Briljant tapijt Celtic met Van Hooydonk tegen Veere Piere Parré kwam te voet uit Frankrijk Videofilm Zeeland van oude archiefbeelden em QRie onnnminq r i Wjüi r*y*j i Van vader op zoon zijn vijf generaties Parée in touw voor de zadelmakerij Warenhuis Leeratelier Dekker nu ook fotospecialist SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 24 JULI 1996 307 1 L? P s - vV t| onze enorme V..-* -** Vi ■ecttef^ tIir1 Het wordt perfect 's-HEEHENHOEK - Door de jaren heen is de familie Parée gespecialiseerd in tuigwerk voor trekpaarden. Paarden die de ploeg, de maaimachine of de karren door de zware Zeeuwse klei moesten trekken. Zadel makerij Parée, een oude en bekende naam in de wereld van het Zeeuwse trekpaard. In 1810 vestigde de van oorsprong Franse familie Parré zich in 's-Heerenhoek. Van diep in Frankrijk, uit het dorpje Rouffiac in de Auvergne, trok Pierre Parré met zijn zonen, allen handswerklieden, stapvoets naar het noorden om iri 1785 in Goes verzeild te raken. Ze begonnen een zadelmakerij, waar ook ander paardentuig en garelen gemaakt werden. Pierre Parré verhuisde met zijn be drijf naar 's-Heerenhoek en zijn nakomelingen wonen daar nog steeds. Het ambacht werd van vader op zoon overgedragen en zo is Jan Parée (58) de vijfde genera tie die het stugge leer snijdt en buigt tot het de ge wenste vorm heeft. Werkpaarden Maatwerk Inches Handwerk lij ywO'jdf ttJsSl Kies dan V# u 1 /j *fj Lange Viele 16 Middelburg, tel. (0118) 637473 VEERE - De voetbalclub Vee- re, die in het komend seizoen zal uitkomen in de hoofdklasse van het zaterdagvoetbal, speelt vrijdagavond 26 juli op eigen terrein tegen de Schotse prof club Celtic. De aanvang is 19.00 uur. Bij de Zeeuwse voetbalfans bestaat grote belangstelling voor dit duel, dat georganiseerd is in het kader van het 700-jarig bestaan van de stad Veere. Bij Celtic fungeert Pierre van Hooydonk (ex - NAC) als grote blikvanger voor het publiek. Van Hooydonk heeft inmiddels in Schotland een stevige repu tatie opgebouwd. De Brabander speelde tot nu toe 62 wedstrij den voor Celtic en scoorde daarin veertig doelpunten. Het ligt dan ook voor de hand dat deze centrumspits in Veere zijn produktie nog zal opvoeren. De club uit Glasgow heeft voorts diverse andere prominenten in de gelederen. Geroutineerde krachten zoals de middenvel ders Pieter Grant en Paul Mc- Stay, van wie laatstgenoemde al 657 wedstrijden voor Celtic speelde. De 36-jarige doelman Pat Bonner stond inmiddels 642 keer onder de lat bij zijn club. Als nieuwkomers heeft Celtic aangetrokken de Duitsers Alen Stubbs en Andreas Thorn, de Italiaan Paolo Dicanio en de Portugees George Cadete. De gerenommeerde club behaalde 35 keer de landstitel maar maakte ook furore in de Europa Cup (finalist onder andere te gen Inter Milaan en Feijenoord) en stond ook in de finale om de wereldbeker tegen een Argen tijnse club. Ongetwijfeld zullen vele voetbalsupporters dan ook 'warm' lopen om de sterren uit Schotland aan het werk te zien. De Schotten' worden in Veere vergezeld door een flinke aan hang. Een doedelzakband zal het voetbalfeest opluisteren. Voor het eerste kunnen de be zoekers in Veere gebruik maken van een tribune die plaatst biedt aan 300 bezoekers. De tri bune-plaatsen kosten 12,50, staanplaatsen 7,50. De succesvolle trainer van Vee re, Ron Schrier, kan tegen Cel tic beschikken over een vrijwel complete selectie. Met daarin diverse nieuwe gezichten als Arthur van Huizen (Vlissingen), Jimmy Kikkert (Bevelanders), Peter de Jong (NAC - C), Jurjen Swiers (HVV'24) en Pieter den Boef (Tholense Boys). Schrier: „De vaste kern is bij ons geble ven, maar in de breedte zijn we ongetwijfeld versterkt. Uiter aard zijn we kansloos tegen de profs uit Glasgow, maar toch zullen we trachten er een leuke pot van te maken en ons uiter ste best doen om de nederlaag zo klein mogelijk te houden." ADVERTENTIE ZOUT - Op woensdag 31 juli is er vanuit het Zeeuws Biolo gisch Museum (ZBM)een rondleiding door de Manteling. Het thema is 'Van zoet naar zout' en er wordt veel aandacht besteed aan het bos, de duinen, het strand, de zee, de paalhoofden, de na druk ligt op de overgangsgebieden tussen bos en zee. De wande ling begint om 10.30 uur. Op zondag 4 augustus is het mogelijk deel te nemen aan de rondleiding 'Westhove toen en nu' over de cultuur-historische en natuurlijke waarden van de omgeving. De rondleiding begint om 14 uur. Kaarten inclusief museum bezoek kosten 6,50 voor volwassenen en 5,00 voor kinderen. (Tele fonische) Aanmelding vooraf bij het ZBM aan de Duinvlietweg in Oostkapelle is raadzaam. ORGELCONCERT - Klaas Jan Mulder bespeelt op vrijdag 26 juli het orgel in de Nieuwe Kerk in Middelburg. Op het program ma staan onder meer werken van Felix Mendelssohn Bartholdy Alexandre Guilmant en Hendrik Andriessen. Het concert begint om 20 uur. Kaarten kosten acht of zes gulden. Kinderen tot 12 jaar onder geleide gratis. ZOMIDLOOP - Op donderdag 25 juli vindt in Zoutelande de derde ZOMID-zeezwemloop plaats. De zwemloop is opbegouwd uit de onderdelen zwemmen en lopen over verschillende afstan den. De start van het eerste onderdeel zwemmen is om 19.15 op het derde zuidstrand. het parcours is uitgezet op de wandelbou levard. MIDDAGPAUZECONCERT - Elly Kley geeft op vrijdag 26 juli een middagpauzeconcert op het orgel van de St. Jacobskerk in Vlissingen. Op het programma staan werken van J.S. Bach, C. Franck, Max Reger en een onbekende componist. Het concert be gint om 12 uur, AIDS - In het COC-café Goudwaard aan de Lange Noord straat in Middelburg is op zondag 28 juli een voorlichtingsbij eenkomst door de GGD over seksueel overdraagbare aandoenin gen (SOA) en AIDS. De avond is gericht op mannen en jongens en begint om 21 uur. BAZAR - Donderdag 25 juli is op het kerkplein rond de N.H.-kerk in Oostkapelle de jaarlijkse rommelmarkt. In het her vormd centrum is een boekenhal en in de torenhal een elektri sche apparatenafdeling. De opbrengst is voor reparatie van het kerkedak en voor een goed doel. BEIAARDCONCERT - Stadsbeiaardier Kees van Eersel be speelt op donderdag 25 juli van 15 tot 16 uur het carillon van het stadhuis in Veere. SUPERCROSS - Op vrijdag 26 juli houdt motorclub de Peke- linge een supercross in Aagtekerke. Bij deze tak van motorcross ligt de nadruk vooral op de technische beheersing van de motor. De trainingen beginnen om 15 uur, de wedstrijden om 16.30 uur. Ook is er de mogelijkheid een rondvlucht per helekopter te ma ken. Er is vuurwerk na afloop. MELOMAAN - Het studentenorkest Melomaan geeft op dins dag 30 juli een concert met traditonale blaasmuziek, musical-, filmmuziek en lichte muziek. Het concert wordt gegeven in de Grote Kerk in Veere. Aanvang 20 uur, entree 7,50. EXPOSITIES - On de Emmaüskerk aan de Houten Handlaan in Dishoek is tot 5 augustus een expositie te zien met olieverf schilderijen, aquarellen en tekeningen van de schildersgroep van het Activiteiten Centrum Vlisssingen (ACV). Op het Ramschip de Schorpioen in Middelburg is tot 1 september de tentoonstelling 'marines' iingericht met werken van maritiem kunstschilder Bob de Bruycker uit Antwerpen. In COC-café Goudwaard aan de Lange Noordstraat in Middelburg is werk te zien van fotograaf Ewoud Broeksma, die bekendheid geniet met zijn wekelijkse fo tocolumn in het Nieuwsblad van het Noorden. NORMAAL - 'Veldtocht '96' heet de toer van Normaal, die op donderdg 25 juli optreedt in de sporthal op recreatiecentrum Fix aan de Kaasboerweg in Biggekerke. In het voorprogramma treedt de Bevelandse groep Surrender op. De avond begint om 21.30 uur. PRESTATIELOOP - Atletiekvereniging Dynamo '70 uit Mid delburg houdt op woensdag 31 jul in samenwerking met de VW de Halve Maan prestatieloop in Oostkapelle. Start om 19 uur bij sporthal Halve Maan aan de Torenstraat, inschrijfgeld 3,50, tot 12 jaar 2,50. „Er is in de loop der tijd veel veranderd," zegt Jan Parée, „we hebben nu te maken met een opleving nadat er rond 1960, door de landbouwme chanisatie, niet veel werk meer was voor de trekpaarden. Nu is het een stukje cultuur dat weer opbloeit." De verhalen over de Franse af komst zijn in de familie Parré zijn altijd bijzonder boeiend geweest. Hoe de stamvader uiteindelijk in 's-Heerenhoek zijn domici lie koos. Pierre Parré, geboren in Rouffiac in 1752, kopersla ger en zadelmaker, wiens zoon nog met het 'Grande Armee' van Napoleon naar Rusland was getrokken en daar, mis schien bij de barre, winterse terugtocht over de Berezina, het leven had gelaten. Jan Parée verhaalt uit de familie geschiedenis: „De Parrés wa ren van oorsprong ketellap pers, koperslagers en paraplu verkopers. Weinig werk en ar moede was de oorzaak van massaal vertrek uit de Auverg ne. Het hoofdmiddel van bestaan, de landbouw, bleek bij lange na niet toereikend om in de eerste levensbehoeften te voorzien. Het vervaardigen, repareren en verkopen van pa raplus, potten, pannen en ke tels was een bittere noodzaak om te overleven. Zo trok Pier re Parré te voet van plek tot plek om uiteindelijk in Goes terecht te komen. Hij kocht er het huis 'De Duuzent Vreezen' op de hoek van de Magdalenastraat en de Koningsstraat en was gehuwd met Geertrui Hendricks. De familienaam is in de loop der tijd van Parré, Parée gewor den. Jan Parée vertelt: „Vanuit Goes is Pierre naar 's-Heeren- hoek getrokken, vermoedelijk omdat er hier meer werk voor zijn bedrijf was. Vroeger wa ren er veel meer voorzieningen voor paarden. Op ieder dorp een zadelmakerij en een hoef smid met travalje. Langzamer hand is ook de dorpssmid ver dwenen. Toen ik uit militaire dienst kwam heb ik de zadel en de schoenmakerij samenge voegd, twee ambachten onder een dak. Wat de zadelmakerij betreft hebben wij ons door de jaren heen gespecialiseerd op die zware werkpaarden, op de tractie. Dat is altijd zo ge weest. Ook voor rijpaarden wordt wel wat gedaan, maar dan gaat men toch vlugger naar de ruitersportwinkel. Dat wil niet zeggen, dat wij daar niet voor werken, maar de hoofdmoot is het zware werk paard. Vroeger in de Zeeuwse klei, dat was echt aanpoten, zwaar werk. Dat gold ook voor sleperspaarden die in de bos sen gebruikt werden om bo men te slepen. Dat vereist sterk tuig." Het maken van een goed paar dentuig is maatwerk en wordt zo nauwkeurig mogelijk aan gemeten. Jan Parée: „Ik werk niet altijd hier in de buurt, ik kom ook wel in Apeldoorn of in Limburg. Opa werkte in zijn tijd veel op Walcheren en dat was toen een hele reis, want je moest aan het Sloe nog met het Jan Parée bezig met het maken van een gareel, op de voorgrond een oud gareel. veer over. Zelf doe ik dit werk vanaf mijn zestiende jaar. In het begin was dat niet makke lijk, want je moet leren. Je steekt in je handen, je krijgt blaren op je vingers van het stugge garen dat je door het dikke leer moet trekken. De eerste keer dat ik voor een hal ster moest gaan meten weet ik nog goed. Voor jezelf denk je, dat kan ik wel. Ik moest naar een heel moeilijk paard toe, dat bijna niet de benaderen was. Ik nam gauw de maat en weg. Maar het was de gewoonte om twee keer te meten. Terug bij vader in de zadelmakerij vroeg hij hoeveel keer ik gemeten had. Eén keer. Ga dan maar terug. Hij gaf trouwens nooit pluimpjes, dat was Spaans voor hem. Al kon je het nog zo goed, het kon al tijd iets beter. Toen vond ik dat niet altijd leuk, nooit geen complimentje, maar later besefte ik, dat je daarvan leert. Dat vormtje juist in je werk en in je leven." „Een halster maken, iemand die handig is zou het kunnen, maar bij een gareel komt zo veel kennis en kunde kijken, dat krijgt een leek niet voor el kaar. Het schoft (de schouder partij) wordt opgemeten. Pre cies op grootte, voor welk soort paard, en het model van het gareel. Dan de keuze van het materiaal, zodat het paard daar optimaal mee werken kan. Voor halsters gelden standaardmaten, Engelse ma ten, alles gaat in inches. Met de komst van de mechanisatie in de landbouw kwamen op al le bedrijven tractoren. Er werd nog wel iets gedaan met paar den, maar niet veel. Omdat wij in een groot gebied opereerden hadden wij ons werk. Zo de laatste tien jaar komt het weer sterker op. Het werk van ons is een speciaal ambacht en er zijn niet veel mensen meer die dat beheersen. Het is een uit stekend beroep, maar om het te leren moet je een engelenge duld hebben. Het duurt lang voordat je echt resultaat ziet. Voor jeugd is dat moeilijk, want die willen graag direct resultaat zien. Het is echt al doende leert men. Als je goed viool wilt leren spelen dan duurt dat immers ook heel lang." Zadelmakerij Parée is te vin den op de Molendijk in 's-Hee- renhoek. In eigen werkplaats wordt alles voor het trekpaard gemaakt. Garelen, harnassen, draagkussens, halsters, hQofd- stellen voor de ringrijderij, borsttuigen, broeken, eventu eel uitgevoerd met koperen fournituren. In het rijtje mist het zadel. Jan legt uit hoe dat komt: „Het heet wel zadelma- Bij Warenhuis Dekker is het nu ook mogelijk binnen 24 uur een fotprolletje te laten ontwikkelen en afdrukken. KOUDEKERKE In een tijd van specialisatie is 'Warenhuis Leeratelier Dekker' aan de Schuttestraat 13 misschien wel een van de laatste authentieke warenhuizen die past in die tra ditie en zijn naam waarmaakt. Van wijn, kado's, huishoudelij ke artikelen en speelgoed tot kantoorartikelen en strandspul- len. In het leeratelier worden onder andere cursussen gegeven en reparaties uitgevoerd. Een winkel met vele gezichten dus. Maar het warenhuis gaat zijn klanten nog meer bieden. Sinds een maand is het waren huis ook fotospecialist. Klanten kunnen hier hun fotorolletjes la ten afdrukken. Wilma Dekker: „We zijn in zee gegaan met Spec- tor die al jaren garant staan voor topkwaliteit. De reden dat we hiermee begonnen zijn is ener zijds de achtergrond van mijn man. Hij heeft zich altijd veel be zig gehouden met fotografie. Aan de andere kant willen we ons on derscheiden. Met onze dagservice kunnen we binnen 24 uur de fo to's klaar hebben. Wanneer een rolletje vóór drie uur is gebracht dan zijn de foto's de volgende dag klaar. Iedere dag komt er een koerier om de rolletjes op te ha len." Wilma Dekker en haar man, die de zaak in januari overna men, springen hiermee in een gat in de 'Koudekerkse' markt. Wil ma Dekker: „Er is hier geen foto speciaalzaak. De klanten moes ten hiervoor altijd naar Vlissin gen of Middelburg. Je kunt hier wel bij de supermarkt foto's laten ontwikkelen maar dat is nogal onpersoonlijk. We hebben een aparte hoek vrijgemaakt waar mensen op hun gemak de foto's kunnen bekijken. Daarnaast ge ven wij ook adviezen. Er is tegen woordig zoveel mogelijk. De tijd van standaard fotoformaten is voorbij. Is een foto niet goed af gedrukt, dan kan die gewoon worden teruggeven." De toevoe ging van een fotospecialisatie be tekent ook dat het assortiment van het warenhuis wordt uitge breid. Naast fotorolletjes ver koopt 'Warenhuis Leeratelier Dekker' ook batterijen, foto - al bums en fotolijsten. De klant kan een persoonlijke 'Privilege Card' krijgen met een jaar lang voorde len zoals een gratis film, gratis dubbelprint of verassende ge schenken. Wilma Dekker: "In de nabije toe komst willen we ook pasfoto's gaan maken. We krijgen daar voor nog een professionele oplei ding." Pierre van Hooydonk. VLISSINGEN Zeeland aan het begin van deze eeuw her leeft in oude filmbeelden via een modern medium, de video band. Het Nederlands Filmar chief heeft in haar serie Provin cies van Nederland de film 'Zeeland 1920-1930' uitge bracht. Het Nederlands Filmarchief heeft zich als doel gesteld het audiovisuele erfgoed van Ne derland toegankelijk te maken voor een breed publiek. Daar toe wordt in de filmarchieven, die door het hele land ver spreid zijn, naar interessant oud beeldmateriaal gezocht. Dit is op celluloid opgeslagen en wordt bij een temperatuur van circa 5°C bewaard. Na een kritische selectie en zorgvuldi ge restauratie van het materi aal worden de beelden op video overgezet. Omdat men tegen woordig hogere eisen stelt aan audiovisuele producties dan vroeger, moet er vervolgens nog veel gebeuren. Delen van de oude films moeten worden weggelaten, omdat het tempo veelal lager ligt dan wij nu ge wend zijn. Ook moet er geluid op de band gemonteerd wor den, want de meeste oude films zijn stom. Het Nederlands Filmarchief laat haar films door pianomuziek begeleiden om de sfeer van de beelden goed tot zijn recht te laten ko men. Het Nederlands Filmarchief brengt diverse series uit zoals 'Tempo Doeleo' (waarin 'Oude filmbeelden van Neder- landsch-Indië 1910-1915' reeds is uitgekomen), 'Zeeën en rivieren van Nederland' (bij voorbeeld 'Visschersplaatsen aan de Zuiderzee anno 1930'), 'Steden van Nederland' (bij voorbeeld 'Rotterdam 1910- 1935' en 'Amsterdam 1900- 1935'). In de serie 'Provincies van Nederland' (bijvoorbeeld 'Groningen 1915-1950') is 'Zeeland 1920-1930' uitge bracht. De video 'Zeeland 1920-1930' bevat schitterende beelden van diverse plaatsen in deze provincie. De film begint op de 'Westkappelsche zeedijk' waarbij een molen en huizen op de achtergrond te zien zijn. Vervolgens komen Brouwers haven en Zierikzee aan bod. Vanuit Zierikzee vertrekt een veerboot naar Zuid-Beveland. Grotere veerboten varen uit vanuit Vlissingen, naar Bres- kens, Terneuzen en naar Enge land. Er wordt uitgebreid stil gestaan bij de visserij die in Zeeland natuurlijk een belang rijke plaats inneemt. Uitvaren de en terugkerende vissers zijn te zien. Op een vismarkt wordt de vangst verhandeld. De gar nalen- en kreeftenvangst en met name de mosselvangst worden in beeld gebracht. Daarnaast zijn er de landbouw en fruitteelt waarbij nog veel met paarden en met de hand gewerkt wordt. Het 'Strarijden' te Ellemeet op Schouwen, een oud-Germaans lentefeest, wordt getoond evenals het 'Bollerijen' en het 'Gaaischieten' in Zeeuws- Vlaanderen en het ringsteken dat jaarlijks in Middelburg op het binnenplein van de voor malige abdij plaatsvindt. Aan Middelburg zelf wordt natuur lijk daarnaast ook aandacht besteed. Diverse belangrijke gebouwen zijn daarbij te zien, zoals de 'Lange Jan', de Oost- kerk, het 'Veersch Bolwerk', de Koepoort en het stadhuis. Ka- rakteristie voor deze vervlogen tijden is ook de melkboer die met een hond of paard voor zijn wagen grote flessen be zorgt. Verder zijn ook Veere en Westkapelle - waar we weer bij de dijk uitkomen - vastge legd in filmbeelden. Kleder dracht werd nog als veel van zelfsprekender beschouwd aan het begin van deze eeuw en door de hele film heen zijn dan ook diverse vormen van plaat selijke klederdracht te bewon deren, bij schuchtere vrouwen op een marktplein, kinderen die uit school komen of brui loftsgasten in St. Anna ter Muiden en in Cadzand. Deze indrukwekkende video band geeft een goed overzicht van het leven, zo'n driekwart eeuw geleden, in Zeeland. De video, met het ISBN 9056794345, duurt bijna een uur en is verkrijgbaar bij de erkende boekhandel. De prijs is 29.95. kerij maar we maken geen zadels. Toen Pierre indertijd uit Frankrijk hier aankwam werd als zijn beroep 'selier' vermeld en dat staat voor zadelmaker. Misschien dat in de beginperiode wel zadels ge maakt zijn. Nu geeft het aan wat voor soort werk wij doen. Zelf heb ik er al vijftig jaar mee te maken. Als jongetje van acht jaar ging ik al met vader mee. Je zag en je leerde. Als ik nu zie wat er in de afgelopen twintig jaar in dat vak van zadelmaker is veranderd, dan is dat bijna niets. Het is echt een ambacht, dat doe je met je handen en je hoofd. Daar komt geen machientje aan te pas." Van 1810,naar 1996 is 186 jaar Zadelmakerij Parée. Jan is de enigste Parée die het ambacht nog uitoefent, hjj heeft geen opvolger, de cirkel is bijna ge sloten. Maar Jan Parée stelt monter vast: „We zullen eens zien die tweehonderd jaar vol te maken." FOTO PETER HULS

Scheldebode | 1996 | | pagina 7