Inter Scaldis-leden verknocht aan hun hobby UIT HET ZAKENLEVEN hLiTiun SPONSOR IN DE SPORT mmm De Woongroep sponsort GPC-Fc BURO VOOR RECHTSHULP MBO-kort een uitkomst Altena voor interieurdesign M.L. Jonker CERA-toertochten op 1e zondag in juli Publieksomvang verbeterd Zonder dieren is het saai. Zeelands enige doedelzakband viert 121/2 -jarig bestaan Afsluiting natuurmaand SOFTWARE OP MAAT Vakantie doorbetaald? SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 26 JUNI 1996 Leerling-pipers Voor individuele hulpgesprekken en relatie-advies 0118-634570 317 VLISSINGEN Zeeland's enige doedelzakband 'Interscaldis Pipes and Drums' heeft bepaald geen ge brek aan belangstelling. Voor dit jaar is de band al he lemaal volgeboekt en voor 1997 stromen de uitnodi gingen ook al binnen. „Zelfs voor 1998 hebben we al een en ander op de agenda staan", zegt Gaston Tim merman, secretaris van de band. Timmerman, zelf een enthousiast 'piper', snapt alleen niet waar de uitnodi gingen uit Zeeland blijven: „We treden overal in het land op. En ook daarbuiten zijn we graag geziene gas ten bij allerlei manifestaties. We zijn naar Engeland en Schotland geweest, naar Frankrijk, Zwitserland en ga zo maar door. Zelfs in Polen hebben we opgetreden. En toch wil het hier in Zeeland maar niet echt lukken. Onbegrijpelijk." De band van Interscaldis be staat uit ongeveer twintig mu zikanten. De pipers bespelen de authentieke Schotse doedelzak, de great highland bagpipe. De drummers maken gebruik van snare— tenor-' en bass - drum. Zij zijn allen voor zien van een authentiek Schots kostuum. In één kilt gaan soms wel zeven meter kostbare, ge ruite stof die tartan wordt ge noemd. Timmerman: „Er be staan meer dan 1300 verschil lende dessins, maar onze tartan is die van de Leslie clan. Het is dezelfde die de 'King's Own Scottish Borderer's', een Schots elite - regiment, ook draagt. We laten de kleding in Schotland speciaal maken bij een beroem de kiltmaker". Dit najaar viert Interscaldis het 12'/2 jarig jubileum. Een feest programma is er nog niet, maar volgens Timmerman laat de band dit heuglijke feit niet zo maar passeren. „Bovendien hebben we behalve het jubi leum nog een reden voor een feestje. De band is sinds novem ber vorig jaar enorm gegroeid. We hebben er tien nieuwe leer ling-pipers en drie drummers bij", zegt Timmerman, die de band in 1984 samen met een Schot heeft opgericht. Interscaldis heeft naast de mu- zikantengroep ook een dans groep. En ook die is behoorlijk gegroeid. Tot eind vorig jaar oe fende wekelijks een groepje van vier danseressen onder leiding van de Engelse instructrice. Nu zijn dat al zes danseressen en vier dansers. Timmerman: „Die instructrice komt overigens ie dere zaterdag helemaal uit Den Haag over om hier les te geven. Die zie je bij Interscaldis wel meer, mensen die zo verknocht raken aan hun hobby dat ze er echt alles voor over hebben. En het is ook een hechte vrienden club, de optredens zijn enorm gezellig. Voor ons is zo'n optre den echt een uitje." Maar op z'n tijd is er ook aan dacht voor meer serieuze optre dens. Onlangs deed de band bij voorbeeld mee aan een parade in het Engelse Dymchurch. Daar worden ieder jaar de brandweerlieden herdacht, die in de Tweede Wereldoorlog bij Duitse bombardementen op Londen zijn omgekomen. Daar bij werd samengewerkt met de 'Folkestone Pipes and Drums', een bevriende Engelse doedel zakband. Interscaldis heeft ook goede contacten met de 'King's Own Scottish Borderers', die in 1944 hebben deelgenomen aan de be vrijding van Zeeland. Timmer man: „In 1989 hebben we mee gedaan aan de regimentsparade van de 'King's Own' en leden van onze band mogen het wa pen van het regiment op hun uniform dragen. Dat zijn zaken waar we enorm trots op zijn." De leden van Interscaldis zijn ook trots op het feit dat hun band nu de eigen band is van de old-comradeseen gezelschap van Schotse oud - strijders. „Ook dit jaar mogen we de old-comrades weer begeleiden Dick Altena: „Wij spelen met kleuren, effecten en sfeer". foto piet davidse VLISSINGEN - Het moet een goed gevoel zijn geweest voor de echte liefhebbers van smaakvolle interieurs, toen Al tena Interieurdesign aan de Scheldestraat 25-29 afgelopen donderdag de deuren weer opende. Een enorme verbou wing, met als resultaat een ver koopoppervlakte van 650 vier kante meter op de begane grond en nog eens een 150 vierkante meter op de eerste verdieping. En dat is duidelijk wat anders dan de 'pijpenlade' met hoeken en gaten die Altena voordien had. „De panden naast ons zijn erbij getrokken en daardoor konden we verbouwen zoals we dat ook wilden", verduidelijkt Dick Altena. Niet alleen de zaak is veran derd, ook de naam heeft een aanpassing ondergaan. Was het voordien 'Interieurverzorging Altena', sinds de opening is de naam veranderd in 'Altena In terieurdesign". Ook dat vraagt uitleg. „Interieurverzorging heeft vandaag de dag een asso ciatie met schoonmaakwerk en dat doen we dus niet. We zijn ook geen woninginrichting maar Interieurdesigners. Wij spelen met kleuren, effecten en sfeer. En dat is iets anders dan bijvoorbeeld een stoel verko pen". De collectie bij Altena be staat uit louter 'toppers'. Om zo maar eens wat merken te noe men: Leolux, Montes, Interlub- ke, Gelderland en natuurlijk de stofferingen zoals vloerbedek king, vitrages en gordijnen. Duur? „Nee, niet duur maar veel geld", corrigeert Dick Al tena. „Goed beschouwd kun je niet van duur spreken. Alles heeft een prijs en waarde. Iets wat uitzonderlijk goed van kwaliteit is en vrijwel tijdloos blijft. Iets waarvan je jaren en jaren plezier hebt is niet duur". Het inrichten van een huis is nog steeds een uitdaging voor Altena. „Samen met de klanten eens hardop denken, eens lek ker allerlei ideeën ventileren en dat uitwerken in een tekening. En dan natuurlijk inrichten. We gaan zelfs zo ver dat de klant ons de sleutel van de woning kan geven en als we de sleutel weer inleveren is de woning volledig ingericht. Tot en met het verven en het behangen toe". Altena Interieurdesign is nu net een van die zaken waar elke opstelling sfeer en creativi teit uitstraalt. En zaak waar je zeker moet zijn geweest. Niet alleen voor het interieur, maar voor het totaalbeeld. Om eens gezelling door die Altena- woonwereld te wandelen. Om ideeën op te doen en te ervaren dat klantvriendelijkheid, mee denken en dienstverlening nog steeds bestaat. De Vlissingse doedelzakband 'Inter Scaldis Pipes and Drums' met de 'Folkestone Pipes and Drums' in Dymchurch tijdens de herden king van de gevallen brandweerlieden uit de Tweede Wereldoorlog op 25 mei jongstleden. foto gaston timmerman tijdens de jaarlijkse Min den -day parade in Edinburgh. Bij die parade wordt de Schotse overwinning op de Duitse troe pen bij het Duitse stadje Min den in de Tweede Wereldoorlog herdacht." Wie meer informatie wil over Zeeland's enige doedelzakband kan altijd contact opnemen met secretaris Gaston Timmerman, tel.(0118)468497. En wie Inters caldis wil strikken voor een op treden kan terecht bij Patrick de Nooijer, tel. (0113)352251. ADVERTENTIE gestalttherapeut en psychosynthese-gids Telefoon: OOSTKAPELLE De eerste Zeeland Naturmaand wordt op zaterdagmiddag 29 juni afge sloten tijdens een feestelijke bijeenkomst bij het Zeeuws biologisch Museum. Een kleur- wedstrijd, die in het kader van Zeeland Natuurmaand werd georganiseerd door de Vlinder werkgroep Midden-Zeeland, leverde twee winnaars op: Bart Roose uit Oostburg en Teun van Dijk uit Kapelle. Zij mogen met hun klasgenoten een dagje naar de Roompot. De laatste dag van de Zeeland Natuurmaand gaat gepaard met een afwisselend open-lucht programma met muziek en ont spanning. Diverse natuurwerk- groepen en -instanties, die hun medewerking verleenden aan de Zeeland Natuurmaand, zijn daarbij present. Presentator Piet Steltman van het t.v.-pro- gramma 'Ja, natuurlijk' kijkt terug op de Natuurmaand 1996 en vooruit naar de Natuur maand volgend jaar. Gedeputeerde J.G. van Zwieten geeft het startsein voor de Zo- merbus. ADVERTENTIE Advies, know-how en flexibiliteit zijn de kernwoorden van (futility's software- afdeling. De wensen van de klant worden omgezet in een uitgekiend pakket op maat. Daarnaast beschikt (futility over een aantal standaard branchegerichte softwarepakketten. iso 9001 gecertificeerd. TERNEUZEN Mr. F.J. Haarmanwegól Tel. 0115-617342 Fax 0115-618654 MIDDELBURG Arnesteinweg 61 Tel. 0118-636151 Fax 0118-613447 Naast de routes waaraan iedereen kan deelnemen, is er ook een CERA-toertocht voor de meer getrainde fietsers, die kilometers in de benen hebben. 'S-HEERENHOEK - De Cera toertochten voor fietsers, die rijwielhandelaar Cees uit s- Heerenhoek al jaren achtereen organiseert trekken steeds veel deelnemers. Ook tijdens de 19e editie, die verreden wordt op zondag 7 juli, verwacht men veel vertrekkers. Er staan vier tochten op het programma waaruit een keuze kan worden gemaakt. De af standen zijn: 33, 45, 74 en 120 kilometer. De inschrijving is dit keer in Bar Walk Inn bij Rinus en Magda. Vanaf 9.00 uur kan men daar terecht. De eindcon trole sluit om 15.30 uur. Deel name is voor eigen risico. Alle routes voeren langs vele mooie plekjes op Zuid- en Noord -Beveland, terwijl tij dens de grootste tochten (74 en 120 kilometer) ook nog een stukje Walcheren wordt meege nomen. De kleinste tocht (33 ki lometer) door de Zak van Zuid- Beveland is uitermate geschikt om in familieverband op pad te gaan. Dat geldt trouwens ook nog wel voor de nieuwe tocht over 45 kilometer, die eveneens door de Zak voert, waar veel natuurschoon te bewonderen valt in deze tijd van het jaar. De tocht over 74 kilometer vraagt wellicht - gezien de afstand - wat meer inspanning van de deelnemers, maar is voor de ge oefende fietsers toch ook goed te doen. De route loopt eerst door de Zak van Zuid-Beveland en vervolgens trekt men vanaf Hoedekenskerke langs de zee dijk naar Biezelinge en zet dan koers naar Wemeldinge. Via Wilhelminadorp en Wolp- haartsdijk volgt dan het ritje langs het Veerse Meer en na het passeren van Lewedorp stevent men op het einddoel af in 's- Heerenhoek. Vrouwen en mannen met al heel wat kilometers in de benen zul len ook nu weer wel kiezen voor de langste tocht (120 kilome ter). Een goede conditie is daar bij wel onontbeerlijk, maar ve len durven zoals eerder geble ken is deze uitdaging aan. Het blijft echter een recreatietocht, zodat niemand zich uit de naad hoeft te fietsen. De deelnemers aan deze tocht trekken eerst naar Lewedorp, gaan dan naar Veere en langs Vrouwenpolder, om vervolgens via de Veerse Dam NoordBeveland te berei ken. Colijnsplaat en Kats zijn onder andere dorpen die men passeert. Terug op Zuid-Beve land loopt de route verder over Wilhelminadorp en Kattendijke en door 'De Poel' wordt na 82 kilometer 's-Heerenhoek be reikt waar een controle post is. Het laatste stuk wordt afgelegd in de Zak van Zuid-Beveland Ellewoutsdijk, Oudelande, Baarland, Hoedekenskerke en Ovezande. De finish is, zoals bij alle tochten in 's-Heerenhoek (eindcontrole in Bar Walk Inn.) Ongetwijfeld zullen velen zon dag weer veel plezier beleven aan de traditionele Cera-toch- ten, op zondag 7 juli, die uit blinken door een perfecte geor- ganisatie. VLISSINGEN - In de politie bureaus van Middelburg en Vlissingen zijn de laatste tijd diverse verbeteringen aange bracht om het publiek beter van dienst te kunnen zijn. De wachtruimtes kregen met een leeshoek en een speelhoek een ander aanzien. Om de wachttijd te veraangenamen werd er een automaat met gra tis koffie of thee geplaatst. Ook de aangiftekamers kregen een opknapbeurt. Verder zijn er en kele receptiemedewerkers op geleid om aangiften te kunnen opnemen van veel voorkomen de misdrijven, zoals onder meer fietsdiefstal, auto-inbraak, ver nieling, baldadigheid, tasjes diefstal en zakkenrollerij. Een voorwaarde hierbij is dat er geen sprake mag zijn van letsel. Aangiften van gecompliceerde en zware misdrijven blijven een aangelegenheid voor de surveil lancedienst of recherche. De receptiemedewerkers zijn alleen van maandag t/m vrijdag tussen 09.30 en 17.00 uur aan wezig. De receptie is dan dub bel bezet. Gedurende de zomer periode is er zelfs een driedub bele bezetting. Aangeraden wordt dan ook zoveel mogelijk overdag aangifte te doen. Dit geldt ook voor de behandeling van gevonden en verloren voor werpen. Buiten kantooruren en in de weekends wordt de pu- blieksopvang verzorgd door de surveillancedienst. Door de nieuwe werkwijze kan men niet alleen het publiek be ter van dienst zijn, maar wor den ook de agenten van de sur veillancedienst aanzienlijk ont last. De tijd die zij kwijt waren aan het opnemen van de vele aangiften kunnen ze nu op een andere wijze besteden. VLISSINGEN G.P.C.-Fc heeft als sponsor De Woongroep. Op de foto staand vlnr leider Ronald v.d. Heuvel, trainer Leo de Groot, Woongroep sponsor Cees Corbijn. Op de tweede rij vlnr Mara Oele, Selena Paardekoper, Michel Daane, Montoya Corbijn. Zittend vlnr Devrim Taufer, Marcel Outer- mans, Dirk van Rhijn, Alexander Gabe en Niels Hamelink. Mevrouw Van Damme werkt sinds begin dit jaar gedurende 20 uur per week in een manege en verdient hiermee f 1.092.- bru to per maand. Toen ze haar werkgever om 3 weken vakantie vroeg ging deze accoord maar gaf aan dat dit dan wel op eigen kosten zou moeten gebeuren. Mevrouw wilde weten of een en ander juridisch wel klopte en nam contact op met het Buro voor Rechtshulp. Iedere werknemer tot 65 jaar heeft recht op minimumloon. Voor werknemers van 23 tot 65 jaar geldt een wettelijke mini mumloon. Beneden de 23 jaar is er een minimumjeugdloon, dat daarvan is afgeleid volgens een bepaalde sleutel. Per leef tijdsjaar geldt een lager minimum jeugdloon. Van 1 januari tot 1 juli 1996 bedraagt het bruto minimumloon f 2.184,- per maand. Vanaf 1 juli 1996 wordt dit f 2.203,50. Omdat er in maneges een 40-urige werkweek is heeft mevrouw Van Damme met een 20-urige werkweek recht op de helft van f 2.184,- is f 1.092,-. Vanaf 1 juli wordt dit f 1.101,75. Verder heeft iedere werknemer recht op vakantie met behoud van loon. Het recht op vakantiedagen waarop men na een jaar minimaal recht heeft, is 4 keer het overeengekomen aantal da gen dat per week gewerkt wordt. Mevrouw Van Damme werkt gedurende 5 dagen per week 4 uur, zodat ze jaarlijks recht heeft op 4 x 5 dagen is 20 vakantiedagen van 4 uur. Omdat ze echter pas sinds januari in dienst is heeft ze op 1 juli pas 2 we ken vakantie opgebouwd. Daar is de arbeidsovereenkomst na 1 juli gewoon doorloopt bestaat geen bezwaar legen de opna me van 3 weken vrij. Naast doorbetaling van loon tijdens vakantiedagen bestaat ook recht op een minimumvakantiebijslag, ook wel vakantie toeslag of vakantiegeld genoemd. Deze wettelijke minimum vakantiebijslag bedraagt 8%. De vakantiebijslag wordt be taald door de werkgever. Ook een werknemer van 65 jaar en ouder heeft recht op minimumvakantiebijslag. Vakantiebij slag moet in beginsel in de maand juni worden uitbetaald. Bij navraag bleek mevrouw Van Damme deze al te hebben ontvan gen. Het recht op minimumloon en wat daarmee samenhangt wordt geregeld in de Wet Minimumloon en Minimumvakantie bijslag, het recht op een minimum aantal vakantiedagen met behoud van loon in het Burgerlijk Wetboek. Ook in CAO's of andere collectieve regelingen is veel vastge legd. Als een dergelijk collectieve regeling geldt kan dat bete kenen dat recht bestaat op een hoger loon dan het mini- mum(jeugd)loon. Ook andere zaken kunnen in dat geval afwij ken van de bepalingen van de Wet Minimumloon en Minimum vakantiebijslag, bijvoorbeeld de wijze van uitbetaling van de vakantiebijslag. Uiteraard is het bovenstaande slechts een voorbeeld. Heeft u vragen naar aanleiding van dit artikel of andere vragen van juridische aard dan kunt u altijd voor advies en hulp tercht op het gratis spreekuur van ons Buro: in Middelburg: Vlasmarkt 28, iedere maandagmiddag en don derdagavond, uitsluitend op afspraak. Afspraken maken elke werkdag tussen 9.00-12.00 uur via 0118-637120in Vlissingen: 'Open Hof, A. Gogelweg 59, iedere dinsdag 09.00-11.00 uur. De hoofdvestiging van het Buro te Middelburg is de hele week telefonisch bereikbaar onder nummer: 0118-637120. Hannes heeft een dik zeer pootje. Ze kan niet goed lopen en niet op de bank klimmen. We moeten er mee naar de dierenarts besluit ik. Dan wil ik meteen vragen wanneer ze gesteriliseerd kan worden, want dat moet ook gebeuren. Eva en Iris gaan al lebei mee. Hannes moet mee in een tas. De dierenarts neemt koorts op en ziet dat Hannes' poot ontstoken is. Ze krijgt een spuit en ook nog tabletjes voor drie dagen. De dierenarts zegt dat ze vanwege haar leeftijd nu al gesteriliseerd kan worden, maar dat we even moeten wachten tot haar pootje goed beter is. Eva en Iris staan er met hun neus boven op, ze vinden het allebei zielig. Gelukkig knapt Hannes na een paar dagen op en loopt weer vrolijk buiten. Ze kan ook weer op de vensterbank springen. Dat zie ik op een morgen als ik beneden in de kamer kom. Hannes heeft een bloempot op de grond gegooid. De pot is ka pot en de plant geknakt. Ik moet de aarde opvegen en de scher ven opruimen. Zondagmorgen als ik uit bed kom, moet ik eerst spuug op gaan ruimen van Rakker onze kater. Gelukkig ligt het op het parket. Toch heeft Rakker steeds vaker een ongelukje, je kan merken dat hij een jaartje ouder wordt. Ik zeg dan ook tegen hem: „We zullen het door de vingers zien, omdat je op leeftijd raakt", 's Middags gaan we wandelen op het strand. Het is lekker zonnig weer, maar er staat een koude wind. Als we thuis komen wil ik koffie met appeltaart. Maar o wee, de kippen lopen buiten. Het haakje van de ren is losgeschoten. De kippen hebben het wel naar hun zin in onze tuin, ze pikken lekkere wormen. Maar wij moeten ze weer in de ren jagen. Dan pas kan ik koffie gaan zet ten. Ik zucht en zeg: "Wat zou het toch heerlijk rustig zijn zon der dieren" Ja, vindt Eva, rustig zou het zijn maar ook ver schrikkelijk saai. Met de korte opleidingen is Middelbaar Beroepsonderwijs ook bereikbaar voor leerlingen die gezakt zijn voor het vbo- of mavo-examen. Twee jaar MBO- kort is gelijk aan één jaar MBO- Lang. Het Delta College in Mid delburg verzorgt korte oplei dingen Administratie en Han del. De laatste week van juni. De eindexamens in vbo en voortge zet onderwijs zijn voorbij, de spanning is eraf. Dat wil zeg gen: voor de meeste kandida ten. Want niet alle leerlingen die examen hebben gedaan, we ten op dit moment hoe het na de zomer verder moet. Sommigen zijn gezakt, anderen hebben minder goed gepresteerd, on dank hun diploma. Zij hebben niet genoeg vakken op C- of D- niveau gehaald om verder te studeren aan de opleiding waarvoor zij gekozen hadden. Juist voor deze leerlingen is een korte opleiding MBO een uit komst. „Je bent op onze korte opleidingen Adrhinistratie en Handel in principe altijd wel kom", vertelt Gert-Jan de Rooij, decaan op het Middel burgse Delta College. „Je hoeft geen diploma te hebben, naar een vak op B-niveau meer of minder kijken wij niet. Wel stu ren wij altijd een uitnodiging voor een kennismakingsge sprek. De leerlingen die wij uit eindelijk toelaten, moeten im mers een reëele kans van slagen hebben. Dat moet tijdens zo'n gesprek blijken". De Rooij be nadrukt nog eens dat MBO- Kort, dat twee jaar duurt, een volwaardige MBO-opleiding is. „Met het diploma van de korte opleiding kun je instromen in het tweede leerjaar van de lan ge opleiding; je kunt via het leerlingwezen, de ECABO, doorleren en je kunt een baan zoeken. Met name de stages, die een belangrijk onderdeel van de opleiding zijn, hebben onze leerlingen uitstekend voorbe reid voor de stap naar de ar beidsmarkt". Voor meer infor matie over de korte MBO-oplei- dingen aan het Delta Colege kun je contact opnemen met de beide decanen: Gert-Jan de Rooij (MBO-Administratie) en Arold Versluys (MBO-handel).

Scheldebode | 1996 | | pagina 17