Langs dorpen en steden op Walcheren Statenpraat Zomer in de Zak Tassenset van Zilveren Kruis Feest in Molukse wijk Mooi Walcheren De Natuurbus op tournee door Zeeland 'Mooi Walcherenbrengt het eiland in beeld SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 26 JUNI 1996 313 Oorlog Door Mr. C.M. de Graaf, Statenlid Loodsbootjes Opvallend Kies dan uw tapijt uit onze enorme collectie! Het wordt perfect 1 landschap, natuur en geschiedenis van een Zeeuws eiland in beeld een prachtige, rijkelijk geïllustreerde uitgave ingenaaid 29,90; gebonden f 39,90 geschreven door Jan Kuipers en Robbert Jan Swiers een prachtig Zeelandboek! De Koperen Tuin vanaf 29 juni in de boekhandel Boekhandel Fanoy Boekhandel De Ruiter Als eerste in een reeks over Zeeland en de afzonderlij ke eilanden, verschijnt deze week een boek over Wal cheren. De schrijvers van 'Mooi Walcheren', Robbert Jan Swiers en Jan Kuipers, staan eerst stil bij het landschap, de natuur en de geschiedenis van het ei land. Daarna bezoeken zij alle steden, dorpen en ge huchten op het eiland. Behalve foto's van nu hebben ze ook veel historisch beeldmateriaal opgenomen zoals van het graven van het Kanaal door Walcheren en de verwoestingen van de Vlissingse boulevard in 1944. „Het boek is bedoeld voor de eigen bewoners èn toe risten", zegt uitgever Jan Bruijns, „maar is allesbehal ve een toeristengids van het soort met 'een praatje bij een plaatje'. Het gaat ons erom op een prettig leesba re, overzichtelijke manier informatie geven en interes se wekken voor Walcheren en haar geschiedenis in een rijk geïllustreerd boek." De wapenspreuk van Zeeland 'Luctor et Emergo', 'Ik worstel en kom boven', is zeker ook voor Walcheren van toepassing. Hoe pittoresk sommige opnamen ook zijn, de schrijvers herinneren de lezers er voortdurend aan dat Walcheren in de loop der eeu wen niet alleen gouden tijden heeft meegemaakt maar ook moeilijke perioden van crisis en oorlog. Vandaar dat een aantal opnamen van verwoestingen tij dens de Tweede Wereldoorlog is opgenomen. Voor de oorlog werd Walcheren 'de tuin van Zeeland' genoemd. Dichter Jan Campert sprak over 'de palm van Gods hand'. Dat eens zo prachtige eiland, met histori sche steden en een rijk land schap, lag er na de oorlog ont redderd bij. Het bombardement op Middelburg had in 1940 de binnenstad in de as gelegd. De bevrijding in 1944 ging gepaard met beschietingen die Vlissingen grote schade toebrachten. In Westkapelle sneuvelden er bij de bombardementen 180 mensen. Hoofddoelwit was de Walcherse zeedijk die op vier plaatsen werd gebroken om de vijand te verdrijven en een invasie moge lijk te maken. Door het zeewater stierf de beplanting af en Wal cheren bood een doodse aanblik. Alleen dorpskernen, de binnen stad van Middelburg en Vlissin gen en enkele polders bleven droog. Het leek een gigantisch karwei te worden om het eiland weer 'toonbaar' te maken. Even is toen met de gedachte gespeeld het eiland aan het water te laten. Gelukkig heeft deze visie niet gewonnen, aldus de schrijvers: met man en macht werd eraan gewerkt om de zee buiten te sluiten. Eerder in de geschiedenis waren er al perioden van verwoestin gen, zoals tijdens de Tachtigjari ge Oorlog tegen Spanje. Nadat tal van kerken op Walcheren al tijdens de beeldenstorm het no dige hadden moeten doorstaan werd er op het eiland tijdens het beleg van Middelburg opnieuw veel geplunderd en verwoest. Ook in de Middeleeuwen was Walcheren vaak het toneel van vijandelijkheden. Eerst leed het eiland onder invallen van de Vi kingen en werden er vluchtbur- gen gebouwd om de inwoners te beschermen. In later eeuwen waren oorlogen tussen Holland se en Vlaamse graven en ook in terne onlusten tussen edelen schering en inslag. Walcheren heeft vaak roerige tijden meege maakt, zo blijkt wel, maar wist zich steeds weer te herstellen. De ligging van het eiland was De zomer barstte een week of drie geleden in alle hevigheid los. Meer nog dan voorheen voor Els (mijn echtgenote) en mij reden om op de fiets te klimmen en Zeeland verder te verken nen. Je zet dan eigenlijk pas goed hoe mooi en hoe waardevol onze omgeving is. Zonder welke plek dan ook te kort te doen, vinden wij het zeer plezierig om door de Zak van Zuid-Beveland te fietsen. Het kan ook zijn dat de aansporing op de lantaarnpalen in de buurt van mijn woonplaats Kloetinge daar aan hebben bijge dragen. Ik weet dat echter net zeker. Maar de tekst de vanaf grote afstand leesbaar is, vermeldt met hoofdletters: 'ZAK'. Ik heb lange tijd gedacht dat dit een aansporng was van het ge meentebestuur van Borsele om een bezoek te brengen aan de genoemde Zak van Zuid-Beveland. In de auto heb je niet de tijd en is het bovendien te gevaarlijk om de kleine letters te le zen. Vandaar dat ik steeds dacht dat het aanwijsborden waren richting dit fraaie stukje Zeeland. De gedachte bleek echter een misverstand aan mijn kant. Op de fiets en van dichtbij be keken vermelden de borden een nadere aansporing. Nameljk om de snelheid af te laten zakken: 'ZAK', met daaronder in kleine letters 'af naar een veilige snelheid', en met als onderti tel in nog kleinere letters 'mag het ietsje minder zijn?' Zonder meer een nuttige aansporing, hoewel ik mij voorstel dat bij menig kaashandelaar de ondertitel wat onbekend zal zijn. De ontdekking van de werkelijke tekst maakte ons fietsplezier er in ieder geval niet minder om. Nu is er in genoemde Zak iets bjzonders aan de hand. Door de minister is deze streek aange wezen als Waardevol Cultuurland;schap (W.C.L.). Dat bete kent onder meer dat er een gebiedsper;spectief (een toe- komstoverzcht) moet worden opgesteld. Nu is het zo dat bj een W.C.L. sprake is van, wat wordt genoemd, bijzondere groene kwaliteiten. Maar natuurljk wordt er ook gewerkt en ge woond. Ook dat is een onderdeel waar rekening mee gehouden wordt. Het gaat er namelijk mede om dat er een sterke verwe venheid is of komt tussen natuur, landbouw en recreatie. Daarbij is het belangrijk te weten dat wanneer er tussen de verschillende belangen conflicten ontstaan, deze conflicten moeten worden opgelost op een manier waarbij geen der func ties verlies lijdt. Sterker nog, er wordt uitgegaan van een 'win- win'stuatie. Een ander heel groot voordeel ontstaat uit een fi nanciële stroom. De aanwijzing betekent dat er geld vanaf het Rijk richting dit gebied gaat. Daarbij gaat het niet om kleine bedragen. Maar liefst 1,7 mijoen gulden per jaar, in ieder geval tot 2000, komt beschikbaar. Een positieve ontwikkeling dus. Toch wil ik niet nalaten ook hier een kleine 'maar' te laten ho ren. In een eerder stukje heb ik weieens aangegeven dat ik de bestuurlijke constructie bij het herstelplan natuur Wester- schelde niet kon toejuichen. Ook bij de W.C.L. is gekozen voor een stuurgroep waarin personen van alle betrokken overheden en organsaties zijn vertegenjwoordigd. Mijn eerdere bezwaren gelden ook hier. Er worden beslissingen genomen de ons allen aangaan. De mensen in de stuurgroep zijn niet altijd recht streeks gekozen en leggen dus geen poltieke verantwoording af. Ik vind dat onjuist. Iets anders ter afsluiting. Ons fietspliezer zal deze zomer bo ven een heleboel andere zaken veel voorrang krijgen. En om dat het bestuurlijk werk in het provinciebestuur op een laag pitje komt te staan, heeft dit tot gevolg dat dit, alweer, veertig ste stukje voorlopig de laatste 'Statenpraat' is. In de maanden juli en augustus zult u deze rubriek niet aantreffen. De eerst volgende aflevering verschijnt in de eerste week van septem ber. Ik wens u allen een heel plezierige zomer toe! Het stadsbeeld van Vlissingen werd in de oorlogsjaren en de eerste jaren daarna gedomineerd door de Willem Ruys, in aanbouw bij scheepswerf De Schelde. In de oorlogsjaren lag de bouw stil. van belang voor zowel de handel als in strategisch opzicht. Sinds de Westerschelde zich in de late Middeleeuwen tot een belangrij ke vaarroute ontwikkelde lag Walcheren zeer gunstig ten op zichte van havens als Antwer pen en Gent. De steden Middel burg, Veere en Vlissingen be hoorden spoedig tot de grote handelssteden in de Nederlan den. De ligging van het eiland heeft dus niet alleen narigheid met zich meebracht, in vele op zichten bepaalde zij ook deze bloei van Walcheren. Met de handel bloeide er de cul tuur, getuigde de talloze kunst werken en monumenten die er nog te zien zijn in dorps- en stadsgezichten. Zelfs na de ver woestingen die het bombarde ment in mei 1940 aanrichtte en perioden van afbraak telt Mid delburg nog ongeveer 1.100 wet telijk beschermde monumenten en is het de vierde monumenten- stad van ons land. Middelburg staat volgens de schrijvers vanouds bekend als stad van ambtenaren: „Tot diep in de twintigste eeuw was zij be rucht om de benepen standen en kliekjesgeest die er heerste. Tegenwoordig is de algemene indruk anders: Middelburg wordt nu meer gewaardeerd als gewestelijk cultuurcentrum; als een plaats waar men een rijke historie kan ondergaan en waar ook volop toeristisch vermaak wordt geboden. Al heel lang fungeert de stad als regionaal koopcentrum en er zijn talrijke provinciale instellingen geves tigd." Anders dan de 'ambtenarenstad' Middelburg is Vlissingen een 'werkstad'. Meer en meer echter doet Vlissingen zich gelden als een van de vooraanstaande bad plaatsen in ons land: „De zeezij de van de oude havenstad heeft in de jaren negentig met zijn aaneengesloten en verfraaide boulevard een modem en zelfs mondain tintje gekregen. Het zich vlak voor de neus van inwo ners en toeristen afspelende scheepvaartverkeer met zijn VLISSINGEN Een doolhof, en spookhuis, een kermisattrac tie: de natuurbus die inmiddels door Nederland rijdt en diverse plaatsen aandoet heeft al ver schillende benamingen gekre gen. De vrolijk beschilderde na tuurbus, een initiatief van de Nederlandse openbare biblio theken en Staatsbosbeheer, wordt positief ontvangen door het publiek. Dat de bus de aandacht trekt, is in ieder geval duidelijk. Aan dacht voor de natuur en dat is nu precies de bedoeling van de ze bijzondere bus. Het motto: 'Het dagelijks plezier', staat te lezen op de zijkant van de bus. Met de natuur krijgt iedereen dagelijks te maken. Tijdens de wandeling met de hond, op de fiets naar het werk of het rond je joggen in de buurt. Dat ple zier wordt nog vergroot als je wat meer van de natuur weet. In de bus wordt daarom verwe zen naar de organisatoren van dit geheel. Wil je de natuur be leven, kom dan naar de gebie den van Staatsbosbeheer, wil je meer over de natuur weten, kom dan naar de openbare bi bliotheek is het credo. De opvallende verschijning van de bus lijkt een succesvolle for mule. Vooral kinderen schijnen geen genoeg te kunnen krijgen van de bijzondere inrichting van de bus. De bus is eigenlijk een truck met oplegger, over de volle lengte beschilderd met bonte tekeningen. Opvallen doet de bus zowel van binnen als van buiten. Via een trappet je komen de bezoekers in het binnenste van dit bijzondere voertuig. De zintuigen worden aan het werk gezet. Als je de bus binnenkomt is het donker. Je ruikt het bos, hoort geluiden van opvliegende vogels, weg rennende dieren en voelt de takken tegen je jas zwiepen. Langzaam wordt het licht. In andere ruimtes van de bus wordt aangegeven hoe mensen vaak onbewust gebruik maken van de natuur. Dia's laten bij voorbeeld fietsende of joggende mensen zien. De bezoeker er vaart vervolgens de weersele- menten als wind, bliksem en donder. De natuurbus ondersteunt de landelijke promotie campagne 'Jaar van de Natuur' in de Nederlandse openbare bi bliotheken en sluit 'natuurlijk' aan bij de activiteiten in het ka der van de 'Zeeland Natuur- maand'. De bus is van dinsdag 25 juni tot en met donderdag 4 juli op verschillende plaatsen (bij openbare bibliotheken) in Zeeland te bezichtigen. De bus rijdt nog tot eind december door heel Nederland. Op woensdag 26 juni staat de bus 's morgens in Veere bij de basisscholen en 's middags bij de bibliotheek in Vlissingen. langschuivende zeekastelen en dansende loodsbootjes is inter nationaal vermaard." Over Veere, het verstilde stadje dat ooit een belangrijke han delsplaats en vlootbasis was, is tegenwoordig een uiters pitto resk toeristenplaatsje „waarvan wegens zijn monumentale en te gelijk intieme karakter geduren de ongeveer een eeuw ook grote aantrekkingskracht uitgaat op kunstenaars en schrijvers." Eerste van een reeks Het grootste deel van de in het boek opgenomen foto's is ge maakt door fotograaf Jaap Wol- terbeek uit Middelburg. Van de Middelburg, Vlissingen en Veere zijn in het boek behalve een plattegrond een luchtfoto en tal van foto's en prenten opgeno men die samen een beeld geven van verleden en heden. Van de dorpen zijn tal van kerken en kernen gefotografeerd. „We hebben zodoende veel materiaal gevonden dat in andere boeken nog niet is gepubliceerd", zegt Jan Bruijns van De Koperen Tuin in Goes. Een voorbeeld daarvan is een foto uit 1986 van de afbraak van het monumenta le Van Dishoeckhuis in Vlissin gen. De uitgever is van plan een reeks boeken te maken die inte ressant zijn voor de eigen bewo ners èn voor toeristen: „Het vol gende boek gaat over heel Zee land. Daarna komt er een over Zuid-Beveland." Om een breed publiek te bereiken is er zowel een gebonden uitgave als een paperbackeditie: „Dat maakt de uitgave nog aantrekkelijker." 'Mooi Walcheren', Robbert Jan Swiers en Jan J.B. Kuipers, De Koperen Tuin in Goes (0113- 231072), geb. ƒ39.90, pbk. 29.90, vanaf 29 juni te koop in alle Zeeuwse boekhandels. ADVERTENTIE Lange Viele 16 Middelburg, tel. (0118) 637473 T] nrTYTT37ir?/7 1 MIDDELBURG De Zilveren Kruis Verzekeringswinkel aan de Londonsekaai hield tijdens de braderie een prijsvraag met vragen als: 'Wat is de dekking op bagage bij een dagreis verzekering (f 7.500,en 'Hoeveel is de premie van de jon geren -Continu-Reisverzekering (f 6,50 per maand). Veel braderiegangers konden een bezoekje aan de opvallende tent van de Verzekeringswinkel niet weerstaan, lieten zich uitge breid informeren over het brede verzekeringspakket van het Zilveren Kruisen vulden de prijsvraag in. Uit de vele honder den goede inzendingen werd de oplossing van Ellen Leyen- horst uit Kleverskerke getrokken. Zij kon dan ook afgelopen maandag een tassenset met een waarde van f 150,in ont vangst nemen uit handen van de Zilveren Kruismedewerkers. Op de foto vlnr prijswinnares Ellen Leyenhorst met haar moe der. Daarnaast Nancy Santbergen, Corine Heyboer en Chantal Kaijser en zittend op de voorgrond Danny ter Steege, allen Zilveren Kruismedewerkers. FOTO PIET DAVIDSE DRUMCORPS FESTIVAL - Op zaterdag 29 juni wordt in Zoutelande een internationaal drumcorps festival gehouden, dat als voorronde geldt voor het Nederlands kampioenschap in sep tember. Het festival begint om 20 uur op ht terrein van W de Meeuwen in Zoutelande. Kaarten kosten 7,50. FIETSPUZZELRIT -Bij de VW's in Domburg, Oostkapelle en Vrouwenpolder ligt een fietspuzzeltocht klaar. Aan het eind van de zomer worden prijzen uitgereikt in de vorm van VW-bonnen. De tocht kan op elke willekeurige dag gereden worden. Inschrijving vijf gulden per boekje. ZUDE - In het kader van de VOC-zomeractiviteiten is er p vrijdag 28 juni een themamiddag over het onderwerp textiel uit Nederlands-Indie. De middag wordt gehouden in het gebouw van het MIKV aan de Kuiperspoort in Middelburg en begint om 14 uur. Deelname aan de lezing kost 5 gulden, wie mee wil doen aan de workshop zijde beschilderen betaalt 25 gulden. ZONDAGSSCHOOL - Tijdens een feetelijke vieting in de hervormde Kerk in Westkapelle op zondag 30 juni viert me vrouw Jo Lievense-Hendrikse haar 40-jarig zondagsschooljubi leum. Na afloop is er een receptie en feestavond in het jeugdge- bouw van de kerk. Wie zich betrokken voelt bij het zondags schoolwerk of juf Jo is welkom. De viering begint om 19 uur. NK BEACHHANDBAL - Op zaterdag 29 juni wordt op het strand in Vrouwenpolder het Nederlands kampioenschap be- achhandbal voor dames en heren gespeeld. Het toernooi begint om 9.30. uur. De finales zijn gepland omstreeks 15 uur. Er doen teams mee uit het hele land. WINDSURFTRAINING - Windurfvereniging Zuid-West-Ze ven houdt op zaterdag 29 juni voor de Zeeuwse jeugdsurfers een trainingsdag op de Veerse Dam in Vrouwenpolder als voorberei ding op het Open Zeeuwse Jeugdkampioenschap slalom surfen. Stefan Gideonse geeft tips. Aanvang 12 uur. MARCO BORSATO - Op vrijdag 28 juni maakt de BRT een li ve-uitzending vanuit Vlissingen, waaraan ookMarco Borsato meedoet. De uitzending is tussen 13 en 15 uur in het Dijktheater, bij slecht weer in het Arsenaaltheater. LIBELLEN - De afdeling Walcheren van de natuurvereniging KNNV houdt op zondagmiddag 30 juni een libellen-excursie naar het waterwingebied Oranjezon. Balangstellenden kunnen om 14 uur verzamelen bi het pompstation Oranjezon aan de Ko ningin Emmaweg tussen Oostkapelle en Vrouwenpolder. SING IN - In de Geref. Kerk (Vrijgemaakt), Klein Vlaanderen in Middelburg, wordt op vrijdag 28 juni een sing in gehouden. Aanvang 19.30 uur. SWINGAVOND - In open jongerencentrum Midgard in de Kuiperspoort in Middelburg wordt op zaterdag 29 juni een expe rimenteel dance-programma gehouden. Aanvang 20 uur, entree 2,50. DANSAVOND - Op zaterdag 29 juni is er een dansavond in wijkcentrum de Zwaan aan de Kromwegesingel in Oost-Sou burg. aanvang 20 uur, entree gratis voor leden van de ADVZ, voor niet-leden 2,50. JAZZGALA - Vanavond verzorgt de Vlissingse Turnvereni ging een jazzgala in het Arsenaaltheater in Vlissingen. Aanvang 19 uur, entree 7,50. BARBECUE - Het Aktiviteitencentrum Middelburg sluit op donderdag 27 juni het seizoen af met voorstellingen van de ACM-groepen Volksdansen en Toneel, gevolgd door een barbe cue. De middag wordt gehouden in ontmoetingscentrum DAu- wendaele en begint om 16 uur. BRANDOS Op donderdag 27 juni treden in de Stadsdanszaal aan de Beddewijkstraat in Middelburg de Brandos op. Aanang 21.30 uur, entree 22,00 aan de zaal. GOUDWAARD - Op zaterdag 29 juni wordt in het COC café aan de Lange Noordstraat in Middelburg de mooiste travestiet van het jaar gekozen tijdens de miss Goudwaard verkiezingen. Aanvang 22 uur. BINGO In wijkcentrum De Scheldebuurt aan de Verkuijl Quakkelaarstraat in Vlissingen is op vrijdag 28 juni een bin go-avond voor jong en oud, aanvang 20 uur. ACCORDEONCÖNCERT - Het A- en B-orkest van de Zeeuwse accordeonvereniging Concertina geven op vrijdag 28 juni op uit nodiging van de VW een concert in het centrum van Oostkapel le. EXPOSITIES - Ans Rijkers uit Koewacht exposeert haar olie verfschilderijen tot 15 juli bij Telediscount aan de Scheldestraat in Vlissingen. In galerie Caesuur aan de Koorkerkstraat in Mid delburg zijn van 6 juli tot 11 augustus de sculpturen en werkte keningen van René van Schagen tentoongesteld. MIDDELBURG - De Molukse gemeenschap houdt van woens dag 26 juni tot en met zaterdag 29 juni een zomervierdaagse. Deze staat geheel in het teken van het 35-jarig bestaan van de Molukse wijk. De eerste dag worden de Rijn straat en de Waalstraat ver sierd. Op donderdagavond is er een bingo-avond. Vrijdagavond is gereserveerd voor een vrolijke theatershow waaraan een groot aantal men sen uit de Molukse gemeen schap hun medewerking verle nen. Hierna volgt een sleep-inn voor kinderen vanaf 5 jaar en wordt rond middernacht het startsein gegeven voor levend stratego. Zaterdag is er onder de naam 'Pasar Maluku' een vrijmarkt; verder kunnen de sportliefheb bers meedoen aan een volley baltoernooi. Voor de kinderen is er een zevenkamp. De vier daagse wordt afgesloten met een feestavond waarop een ses- sionband en Bintang Maluku optreden. Alle activiteiten vinden plaats in een feesttent in de Rijnstraat te Middelburg, bij het grasveld en het voormalige kerkgebouw van de Molukse gemeenschap. Het gedeelte van de Rijnstraat vanaf het kleine grasveld tot aan het voormalig kerkgebouw is vanaf woensdag voor auto verkeer afgesloten. De IJssel- straat is via de Waalstraat te bereiken. ADVERTENTIE uitgegeven door boekhandel en uitgeverij Gasthuisstraat 12-14 - Goes tel.:0113-231072 - fax:0113-230241 Nieuwe Burg 28 - Middelburg Paul Krugerstraat 55 - Vlissingen

Scheldebode | 1996 | | pagina 13