'Geen gesjouw met vrouwen' Circque Plume overweegt extra voorstelling Topkorfbal op Animo-velden BURO VOOR RECHTSHULP Avondje uit via VW Lampionnenoptocht Fly-in op Vlissings modelvliegveld Zeeland Nazomer Festivals met ijzersterk programma Nabestaandenwet in praktijk SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1996 309 Initiatiefnemers Oostkapelle zijn hevig teleurgesteld Triathlon VLISSINGEN - Tijdens een ontbijt op het strand in Domburg wordt overmorgen de programmakrant van de Zeeland Nazomerfestivals gepresenteerd. Deze achtste editie van de nazomerfestivals begint dit jaar op 5 september.Tot en met 12 oktober wordt er een veelzijdig programma gebracht van 11 festivals met zo'n 125 voorstellingen van film, theater, beeldende kunst en vele genres muziek. Vrouwen Subsidie Opstapconcert Jacob Cats Psalm 122 Rotterdam Amsterdam Diversen Van 23 tot en met 25 augusts Oostkapelle - Wat als een lu diek evenement op de agenda stond in Oostkapelle -een heuse wedstrijd vrouwsjouwen- is daar even zo snel vanaf ge haald. De gemeente Domburg gaf geen toerstemming voor dit ludieke gebeuren en daarom werd dit evenement afgeblazen. Een woordvoerder van de ge meente Oostkapelle maakte in een telefonisch onderhoud be kend dat dit evenement „bene den alle peil" was en dat de VW het evenement niet vond passen in de activiteitenreeks. In een brief liet de WV de ini- tiefnemers weten dat de ge meente Oostkapelle de boos doener was. Duidelijk is in elk geval dat het sjouwen van vrou wen niet doorgaat. „Waarschijnlijk zag men daar het ludieke niet van in. Dit is in Zweden bijvoorbeeld een ware volkssport. Vrouwen worden over een parcours van zo n ze ventig meter over enkele hin demissen gedragen. Er is ook een prijs aan verbonden. De eerste krijgt het aantal kilo grammen dat de vrouw weegt in liters bier uitgekeerd. Ludiek noemen we dat, maar de ge meente Domburg kijkt daar waarschijnlijk anders tegen aan. Helaas, want dit zou het begin kunnen zijn van een jaar lijks terugkerend evenement. Misschien dat nu andere ge meenten dit wel oppakken en dat daarna Domburg alsnog overstag gaat. Hier vond men het beneden peil," aldus een te- leurgestelde Jos van Broeke uit Oostkapelle. Woensdag zou dit grote spekta kel plaatsvinden op en om het voetbalveld van Oostkapelle. De VW had dit evenement niet op de agenda staan. „En dan is het al veel moeilijker om zoiets van de grond te krijgen. We vin den het best jammer," aldus Van de Broeke, die samen met Jaap Korshuize dit evenement oppoten wilde zetten. „Mis schien hebben ze op de gemeen te gedacht dat dit een zuipfes- tijn zou worden. Dat was dus nooit de bedoeling en vergeet niet dat we de deelnemers niet verplichten deel te nemen. Het zou op vrijwillige basis gaan." Korshuize en Van de Broeke hebben het altijd goed voor met Oostkapelle. Ze hebben een he le staat van dienst achter hun naam staan. „We hebben twee jaar geleden een film gemaakt over het ontstaan van de wereld en dat ontstaan vond plaats in Oostkapelle. Vijftig mensen uit het dorp werden gecharterd en deden aan het spektakel mee. Er was zelfs een echte première en champagne. Het werd een groot succes. Vorig jaar hielden we een kultureel café. Mensen ui het dorp mochten zelf meedoen en er kwamen mensen gedich ten voorlezen, vrouwen hielden een modeshow met bladeren of liepen in een jutezak rond. Het was een enorm succes. We had den gedacht met het vrouw sjouwen ook succes te hebben. Voorlopig hebben we onze plannen in de ijskast gezet komen we in het njjaaffnet een eikelbier dat we in onze eigen brouwerij bottelen. Met het op kleine schaal op de markt bren-* gen van dit bier ageren we ei genlijk tegen hyet feit dat ver schillende bieren in elk seizoen weer groots publiekelijk wordt gemaakt, terwijl eigenlijk al leen het etiket eraf gehaald wordt en er een ander wordt opgeplakt. Eerst wilden we in elk flesje een echt eikeltje doen, maar dat zou de smaak niet ten goede komen. Wie we de eerste fles zullen overhandigen van dit eikelbier? Ach, daar heb ik nu wel een idee over, maar dat komt nog wel uit." Een andere stunt die aansloeg in Oostkapelle was de kleinste triathlon van de wereld in het leven roepen. Dat gebeurde door Jaap Korshuize. „Het be klem met slechts 20 deelne mers, maar het groeide uit naar een 150 tal deelnemers. Op den duur werd het succes te groot. Met het vrouwsjouwen had het ook zo kunnen lopen." Overigesn wordt er in bepaalde gemeenten wel toestemming ge geven om met bier te mogen morsen. Zo zijn er heuse kelner races en worden er tijdens re- cretaieve wielerwedstrijden li ters bier als premies weggege ven. In de gemeente Domburg wil men het allemaal netjes houden. Het wereldvermaarde Franse Cirque Plume opent het de Na zomer Festivals met him nieuwe voorstelling 'Les Femmes' in een reusachtige circustent op het Molenwater in Middelburg. Circque Plume staat bekend om het theatraal spektakel van acro batiek, dans, mime en muziek. De groep bestaat uit veertig mensen en onstond ongeveer 12 jaar geleden in het Franse dorpje Salm - les - Bains. Musici, jong leurs, komieken en acrobaten uit de regio kwamen daar bijeen en traden afzonderlijk of in kleine groepen als straatartiesten op. De band was snel gesmeed en men besloot een show voor de mensen uit de streek te maken. Tijdens het jaarlijkse festival in Avingon in 1986 presenteerde de groep hun eerste show dat in sloeg als een bom. In één klap was Cirque Plume een interna tionaal begrip. Alleen uiterlijk heeft Circque Plume banden met het traditionele circus. Inhoude lijk en artistiek is het daar mij lenver vanaf gaan staan. De nieuwe show beweegt zich voortdurend tussen breekbaar heid en kracht, tussen mannen en vrouwen. De vrouwen geven de toon aan. Zij heersen over hun rijk waarin geen behoefte is aan mannen. Met hun soepele licha men halen zij de meest kunstzin nige trucs uit. De mannen probe ren op hun beurt de vrouwen te imponeren en laten zien dat zij ook het een en ander in hun mars hebben. Zo ontwikkelt zich een magisch spel van willen beha gen, lol maken, elkaar aantrek ken en afstoten, kortom een af spiegeling van het leven. De spe ciaal gecomponeerde muziek die het midden houdt tussen klas siek, rock en blues is gëent op de acts die geboden worden. De gemeente Middelburg gaf Cirque Plume deze week een subsidie van 45.006 gulden. Daarnaast stelde het college ook nog een garantiesubsidie be schikbaar van ruim 22.000 dui zend gulden voor de kosten die moeten worden gemaakt voor het verharden van het terrein. Van de 10.000 kaarten zijn er nog maar 1800 over. Overwogen wordt om een extra voorstelling in te lassen. Beeldende kunstenaars trekken met een karavaan door Zeeland. Zij zullen ieder een schaftwagen transformeren tot een museum. Deze rijdende expositieruimtes vertrekken vanaf de markt in Goes en zullen later ook Vlissin- gen en Middelburg aandoen. In het Poduim 't Beest Beest in Goes wordt het literatuurfestival 'Meer dan Woorden' gehouden met film, toneel, en muziek. Zo is er onder ander een vootstelling van Els Deceukelier die het werk De Algemene Nabestaandenwet (ANW) is per 1 juli 1996 in werking getreden. Dit was op het spreekuur meteen te merken: de datum van 1 juli 1996 was bepalend voor het recht op ANW- uitkering tot 1-1-1998 ingeval van samenwonen. De heer Jan sen kwam op het spreekuur in Oostburg, omdat hij 30 juni be richt had gekregen van de Sociale Verzekeringsbank: hij moest in verband met zijn weduwnaarsuitkering, die hij sinds 1991 had, opgeven of hij op 1 juli 1996 samenwoonde. Indien dit het geval was dan zou hij toch zijn weduwnaarsuitkering mogen houden tot 1-1-1998, omdat hij in de overgangsregeling viel. Nu bleek de heer Jansen sinds enige tijd een vriendin te heb ben die permanent bij hem verbleef, maar zich nog niet offi cieel had laten inschrijven op zijn adres. Het was de bedoeling dat dit wel zou gaan gebeuren, maar nu bleek dat de heer Jan sen zijn weduwnaarsuitkering met vrijwel onmiddellijke in gang zou verspelen, indien het samenwonen na 1 juli 1996 een feit zou worden. De overgangsregeling is uitsluitend van toe passing op samenwoners die vóór 1 juli 1996 samenwonen. Voor de heer Jansen was het dus schijnbaar te laat: de Sociale Verzekeringsbank zou in de eerste plaats afgaan op de in schrijving in het bevolkingsregister. Toch zag de jurist nog wel een mogelijkheid om de zaak in dit geval in orde te brengen: indien de heer Jansen in staat zou zijn om te bewijzen dat hij feitelijk al voor 1 juli 1996 met zijn vriendin samenwoonde, zou de Sociale Verzekeringsbank op deze feitelijke situatie moeten beoordelen of het recht op uitkering, in ieder geval tot maximaal 1-1-1998, zou doorlopen (behalve wanneer de heer Jansen zou trouwen). Jansen bleek in staat om feiten aan te dragen, waaruit feitelijk samenwonen bleek: zijn vriendin had sinds enige maanden dezelfde huisarts, die diverse malen op huisbezoek was geweest. Ook bleek zij zelf geen inkomen te hebben en had de heer Jansen in haar levensonderhoud voor zien, hetgeen bleek uit allerlei betalingen die hij voor haar had gedaan. Toch zal het lang niet in alle gevallen mogelijk zijn om samenioonen aan te tonen als dit niet uit het bevolkingsregis ter blijkt. Voor nabestaanden die na 1 juli 1996 samenwonen, geldt dat zij hun uitkering in ieder geval kwijtraken en nooit meer te rugkrijgen. Na 1 januari 1998 geldt dit voor alle nabestaanden die (gaan) samenwonen. Dus ook indien de samenwoning slechts korte tijd duurt is het recht op een verkregen nabe- staandenuitkering definitief verspeeld. Uiteraard is het boven staande slechts een voorbeeld. Heeft u vragen naar aanleiding van dit artikel of andere vragen van juridische aard, dan kunt u altijd voor advies en hulp terecht op het gratis spreekuur van ons bureau: In Middelburg: Vlasmarkt 28, iedere maandagmiddag en don derdagavond, uitsluitend volgens afspraak. Afspraken maken elke werkdag tussen 9.00-12.00 uur via 0118-637120. In Vlissingen, „Open Hof", A. Gogelweg 59, iedere dinsdag 9.00-11.00 uur. De hoofdvestiging van het Bureau te Middelburg is de hele week telefonisch bereikbaar onder nummer: 0118-637120. Gitarist Jan Kuiper heeft tijdens het Festival Nieuwe Muziek de wereldpremiere van zijn compositie voor gitaar, sopraan, strijkkwar tet en rapband. Wim Riemens van theatremonoloog Jan Fabre op de planken brengt. 'Een dood normale vrouw' is de derde mo noloog die Fabre in 1994 schreef voor Deceukelier waarin hij de magische wereld van de heksen verkent en waarin de hang naar het rituele sterk tot uitdrukking komt. De tekst vormt een lang gedicht. Tijdens het Klassieke muziekfes tival van Zeeuws - Vlaanderen staat de viool centraal. De orga nisatoren willen vooral over brengen dat klassieke muziek geen doodernstige zaak is waar je alleen in strak gesteven pak met een serieus gezicht van kan genieten. Om de drempel wat te verlagen zijn er Opstapconcerten voor de geïnteresseerde bezoeker die niet regelmatig naar klassie ke muziek luistert. Ook zijn er de zogenaamde Fringe - concerten waar jonge getalenteerde musici zich kunnen presenteren aan het publiek. Het festival duurt van 7 t/m 29 september. Klassieke mu ziek is er ook op Schouwen - Duiveland en Tho- len tijdens het Kamermuziekfes tival van 6 t/m 14 september. De concerten worden gegeven in de dorpskerken. Liefhebbers van Jazz en Blues kunnen hun hart ophalen bij Jazz by the Sea in Domburg. Tijdens dit driedaags evenement van 20 t/m 22 sep tember zijn er streetparades, concerten van gerenomeerde jazzmusici en zelfs een jazzy kerkdienst. Ook in de cafés en strandpaviljoens is het swingen geblazen met live optredens. In de zak van Zuid - Beveland vindt in de nazomer de tweede editie plaats van het poppen theater Zeeland uit de Kast. Op 10 verschillende lokaties worden 25 voorstellingen gegeven. De organistie heeft zoveel mogelijk de bijzondere lokaties die er zijn in het unieke landschap van Zuid - Beveland proberen te be nutten. Zoals bij voorbeeld het oude sluizencomplex van Hans- weert en Fort Ellewoutsdijk. Be zoekers kunnen van voorstelling naar voorstelling per boot over het kanaal door Zuid - beveland en met de old - timerbus, stoom trein en fiets. Stichting Oranjezon biedt deze maanden een programma van excursies en lezingen. Deelne mers worden al wandelend en fietsend onderhouden over on vermoede Zeeuwse zaken. Zo geeft drs. J.C.A. Luijten verbon den aan de faculteit der Letteren Utrecht in de Nederlands Her vormde Kerk in Oostkappelle een lezing over de unieke Cats- collectie die jarenlang deel uit maakte van de bibliotheek van Huize Overduin in Oostkapelle. Het filmfestival in Vlissingen en Middelburg laat van 26 septem ber tot 5 oktober de niewe films en avantpremieres zien in een omlijsting van talkshows, we reldmuziek en bijprogramma's. Volop aandacht is er voor de kor- tefilm en jong talent kan zich presenteren. Het thema is dit jaar Spanje Het Festival Nieuwe Muziek in de Kloveniersdoelen in Middel burg beleeft alweer de 20e editie. Op het programma staan dit jaar premieres en wereldpremieres van onder andere gitarist Jan Kuiper en het Willem Breuker KoUèktief. Ook is er een hommage aan de componisten Toru Takemitsu en Ton de Leeuw die dit jaar overle den. Traditiegetrouw worden de Zee land Nazomer Festivals afgeslo ten in de Grote Kerk in Veere. Het Willem Breuker Kollektief en het Koór Nieuwe Muziek voe ren op vrijdag 11 en zaterdag 12 oktober Psalm 122 uit. Deze nieuwe compositie van Willem Breuker werd geschreven in op dracht van de Prof. Dr. G. van der Leeuw - Stichting, een ont moetingscentrum van kerk en kunst. Psalm 122 is een pel grimslied dat Jeruzalem roemt als huis Jaweh waar vrede heerst. VLISSINGEN - Bij de VW/ANWB Vlissingen, VW Oostkapelle en de VW Zoute- lande is het mogelijk kaarten te reserveren voor concerten (pop en klassiek) en theatervoorstel lingen in het hele land. Annule ren is in principe niet mogelijk. Maandag tot en met zaterdag tussen 9 en 17 uur informeren de VV's graag over de verschil lende mogelijkheden. De reserveringskosten bedra gen 3,50 gulden tot vijf piek per persoon en een gulden commu nicatiekosten per boeking. D eklant krijgt dan een voucher mee, waarmee bij de kassa van het theater de toegangskaarten kunnen worden opgehaald. Te lefonisch reserveren is niet mo gelijk. Bestellingen dienen kon- tant te worden afgerekend. Evenementen die op de agenda staan met de data zijn: 5-10 Taptoe in Ahoy 18-10 tot en met 30/11 Herman van Veen 5 tot en met 29/9 nWQest Side Story 2-2-97 Sleeping Beauty 17-8 Digital Overdose, house party 23 tot en met 25-8 Formule I Grand Prix in België 1314-9 Sclagerfestival Kerk- rade 22-9 Sugar Lee Hooper, kaats heuvel 15 tot en met 18.8 Flevo Totaal Festival 15-9 Metallica inclusief bus Pa rijs Oost Souburg - In het kader van de voorbereiding op de korfbalcompetitie wordt van vrijdag 23 augustus tot en met zondag 25 augustus een oefen campagne gehouden op het korfbalveld van KV Animo in Oost-Souburg. Tijdens dit weekend zullen naast Zeeuwse teams ook enke le landelijke topteams hun oe fenprogramma afronden op de Souburgse korfbalvelden. Bijzonder is de aanwezigheid van DKOD uit Heelsum en Dee- tos uit Dordrecht. Beide vereni gingen hebben een grote naam op korfbalgebied die zelfs in ternationaal is. De Zeeuwse korfballer Dennis Vorhart heeft DKOD met in gang van dit seizoen verruilt voor Deetos en speelt in Oost Souburg tegen zijn oude team. Vrijdag 23 augustus, aanvang 20.15 uur, zijn de navolgende wedstrijden vastgesteld: DKOD 1-Deetos 1, DKOD 2- Deetos 2. De erstegnoemde wedstrijd wordt geleid door Hans van Gastel uit Maassluis. De strijd tussen de reserveteams staat onder leiding van Martin Koole uit Oost Souburg. Zaterdag wordt een groot oe- fentoernooi gehouden, dat om 10.30 uur begint. De laatste wedstrijd zal omstreeks 16.10 uur afgelopen zijn. In de hoofd poule komen de volgende ver enigingen uit: DKOD, De Meer- vogels, ADO en Animo. Verder is er een groot aantal Zeeuwse deelnemers zoals All Ready, At las, BKC, Luctor, ONDO, Julia na, Swift, Stormvogels, Togo, Zaamslag en Zuidwesters. Het weekend wordt op zondag 25 augustus afgesloten met de wedstrijden tussen de eerste en tweede teams van DKOD en Sparta Nijkerk. De aanvangs tijden zijn: 12.30 uur: DKOD 2- Sparta Nijkerk 2, 14.00 uur: DKOD 1-Soarta Nijker 1. Om de competitie goed besla gen ten ijs te komen neemt Ani mo 1, 2 en 3 deel aan het Alba- trostoernooi in Zwijndrecht. Op 24 augustus er dan de Zeeuwse oefendag en voor 29 augustus staan de wedstrijden: Animo 1- Tjoba 1 (20.00 uur), en Animo 2-Tjoba 2 (aanvang 18.45 uurt) op het programma. 16-10 René Froger, Arnhem 5-10 André Hazes, Sporthal Baskenburg 17-8 Reggae Sundance in Eind hoven 14/15-11 Chippendales Den Haag 22 tot en met 31-8 Taptoe Breda 6-9 Dicke Dale Tilburg 10-12 Backstreet Boys Gronin gen 27-10 Starriders Country artie stengala in Kaatsheuvel 23-24-8 Pukkelpop in Hasselt. Inlichtingen: VVV/ANWB Vlis singen, Niuewendijk 15, Vlkiss- ingen, telefoon: 0118- 412345/4199275 VVV in Oostkapelle, Duinweg 2a, telefoon: 0118--582910 VVV Zoutelande, Ooststraat 19, telfoon: 0118-561364. ZOMERFEEST - De stichting MAE-UKU organiseert op zater dag 17 augustus een Midzomerfeest in de Prins Hendrikstraat in Oost-Souburg. Het feest begint om 08.30uur met een ontbijt voor kinderen. Van 10.00uur tot 17.00uur is er Pasar Ambon met een kraampjesmarkt en een vrijmarkt. Verder is er een onder meer een voetbaltoernooi, een tienkamp en podiumoptredens, 's Avonds is er bingo en live optredens met Molukse muziek, Soul, Funk en Reggae. BRIDGE - De Honte start op 10 september een middagcursus bridge voor beginners. Op 11 september is er een avondcursus. Ook bridgers die hun kennis willen opfrissen kunnen hier te recht. Beide cursussen worden één maal per week gegeven in de Orangerie aan de Koudekerkseweg 2 (bij de watertoren) in Vlis singen. Voor meer informatie: tel. 464661 of 411207 EXPRESSIE - Het vrouwentherapiecentrum Artemis begint op 23 september de cursus Beweging en Expressie. Vrouwen kun nen dan opnieuw ontdekken welke beweging bij hun eigen lijf past en welke vormen van beweging zij prettig vinden. De cursus wordt gegeven door een bewegingsagoge en een maatschappelijk werkende. Meer informatie: Artemis Middelburg, tel. 642979 DANSAVOND - In het Arsenaal Theater in Vlissingen kan er op 17 augustus gedanst worden. De dansavond wordt georganiseerd door de Algemene Danssport Vereniging Zeeland. Entree voor leden is gratis, introducés betalen vijf gulden. De zaal gaat open om 19.30 uur. Kaarten bestellen bij De Gulle Gever, Arsenaal Theater, VW-Vlissingen of Good Times. INTERCULTUREEL - Het Juliana Welzijn Fonds heeft aan de stichting Welzijn Ouderen Platteland Walcheren in Domburg een bijdrage toegekend van 12.000 gulden. Deze bijdrage is be doeld om een aantal pannensets voor de warme maaltijdvoorzie ning aan te schaffen. EXPOSTIES - Van 11 t/m 18 augustus exposeert Mirjam van Beekum uit Bennekom met haar schilderijen en beelden in de consistorie naast de Kapel van Hoogelande. De expostie van naakten en landscahppen is dagelijks te bezoeken van 13.00 - 17.00uur. De Middelburgse kunstenaar Juul Kortekaas expo seert nog tot 18 augustus in de Kapel van Hoogelande met schil derijen en objecten met als thema de spiritualiteit van de plant. Dageüjks te bezoeken van 13.00 - 17.00uur. Jantien van de Kraats exposeert t/m 7 september met haar inte rieursettings Spaans Cliché, Olé - Beestachtig Belgisch in de Ex positieruimte van de Zeeuwse Bibliotheek. BEWEGINGSLEER - In de week van 2 september kunnen men sen die aan de slag willen om hun eigen gezondheid te verbeteren de gratis introduktielessen Chinese Bewegingsleer volgen. Vijftig plussers kunnen maandag om 09.00uur en donderdag ll.OOuur terecht in het gebouw aan de Molstraat in Middelburg. De lessen voor 16 jaar en ouder worden gegeven in De Ruimte, Heren gracht 54 in Middelburg. Maandag om 18.30uur en donderdag om 19.30uur. Of in het Centrum Namaskara in Kapelle. Deze les is dinsdag om 20.00uur. Meer informatie: Mieke Rep, tel. 636054. MINICONCERT - In het kader van het Lange Jan Project geven organist René Molenaar en dwarsfluitiste Ariënne Molenaar op 8 augustus een miniconcert in de Koorkerk in het Abdijcomplex. Aanvang 15.00uur. FIETSTOCHT - Op 20 en 26 augustus organiseert Stichting Educatief Toerisme Zeeland Oranjezon fietstochten langs de Landgoederen en Buitens in de Manteling. De tocht duurt van 19.00uur tot 21.00uur. Bij de landgoederen die op de route liggen vertelt een gids over de geschiedenis van de landhuizen en de flo ra en fauna in de omgeving. Deelname kost 5 gulden, kinderen tot 12 jaar gratis. Kaartverkoop bij VW Domburg en Oostkapel le en Toeristisch centrum Oranjezon. PRESTATIELOOP - Iedereen die van lopen houdt kan op vrij dag 16 augustus meedoen met de prestatieloop over 2.5, 5, 10 en 15 kilometer. Inschrijven vanaf 18.30 in wijkgebouw 'De Schuur' in de Middelburgsestraat 113 in Oost-Souburg. Deelname kost 2 gulden. BORSTVOEDING - In Middelburg worden na een korte zomer stop de informatiebijeenkomsten over borstvoeding weer hervat. De eerstvolgende is op woensdag 21 augustus om 20.00uur aan de Jacob Catsstraat 62. Meer informatie tel. 593156. ORGELCONCERTEN - Op vrijdag 16 augustus geeft Katrien Koeijvoets uit Roosendaal en middagconcert in de Sint Jacobs- kerk in Vlissingen. Aanvang 12.00uur.Panfluitist Fred Mann en organist Martin Mans geven woensdag 21 augustus een concert in de Koorkerk (naast de Nieuwe Kerk) in Middelburg. Zij spe len geestelijke liederen en klassieke werken die door de concert gevers zelf zijn bewerkt. Martin Mans speelt ook enkele van zijn improvisaties. ZANGKOOR - De Ontario Christian Music Assembly (O.C.M.A.)uit Canada geeft donderdag 22 augustus om 19.30uur een concert in de Nieuwe Kerk.Het gemengd koor van 80 stem men bestaat voor 95% uit Nederlandse emigranten en hun kin deren en kleinkinderen. DOMBURG - Op donderdag 15 augustus organiseert de evene mentencommissie „Domburg Aktief" een grootse lampionop tocht met verkleden. De start is om 20.30 uur vanaf het parkeer terrein van de WV aan de Roosjesweg, waarna de optocht door het dorp trekt. Een jury zal uit de mooiste en origineelste creaties de 10 beste kiezen. Zij krijgen een kleine prijs. De optocht wordt vergezeld door het muziekkorps Voorwaarts uit Koudekerke. De lampionoptocht grijpt terug op een lange traditie die al van voor de oorlog dateert. Initiatiefnemer toen was de sociëteit Luc tor et Emergo. De families die in Domburg logeerden, namen van thuis spullen mee die ze voor de optocht konden gebruiken. De optocht was voorbehouden aan de elite die Domburg in die tijd bevolkte. Dat is nu gelukkig veranderd. Iedereen kan er aan meedoen. De deelnemers kunnen zich alleen of met groepen in schrijven, of per hotel, camping, vereniging, straat etc. Het maakt niet uit of men zich lopend, fietsend, steppend op roller skates of voortgetrokken op een boerenwagen met tractor, voort beweegt. Belangrijk is wel dat de creaties van originaliteit getui gen. Een driekoppige jury zal de beste eruit kiezen. Maar ook als men alleen met lampion mee wil lopen is men welkom. Opstellen gebeurt tussen 20.00 en 20.30uur op het parkeerterrein van de WV Domburg aan de Roosjesweg. Dan vindt ook de ju rering plaats, waarna de stoet zich met de muziek in beweging zet. Rond 21.45 uur vindt de prijsuitreiking plaats op het bor des van het gemeentehuis. VLISSINGEN - Op het model vliegveld aan de Duitslandweg in het Vlissingse Sloegebied wemelt het op zaterdag 24 en zondag 25 augustus van de heli kopters, motorvliegtuigen, elec- trokisten en 'gewone zweef vliegtuigen'. Alles radiogra fisch bestuurd en vliegtuigen in diverse uitvoeringen en afme tingen. Van perfect schaalmo del tot een vliegende plank en alles wat daar tussen zit. Uit het hele land komen de model vliegers naar Vlissingen. Het evenement, dat in model- vliegerskringen steevast de naam Fly-in heeft, is bedoeld om een groter publiek te laten kennismaken met de model vliegsport. „Aan de andere kant is het voor de vliegers een prima gelegenheid om onderlinge con tacten te verstevigen en boven dien kun je veel van elkaar le ren", zegt Nico van Kooten, die namens de Vlissingse model vliegclub Delta het evenement organiseert. Dat het een evene ment is voor gevorderde model vliegers bestrijdt Nico. „Ieder een die een modelvliegtuig en een zender heeft is welkom en wie ervaring tekort komt en toch graag wil vliegen vliegt onder begeleiding", verzekert hij. „Zoiets gaat hier vanzelf. Je vraagt gewoon of iemand je even wilt helpen. Nooit een pro bleem". Het modelvliegveld waar de Fly-in wordt gehouden geldt als een veld waar de meeste vlie gers graag naar toe gaan. „We hebben de ruimte en niemand heeft overlast". Niettemin wordt het terrein voor het pu bliek afgezet om eventuele be schadigingen aan de toch vaak prijzige modellen te voorko men. „Een kindervoet is vlug verplaatst en het zal niet de eer ste keer zijn dat er een vleugel onder een voetje terecht komt", weet Nico uit ervaring. „Aan de andere kant moet er natuurlijk ook een stuk veiligheid voor de mensen worden ingebouwd". Wie wil kijken is uiteraard wel kom. Het evenement begint za terdag 24 augustus om twaalf uur 's middags. De daarop vol gende dag wordt er vanaf 'kof fietijd' weer gevolgen en zijn er net als op zaterdag diverse de monstraties. In een grote tent met een uitgebreide catering zijn de natjes en de droogjes verkrijgbaar.

Scheldebode | 1996 | | pagina 9