Graancirkels in Zeeland een attractie Miljoen 'Penneconste' als rustgevende hobby Bastiaan en Vincent Pieters naar het Jeugdwereldkampioenschap Zeilen in Polen Artistamps van Jan Verschoore Wintercolleges Genootschap SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1996 309 Bastiaaan: „Over het niveau van de deelnemers weten we heel weinig. Tijdens de Spa-Regatta in Medemblik hebben we enkele teams ontmoet die ook naar Polen gingen. We verwachten dat zeer sterke teams uit Zuid- Amerika aan de gaan deelnemen. Deze landen inves teren steeds meer in de jeugdzeilerij. Materiaal en be geleiding van de jeugd is in deze landen zeer goed ge regeld. En daarom zien we de laatste jaren steeds meer goede jeugdzeilers uit Brazilië en Argentinië komen. De Braziliaanse jeugdploeg traint al vanaf begin juni in Europa." Overstag Krachttraining Eerste John Steenbergen verdenkt de media ervan ze zelf te maken Weg of oprit Conclusie Jackpot nu: Calligrafieweek in Ambachtscentrum Goes Broers met zeilboot de Oostzee op GOES - De Goesenaars Bastiaan en Vincent Pieters nemen van 16 tot en met 24 augustus deel aan het Jeugdwereldkampioenschap Zeilen in de Olympische 470 klasse. Aan dit evenement dat in de plaats Puck te Polen wordt gehouden nemen ongeveer tachtig zeilers deel uit meer dan zestien landen. Bastiaan die 19 jaar oud is en in het derde jaar van de opleiding Bouwkunde aan het Zeeland College zit, zou begin augustus stage gaan lopen bij de gemeen te Borsele. Voor het deelnemen aan het WK heeft hij uitstel ge vraagd bij zijn school en bij de gemeente Borsele. Vincent heeft minder problemen met de school als hij maar braaf op 2 september in de schoolbanken van het Oosterschelde College schuift. Hij hoopt dit jaar zijn diploma te behalen. De gebroeders Pieters zijn op 7- jarige leeftijd met zeilen begon nen in een optimist. Vanaf 1989 zijn ze samen op het water te vinden. Hun eerste boot was een twintig jaar oude 420. In het begin dachten beiden dat de plek van de stuurman de mooi ste plaats in de boot is. Na een paar wedstrijden bleek al snel wat de ideale samenstelling van het team was. Sindsdien zorgt Vincent voor het evenwicht vanuit de trapeze en bediend hij de fok en de spinnaker. Hij be paalt ook de koers. Bastiaan is de stuurman en zorgt tevens voor de trim van de zeilen en het hijsen van de spinaker. Vincent: „We wisselen ook wel eens van plaats, dan leer je ook de mogelijkheden van de ander beter kennen en krijg je meer begrip voor eikaars positie in de boot." „Omdat we al zo lang samen varen kennen we elkaar door en door", vertelt Bastiaan. „Vin cent hoeft maar even z'n trape- zelijn vast te pakken en los te haken en we gaan zonder een woord te zeggen overstag. We kennen eikaars sterke- em zwakke punten en proberen die zoveel mogelijk uit te buiten of eventueel aan te vullen." Als je Bastiaan en Vincent zo hoort praten, zijn ze het rede lijk met elkaar eens. Toch heb ben ze net als andere broers wel eens ruzie. Dat wordt dan op het water bijgelegd en het pro bleem wordt op de kant uitge sproken. De gebroeders Pieters zijn lid van de Watersportvereniging 'Wolphaartsdijk'. In het voor jaar zijn ze actief bij de jeugd- training van de beginnende zei lers bij de WSVW. Omdat de jongens intensief met Vincent (l) en Sebastiaan maken de boot gereed voor de wedstrijd. het zeilen bezig zijn, blijft er weinig tijd over voor andere hobby's. Sinds kort zijn ze nog al eens bij High Five in Goes te binden om aan conditie- en krachttraining te doen. Deze trainingsfaciliteiten gaan uit van het Olympisch Steunpunt Zeeland. Frans Maas, coördina tor van het Olympisch Steun punt begeleidt de jongens bij de conditietraining en zoekt te vens naar sponsormogelijkhe den voor dit zeilduo. Hoewel ze nog maar een half jaar bij High Five trainen, merken ze toch al het verschil, vooral tijdens de langeren wedstrijdseries en als de zeilomstandigheden erg zwaar zijn. Omdat de wedstrijden voor het WK in Polen op de Oostzee worden gevaren, zijn Bastiaan en Vincent de deze zomer naar diverse wedstrijden aan de Bel gische kust geweest. De om standigheden zijn daar zo goed als gelijk met die van het wed strijdwater in Puck. Tijdens het laatste weekend van juli namen de Goese zeilers deel aan een wedstrijd in Knokke-Heist. Van de open boten hebben de ge broeders Pieters beide manches met een eerste plaats afgeslo ten. Of het in Polen ook zo zal gaan durven ze niet te zeggen. Voor lopig zijn er druk doende om VLISSINGEN - In het Zeeuw se landschap dreigt het een toeristische attractie van for maat te worden. Mysterieuze graancirkels. Op de kop af ze ven zijn er inmiddels ontdekt en misschien komen er nog meer. In Graauw, Bruinisse, 's-Heerenhoek, Kruispolder haven, Veere en sinds het afge lopen weekend weer twee bij het gemaal Campen tussen het Zeeuws- Vlaamse Vogelwaar de en Ossenisse. De cirkel in Veere valt overi gens af omdat deze duidelijk door mensenhanden is ge maakt. Geknakt koren en voetstappen wijzen daarop. De overigens zijn 'echt'. Buiten aardse wezens die een bood schap proberen over te bren gen? Voor de Hulstenaar John Steenbergen, die bekend staat als een deskundig onderzoeker van UFO's en andere vreemde verschijnselen vallen de zoge naamde mysterieuze graancir kels vrijwel zeker onder de ca tegorie 'kwajongenswerk'. En: vergeleken met cirkels in bijvoorbeeld Engeland, waar indrukwekkende figuren in het graan waren gemaakt, broddelwerk. Het maken van een dergelijke cirkel is volgens Steenbergen een fluitje van een cent. „Je neemt een ijzeren pin, een stuk touw en een ron de balk. Steek de pin in de grond en loop voorzichtig rond. Zo krijg je de mooiste cirkels van de wereld. Een grotere cirkel? Gewoon wat langer touw ne men". Dat de graanhalmen niet knakken ligt voor Steen bergen voor de hand, omdat ze redelijk voorzichtig worden gebogen. „Iedereen kan dus zo'n cirkel maken", zegt Steenbergen. Dat de cirkels ook door een natuurverschijn sel kunnen worden veroor zaakt sluit Steenbergen overi gens niet uit. „Over de aarde lopen allerlei energielijnen. Die lijnen draaien over het al gemeen naar rechts, net zoals de graancirkels. Alleen moet zo'n graancirkel dan elk jaar weer terugkomen op het mo ment dat er op die plaats weer graan wordt ingezaaid. En dat is in Zeeland dus zeker niet het geval". Natuurverschijnselen worden dus door Steenbergen wegge streept uit de lijst van mogelij ke oorzaken. En buitenaardse wezens? Steenbergen barst nog net niet in een homerisch ge lach uit. „Laten we eens aannemen dat er een buitenaardse intelligen tie bestaat. Die zijn dus bedui dend verder dan ons aardbe woners, want wij zijn nog niet verder dan de maan gekomen. Dacht je nu heus dat die su per-intelligentie een tarwe- veldje van een boer in Zeeuwsch-Vlaanderen naar de bliksem helpt om ons aardwe zens iets duidelijk te maken? Kom Nou. Het is hetzelfde als iemand een brief sturen zonder adres erop. Er zal best iets meer zijn tussen hemel en aar de maar als die buitenaardse intelligentie iemand hier op aarde iets te vertellen hebben gaan ze daar heus wel direct naar toe". Opmerkelijk blijft overigens dat alle in Zeeland ontdekte graancirkels vlak bij een weg of een oprit liggen en aanslui ten op een spuitspoor. „Dat is voor de maker van een cirkel makkelijk. Geen sporen en vlug weg als je wordt betrapt". Een ander opvallend ver schijnsel is dat de cirkels vrij wel altijd worden aangetroffen in een tarweveld en nooit in GEWOON EEN KWESTIE VAN TRAPTECHNIEK! ©JFS Kijk in dit nationale l nieuwsblad POSTCODE hun boot in topconditie te bren gen. Naast de aanschaf van een set nieuwe zeilen, moeten alle onderdelen zoals lijnen, klem men en katrollen gecontroleerd worden en waar nodig vervan gen. Dat dit veel geld kost zal duide lijk zijn. Vandaar dat Bastiaan en Vincent op zoek zijn naar een sponsor die gelooft in het avontuur van de jeugdwereld kampioenschappen. een gerstveld. Ook daar ligt volgens Steenbergen de ver klaring voor de hand: „Op de aren van de gerst zitten baar den en op het moment dat je door de gerst loopt barsten die open. Het gevolg is dat stukjes daarvan in je kleren gaan zit ten en je vervolgens vergaat van de jeuk. Wie eenmaal een cirkel in een gerstveld heeft gemaakt doet dat daarna nooit meer". De conclusie van de Hulster UFO-deskundige is dan ook dat het doodgewoon kwajon genswerk is in een komkom merperiode waar weinig echt nieuws is en de media er 'dus' iedere keer opnieuw weer in springen. „Misschien zijn het de media zelf wel die de cirkels maken bij gebrek aan beter", grinnikt Steenbergen. „Want is het wel eens opgeval len dat die cirkels alleen maar ontdekt worden in komkom mertijd?" ADVERTENTIE MANTELING - Vanuit het Zeeuws Biologisch Museum aan de Duinvlietweg in Oostkapelle is het mogelijk op woensdag 14 augustus een rondleiding met gids te maken door de Manteling tussen Domburg en Ootkapelle. De tocht gaat van start om 10.30 uur. Volwassenen betalen 6,50, kinderen 5,00. Dit is inclusief entree voor het museum. Aanmelden vooraf is noodzakelijk. ZOMERAVONDCONCERT In de Lutherse kerk in Middel burg geeft Jos Vogel op vrijdag 9 augustus een orgelconcert. Aanvang 20 uur, tentree acht gulden of zes gulden, gratis voor kinderen tot 12 jaar. BEIAARDCONCERT - Stadsbeiaardier Kees van Eersel bespeelt op donderdg 8 augustus van 15 tot 16 uur en op za terdag 10 augustus tussen 19 en 20 uur het carillon van het stadhuis van Veere. HARLEY DAVIDSON - Van 12 tot en met 14 augustus wordt in Zoutelande voor de tweede keer een Harley Davids on treffen gehouden met een motorshow en verschillende bands. ROMMELMARKT Het Middelburgs Muziekkorps houdt zaterdag 10 augustus vanaf 12 uur een rommelmarkt aan de Driewegenhof in Middelburg ten bate van het uniform- en instrumentenfonds. PSYCHOSE - De Zeeuwse afdeling van Anoiksis, een ver eniging voor chronisch-psychotische en schizofrene patiën ten, komt voor het eerst bijeen op maandag 2 september om 19 uur in 't Trefpunt aan het Joannaplantsoen 2 in Goes. EXPOSITIES - Bij Galerie Caesuur aan de Nieuwe Wal in Middelburg is tot en met 21 september 'My Secret Colour- book' met ideeën over kleur en architectuur van Eric Roest te zien. De galerie is open op vrijdag en zaterdag van 13 tot 17 uur en op afspraak. INTERCULTUREEL - Het Juliana Welzijn Fond heeft aan het Oecumenisch Centrum voor Jeugd en Jongerenwerk Zee land in Middelburg een bijdrage toegekend van 3000 gulden voor de interculturele jongerenmanisfestatie. MIDDAGPAUZECONCERT - In de St. jacobskerk in Vlis- singen is op vrijdag 9 augustus een middagpauzeconcert. Or ganist Bram Beekman speelt werken van Dupré, Couperin, Clérambault, Boëly en Lefébure-Wély. Aanvang 12 uur. HEEMTUIN - Op vrijdag 9 augustus geeft de heemtuinbe- heerder een rondleiding door de heemtuin 'Hortus Zélan- diae'. Aanvang 14 uur, prijs inclusief museumbezoek 6,50 voor volwassenen en 5,00 voor kinderen. Aanmelden bij het Zeeuws Biologisch Museum, Duinvlietweg in Oostkapel le. HUISVLIJT - In het hervormde centrum aan de Dorps straat wordt op woensdag 9 augustus van 19 tot 21.30 uur, op donderdag 8 augustus van 14 tot 21.30 uur en op vrijdag van 19 tot 21.30 uur een huisvlijt- en hobbytentoonstelling ge houden. De entree bedraag 1,50 voor volwassenen en 1,00 voor kinderen. MIDDELBURG op de eer ste verdieping van de Zeeuwse Bibliotheek is tot 1 september werk te zien van Jan Ver schoore uit Oostburg. De ex positie bestaat uit zogenaamde 'artistamps' die het belang rijkste onderdeel vormen van zijn project 'Traject 1995- 2054'. De artistamp neemt in de mar ge van de plastische kunst en toegepaste kunst de plaats in tussen de kleingrafiek en de ex libris enerzijds en de officiële postzegel anderzijds. Jan Ver schoore snijdt zijn stamps uit latex, een hoogdruktechniek waarbij hij zich beperkt tot het postzegelformaat met de daaraan verboden basisregels zoals: duidelijkheid, eenvoud in lijn en kleur, beperkingen in compositie. Hij beschouwt de artistamp als een gespecialiseerde, com municatieve, alternatieve en subtiele kunstvorm. Die kunstvorm is voor hem een uitdaging, een combinatie van gecontroleerde techniek en vakmanschap in vakmanschap in het ontwerpen en snijden van de voorstelling waarin hij vaak ironie verwerkt om het grote zakelijke kunstcircuit enigszins te relativeren. Hij presenteert zijn artistamps op, naar volgens het onder werp met tempera beschilder de, (mdf)blokken van steeds dezelfde afmeting (18/13/2.5 cm), op de juiste manier ge rangschikt met op ieder blok minstens één artistamp uit zijn eigen postbedrijf. Tezamen vormen deze blokken het project 'Traject 1995- 2045', een langdurig project dat vanuit een positieve le venshouding hoog is ingezet en een geordende uiterlijke vorm geeft aan zijn reeds ruime heo- veelheid stempels (circa 700). Jan Verschoore zet zijn dage lijkse invloeden en ideeën om in deze kleine beeltenissen- Een groeiend 'visueel dag boek'... 'Traject 1995-2045' is dus, eenvoudig gezegd, zijn le vensweg in de kunst waarvan hij zelf verslag doet, vandaar ook de naam van zijn fictieve postbedrijf het A.R.P., wat staat voor Art Report Post. MIDDELBURG Het Ko ninklijk Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen heeft van september tot en met februari drie series colleges op het programma staan. In elke serie staat één thema centraal. De colleges zijn voor iedereen toegankelijk en worden gege ven op de vrijdagmiddag van 16.45 tot 18.45 uur in de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteensedijk. Inschrijving dient te geschieden door over making van het collegegeld. Informatie hierover is ver krijgbaar via de bibliotheek. De eerste serie is gewijd aan kunstgeschiedenis. Inleidster drs. C. Portheine-Caudri gaat tijdens een viertal lezingen in op de rol van vrouwen in de kunst in de 19e en 20e eeuw. Prof.ir. H.P. van Heel verzorgt vier lezingen in de serie 'Ze kerheid/onzekerheid in weten schap en samenleving'. De mens verbaast zich over wat hij om zich heen ziet en gaat op onderzoek uit, een zoek tocht naar samenhang, begrip, voorspelbaarheid en zekerheid langs de mijlpalen van het wil- len-weten. In de derde serie komt het na tionalisme aan de orde. Prof.dr. S.W. Couwenberg gaat in op de ontwikkeling van het nationalisme tot de tweede wereldoorlog, de na-oorlogse betekenis ervan, de nationale zelfbeschikking wat betreft separatisme en minderheden bescherming. In de vierde en laatste lezing volgt een kriti sche evaluatie over het natio nalisme en de problematiek van de Europese integratie. De lezingen kosten 12,50 per college of 125,00 voor alle twaalf. Per serie is het col legegeld 45,00. Leden van het Genootschap krijgen kor ting. De kosten zijn dan respecieve- lijk 10,00, 100,00 of 45,00. KLOMPENPAD - Bij kinderboerderij de Klepperhoeve wordt op woensdag 14 augustus een activiteitenmiddag ge houden van 14 tot 16 uur. Kinderen tussen 4 en 8 jaar kunnen meedoen aan de speurtocht 'het Klompenpad' en kinderen van 8 tot 12 jaar aan 'de Stertocht'. Deelname kost een gul den. RAP ACT - Jongerengebouw Poortershove luidt op zater dag 10 augustus een nieuw seizoen in met een 'rap party' met de live rap act 111 productions en de drie d.j.'s 'Adil, Da Vam pire en Diederik'. Aanvang 20 uur, entree een gulden. RINGRIJDERIJ - Ringrijdersvereniging Meliskerke houdt op vrijdag 9 augustus een ringrijwedstrijd in boerenkostuur aan de Toerenstraat. De wedstrijd begint om 14 uur en duurt tot ongeveer 20.30 uur. Er doen 26 Meliskerkse en Zoute- landse ringstekers mee. T T - Op vrijdag 9 augustus is er een T&T-avond in het pand van het COC aan de Lange Noordstraat in Middelburg. MINICONCERT - In de Koorkerk in het Abdijcomplex ge ven Peter van den Heuvel (orgel) en Rinus Goedhart (saxo foon) een miniconcert in het kader van het Lange Janproject op donderdag 8 augustus. Aanvang 15 uur, duur ongeveer 30 minuten. Johan Slinger van het Calligrafie-atelier 'Scriptorium' demonstreert tijdens de calligrafieweek sa men met een tiental cursisten de kunst van het calligraferen. GOES In het kader van het tienjarig bestaan van het Am bachtscentrum in het stadsre- creatiepark 'De Hollandsche Hoeve' aan de Kattendijkse- dijk, worden op 13, 14 en 15 augustus tussen 13.00 en 17.00 uur calligrafiemiddagen ge houden. Dan demonstreert Johan Slin ger van het calligrafie-atelier 'Scriptorium'met een tiental cursisten deze ambachtelijke kunst, die al in de tijd van Ka- rel de Grote beoefend werd op kloosterschrijfscholen of 'scriptoria'. „Ik heb mijn leven lang al be langstelling gehad voor let ters", zegt Johan Slinger. „Toen ik tien jaar geleden meer tijd kreeg koos ik voor de calligra- fie. Er was toen nog een oplei ding in Zeeland, maar omdat die opgeheven zou worden, was de enige mogelijkheid om de vierjarige studie in twee jaar af te ronden. We begonnen met 16 cursisten en uiteindelijk zijn er 4 van geslaagd. Tot mijn vreug de was ik daar ook bij." De kersverse calligrafist begon met het geven van lessen en al gauw kwam van het een het ander. Toen het Ambachtscentrum op gericht werd, kreeg hij het aan bod er een atelier te beginnen. Het calligrafie-atelier Scripto rium was een feit. 1 In het verre verleden konden onze voorouders alleen commu niceren met gebaren en spraak. Later kwam er beeldschrift bij, teken- en spijkerschrift en het klankschrift, de oorsprong van ons alfabet ligt. Dat kwam via de Grieken en Romeinen naar Europa. Keizer Karei de Grote stimuleerde het schrijven. Het volk was dom, maar wie kon schrijven werd vanzelf wijzer. De keizer richtte de eerste schrijfscholen in kloosters scriptoriaop, die een grote in vloed kregen op het onderwijs in Europa. Eerst waren het al leen kloosterlingen die leerden schrijven en met eindeloos ge duld hun gotische letters teken den. Daarbij kregen de hoofd letters grote aandacht, die wer den omgevormd tot de prach tigste miniaturen. In de 14 en 15e eeuw kwamen er algemene schrijfscholen. Het schrijven was en bleef echter een ambachtelijke kunst: de 'edele penneconste'. Pas in de eerste Onderwijswet van 1801 werd in Nederland het schrij ven voor scholen geregeld. Daarbij lag echter de aandacht niet meer zo nadrukkelijk op het schoonschrijven of calligra feren. Slinger bemerkt een toenemen de belangstelling voor de calli- grafie. „Als ik demonstraties geef, kunnen mensen soms zó geboeid raken, dat ze wel een uur staan te kijken. Daarom zet ik al speciaal krukjes neer. Vaak willen ze er dan meteen ook zelf aan beginnen, maar dan zeg ik, denk er thuis nog eens rustig over na, want als je er aan begint, moet je je er wel voor de volle honderd procent voor inzetten." Slinger geeft in de wintermaanden les in zijn atelier thuis aan de Krieken- hofstraat in Middelburg. Hij geeft individueel les, dat wil zeggen dat de mensen in hun ei gen tempo werken en de groep niet groter is dan vijf. Zijn leer lingen variëren in leeftijd van 14 tot 87 jaar en komen er zelfs voor vanuit Zeeuws-Vlaande- ren naar Middelburg. „Het zijn vaak mensen die eens willen be ginnen met een kerstkaartje, of, bij mensen uit de horeca, een menukaart. Vaak is het zo, dat ze aan een volgende kerstkaart niet eens toekomen, omdat ze met zoveel andere dingen bezig zijn, zoals gedichten calligrafe ren op mooi papier met randen ter versiering eromheen. In het begin waren het voornamelijk vrouwen die op cursus kwamen, maar er komen steeds meer mannen bij. Het is dan ook een fascinerende, maar tegelijk rustgevende hobby, dus het is geen wonder dat het velen aan spreekt. *a

Scheldebode | 1996 | | pagina 9