POLITIERAPPORT Een wonderlijke fantasiewereld in miniatuur ABN-AMRO sponsort Het Kompas f 4 Praktische cursus voor bromfietsers het zoeten zvaard Statenpraat Jigsaw Rijkdom Zeeuwse natuur in beeld gebracht uit bët Demonstraties naaimachines Zomerinspectie bij Kwik-Fit UIT HET ZEEUWSE ZAKENLEVEN Frisogende Golff supermarkt vervangt Euro-Discount SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 12 JUNI 1996 305 Betrapt Nepcollectanten Aardappelpuree Gordelcontrole Ongevallen Geluid Hond uit, auto weg Zonder handen Diefje HUISARTSEN VERLOSKUNDIGEN TANDARTSEN APOTHEEK DIERENARTSEN POLITIE KERKDIENSTEN Door Mr. C.M. de Graaf, Statenlid T Een 33-jarige Vlissinger werd vorige week maandagnacht be trapt toen hij via een bovenlicht een pand aan de Vrouwenstraat in Vlissingen het wou binnen gaan. Twee bromfietsdieven, een 17-jarige Vlissinger en een 25-jarige Middelburger, zijn aangehouden toen ze aankwa men met de laatste veerboot uit Breskens. Het bleek dat ze bj een bezoekje aan Knokke een bromfiets hadden gestolen. Toen de Vlissinger de poli- tie-auto zag, ging hij er op de gestolen brommer vandoor, maar kon bij het kanaal door Walcheren aangehouden wor den. Enkele Veerenaren, die bij een familielid aan de Kraaienest- weg in Veere op bezoek gingen, zagen bij aankomst twee onbe kend gebleven mannen het bos inrenne. Ze verdwenen in een olijfgroene Eord Escort. Er wordt niets vermist. Een 26-ja- rige man is vorige week in een winkel aan de Glacisstraat in Vlissingen aangehouden, waar hij de winkel wilde verlaten met een kar vol boodschappen, die nog niet betaald waren. De voorzitter van de Stichting Terre des Hommes afdeling Middelburg heeft aangifte ge daan van het feit dat vorige week vrijdag in Middelburg door een onbekend gebleven jongen is gecollecteerd voor de stichting. Hij was naar schat ting 15 jaar oud en heeft een ge tinte huidskleur. Terre des Hommes collecteert overigens nooit. Voor een collecte is een vergunning nodig van B&W. Collectanten moeten zich kun nen legitimeren. Een onbekend gebleven voer tuig heeft vorige week zijn vracht verloren. De rijksweg 58 ter hoogte van Ritthem lag over twee rijstroken in de zuidelijke richting bezaaid met aardap pels, die voor een groot doel al tot moes waren gereden. De brandweer heeft de rijbaan schoongespoten. Bij een controle zijn aan de Looierssingel in Middelburg vijf automobilisten aangehou den, die hun autogordel niet om hadden. Zij kregen een boete van 80 gulden. op het fietspad van de Loodhol- seweg in Grijpskerke zijn een fietser en een bromfietser met elkaar in botsing gekomen. Bei de bestuursters raakte gewond en moesten naar het ziekenhuis. De 68-jarige fiester uit Düssel- dorf hield niet genoeg rechts, waardoor ze botste tegen de 21-jarige Middelburgse, die op haar brommer uit tegenoverge stelde richting kwam. De fiets- ter raakte lichtgewond, de bromfietster moest in het zie kenhuis opgenomen worden. Op de Gildeweg in Vlissingen raakte een 58-jarige vrouw uit die stad bij een aanrijding ge wond. Zij stak op haar fiets plotseling de rijbaan over. Een 48-jarige automobilist uit Westkapelle kon haar niet meer ontwijken. De vrouw mocht na behandeling in het ziekenhuis weer naar huis. Een 81-jarige man uit Domburg werd vorige week vrijdag aan gereden door een 46-jarige au tomobilist uit Oostkapelle. Hij reed over het fietspad van de Domburgseweg richting Oost kapelle, stak ter hoogte van De Manteling plotseling de weg over en werd geschept door de automobilist. Het slachtoffer overleed in het ziekenhuis aan zijn verwondingen. VLISSINGEN In sporthal Baskensburg aan de President Rooseveltlaan wordt op zater dag 15 juni van 12.00 tot 20.00 uur en op zondag 16 juni tussen 10.00 en 17.00 uur een manifes tatie gehouden onder de naam 'Euro Workshop '96'. Tientallen bedrijven, producenten en en thousiaste hobbyisten laten zien wat er allemaal mogelijk is met plastic modelbouw, van het eenvoudige tinnen soldaatje tot de meest wonderlijke creaties die maar in de menselijke fan tasie kunnen ontstaan. De en tree is een rijksdaalder. De Euro Workshop '96 is een intitatief van de Vlissinger Mark Brown, die zo langzamer hand van zijn hobby zijn werk probeert te maken met zijn werkatelier/bedrijf MBM Mo dels aan de Gravenstraat. Hij heeft inmiddels al aardig wat Een miniatuurleger in een nauwkeurig nagebootste opstelling, vlak voor de aanval. FOTO MARK BROWN contacten gelegd en opdrachten binnen gehaald op het gebied van maquette- en modellen bouw. Bij het gemeente-archief s. fè- .v -*>•; OOST-SOUBURG De ABN-AMRO bank en de PC/RK basisschool Het Kompas zijn onlangs een samenwerkingsverband aangegaan, waarbij het gaat om sport- en poëziewedstrijden. Alle leerlingen van de groepen 3 tot en met 8 van Het Kompas kregen een nieuw shirt. Op de foto in het midden op 'De Bank' mevrouw K. Piek van het plaatselijke ABNAMRO-filiaal. bijvoorbeeld en de Stichting Vesting Vlissingen. Ook voor scholen maakt hij wel eens his torische taferelen, zoals on langs nog uiterst precies nage bouwde pyramides.. Scholieren vinden het prachtig, wanneer het geschiedenis- of aardrijks- kundelesje op zo'n manier aan schouwelijk wordt gemaakt, is zijn ervaring. Modelbouwen begint vaak met het maken van een paar tinnen soldaatjes. Wie echt de kriebels krijgt laat het daar niet bij, maar wil dan eens een mooie veldslag nabouwen. En dan moet je wèl eerst in historische naslagwerken duiken, want als je de miniaturen nauwkeurig hebt gemaakt met de juiste his torische kledij, dan moet de veldslag natuurlijk ook exact nagespeeld worden. Andere modelbouwers vinden het daarentegen weer leuk om door niets gehinderd te worden en hun fantasie de vrije loop te laten. Draken, dwergen, mon sters, magiërs, kobolten en ka bouters: in de wereld van de modelbouw is niets onmogelijk. Op de Euro-workshop zijn stands en presentaties van his- - torische boeken en landkaar ten, boeken en naslagwerken over alle historische tijdperken, stammen, volkeren en gebeur tenissen. Maar ook zijn er wed strijden, zoals een open schil dercompetitie waar iedereen eenbescilderd miniatuur, een model of diorama kan tonen om mee te dinen naar één van de prijzen. VLISSINGEN Bij Zelf- maakmode Louwi Hemelaar aan de Spuistraat 82 worden op vrijdag 14 juni en zaterdag 15 juni tussen 10.00 en 17.00 uur naai- en lockmachines gede monstreerd. De machines die gedemon streerd worden zijn de Le- wenstein Economie 1818 spe cial, de lewenstein Memory Craft 4000 en de Elna Lock 704 Dex. Voor deze machines gel den bovendien aantrekkelijke kortingen. GOES Zeeland heeft een rijke natuur:'in de gevarieerde landschapstypen die de provin cie kent, treft men een allerlei planten en dierenleven aan. Dit blijkt uit het boek 'Natuur in Zeeland', geschreven door Wi- nant Halfwerk, dat bij de ope ning van de eerste 'Zeeland Na- tuurmaand', op 1 juni is gepre senteerd. In het omvangrijke boek staan prachtige aquarel len van Adri Karman en Erik van Ommen, zoals van de Val- dijk in Nisse met bloeiende meidoorns, een duinviooltje met parelmoervlinder, vechten de kemphanen in de Yerseke Moer en een duinlandschap tus sen Dishoek en Zoutelande. Sa men met honderden kleurenfo to's, geven ze een indringende kijk op het rijke natuurleven van slikken en schorren, van kreken en welen en van dijken en bermen. Het boek 'Natuur in Zeeland, tussen zee en zoom' geeft de be- woners en bezoekers van Zeeland een beeld van de enor me geva rieerdheid en de waarde van de Zeeuwse na tuur. Het eind van de twintigste eeuw leek de samenstel lers een goed moment om te beschrij ven hoe de natuur in de ze provincie ervoor staat. Ook wordt verteld over de ont wikkeling van de Zeeuwse na- verschijnt in een oplage van 49.300 exemplaren elke woensdag huis-aan-huis in de gemeenten Arnemuiden. Domburg, Mariekerke. Middelburg, Valkenisse. Veere, Vlissingen, Westkapelle Kantoor Scheldestraat 7-9,4381 RP Vlissingen, Postbus 5051,4380 KB Vlissingen Tel.nr.: 0118-442720, Fax: 0118-442721 Openingstijden: ma, wo, do, vrij. 9.00-12.30 uur en van13.30- 17.00 uur, dinsdag 9.00-12.00 uur, 's Middags gesloten Advertentieverkoop tijdens kantooruren tel.: 0118-442720 Jos Rentmeester (verkoopleider), tel. privé: 0113-655379 Yolanda Krijger (vertegenwoordiger), tel. privé: 0118-411351 Sonja Broeders (vertegenwoordiger),tel. privé: 0118-479084 Mini's (rubrieksadvertenties), tel.: 076-5312313 Afsluittijd advertenties: maandag 12.00 uur Redactie tijdens kantooruren tel.nr.: 0118-442720, fax 0118-442721 Andrien Smeelstel. privé: 0118-639719 Afsluittijd redactie: maandag 14.00 uur Correspondenten Dave Krajenbrink tel.: 0118-413089 Jaap Klein, tel. privé: 0118-625185 Ad Roos, tel. privé: 0118-602860/06-53265518 Fotografen Harry de Lange, tel.: 0118-625195/06-52665827 Piet Davids, tel.: 0118-623594 Bezorging voor klachten over bezorging tijdens kantooruren bellen: 0118-442720 De Schelde bode is een uitgave van De Stem Weekbladen. Copynght c 1996 lMgev*fvna«tK.h*po'i 01 Stem B v Breda tuur in de loop van de tijd. Dit gebeurt aan de hand van verschil lende land schapsty pen. Aan de orde komen on der meer zee, strand en duinen, de getijden- stromen, de voor malige zeearmen en het polderland. Zeeland is een land van polder en dijken. Waar het om de dijken gaat, concludeert Winant Halfwerk dat door de intensivering van de landbouw de dijken een laatste toevluchtsoord vormen voor veel planten en dieren, die het in de moderne polders niet meer kunnen bolwerken. Het gaat vaak om sterk bedreigde en zeldzame soorten. Dieren die op de akkers voedsel zoeken, ge bruiken de dijken als rust-, schuil- en broedplaats. De dij ken zijn van groot belang als verbindingswegen tussen na tuurgebieden. Kleine zoogdie ren, hagedissen, kikkers, pad den, loopkevers, vlinders en slakken zijn namelijk niet in staat uitgestrekte akkers over te steken. Om zich door het kale polderland te verplaatsen, ma ken ze gebruik van het netwerk van dijken. Aan 'Natuur in Zeeland', heeft een groot aantal natuurkenners en -fotografen meegewerkt. De uitgave, door De Koperen Tuin in Goes, is een initiatief van de afdeling Voorlichting van de Provincie Zeeland, waarvan Ro bert Jan Swiers de eindredactie verzorgde. Het eerste exemplaar is aangeboden aan de minister van landbouw Aartsen. Het boek, gebonden, op groot for maat en geheel in fullcolor, zit er verzorgd uit en kost toch maar 49.90. Voor iedere Zeeuw die van de natuur houdt, is het een aanwinst in de boekenkast. VLISSINGEN Als je aan vakantie denkt, denk je niet in de eerste plaats aan pech on derweg. Toch is uit onderzoek gebleken dat éénderde van de Nederlanders die met de auto op vakantie gaat, de belangrijk ste auto-onderdelen niet vooraf inspecteert. Ruim 80 procent van hen strandt dan ook onder weg. Daarom heeft Kwik-Fit enkele jaren gelend de gratis Kwik-Fit zomerinspectie inge voerd. Hoewel een auto het hele jaar door betrouwbaar moet zijn, brengt een autovakantie extra hoge eisen met zich mee: de af standen zijn langer en de auto is vaak zwaarder beladen. Gevolg hiervan is dat versleten onder delen het eerder begeven. Met name bij banden, schokdem pers en remmen vormt dit di rect een gevaar voor de ver keersveiligheid. Een zomerinspectie hoort daarom net zo goed bij een au tovakantie als het inpakken van de koffers, in de loop der jaren heeft Kwik-Fit haar klan ten al heeel wat vakantieleed weten te besparen. Tijdens de 'Gratis Kwik-Fit Zomerinspec tie' worden de vitale onderde len zoals banden, remmen en schokdempers nagelopen. De klant krijgt een gedtailleerd in spectierapport, zodat hij of zij volledig op de hoogte is van de staat waarin de auto verkeert. Een geruststellende gedachte die niets hoeft te kosten, want deze service is bij Kwik-Fit de hele maand juni gratis en ge heel vrijblijvend. met zijn moeder naar huis. In Vlissingen is op het Basken- burgplein een snor- en brom fietsencontrole gehouden, waarbij vier snorfietsers teveel geluid produceerden, twee snorfietsen opgevoerd bleken en een bromfiets defecte rem men bleek te hebben. De boetes varieerden van 70 tot 220 gul den. Afgelopen zondag is vanaf een parkeerplaats aan de Schelp- weg in Domburg een zwarte Mercedes, kenteken met een waarde van 100.000 DM gesto len. De aangeefster, een 46-ja- rige vrouw uit Aken, miste de auto toen zij terugkwam van een strandwandeling met haar hond. Uit de Beatrisxtraat in Dom burg is een witte Harley Da vidson motor gestolen van 50.000 DM. Van een parkeerterrein in de Brouwerijstraat in Oostkapelle is een BMW gestolen met ach terop vier fietsen. De waarde van de buit: 90.000 DM. Een 10-jarige jongen is in een winkel aan de Pottenbakkers singel in Middelburg betrapt op het stelen van snoep. Hij had al eens eerder lege kratten gesto len. Na een vermanend woordje op het politiebureau mocht hij Met geavanceerde snelheid- smeetapparatuur gekoppeld aan video-apparatuur wist de Koninklijke Marechausse een aantal hardrijders te betrap pen. Een bestuurder werd op de Stormvloedkering bekeurd om dat hij inhaalde via het voor- sorteervak en bovendien veel te hard reed. Een 52-jarige Mid delburger reed met een snelheid van 127 km over de provinciale werg en haalde daarbij enkele auto's in. Op zich niet bijzon der, ware het niet dat hij al die tijd zijn handen achter het hoofd gevouwen had. De man vond het raar dat hij daarvoor een bekeuring kreeg. Een 31-jarige man uit Knok- ke-Heist werd door een politie patrouille in vrouwenpolder van de weg gehaald na een ach tervolging, waarbij snelheden werden bereikt van ruim 170 km per uut. In Haamstede kon de man tot stoppen worden ge bracht. Hij kreeg een boete van duizend gulden. Het aantal verkeersslachtoffers onder brom- en snorfietsers is de laatste twee jaar gestegen. Daarom presenteert Veilig Ver keer Nederland twee nieuwe cursussen voor brom- en snorr fietsers, die worden afgerond met het VVN-certificaat „Veilig Brommen". Dit certificaat geeft recht op een korting op de pre mie van de brom- en snorfiets verzekering. Er zijn namelijk verzekeringsmaatschappijen die bij het afsluiten van een verzekering een eenmalige pre miekorting van 25% verstrek ken aan degenen die het VVN- certificaat „Veilig Brommen" hebben behaald. De cursussen zijn volgens de vereniging voorzien van een noodzakelijk praktijkgedeelte. Voor VVN, dat sinds 1982 erva ring heeft in het geven van bromfietslessen, is een oplei ding in praktische rijvaardig heid onmisbaar voor een grote re verkeersveiligheid van brom- en snorfietsers. De cursus be steedt zowel aandacht aan de verkeersregels als aan het rij den in de praktijk en zorgt er voor dat de ongevalskansen van de deelnemers met 40% dalen. Volgens de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid SWOV is de in voering van een praktisch exa men naar verwachting zelfs ef fectiever dan alleen een theore tisch examen. Minister A. Jor- ritsman-Lebbink (Verkeer en Waterstaat) kent het belang van goed praktijkonderricht, maar denkt over een eventuele verplichte invoering daarvan voorlopig nog na. In 1995 zijn 118 brom- en snorfietsers in het verkeer gedood en raakten er 10.987 gewond, van wie 2.129 ernstig. De kans om gedood te worden in het verkeer is voor bromfietsers van 15-17 jaar 11 x zo groot en voor bromfiet sers van 60 jaar en ouder 51 x zo groot ten opzichte van auto bestuurders. Op een bromfiets met versnelling lopen 16- en 17- jarigen ruim zes keer zoveel ernstig letsel op per afgelegde kilometer dan de gemiddelde brom- en snorfietser. Gelet op deze cijfers en gegevens en in j vervolg op het verplichte theo riecertificaat komt VVN met twee cursussen. Cursus A van WN leidt op voor het verplich te theoriecertificaat en is voor zien van het VVN-praktijkexa- men. De theoretische toets wordt afgenomen bij de Stich ting Centraal Bureau Rijvaar digheidsbewijzen (CBR). Zij die hiervoor slagen kunnen het VVN-praktijkexamen afleggen. Als ook dit examen met goed gevolg wordt afgelegd wordt het WN-certificaat „Veilig Brommen" uitgereikt. Cursus B van WN leidt' alleehf op voor het WN-praktijkexamen en is bedoeld voor degenen die het verplichte theoriecertificaat al hebben behaald. Wie slaagt voor het praktische deel ont vangt eveneens het VVN-certi ficaat „Veilig Brommen". De kosten van de VVN-cursussen hangen af van eventuele finan ciële bijdragen van gemeenten en provincies waar ze in samen werking met plaatselijke VVN- afdelingen worden gegeven. Wie wil weten of er in de eigen omgeving VVN-cursussen voor brom- en snorfietsers worden gegeven kan bellen naar het landelijk steunpunt voor Veilig Verkeer Nederland in Huizen, telefoon 035-5248800. VLISSINGEN De laatste Euro-Discount op Walcheren is verdwenen. Aan de Paauwen- burgweg 63 staat sinds 27 maart '96 een schitterende fris- ogende Golff supermarkt, die onder de naam Golff Paauwen- burg opereert. Een geheel vernieuwd interieur en een spiksplinternieuwe ver- koopvloer maken van deze Golff een zeer moderne super markt. Golff supermarkt, compleet met een moderne slagerij, een brood- en kaasafdeling met di verse soorten binnen- en bui tenlandse kaassoorten en een bake-off installatie waar klein- brood heerlijk geurend de oven verlaat. De kassa's zijn uitgerust met moderne pin-apparatuur waar de klant met pincode kan afre kenen èn kosteloos kan over- pinnen. Ook de slijterij is in een nieuw jasje gestoken. Hier vindt u een mooi assortiment wijnen, een uitgelezen assortiment binnen- en buitenlands gedistilleerd en ruime keus in bieren. Natuur lijk mogen de Zeeuwse produc ten niet ontbreken, zoals Zeeuwse jenever, Lange Jan bier, Zeeuwse Vlegel en Zeeuw se Witte. De Golff supermarkt is eigen dom van de familie Vader. Deze familie is geen onbekende in le- vensmiddelenland. Het levens- middelenbedrijf Vader bestaat 65 jaar en exploiteert winkels in Koudekerke, Middelburg en Yerseke. Een unicum is dat de Golff su permarkt in Paauwenburg een samenwerkingsverband is aan gegaan met de Rabobank te Vlissingen, die een geldauto maat op de hoek van het pand heeft aangebracht.. De inwo ners van deze wijk profiteren nu 24 uur van deze extra servi ce van de Golff supermarkt Vlissingen - Za. R. Thiadens, Zui- derbaan 23, tel 464633. Zo A. van Pelt-Termeer en F. v.d. Berg, Rose- nburglaan 1, tel. 465253. Middelburg - Za G. Meijer, De Krammer 14. Zo F. Buytendijk, Noordweg 353. Centraal tel.nr. 639933. Souburg, Gezondheidscentrum Middelburg-Zuid, Arnemuiden en Nieuwland - Za. C. Wattel, Amstel- straat 55 Oost-Souburg, tel. 461630. Zo R. Groot, Gezondheids centrum, Prins Bemhardstraat 2, Arnemuiden, tel. 601308. spreek uren 12.30-13.00 uur en 17.30-18.00 uur. Veere, Gapinge, Serooskerke, Oostkapelle en Vrouwenpolder - Za en zo. R. Ubels en M. Helmes, 't Plein Serooskerke. Tel. 591212. Domburg, Aagtekerke, Westke- pelle, Koudekerke, Meliskerke, Biggekerke en Zoutelande - Za en zo. F. van Eede, de Casembroot 24, de Casembrootstraat 24, Westka pelle. tel. 571234. Midden-Walcheren - Za en zo. B. Bouwense, Valkenisseweg 14, Big gekerke, tel. 552190. Vlissingen - Vr vanaf 9 uur tot di 9 uur H. Klompe, tel. 471140. Middelburg - do vanaf 20 uur tot zo 20 uur Za en zo. J. Jansen, J. v. Hooft- kwartier 90, Middelburg, tel. 615595. Spteekuur van 11 tot 12 uur. P. van Malland (alleen eigen patirenten) Tobagolaan 6, Vlissin gen, tel. 478290. Middelburg - vr 14-6 tot vr 21-6 Ringeling, Lange Delft 133 Vlissingen - vr 14-6 tot vr 21-6 De Singel, Singel 9, tel. 412730 Za en zo. C. Brink, Meanderlaan 326, Middelburg, tel. 01180-11011. Dierenartspraktijk Oostkapelle, ou de Domburgsestraat 33a, tel. 581443. Vogelopvang Midden Zee land, tel. 628288. Noodhulp, als elke seconde telt: 06-11Overige assistentie aanvra gen 633333. Voor alle andere aan gelegenheden zijn de bureaus in Middelburg en Vlissingen 24 uur per dag geopend. Rooms-katholieke kerk Der Boe- de 2e, 4e en 5e zaterdag 10.30 uur. Ter Reede za 17 uur. Vlissingen On ze Lieve Vrouwe kerk Za 19 uur, zo 9.30 uur, wo 9 uur. Open Hof zo 11.15 uur. di 9 uur. Souburg Mari- nuskerk zo 10 uur. Zoute Viever 1 e en 3e za 9 uur. Middelburg Petrus en Pauluskerk zo 10 uur. Hoeksteen zo. 11.30 uur. Sint Willibrord za 17 uur. Domburg St Willibrordkapel za 19 uur. Zoutelande H. Catherina zo 10 uur. Vrouwenpolder OLV van den Polder zo uur. Nederland Hervormde kerk Aag tekerke 10 en 19 uur. Domburg 10 en 19 uur. Gapinge 10 uyr. Grijps kerke 10 en 19 uur. Kleverskerke 10 uur. Koudekerke 9.30 uur. Middel burg Koorkerk 10en 16.30 uur. Ont- moetingskerk (bond) 11 en 18.30 uur. Nieuwland 10.30 uur. Ritthem 9 uur. Oostkapelle 10 uur. Oost-Sou burg 9.30 uur. Zoute Viever 19 uur. Serooskerke 10 en 19 uur. Veere 9.30 uur. Vlissingen St. Jacobskerk 9.30 uur Open Hof 9.30 uur. Schaapskooi 9.30 uur. Ter Reede 19 uur. Vrouwenpolder 10 uur. Westkapelle 9.30 en 19 uur. Ziekenhuis Walcheren zo 10 uur ds V.d. Zwan. Chr. Gereformeerde kerk Vlissingen zo uur. Gereformeerde kerk Grijpskerke uur. Koudekerke Meliskerke 10 en 14.30 uur. Oost-Souburg 9.30 uur. Serooskerke 10 uur. Veere 9.30 uur. Vrouwenpolder 10 uur. Vrouwenpolder 10 uur. Gereformeerde Gemeente Vlissin gen 9.30 en 16 uur. Gereformeer de Kerk Vrijgemaakt Middelburg 9.30 en 16.30 uur. Vlissingen 9.30 en 16.30 uur. Ned. Gereformeerde Kerk Middelburg 9.30 uur. Zeven dedagsadventisten Middelburg za 11 uur, Vlissingen za. 9.30 uur. Doopsgezinde Gemeente Middel burg uur. Vlissingen 9.30 uur.Kristen Zuidmolukse kerk Oost-Soouburg 13 uur koudekerke uur. Anglicaanse kerk Vlissin gen—Oost 10.30 uur. Pinksterge meente Middelburg 11.30 uur. Vlis singen e.o. 15 uur. Pinksterge meente Sjaloom Souburg 14.30 uur. Bethel Pinksterkerk Vlissin gen wo 19.30 vr 19.30 zo 11.30 uur. Christelijk Centrum Zeeland Vlis singen 10.30 uur. Nieuw Apostoli sche kerk West-Souburg wo 20, '9.30 en 17 uur. Evangeliegemeen te Middelburg 9.30 uur Oost-Sou burg 10 uur. Eglise Wallone 16.30 uur. Volle Evangeliegemeente Ar nemuiden do. 20 uur zo 10 uur. Serooskerke do. 19 uur. West-Sou burg zo 10 uur. Middelburg Tho maskapel wo 20 uur zo 10 uur. Filadelfia Gemeente Vlissingen wo 19 uur zo 10 uur. Vrije Evangeli sche Gemeente Westkapelle 9.30 uur. De Rafarel Geemeenschap Eleos Middelburg 9.00 uur Leger des Heils Middelburg Hoeksteen 10 uur, Vlissingen 10 uur. Er zijn soms van die zaken die ogenschijnlijk niets of weinig met elkaar te maken hebben. Je leest wat, je leest nog iets, je pakt nog een derde stuk en opeens krijg je het idee dat die za ken verband met elkaar houden. En dat, terwijl het vooraf niet de bedoeling is. Ik had dat onlangs toen ik wat krantenjartike- len las en een paar provinciale stukken doorworstelde. Aller eerst was dat de presentatie van een aantal plannen van het Havenbedrijf Antwerpen, kosten miljarden guldens, dat de concurrentiepositie van de wereldhaven Antwerpen moet waarjborgen. Werkgelegenheid bestaande uit 14.000 banen moet dit geheel gaan opleveren (éen van de aan te vangen wer ken is een spoortunnel tussen de rechter en linkeroever van de Schelde). Over havens gesproken. In een heel ander stuk las ik dat de Minister van Verkeer en Waterstaat een voorstel heeft gelanceerd om een verkennings fase in te gaan op zoek naar ruimte voor de mainport Rotter dam. Die haven komt namelijk zwaar ruimte te kort en de po sitie in, wat heet de Hamburg-Le Havre range, moet met suc ces kunnen worden verdedigd. Nu wordt onder meer gedacht, volgens de notitie, aan de mogelijkheid van een Tweede Maas vlakte. Maar ook industrieterreinen buiten de regio worden vermeld. Er wordt nu een consultatie gehouden en daarin wordt Zeeland niet overgeslagëii. Statenleden mogen in dit eerste voorzichtige rondje een mening geven. Dit zal gaan ge beuren in de commissie Economie. Over spoorlijnen gesproken. Ik las ook al iets over een spoor lijn aan de meest oostelijke kant van Zeeland. Bij het u allen bekende kanaal. Voor diegene die het niet zo bekend voor komt. bi de gemeente Reimerswaal nabij het bedrijventerrein "De Poort" maar dan aan de andere zijde van het water. Zo ongeveer op een plaats waar het mogejlijk is aan te sluiten op de geplande Vlaamse spoortunnel onder de Schelde. En na tuurlijk ook direct bij Rijksweg A58. Over wegen gesproken. Las ik laatst niet iets over een motie en kamervragen in de Tweede kamer die verband hielden met de fasering van Rijksweg A4? Het gedeelte tussen Bergen op Zoom en Dinteloord? In het algemeen beter bekend als de Zoomweg-Noord? Die motie heeft de Minister niet naast zich neergelegd. Dat betekent dat genoemde A4 gefaseerd zal wor den aangelegd. Een begin wordt gemaakt met de omlegging Halsteren. Wanneer naast het begin zo direct ook geconsta teerd kan worden dat het eind er is, dan ligt Rotterjdam zo di rect opeens een heel stuk dichter bij "onze" Rijksweg A58. Over tunnels gesproken. Op 14 vrijdag juni is het zover. In een extra statenvergadering moet een definitieve beslissing geno men worden over de aanleg van de Westerschelde Oever Ver binding. U weet wel, onze veel besproken tunnel die Zeeuws Vlaanderen heel dicht bij de A58 brengt. Of, wonend aan een andere kant, de A58 heel dicht bij Zeeuws Vlaanderen. Over alweer havens gesproken. Moet ik nu juist beide voor beelden aan de respectievelijke opningen van de WOV niet noemen, maar stellen dat de Sloehaven opeens heel dicht bij het havengebied Kanaalzone komt teliggen? Op dit moment, na Rotterdam en Amsterdam, tezamen de derde haven van Ne- derland?Dit alles zo overziend lijken het losse stukjes besluit vorming. Stukjes van een bestuurlijke legpuzzel die in mijn gedachten openns prima bij elkaar passen. Het reslutaat? Een mooi economisch panorama voor Zeeland. Bent u ook zo benieuwd naar het jaar 2010?

Scheldebode | 1996 | | pagina 5