemt. De man die Radouan Couron nel in februari uit de Schuit vaart gracht vistte, was don derdagmiddag niet aanwezig. Radouan: "Ik vind het eigenlijk wel jammer, dat hij er niet is. Ook omdat ik sowieso al nooit meer iets van hem heb gehoord. Van de politie kreeg ik echteral heel kort na de redding eenbe dankje." Volgens secretaris Van Krim pen van de Stichting Carnegie Heldenfonds is de uitreiking van een oorkonde, zoals Ra douan die kreeg, geen alle daagse gebeurtenis. In heel Ne derland zijn er jaarlijks maar een tiental mensen, die door de stichting onderscheiden wor den. Het Heldenfonds bestaat dankzij schenkingen van een eens zeer arme Schot, Came gie, die in de vorige eeuw naar Amerika emigreerde. Daar maakte hij zijn fortuin, dat hij echter op latere leeftijd groten deels weggaf aan goede doelen. Zo ontstond ook het Carnegie Heldenfonds, dat tot op de dag van vandaag in de Verenigde Staten en Europa aandacht en waardering vraagt voor ano nieme helden. Van Krimpen: "Een heldendaad blijft vaak onopgemerkt. Het gaat ook vaak zo snel; iemand springt in het water, trekt een drenkeling naar de kant en voordat bij voorbeeld de politie ter plaatse is, is de redder alweer verdwe nen." Aan het einde van de bij een komst wordt burgemeester Van der Doef nog om een kopie van het politierapport van de red ding gevraagd. Radouan's moe der: "We houden natuur lijk al les bij. Het gaat allemaal in een plakboek. We zijn ook zo ongelooflijk trots op hem." Op zo'n moment dringt een versregel van Tom Waits zich aan je op: „You can't get as thirsty in a town with no cheer". En net wanneer je laat ste adrenaline uit je lichaam wegsijpelt, terwijl je luistert naar het surrogaat van een live optreden op lp of cd, verwach tingsvol geduld uitoefent tot het volgende straatfestival, dan komt ineens de Vlissingse Hore- cavereniging je redden met een Nederlandstalig Muziekweek- end. Twee dagen lang livemu ziek met optredens van The Scene, Pater Moeskroen, Sur render en L. Combo. Het gat waarin Vlissingen viel na het straatfestival werd ook ervaren door de horeca - onder nemers. Vooral op de vrijdag avond kan er in de Vlissingse binnenstad een kanon worden afgeschoten. Het initiatief voor het Nederlandstalig Muziek- weekend onstond, waar anders, in de kroeg. Al heel snel stond het muziekweekend op poten. Henk Hut van de Vlissingse Ho- recavereniging: „Dat alles zo snel verliep is ook te danken aan de goede samenwerking met de gemeente Vlissingen. Door een mondelinge toezeg ging konden wij alvast de bands contracteren. We hebben geko zen voor Nederlandstalig om dat de kwaliteit van de bands niets onder doet, zoniet beter is dan buitenlandse acts. Waarom van ver halen als je de kwaliteit in eigen huis hebt?" The Scene hoeft nauwelijks geïntroduceerd te worden. In 1991 breekt de groep, die in 1979 werd opgericht door zan ger Thé Lau, door met de CD 'Blauw' en de daarvan afkom stige singles 'Blauw' en 'Ieder een is van de wereld'. Het al bum werd onderscheiden met een Edison en levert de band een gouden plaat in België en Nederland op. Live verrast The Scene het publiek door sponta niteit en een krachtige gedreven podiumpresentatie met songs die gaan over het leven zelf, in al haar rijkdom en nuance. Tij dens het Parkpopfestival vier jaar terug werden ze al de klap per van het festival genoemd. Wat moet dat worden tijdens het Nederlandstalig muziek weekend in Vlissingen? Ze tre- The scene den vrijdag 30 augustus op in de grote tent op het Bel- lamypark. In het voorprogram ma speelt de Zeeuwse rock groep Surrender. Een aantal verdwaalde Braban ders in Amersfoort richtten tien jaar geleden de band Pater Moeskroen op. Wereldberoemd in Nederland werden ze met hun eerste single 'Roodkapje' dat meteen een gouden plaat werd. Dat de band een verras sende uitwerking heeft op vele soorten publiek bewijzen ze in 1988, tijdens de Grote Prijs van Nederland. In amper een kwar tier verandert het publiek in een stomende, dampende feest - massa en wint Pater Moeskroen de publieksprijs. Pater Moes kroen speelt op zaterdag 31 au- RoyTee gustus in het Arsenaaltheater met in het voorprogramma L. Combo. Het Nederlandstalig Muziek weekend, (en het aankomend horecafestival), zijn eigenlijk de opvolgers van het Sixties festi val. Volgens de horecavereni- ging horen dit soort activiteiten juist thuis in het centrum, wil je sfeer in de stad brengen. Om ie dereen te kunnen laten genieten van de live-optredens zijn de toegangsprijzen zo laag moge lijk gehouden. Het optreden voor Surrender en The Scene kost 17,50, voor L. Combo en Pater Moeskroen betaal je 12,50. In de voorverkoop kun nen ook Combikaarten van 22,50 voor alle optredens ge kocht worden. De optredens be ginnen om 20.00uur en duren uiterlijk tot middernacht. Daarna zijn de cafés nog open tot vier uur 's morgens waar veelalook Nederlandstalig mu ziek wordt gedraaid, aangepast aan de sfeer van het café. In en kele cafés zullen nog live-op tredens zijn. Het wordt nog een hele toer vrijdagnacht voor de organisatie om de grote tent op het Bellamypark, waar duizend man in kunnen, weer af te bre ken, het podium en alle voorra den te verhuizen naar het arse naaltheater voor de tweede dag van het muziekfestival. De or ganisatie is dan ook al druk doende vrijwilligers bijeen te krijgen om die klus te klaren. Hij verwacht zo'n 1500 mensen tijdens het muziekweekend. De bedoeling is dat dit festival een jaarlijks terugkerend evene ment wordt. De voorverkoop adressen zijn café Hoppit, café van Uus, Frapo's, café Gom- mert, café Michieltje en café de Branding. „De wielerverenigingen Zeeuws Vlaanderen, Middel kamp en de ploeg van Erotic Staan in elk geval zeker aan het vertrek. Daarnaast heb ik toe zeggingen van Vredestein, Wil- lebrord Wil Vooruit, Diana, De Pedaalridders en de Zuidwest hoek. Deze week hoop ik diver se andere ploegen nog te strik ken. Maar het ziet er allemaal veel beter uit dan vorig jaar," aldus Van Gils. Vorig jaar moest Van Gils zijn geesteskind bijna laten sterven. De eerste rit werd uiteindelijk geschrapt. „Maar dit jaar rijden we weer onze wedstrijd uitge smeerd over drie dagen. Daar wordt niet aan getornd. Het is de enige driedaagse die in Zee land in KNWU-verband wordt gereden en daar wil ik per se aan vasthouden. Twee dagen zou natuurlijk ook kunnen, maar we zijn gestart met drie wedstrijddagen en dat wil graag zo houden," aldus een optimistische Van Gils. Zeeuws Vlaanderen krijgt de Bent u al naar een van die mysterieuze cirkels in de tarwevelden wezen kijken? De meningen zijn verdeeld en de landbouwers zitten er maar mee. Worden ze ge maakt door UFO's die hier komen koekeloeren; zijn het heksenkringen? Is het kwajongenswerk of komt het door de rotorbladen van een helicopter? Een oud boer tje denkt dat de cirkels veroorzaakt worden door een plots optredende schimmel. Nee, niet het paard, maar Öeen bacterieziekte. Misschien is het gewoon een grap van Moeder Natuur. De geleerden zijn het er nog lang jrt niet over eens en een sluitend bewijs kan niet geleverd worden. Nog niemand heeft de tarwe op heterdaad kunnen betrappen op cirkelvormig platliggen, en dat - zonder dat er een aar geknakt werd. Het blijft een won- W derlijke zaak. Naar de getroffen tarwevelden is onder- tussen al een toeristenstroom onstaan en het wachten is op de eerste georganiseerde busreis langs de tarwe- cirkels. Onderweg koffie met een cirkeltarwekoekje. Souvenirjagers laten zich niet onbetuigd en nemen (J^ graag wat aren mee. De boeren hebben er wat schade, maar vooral overlast van. Het gaat dan meestal om «w graan dat botweg platgetrapt is, een flauwe grap vol gens een van de gedupeerden. In het verzorgingstehuis waren de cirkels onderwerp van gesprek tussen twee vrouwtjes, alle bei achter in de negentig. 'D'as niks nieuws', vond moe Kee, 'in onzen tied gingen de jongens en de meiden een diekje pikke en dan zag je de volgende dag van die grote ronde plekken in het gras aan d'n diek'. En ze kreeg warempel nog pretlichtjes in haar ogen. 'Toe mae', lachte moe Jaone begrijpend. Ach, de na tuur is o zo mooi en de cirkels zijn gesloten. Cameleon. Delta Toer op zondag 8 septem ber op bezoek. In de ochtend uren wordt er een individuele tijdrit afgewerkt over 12 kilo meter met de finish door de deur van Atlanta in Sluiskil. Dat betekent dat IJzendijke de finitief is afgevallen. Het plaat selijk wielercomité wil af van KNWU-wedstrijden en heeft zich uit de Delta Toer terugge trokken. „Daar hebben we onze eigen redenenen voor," aldus Alex Claeys. In de middaguren op zondag staat dan de laatste rit Sluiskil- Lamswaarde op het program ma. In het kerkdorp worden drie plaatselijke ronden van elk tien kilometer afgewerkt. Als afwachting wordt in Lams- waarde een wedstrijd voor trimmers en cyclosportieven verreden. De uitslag van de Delta Toer wordt omstreeks 18.00 uur bekend gemaakt in De Luifel in Lamswaarde waar het plaatselijke wielercomité voor de organisatie zorgt. Vrijdag 6 september rijden de renners een rit van Haamstede naar Renesse. Er wordt een gro te lus gereden, want hemels breed liggen beide plaatsen slechts 10 kilometer van elkaar. Er wordt gestart op het terrein van de Golff Supermarkt in Haamstede. Zaterdag 7 septem ber rijden de renners van Oost- Souburg paar Vlissingen over een afstand van 153 kilometer. Van Gils rekent ook op een Bel gische inbreng. „Lochristie en de oostvlaamse selectie komen in elk geval aan de start. Dat betekent dat de winnaar van de laatste etappe van het Zeeuws vlaams Wielerweekend, Chris- tof Trouvé, ook van de partij zal zijn. Die ploeg zal zeker weer azen op een ritoverwinning in onze Delta Toer," aldus Van Gils. Financieel ziet het er allemaal ook behoorlijk uit. De geza menlijke Rabobanken zijn ook in de Delta Toer gestapt en daardoor krijgt Van Gils meer armslag. „We hebben de afgelopen jaren een paar keer flinke tegensla gen gekend. Er werd bijvoor beeld een vrachtauto leegge haald met hekken. Dat was een enroem kostenpost. Om die te overwinnen heb je een paar jaar nodig. Maar nu ziet het er alle maal wat gezonder uit." Keukengigant Hans Verkerk is natuurlijk weer van de partij en dat betekent dat deze naam op de witte leiderstrui zal staan. Het puntenklassement wordt geadopteerd door Frituur Het Stadhuis in Vlissingen en de tussensprinttrui komt voor re kening van de Rabobanken. Voor de neo-amateurs in deze driedaagse doet Capello wat extra's. Bert van Gils kan op de dagen dat de Delta Toer wordt verre den rekenen op een groot aantal vrijwilligers. „Die medewer king is altijd prima te noemen. Allemaal mensen die het voor de pure wielersport doen." ADVERTENTIE ADVERTENTIE Middelburg - Sinds 1 juli van dit jaar hebben negen districten van de KNVB één of meer clu bondersteuners in dienst. Op velerlei gebied kunnen de vere nigingen daarvan profiteren. Zoals bij accommodatiezaken, marketing, juridische vraag stukken, financiën of de vereni- gingsorganiastie. In district Zuid 1 zijn Cees Ermshaus, Gerrit Scheurwater en Wim van Varik aangesteld als clubonder steuner. De achterliggende gedachte van clubondersteuning is be doeld om de kwaliteit van het voetballen op clubniveau te be vorderen. Met een goed functio nerend bestuurskader kan het voetbal binnen de vereniging dan optimaal gestalte krijgen. Daarnaast is clubondersteu ning een middel om de afstand tussen de KNVB en de vereni gingen te verkleinen. Bij vragen of problemen - klein of groot - is een telefoontje naar een van de clubondersteuners voldoende. De clubondersteu ner zal de vraagstukken voor een deel zelf kunnen beant woorden. Daarnaast kan hij ge bruik maken van een netwerk van specialisten die binnen de KNVB een heleboel kennis en ervaring hebben opgedaan. Met deze vorm van dienstverle ning speelt de KNVB in op de ontwikkelingen van deze tijd. Nu de KNVB afdelingen Zee land, Dordrecht en Noord-Brabant zijn opgegaan in het nieuwe KNVB district Zuid 1 is het 'hart' daarvan ge vestigd in Breda. Op het fraaie districtskantoor werken 35 personeelsleden. Zij zullen zo'n 800 clubs, met onge veer 205.000 leden van dienst zijn. De Groenkalender Als in april of mei de bermen en weilanden in volle bloei staan is het op het schor een saaie bedoening. Het grootste deel van de vegetatie vertoont nog zijn winterse bruine kleuren. Maar als het eenmaal zomer is wordt de aanblik van de schorren steeds mooier. Ook al voordat de schorreplanten in bloei komen. Veel meer dan in andere landschappen groeien op de schorren alle planten groepsgewijs bij elkaar, en zo ont staat er een mozaiek van allerlei tinten, va- ri rend van de helder lichtgroene zeeekraal tot het zilvergrijs van de zeealsem. Donkergroene plekken worden gedomineerd door de zilte rus en op de laagste delen van het schor speelt het geelgroen van het engels slijkgras de eerste viool. Het effect van al die kleurencontrasjten wordt nog verhoogd doordat de schorren tamelijk vlak zijn en boven dien vaak een flinke oppervlakte beslaan.Maar de volle glorie van de schorreplanten is er pas in deze tijd van het jaar. Twee talrijke schorreplanten, de zeeaster en de lamsoor, staan nu in volle bloei. De lamsoor pronkt met grote schermen van paars- lila bloempjes. Geen wonder dat schorren weieens aangeduid worden als 'de Zeeuwse hei de'. De lams- oorbloemen zijn zeer in trek bij aller lei vlinders. Dikkopjes en zandoogjes fladderen met tientallen rond en ook de bekende gammauil mag zich graag aan de nectar van lamsoren la ven. Ook de bloemen van zeeasters zijn in trek bij in- sekten, en er zijn imkers die in de bloeitijd hun kasten naar het schor brengen om de bijen van de massale bloei te laten profiteren. Van de zeeasterbloe- men bestaan twee varianten. De gewone zeeaster heeft een geel hartje, met daaromheen paarse lintbloemen. De verwant schap met herfstasters uit de tuin is al van een afstand te zien. Maar op schorren treedt minstens even vaak de variëteit op waarvan de paarse lintbloemen ontbreken. Voor de bezoeken de insekten lijkt het allemaal niet zoveel uit te maken, even min als voor de 'lamsoorsnijder' die in het voorjaar zijn maal tje... jawel, zeeasters snijdt. Oranje zandoogje op bloeiende lamsoor. VLISSINGEN - De Zeeuwse Komedie heeft met de voorstel ling 'De Koning en de Rest' vijf nominaties voor een Elektra in de wacht gesleept. Een Elektra wordt binnen het Zeeuws ama teurtoneel toegekend aan ac teurs die voor een opmerkelijke prestatie op het toneel hebben geleverd. In totaal kende de jury van het Zeeuws Centrum voor Ama teurtheater 33 nominaties toe, verdeeld over elf categorieën voor de voorstellingen in het seizoen 95/96. Bij de Vlissingse Zeeuwse Komedie zijn Reina de Groot en Agnes Selij genomi neerd in de categorie Opmerke lijke Vrouwelijke Hoofdrol voor hun creaties van respectievelijk de koning en de dienaar Jules. 'De Koning en de rest is een be werking van het toneelstuk 'De Koning Sterft' van Eugène Io- nesco en werd geregisseerd door Josien de Graaf. De jury toonde verder haar waardering voor 'De Koning en de Rest' met nominaties voor het decor van Bob Goethart, voor de opmer- keljke grime en voor het ensem- blespel van de cast in de eerste bezetting van de voorstelling reeks. De Elektra's worden op 21 sep tember uitgereikt op het Elek- trafestival in de Middelburgse Stadschouwburg door de ac teurs Gees Linnebak en Hel- mert Woudenberg die beiden al diverse masterclasses verzorg den voor het Zeeuws amateur toneel. Tijdens het Elektrafesti- val treedt ook de percussie groep 'Slagerij van Kampen' op. VLISSINGEN Bij de wijk Bossenburg komt geen jeugd honk. Na bezwaren van wijkbe woners en de reacties van de jongeren zelf besloot het college van Burgemeester en Wethou ders af te zien van het voorne men bij deze Vlissingse wijk een jeugdhonk te bouwen. Toch blijft de behoefte van jon geren voor een ontmoetings plek. De gemeente heeft daar om besloten om zo'n plek op een meer centraal gelegen plek te maken, die niet alleen be stemd is voor jongeren uit Bos senburgh. Gekozen is voor een nu nog leegstaand lokaal van de voormalige visserij school dat deel uitmaakt van het welzijns- centrum aan de Adriaan Coor- tenlaan. Voor de begeleidng van de jongeren is een beroeps kracht aangetrokken. Samen met de jongeren gaat hij de jeugdontmoetingsplek inrich ten. Het jeugdhonk, bedoeld voor jongeren tussen de 13 en 20 jaar, zal open zijn tussen 16.00 en 23.00uur. Nog niet duidelijk is op welke dagen jon geren er terecht kunnen. ADVERTENTIE Lange Viele 16 Middelburg, tel. (0118) 637473

Scheldebode | 1996 | | pagina 1