De Stormvogel viert 25-jarig jubileum Tussentijdse toets via CBR SC API NO TRAPT AF! rsrai Beachvolleybaltoernooi Zoutelande Lokvruchten cv Jo De Merelhoeve" Met Open Nederlands kampioenschap langebaan zwemmen Contactavond voedselallergie Lands wijs.... Turnseizoen gaat van start adidas af-rmm Tweede folkloristische dag Partycentrum-restaurant Experiment Jaagpad Kamprechters Reebok CAUI SCHOENEN KLEDING SPORT Kampen Langeweg 3 Nw. St.-Joosland Tel.: 0118-601408 DE SCHELDEBODE 102e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG MARIEKERKE MIDDELBURG EN VEERE TOTALE OPLAGE: 47.700 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN, TEL: 0118-442720. WOENSDAG M V 301 14 AUGUSTUS 1996 ZOUTELANDE Op zaterdag 17 augustus wordt bij strand paviljoen 'De Branding' in Zou telande voor de zesde keer het Beachvolleybaltoernooi gehou den. Ongeveer 100 teams uit Nederland en daarbuiten zullen op regionaal en nationaal ni veau strijden om de hoogste plaats. Vorig jaar gaven de be- achvolleyballers van Atlanta, Michel Everaert en Sander Mulder, een demonstratiewed strijd. Of ze dit jaar weer ko men is nog onzeker. Overgewaaid van de stranden van Califomië en Brazilië wordt al enige jaren onder auspiciën van de Nederlandse Volleybal Michel Everaert demonstreerde vorig jaar zijn kunsten tijdens het beachvolleybaltoernooi, Everaert werd weer Nederlands kampioen. De organisatie ver wacht dit jaar ongeveer 100 teams. Bond het Nederlands Kampioen schap Beach Volleybal georgani seerd. De Zeeuwse inbreng in dit kampioenschap is ieder jaar ruimschoots aanwezig. Het geeft aan dat er in Zeeland op hoog ni veau wordt gespeeld. Vooral op de stranden van Dishoek, Valke- nisse en Vrouwenpolder is Beach Volleybal bijzonder populair. De nog vrij jonge sport is in zeer korte tijd uitgegroeid tot een se rieuze tak van sport. Op de Olympische Spelen in Atlanta, waar Nederland met twee teams aan deelnam, was beach volley bal al als demonstratiesport op genomen in het programma. Het lijkt een variant op het zaal volleybal waar 6 tegen 6 wordt gespeeld. Maar door het verschil in het aantal spelers, 2 tegen 2 of 3 tegen 3, het zand en de weer somstandigheden, vereist Beach Volleybal andere technieken. Volgens de spelers staat deze sport dan ook op zichzelf. Tijdens het grote toernooi in Zoutelande zullen de Ameri kaanse broers Ted en Garret Wallace uit Califomië en de Rus Wladek Mogilewski hun op wachting maken. The Wallace Brothers' spelen al jaren samen op de stranden van Santa Moni ca waar het Beach Volley zo'n beetje is uitgevonden. Ze nemen het op tegen de Nederlandse 2 te gen 2 toppers zoals Rinie Bou- tens en Quinten van de Vrie, Ti- mo Dijkgraaf en Timco Lokerse of Peter Verburg en Joop Dees. Wladek Mogilewski, spelend voor Oikos in Roermond, zal sa men met Gert-Jan Metsemakers een van de kanshebbers zijn. Wladek kwam uit voor CSK Moskou en speelde ook bij Moers in Duitsland. Bij de dames star ten Elles de Laat en Bregje Bre- kelmans uit Vught en Emma Nendissa en José Vemooy van Donki Shot als favoriet. Het toernooi begint 's morgens om tien uur en de finales zullen rond vier uur 's middags plaatsvinden. Vlissingen - Zwemsportvereniging de Stormvogel in Vlissingen bestaat dit jaar 25 jaar. Het jubileum zal worden opgeluisterd met een bijzonder evenement: het Open Nederlands Kampioenschap langebaan- zwemmen. Dit topevenement wordt gehouden op zon dag 1 september in het Kanaal door Walcheren met start en finish bij het Botenhuis van het Maritiem In stituut De Ruijter, nabij de Keersluis in Vlissingen. De organisatie verwacht zo'n 150 deelnemers, waar onder alle Nederlandse toppers. Rond de honderd vrij willigers moeten de wedstrijd in goede banen leiden. De langebaanwedstrijden over 5 kilometer beginnen 's mor gens om 11.45 uur. Als eerste starten de mannen vrije slag, vervolgens de vrouwen vrije slag, dan weer de mannen schoolslag en dan de vrouwen schoolslag. De jeugd tot 15 jaar komt als laatste categorie aan bod en zwemt in een aparte categorie op de 3000 meter vrije slag. Zoals alle langebaanwedstrij den wordt het NK afgesloten met een prestatietocht voor liefhebbers. Het is overigens de eerste keer dat het NK langebaan zwem men een open karakter heeft en dat houdt tevens in dat er ook buitenlanders aan het vertrek mogen komen. Voor de Koninklijke Neder landse Zwem Bond, de KNZB, onder wiens auspiciën dit kampioenschap plaatsvindt, is dit een experiment. Ze kunnen daarom moeilijk inschatten hoeveel deelnemers er precies Oost Souburg - Dinsdag 20 au gustus houdt de Nederlandse voedselallergie Stichting een contactavond. Het thema is baby's en voedse lallergie. De bedoeling is om er varingen uit te wisselen met ou ders die kleine kinderen hebben en allergisch zijn voor bepaalde voedingsmiddelen. De bijeenkomst wpordt gfehou- den in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. De aanvang is 20.00 uur. Aanmelden kan bij N. Eelman, telefoon 0118- 642799 of A. de Leeuwen, tele foon 0118-468294. zullen komen. „Dat maakt het er voor ons ook niet makkelij ker op", zegt Wim Buijs, voor zitter van De Stormvogel. „Omdat we elk jaar de tradi tionele Kanaalrace organise ren hebben we natuurlijk wel ervaring maar bij zo'n NK komt toch nog wat meer kij ken." De Kanaalrace waarover Buijs het heeft is een van de 20 lan gebaanwedstrijden van het landelijke circuit. Daarvan zijn er al zes in Zeeland, zoals de Krekenrace van Terneuzen, de Havenwedstrijden van Breskens en de Braakmanrace. Elk jaar doet de hele Neder landse top van het langebaan- zwemmen aan de traditionele Kanaalrace mee. Dat heeft er mede toe bijgedragen dat de KNZB de Stormvogel heeft gevraagd het NK te organise ren. Onder de deelnemers weet Buijs al een aantal Nederland se toppers te melden die ook op internationaal niveau mee kunnen, zoals Hans van Hoorn, Karin Stein, Lesley Voorn en Edith van Dijk. Ook de Zeeuwen Melanie Bos en Carolien Demilliano doen mee. Volgens Wim Buijs is het kanaal een prachtig parcours. De zwemsportvereniging viert een groots jubileum met Nederlands kampioenschap langebaan zwemmen. Op de foto trotse leden van de Vlissingse zwemclub. foto piet davidse De wedstrijd is prima te vol gen omdat het Jaagpad langs de hele route ligt. Een deel van de wedstrijd is zelfs aan twee kanten goed te volgen. We zor gen er ook voor dat de zwem mers zo dicht mogelijk langs de kant zwemmen. Het lange- baanzwemmen is een aparte sport in de zwemwereld en lang niet door iedere zwem mer geliefd. Dat ligt vooral aan de verschillen tussen bin nen- en buitenzwemmen. Wim Buijs: „Ja, in zo'n bin- O N _0> leder land heeft zo zijn speciale sport of bezigheid die per definitie alleen daar goed beoefend kan worden, 's Lands wijs, 's lands eer heet dat. Nederland zijn Elfste dentocht, Schotland heeft zijn doedelzak, Engeland speelt cricket en in Frankrijk is jeu des boules een na tionale sport. Lang voordat wij de eerste keer naar la LLUtCULC O fJUI L. J-JU ty UKJKJ CL LI L Uu IJ U,C CCtölC ivCCi ILLILI/ LLC y> 3 douce France gingen was het spel ons bekend. Maar op die camping aan de Middellandse Zee maakten we voor het eerst echt kennis met het fenomeen. Zo 's mor gens rond tien uur reed de campingbaas een rondje in zijn auto met luidspreker en blerde: „Allo, allo, amis campeurs, vanmiddag is er een groot concours de pe- tanque.Jeu des boules dus, een van de wekelijks te rugkerende activiteiten. In het kampeerstraatje waar wij stonden werd het spel dagelijks gespeeld. Onder supervisie van een Fransman die altijd een khaki petje W droeg werden heel wat onderlinge wedstrijden ge speeld. Het kleine balletje werd weggegooid en dan met de grote metalen bollen er zo dicht mogelijk bij. 'Petje' was de specialist in spelregels en in ketsen. Hier werd niet afgepast met de voeten, nee, de centimeter kwam er aan te pas en tot op de millimeter nauwkeurig werd winst of verlies bepaald. Hij was een puur chau vinistische Fransman en jeu des boules werd per definitie al leen door Frankrijk gewonnen. Zijn dochter was met een En gelsman getrouwd. John pruimde hij wel, maar zijn nationali teit niet. Een avondje jeu des boules liep hoog op en bij lam penlicht werd het pleit beslecht. 'John Engeland' won van 'Petje Frankrijk'. Dat zat niet lekker en 'Petje' zat boven zijn glas Pastis zielig te mokken. Dat je verloor, allez, maar uitge rekend hij. En dan van zo'n 'froggy' Engelsman. Tja, hoe ver tel je op z'nfrans aan een gedesillusioneerde fransoos dat in 't leven een jeu des boules balletje soms raar kan rollen. Cameleon. nenbad heerst natuurlijk al tijd dezelfde temperatuur en het water is helder, je kunt de bodem zien. In een binnenbad zwemmen de zwemmers met open ogen om zich te oriënte ren op de zwarte lijn op de bo dem van het bad. Daardoor zwemmen ze allemaal zo mooi rechtuit. Wanneer de lijn op houdt is dat het teken om te keren. Dat is buiten wel an ders. Het donkere water geeft geen houvast. Daarom leggen we het hele traject boeien langs de baan. Buiten moet je veel meer rekening houden met temperatuurverschillen, koud water, tegenwind of zij wind. Ook kan er stroming zit ten. Je moet buiten veel meer trotseren maar dat maakt bui tenzwemmen in natuurwater ook boeiender. De zwemmers krijgen er meer zelfvertrou wen door en dat werkt weer door naar hun prestaties bin nen. Vandaar dat we zoveel mogelijk onze jeugd stimule ren in open water te zwemmen om ze dat gevoel mee te geven dat het fijn is om in natuurwa ter te zwemmen." Het langebaanzwemmen houdt voor de deelnemers ze ker risico's in. Vijf kilometer is een forse afstand. Daarom zijn de veiligheidsmaatregelen stringent. Buijs: „De proble men doen zich vooral voor bij koude omstandigheden. De minimumtemperatuur van het water moet 16 graden zijn. Laatst in juni waren er bij de Krekenrace in Terneuzen nog twintig uitvallers vanwege het koude water door het extreem koude voorjaar. Om die men sen veilig uit het water te krij gen heb je een speciale bevei- ligingsgroep nodig. Dit is te gelijk een soort reddingsbri gade van je eigen vereniging. Deze mensen staan om de zo veel meter langs het parkoers om de zwemmers in de gaten te houden die door kou of uit putting in de problemen drei gen te komen. Er zijn ook een aantal drijvende brancards beschikbaar. Gelukkig mag niet zomaar iedereen meedoen aan het langebaanzwemmen. De Bond houdt precies bij hoeveel iedere deelnemer heeft gezwommen dat jaar. Alle inschrijvingen verlopen dan ook via de Bond." Naast deze beveiligingsgroep is er ook de jurygroep, be staande uit juryleden en kamp rechters. „Niet alleen moeten de tijden van de zwemmers in de gaten worden gehouden, ook op de zwemmers zelf moet je letten", vertelt Wim Buijs. „Ze zijn namelijk aan een aan tal regels gebonden. Om te ver mijden dat ze elkaar niet per ongeluk schoppen of duwen moeten ze een bepaalde af stand van elkaar aanhouden, vooral wanneer ze elkaar pas seren. De kamprechters letten daar op. Er zijn zowel varende als meelopende kamprechters. De enige uitzondering op dat afstand houden is tijdens de start. Dat is een heel chaotisch gebeuren. Alle zwemmers lig gen dan naast elkaar in het wa ter en verdringen elkaar om een zo goed mogelijke start plaats te bemachtigen. De startlijn wordt gevormd door een lijn boven het water. Het is VLISSINGEN - Leerlingen die rijles nenten kunnen als onder deel van hun opleiding een Tussentijdse Toets (TTT) af leggen bij het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR). Deze toets wordt afge nomen door een examinator en verloopt als een officieel prak tijkexamen. De toets biedt leerlingen de mogelijkheid te ervaren wat het examen in houdt en bekend te raken met de 'examensfeer'. De examinator van het CBR beoordeelt tijdens de TTT hoe het met de rijvaardigheid van de leerling is gesteld en of de leerling al aan de eisen van het CBR voldoet. Naast de exami nator rijdt ook de instructeur mee. Zo kan na afloop geza menlijk het resultaat worden besproken. De examinator brengt een advies uit over de onderdelen waaraan de leer ling nog moet werken, zodat de rij-opleiding gericht kan worden afgemaakt. De TTT biedt ook een ander belangrijk voordeel voor de leerlingen. Indien zij tijdens de toets de bijzondere verrichtingen met goed gevolg afleggen, krijgen zij tijdens het praktijkexamen vrijstelling voor dit onderdeel. Het examen moet dan wel bin nen een termijn van een half jaar na de TTT worden afge legd. De TTT is ingesteld als onder deel van de rij-opleiding en biedt de leerling het meeste voordeel na tweederde van de rij-opleiding. De toets kan worden afgelegd voor de mo tor (categorie A) en voor de personenauto (categorie B). De prijs van de A-toets be draagt 168.60 en de B-toets 122.80. Indien voor de motor vrijstelling voor de bijzondere verrichtingen is verkregen, dan bedraagt het A-examen- tarief 168.60 in plaats van 189.20. Leerlingen moeten in het bezit zijn van een geldig theoriecertificaat en dienen die te tonen voor aanvang van de TTT. Ook zijn zij wettelijk verplicht een geldig legitima tiebewijs te laten zien. Leerlingen uit Zuid-Holland en Zeeland kunnen de TTT via hun rijschool reserveren bij het CBR regiokantoor West- Zuid in Rijswijk (070- 4130100). Ook kunnen zij hier meer in formatie krijgen over de toets. Bij de theorie-examencentra van het CBR zijn tevens fol ders verkrijgbaar. natuurlijk logisch dat wanneer het startschot klinkt er nogal wat geduwd en getrapt wordt. De jury knijpt dan wel een oogje dicht, tenzij het echt te gek wordt. De zwemmers heb ben allemaal een muts met een nummer. Bij het keerpunt in de wedstrijd, bij Abeele, noteert een jurylid deze nummers ter controle. Bij de finish worden de nummers weer opgeschre ven en de tijden op een speciaal apparaat geklokt." Omdat het kanaal door Walche ren een doorgaande scheep vaartroute is, vooral voor ple ziervaartuigen, moet de organi satie toestemming vragen aan de provincie om het kanaal ge durende bepaalde tijd af te slui ten. Tussen de wedstrijd door wordt het kanaal een half uur opengesteld om de wachtende boten door te laten. De scheep vaart wordt van de blokkade op de hoogte gesteld door pu blicaties in diverse kranten en speciale scheepvaartberichten. Middelburg - De Middel burgse turnvereniging be gint maandag 19 augustus weer met het nieuwe seizoen. Er worden allerlei technie ken aangeleerd en men kan zich er melden voor de vol gende onderdelen: peuter ouder gymnastiek vanaf an derhalf jaar, kleuter gym nastiek, jongens en/of meis jes gymnastiek, springgroe- pen, vrouwen en heren re creatiegroepen, wedstrijd- turnen jongens en meisjes en aerobic (bij voldoende belangstelling). Inlichtingen kunnen wor den ingewonnen op het tele foonnummer 0118-626018. De lessen vinden plaats in de sporthal van MTV'69 aan de Breeweg 94e in Middel burg. Voor de leeftijd tot 10 jaar wordt er in verschillen de wijken van Middelburg les gegeven. De Groenkalender L-JCH: MET ZEEUWSE LANDSCHAP De liefde van een man gaat door de maag, ten minste bij vogels is dat zo. Hoewel als je al die dikbuikige mannen op het strand ziet liggen is het wellicht bij mensen niet anders. Zonder voedsel geen kans op nakomelingen en ook geen kans om trekvet' op te slaan, voor de lan- j ge reis naar het zuiden. Liefde is bij vogels een kwestie van "betaalde liefde', liefde in natura zogezegd. Een vrouwtje accepteert pas de avan ces van een aanstaande partner, als de culinai re voorzieningen goed zijn. Bessendragende struiken spelen hierin een grote rol. Al in de - ^vroege nazomer hangen aan vele soorten strui ken allerlei vruchten. Opvallend daarbij is, dat de meeste vruch ten in één of andere roodtint voorkomen. Misschien komt dat wel omdat rood de kleur van de liefde is. Zolang vruchten groen zijn vallen ze nauwelijks op, maar zodra ze verkleuren blijken rood- tinten effectieve lokkers te zijn. In de nazomer en herfst doen zich duizenden vogels aan deze bessenweelde tegoed. Vooral in de dui nen dragen de bessendragende struwelen bij tot de schoonheid van het landschap. Alle schakeringen tussen oranje via rood tot paarsrood zijn er te vinden. Bekend is onder andere de kardi naalsmuts met zijn opvallende vruchten. De vruchten lijken door hun kleur en vorm op de bonnet van een r.k. geestelijke. Ook de massaal aanwezige oranje bessen van de duindoorn vallen op. Vooral bij vochtig weer gaan de bessen gisten en verspreiden een penetrante alcoholgeur. Het gebeurt wel dat spreeuwen en kramsvogels zich zo tegoed doen aan de gegiste bessen, dat ze in 'onbekwame' toestand onder de struiken scharrelen. Nog meer rood valt er te ontdekken aan vruchten van onder meer de mei doom, de egelantier, de hondsroos, de kamperfoelie en de lijster bes. Het mes snijdt trouwens aan twee kanten. Vruchten hebben er belang bij zoveel mogelijk gegeten te worden. Vogels dragen hierdoor bij aan de verspreiding van de zaden, die in de vruchten zitten. De zaden passeren ongeschonden het darmkanaal van de vogels. Het is zelfs zo dat sommige zaden een 'zuurbehandeling' nodig hebben om eenmaal ergens gedropt, te kunnen ontkiemen. Vogels spelen dus als kortstondige 'draagouder', een belangrijke rol in de voortplanting van planten. Lokkende reclamekleuren werpen op die manier letterlijk hun vruchten af. ADVERTENTIE BERNABEU LIGA Voetbalschoen met 12 vaste noppen. Maten 40-46. ATTACO Voetbalschoen met vaste noppen. Maten 30-46. 4 KWALITEIT GULDENS VOORDEEL Meer dan 150 winkels. Kijk in de Gouden Gids. MIDDELBURG Voor de 40e keer de wordt op 15 augustus de jaarlijkse Grote Ringrijderij te Paard gehouden wordt op het Molenwater. Er zijn voor dit evenement 211 inschrijvin gen. Er wordt gestreden in zes banen gelegen aan het Molen water tussen het parkeerterrein bij het voormalige Gasthuis tot aan de Schouwburg. De deelnemers zijn gekleed in het witte sportkostuum van de Zeeuwse Ringrijders Vereniging (Z.R.V.). Om 8.00 uur wordt er op alle banen gelijktijdig gestart met de wedstrijd. Ter informatie van het pubiiek wordt er per ge luidsinstallatie regelmatig uitleg gegeven over het ringrijden en de stand van zaken bij de diverse wedstrijdbanen. Het belangrijkste onderdeel van deze dag is natuurlijk het kampen om de Koninklijke Trofeeën en twaalf andere wissel bekers. Als eerste wisselprijs is er een bronzen beeld, beschik baar gesteld door Koningin Beatrix. De tweede prijs is een wisselbeker van Prinses Juliana en de derde prijs een wissel beker van wijlen Prinses Wilhelmina. Na de eerste 20 beurten rijden de deelnemers die 17 ringen of meer hebben getoken om de trofeeën in een grote finale over tien beurten. Om omstreeks 16.30 uur wordt gekampt tussen de best geklasseerde ringrijders uit deze grote finale. De deel nemers die niet voor de grote finale in aanmerking komen rij den in een kleine finale over 10 beurten om twee ereprijzen per baan. Voor het totaalklassement zijn drie bekers beschikbaar. Het kampen heeft plaats op baan 1 (voor de muziektent) waar de Commissie zal trachten plaatsen te reserveren voor de ge nodigden voor de prijsuitreiking, onder wie een vertegenwoor diger van de provincie Zeeland, die de Koninklijke Trofeeën zal overhandigen aan de winnaars en mevrouw S. Smitskamp, wethouder van de gemeente Middelburg, die de beker namens de gemeente Middelburg zal uitreiken. De dag wordt besloten met een feestelijke avond in de foyer van de Stadsschouwburg, waar tevens de uitslag van de beoor deling van het mooist versierde paard bekendgemaakt wordt.

Scheldebode | 1996 | | pagina 1