Vlissings echtpaar als Amerikagangers DIO MBO-opleidingen Eenzaamheid duurt soms maar vijf minuten Fosforovengas voor EPZ Masses BURO VOOR RECHTSHULP Horeca-CAO SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 12 JUNI 1996 323 R EP ZEE LAM) Vlissingen Als je het veertig jaar met elkaar uithoudt, dan is dat heel wat waard. Vijf maanden reizen door Amerika bijvoorbeeld. In plaats van hun bruiloft op 'gepaste' wijze te vieren, trakteerden Piet en Mientje Stoop uit Vlissingen zich zelf op een droomreis door het zuiden van de Verenigde Staten. Vijf maanden rond trekken met de 'zwerfauto', kriskras door dat machtige land waar niet alleen alles groter lijkt maar ook groter is. Verbazing, bewondering, verheerlijking, niets kan hun enthousiasme over het land temperen. Slechts positieve herinneringen hielden ze eraan over. En vele verhalen natuurlijk. Modulen Vooropleiding Praktijk gericht Korte cursussen •Ze wil niet op de foto, niet met haar naam in de krant. 'Wat ik je nu vertel, is zo intiem, dat hoeft niet iedereen van mij te weten.' TEKENING MIEKE VAN DEN HEIJKANT, SCHETSEN TTT GOES Zeventig jaar is ze. Een fiere vrouw, mooi wit jaar, vlotte kleren. Ze doet van alles in het vrijwilligerswerk. Met aandacht heeft ze het rapport van de GGD gelezen over de leefomstandigeheden van oude ren in het gebied Reimerswaal. Wat haar vooral opvalt is, dat zoveel mensen zich eenzaam noemen, maar toch tevreden zijn met hun leven. „Ze hebben die eenzaamheid zeker geac cepteerd." Zelf is ze niet eenzaam, zegt ze in eerste instantie. „Ik zie mijn kinderen geregeld, soms maar vijf minuten aan de deur, even een belangstellend woordje, en dan weer weg. Maar ook dat kan genoeg zijn. En verder heb ik zoveel te doen. Ik bezoek ook veel oudere mensen, en dan kom je inderdaad nogal wat te gen. Mensen die hun kinderen nooit zien. Die verloren zitten in een verpleeghuis. Mannen en vrouwen die dement worden en alle grip op de werkelijkheid verliezen. Dat is triest. Vaak probeer je toch met die mensen een gesprekje te hebben, ook al is dat moeilijk." Ouderen bezoeken doet ze al heel wat jaren. „Twintig jaar, ongeveer," denkt ze zelf. „Ik ging ook nog al eens namens de kerk op bezoek. Maar mensen willen niet altijd bidden als je komt. Vaak willen ze alleen maar vertellen. Ze willen zo graag een heleboel kwijt. En ik luister dan, dat is ook evangeli satie. Soms zeiden de mensen, 'Nu heb ik de hele tijd zitten te praten en jij bent niet aan bod gekomen' Dan zei ik 'ik kom om te luisteren' dat is genoeg. Heel veel praten is niet nodig. Het is voldoende als mensen af en toe van hart tot hart iets tegen el kaar zeggen. Als ik dan weg ging, dan dacht ik. 'eigenlijk heb ik zelf huisbezoek gehad'. Ze vindt verhalen van mensen belangrijk. „Mensen vertelden me over hun verdriet, over hun eenzaamheid. Ik ben vroeg we duwe geworden. 'Jij begrijpt dat tenminste' zeiden ze dan. En al deed het wel zeer op dat moment, ja ik begreep het, Maar ik dacht: Als ik straks zo oud ben, wie komt er dan naar mij? En nu i's ze zelf zo oud. „Nu ben ik zelf zo oud," her haalt ze peinzend. Maar nee, ze is niet eenzaam, houdt ze vol. Niet voortdurend in ieder geval. „Ik ben zelfs graag alleen," zegt ze. „Ik hoef geen werkster in mijn huis, geen bejaardenhulp, ik hoef ook niet in een woon groep. Mensen zeggen zo mak kelijk, waarom trek je niet met die en die op, die is ook alleen. Alsof je daardoor alles gemeen hebt." Eenzaamheid zit niet in de hoe veelheid gezelschap, vindt ze. „Ik ben best tevreden, maar je bent met andere verwachtingen je huwelijk ingegaan. Momen ten als een trouwerij, een doop van een kleinkind. Dat je dat alleen moet beleven"., een snel le hand veegt een traan weg. „Dat je dus bij niemand meer hoort, dat is het. Nee ik hoor ook niet bij mijn kinderen. Ook al zouden die dat met klem te genspreken. Die hebben hun ei gen gezin, hun eigen leven. En zo moet het ook. Bij iemand horen, is 's avonds bij elkaar zitten, handwerken, misschien geen woord zeggen. En dan vraag je aan het eind van de avond: Doe jij de gordij nen even dicht, zit de deur op het nachtslot? Dat je dat niet meer kunt vragen, dat is een zaamheid. Al duurt het maar vijf minuten, da't is eenzaam heid." DONDERDAG 13 JUNI 7.05-8.00 uur Ochtendeditie met het weer in de provincie en een overzicht uit de ochtendbladen. 8.32 Ochtend editie met actualiteitenquiz. 9.05 Vra gen staat vrij. 11.05 'n uurtje Bert. 12.05-13.00 Middageditie. 13.35 de Passage, culturele agenda 14.05 Mu ziek in bedrijf. 16.03 Rondje Zeeland, programma over Zeeuwse muziek: vandaag Lia de Haas. 17.03-18.12 Avondeditie met o.a. Zegt u 't maar. VRIJDAG 14 JUNI 7.05-8.00 Ochtendeditie met het weer in de provincie en een overzicht uit de ochtendbladen. 8.32 Ochtendeditie met actualiteitenquiz. 9.05 Muziek door de week. 10.05 Zwemer, pro gramma over de Zeeuwse taal. 11.05 'n uurtje Bert. 12.05-13.00 Middag editie met Het Fort Zeelandia. 13.35- 17.00 Bolsjoi, programma over kunst en cultuur. 17.05-18.00 Avondeditie met Zeeuws Diep, vandaag Hennie Klein Hesselink, Wies Saman en Jan Scheffers. ZATERDAG 15 JUNI 9.03 Die's nog van voor d'n oorlog; vandaag mevrouw Feytel uit Wemel- dinge. Piano: Leen Zietse. 10.03- 13.00 Dag-Week, gevarieerd familie programma. 13.34-18.00 Omroep bi«don overal noodhulp, zonder onderscheid naar ros, religie of politieke kleur. Word donateur. Giro 4Q54. Zeeland Sport. ZONDAG 16 JUNI 10.02 De Tijdmachine; vandaag: de bedevaartplaatsen in Zeeland. 11.02 De Zeeuwse Lucht; vandaag: het Mid delburgs Kamerkoor. 12.05 Die 's nog van voor d'n oorlog; vandaag: Jo den Hollander uit Middelburg. MAANDAG 17 JUNI 7.05-8.12 Ochtend Editie. 8.32 Och tendeditie met o.a. Actualiteitenquiz. 9.05 Muziek door de week. 10.05 Met Aly de Boer op. 11.05 'n Uurtje Bert. 12.05-13.00 Middageditie met het spelletje Wegwies. 13.12 Muziek door de week. 13.35 De Passage met ex positieoverzicht. 14.05 Muziek in Be drijf 16.03 Sportclub de Zeeuwen 17.05-18.12 Avondeditie met o.a. zegt u het maar DINSDAG 18 JUNI 7.05-8.00 Ochtendeditie. 8.32 Och tendeditie met o.a. actualiteitenquiz. 9.05 Muziek door de week. 10.05 Oogappels en muilperen; vandaag: hoogbegaafde kinderen. 11.05 'n Uur tje Bert. 12.05-13.00 Middageditie 13.35 De Passage, met de evenemen ten in de Zeeuwse theaters. 14.05 Muziek in bedrijf 16.03 Gefeliciteerd! 17.05-18.12 Avondeditie met Zegt u 't maar. WOENSDAG 19 JUNI 7.05-8.00 Ochtendeditie. 8.32 Och tendeditie met o.a. actualiteitenquiz. 9.05 Muziek door de week. 10.05 Zeeuwse Streken. 11.05 'n Uurtje Bert 12.05-13.00 Middageditie. 13.35 De Passage met tentoonstellingsover zicht. 14.05 Muziek in bedrijf. 16.03 Het Kanaal door Zeeland. 17.05-18.12 Avondeditie met o.a. zegt u 't maar. door Jaap Klein Jaren hebben ze ervan ge droomd en jaren hebben ze er voor gespaard. Maar uiteinde lijk werd het bewaarheid: de Droomreis van Piet en Mientje Stoop. Dat is ook de aanhef ge worden op een vier uur durende videoband van de reis, die met moeite door een vriend werd sa mengesteld uit ontelbare uren opnames. Een mooie herinne ring aan het beloofde land, waar ze van alles beleefden, al le clich»'s werkelijkheid zagen worden en alle extremen van dichtbij ervaarden. Het reizen, de camper, de mensen, de na tuur, het was boeiend van begin tot einde. De route was min of meer gepland maar daar kon vanaf geweken worden. Elke avond bestudeerden ze kaarten en reisboeken om de tocht voor de volgende dag voor te berei den. De camper die ze meekre gen was een luxe Dodge, groot en sterk. De V8-motor trok ze moeiteloos over de bergen. Geen gewone stoel maar een chauffeursfauteuil bij het stuur. Volgens Piet en Mientje is er geen land ter wereld waar je zoveel campers ziet als in de Verenigde Staten. In Quartzsi- te, vlakbij de Sonoran Desert in Arizona en een bekende plek voor overwinteraars, werden zelfs zo'n 70.000 campers op 100 vierkante mijl geteld. Piet: "Je ziet ze er in alle soorten en maten. Je hebt er zelfs mobilho mes, dat zijn van die halve hui zen op wielen die door eigena ren van grote ranches worden gebruikt. Kunnen ze zich in verplaatsen. Het is wel lachen als je dat over de weg ziet gaan. Er zijn in Amerika enorm veel voorzieningen voor campers. Negentig procent van de cam pings is prachtig. Heel veel ruimte en per plaats vaak voor zieningen als picknicktafels, een barbecue en zelfs hout en een kampvuurplaats. Overal langs de weg had je openbare toiletten, brandschoon, en er waren overal in de dorpen en steden dumpstations om de tanks te legen en water bij te vullen, meestal gratis." Mientje: "In de camper hadden we zowel goede verwarming als aircondi tioning. Het rare was dat we wel vier keer zwaar verkouden werden in de eerste maand. Toen vertelde iemand ons dat er bacteriën in het systeem kon den zitten en dat we een bus ly sol in de werkende airconditio ning moesten spuiten. Dat heb ben we gedaan en dat hielp pri ma." Zeven staten passeerden ze: Californië, Arizona, New Mexico, Texas, Louisiana, Ne vada en Utah. De afstanden waren soms onmetelijk, vooral in Texas. Soms honderden mij len rechte weg, met op 200 mijl slechts drie tegenliggers Niet voor niets had het Vlis- singse echtpaar voor het zuiden van Amerika gekozen. Mientje heeft namelijk reuma en daar past een droog klimaat bij. Wat ze niet helemaal verwacht had den, was dat het er behalve warm ook behoorlijk koud en vochtig kon zijn, vooral in de bergen. Mientje: "Je bent toch niet helemaal op de hoogte van de klimaatwisselingen daar. Het kon er ook bar slecht weer zijn. We hebben alle extremen wel meegemaakt, van 32 graden overdag naar vorst 's nachts, we hebben in de hitte gezeten van de woestijn en in de sneeuw in de bergen. Achteraf gezien had den we beter van februari tot juli kunnen gaan, dat was iets beter geweest." Piet: "Twee keer hebben we iets minder leu ke dingen meegemaakt. De ene keer was een wervelstorm in de bergen waarbij de takken, struiken en stenen voor de auto over de weg vlogen. Ik ben niet gauw bang maar dit was de engste ervaring die ik heb mee gemaakt. Daarna kwamen we nog een keer vast te zitten in de woestijn. Toen ik de camper wilde parkeren langs een pad, zakte hij met de wielen door de harde bovenlaag heen in het rulle zand. Ik moest met de hand het zand weggraven en daarna hout en takken onder de wielen duwen. Het heeft me twee uur gekost om de camper vlot te krijgen. Wat ik niet in de gaten had was dat het zand zo heet was. Twee dagen later hin gen de vellen van m'n knieën. De route die ze volgden liep van San Francisco langs de kustweg naar San Diego en de Mexicaanse grens. Daarna ging het richting binnenland, naar Borego Valley, een woestijnge bied, naar Organ Pipe Park, een gebied met metershoge cactus sen die veel weg hebben van or gelpijpen, naar Big Bend Natio nal Park, waar nog bergleeu wen en beren voorkomen en waar geadviseerd wordt niet op eigen houtje te gaan wandelen. Via San Antonio in Texas met de mooiste dierentuin ter we reld bereikten ze Corpus Christi aan de Golf van Mexico. Daar lag de Lexington, een schip dat als enige de aanval op Pearl Harbour had overleefd en nu dient als museumschip. Daarna volgde New Orleans, de mu- ziekstad, met inderdaad overal muziek op straat en in de cafe's en een sfeer als in Montmartre in Parijs. In Baton Rouge vier den ze Oud en Nieuw, het was de Jambalaya Capital of the World. Jambalaya is een rijst gerecht met allerlei soorten vlees erin. Bij Lafayette kwa men ze in Breaux Bridge en ontmoetten ze er de miljonair Floyd J. Breaux, de kleinzoon van de man die een houten brug over een zijrivier van de Missis sippi legde. Na Breaux Bridge volgde terug richting San Fran cisco een aaneenschakeling van natuurparken, de een nog mooi er dan de ander. Superlatieven schoten Piet en Mientje te kort om die schoonheid in woorden uit te drukken. Je moet er dus gewoon geweest zijn. Zoals in het Petrified Forest, een ver steend woud in Arizona, Death Valley, een bekend woestijnge bied, de Grand Canyon, wat voor Piet en Mientje wel het hoogtepunt was, Zion National Park met z'n imponerend na tuurschoon en Yosemite Valley in CalifomiAS. Een klein uit stapje was vergund naar gok- stad Las Vegas want ze waren nog nooit in een casino geweest. Om de gasten te lokken konden ze er gratis op de camping staan en goedkoop eten en drinken. Ondanks alle verlokkingen bleef hun speelschuld beperkt tot 100 dollar. Vrijwel overal ontmoetten de Vlissingers aardige mensen. Mientje: "De mensen waren vaak bijzonder hartelijk. Over al werden we uitgenodigd op de koffie of om te komen eten. Toen vanwege het staatstekort een deel van de ambtenaren niet meer werd uitbetaald, gin gen natuurlijk ook een aantal staatscampings dicht. Maar geen probleem, we werden ge woon bij mensen op eigen ter- De beroepsopleidingen in de economisch/administratieve sector hebben zich aangepast aan de veranderende eisen van het werkveld. Werkgevers en onderwijs instellingen hebben samen vastgesteld wat een ge diplomeerde MBO-er moet kunnen en kennen. Een gevolg daarvan is dat de MEAO heeft plaatsgemaakt voor de MBO- opleiding Administratie, die meer gericht is op de praktijk en waarbinnen de cursisten meer afstudeermogelijkheden hebben. De cursisten kunnen kiezen uit 4 uitstroomrichtin gen: bedrijfsadministratie, se cretariaat, commerciële dienst verlening en economisch/juri dische dienstverlening. De dagopleidingen worden ver zorgd in Goes, de avondoplei dingen worden geconcentreerd in Vlissingen. Binnen de sector Dag- en Avondschool is een leertraject van 1 of 2 jaar uitgestippeld dat bestaat uit losse modulen. Per opleiding zijn dit er ongeveer 48. Zowel overdag als 's avonds kunnen cursisten hun eigen pakket modulen samenstellen en daardoor hun eigen tempo bepalen. Studeren in modulen betekent dat de betreffende stof in blokjes is verdeeld en per module kan worden afgesloten. De sector DAS werkt met mo- duulperiodes van 8 weken, de 9e week is steeds toetsweek. Cursisten die het volledige pro gramma in de gewenste richting overdag volgen hebben recht op Studiefinanciering. De 2-jarige opleiding vraagt als vooropleiding MAVO, met een aantal vakken op D-niveau, dit kan per richting verschillend zijn. De DAS geeft mensen die niet het juiste niveau hebben de mogelijkheid te schakelen. Voor cursisten die de vooropleiding HAVO of VWO hebben, start in augustus 1996 de 1-jarige oplei ding MBO- Administratie-lang, SPOED. Ben je bereid hard te werken om snel een goede be roepsopleiding op zak te heb ben, dan is dit een prima keus. Veel mensen zien deze oplei ding als goede voorbereiding op de HEAO Vooral het werken in de prak tijk krijgt in deze nieuwe opzet meer aandacht. Cursisten die de school verlaten moeten een goe de beroepshouding hebben. Dat betekent: zelfstandig kunnen werken, initiatief kunnen ne men, kunnen samenwerken etc. Vanaf de start van het school jaar zullen docenten aandacht besteden aan afstemming op de praktijk. Tijdens de introduc tieperiode bezoeken cursisten bedrijven zodat zij beter kun nen zien wat hun einddoel is. De relatie tussen het werk in de lessen en werken in een bedrijf wordt zo duidelijker. Aan het eind van elke opleiding zijn 2 modulen werken in een kan toorsimulatie opgenomen als verplicht onderdeel voor het halen van een diploma. Het is ook mogelijk om 's avonds in Vlisisngen, of over dag in Goes losse modulen, in feite korte cursussen van 8 we ken, te kiezen, bijvoorbeeld op het gebied van Handel en Mar keting. Informatica of zakelijk taalgebruik in Engels, Frans of Duits. Iedereen die meer wil weten kan een afspraak maken voor een informatief gesprek. Tele foonnummers: Vlissingen 0118- 466186, en Goes 0113-215972. De lessen beginnen in septem ber 1996. BOKSSELE - De N.V. Elektri- citeits-Produktiemaatschappij Zuid-Nederland EPZ en Hoechst Holland N.V. hebben vorige week een contract on dertekend voor de levering van fosforovengas. Ongeveer 20 procent van het gas, dat ont staat in de fosforovens van Hoechst in Vlissingen, zal in de loop van dit jaar als brandstof worden ingezet in de koleneen- heid van de centrale Borssele van EPZ. De overige 80 procent gebruikt Hoechst zelf. Jaarlijks zal Hoechst ruim 50.000 kubieke meter fosfor ovengas leveren. Het gebruik als brandstof in de koleneen- heid levert een besparing op van ongeveer 23.000 ton steen kool. Het project heeft positieve milieu-effecten. Zo zal de uit stoot van S02 (zwaveldioxyde) met 131 ton per jaar verminde ren. De emissie van C02 (Kool- dioxyde) wordt gereduceerd met 58.000 ton per jaar. En de uitstoot van P2Oj (fosforpen- toxyde) zal met 25 ton per jaar dalen. Het fosforovengas wordt via een 3300 meter lange leiding aangevoerd. De aanleg daarvan is inmiddels gestart. In de loop van de zomer zal deze verbin ding gereed zijn. De ketel van de koleneenheid is tijdens de revisie in het najaar van 1995 reeds aangepast voor de ver- banding van het gas. Bij Hoechst worden ook de beno digde voorzieningen getroffen. Na proefbedrijf zal eind sep tember het fosforovengas in de koleneenheid worden ver stookt. De totale kosten van het project bedragen ongeveer 8.5 miljoen gulden. Daarin verleen de de overheid een subsidie van 1 miljoen gulden. Onlangs kwam op ons spreekuur de heer Blauw die als kelner werkte in een restaurant. Hij bleek een conflict met zijn werk gever te hebben over zijn arbeidsvoorwaarden. Bij indiensttre ding had de heer Blauw met zijn werkgever een salaris afge sproken gelijk aan het minimumloon. Met de fooien zou hij Blauw volgens zijn werkgever aan een goed salaris komen. Enige tijd later had Blauw echter een folder onder ogen gekre gen over de Horeca-CAO. Hieruit bleek dat zijn baas hem te weinig betaalde. Toen hij zijn baas hierop aansprak stelde de ze zich op het standpunt dat hij daar niets mee te maken had, omdat er bij het aangaan van de arbeidsovereenkomst een la ger salaris was afgesproken, en hij had hiermee immers zeifin- gestemd, zo redeneerde de werkgever. De redening is niet juist. In de branche waar de heer Blauw werkzaam is geldt de Horeca-CAO. Deze CAO wordt gewoon lijk door de minister van toepassing verklaard op alle werkne mers en werkgevers in deze branche. Als gevolg hiervan zijn afwijkende, voor de werknemer ongunstige, afspraken, bij voorbeeld met betrekking tot de hoogte van de beloning, on geldig. Op dit moment is dit (sinds 1 april '96) nog niet het ge val en geldt de CAO alleen voor de leden van de partijen die de Horeca-CAO hebben afgesloten. Indien de Horeca-CAO van toepassing is verklaard in de eigen arbeidsovereenkomst kun nen ook niet-vakbondsleden er op dit moment toch een beroep op doen. De heer Blauw bleek volledig in zijn recht te staan toen hij zijn baas erop wees dat hij te weinig verdiende: hij was lid van een vakbond die de CAO afgesloten had en zijn baas was lid van een aangesloten werkgeversorganisatie. De fooien die Blauw eventueel van zijn klanten krijgt, mogen door de werkgever niet worden verrekend met het salaris, waarop hijvolgens de CAO aanspraak heeft. De heer Blauw kan dus van zijn werkgever vorderen dat hij het salaris aan vult tot het in de CAO vermelde bedrag, ook voor de reeds ver streken loontermijnen. Loonvorderingen kunnen tot 5 jaar te rug worden ingesteld. De Horeca-CAO kent bovendien een toeslag voor vaste werknemers indien deze op zondag moeten werken: 50% toeslag op het uurloon van elke op die dag ge werkte uur tussen 2.00 uur (zondagmorgen) en 2.00 uur (maandagmorgen). Indien mogelijk wordt deze toeslag in de vorm van vrije tijd gegeven en indien niet mogelijk wordt de toeslag in geld uitbetaald. Een dergelijke regeling is ook van toepassing voor werken op feestdagen. Voor werken 's nachts is een nachttoeslag van 10% van toepassing tussen 22.00 uur en 08.00 uur (mits er tussen deze tijd ten minste 7,6 uur wordt gewerkt). Dit geldt ook weer voor vaste medewerkers. Daar Blauw op alle dagen van de week wel eens moest werken en ook tot iïi de nachtelijke uurtjes, had hij dus nog wat tegoed van zijn baas. Daar zijn werkgever niet bereid was om vrijwil lig te betalen, moest de jurist van ons Buro de werkgever trachten te overtuigen van zijn ongelijk. In de meeste gevallen lukt dit wel omdat werkgevers zich dan zelf ook laten voor lichten door een juridisch adviseur, die hen zeker zal advise ren de CAO-bepalingen te volgen. In die gevallen waarin de werkgever desondanks weigert, kan de jurist in principe een kantongerechtsprocedure voor de cliënt instellen waarbij de kantonrechter wordt verzocht de werkgever te veroordelen het achterstallige salaris te betalen. In het geval van de heer Blauw lukt het na enig heen en weer schrijven met het accoun tantskantoor van de werkgever om de zaak in der minne te schikken: er was geen kantongerechtsprocedure nodig. Ook in een aantal andere branches zijn collectieve arbeidsovereen komsten van toepassing. Indien u wilt weten of er in uw bran che ook een CAO van toepassing is en of uw salaris en andere arbeidsvoorwaarden volgens de CAO-regels zijn, kunt u zich tot het Buro voor Rechtshulp wenden voor advies. Uiteraard is het bovenstaande slechts een voorbeeld. Heeft u vragen naar aanleiding van dit artikel of andere vragen van juridische aard, dan kunt u altijd voor advies en hulp terecht op het gratis spreekuur van ons Buro: in Middelburg, Vlas- markt 28, iedere maandamiddag en donderdagavond, uitslui tend volgens afspraak. Afspraken maken elke werkdag tussen 9.00-12.00 uur via 0118-637120 en in Vlissingen, „Open Hof", A. Gogelweg 59, iedere dinsdag 09.00-11.00 uur. De hoofdves tiging van het Buro te Middelburg is de hele week telefonisch bereikbaar onder nummer: 0118-637120. Piet en Mientje Stoop in een natuurpark. rein uitgenodigd. Heel vaak kwamen ze om een praatje. Vaak bleef dat wel op de opper vlakte maar met sommigen hadden we een wat dieper con tact." Piet: "Zoals met een echtpaar waarvan hij een ge pensioneerde Hihgway Patrol man was. Die ontmoetten we in de buurt van LA. Speciaal voor mijn verjaardag kwam die man 280 mijl omrijden. Voor Thanksgiving, een echt familie feest in de VS, werden we door hen bij zijn nicht in Tucson uit genodigd. Dat was heel spe ciaal, om zo helemaal in de fa milie opgenomen te worden. In Texas ontmoetten we een oorlogsveteraan die voor de be vrijding van Vlissingen had ge vochten en in Los Lobos kwa men we een man tegen wiens ouders uit Vlissingen en Ter- neuzen kwamen. Die mensen woonden daar en daar zijn we nog langs geweest." Een beetje reclame voor Zeeland en Vlis singen hebben ze nog wel ge maakt. Ze hadden 20 boekjes over Vlissingen meegenomen, veel te weinig, want ze gingen grif van de hand. De mensen waren snel geimponeerd door dit deel van Nederland. En de Verenigde Staten zijn natuur lijk wonderschoon, in Vlissin gen is het ook mooi wonen.

Scheldebode | 1996 | | pagina 23