de Golf Een extra feestelijk tuinfestijn 'Soms geloven ze niet dat wij amateurs zijn' KEUKENS HALF CUD 326U fl.e> Gastgezinnen voor buitenlandse scholieren Oogstmaand 'n Pittig bouw ie Vereniging voor amateurkunstenaars viert 15 -jarig bestaan Hoofdsponsor sa o> Schelde levert afgassenketel Caraïbische dag in Domburg Actie voor behoud Speelstad Vierde lustrum tuinfeest Der Boede Beoordeling Vismarkt Manifestatie A J Burg. v. Woelderenlaan 5 -A/lissingen E SCHELDEBODE 102e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE TOTALE OPLAGE: 47.700 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN, TEL: 0118-442720. WOENSDAG V 301 7 AUGUSTUS 1996 KOUDEKERKE - Het verpleeghuis Der Boede houdt op zaterdag 17 augustus een tuinfeest met ringrijden en ambachtenmarkt op het terrein aan de Ter Poorteweg in Koudekerke. Daar het dit jaar voor de twintigste maal is dat dit festijn voor bewoners en bezoe kers wordt gehouden, is het geheel extra feestelijk opgezet. Het doel is de integratie tussen de verpleeghuisbewoner en de externe omgeving te bevorderen. Al vanaf het begin, dit jaar dus ook voor de twintigste keer, houdt de ringrijdersvereniging Koudekerke een officiële wed strijd tijdens het tuinfeest van Der Boede. Hiermee sluit de vereniging tevens het seizoen af. Ieder jaar weer trekt deze ringrijderij veel belangstelling van binnen en buiten Der Boe de. Aan het eind van de dag vindt omstreeks 17.00 uur, na eventueel het kampen van de rijders, de prijsuitreiking plaats. Op dit twintigste tuinfeest ont breekt ook de vanouds bekende amb achtenmarkt niet. In het kader van het vierde lustrum is het aantal deelnemers nog gro ter dan normaal. Ruim dertig ambachten zijn er op 17 augus tus te zien op het terrein van Der Boede, zoals aquarel-schil deren, glas-in-lood, handge maakte artikelen, bijenteelt, kantklossen, modelbouw, volk schilderkunst, origami en nog veel meer. Het gaat hierbij om een verscheidenheid aan deel nemers, van een erkend am bachtlid tot een hardwerkende hobbyist. Ook door bewoner? gemaakte artikelen zijn op de ambachtenmarkt te koop. Ver der presenteren zich daar een aantal organisaties, zoals de Vereniging vrienden van Der Boede. De Vereniging Vrienden van Der Boede draagt zorg voor een speciale kindermarkt op het tuinfeest. De jonge gasten kun nen onder meer meedoen aan appelhappen, koek eten en het beschilderen van keramiek beeldjes. Ook mag men op de kindermarkt een suikerspin, een grabbelton en het uitdelen van ballonnen door clowns ver wachten. Ook is er een spring kussen in de vorm van een fort. Verder wordt er zelfgemaakte jam verkocht. De opbrengst van de kindermarkt is bestemd voor de rolstoelbus. De Verenging Vrienden van der Boede is al enige tijd bezig geld bijeen te krijgen voor de aanschaf van een nieuwe bus, die hard nodig is. Zo'n bus kost 55.000 gulden en er moet nog 24.500 gulden op tafel komen. De Vereniging Vrienden van Der Boede ver zorgt ook de aanleg van een tuin voor de bewoners van de cluster en heeft een speel-o-theek ingericht. Nieu we leden van de Vereniging Vrienden van der Boede ook ge bruiken. De Scheepsmodelbouw Vereni ging Vlissingen geeft de gehele dag door demonstraties varen met scheepsmodellen. 'Boules Plezant', de Jeu de Boules Ver eniging voor minder valide en invalide deelnemers is deze dag ook actief aanwezig. En na tuurlijk treedt de rolstoeldans groep met bewoners van Der Boede op tijdens het tuinfeest. Bijzonder is ook de aanwezig heid van vele oude legervoer tuigen, die geleverd en gepre senteerd worden door 'Keep them Rolling'. Muziekaanbod Op het tuinfeest van verpleeg huis Der Boede is altijd een af- Het rolstoeldansen is een van de terugkerende hoogtepunten op het tuinfeest van Der Boede. wisselend muziekaanbod. Ook deze twintigste maal wordt er extra muzikale gezelligheid ge bracht door de harmonie Ons Genoegen, de Drumfanfare Deltaband, de Melodymakers en de Dikkuh Nekkuh Bent. Ook aan de inwendige mens is gedacht. Er is een keur aan lek kere hapjes, veelal uit de eigen keuken van Der Boede, terwijl het ook aan de nodige (fris)drankjes tegen schappelij ke prijzen niet zal ontbreken. Het tuinfeest met ringrijderij en ambachtenmarkt begint 17 au gustus om 10.30 uur en is tot 12.30 uur speciaal bestemd voor de bewoners en hun begelei ders. Daarna staat het feest tot 17.00 uur open voor een ieder die het maar wil bezoeken. De toegang is gratis. Vlissingen - De Amateurs Beeldend Kunstenaars Zee land (ABKZ) houden zich bezig met verschillende schildertechnieken, beeldhouwen, houtsnijden, zijde schilderen, ikoonschilderen en het maken van metalen objecten. De vereniging bestaat dit jaar 15 jaar en is actiever dan ooit. Mevrouw Van Nassau -Damen is secretaresse van de vereniging en legt uit wat het succes is van de ABKZ. „Als mensen een vorm van beeldende kunst als hobby hebben, lezen ze er eens een boek over of volgen een cursus. Maar op een gegeven moment stokt de progressie, je komt maar niet verder met je werk. De ABKZ zorgt voor intensieve contacten tussen ama teurkunstenaars en door het uitwisselen van ervarin gen komen de leden tot een verdieping van het eigen werk. En omdat we zo'n groot aantal leden hebben, is er altijd wel iemand die je ergens mee kan helpen. Bo vendien durven wij kritiek op elkaar te geven en daar leer je ontzet tend veel van." De ABKZ organiseert tal van activiteiten. Zo wordt er enke le keren per jaar een studie weekend georganiseerd. De ABKZ werkt daarbij samen met de ZSA, de Zuidelijke Sa menwerkende Amateur kun stenaars, een overkoepelende organisatie voor liefhebbers uit Zeeland, Brabant en Lim burg. Van Nassau: „Zo'n week end komt er op neer, dat over dag op lokatie wordt geschil derd en de resultaten daarvan 's avonds worden besproken. De laatste keer was de ABKZ gastheer. Het kamp werd toen opgeslagen in 'Het zilveren schor' aan het Veerse Meer." In de wintermaanden houdt de ABKZ wekelijks een open ate lier in de Leeuwenburchschool in Middelburg en in wijkge- bouw De Pit in Goes. De leden komen dan samen om te schil deren, boetseren of beeldhou wen. „Dat is niet alleen gezel lig, maar ook heel nuttig, om dat je elkaar kunt helpen. Thuis moet je het allemaal al leen proberen op te lossen." Verder organiseert de ABKZ regelmatig werkbesprekingen. Iedere deelnemer brengt dan twee werken mee, die door een professioneel kunstenaar be oordeeld worden. Van Nassau: „Maar, ik zei het al, ook colle ga amateurs durven kritiek te spuien. En dat we die kritiek van elkaar accepteren, is onze grote kracht. Daar leer je zo veel meer van dan op de gemid delde schildercursus." Veel leden van de ABKZ zijn trots op hun lidmaatschap: „Het zegt ook wel iets over hun niveau. Voordat iemand lid kan worden, wordt zijn of haar werk namelijk beoordeeld. Op die manier kunnen we de naam van de ABKZ èn van de indivi duele kunstenaar beschermen. Dat moet je absoluut niet zien als een ballotagecommissie. Het gaat ons er om, dat als we bijvoor beeld een expositie on der de naam van de ABKZ or ganiseren, we daar allemaal achter moeten kunnen staan." Volgens Van Nassau ontstijgen veel leden het amateur-ni veau van de ABKZ: „Ik ga be wust geen namen noemen, maar er zijn er een aantal die er echt uitspringen. Die kun nen zich beslist meten met de professionele kunstenaars uit de regio. Er is er zelfs één die nu aan de Kunstacademie stu deert. Trouwens, er is ook een professioneel kunstenaar lid van onze vereniging. Die was al dat gekrakeel in het profes sionele circuit beu en sloot zich vanwege de sfeer en de colle gialiteit bij onze vereniging aan. Dat zegt toch wel iets over de ABKZ, denk ik." Het hoge niveau van de amateurs is vol- 0> Terwijl de vakantie nog niet afgelopen is vallen de eer ste enveloppen van de Informatie Beheer Groep al weer op de mat. Een nieuw hoofdstuk in de jungle van minister Ritzen die studiefinanciering heet. Vanaf hun achttiende jaar kunnen studenten er voor in aanmer- king komen en er hun voordeel mee doen. Vanwege de papierwinkel die er mee gepaard gaat zou het van de Informatiebank wel een aardig gebaar zijn als men ge- lijk met het eerste bericht een lege ordner mee gestuurd had. Indertijd met de start van dit systeem groeiden de bomen voor de studenten tot in de hemel, maar daar is nu al aardig wat van teruggedraaid. Kortingen, soort onderwijs, puntensystemen en in- of uitwonend zijn bepalend voor de hoogte van de toelage. De OV-jaar- kaart, voor veel studenten het ideale vervoermiddel, werd opgesplitst in week of weekendkaart en boven dien tussen 16 juli en 16 augustus ongeldig verklaard. Als je dan ook nog even aan het collegegeld en de huis vestingskosten denkt, dan blijft er niet veel meer over om van de feesten. Dat vond ook een ouderpaar wiens dochter in Tilburg ging studeren. Je laat je kind nu eenmaal niet graag alleen. Dus werd een auto met aan hanger volgeladen met huisraad, beddegoed en voedsel en op naar Tilburg. Bij het studentenkamertje werd alles uitgeladen en met behulp van moeders vaardige hand kreeg alles een goed plekje. Vader mopperde nog wel wat dat je een fortuin aan huur voor zo'n kippenhok moest betalen, maar ze zouden mee betalen. Aan het einde van een welbestede dag reden ze vol daan naar huis. De andere dag moest vader nog wat weten van de Informatie Beheer Groep en hij belde met Groningen. Toen de telefoniste hem vroeg wat zijn relatie was tot de studente flapte hij er uit: "Ik? Ik ben de hoofdsponsor!" Cameleon. Op 10 en 11 augustus vindt een kunstmanifestatie plaats op' de Markt in Middelburg vanwege het 15-jarig jubileum van de Amateurs Beeldend Kunstenaars Zeeland. Hun 'werkstukken' worden soms als vrij professioneel omschreven. gens Van Nassau vooral te dan ken aan de goede lessen die de leden volgen. „Veel van onze leden lessen tegenwoordig in het Van Doesburgcentrum in Vlissingen. Het van Doesburg centrum is een geweldig iets, niet alleen voor Vlissingen, maar voor de hele provincie." Onder de paraplu van de ABKZ worden regelmatig ex posities gehouden, vaak van meerdere leden tegelijk. Zo is nog niet zo lang geleden een expositie geweest in de hal van het Vlissing se stadhuis. Van Nassau: „Dat was groot succes, veel van de deelnemers hebben er nog goed verkocht ook." Andere exposities vonden plaats in bijvoorbeeld de Con cert- en Gehoorzaal in Mid delburg en in het Gemeente huis van de gemeente Borsele in Heinkenszand. Aan een ex positie heeft Van Nassau wel bijzonder goede herinneringen: „Dat was een expositie in de Rooms-Katholieke Toeristen kerk in Dishoek, midden in het hoogseizoen. De mensen die daar kwamen kijken, keken hun ogen uit. Veel mensen dachten dat wij profs waren. Dat hoor je wel meer, men kan soms niet geloven dat wij ama teurs zijn. Voor ons is dat na tuurlijk het grootste compli ment dat je kunt krijgen." Vanwege het 15-jarig jubileum van de ABKZ wordt op zater dag 10 en zondag 11 augustus een Kunstmanifestatie op de Vismarkt in Middelburg ge houden. Kunstenaars, aange sloten bij de ABKZ, tonen en verkopen daar hun werken. Ook worden de verschillende disciplines ter plaatse beoe fend. Zo zijn er behalve schil ders ook boetseerders, beeld houwers, zijdeschii ders en houtsnijders aan het werk te zien. Van Nassau hoopt dat dit eve nement niet eenmalig is: „We hopen dat de gemeente Middel burg deze lokatie vaker tot on ze beschikking zal stel len. Bo vendien willen we proberen dergelijke manifestaties ook in Vlissingen en Goes van de grond te krijgen. Op die manier kan het grote publiek op een aardige manier kennismaken met amateurkunst uit de pro vincie." Voor meer informatie over de ABKZ en de overkoepelende organisatie ZSA kunt u terecht bij mevrouw van Nassau - Da- men, tel. (0118) 413024. Overi gens exposeert mevrouw van Nassau in september in het Vlissingse Arsenaaltheater. VLISSINGEN Schelde Energie- en Milieusyste men, een onderdeel van de Koninklijke Scheldegroep, heeft vorige week een be langrijke Engelse opdracht geboekt vanuit Engeland. Het gaat om een afgassen ketel van circa 10 miljoen gulden. De afgassenketel is be stemd voor het Engelse be drijf GEC Alsthom. De ke tel is een van de belangrijk ste onderdelen van een energiezuinige warmte krachtcentrale, die elektri citeit en warmte aan de in dustrie gaat leveren. Schel de Energie- en Milieusyste men heeft zich als doel ge steld meer omzet uit het buitenland te halen. De op dracht voor de bouw van de afgassenketel is de eerste grote nieuwbouworder op de Engelse markt. VLISSINGEN - Veel mensen zijn geneigd te denken dat Ne derland niet echt een bijzonde re cultuur heeft. Maar is dat nou wel echt zo Wij vinden het misschien normaal om elke dag brood met kaas te eten, maar kom daar in Indonesië maar eens om. En er is toch niets bij zonders aan op de fiets naar je werk of naar school Moet je in Bolivia proberen uit te leggen. De Nederlandse gezelligheid Je zou het haast vergeten, maar boerenkool met worst, of zelfs een boterham met hagelslag, eten ze nergens anders. Het zijn vaak de kleine doodgewone dingen die het leven hier anders maken dan elders. En dat weet je pas goed als je ons eigen landje eens hebt gezien door de ogen van een buitenlandse tie ner. In augustus komt via ASF In terculturele Programma's ruim 120 buitenlandse scholieren tussen de 15 en 18 jaar, en uit meer dan 25 verschillende lan den, in Nederland aan om een schooljaar lang in ons land te wonen, naar de middelbare school te gaan en de Nederland se taal en cultuur van dichtbij te leren kennen. Zij zullen ver blijven in gastgezinnen, die vrijwillig hun huis en hart voor deze enthousiaste jongeren hebben opengesteld. AFS is momenteel hard op zoek naar zulke gastgezinnen. De afdeling Zeeland bijvoorbeeld heeft nog dringend behoefte aan vijf gas tgezinnen. AFS vindt het belangrijk om mensen met verschillende ach tergronden, uit verschillende culturen, bij elkaar te brengen. Daarom organiseert AFS, een internationale vrijwilligersor ganisatie op non-profitbasis, al bijna 50 jaar uitwisselingspro gramma's, met als doel een gro ter onderling begrip en respect te bewerkstelligen. Niet alleen de deelnemers zelf maar ook de mensen in hun omgeving heb ben immers profijt van het uit wisselingsprogramma. Want niet alleen maken de buiten landse scholieren 'van binnen uit' kennis met de Nederlandse cultuur, maar ook leren hun Nederlandse gastfamilie, vrien den en klasgenoten veel over de cultuur van hun thuisland. Gastgezinnen hoeven niet al leen in een 'bekende' stad of streek te wonen. Ook op het platteland, op de Waddeneilan den of in het zuidelijkste puntje van Limburg wordt gezocht naar gezinnen die overigens in beginsel niet op samenstelling of religieuze of maatschappelij ke achtergrond geselecteerd worden. Voor AFS telt de moti vatie om 'de wereld in huis te halen' het zwaarst. Bent u en thousiast geworden en lijkt zo'n tijdelijke gezinsuitbreiding u een uitdaging? Bel dan voor meer informatie naar de AFS- contactpersoon bij u in de buurt, Jeanine Weterings, tel: 076-5413410 (ook 's avonds en in het weekend) of naar het AFS-kantoor in Amsterdam, tel: 020-6269481 (kantooruren). De Groenkalender HET ZEEUWSE LANDSCHAP Oogsten is een specifiek menselijke bezig heid. Het vergt een mate van planning en inzicht die in het dierenrijk ten enenmale ontbreekt. Een beetje vooruitzien doen die ren wel, maar daarbij valt niet zelden het nodige op de efficiëntie aan te merken. De Vlaamse gaai die in de herfst eikels begraaft is zijn opbergplaats, wanneer de winterse schaarste eenmaal toeslaat, dikwijls allang vergeten en de klauwier die zijn overschot aan prooien op de doorns van een meidoorn of op het prik keldraad opprikt vergaat het al weinig beter. Echt oogsten veronderstelt dat er eerst een keer gezaaid is en er is geen enkel voorbeeld bekend van een dier die dat be wust doet. Maar onbedoeld en onbewust leveren dieren wel degelijk een belangrijke bijdrage aan de verspreiding van planten. Zo hebben veel dijkplanten zich in het verleden verspreid via zogenaamde klitvruchten. Dat zijn zaden of vruchten die van weerhaakjes voorzien zijn, waarmee ze zich aan de vacht van passerende dieren vasthechten. Plan ten als klissen, kleefkruid en agrimonie bedienen zich van die strategie om nieuwe groeiplaatsen te veroveren. De rondtrekkende schaapskudden boden een eminente gelegen heid om mee te liften naar nieuwe groeiplaatsen. Veel planten on dernemen hun reis ook via een vogel maag. Rozenbot- tels en vlierbessen bijvoorbeeld wor den door tal van vogels gegeten. De zaadjes binnenin de bes passeren onaangetast het darmkanaal van de vogels, en be landen op een ta melijk willekeurig plekje. Om toch van een redelijke kans op nakome lingschap verze kerd te zijn pro duceert een bes- dragende plant enorme hoeveel heden vruchten. Er zijn er altijd wel een paar die goed terecht ko men, althans... als de mens er niet tussenkomt door alle vruchten te oogsten. DOMBURG Donderdag 8 augustus staat Domburg in het teken van de Caraïbische sferen. Livemuziek op straat en in de cafés, een vuur- en limboshow, een streetparade en een exotische markt met diverse kinderattracties. Dat zijn de ingrediënten die aanwezig zijn en die het publiek moeten boeien op deze markt die om 16.00 uur begint. Omstreeks 16.00 uur zale en Caraïbische band deze dag ope nen. De markt bestaat uit kra men met buitenlandse koop waar, variërend van kleding tot voeding. Tijdens de markt -deze duurt tot 22.00 uur- staat een steelspeler te spelen en voor de kinderen is er van alles te doen. Om 19.30 uur staat een stoet dansers klaar en m,uzikanten niet te vergeten bij het strand- paviljen De Stenen Tokoaan het einde van de Badstraat. Via de Badstraat en 't Groentje loopt de stoet door de hoofdstraat naar de Stationsstraat. De op tocht duurt onmgeveer een uur tje. In de Stationsstraat begint om 20.30 uur een podiumcon cert van Le Freak. In de pauze is er een vuurspuwer en wordte en limboshow gegeven. Tot in de nachtelijke uurtjes zullen de horecagelegenheden ook inspe len op dit gebeuren en ook daar wordte r door bands opgetre den. De organisatie is in handen van de Evenementencommissie Domburg Aktief in samenwer king met de Domburgse horeca en de middenstand. VLISSINGEN Met een ludieke actie hebben kinderen, medewerkers en bestuur van Speelstad Vlissingen afgelopen vrijdag een duidelijke boodschap afgegeven op het stadhuis: 'Speelstad moet blijven'. Met een paardentram kwamen de kinderen naar het stadhuis. Ze waren van verre al te horen met een speciaal voor de gelegenheid geschreven lied en de leus 'Speelstad moet blijven'. Wethouder De Keyzer nam de honneurs waar voor zijn collega Poppe-de Loof en nam een dikke map met kaarten van de kinderen in ontvangst. Dit jaar hebben naar schatting zo'n 400 meegedaan aan Speel stad, een duidelijk signaal dat er behoefte is aan een derge lijke vakantie-activiteit. ADVERTENTIE

Scheldebode | 1996 | | pagina 1