Jan Gideonse winnaar koninklijk beeldje De échte Michiel Adriaenszoon de Ruyter Beestachtige overdaad bij kitsch interieur Jazzavonden De Mug Oosterschelde College start campagne alfabetisering Zeeuwse Olympiade 1996 in Sportpunt Zeeland Tentoonstelling rekent af met mythes rond nationale held SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1996 Lofrede Helden Kapotgooien Madammen 311 DOMBURG - De afgelopen maand was het weer topdrukte in het programma van de Zeeuwse Ringrijders Vereni ging, waarbij het prestatie niveau weer tot grote hoogte steeg- De ring van 10 mm lijkt al niet meer die ultieme ring te zijn die slechts bij uitzondering gestoken wordt. Die conclusie kon worden getrokken tijdens de afgelopen wedstrijden. In Vlissingen was weer sprake van een lange wedstrijddag, waarbij werd gestreden in di verse categorieën, te weten het 4e klas kampioenschap van de ZRV, de vrije wedstrijd en de sjezen. In de 4e klas was het drietal van Nieuwland 2 opper machtig door 80 ringen te ste ken en de nummer 2 Gapinge 8 maar liefst 12 ringen achter zich te laten. Beide drietallen promoveren naar André van Maldegem met 29 ringen. Linda Zijl werd reservekampioen met 28 ringen. De vrije wedstrijd was een spectakel van jewelste. In het dagklassement hadden 7 rijders alle 30 te steken ringen meegenomen. De overwinning ging na kamp naar Paul van den Broeke. Maar vooral tij dens de bekerkamp stegen en kele rijders tot grote hoogte. Hier was het steken van het mi nuscule ringetje van 10 mm meer regel dan uitzondering. Voor deze bekerkamp hadden zich 23 rijders gekwalificeerd door de laatste 10 beurten 10 ringen te steken. Na een lange kamp bleven uiteindelijk 3 rij ders over die de laatste 3 bekers moesten verdelen. Dit waren Simon de Pagter, Cor Janse en Krijn Coppoolse Czn. Het sluit stuk van deze kamp kon wel eens als het klapstuk van het seizoen '96 de geschiedenis in gaan, want wat hier werd ge presteerd was ongelooflijk. Na dat door het trio de 14 mm was gestoken ging de 10 mm ring in de bus. Ook deze ring werd door alle 3 gestoken en pas in de 2e beurt schudde Simon de Pagter zijn belagers van zich af door de kleinste ring 2 maal achtereen te steken. De le be ker was de terechte beloning voor Simon. Weer ging de 10 mm in de bus voor de 2e en 3e beker en weer staken Krijn en Cor beiden in. Pas in de volgen de poging op 10 mm moest Cor Janse zijn meerdere erkennen in Krijn Coppoolse. De balans was dus dat door deze 3 rijders maar liefst 7 maal de 10 mm ring was gestoken, wat een ab soluut unicum is. Bij de sjezen werd de overwinning behaald door Leny en Simon Lous. In een record aantal van 112 beur ten staken zij 106 keer raak. Zij werden op de voet gevolgd door Yvonne Verton en Jan Geldof, die met 105 ringen 1 ring te kort kwamen. De versierings- prijzen gingen bij de trekpaar den naar Marleen Gabriëlse, bij de overige rassen naar Renate van de Voorde en bij de sjezen naar Lena en Bram Roose. Eén van de hoogtepunten van het seizoen is natuurlijk de wedstrijden om de Koninklijke Bekers op het Molenwater. Maar liefst 201 ringrijders gin gen in 6 banen van start om een poging te wagen. Na 20 beurten waren er nog 69 over die de laatste 10 beurten nog kans hadden op de bekerkamp. De rest deed een gooi naar één van de 2 prijzen per baan in de klei ne finale. Van deze 69 bleven uiteindelijk maar 29 kansheb bers over om te kampen voor een beker. Viermalig winnaar Lou Willemse van het beeldje van koningin Beatrix had in de laatste 10 beurten afgehaakt, dus de strijd was volledig open. Voor het dagklassement had den 7 toppers kans gezien alle 30 ringen te steken. In een prachtige kamp zag Cor Janse, de winnaar van het beeldje van vorig jaar, kans de anderen te verslaan door als enige de 10 mm ring te steken. Hij werd voor één jaar de trotse bezitter van de splinternieuwe ereprijs van Simon Lous, oud-voorzit ter van de ZRV. Deze prijs is de opvolger van de Brasser-beker, die vorig jaar in eigendom werd verreden door Krijn Coppoolse Czn. Krijn moest nu genoegen nemen met de 2e prijs en de 3e prijs was voor Kees Langebee- ke jr. De bekerkamp was als gewoonlijk een langdurige aan gelegenheid, waarbij op diverse bekers taai en lang moest wor den gekampt. Petra Blaas, Krijn Coppoolse Czn. en Jan Gideonse bleven uiteindelijk over voor de Koninklijke Be kers. Jan toonde zich de sterk ste en werd voor de 2e keer in zijn ringrijdersleven winnaar van het beeldje van de konin gin. Krijn versloeg vriendin Pe tra en won voor de 4e keer de beker van prinses Juliana. De misschien wel mooiste beker, die van wijlen prinses Wilhel- mina, was dus voor Petra Blaas. En weer werd de beste ringrijder van de laatste jaren dus op de valreep verslagen, want dat Krijn Coppoolse in de '90-er jaren de beste is staat nauwelijks ter discussie. Eén prijs ontbreekt er echter nog op zijn palmares en dat is uitgere kend de meest begeerde prijs Jan Gideonse van allemaal, namelijk het beeldje. De le prijs bij de ver siering was bij de trekpaarden voor Saskia de Werk en bij de andere rassen voor Esther Lous. De Zeeuwse Ringrijders Ver eniging presenteerde zich ook nog op een aantal demonstra ties. IJzendijke vierde het 25- jarig jubileum van de Folklo ristische Dag en de ZRV was er ook nu weer bij. En wie won er Juist Krijn Coppoolse Czn. met 25 van de 25. Bij de sjezen waren Angelina en Bram Francke de sterkste met 51 rin gen in 52 beurten. Kortgene FOTO Ko Jan Provoost geldt ook als een vaste klant van de ZRV. Hier was Edwin Dellebeke de beste met 30 van de 30. Ook Burgh heeft het ringrijden in het hart gesloten. Op de 7e Folkloristische Dag won Kees Langebeeke jr. met alle ringen in 30 beurten. Bij de sjezen ging ook hier de over winning naar Angelina en Bram Fancke met alle 72 te ste ken ringen. Tot slot de agenda voor de ko mende weken: op 14 september een demonstratie te paard in Giessen en als afsluiting de vrije sjezenwedstrijd in Oost- kapelle op 21 september. VLISSINGEN Wie kent hem niet, Michiel Adria enszoon de Ruyter (1607-1676); zijn kwajongensstre ken in Vlissingen, zijn vriendschap met het zwarte jongetje Jan Compagnie, de Duinkerker kapers die van zijn met boter besmeerde schip afgleden en de be roemde tocht naar Chatham in 1667, waar hij een ket ting kapot voer en de hele Engelse zeemacht verover de. Michiel de Ruyter is vooral bekend door deze ver halen. De werkelijkheid blijkt veel minder spannend te zijn. Zo lag de Ruyter tijdens zijn tocht naar Chat ham ziek op bed en droeg minder bij dan men altijd dacht. Het beeld van Michiel is sterk gekleurd. De expositie 'Michiel de Ruyter, werkelijkheid en mythe' tot 30 september te zien in het Stedelijk Museum, pro beert die mythe en werkelijk heid van elkaar te scheiden. De Ruyter is samen met de schilder Rembrandt de meest bekende persoon uit de Neder landse Gouden Eeuw. Hij ston bekend als „Bestevaer", een va der voor zijn matrozen. Als kind zou hij zich al dapper heb ben gedragen en bijna iedereen heeft op school kennis genomen van zijn grote daden bij Chat ham, waar hij een ketting kapot voer en de Engelse marine ver sloeg. In werkelijkheid zijn veel van zijn dappere daden uit zijn jeugdjaren discutabel; hoewel minder dan zijn collega's, ver rijkte ook hij zich als luitenant admiraal-generaal door op het voedingsgeld voor de opvaren den te bezuinigen en tijdens de beroemde tocht naar Chatham lag De Ruyter ziek op bed en nam niet echt deel aan de ge vechten. Na het overlijden van Michiel de Ruyter ontstonden al de eer ste mythen rond deze vloot voogd. Naar goede Romeinse traditie kwamen er na zijn dood boeken uit waarin hij geschetst werd als een held. De meest be kende „biografie" - naar he dendaagse maatstaven eerder een lofrede - op verzoek van de familie geschreven door Gerard Brandt, verscheen in 1687. Het boek was geschreven op ver zoek van de familie van Michiel de Ruyter en bevatte vooral veel anekdotes en verhalen die het nageslacht ten voorbeeld moes ten zijn. Michiel de Ruyter leef de en stierf in de Gouden Eeuw, een tijd waarin de Nederlandse vloot de wereldzeeën beheerste. In de tweede helft van de acht tiende eeuw was er nog weinig over van deze glorie. Er ont stond behoefte aan een nationa le identiteit. Die vond men in helden uit het verleden. In 1777 werd herdacht dat Michiel de Ruyter honderd jaar eerder was overleden en sindsdien kwam er voorzichtig een heldenverering op gang. Er ontstond vraag naar afbeeldingen en er ver schenen boeken over hem. Na de Franse tijd werd er een nieuwe Nederlandse staat ge vormd en opnieuw ontstond een grote vraag naar 'nationale hel den'. Het leven van de Ruyter werd als zo voorbeeldig voorge steld dat hij zeer geschikt werd geacht om het nationale gevoel bij de bevolking te vergroten. Een vloedgolf van proza, poëzie en schilderijen over De Ruyter overspoelde na 1815 het land. In 1815 werd in de Hollandse Schouwburg een toneelstuk over De Ruyter opgevoerd en in 1823 verscheen het eerste echte kinderboek over zeeheld. Hier bij werd vooral gebruik ge maakt van de vele anekdotes uit de biografie van Brandt, waar door het vertekende beeld nog meer werd versterkt. In 1840 werd in Vlissingen een van de eerste standbeelden van een ze ventiende eeuwse held ge plaatst. Ook na de Tweede We reldoorlog krijgt De Ruyter nog veel aandacht. Zijn portret is afgebeeld op penningen, post zegels, en zelfs papiergeld. Pas de laatste decennia begint de aandacht voor De Ruyter af te nemen. Michiel de Ruyter werd geboren in Vlissingen. In het museum en het archief van deze gemeente is altijd veel materiaal verza meld over het leven van deze zeeheld. Door de mythevorming is echter veel onduidelijkheid. In het verleden bezat het muse um vitrines vol met voorwerpen en afbeeldingen die naar hem verwezen. Veel van dit materi aal blijkt echter pas na zijn dood gemaakt te zijn. Van de honderden voorwerpen zijn slechts enkele vermoedelijk van De Ruyter afkomstig of uit zijn tijd; de meeste stammen uit de negentiende eeuw en begin twintigste eeuw. De expositie is verdeeld over diverse ruimtes. Per ruimte wordt getracht een beeld te ge ven van de werkelijkheid en van de mythe. De expositie gaat in op drie elementen: Vlissingen in de tijd van Michiel de Ruyter; de verschillende manieren waarop Michiel is afgebeeld en allerlei Ruyteralia, gevolg van een steeds groter wordende hel denverering. 1 Michiel de Ruyter MIDDELBURG - Soms kom je bij iemand op bezoek waarbij je de kamerinrichting met één woord kan omschrijven: Kitsch. Maar het is niet meer gênant om van kitsch te houden, het werd zelfs tot 'camp' verheven waar mee het begrip kunst een nieu we laag erbij kreeg. Het inspireerde de Middelburgse Jantien van de Kraats in ieder geval tot de creatie van haar inte rieursettings 'Spaans Cliché Olé' en 'Beestachtig Belgisch', voor haar eindexamenproject textiel- vorming van de Gerrit Rietveld academie, waarmee zij tot en met 7 september exposeert in de ex positieruimte van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Belangrijkste kenmerk van kitsch is overdaad. En dat met dit 'teveel' het eind zoek is onder vond Jan tien met het maken van haar eerste interieursetting 'Spaans Cliché Olé'. Ze ging er zo in op dat anderen haar moesten overtuigen dat het interieur nu écht af was. Inspiratiebron wa ren de Zuid- Europese, vrolijk gekleurde, kapotte tegeltableaus waartussen de mooiste bloemen groeien. "De kapotte tegels inspi reerde me tot het maken van een kompleet feestservies dat bestaat uit scherven, stukjes glas en mo- zaiëkstenen. Ik gooide bestaande bordjes en schaaltjes kapot, de coreerde de stukken overmatig en plakte ze weer aan elkaar waardoor verassende nieuwe bakjes en bordjes onstonden. La ter bedacht ik dat de Spaanse kunstenaar Gaudi ook in de weer was geweest met scherven en mo- zaiëk. Nu kon ik er weer een hele boel dingen bij gaan halen, zoals Spaanse danseressen en toread- Beestachtig Belgische interieursetting van Jantien van de Kraats ors met hun felle, met goudband gedecoreerde pakken." Daar bleef het niet bij. Jantien schil derde portretten van Spaanse dansers en danseressen met over dadige lijsten, een smeedijzeren paraplubak werd omgetoverd tot een ornament om een oude spie gel, een werkend fonteintje met daarop weer twee Spaanse dan sers, de muur en vloer werden aangepast met gedessineerd be hang en papier, plantenbakken werden omlijst met zelfgegoten en beschilderde tegeltjes. Er is geen stukje materiaal van het in terieur dat niet door de handen van Jantien gegaan is. "Ik maak alles van wat ik vind op rommel markten en andere goedkope ma terialen. Zo heb ik met bestaande clichés iets nieuws gecreeërd en toch blijft er iets van nostalgie over." Met de interieursettings heeft Jantien van de Kraats door mate riaalgebruik, decoraties en kleur gebruik de sfeer uit die landen willen pakken. Voor het 'Beest achtig Belgisch' bezocht ze hui zen en hotels in België en kwam tot de conclusie dat Belgisch kitsch toch weer anders dan Ne derlands kitsch. "Nederlandse, onbewuste, kitsch zie je vooral in de eenvoudige rijtjeswoning. Bel gische kitsch tref je juist in bete re milieus aan. Niet zo zeer goed koop maar de protserigheid van voorwerpen. Hoe meer hoe be ter." Het pluche- en teddyma- triaal doet vooral denken aan de Belgische madammen die met hun schoothondjes paraderen langs de boulevarde en straten in de Belgische steden. Ook de sans everia ontbreekt niet in dit inte rieur. Gezien de enorme grootte van haar creaties was Jantien blij te kunnen exposeren in de exposi tieruimte van de bibliotheek. Het is nóg een probleem waar de inte rieursettings ondergebracht moeten woren als de tentoonstel ling afgelopen is. Gelukkig wil een galerie in Amsterdam een aantal attributen in de collectie opnemen. GOES - Het Oosterschelde Col lege begint met ingang van het nieuwe cursusseizoen aan een nieuwe wervingscampagne voor haar alfabetiseringspro ject. In Goes, Tholen, Zierikzee, Vlissingen en Middelburg kun nen volwassenen die moeite hebben met lezen, schrijven, re kenen terecht om dat te verbe teren. De kosten voor deelname zijn laag en mensen die mee willen doen, maar oppas nodig hebben, kunnen daarvoor ook nog een vergoeding krijgen. Jan Capello, directeur Volwas seneneducatie bij het Ooster schelde College, verklaart het waarom van deze campagne. „Vanaf 1980 doen wij al aan al fabetisering. Ik heb het dan niet over de buitenlanders die bij ons Nederlands komen leren, maar om Nederlandse volwassenen die om een of andere reden het lezen, schrijven en vaak ook re kenen niet goed beheersen. De laatste jaren is echter de belang stelling afgenomen. Door de fu sie met het Educatief Centrum Walcheren en interne reorgani satie is het mogelijk om op vijf plaatsen een zogenaamde lees- en schrijfgroep aan te bieden. Dit is een kleine groep waarin, op een aan volwassenen aange paste wijze, het lees en schrijfni- veau wordt verbeterd." In september beginnen deze groepen. Rekenen gebeurt in aparte groepen en is gericht op rekenen in de dagelijkse prak tijk en varieert van rekenen, me ten en wegen tot het werken met een rekenmachientje. Op de vraag of alfabetiserings- werk nog altijd nodig is, heeft Capello een duidelijk antwoord: „Zonder meer. Telkens blijkt dat veel volwassenen door aller lei oorzaken het lezen en schrij ven onvoldoende beheersen. Ook al hebben ze op school geze ten. Het punt is dat je dingen verleert als je het niet gebruikt. Als je van school komt en je gaat werken waarbij je niet hoeft te schrijven en je doet dat ook thuis niet, dan verdwijnt in de loop der jaren als het ware je vaardigheid. Op het moment dat je het dan weer nodig hebt voor ander werk of door omstandig heden thuis, kom je te kort. Mensen gaan dan soms allerlei foefjes bedenken om het pro bleem te vermijden. Ze spannen anderen voor hun karretje, pro beren alles mondeling te regelen of hoe dan ook. Niet slim na tuurlijk, want je wordt alleen maar meer afhankelijk. Wij zeg gen dan 'leer het'. In zo'n groep gaat het er ongedwongen aan toe. Iedereen kampt met onge veer hetzelfde en in een mum van tijd voel je dat je vooruit gaat. Het opent ook weer allerlei nieuwe mogeüjkheden. Leren heeft een heel andere betekenis gekregen dan het had in de tijd dat men zelf op school zat." Meedoen in een lees en schrijf groep kost slechts 100,- voor een heel jaar. Er zijn groepen overdag en 's avonds. De groep komt wekelijks één keer bij el kaar. Wie ingeschreven staat kan ook mee doen aan de extra's die het Oosterschelde College aanbiedt, zoals korte cursussen, excursies enz. Wie belangstelling heeft en meer informatie wil of zich wil aan melden, kan bellen naar het Oosterschelde College in Goes. Het beste kan men naar Jan Ca pello vragen. Het nummer is (0113) 23 11 70. EXPOSITIES - Tot eind van het jaar is bij de Delta-expo een tentonstelling te zien over Intergraal Rivierbeleid die in de lop van 1996 gereed komt. Te zien zijn de authentieke ma terialen die vroeger bij waterwerken rond de Grote Rivieren zijn ingezet. Te zien zijn o.a. een bulldozer uit 1951, kleine locomotief met kipkarren uit 1955, een dragline uit 1959 en een heistelling uit 1922. TEKENEN - Stichting Oranjezon organiseert op 29 en 29 augustus een tweedaagse workshop tekenen, schilderen en aquarelleren, het onderwerp is portret. Cursisten kiezen zelf de techniek. Aanmelding tel: 0118-581507 PAPIAMENTU - De stichting voor Surinamers, Antillianen, Arubanen en Molukkers organiseren 13 weken lang een cur sus Papiamentu in Zeeland. De cursusplaats is Middelburg. Meer informatie tel. 638070. PUZZELRIT - Motor en autoclub 'Scheldeschouwen' orga niseert zaterdag 24 augustus een fietspuzzeltocht voo het hele gezin. Via een eenvoudige routebeschrijving, afgewis seld met vragen en opdrachten gaat de route over binnenwe gen en fietspaden. Inschrijven tussen 13.00 - 14.00 uur bij café-restaurant De Golfbaan aan de Burg. van Woelderen- laan 5 in Vlissingen. TRIATHLON - In Zoutelande vindt op zaterdag 24 august- sus de 6e Zomid Triathlon plaats op het Westerstrand. De versehilldende onderdelen zijn 750 meter zwemmen in zee, 28 km fietsen in en rondom Zputelande en 8,5 km lopen over de boulevarde. Voor de jeugd zijn de afstanden resp. 250 me ter, 9,5 km en 2,8 km. De start is om 19.15 uur. Meer infor matie Lein Lievense tel. 0118 - 561473. ZEEUWSE VOLKSUNIVERSITEIT - In Middelburg start de Zeeuwse Volksuniversiteit met de volgende curssussen: Advanced English I en II, Cambridge First Certificate, Mu seumcursus Franse meesters uit het Poesjkinmuseum in Moskou. Voor meer informatie, het gratis programmaboekje en aanmeldingen het ZVU-bureau, Spanjaardstraat 51 in Middelburg, tel. 0118-634800. Op zaterdag 31 augustus is er een informatiemiddag in de Zeeuwse Biobliotheek in Mid delburg van 10.00 - 13.00uur. ZEILEN - In Zeeland woonachtige gehandicapten kunnen op zatererdag 31 en zondag 1 september bezien of de zeil- sport voor hun uitvoerbaar is. Dan organiseert de Zeeuwse sportraad en watersportvereniging Wolphaartsdijk een zeil- weekend voor mensen met een lichamelijke handicap in de jachthaven van Wolphaartsdijk.Er wordt gezeild in B.M. zeilboten. Deze boten zijn ruim, open en vooral stabiel. Ook rolstoelgebruikers kunnen aan het zeilweekend meedoen. Er is voldoende begeleiding om op een goede en prettige wijze kennis te maken met de zeilsport. Aanmelding en informatie bij de Zeeuwse Sportraad, Marieke van der Kroft tel. 0118 - 640700. SNUFFELMARKT - Muziekvereniging Vlijt en Volharding houdt zaterdag 24 augustus vanaf 09.00uur haar jaarlijkse snuffelmarkt in en om De Blazer aan de Ritthemsestraat in Oost-Souburg. De markt is georganiseerd ten bate van het instrumentenfonds. VAN ZOET NAAR ZOUT - In de Manteling tussen Domburg en Oostkapelle ligt kastreel Westenhove en het Zeeuws Bio logisch museum. Deze plek ademt de sfeer van de geschiede nis van Floris V tot de renovatie van het park van nu. Op woensdag 28 augustus organiseert het Zeeuws Biologisch museum in dit gebied de rondleiding 'Van zoet naar zout'. Aanmelden Zeeuws Biologisch Museum tel. 0118-582620. OPEN DAG - Het Activiteietn Centrum Middelburg is be stemd voor mensen uit Middelburg en omgeving die uitke ringsgerechtigd zijn, o.a. werklozen, arbeidsongeschikten, lichamelijk gehandicapten en vrouwen vanaf 50 jaar. Op donderdag 29 augustus is er een open middag van het ACM in de Vrijlandstraat 51 in Middelburg en begint om 13.30uur. Er is informatie over het nieuwe seizoen, activitei ten enz. BABYMASSAGE - Voor alle lieve en soms lastige, rustige en onrustige, makkelijke en veel aandacht vragende babies van 1 tot en met 12 maanden en hun vader of moeder, houdt Didi van Loon -biodynamisch therapeut- weer een cursus baby massage. Start op 18 september. Leren begrijpen van de li chaamstaal van uw baby. Inlichtingen kunnen worden inge wonnen op het nummer 0118-625526. EXPOSITIE - De Domburgse teken- en schilderclub expo seert haar werk in galerie Het Noorderlicht aan de Noord straat 13 in Domburg. Zaterdag 24 augsutus om 16.30 uur wordt de expositie geopend. De tentoonstelling vindt plaats van 25 augustus tot en met 7 september. Jops Jacobs exposeert zijn etsen in de consistorie naast de Kapel van Hoogelande van 19 t/m 25 augustus. Dagelijks te bezoeken van 16.00-2l.OOuur. HOF POPKENS - De bewoners van de woongemeenschap van Ouderen 't Hof Popkensburg in Sint Laurens vieren eind oktober twee dagen feest. Het is dan 10 jaar geleden dat de ze woongemeeschap werd opgericht. Gezien de grote belang stelling voor de woningen worden er op dit moment twee bij gebouwd. Middelburg - In De Mug in Middelburg worden weer jazz avonden gehouden. Op dinsdag 27 augustus om 21.00 uur is er een Blind Date avond met de volgende jazzmusici. Menno Radema (piano), Theo Pik! (sax), Will Soffers (bas) en Gerrit Koger op drums. Vrijdag 6 september om 22.00 uur komt de Swin Town Jazzband. Het repertoire van deze tienjarige band is veelzijdig en bestaat onder meer iit dixieland, mainstreem, swingjazz en small Big Band werk. GOES - In Sportpunt Zeeland te Goes wordt de eerste Zeeuw se Olympiade '96 gehouden voor sporters met een handicap. Dit evenement op zaterdag 24 augustus duurt van 10.30 tot 16.30 uur en is georganiseerd door de Zeeuwse Sportraad en de NEBAS (Nederlandse Bond voor Aangepast Sporten). Tussen 10.00 en 10.30 uur wor den de deelnemers, begeleiders en genodigden ontvangen en daarna zullen ruim tweehon derd sporters onder de tonen van het muziekkorps Excelsior opmarcheren voor de opening van de eerste Zeeuwse Olym piade. Diverse sporters, waar onder de Zeeuwse topatlete Ir ma Heeren, zullen het Olym pisch vuur binnen brengen. Vervolgens zal L. Coppoolse, sportgedeputeerde van Zeeland samen met C.J. Jebbink, direc teur van de CZ-groep en hoofd sponsor van deze activiteit, de Olympische vlam ontsteken. Na deze openingsceremonie (11.15 uur) zullen de sporters zich over het sportcomplex ver spreiden om deel te nemen aan diverse takken van sport. Zoals: rolstoeltennis, zwemmen, jeu de boules, rolstoelbasketbal, roei en en andere onderdelen. De prijsuitreiking is om 16.00 uur.

Scheldebode | 1996 | | pagina 11