Zeeuwse Dag van het Paard Dromen van een nieuwe, schone samenleving Mooie mannen uit Australië t 0$ ^00 Toename watersport in Deltagebied Expositie Marianne Naerebout Managementteam Veere Infoduin op Neeltje Jans Internet voor iedereen Wielerronde Westkapelle 'Pak je koffer' Oud-katholieke diaspora bijeen voor viering Enquêteresultaten Marktbus Walcherenrit voor oldtimers Inwoonster van Grijpskerke reist zeven weken door India SCHELDEBODE VAN 19 JUNI 1996 317 Uniek paardenevenement van ongekende omvang Menparade GRIJPSKERKE Na eerdere reizen door Thailand en Indonesië reisde Nicole Brüggen-Hoegen vorig jaar zeven weken door India. Ze werd geconfronteerd met de enorme drukte in de overvolle metropool New Delhi met zijn krottenwijken, verkeersopstoppingen en stin kende vuilnisbelten. Toch heeft het achteloos neerge gooide afval een functie, zo ontdekte zij. En hoe anders zou het er in onze wegwerpmaatschappij uitzien, als we morgen overnieuw konden beginnen. Een droom... Fruitschillen Leesactie bibliobus Schoonmaak- vrouwtje Vuilcontainers VROUWENPOLDER Op zaterdag 29 juni vormt het ter rein van manege De Eendracht het unieke decor voor een paar den- en pony-evenement dat qua omvang en allure gerekend mag worden tot één van de grootste manifestaties in Zee land. Er zijn maar liefst 800 paarden en pony's aanwezig. De Zeeuwse Dag van het Paard is een echte familiedag met een sprankelende aaneenschakeling van showrubrieken, springwed- strijdenn en keuringsdefilé's. De entree is zes gulden voor volwassenen en drie gulden voor kinderen. De dag begint met de jaarlijkse keuringen van een negental paarden- en ponystamboeken. Het nederlandse Welsh Pony Cob stamboek bijvoorbeeld, dat al bijna veertig jaar be staat. De Wels pony is een pony voor het hele gezin, die te her kennen is aan de vele kleuren, de prachtige uitdrukking, snel heid en veelzijdigneid. Om het aloude ras het Gro ninger paard van de ondergang te behoeden werd in 1982 de vereniging Het Groninger Paard opgericht. Het is een so ber en mak paard, dat volledig inzetbaar is. Vanouds over heerst de bruine kleur met be scheiden aftekeningen. Friese paarden worden zaterdag ook gekeurd. Het Friesch Paarden Stamboek is het oudste paar denstamboek van Nederland, het werd al opgericht in 1879. Friese paarden werden vroeger uitsluitend in Friesland gefokt, maar nu zijn er fokkerijen in heel Europa en zelfs in Ameri ka en Zuid-Afrika. De kleur is effen zwart. Het Nederlands Rijpaarden en Pony Stemboek (NRPS) neemt met zijn 4400 leden een unieke plaats in onder de stamboeken in Nederland, ook omdat er zowel rijpaarden als -pony's geregistreerd worden. Het NRPS kent drie fokrich- tingen: de Nederlandse rijpo- ny, het Nederlands rijpaard met Arabisch bloed en de Ang- lo-Arabische volbloedpaarden. De fokkerij van het Neder landse Trekpaard vindt al meer dan honderd jaar in stamboek- verband plaats. In beperkte mate worden trekpaarden nog ingezet in de landbouw, maar vooral op Walcheren zijn ze zeer gezocht voor het ringrij- den. Ook de stamboekhouding voor het tussenmaatspaard Haflinger wordt verzorgd door de fokkerij van het Nederland se Trekpaard. Natuurlijk vindt ook de jaarlijkse Fjordenkeuring plaats. Dit Noorse ras werd in de jaren vijftig door de Dienst Kleine Boerenbedrijven in Ne derland geïmporteerd. Fjordse paarden zijn zeer bruikbaar, zowel aangespannen als onder zadel als voor voltigewerk. Het Nederlandse Shetland Pony stamboek werd in 1937 opgericht en is daarmee het oudste ponystamboek in ons land. Shetland pony's zijn dea- le gezins- en familiepony's, zo als u in de show tijdens het middagprogramma kunt zien. Een andere geliefde pony is de New Forest Pony, die in 1957 vanuit Zuidwest Engeland in ons land werd ingevoerd, het is een veelzijdige kinderpony, die zowel voor sport als recreatie kan worden gebruikt, maar ook goed aangespannen kan worden. Na de keuringen, die van 9.00 tot omstreeks 12.30 uur duren en de diverse springrubrieken, begint om 13.00 het non-stop middagprogramma. Alle stam boeken verzorgen een show nummer, er is een menparade, er zijn springwedstrijden en een concours voor een en twee spannen en een défilé van de hoogst bekroonden van de keu ringen. De Shetland-pony's verzorgen een 'Grand Natio nal' en de Friezen een show met vierspan. Ook is er een mooi nummer van alle stam boeken samen. Veel spektakel is er ook bij het slotnummer wanneer de trekpaarden in een 4-, 8, 12- en 16-span over het terrein dave ren. Zeeuwse trekpaarden Het eerste artikel dat ik in de 'Dehli Times' na aankomst in deze drukke, stinkende stad las, had de kop 'I HAD A DREAM'..waarin de journalist droomde dat New Dehli in één nacht afgebroken en weer op gebouwd zou worden, zonder krottenwijken, zonder ver keersellende en zonder stin kende vuilnisbelten, maar fris en nieuw met veel ruime par ken en vooral zonder gemoto riseerd verkeer. Een begrijpe lijke wensdroom want het ver keer verziekte de lucht en waar je ook keek lag het huis vuil op braaf bij elkaar ge veegde hoopjes, her en der midden op straat tussen de ve le, dicht op elkaar gebouwde armzalige woningen. Met veelal warm, droog weer is dat allemaal nog niet zo'n ramp, maar ik had het geluk ook nog een paar plensbuien mee te maken, zodat ik 's ochtends vroeg tijdens het gekletter buiten op het platte dak, me in bed lag voor te stellen hoe de meesten nu daar door die sme rige modderpoelen moesten soppen en bedacht dat de eni ge oplossing zou zijn om ge woon plastic tassen om de voeten te binden en hiermee rond te stappen. Maar voor de meeste eenvoudige Indiërs is het geen echt probleem want die lopen toch vaak al op blote voeten of met teenslippers en de beter gesitueerden lopen vaak liever niet op straat maar laten zich rijden. Het pro bleem geldt eigenlijk alleen voor de rugzak-toerist, want die is gewend overal rond te banjeren. Mijn volledig kale slaapruimte op de bovenste verdieping gaf geen enkele aanwijzing hoe en waar ik mijn vuilnis moest de poneren en ik hing dus maar als een brave Nederlander er gens een plastic tasje aan een deurknop om alle fruitschil len, watjes en ander afval in te stoppen, zodat mijn kamer er niet binnen een paar dagen net zo uit ging zien als de zwij nenstal die de twee Italiaanse buurjongens achterlieten na hun vertrek. Maar binnen een VLISSINGEN Wie deze gespierde droomhelden in levende lijve wil zien, ja, misschien zelfs aanraken, moet snel beslissen. De mannen treden vanavond op in het Arsenaaltheater om morgen weer af te reizen naar een volgend continent. Onder de titel 'Manpower Australia' brengen de on weerstaanbare helden de overdonderende show World Fantasy II' vol dans, muziek, body en ero tiek in een veelomvattende lichtshow. Kaarten kosten f 27,50 en zijn te reserveren via het VVV/ANWB Vlissingen, tel. 419275, of vanavond vanaf 19.30 uur verkrijgbaar aan de kassa van het theater. MIDDELBURG Uit de jaarlijkse enquête over water sport van de provinciale VW blijkt, dat in 1995 heel wat meerr watersporters Zeeland hebben bezocht dan het jaar daarvoor. Het totale aantal sluispassages in het Deltagebied bedroeg in 1995 335.800. Dat is een forse groei vergeleken met 1994, toen het aantal sluispassages groeide met slechts 1,6 Landelijk zijn over 1995 nog geen cijfers bekend, maar uit de seizoentotalen blijkt dat in heel Nederland sprake is van een vergelijkbare groei. De meeste watersporters gaan met hun boot op stap in de maan den jullie en augustus. Uit de enquête bleek ook dat het merendeel van de schepen in Zeeland vaart onder Neder landse vlag (73 België staat met 16 op de tweede plaats en Duitsland met 7 op de derde plaats.. Het aantal aankomsten en overnachtingen van gastsche- pen bij de havens in het Delta gebied steeg ook. De jachtha vens van Zierikzee, Port Zé- lande, Brouwershaven en Wil lemstad waren daarbij het meest in trek. VLISSINGEN De biblio bussen hebben voor hun jeugdi ge leners een leesprogramma opgezet, voor de periode van 17 juni tot 1 september. Het thema is 'Pak je koffers'. Wie zich aanmeldt krijgt een deelnemerskaart met stroken. Voor elk gelezen boek - het moeten boeken zijn die betrek king hebben op het thema rei zen - mag een strook ingeleverd worden. In ruil voor die strook krijgt de deelnemer een sticker op zijn kaart. Een volle kaart (vijf stickers) geeft recht op een oorkonde en een klein cadeau tje. Kinderen die een reisver slag op een mooie tekening over één van de gelezen boeken inle veren, maken kans op een boe kenbom Van alle ingeleverde stroken, wordt in de bibliobus een lange ketting gemaakt. week kreeg ik in de gaten wat er met mijn plastic afvalzakje gebeurde zodra de kamers een vluchtige veegbeurt kregen. De schoonmaker, die waar schijnlijk levenslang in hurk- houding al vegend en dwei lend zijn werk moest doen, veegde alle troep uit de ka mers naar de gang en verza melde zo langzaam trap-af- waarts alle vuil, haalde eruit wat nog bruikbaar of eetbaar was - en geloof me, iedere westerse toerist ontdoet zich snel van alle overtollige bal last of smijt, kieskeurig als hij is, dubieus voedsel weg - en werkte de restanten naar bui ten, de straat op, waar deze hoop verder een eigen leven ging leiden. En dan zie je wat er zoal mee gebeurt en dat het ook daar zijn nut heeft. Vooral in Dehli, waar vele in de steek gelaten kudden rondzwerven, zie je de heilige koeien door de volle straatjes drentelen om her en der op hun gemak wat voedsel te vinden en werke lijk, er ligt genoeg. Groente en fruitschillen, etensresten, bamboe- en rietstengels, ver lepte tempelslingers, wegge gooide etensbakjes van ge droogde bladeren, noem maar op, nog boordevol vitaminen. Naast ons logeeradres in Puri, aan het strand, zag ik hoe het afval vanuit onze tuin over een muurtje in het steegje er naast werd gedumpt, nadat het grondig doorzocht werd door het altijd lachende tan deloze schoonmaakvrouwtje. Vervolgens zag ik hoe een groepje lawaaierige pretma- kende kindertjes rondschar relden en iets van hun gading zochten. Zo zocht de één plas tic, de ander flessendopjes, metaal, lege waterflessen voor herverkoop, afgedankte kle ding, karton of noem maar op. Dan kwamen om de beurt de brutale honden, katten, var kens, geiten, apen en razend snelle eekhoorntjes en tenslot te streek dan een groepje kras sende kraaien neer en lieten dan alleen nog maar een danig geslonken grauwe vertrapte vieze prutgroep achter. Ergens anders zag ik dan zo'n stel halfnaakte loltrappende straatkinderen die, al sprin gend op hun staken benen, een metershoge zak probeerden te vullen met hun verzamelde plastic afval, rollebollende bovenop een gigantische hoop rotzooi, waarschijnlijk in ruil voor één rupee (oftewel 5'A cent). Ik zag vaak een paar mannen naast elkaar in de zon op de stoep zitten en rustig bierdopjes plat slaan of ijzer- draad ontrafelen. Op de lange trajecten in de trein ergerde ik me in het begin aan het onver stoorbaar op de grond gooien van alle schillen, kranten en nog veel meer, maar later be gin je te beseffen dat al die kleine straatjongetjes die overal tussen de rails en op de perrons leven en scharrelen, dat die al vegend of schoen poetsend alléén op deze ma nier van de passagiers een paar rupees kunnen lospeute ren. Nooit zal ik dat kleine knulletje vergeten van hooguit 5 jaar, net als mijn kleinzoon, die óók wat wilde verdienen al vegend door onze coupé - hij had nog zo'n open hangend babymondje en zijn oogjes ke ken nog vol verwondering naar al die reizigers om zich heen, zonder te zien wat hij met zijn kleine takkenbosje aan vuil verplaatste en toen hij aan het eind van de wagon was en om geld vroeg werd hij door een nors kijkende Indiër afgesnauwd omdat hij zijn werk niet goed had gedaan en het hem helemaal over liet doen. Mijn kleingeld was tijdens die reis allang op maar gelukkig had ik nog een paar bananen als beloning en even later zag ik hem ergens verstopt zitten achter een paar kisten op het perron en tevreden zijn oogst snel naar binnen proppen. Als ik nu thuis over mijn pad sjok met twee grote groene vuilcontainers vol - hopelijk goed gescheiden troep - en be denk dat ons landje nu toch boordevol staat met deze plas tic ondingen en dat onze rot zooi vol bakjes, zakken, luiers en ander luxe afval in giganti sche ovens verbrand moet worden dan fantaseer ik.... „Ik heb een droom"we begin nen in één dag weer helemaal opnieuw, kopen geen onnodige spullen meer, weigeren voor taan alle plastic, halen onze hoognodige boodschappen op de fiets en gaan op de Veluwe op vakantie - Maar mag ik dan toch nog één keer naar India DOMBURG In Galeria Verdi aan de Ooststraat exposeert schilder, graficus en ontwerper Marianne Naerebout. Marianne Naerebout werd in 1958 in Rotterdam geboren en studeerde aan de st. Joost Academie voor Beeldende Kunsten en aan de Cyprus College of Art. Zij reisde door de Verenigde Staten, Azië, het Verre Oosten en Afrika. Van 1985 tot en met 1993 woonde de kunstenares in Oman en Syrië, waardoor in vloeden van deze cultuur terug te vinden zijn in haar meest re cente werk. GOES - De oud-katholieke ge meenschap in Zeeland, deel van de oud-katholieke kerk van Ne derland (Unie van Utrecht), houdt zaterdag 22 juni een kerkdienst in de kapel naast de rooms-katholieke kerk aan de Singelstraat in Goes. De dienst begint om 10.30 uur. De ingang bevindt zich naast de hoofdin gang van de kerk. Pastoor L.E. Wijker uit Amers foort, belast met pastorale zorg voor de oud-katholieke diaspora in de provincie Zeeland, zal in deze eucharistieviering voor gaan. Belangstellenden zijn wel kom. In Zeeland wordt drie maal per jaar een oud-katholieke vie ring gehouden. Er is geen paro chie in Zeeland en de oud-katho lieken wonen zeer verspreid. De ze diaspora verkeert in de op bouwfase. Behalve vieringen worden er van tijd tot tijd huis kamer bijeenkomsten gehouden met de bedoeling de leden van de gemeenschap nader tot elkaar te brengen. De oud-katholieke kerk van Nederland staat in we derzijdse sacramentale gemeen schap met de anglicaanse kerk en verkeert in dialoog met zowel de rooms-katholieke als de oos- ters-orthodoxe kerken. DONDERDAG 20 JUNI 7.05-8.00 uur Ochtendeditie met het weer in de provincie en een overzicht uit de ochtendbladen. 8.32 Ochtend editie met actualiteitenquiz. 9.05 Vra gen staat vrij. 11.05 'n uurtje Bert. 12.05-13.00 Middageditie. 13.35 de Passage, culturele agenda 14.05 Mu ziek in bedrijf. 16.03 Rondje Zeeland, programma over Zeeuwse muziek: vandaag: John Prins. 17.03-18.12 Avondeditie met o.a. Zegt u 't maar. VRIJDAG 21 JUNI 7.05-8.00 Ochtendeditie met het weer in de provincie en een overzicht uit de ochtendbladen. 8.32 Ochtendeditie met actualiteitenquiz. 9.05 Muziek door de week. 10.05 Zwemer, pro gramma over de Zeeuwse taal. 11.05 'n uurtje Bert. 12.05-13.00 Middagedi tie met Het Fort Zeelandia. 13.35- 17.00 Bolsjoi, programma over kunst en cultuur, 17.05-18.00 Avondeditie met Zeeuws Diep, vandaag: Edith Breure, Koen Hendriks en Wies Sa- man. ZATERDAG 22 JUNI 9.03 Die's nog van voor d'n oorlog; vandaag Jp den Hollander uit Middel burg (herh.). Piano: Leen Zietse. 10.03-13.00 Dag-Week, gevarieerd familieprogramma. 13.34-18.00 Om roep Zeeland Sport. ZONDAG 23 JUNI 10.02 De Tijdmachine; vandaag: In het Rijksmuseum in Amsterdam op zoek naar Zeeuwse schatten. 11.02 De Zeeuwse Lucht; vandaag: hommage aan Zeeland van de Middelburgse componist Govert Mingelen en Sjoerd Tamminga op het carillon. 12.05 Die 's nog van voor d'n oorlog; vandaag: mevrouw Schippers-le Bleu uit Bres- kens. MAANDAG 24 JUNI 7.05-8.12 Ochtend Editie. 8.32 Och tendeditie met o.a. Actualiteitenquiz. 9.05 Muziek door de week. 10.05 Met Aly de Boer op. 11.05 'n Uurtje Bert. 12.05-13.00 Middageditie met het spelletje Wegwies. 13.12 Muziek door de week. 13.35 De Passage met ex positieoverzicht. 14.05 Muziek in Be drijf 16.03 Sportclub de Zeeuwen 17.05-18.12 Avondeditie met o.a. zegt u het maar DINSDAG 25 JUNI 7.05-8.00 Ochtendeditie. 8.32 Och tendeditie met o.a. actualiteitenquiz. 9.05 Muziek door de week. 10.05 Oogappels en muilperen; vandaag: toekomstverwacthingen van eenexa- menklas van de middelbare school. 11.05 'n Uurtje Bert. 12.05-13.00 Mid dageditie 13.35 De Passage, met de evenementen in de Zeeuwse theaters. 14.05 Muziek in bedrijf 16.03 Gefelici teerd! 17.05-18.12 Avondeditie met Zegt u 't maar. WOENSDAG 26 JUNI 7.05-8.00 Ochtendeditie. 8.32 Och tendeditie met o.a. actualiteitenquiz. 9.05 Muziek door de week. 10.05 Zeeuwse Streken. 11.05 'n Uurtje Bert 12.05-13.00 Middageditie. 13.35 De Passage met tentoonstellingsover zicht. 14.05 Muziek in bedrijf. 16.03 Het Kanaal door Zeeland. 17.05-18.12 Avondeditie met o.a. zegt u 't maar. VLISSINGEN Naar het laat aanzien wordt de definitie ve besluitvorming tot de ge meentelijke herindeling van Walcheren na de zomer ver wacht. De voorbereidingen voor de nieuwe gemeentelijke organisatie voor de nieuwe plattelandsgemeente, die moge lijk Nieuw-Veere gaat heten, zijn al in volle gang. In de nieu we gemeente gaan Domburg, Mariekerke, Valkenisse, Veere en Westkapelle op. De werkzaamheden ter inpas sing van het personeel zijn op schema. Nadat eerder al de nieuwe (beoogd) gemeente-se cretaris werd benoemd zijn in middels ook de sectorhoofden aangewezen. Sectorhoofd bur gerzaken wordt J. Kaland, nu nog gemeentesecretaris in Westkapelle, sectorhoofd grondgebied de huidige direc teur van de CDG, A. oeceboog- aard en voor de sector middelen is mr. A. Poppelaars aange zocht. Hij is nu nog hoofd van de afdeling algemene zaken van de gemeente Veere. De datum voor de verkiezin gen voor de nieuwe gemeente raden is vastgesteld op 13 no vember. Er moeten 19 gemeen teraadsleden worden gekozen. NEELTJE JANS Het Zeeuws Landschap en Vereni ging Natuurmonumenten bou wen een 'infoduin' dat voor lichting moet verstrekken aan wandelaars in het natuurgebied op het voormalige werkeiland. De basis van het inforduin is een cirkel met een doorsnede van 16 meter. Aan de rand komt een halfrond stalen scherm met informatiepanelen. De andere helft van de cirkel worddt be grensd door een aantal infor matiezuilen. In het midden komt een stalen kaart ter oriën tatie. Het geheel wordt ge plaatst op de plek waar de wan delroute de Oosterschelde ver laat en de duinen insteekt. In september is het infoduin klaar. Intussen is kunstschilder Cees van Gilst al enkele maan den bezig het tummetje dat het duingebied aan de Oosterschel- dezijde verbindt met dat aan de Noordzeezijde te beschilderen met prachtige volgelbeelden. Binnenkort zijn er in het tun neltje ook vogelgeluiden te ho ren. MIDDELBURG Door de ambulante handel is afgelopen voor jaar het initiatief genomen om op donderdag een 'Marktbus' te la ten rijden tussen de halte Koestraat-Markt-Hof van Tange-Koe- straat. Daarbij werd de afspraak gemaakt om iedere derde en vier de donderdag mensen in de bus te enqueteren. Het stadsgewest nam het initiatief over en breidde de busdienst uit tot de zaterdag. Leerlingen van het Deltacollege voerden de enquete uit. Ondanks het enthousiasme van het publiek, bleken de cijfers anders te spre ken: de bezettingscijfers van de marktbus op donderdag, maar vooral ook op de zaterdag viel tegen. Na een hoopvolle start daal de het aantal passgiers op de donderdag van 177 tot 23, op de za terdag was het aantal passagiers hooguit 14. De proef met de marktbus wordt in ieder geval voortgezet tot september. MIDDELBURG De Zeeuw se bibliotheek is begonnen met het aanbieden van Internet voor het publiek. Iedere bezoe ker van de bibliotheek heeft zo de mogelijkheid om een kijkje te nemen op de elektronische snelweg en kennis te maken met Internet. Wiezelf geen computer met mo- den en een Internetaansluiting thuis heeft, maar wel naar be paalde informtie via het Internet wil zoeken, kan in de Zeeuwse bibliotheek zelf zoekacties ple gen via dit nieuwe medium. Op de eerste verdieping staat een personal computer (PC) met Internetaansluiting die ter in troductie voor een rijksdaalder per half uur te gebruiken is, te betalen met de Zeelandkaart. Deze niet-oplaadbare kaarten zijn verkrijgbaar in de biblio theek. Voorlopig is er één pc beschik baar. Mocht de vraag naar deze vorm van 'openbaar vervoer op de digitale snelweg' groter wor den, dan komen er begin vol gend jaar twee computers bij. Overigens is 'E-mailen' via de Internet verbinding in de biblio theek niet mogelijk, net zo min als het deelnemen aan nieuws groepen. VLISSINGEN Voor de twintigste keer wordt opp 22 juni de Walcherrit voor old-ti- mers gereden. Wethouder L.C. Poppe-de Looff geeft het offi ciële startsein om 9.00 uur op de Oranjedijk. Via Oos-Souburg gaat het via Oost-Souburg naar Middel burg, Veere, Vrouwenplder, Serooskerke en opnieuw Mid delburg, waarna de lunchpauze is in het Vlissingse arsenaal theater. 's Middags voert de rit onderlangs de duinen naar Big- gekerke, Meliskerke, Aagteker- ke, Domburg, Westkapelle, Zoutelande en uiteindelijk via Koudekerke weer naar Vlissin gen. Aan de oldtimerrit kunnen maximaal 100 deelnemers mee doen. Alleen auto' of motoren van 30 jaar of ouder komen in aanmerking. WESTKAPELLE Op woensdag 17 julie wordt de Wielerronde verredenen wel als 'omniumwedstrijd', die bestaat uit drie wedstrijden. In het voorprogramma vinden een tweetal lopen plaats. Om 18.30 uur begint deloop voor trimmers en om 19.15 kunnen de wedstrijdlopers starten voor '2 Engelse mijl'. De Wielerronde begint met een klassementswedstrijd of pun- tenwedstrijd, die uit 15 ronden bestaat. Daarna volgt een af- valwedstrijd van ook 15 ronden en tot slot een rit in lij (25 ron den). Behalve punten zijn er nog pre mies te verdienen in een aantal premiesprints en in de laatste wedstrijd een leidersprijs. En kele namen van deelnemers: Michel Rommers, Martijn van de Boogaard, Franfois Franse, Antoine Goense, Patrick de Grave, Jeroen van Hoorn, Peter Mol, Patrick van Passel, Mario van Vlimmeren, Patrick Tol- hoek, Kees Schouwenaar, Jacy Fortrei, Dirk van Schalen, Den nis Mesu en Dave van Seggelen.

Scheldebode | 1996 | | pagina 17