de Golfbadn Nieuw theaterseizoen met echte traktaties De Piek sluit seizoen af met Dr Feelgood JAIB en vakantie Vier dagen fietsen Flippo verdringt daalder op de markt Zeeland Airport rendabel Op het strand (1) Vijvers 'n Piffia ieesyer bouw je op Tel. 418653 EK Oranjetent op Vlissingse weekmarkt E K 9 6 MIDDELBURG Het nieuwe programma van de Middelburgse Stadsschouwburg mag er zijn. De schouwburg zal weer te klein zijn voor bekende gigan ten als Bram Vermeulen, Youp van 't Hek, Hans Li- berg, Paul Haenen, Tineke Schouten en Vincent Bijlo. In Vlissingen en Goes krijgen vooral de nieuwe talen ten een kans. Verder is er in Vlissingen als vanouds weer veel aandacht voor cabaret en muziek. In totaal programmeerden de samenwerkende Zeeuwse theaters bijna driehonderd voorstellingen. Nieuwkomers Middelburg 0) N 0) Vlissingen. 3 2. L<~, - ÏX tu- Burg. v. Woelderenlaan 5 -Missingen T02e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE. TOTALE OPLAGE: 47.700 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN, TEL: 0118-442720. WOENSDAG MV 301 12 JUNI 1996 Vlissingen - Bij het ter perse gaan van deze krant stond Eu ropa aan de vooravond van de voetbalgekte van het Europees kampioenschap in Engeland. Nog voordat de eerste wedstrijd is gespeeld dwaalt de voetbal- koorts door Vlissingen met de 'Doeltreffersactie' van de Vlis singse weekmarkt. Van 24 mei tot 21 juni wordt in Vlissingen de daalder op de weekmarkt verdrongen door de flippo. Op dit moment zijn er ruim dertigduizend kras-flip- po's in omloop. Bij aankoop van 10 gulden krijgen klanten een flippo. Na het krassen komt er een uitslag te voorschijn die ge plakt kan worden op het deel- 0 De Oranjetent op de Vlis singse weekmarkt met vlnr Wim Smits, Yolanda Krijger van de Scheldebode, Theo Mari- nissen en Rens Jagt. FOTO HARRY DE LANGE nameformulier dat vijf weken lang in de Scheldebode ver schijnt. Hoe meer vakken be plakt zijn, des te groter de kans op grote prijzen zoals een auto. Er kunnen ook bekers te voor schijn komen waarmee bij de Oranjetent allerlei oranje-arti kelen te krijgen zijn zoals pet jes, sjaals, vlaggen en ratels. Tijdens het EK '96 bij de Oran- jekraam op het Spui kunnen onder het genot van een kopje koffie of een glas limonade de wedstrijden van onze jongens' nog eens grondig geanalyseerd worden. Theo Marinussen, Wim Smits en Rens Jagt geven het publiek uitleg geven over de 'Doeltreffersactie' De dag voor de openingswed strijd Engeland-Zwitserland wordt er bij de Oranjekraam wordt al druk gekrast. Jacques de Hond van de Reclamecom- missie weekmarkt Vlissingen spreekt nu al van een succes. „De mensen reageren heel en thousiast. Als de gekte straks echt uitbreekt dan loopt het hier storm." Volgens de Hond is deze actie een logisch gevolg op de andere acties van de Week markt, hoewel dit wel iets spe ciaals is. Maar wat als Oranje na de eerste ronde al wordt uit geschakeld? De Hond: „Ach, ondernemen is risico nemen." De schouwburgdirecties hopen Het theaterbezoek zit nog steeds in de lift. Konden de Zeeuwse theaters in het seizoen 1994-1995 ook al een opmerke lijke toename van het aantal bezoekers noteren, afgelopen seizoen zette die trend zich sterk voort. Ook voor het ko mende seizoen wordt weer groei verwacht. De theaters van Mid delburg, Vlissingen, Goes en Zierikzee slagen er sinds de op heffing van 'Uit in Zeeland' ie der jaar opnieuw in een geza menlijk programma tot stand te brengen. dat de vele exra's die de Zeeuw se theaters dit seizoen voor de bezoekers in petto hebben, voor nog meer publiek zullen zorgen. Die extra's bestaan onder meer uit inleidingen op een aantal voorstellingen door docenten van de Zeeuwse Volksuniversi teit (ZVU). Operakenner Hans Pot houdt lezingen over Tosca, Nabucco en De Barbier van Sevilla. De inleidingen op de to neelvoorstellingen Moeder Cou rage, Spoken, de Kersentuin en het sterk bezette Schakels van Heijermans worden verzorgd door theaterrecensent Willem Nijssen. In Vlissingen kan de theaterbe zoeker voor iedere voorstelling gebruik maken van een drie-gangenmenu in het Arse naalcafé en bij een aantal voor stellingen staat er zelfs een spe ciaal 'theatermenu' op de kaart. Vóór de voorstelling nuttigt u twee gangen van het menu, ter wijl na de voorstelling de derde gang wordt geserveerd. Een aar dige aanvulling op dit culinaire initiatief zijn de zogennaamde thema-menu's, die aansluiten op de voorstelling. In het Vlissingse Vestzaktheater en in 't Beest in Goes is opnieuw veel aandacht voor aankomende theatertalenten. Beide theaters presenteren iedere maand een voorstelling onder de vlag 'De Nieuwe Theatermakers'. Deze voorstellingen zijn door ervaren theaterprogrammeurs bekeken en geselecteerd als representatief voorbeeld van geslaagd werk van nieuwkomers in de theater wereld. Wie die nieuwkomers zin, is nog niet bekend. De gese lecteerde voorstellingen worden echter iedere maand tijdig aan gekondigd ind de Volkskrant. Daarnaast zijn er in Vlissingen net als vorig jaar bijzondere voorstellingen van hedendaags theater onder de noemer 'Uitge licht'. Deze voorstellingen zijn De Stille Kracht', het toneelstuk naar de legendarische roman van Louis Couperus met onder andere v.nr Linda van Dyck, Margo Da mes en Peter Tuinman. Gastèl van Koeleman geselecteerd door 'Uit in Vlissin gen' en vinden voornamelijk plaats in de kleine zaal van het Vestzaktheater. Omdat publiek en spelers zich daar op gelijk nie- veau bevinden, is de beleving zeer intens. Nieuw zijn dit jaar de zogenaamde theatersalons die rondom de 'Uitgelicht'-voorstel- lingen worden gehouden. De theatersalons betekenen een on gedwongen ontmoeting tussen theatermakers en publiek. Daar bij kan er van alles aan de orde komen: inleidingen, nabespre kingen of gesprekken met ac teurs, regisseurs of vormgevers. Waardenberg en De Jong in 'Bandkaai' FOTO CLEMENS RIKKEN Weer of geen weer, altijd tuinweer. Er is weer heel wat te doen met het groen in onze tuinen. Onkruid wordt gewied of uitgetrokken, nieuwe struiken en planten aangebracht. De groene bakken van de milieudienst qJQ puilen uit en de kassa's van de tuincentra floreren. De terrassen, de buitenzitjes worden weer in orde ge maakt en ja, dan maar wachten op de zon. Een nieuwe trend, noem het maar gerust een rage, zijn de tuinvij- vers. Na barbecue's, partytenten en wat dies meer zij, stort Nederland zich nu massaal in de vijver. Ze zijn er in allerlei maten, met en zonder biorand, en men kan ze met gebruik van vijverfolie in iedere gewenste vorm uitdiepen. En in de vijver komt een waterval, een pomp en een schoonhoudfilter. Rondom decora- tieve natuurstenen. Vervolgens om steentjes, planten en vissen. En terwijl het watervalletje voor een gezel lig achtergrondgeluidje zorgt en het fonteintje wel 43 centimeter hoog spuit, nippen wij aan de koffie of een sapje. Vijvers, ze blijven niet onopgemerkt. Zeker niet voor reigers, die hun territorium aangevuld zien met die voedselrijke plasjes. In de stilte van de ochtend- schemer kun je ze verwachten. De brutale of de tamme komen ook overdag. Door mensenogen bekeken kun je spreken van een soort fastfood-keten. Voor de reigers is het onderdeel van de voedselketen en de natuur moet zijn loop hebben. Tot on- zetting van de "vis in m'n vijver- liefhebbers' strijken ze maar wat graag neer. Ze vissen de vijvers leeg want ze wachten ge duldig op het juiste moment. Lekker toch, zo'n smakelijk hap je bij Mekgoudvis. CAMELEON De Middelburgse Stadsschouw burg opent het nieuwe seizoen met Maat voor maat, een kome die van Shakespeare Measure for Measureuitgevoerd door het Zuidelijk Toneel. De produc tie was vorig jaar al in veel theaters te zien en oogstte veel succes, het Zuidelijk Toneel komt wat later nog eens naar Middelburg voor de uitvoering van De tramlijn die verlangen heet, A streetcar called Desire), van Tenessee Williams. Het ongrijpbare Rotterdamse duo Waardenberg De Jong komt ook naar Middelburg met alweer hun zesde theaterpro gramma, Bandkaai. Een nog lan gere staat van dienst heeft Tine ke Schouten. Zij brengt dit keer geen 'wan woemen'-show, maar weet zichzelf het middelpunt van een groot aantal talentvolle me dewerkers. Het gelach zal er waarschijnlijk niet minder om zijn. Één van de grote publiekstrek kers voor wat de muziek betreft is ongetwijfeld Wibi Soerjadi. Zijn twee uitverkochte recitals van vorig jaar maakten veel in druk. Verder doen zowel Lies- beth List als Ramses Shaffy de laatste voor het eerst sinds tien jaar weer solo op tournee dit jaar de Zeeuwse hoofdstad aan en laten ook Emmy Verhey, samen met Frédéric Meinders en Godfried Hoogeveen, zowel Als Laura Fygi hun gezicht zien. Een unicum is het optreden van Youp van 't Hek in april. De zelfde show is nameljk in okto ber in Vlissingen te zien als try-out. Op die manier kunt u de totnstandkoming van het pro gramma eens van dichtbij mee maken. Wees er echter wel op tijd bij, want de organisatie ver wacht weer een dusdanige stormloop op kaartjes, dat een loting waarschijnlijk noodzake lijk is. menleving. Onze Zuiderburen zijn allang gevallen voordeze 'stand-up comedian' van for maat. Meer Vlaamse inbreng in het Vlissingse cabaretaanbod komt van Els de Schepper met haar vierde programma en De dulle roeckers, Ingrid Dullens en Hilde de Roeck. Met scherpe gra- pen laten ze merken dat met hen niet te sollen valt. Voor wat betreft de muziek vallen vooral de vele bluescon certen op. In de reeks Blues nights treden Otis Redding III, Lou Ann Barton, Long John Hunter Ray Sharp en de Rosco Chenier Band op. Ook de volks muziek is goed vertegenwoor digd, zoals Hongaarse zigeuner- muziek met Ando Brom, Georgi sche zang en dans met Colgetti, Portugese muziek met Leonie Jansen en Fernando Laeirinhas en Keltische muziek met Bleizi Ruz, Norland wind en de Tanna- hill Weavers.. Verder zijn er op tredens van onder meer Hans de Booij, Van Dik Houtce, Raymond vanhet Groenewoud, en de Vlis singse trots Blöf. In Vlissingen is er behalve voor nieuwe theatermakers als van ouds ook veel aandacht voor mu ziek en cabaret. Vlaanderens meest succesvolle caberetier van dit moment, Geert Hoste, heeft een verademende kijk op de sa- ARNEMUIDEN Zeeland Airport BV heeft sinds 1 januari vorig jaar het beheer en de ex- ploitaite van het Vliegveld Mid den-Zeeland overgenomen van de gelijknamige stichting. Het vervallen van de provinciale subsidie was de directe aanlei ding. De bedrijven die op het vliegveld gevestigd zijn en an dere belanghebbenden zijn aandeelhouders van de besloten vennootschap. Het eerste ex ploitatiejaar is succesvol afge sloten. Daarmee is bewezen dat ook zonder subsidie het grasbaan- vliegveld rendabel kan zijn. Zeeland kan vooruitkijken naar een gezond voortbestaan van haar enige vliegveldaecomoda- tie. Zeeland Airport bericht mo menteel marktonderzoek naar de behoefte aan vracht- en pas sagierstransport, om tot een goede toekomstprognose te ko men. Behalve voor zakelijke doeleinden, dient Zeeland Air- port in belangrijke mate de re creatieve sector. Zelf vliegen en gevlogen worden. Het algemene belang van het vliegveld blijkt daarnaast ook uit vluchten voor milieu-inspecties boven land en boven zee, verkeerscontrole, opsporing, redding- en zieken transport, luchtfotografie en cartering en vogeltellingen. Voor de luchtvaart dient Zee land Airport als tussenstation en uitwijkhaven. Vlissingen-Ze genieten we reldfaam met hun rauwe rythm and blues. De uit Essex afkom stige R&B formatie 'Dr Feel good' houdt dit jaar een uitge breide tournee en kiest op 14 juni de Piek aan de Hellebar- dierstraat om in het zuiden van Nederland op te treden. Een waardige afsluiting van het Piekseizoen dat tot aan het laatste optreden toe kwaliteit in huis haalt. De avond begint om 22.00 uur en kaarten a 20,- kunnen tot en met 13 juni gere serveerd worden op 0118-416791 t/m 13 juni. Aan de kassa kost een kaartje 25,00. Na de dood van de orginele frontman Lee Brilleaux is Dr.Feelgood weer prominent aanwezig. De huidige bezetting 0 dr. Feelgood wordt geleid door Kevin Mor ris, de drummer die al veertien jaar de band trouw is gebleven. Hij wordt bijgestaan door Steve Walwyn op leadgitaar en P.H. Mitchell op bas. Tijdens het op treden in de Piek wordt de nieuwe zanger/harmonicaspe ler Pete Gage geïntroduceerd. De band werd geformeerd midden jaren zeventig op Cancy Island, Essex. De stijl was een verfrissend alternatief voor de 'Blown'-rockscene van die tijd. Met hits als 'She's a Wind Up', 'Down at the doctors', 'See you later Alligator' en 'Milk Aico- hol' verzamelde Dr Feelgood een schare fans over de hele we reld. Hun live album 'Stupidity' haalde nummer één in Enge land. Het meest recente live al bum 'Down at the Doctors' werd opgenomen in aanwezig heid van hun thuispubliek vlak voordat Lee Brilleaux overleed in april 1994. De Groenkalender MET ZEEUWSE LANDSCHAP Elk kind heeft wel iets in zich van Sil de Strandjutter. Kinderen zien zoveel lig gen wat de moeite waard is om nader te bekijken of te verzamelen. Waar volwas senen liever mijmerend over de strand slenteren spelen kinderen voor jonge on derzoeker. Want er valt veel te ontdek ken op het strand. Het meest 'in het oog springen de schelpen. De meest algemene schelp is de kokkel. Deze straalsgewijs geribde schelp is karakteristiek voor on ze stranden. Kokkels zijn eetbaar. De wetenschappe lijke naam cardium edule betekent let terlijk eetbare hartschelp. Over hart gesproken, de langwer pige zwaardschede en tafelmesheften ('scheermes') stelen natuurlijk het hart van ieder kind. Ze ontbreken in geen en kele schelpencollectie. Na een hevige storm vind je vaak strandgapers. Door de sterke branding tijdens stormen worden deze zeer grote soorten (tot 15 cm) losgewoeld. Hij heet strandgaper omdat de beide helften niet goed op elkaar aansluiten en aan één zijde open gaan (gapen), om de dikke mondbuis van het le vende dier door te laten. Door zo'n mondbuis staat deze in het zand of slik levende weekdier in contact met het zeewa ter en voedt zich met plankton, minuscule plantjes en die ren. Op bijna ieder aangespoeld voorwerp komen zeepokken voor. Dit zijn kreeftachtige dieren die in een huisje wonen wat uit een aan tal kalkplaatjes is opgebouwd. Het huisje kan van boven door een tweekleppig dekseltje wor den afgesloten. Uit het huisje steken met veel fijne haartjes voorziene poten die allerlei klein grut uit het wa ter vergaren. Zeepokken groeien ook massaal aan scheepswanden. Dit veroorzaakt grote wrijving, waardoor de vaart er behoorlijk uit kan gaan. Zo'n 'economische ziek' schip moet regelmatig schoon gestoken worden. Een strandvondstdagje kan al helemaal niet meer stuk als zeeschuim wordt gevonden. Dit is een rugschelp van de zee kat, een soort inktvis die vooral in Zeeland voorkomt. De schelp dient als ondersteuning van het verder weke li chaam. Ook kan het dieilst doen als een soort 'ballasttank'. Door het vol te pompen met ivater kan de inktvis snel dalen. Zeekat ten kunnen door een variatie in pigmentcellen snel van kleur veranderen en worden daarom ook wel 'kameleons van de zee' genoemd. Rugschilden van inktvissen zijn overigens ook in de dierenwinkel te koop. Niet om de strandvondsten- verzameling te completeren, maar als kalkbron voor kooivo- gels. De komende maanden presen teren de JAIB's in Goes, Mid delburg, Terneuzen, Tholen en Zierikzee het thema „Vakan tie". De Jongeren Advies Infor matie Bureaus hebben een winkel voor advies, informatie en voorlichting. Je kunt er binnenlopen en zelf op zoek gaan naar informatie. Je kunt ook met je vragen terecht bij een van de werknemers. De komende maanden besteden de JAIB's extra aandacht aan het thema vakantie. Heb jij al plannen voor de va kantie? Ga je lekker lanterfanten op het strand of ga je een actieve vakantie houden. Alleen of sa men in binnen- of buitenland. Ga je met trein, bus, fiets of ga je liften? Ga je vakantiewerk doen? Misschien weet je het nog niet en wil je meer weten van wat er allemaal mogelijk is. Bij het JAIB kan je terecht met alle mogelijke vragen over vakantie. Waar kan je dan zoal aan den ken: in Frankrijk is hasj en weed verboden, hoe zit dat dan als ik naar Spanje ga? Wat voor rechten en plichten heb ik als vakantiewerker? Liften, gevaarlijk? Of juist niet!?! Ik heb alleen een basisbeurs, maar ik wil toch op vakantie? Verzekeringen? Is dat nodig dan? Condooms in het buiten land, zijn die veilig? Ook liggen in de winkel map pen met informatie over ver schillende jongerenvakanties (kamperen) en vakantiewerk. Het JAIB Middelburg is geves tigd in de Hoofdstraat 5. VLISSINGEN De Zeeuwse rijwiel- en toervierdaagse start dit jaar op dinsdag 23 juli met de startplaatsen Middelburg en Goes. Vanuit Middelburg kan worden gestart bij handbalver eniging EMM aan de Nadorst- weg, de afstanden zijn 40 en 60 km. Deze afstanden zullen wor den uitgezet op Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland. In formatie verkrijgbaar bij VVV Middelburg. Ook dit jaar ver wacht de organisaatie veel aan meldingen. Hetkorps van vrij willigers zal er alles aan doen om de tochten vier dagen lang op een vlotte wijze te laten ver lopen. Tijdens de tochten worden plekjes aangedaan waar men normaal niet zo snel of nooit komt. Naast de routebeschrij ving, die u dagelijks aan de start wordt uitgereikt, vindt u her en der losse herkennings borden langs de route. Op Wal cheren, van oudsher een bekend vakantiegebied, kunt u genie ten van de kleine pittoreske dorpjes, een fijn gebied om fietstochten te maken over kronkelige weggetjes, beplant met dichte windsingels. Op Noord-Beveland de uitgestrek te polders met prachtige boom- Het vignet van de Zeeuwse rijwielvierdaagse. dijken omzoomd. Op Zuid-Be veland naast weide en akkers ook prachtige goed onderhou den boomgaarden met het be kende Zeeuwse fruit zoals ap pels en peren. Bijzonder zijn in de zak van Zuid-Beveland de bloemen en bomendijken. Ook de bevolking past zich aan bij dit natuurlijke rustgevende milieu, zeer ge moedelijke Zeeuwen die u gaar ne over hun Zeeland willen ver tellen. De inschrijfformulieren zijn verkrijgbaar bij het VVV Middelburg en VVV Goes-Bor- sele.

Scheldebode | 1996 | | pagina 1