^d« Golfbaan Tumult in Veere bij volle maan Op weg naar een groener en schoner Zeeland m bot DJ Frank G El Horo jüü nW Indianen gestrand in Vlissingen-Totemstad Friday 26 juli Kwallen ZOMERLEEGVERKOOP! DUIZENDEN ARTIKELEN Provinciaal beleid draagt bij tot een betere leefomgeving Tourmalheur Gastgezinnen voor bevrijders 'n Pittig feestje bouw je op Tel. 418653 M V Veere uitgeroepen tot republiek in openluchtspel Tcoht Intermezzi Gevelisolatie o> Loverboy Raggalover (live) Rudeboy Bo! ■Bitbbuim mv ftev Vlag SCHOENEN KLEDING SPORT Burg. v. Woelderenlaan 5 -"Vlissingen DE SCHELDEBODE 102e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE. TOTALE OPLAGE: 47.700 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN, TEL: 0118^142720. 301 WOENSDAG 24 JULI 1996 VEERE Met volle maan is het oppassen geblazen. Ten minste, als we oude volkswijs heden moet geloven. En het is goed om dergelijke wijsheden niet met een korreltje zout ne men, want het is beslist geen fa beltje: er kunnen bij volle maan rare dingen gebeuren. Houdt u niet van onverwachte zaken, zorg dan dat u op 25, 26 en 27 juli bij het vallen van de avond, zo omstreeks 22.00 uur NIET op de Markt bent. Bent u echter zo'n type dat niets te dol vindt, zorg dan dat u er op tijd bent, want naar het schijnt komen bij volle maan de beelden in de voorgevel van het stadhuis tot leven. Er wordt in Veere tumult verwacht. Het toneelstuk 'Tumult in Vee- re' is een bewerking van het ge lijknamige boek dat in de jaren Han van de Broeke als Philips van Bourgondië en Hanna van Evers-Klingen als diens doch ter Charlotte de Bourbon. FOTO PIET DAVIDSE vijftig werd geschreven door Wim Abeleven. Het verhaal draait om de beelden van de Heren en Vrouwen van Veere, ooit vereeuwigd om de voorge vel van het gotische stadhuis te verfraaien. Nu staan de origine le beelden in het met sluting bedreigde museum de Schot se Huizen en staan er kopieën in de nissen in de voorgevel van "het gotische stadhuis. Het gaat om de beelden van Adolf van Bourgondië en zijn overgrootvader Heer Hendrik IV van Borsele, overgrootmoe der Vrouwe Janna van Hale wijn, grootvader Heer Wolfert VI van Borsele, grootmoeder Vrouwe Charlotte de Bourbon, vader Heer Philips van Bourg- ondë en moeder Vrouwe Anna van Borsele. Er onstaat een twist omdat de beelden in de gevel van het stadhuis ontevreden zijn over hun tochtige plek. Ze zinnen op revolutie, willen het gemeente bestuur omver werpen en de re publiek 'Verensis' uitroepen. De strijd laait op en moet in de vorm van een toernooi worden beslecht. Het publiek wordt aangemoedigd partij te kiezen voor Bourgondië of voor Borse le.' De afloop kunt u het beste zelf komen aanschouwen. Tijdens de opvoeringen van het openluchtspel 'Tumult in Veere' vormt het stadhuis het decor en wordt daarvoor speciaal be licht. De toneelspelers en figur anten die bij het stuk zijn be trokken het zijn er meer dan honderd zijn afkomstig uit Veere en omgeving. Het ruiter- toemooi in het stuk wordt ge speeld door de ringrijdersver eniging. Stadsbeiaardier Kees van Eersel verzorgt de muzikale intermezzi. De spelers en figur anten zijn gekleed in kostuums die in het tijdsbeeld passen. De regie van het stuk is in handen van Katinka van den Dool, henk Geelhoed is assis tent-regisseur. De kostuums zijn vervaardigd door Sylvia van Dam en zijn van 3 augustus tot en 22 september te zien tij dens de tentoonstelling '700 Jaar kleding' in de Schotse Hui zen. Tumult in Veere wordt op 25, 26 en 27 juli opgevoerd in het kader van 'Veere 700 jaar' op De Markt. De voorstellingen be ginnen om 22.00 uurde toe gang is gratis. MIDDELBURG In de Zeeuwse huishoudens gaat wekelijks gemiddeld zes kilo groente-, fruit- en tuin afval in de 'groene bak'. Steeds meer campings zetten containers neer voor het gescheiden inzamelen van af val. Bedrijven voerën maatregelen uit om het milieu te sparen. De landbouw gebruikt minder bestrijdings middelen en gaat meer en meer over op duurzame landbouwmethoden. Er is een lokatie voor een bag- gerdepot gekozen in de Koegorspolder, zodat vervuil de waterbodems verwijderd kunnen worden. Kortom, het gaat goed met het milieu in Zeeland, maar de ko mende jaren moeten nog veel inspanningen geleverd worden om Zeeland ruim, groen en schoon te maken en te houden. Dat staat in het jaarverslag Milieu en Water 1995 van de provincie. Stank, lawaai, verzuring en veiligheidsrisico's vormen de grootste bedreiging voor een goede leefomgeving. Het aan tal Zeeuwen dat hinder van stank heeft, daalt. Dit komt overeen met het landelijke beeld. Het halen van de landelijke doelstelling, ten hoogste 12 procent door stank gehinderde inwoners in 2000, is een zware opgave. De provincie wil in nauwe samenwerking met de gemeenten inventariseren wel ke bedrijven en bedrijventer reinen verantwoordelijk zijn voor stankhinder in de woon omgeving, zodat in overleg maatregelen genomen kunnen worden. Er zijn inmiddels al resultaten geboekt. Nadat de exploitant van de GFT-com- postering bij Borssele een nieuw vlies had aangebracht onder de inrichting, nam het aantal stankklachten aanzien lijk af. Ook hebben diverse be drijven maatregelen getroffen die de uitstoot van koolwater stoffen zoals zwaveldioxyde, stikstofoxyde en ammoniak verminderen. Niet alleen is daardoor de stankoverlast af genomen, ook de verzuring van het milieu verminderde. Wat betreft zure neerslag: de doelstelling voor 1994 werd al in 1991 gehaald. Maar nu gaat het minder snel. Dat komt on der meer door de groei van het autoverkeer met twee procent en de tegenvallende resultaten in de landbouw. 25 Procent van de totale ammoniakneer- slag komt van de landbouw, voor een belangrijk deel uit Zeeuws-Vlaanderen, terwijl ook Vlaanderen een belangrij ke bron is. De Zeeuwse percentages voor geluidhinder zijn voor de meeste categorieën iets gunsti ger dan de landelijke cijfers. De hinder die men ondervindt van de industrie komt overeen met het gemiddelde niveau in Zeeland. De laatste zes jaar is de geluid hinder door verkeer en indus trie op hetzelfd niveau geble ven. De provincie probeert het verkeerslawaai door weg, spoor en luchtvaart vooral te bestrijden door het te voorkó men. Dit gebeurt door toetsing van bestemmingsplannen: woon- en recreatiegbieden moeten voldoende afstand hebben van het verkeerslawaai. Waar deat niet kan, worden schermen ge plaatst. Soms is geluidhinder niet uit te sluiten, zoals bij 74 woningen in Nieuwland. In een aantal gevallen kon de provincie gevelisolatiemaatre- gelen financieren. Dat gebeur de onder meer in Ovezande. Het gescheiden inzamelen van afval loopt heel goed, althans wat betreft het GFT-afval. Er kwam daardoor minder afval terecht op de stortplaatsen. Een proef op zes kampeerbe- drijven om het GFT-afval ge scheiden in te zamelen, was een groot succes. De gasten werkten graag mee en de be heerders kregen geen klachten over stank en ongedierte. De Zeeuwse horeca-bedrijven bleken, tegen de verwachting in, niet erg bereid glas geschei den in te zamelen. Op initiatief van het land bouwschap is in 1994 en 1995 landbouwplastic ingezameld. Dat leverde 117 ton landbouw plastic op. De inzameling van klein che misch afval nam af. Dat kan te Zeeland is het afgelopen jaar weer iets schoner en groener ge worden. FOTO SLAGBOOM PEETERS N De Tour de France 1996 ligt achter ons. Bjame Riis bracht als winnaar de gele trui naar de Champs Ely see in Parijs en de Nederlandse coureurs wonnen etappes. De één zijn overwinning is de ander zijn nederlaag, zo wJQ luidt de onverbiddelijke wet van de sport. Wielrennen, de koers, het was de laatste tijd nog al eens onderwerp van gesprek, thuis, op het werk en in het sportcafé. füT Het was daar dat ik Marcel uit het Antwerpse trof, die spontaan zijn verhaal tegen mij afstak. Altijd had hij hard gewerkt op de 'rechteroever' en zijn madam, zijn vrouw, had ook haar steentje bijgedragen. Hij kwam uit een gezin van zeven kinderen en zij was enige flj dochter, en had zo meer geld dan hij. Kinderen had- den ze niet dus moesten ze wat francskes opmaken an- ders ging straks alles naar Vadertje Staat. Zijn hobby was fietsen, want die wielermicrobe zat in zijn bloed Cjjj en dat was niet te stoppen. Samen met een vriend was aj hij veertien jaar achtereen in de zomervakantie twee CW weken in Frankrijk gaan fietsen. Ze logeerden altijd in hetzelfde hotel zo'n vijftig kilometer ten zuiden van Lourdes, aan de voet van de Pyreneeën. Ze waren de Tourmalet opgefietst. Ook andere cols waren bedwongen, maar de Tourmalet, dat was speciaal, zunne. Madam bleef dan thuis, die ging nooit niet mee. Dit jaar was hij voor het eerst op rust, met vervroegd pensioen en hij had zich er al op verheugd om met haar naar het hotel te gaan en de Tourmalet te doen'. Maar daar kwam niets van in want „mijn madam wil niet lan ger dan een dag van huis. Een dagske zo naar Zeeland of naar de kust in Knokke, dat zal gaan, maar verder niet". Hij nam een slok van zijn pintje en zei met spijt in zijn stem: 'K was ik fier van de Tourmalet op te rijden, maar allez zie, nu is het mij ne Tourmalheur geworden Cameleon. maken hebben met het feit, dat gemeenten uit kostenoverwe gingen minder vaak met de chemokar langskomen. De in zameling van afgedankte koel kasten liep goed, dankzij sub sidie van de provincie. Elfduizend hectare natuurge bied in Zeeland is verdroogd. Dat komt door de verbetering van de waterhuishouding voor de landbouw en door grond wateronttrekking in de buurt van natuurgebieden. Water is van essentieel belang voor de natuur. Ingrepen in de waterhuishou ding moeten leiden tot behoud of toename van de verscheide nheid aan flora en fauna, en niet, zoals in het verleden vaak het geval was, een negatieve invloed op de natuur hebben. De provincie werkt hierbij nauw samen met de water schappen en het rijk. In de droge, hete zomer vo rig jaar bloeiden de algen in het - ondiepe - oppervlakte water welig. Op sommige plaatsen kleurde ""advertentie DISCOCENTER het zwemwater daardoor groen en bij de provincie kwa men dan ook veel verontruste telefoontjes binnen. Het advies was niet te zwemmen in en na bij jachthavens. Uit water monsters bleek dat de bacte riologische verontreiniging overal binnen de getelde nor men bleef. Een ander gevolg van de hoge temperaturen was de kwallen- overlast in het Goese Meer. Het ging om de kruiskwal, een klein kwalletje, dat bij aanra king brandende pijn veroor zaakt. Veel commotie ontstond over de rapportage van de Europese Commissie over de kwaliteit van het buitenwater. Omdat er niet genoeg watermonsters werden genomen, werd het buitenwater als onvoldoende beoordeeld, terwijl het in wer kelijkheid van prima kwaliteit was. Daardoor kunnen de bad plaatsen in Zeeland dit jaar niet het 'keurmerk' voor schoon zwemwater voeren: de blauwe vlag. Dit kan negatieve gevolgen hebben voor het toe risme, omdat badgasten veel waarde hechten aan dit keur merk. Om de vorderingen van het milieu- en waterbeleid en de verbetering of verslechtering van het milieu te kunnen me ten, worden gegevens en ont wikkelingen systematisch ver zameld en bewerkt. Zo worden bijvoorbeeld de uitstoot van benzeen gemeten en de concentratie van zware metalen in het water. Ook wordt gecontroleerd of bedrijven en overheden zich houden aan besluiten om ver- ontreining te verminderen. Ook voor water is er behoefte aan een meet- en regelsysteem. Het is de bedoeling dat in de komende jaren de metingen van diverse instanties op el kaar worden afgestemd, zodat de gegevens makkelijker toe gankelijk worden. MIDDELBURG Het programma voor de herdenking van de bevrijding van Walcheren op 1 en 2 november is rond. Ongeveer 150 veteranen willen de herdenkingen in Vlissingen, Westkapel- le, Dishoek en Serooskerke te willen bijwonen. De organisatie van de herdenkingsbijeenkomsten is in handen van de 'Stichting Steun aan Bevrijders Walcheren 1 tot en met 8 november 1994'. De herdenkingsbijeenkomsten zijn gepland op 1 en 2 november. Op vrijdag 1 november is er 's avonds een diner in de Marinekazerne in Vlissingen, terwijl op zaterdag 2 novem ber een diner wordt aangeboden in de Burgerzaal van het stad huis van Middelburg met aansluitend een social evening, waar ook de gastgezinnen welkom zijn. De organisatie is 'nog op zoek naar gastgezinnen. Zij moeten bereid zijn drie nachten een of meerdere veteranen onderdak te verlenen en drie keer een ontbijt te verzorgen. Het programma voor 1 en 2 november wordt helemaal verzorgd door de stichting. Om de kosten te kunnen dekken is de stichting nog op zoek naar sponsors en donateurs. Het secretariaat van de Stichting is ge vestigd aan de Touwbaan 130 in Middelburg, tel. 628222. De Groenkalender MET 7FFUWSE LANDSCHAP Een partijtje zwemmen kan grondig bed orven worden door kwallen. Vooral bij een aflandige wind kan het kustwater wemelen van grote en kleine kwallen. Dat komt doordat dan het water aan de oppervlakte zeewaarts geblazen wordt, terwijl er een onderwaterstroom in de richting van het strand ontstaat Daar mee komen de kwallen en ook allerlei ander aanspoelsel mee. Vaak hoor je over een kwallebeet, maar eigenlijk is daar van geen sprake. Het dier bijt niet, maar het schiet giftige pijlen af. In de tentakels die onderaan het lichaam hangen zitten netelcellen, die bij aanraking reageren door een miniatuurpijl tje af te schieten. Sommige kwallen komen aan de kost door op die manier kleine visjes en garnalen af te schieten, die vervol gens met behulp van trilharen naar de mondopening toe ge werkt worden. Maar veel soorten zijn ook onschuldige plank toneters. Kwallen behoren tot dezelfde stam als bijvoorbeeld zee- ane monen maar ze onderscheiden zich doordat ze zich vrij kunnen bewegen. Kwallen bewegen zich voort door hun parapluvormi- ge lichaam samen te stulpen en weer uit te spreiden, ongeveer zoals een paraplu die voortdurend dicht en weer opengeklapt wordt.Kwallen die vlak langs het strand terechtkomen zijn ei genlijk bij voorbaat ten dode opgeschreven. Hun manier van voortbewegen is te gebrekkig om dwars tegen de stroom in weer zeewaarts te gaan. Bij vloed worden ze op het strand neergelegd en na een paar dagen zijn ze volledig uitgedroogd. Dan is er heel weinig meer van over, want een volwassen kwal bestaat voor meer dan vijfennegentig procent uit water. Dat neemt niet weg dat de resterende vijf procent de badgesten het leven flink zuur kan. ADVERTENTIE fy >-j J Cl A Geldt voor alle afgeprijsde artikelen. Het laagst geprijsde artikel is gratis. KWALITEIT GULDENS VOORDEEL Meer dan 150 winkels. Kijk in de Gouden Gids. VLISSINGEN Speelstad heet dit jaar Totemstad. Afge lopen maandag begon de op bouw van het kamp aan het bunkerterrein aan de Lange- Ieenweg. Er werd een tipi opge zet van negen nieter hoog en er staan verschillende totempalen op het terrein. De ingang van het indianendorp is een kopie van een originele Indiaanse muurschildering. Totemstad gaat op 29 juli om 9.00 uur open en wordt op zaterdag 3 augus tus afgesloten. Voor de kleuters is er een slotfeest op vrijdag middag 2 augustus. Er rijdt da gelijks een bus naar Totemstad. Kinderen van 4 tot en met 12 jaar kunnen meedoen aan de spelweek. De entree is een rijksdaalder per dag, een week kaart kost een tientje. In het kader van het thema worden allerlei activiteiten ge organiseerd zoals pony rijden, zandschilderen en boogschiet- wedstrijden. Tijdens de slot middag voor kleuters zijn de ouders ook welkom. Er is een optreden van ome Co, die kan goochelen en jongleert met bal len. De middag begint om 13.00 uur. De slotmiddag van Totem stad op zaterdag 3 augustus duurt van 14.00 tot 16.30 uur. De busroute begint in Oost-Souburg, om 8.15 uur - Middelburgsestraat bij het De reddingsbrigade redde afgelopen zaterdag een medicijnman en zijn vrouw, die op zoek waren naar hun stamgenoten. Vanaf 29 juli zijn zij in Speelstad-Totemstad, waar ook alle kinderen van Vlis singen welkom zijn. Ronde Putje, en verder om 8.19 uur - Oranjeplein, 8.22 uur - 't Zwaantje, 8.27 uur - Keersluis, 8.30 uur Paul Krugerstraat/Bleomenlaan, 8.32 uur - Scheldestraat bij de Bloemenhal, 8.37 uur - Bad huisstraat bij de ABN/AMRO, 8.39 uur Koudekerkseweg, 8.43 uur - Alexander Gogelweg bij de Open Hof, 8.47 uur Gerbran- dystraat bij de VSB. De bus vertrekt 's middags om 16.00 uur weer vanaf Totem stad.

Scheldebode | 1996 | | pagina 1