Zelfbinders en hekelmachines Het twaalfde uur slaat voor Elfdorpentocht Dansers uit de Oekraïne op tournee De Steekmug Wielerronde van Biggekerke Volgend jaar Terre des Hommestocht in plaats van Elfdorpentocht Zeelandkaart Gids bijzondere hotels noemt vier Walcherse bedrijven 326u ft-G Calvin Klein en nog vele B r andere merken c..».«n..«.. Oogstdemonstratie met negentien trekpaarden Schoven Hekelen Plaatjes MIDDELBURG De organisatoren van de Elfdor pentocht vonden de elfde keer een mooi moment om er een punt achter te zetten. Op 6 augustus is het dan ook de laatste keer dat de Elfdorpentocht, een recreatieve fietstocht over Walcheren van ongeveer 60 kilometer, gehouden wordt. Maar de echte liefhebbers kunnen gerust zijn, volgend jaar is er weer een tocht: de Terre des Hommes Dorpentocht, om precies te zijn op 12 au gustus 1997. Terre des Hommes is een organisatie die financiële ondersteuning biedt aan honderden projec ten in dertig landen om kinderen een betere toekomst te bieden. De opbrengst van de Elfdorpentocht was de afgelopen tien jaar steeds bestemd voor een Terre des Hommesproject, een traditie die dit jaar niet doorbro ken wordt. Dit keer gaat de opbrengst naar Bandung op West-Java in Indonesië. Het spreekt voor zich dat de organisatie hoopt op een 'rond' eindresultaat van elfduizendhonderdelf gulden en elf cent. Stempelen Kinderkrant eyewear -Korte Delft 3 - Middelburg - Tel. 0118-641117 E SCHELDEBODE 102e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE. TOTALE OPLAGE: 47.700 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN, TEL: 0118-442720. J 301 WOENSDAG 31 JULI 1996 Trekpaarden in actie. BIGGEKERKE De Stich ting Het Werkend Trekpaard geeft dinsdag 13 augustus van 16.00 tot 21.00 uur een oogstde monstratie met trekpaarden op een perceel wintertarwe van de firma De Visser aan de Oostweg te Biggekerke. Het unieke van deze demonstra tie is dat twee zelfbinders, elk getrokken door drie paarden, te zien zijn. In Zeeland zijn er nog maar weinig zelfbinders die in staat zijn goed werk te leveren. Eén van de zelfbinders is geres taureerd door de familie De Vis ser, de andere is eigendom van de Stichting Het Werkend Trek paard en wordt in bedrijf gehou den door A. Verhage en A. Pau- we. Een zelfbinder maait het graan en bindt het tot schoven. Het voorttrekken van een zelfbinder is een zwaar karwei voor de paarden. Dit komt omdat de zelfbinder uit veel draaiende de len bestaat. Bovendien moet voor een goed resultaat de machine met een vrij hoge snelheid wor den voortgetrokken. De schoven worden met door een fraai geres taureerde boerenwagen, getrok ken door twee trekpaarden, af gevoerd. Nadat het graan ge maaid is, wordt het vervolgens gedorst door een antieke dors machine. Eén trekpaard wordt ingezet om met een ros een hekelmachine aan te drijven. Een ros bestaat uit een groot horizontaal draai end wiel, dat via een overbren ging een stationair werktuig aandrijft. Het tandwiel wordt in beweging gezet door het rond stappend paard. De hekelmachi ne werd vroeger gebruikt om vlas te hekelen. Voor het bewerken van de stop pen met een cultivator en een ploeg worden twee paarden in gezet. De Zeeuwse Vlegel is aanwezig met een stand om de producten van milieuvriendelijk geteeld graan te promoten. Het Werkend Trekpaard is eveneens met een informatiestand aanwezig. Er worden foto's van trekpaarden in actie verkocht. Voor foto- en filmenthousiasten is er ruim de gelegenheid om mooie plaatjes te schieten. Bij slecht weer wordt de oogstdemonstratie verplaatst naar een latere datum. Bouke Bouwman en Ruud van Leerzem, beiden lid van de Eer ste Nederlandse Fietsers Bond (ENFB) en Ria Tramper en Elly Mechielse, actief bij de Vlissing- se afdeling vanTerre des Hom mes, staken elf jaar geleden voor het eerst de koppen bij el kaar om het nuttige met het aangename te verenigien. Want, redeneerden zij, wat is er nu plezieriger dan een gezellige, in teressante en gezonde fietstocht te maken en na afloop het idee te hebben dat je ook nog iets voor het goede doel hebt ge daan. Het idee was een schot in de roos. Vanaf de allereerste keer was de tocht een groot suc ces. Ieder jaar weer komen er zo'n twee- tot drieduizend deel nemers op af. „Nou hebben we ook bijna altijd goed weer ge had", zegt Bouwman relative rend. „Er is zelfs een jaar ge weest, dat het dagen achter el kaar slecht weer was, maar net op de dag van de Elfdorpen tocht sloeg het om en hadden we een perfecte dag." Mooi weer kan zeker een belangrijke factor zijn, maar het feit dat er ieder jaar zoveel trouwe deelnemers zijn, moet toch een andere oor zaak hebben. Bouwman houdt het erop, dat het gewoon leuk is, met zoveel mensen samen een dag fietsen. „De mensen trek ken er gezamenlijk op uit, en dat geeft toch een speciaal sfeertje. Er zijn dan ook veel vaste deel nemers bij, niet alleen inwoners van Walcheren, maar ook men sen die speciaal voor deze tocht vanuit een hele andere streek van het land hierheen komen. Omdat het de laatste keer is, heeft de organisatie gekozen voor een route die blijvend is. Het toeval wil dat er onlangs een Dorpenroute uitkwam, die deel uitmaakt van het project 'Zeeland achter dijk en duin'. De tocht loopt over het platte land van Walcheren en laat de ontstaansgeschiedenis van de streek zien. langs het tracé zijn hier en daar picknicktafels en informatiepanelen geplaatst. Hierop staan landschapsken- merken zoals kreekruggen, poelgronden, vliedbergen en de Atlantik-Wall beschreven. Ook is het mogelijk een kijkje achter de schermen te nemen bij een aantal boerenbedrijven langs de route. De Dorpentocht is blijvend bewegwijzerd door de ANWB en voert langs interessante at tracties, die een bezoekje meer dan waard zijn. Daar zijn op 6 augustus ook de start- en stem pelposten ingericht. Zoals ieder jaar worden de stempelposten bemand door mensen van orga nisaties op het gebied van ont wikkelingssamenwerking, die Heel wat waard met de Zeelandkaart. De Zeeland kaart, de sleutel voor meer gemak onderweg. Dat heb ben velen intussen al ondervonden, positief en nega tief. Het gemak van de multifunctionele oplaadbare chipkaart en de voor eenmalig gebruik bestemde kaar ten van vijfentwintig en vijftig gulden. Die laatstge noemde voorbetaalde Zeelandkaart is handig voor be zoekers en recreanten, want daarmee kan met parke- ren bij het Veerse Meer. De verwarring over het be- .Ih taald parkeren daar heeft grote vormen aangenomen. Automaten doen het soms niet, zijn buiten werking en o> het bestaan van een Zeelandparkeerkaart is buiten Zeeland onbekend. Hoe kun je dat ook weten als je in *- Rijsbergen, Meijel, Merksem of Aken woont. Veel re creanten en dagjesmensen hebben lak aan de nieuwe regels. Parkeerwachters, die slechts hun werk doen, schreven al duizend bonnen uit. Het Recreatieschap Veerse Meen is duidelijk in haar eis tot betalen. Over al waar nodig zijn inmiddels de verfoeide geelblauwe borden geplaatst die de bezoeker er op wijzen dat hier betaald moet worden als men wil parkeren. Het overbekende bord van de wegsleepregeling geeft aan dat er geen compassie is met foutparkeerders. Toch zijn de meeste overtreders gene gen om voor parkeren te betalen want dat moet bijna overal. Met geld in je hand, maar zonder Zeelandkaart, is pech en een parkeerbon. De voorbetaalde Zeelandkaart is te koop, maar niet bij de parkeerautomaten. Het zou publieksvriendelijk zijn als die kaart bij de parkeerwachters gekocht kon worden. Of bij de ijs en friettent in de buurt, 'n Kaart van vijfentwintig gulden of een bon van zesenzestig gulden, de keuze is niet moeilijk. En dat voorkomt dat uit woede de parkeerbon en de (land)Kaart van Zeeland voor altijd verfrommeld worden. Cameleon. Bouke Bouwman en Ruud van Leerzem, geflankeerd door hun kinderen Sybe, Emile en Anne Bouwman en Merle en Lynn van Leer zem voor de kapel van Hoogelande, de enige stempelpost waar op 6 augustus voor de allerlaatste keer het Elfdorpen t-shirt te koop is. FOTO HARRY DE LANGE zich zo aan de deelnemers kun nen presenteren. In de Kapel van St. Maarten in Hoogelande is dat Terre des Hommes, in de HN-kerk in Koudekerke Amne sty International. In de Molen in Biggekerke presenteert de We reldwinkel uit Biggekerke zich en in Molen Weltevreden in Domburg de Stichting Woord Daad. ZOA Vluchtelingenzorg heeft een stempelpost ingericht in het Zeeuw Biologisch Muse um in Oostkapelle en de We reldwinkel uit Middelburg in Molen De Hoop in Serooskerke. De Stichting Ontwikkelingssa menwerking Veere is present in de NH-kerk in Gapinge en de Wereldwinkel Serooskerke bij Handelskwekerij Blommendale BV in St. Laurens. Unicef heeft een plaatsje gevonden bij de Zij de-expositie in Grijpskerke en Wereldkinderen bij Imkerij Poppendamme in Poppendam- me. Vanaf al deze plaatsen is het mogelijk te beginnen met de laatste Elfdorpentocht. Wie de tocht volbracht heeft, krijgt een oorkonde als blijvende herinne ring mee naar huis. Een extraat je is de mogelijkheid om bij het Toeristisch Centrum Oranjezon in Oostkapelle een portie vers- gekookte Zeeuwse mosselen te nuttigen. Een gedeelte van de opbrengst gaat naar het goede doel van de tocht. De opbrengst van de Elfdorpen tocht is dit jaar bestemd voor de kinderen in Bandung. In 1986 werd daar Anak Merdeka opge richt, wat zoveel betekent als 'vrije kinderen'. Deze organisa tie heeft als doel arme kinderen zelfstandig te maken. Om dit te bereiden stimuleert en ontwik kelt Anak Merdeka de creativi teit en de talenten van de kinde ren. Sinds juli 1994 geeft de or ganisatie de kinderkrant Bebas uit. De krant wordt helemaal gemaakt door de kinderen. Zo kunnen hun creativiteit en hun gevoelens uiten. Dat is een goe de bezigheid voor de straatkin deren. Zaken die vaak aan de orde komen in de verhalen die ze voor de krant schrijven, wor den besproken. Zo leren ze beter met hun problemen omgaan. De kinderen schrijven niet alleen de artikelen, maar verzorgen ook de lay-out en verspreiden de krant. Terre des Hommes wil, samen met de deelnemers aan de Elfdorpentocht, zorgen voor een computer en egn fotoko pieerapparaat, zodat er nog mooiere en dikkere kranten ge maakt kunnen worden. Vorig jaar deden 3100 mensen mee aan de Elfdorpentocht, ter wijl de opbrengst 9.500,be droeg. Dit bedrag ging in zijn geheel naar het project van vo rig jaar: de bouw van een school voor de kinderen van het dorpje Ang Sleng in Cambodja. De scheidende organisatoren hopen op een nog grotere opkomst dit jaar en een opbrengst van zeven enen. Dat zou het mooiste af scheidscadeau zijn wat ze zich konden wensen. Routeboekjes zijn tot 6 augus tus in de voorverkoop verkrijg baar bij alle VVV-kantoren op Walcheren. Deelname kost zes gulden per persoon. Kinderen tot 12 jaar en 65-plussers beta len drie gulden. Op de dag zelf zijn de routeboekjes verkrijg baar bij alle stempelposten. De Groenkalender MET ZEEUWSE LANDSCHAP AJt'Mi Naarmate de zomer vordert, lijkt het aan tal stekende insecten sterk toe te nemen. Menig welverdiende rust in een luie lig stoel wordt verstoord door de stekende monddelen van vlieg, daas of libel. Soms kondigt een insect zijn op handen zijnde aanval aan met een onheilspellend ge zoem, als een soort oorlogsverklaring. Maar meestal zijn we totaal onvoorbereid op zo'n venijnige prik. De reactie op de daaropvolgende pijnprikkel uit zich vaak in veel getier en ongecontroleerde armbe wegingen. De meest tot de verbeelding sprekende stekers onder de insecten zijn de muggen. Soms zijn dat heel kleine stekende mugjes die 'knijten' worden genoemd. Wegens hun minieme afmetingen noemen de Amerikanen hen 'no see urn's'Deze mini-muggen zijn verwant aan de totaal onschuldige vedermuggen, die na de afsluiting van het Krammer-Volkerak massaal passanten tiesterden. Deze muggenplaag was een reactie op de afsluiting van dit zoommeer door de aanleg van de Philipsdam. Fietsers hapten in wolken muggen en zwarte rookpluimen plamuurden autoruiten dicht. Maar nummer één in de irritatie top tien is en blijft de steekmug. Deze heeft het duidelijk gemunt op ons vloeibaar weefsel: bloed. We realiseren het ons niet, maar on gewild werken we mee aan de oudste vorm van weefseltrans plantatie en nog wel van mens naar dier. Bloed is levend weef sel, waaruit de mug bouwstoffen en energie put om zijn eigen motor draaiende te houden. De mug heeft in de vorm van zijn maag een behoorlijke tankinhoud. Tot viermaal zijn eigen ge wicht kan hij aan bloed opzuigen. Vooral 's nachts, als wij in een diepe slaap verzonken zijn, kan hij ongestoord een tank stop maken. Gelukkig merken we hem vaak voor die tijd al op. Loerend op een kansje om wat bloed af te tappen, brengt hij met een irritant gezoem ons bloed bijkans tot het kookpunt. Hoewel de meesten van ons toch sympatiek tegenover bloed donatie staan, graaien we naar wat slaapkamerlectuur en... flats! MIDDELBURG Het jonge ren folklore ensemble 'Prolis- sok' uit de stad Kirowograd in de Oekraïne verblijft van 6 tot 16 augustus in Nederland. Het tournee is tot stand gekomen dankzij de bemiddeling van de Stichting Zeeuwse kleder dracht uit Goes, een organisatie die al vele jaren Oost Europese ensembles in de gelegenheid stelt voorstellingen in het Wes ten te verzorgen. Meer dan twee jaar is gewerkt aan de realisatie van dit tournee waarbij het en semble in de periode van 29 juli tot 26 augustus ook Frankrijk, België en Duitsland bezoekt. Onder leiding van de Russische goreograaf Anatolij Korotkow, die verbonden is aan de Kunst school in Kirowograd, brengen zo'n 37 jongeren in de leeftijd van 12 tot 22 jaar een program ma van muziek, zang en dans uit de diverse streken van de Oekraïne. Deze dansers zijn geselecteerd uit zo'n zeshonderd leerlingen. De groep beschikt over onge veer 1200 kilo au thentieke regionale klederdrachten, die tijdens de voorstel lingen worden ge toond. Alle jongeren hebben jarenlang een inten sieve balletopleiding gevolgd aan de Kunstschool. Op meesterlijke wijze beheersen zij de tech nische danselemen- ten die een onverge telijke indruk uits tralen op de toe schouwers. Het bijna twee uur durende op treden bestaat uit zeer professioneel uitgevoerde cheogra- fische composities af gewisseld met dansen uit de Karpaten, Transkarpaten en de Moldowa. De kleine en grote Kozakken komen uiteraard aan bod en het zal blijken dat zij heel behendig weten om te gaan met het zwaard. Steekmuglarven hangen met een adembuis aan het waterop pervlak. BIGGEKERKE - Het Zeeuws wielerkampioenschap voor trimmers wordt gehouden in Biggekerke op vrijdag 9 augus tus. Deelname staat open voor iedereen vanaf 16 jaar. De titel strijd is georganiseerd door het plaatselijk wielercomité in sa menwerking met de Stichting Trimbelangen Midden - Zee land. Er wordt gereden in drie cate gorieën: A, B en C. Het parcours heeft een lengte van 5 kilome ter. De C-renners openen het programma om 18.30 uur met een wedstrijd over 40 kilome ter. De A-renners gaan op pad om 19.30 uur en moeten 60 kilo meter afleggen. Kort daarop, om 19.32 uur, klinkt het start schot voor de B-renners (vete ranen vanaf 39 jaar), die 50 ki lometer voor de wielen krijgen. De pemanence is in café Juliana aan de Dorpsstraat. Rugnum mers kunnen afgehaald worden vanaf een uur voor de wed strijd. In de A-categorie beho ren onder andere tot de favorie ten Gerben Suijk, Huib Slabbe- koom en Jaap Weststrate. Bij de B- renners zijn kansheb bers op de bloemen Sjaak Rom- mers, Wim Wielhouwer en Jos Boot. Meer informatie via tele foonnummer: 0118-551252. W VLISSINGEN Het Badho tel Domburg, Villa Magnolia en het Green White Congress Ho tel in Oostkapelle en de Camp- veerse Toren in Veere behoren tot de honderd hotels die uitge breid staan vermeld in de nieu we gids 'Bijzondere Hotels in Nederland 1996/97'. Auteur Dorine Scherpel reisde een jaar lang door Nederland om hotels te selecteren, te beschrijven en te fotograferen. De beschreven hotels onderscheiden zich door gastvrijheid, mooie ligging, boeiende historie, fraaie archi tectuur, smaakvol interieur of uitmuntende keuken. Liefhebbers van een sfeervolle en bijzondere ambiance vinden in de gids logeeradressen in on der meer landhuizen, kastelen, authentieke herbergen, oude boerderijen en grachtenhuizen. De hotelbeschrijving beslaan steeds een pagina met gegevens en bijzonderheden over het ho tel en een kleurenfoto. Naast bovengenoemde hotels op Walcheren wordt onder an dere beschreven Grand Hotel De Kromme Raake in Eenrum, met slechts één kamer het kleinste hotel van Nederland. Ook vermeld wordt Hotel De Draak in Bergen op Zoom, met een zeshonderdjarige historie het oudste hotel van Nederland. Als hotel met een gerenom meerde keuken wordt onder meer genoemd Manoir-restau- rant 'Inter Scaldis' in Kruinin- gen. De gids 'Bijzondere Hotels in Nederland' (122 pag.) is voor f 29,95 te koop in de erkende boekhandel; ISBN 90-802897-1-x. Het folklore ensemble 'Prolissok' uit de Oekraïne beschikt over authentie ke regionale klederdrachten. 'Prolissok' treedt woensdag 7 augustus op in Westkapelle op de Markt, aanvang 19.00 uur en vrijdag 9 augustus in Domburg in het Nehalenia-gebied, aan vang 19.00 uur. GOES: RINGBAAN WEST 2b - 0113-216451 ROOSENDAAL: NISPENSESTRAAT 10 - 0165-558843 NANS VMKINK KIUKINS Of KIWKINSPICIAitST NUT 33 JAAA IRVANINO IN AS MllAilN IN NIOIRIANO IN 0I14II

Scheldebode | 1996 | | pagina 1