Spruitjes of rollade, iedereen kan koken rLn u l_rü Keuken van de toekomst nu realiteit Bellen en borrelen, bubbelen en badderen Gemak en veilig met th erm ostaa tkran en Verborgen stroom Blauwe badkamers Badkam erkasten Groene koelkasten Badkamer naar wens Meer dan een spoelbak SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 19 JUNI 1996 314 Keramisch of halogeen De halogeen kookunit Inductiekoken Aangepaste pannen Roestvrijstaal, keukenideaai Wegspringend douchewater binnenboord Alles kan Tips De mens centraal Centrale carrousel AI kunnen sommige mensen nog geen spruitjes van een rollade onderscheiden, er zijn zoveel manieren om voed sel te bereiden dat echt iedereen kan koken. We vergelij ken de keramische kookplaat met de halogeen kookunit, die naast verschillen ook overeenkomsten vertonen. Daarnaast komt het inductiekoken aan hod, dat voorde len hiedt voor mensen die het koken op gas niet vaarwel willen zeggen. Eén overeenkomst tussen de keramische plaat en de ha logeen kookunit is dat bij beide het koken elektrisch ge beurt. Verder is in allebei een glasplaat gemonteerd. Als grootste voordeel van de keramische manier van ko ken wordt het volkomen vlakke oppervlak genoemd.dat daardoor ook zeer fraai is. Ook de mogelijkheid tot bijna geheel verzonken inbouw in het werkblad en het reini gingsgemak spreekt velen aan. De kookzones worden verwarmd door verwarmingsspi ralen die direct onder de glaskeramische plaat liggen. De spiralen en de glasplaat verwarmen de pannen snel, energiezuining en vooral gelijkmatig op. Sommige kook zones 'herkennen' zelfs de afmetingen van de pan. en stellen daar automatisch de warmtetoevoer op af. Zo wordt er nooit teveel energie gebruikt. Ook zijn er kookunits met een doorkookautomaat. De ze verwarmt de eerste minuten op maximaal vermogen. Het gerecht is dan razendsnel aan de kook - en schakelt daarna vanzelf terug naar de ingeschakelde stand. De halogeen variatie heeft dus haiogeenstralers als warmtebron. Ook hier bevinden de stralers zich direct onder de glasplaat. Het zijn lampen die licht in plaats van warmte uitstralen. Ze geven net zo snel warmte af als aardgas dat doet: supersnel dus. De ronde vorm van de lampen zorgt voor een zeer gelijkmatige verwarming. In gecombineerde stralings-halogeen verwarmingsele menten ondersteunt de halogeenlamp het stralingsele ment. Als de kookzone eenmaal op temperatuur is. scha kelt de lamp uit. Bovendien helpt de lamp met het op temperatuur houden van de kookzone. Een moderne vorm van koken die steeds meer in de be langstelling staat is het zogenaamde inductie-koken. Een inductie-kookplaat ziet er nagenoeg hetzelfde uit als een keramische kookplaat. Maar waar deze laatste een elektrisch verwarmingselement als warmtebron ge bruikt, daar bedient inductiekoken zich van een induc tiespoel. De pannen die op een inductie-kookplaat staan worden verhit door de trillingsenergie, die weer wordt opgewekt door het magnetisch veld van de elektrospoel. De kook plaat wordt dus niet heet (hooguit handwarm), maar de pannen worden dat wel. Inbranden door overkoken is hiermee verleden tijd. Overigens werkt inductie alleen als er ook echt een pan op de plaat staat. En is de pan er weer af, dan stopt het inductie-kooktoe- Omdat iedereen zijn favoriete kookwijze kan kiezenis koken altijd plezierig. stel direct. Dat betekent zeer zuinig koken met een hoog rendement. Inductie koken vereist wel aangepaste pannen. Dat wil zeggen: pannen die in ieder geval magnetische eigen schappen hebben. Met een een panbodem van staal,geë mailleerd staal, gietijzer of roestvrijstaal met een magne tische bodem. Ook de dikte en diameter van de pan beïnvloeden het kookresultaat. Ongeschikt zijn pannen van aardewerk, glas. aluminium en koper. Gas en inductie lijken op elkaar Koken op gas gaat snel. inductie-koken gaat echter twee tot drie keer zo snel. De stroomsterkte is met tiptoetsen zeer nauwkeurig te regelen: van 50 tot 2800 Watt per kookzone. Inductie kookplaten vragen om een lagere aansluitwaarde dan andere elektrische apparaten. De elektrameter zal dus langzamer draaien. Noem het roestvrijstaal, rvs, edelstaal of roestvaststaai. ie dereen weet wat ermee bedoeld wordt. Roestvrijstaal is ideaal materiaal voor allerlei toepassingen in de keuken. Roestvrijstaal bevat een uitgekiende combinatie van enkele metalen, bijvoorbeeld de combinatie chroom- nikkelstaal. Het heeft als kenmerk dat het. inderdaad niet roest of op een andere manier beschadigt. Perfect materiaal dus voor natte ruimtes waar hygiëne een gro te rol speelt. Van roestvrijstaal kan werkelijk alles voor in de keu ken worden gefabriceerd: aanrechtbladen, spoelbak ken. pannenrekken. pannen, borden, bestek, fornuizen, spatwanden. afzuigkappen, noem maar op. Alles even strak en naadloos gelast. Spiegelglad, met een etsmo- tief of met ribbels? Geen probleem. RVS draagt bij tot een hygiënische werkomgeving. Behalve glas is geen enkel oppervlak zo glad. vuil kan zich er simpelweg niet op hechten. Werkbladen zijn bovendien altijd ver vaardigd uit één stuk: er zijn dus geen naden of laspun ten waar vuil in kan gaan zitten. Daarnaast is roestvrijstaal praktisch onverwoestbaar. Je moet het wel erg bont maken in de keuken om een rvs aanrechtblad te molesteren. Maar waarom zou Niets is zo lekker als een verfrissende douche. Met prak tische en vooral mooie handigheidjes wordt een waterbal- let in de badkamer vermeden. De voornaamste hulpmiddelen om het douchewater te- gen te houden zijn de douchecabine en de spat- of douchewand. Het meest luxe zijn de douchecabines: Fraaie douchebakken met daarop spatwanden gemon teerd. soms nog voorzien van een overkapping. Ze zijn gefabriceerd van aluminium, plaatstaal of kunststof en zijn leverbaar metkraan, douche en aan - en afvoerlei- dingen. De variatie in cabines is groot. Aparte vormen met pane len van glas, met een extra ruime instap en met draaien de deuren. Ook wordt er veel gewerkt met brons-, zilver- en goudkleurige elementen die de cabine een luxe uitstra ling geven. Daarnaast zijn er waterdichte douchewanden die in de regel op de rand van een douchebak, op een anderop- staand randje of rechtstreeks op de vloer worden beves tigd. Ook in douchewanden is de verscheidenheid groot, zowel in vorm als in kleur. Ze zijn er vierkant, rechthoe kig, rond. met een dakje, met een uitschuifsysteem. alles Spatwanden en douchecabines zijn er in allerlei luxe uit voeringen op maat te maken. Ze passen zelfs onder schuine daken of in rare hoeken. De panelen van een spatwand zijn vaak van veiligheids glas of kunststof, bijvoorbeeld met een schuim- en wa- terresten-camouflerende structuur of druppelmotief. De deuren kennen schuif -vouw of harmonicasvstemen. jeook? Enkele tips tot slot: snijden en hakken liever op een houten snijplank dan op een RVS-aanrechtblad; dat is beter voor de scherpte van de messen. Gloeiend hete pannen bij voorkeur op een onderzetter plaatsen in plaats van op het aanrechtblad. Rvs laat zich prima rei nigen met zachte schoonmaakmiddelen of een vloei baar schuurmiddel. Het gebruik van chloor wordt hier bij afgeraden. In het Noord - Brabantse Rosmalen bevond zich kortge leden het 'Huis van de Toekomst'. In dit huis was vanaf 1988 ook een prototype van de Keuken van de Toekomst ingericht: een keuken die in niets vergelijkbaar is bij wat mensenonder een keuken verstaan. Terwijl de keuken in het Huis van de Toekomst stond is ondertussen intensief verder gesleuteld aan het concept. Want het moest een keuken voor iedereen worden. De keuken zou in dienst moeten staan van de gebruiker. De mens staat in het middelpunt. De keuken wordt zoda nig rondom de gebruiker gegroepeerd, dat de menselijke maat optimaal wordt benut. Het gebruiksgemak en de er gonomie hebben zeer veel aandacht gekregen, waardoor handelingen, bewegingen en afstanden tot een minimum zijn gereduceerd. Hoofdbestanddeel van de Keuken van de Toekomst is een centrale carrousel waarin alle belangrijke opberg- functies worden ondergebracht. Aan de centrale as zijn twee of drie werkdelen bevestigd: het 'natte' deel voor het schoonmaken en voorbereiden, het 'warme' deel voor koken, bakken en braden, en het 'tafel'deel voor het op dienen en nuttigen van de maaltijd. In een latere ontwik kelingsfase zal ook het koelgedeelte een plekje krijgen in deze carrousel. Thermostaatkranen zijn niet alleen veilig, maar ook mooi om te zien. Thermostaatkranen bewijzen dat water en energie bespa ren en tegelijkertijd comfort in de badkamer verhogen, een fluitje van een cent is. Een thermostaatkraan werkt heel eenvoudig. Op de kraan stel je van tevoren de gewenste temperatuur van het douche- of badwater in. en je blokkeert die met een veiligheidsknop. De temperatuur blijft nu constant, bijmengen met warm of koud is er niet meer bij. Ook als er iemand elders in het huis warm water tapt. veran dert dit niets aan de douche - of badwatertempera- tuur. Mocht een van de twee waterbronnen (warm of koud) geheel wegvallen, dan sluit de kraan automatisch af. Een plotselinge ijskoude douche of, erger nog. gevaar voor brandwonden, behoren tot het verleden. Ook per ongeluk stoten tegen de kraan heeft geen enkel gevolg op de temperatuur. Dat is een veilig idee. vooral voor de kleintjes! Wie 38 graden te koud vindt, kan de blokkeerknop ont grendelen, de watertemperatuur met een draaiknop tot op de (soms halve!) graad nauwkeurig instellen, en de kraan alsnog blokkeren. Steeds meer thermostaatkra nen worden voorzien van een spaarknop, die zonder verlies van comfort de water doorstroming met onge veer 50% kan terugdringen. Dat betekent een zuiniger omgang met water en opwarmingsenergie. Luxe genieten van een ontspannend bubbelbad De tijd is voorbij dat genieten van een bubbelbad uitslui tend in de sauna kon. Er zijn inmiddels zoveel spranke lende 'bellenblazers' in het assortiment verschenen,dat ie dereen het bubbelbad van zijn dromen kan kiezen. Het woord 'bubbelbad' vertelt iedereen wel ongeveer wat er bedoeld wordt. Toch zijn er drie verschillende syste men. met drie verschillende namen. Bij het hydro-systeem wordt het badwater rondgepompt en van een klein beetje luchtvoorzien. Het whirl-systeem creëert een bruisende straal door aan het aangezogenwa- ter lucht toe te voegen. Het spa-systeem tenslotte blaast (met een compressor) uitsluitend lucht door het badwa ter. Vanzelfsprekend is het mogelijk om een combinatie van genoemde systemen in het bad te laten aanbrengen. Bovendien kan een en ander worden uitgebreid met een groot scala aan luxe accessoires, zoals roterende en pulse rende jets. ozon-toevoeging, automatische desinfectie, verlichting of computerbediening met infrarood afstands bediening. Veilig maar wel Hi-tech relaxen in bad kan dus. Informatie over de op deze pagina besproken apparaten en materialen kunt u inwinnen bij: Comfortabel Wonen, Nizolaan 1,6718 ZC Ede, 0318-655120. Stroom in de hadkamer vraagt extra aandacht. Stopcon tacten kunt u daar eigenlijk nooit genoeg hebben. Een stopcontact, gemonteerd in een afsluitbaar kastje, is extra veilig. Eventueel rondspattend water krijgt dan geen kans kortslui ting te veroorzaken. Handig voor de föhn, oplader van de elektrische tandenborstel of het elektrisch scheerapparaat. Laat u wel even vakkundig voorlichten door een elektricien voor u zelf aan de slag gaat. In de jaren zeventig bepaalden oranje en groen het inte rieur. Daarna in de jaren tachtig zwart-wit, strak en weinig nu ances. Nu, in de negentiger jaren, komen de kleuren terug. Voor al blauw. Met name in de badkamer. Blauw heeft een historie. Al in de middeleeuwen gold: hoe lichter blauw het kledingstuk was. hoe hoger de rang was van degene die het droeg. Vergelijk de donkerblauwe boerenkiel met de lucht - en lichtblauwe gewaden van de adel. Blauw is nog steeds een koninklijke kleur; kijk maar naar onze natio nale luchtvaartmaatschappij. En blauw staat bij velen voor 'het verlangen'. We associëren water vaak met blauw. En de Britten kennen de 'blauwe uren','Blue hours'. Daarmee dui den ze op de tijd tussen dag en nacht, de periode die men in de badkamer doorbrengt. Blauw voor de badkamer dus. Een badkamer wordt pas echt comfortabel als er naast voldoende beweegruimte,ook genoeg opbergruimte aan wezig is. In de badkamer is het fijn als zoveel mogelijk ruimte be nut kan worden. Maar soms is het improviseren geblazen. Denk in dat geval eens aan de ruimte onder de wastafel. Er zijn superhandige schuifkastjes in de handel die daar inpassen, met ruimte voor een wasmand, een handdoe kenrekje of een afvalbakje. Ingeklapt ziet u er niets van. De voorzijde van het kastje is in dezelfde kromming ge bogen als de wastafelrand. In badkamers kunnen natuur lijk ook kasten met lekkere grote laden een plaatsje krij gen. Apothekerskasten bijvoorbeeld, zijn verkrijgbaar in allerlei maten. Ideaal om in te bouwen in smalle openin gen. In deze praktische schuifmeubelen. waar je van twee kanten bij kunt. zijn vaak draadmandjes aangebracht. Ook in andere laden hoeft het geen rommeltje te worden. Er zijn zeer praktische verdeelbakjes te koop. In veel oudere koelkasten en vriezers waren behoorlijk schadelijk voor het milieu. Het koelen en vriezen gebeur de voornamelijk met behulp van chloor-fluorkoolwater- stoffen (CFK's). Vanaf 1 januari 1995 mogen deze stoffen niet meer ge bruikt worden. Alle nieuwe, 'groene' koelkasten en vriezers zijn 100% CFK - vrij, energiezuinig en geluidsarm. Door de nieuwe voorschriften zijn de wanden van de nieuwe apparaten iets dikker dan die van de vorige mo dellen. terwijl de buitenmaten niet veranderden. Maar dat is het enige minpunt. Het aanbod 'groene' apparatuur is groot. Van ruim beme ten kastmodellen tot uiterst compacte tafelmodellen. On zichtbaar ingebouwd achter een keukenfront of juist vrij staand als opvallend interieurelement. Ook de interieurs van koelkasten worden steeds prakti scher en mooier uitgevoerd. De ruimte aan de binnenkant van de deur wordt optimaal benut, en slimme oplossingen voorkomen dat hierin opgeborgen spullen gaan wiebelen of omvallen. Vrijwel de meeste koelkasten zijn ook uitge rust met verstelbare roosters en onbreekbare glasplaten. Met de vrije badkamerformule staat er zonder breek- en sloopwerk ineens een nieuwe badkamer in huis. Wie een nieuwbouwwoning koopt, heeft meestal geen of weinig inspraak in de inrichting van de badkamer. Terwijl veel mensen juist graag iets willen hebben dat van het ge wone afwijkt. Met de 'vrijebadkamerformule' komt de droombadkamer binnen een ieders bereik. Met deze formule is aan kopers van een nieuwbouw-wo- ning en voor bewoners van een bestaande woning voortaan de keus tussen een standaard badkamer of eentje geheel naar eigen smaak. Velen zagen echter tot nu toe op tegen het slopen en breken en de overlast. Maar een nieuw installatiesysteem maakt razendsnelle ver bouwing van de huidige badkamer mogelijk. Ook kan iede re andere ruimte (slaapkamer, bijkeuken, zolder of zelfs ga rage) in een fraaie badkamer worden omgetoverd. Daarbij wordt gebruik gemaakt van een geperfectioneerd voorzet wandsysteem waarin alle leidingen en technische voorzieningen zijn weggewerkt. Het maakt het tevens erg gemakkelijk om dwarswandjes of vrijstaande opstellingen te plaatsen. De installateur kan het systeem in zijn werk plaats voorbewerken. Dit vermindert de montagetijd. Dank zij de voorzetwanden is het niet nodig om bij een bestaan de badkamer de oude tegels en leidingen te verwijderen, wat natuurlijk veel hak- en breekwerk voorkomt. Een belangrijk onderdeel van de werkbladen in de keu ken zijn de spoelbakken. De vakhandel spreekt echter lie ver over spoelunits, omdat er verschillende variaties zijn: De enkele spoelbak, de dubbele spoelbak en de dubbele spoelbak met tussenvak. Het werkelijke aanbod met verschillende vormen, formaten, - kleuren en materialen, geeft meer dan drie mogelijkheden. Spoelunits worden gemaakt van email, keramiek, kunststof of roestvrijstaal en vallen op door ergonomisch doordachte vormgeving. Een spoelbak kan met de rand op het aanrecht worden be vestigd: dit heet opbouw. Maar hij kan ook verzonken in het keukenblad worden opgenomen. Dan spreken we van in bouw. Inbouw is uiteraard praktischer bij het schoonmaken van zowel de bak als het blad (water, kruimels). Een spoelunit wordt helemaal 'af' met enkele vaste hulpmid delen zoals een afdruiprek, snijplank, afvalbakje, zeef of ver giet. Veel snijplanken passen precies op de bak en zijn voor zien van uitsparingen aan de zijkant, zodat vocht en afvalin de spoelbak kunnen verdwijnen. i

Scheldebode | 1996 | | pagina 14