Een kijkje in de schatkamer van de zee Tijdsbeeld van De Bruine Speelstad 1996 wordt Totemstad Veiligheid en leefbaarheid scoren laag SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 5 JUNI 1996 309 Bewonersonderzoek hoogbouw Magistraatwijk Portier Woongenot NIEUW—EN ST. JOOSLAND Het is ongetwijfeld één van de meest geliefde vakantiebezigheden: het speuren naar schelpjes. Kijk je rond op het strand, waar ook ter wereld, overal zie je ze wel, die schelpen zoekers. Ze zijn alles om hen heen vergeten, op zoek naar die kleine juweeltjes die de zee gul iedere dag weer langs de vloedlijn neerlegt. In de gunstige geval len komen de bijeengezochte schelpjes, na een tijdelijk verblijf in een emmertje of plastic bekertje, thuis nog een poosje in een glazen pot in de vensterbank te staan, voor ze definitief naar zolder of in de prullen bak verdwijnen. Ribbeltjes Slakkenhuisje MIDDELBURG Bewoners commissie 'RentReiger' van de hoogbouw aan de J. van Rei- gersberstraat en de Rentmees terlaan heeft vanmiddag een rapport over leefbaarheid en veiligheid in de flats aangebo den aan wethouder Mevrouw S. Smitskamp. Uit een enquête onder de bewoners blijkt, dat de faciliteiten en technische voorzieningen in de gebouwen overwegend onvoldoende wor den bevonden. Hierdoor ont staat een gevoel van onveilig heid en het werkt bovendien vandalisme en vervuiling in de hand. De bewonerscommissie doet een aantal aanbevelingen naar de Woningbouwvereni ging om de leefbaarheid te ver hogen. Overigens vindt de com missie, dat maatregelen een sa menhang moeten vertonen, om dat het doel anders niet bereikt wordt. Beide appartementencom plexen tellen in totaal 262 wooneenheden. Bewoners van 125 appartementen hebben aan de enquête meegewerkt. Daar- Van was ongeveer een kwart niet tevreden over de woning en had bijna de helft verhuisplan nen. Voor een deel heeft de on tevredenheid te maken met za ken in de woning, waaronder de verwarming en de watervoor ziening. Ook zijn er in de flats veel vochtproblemen. De open bare ruimten in de flats worden als ongezellig ervaren en de luchtverversing in de gangen of corridors als onvoldoende. Veel bewoners klaagden er verder over dat ze hun buren niet of nauwelijks kenden. Twaalf procent van de on dervraagde bewoners voelt zich niet veilig in de flat en is bang slachtoffer te worden van in braak, geweld of aanranding. Ook is een groot percentrage van de bewoners niet te spreken over de brandveiligheid. Vier op de tien ondervraagden waren ontevreden over de Wo ningbouwvereniging, die naar hun mening onvoldoende re ageert op klachten. De Bewonerscommmissie doet dan ook een aantal aanbevelin gen naar de Woningbouwver eniging. Het afsluiten van de portieken heeft een hoge priori teit; ongewenste bezoekers kunnen dan beter worden ge weerd. Het grootste deel van de bewoners voelt ervoor een por tier aan te stellen en heeft hier financieel ook iets over. Een an dere suggestie is een betere be wegwijzering in de gebouwen. In samenspraak met de brand weer moeten maatregelen geno men worden om de brandveilig heid te vergroten. Ook vinden de bewoners dat bij een volgende schilderbeurt de openbare ruimten vefraaid kunnen worden. Iedere corridor moet een eigen herkenbaar ka rakter krijgen door het gebruik van verschillende kleuren. Bloembakken of andere ele menten kunnen het geheel nog wat meer aankleden. Het ver hoogt het woongenot en het imago van de flats. Hetzelfde geldt voor het schoonhouden van de ramen. Het plaatsen van papierkorven om ongewenst drukwerk in te verzamelen zou ook geen overbodige luxe zijn. Om het gevoel van vervreem ding van de bewoners te door breken worden nieuwe bewo ners bezocht door leden van de 1 De hoogbouw aan de J. van Reigersbergstraat. bewonerscommissie met als dat financieel haalbaar is een welkomstbloemetje. Verder moet het huisreglement, dat ie dere nieuwe huurder krijgt, herzien worden. De bewoners commissie denkt ook dat bij het toewijzen van woningen geke ken moet worden naar de leef tijdsopbouw: meer senioren zullen een positief en stabilise rend effect hebben op de men taliteit onder de bewoners en de integratie bevorderen. De be wonerscommissie heeft het pro ject aangemeld voor de lande- Zo niet bij Freddy van Nieulan de. Een kijkje op zijn vliering is een kijkje in een ware schatka mer. Zorgvuldig gesorteerd op naam en vindplaats ligt daar in talloze laden- en vitrinekasten het resultaat van een zoektocht van ruim 25 jaar. Hoe de liefde voor schelpen ontstond, weet hij nog precies. „Het is eigenlijk begonnen in 1972. Ik werk op de scheepsreparatie-afdeling van de Scheldepoort. Een jaar eerder waren daar een aantal koelschepen gebouwd, die on der Russisiche vlag voeren. De schepen kwamen na een jaar te rug voor een garantiebeurt. Ik kwam in contact met die Russi sche opvarenden en zij lieten me schelpen zien die ze tijdens hun reis in de netten hadden opgevist. Voor een paar sigaret ten kon ik ze meenemen. Vanaf dat moment ben ik begonnen met het verzamelen van schel pen. Eerst kocht ik ze, vooral tropische schelpen, in het toen malige viswinkeltje aan de Vlasmarkt in Middelburg. Toen ging ik meer zelf zoeken langs het strand en naarmate ik meer schelpen en fossielen vond, wil de ik er meer over weten. Lite ratuur was er nauwelijks, maar via andere verzamelaars die je ontmoet op het strand, kwam ik er achter dat er verenigingen waren van schelpen- en fossie lenverzamelaars. Binnen de kortste was ik lid van wel vier verenigingen." Een daarvan is de werkgroep geologie van het Koninklijk Zeeuwsch Ge- nootchap der Wetenschappen, die eens per maand bijeen komt. Met zichtbaar genoegen vertelt Van Nieulande van de nieuwe soort die vorig jaar tij dens die sessies ontdekt werd. „Toen we er zeker van waren dat het om een nieuwe soort ging, moesten we natuurlijk een naam bedenken. Het werd 'ra- diolyrata', wat zoveel betekent als 'met een structuur van uit- eenwaaierende ribbetjes'. Voor veel mensen is een schelp een schelp, klaar. Maar een uurtje luisteren naar Freddy van Nieulande verandert dat beeld totaal. Het is allemaal heel eenvoudig, zegt hij. Een schelp is het uitwendig skelet van een slakkensoort dat in zee MIDDELBURG In de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kousteen- sedijk is tot 7 juli een fototentoonstelling ingericht met werk van de fotograaf W.D. de Bruine. De expositie met foto's uit de periode 158-1962 is in twee delen gesplitst, vijf panelen met straatbeelden van Vlissingen en Middelburg en vijf panelen met familiefoto's. Het bijzondere aan de foto's van De Bruine is dat ze ogenschijnlijk zó heel gewoon zijn, maar bij velen herinneringen zullen oproepen, zoals deze foto van het havendorp. FOTO ZEEUWS DOCUMENTATIECENTRUM verschijnt in een oplage van 47.700 exemplaren elke woensdag huis-aan-huis in de gemeenten Arnemuiden. Domburg, Mariekerke, Middelburg, Valkenisse, Veere, Vlissingen, Westkapelle Kantoor Advertentieverkoop Redactie Correspondenten Fotografen Bezorging Scheldestraat 7-9,4381 RP Vlissingen, Postbus 5051,4380 KB Vlissingen Tel.nr.: 0118-442720, Fax: 0118-442721 Openingstijden: ma, wo, do, vrij. 9.00-12.30 uur en van13.30- 16.15 uur, dinsdag 9.00-12.00 uur, 's Middags gesloten tijdens kantooruren tel.: 0118-442720 Jos Rentmeester (vertegenwoordiger), tel. privé: 0113-655379 Yolanda Krijger (vertegenwoordiger), tel. privé: 0118-411351 Sonja Broeders (vertegenwoordiger),tel. privé: 0118-479084 Mini's (rubrieksadvertenties), tel.: 076-5312313 Afsluittijd advertenties: maandag 12.00 uur tijdens kantooruren tel.nr.: 0118-442720, fax 0118-442721 Andrien Smeels tel. privé: 0118-639719 Afsluittijd redactie: maandag 14.00 uur Andrien Smeets, tel. privé: 0118-639719, Jaap Klein, tel. privé: 0118-625185, Ad Roos. tel. privé: 0118-602860/06-53265518 Harry de Lange, tel.: 0118-625195/06-52665827 Piet Davids, tel.: 0118-623594 voor klachten over bezorging tijdens kantooruren bellen: 0118-442720 De SchekJebode is een uitgave van De Stem Weekbladen. Copyftght c 1996 Ot S»m B v B-Ma 1 Fossiele schelpen verzameld door 'conchylioloog' of schelpenkenner Freddy van Nieulande. leeft. Door de opname van kalk uit zeevoedsel, ontwikkelt de slak het dikke pantser, wat ons zo fascineert. „Er zijn twee soorten schelpen, de slakken en de tweekleppige schelpen. Die tweekleppige schelpen kennen wij bijvoorbeeld als mossel of oesters. Kijk je naar de opper vlaktestructuur van zo'n schelp, dan zie je ribbeltjes in de breedte. Dat zijn de groeilij- nen. Die kunnen grof of fijn zijn, met scherpopstaande lijn tjes of met een golvend patroon. Verder kan zo'n schelp in de lengte een ribbenstructuur ver tonen, denk maar aan de schelp van een oester. Zo kun je al ver schillende onderverdelingen aanbrengen." Bij een tweeklep pige schelp zit het belangrijkste kenmerk echter niet aan de bui tenkant, maar aan de binnen kant onder de top, waar de twee schelpen met elkaar verbonden zijn. Daar zit het 'slot', waarvan de slotplaat en de slottanden in elkaar passen. „Die tanden, daar gaat het om", wijst Van Nieulande. „Die zijn bij iedere soort verschillend en daar be gint je determinatie. Iedere fa milie heeft een specifiek slot." Het determineren van slakken gaat weer anders. Daar gaat het erom het huis ter herkennen. „Het best gaat dat door het be- tuderen van de voorschelp of 'protoconch', eigenlijk het mo ment dat de schelp nog in het ei in ontwikkeling is. De proto conch is de eerste aanzet van de schelp, die vind je dus boven aan bij de punt." De typische slakkenhuisjesvorm ontstaat doordat de slak langzaam draait voor de voedselopname. Van Nieulande: „De meeste schelpen zijn overigens rechts- gewonden, bij sommige soorten is het een abnormaliteit als het linksom gewonden is." Van Nieulande kan uren pra ten over zijn fascinerende hob by. Hoe je kunt zien of een schelp fossiel is. Over de bouw putten bij de Antwerpse slui zen, waar je zo'n prachtig beeld krijgt van de verschillende aardlagen. Hoe het komt dat sommige schelpen vroeger hier voorkwamen en nu alleen nog in Scandinavische landen. Hij heeft daarbij de gave om de leek in korte tijd een heel stuk wij zer te maken over de wereld van schelpen en fossielen. Op 8 juni is Freddy van Ni eulande één van de inleiders en gidsen tijdens de lezing met ex- De werkgroep Speelstad heeft de strijdbijl even begraven en is druk bezig met de voorberei dingen voor Totemstad. Als dit jaar de poort van Speelstad ge opend wordt staat er op het ter rein een echte wigwam staan van 9 meter hoog en woont er een heuse indianenstam. Deze hebben het bunkerterrein om gedoopt in The Lost Hills (ver loren heuvels), want zoals de ontwikkelingen er nu voorstaan zal de Vlissingse jeugd volgend jaar niet meer van het terrein gebruik kunnen maken. Jam mer, vinddt de werkgroep, want door het avontuurlijke karakter van het terrein is dit juist heel geschikt om kinderactiviteiten op te organiseren. Naast de normale activiteiten zoals schminken, pottenbak ken, waterglijbaan, sport en huttenbouw zal er dit jaar ook de mogelijkheid zijn een huif kartochtje te maken en kunnen de 'indianen' ponyrijden. Ver der kunnen de kinderen ook wigwams bouwen op een be paald gedeelte van het terrein. Ze kunnen hiervoor van thuis palen en oude kleren meene men. In de Crea-wam (handvaardig heid wigwam) is er de mogelijk heid om te zandschilderen, vre despijpen te maken of een boog voor het boorgschieten. Na tuurlijk is er ook de mogelijk heid allerlei Indiaanse sieraden te maken. Verder staan er di verse spelen op het programma zoals "stiervangen", hoefijzer werpen en touwbrug klimmen. In totemstad leven indianen en cowboys in vrede met elkaar en respecteren eikaars gebruiken en gewoontes. Samen zullen ze strijden voor een bepaald doel wat dat is, blijft een verrassing. Op het Speelstad terrein is voor de allerkleinsten van 4 t/m 6 een eigen indianendorp met on der meer een eigen zwem badje. Er komt een heel groot weefgetouw waar iedereen een stukje op mag weven, de jonste indianen kunnen ook een tocht je in de huifkar maken en zich laten schminken als indiaan. Verder worden er in hun tent ook allerlei dingen gemaakt die in het thema passen zoals to tempalen en sieraden Ook de kleuters kunnen wigwams bou wen met van thuis meegebrach te materialen. Ook dit jaar kan Speelstad nog nieuwe medewerkers gebruiken voor de uitvoering maar ook voor de afbraak. Het hout mag FOTO HARRY DE LANGE lijke wedstrijd 'Kern met Pit', die jaarlijks wordt uitgeschre ven door de Nederlandse Hei demaatschappij. De drie beste projectplannen om leefbaar heid in de naaste omgeving te bevorderen worden gehono reerd met een geldprijs. cursie 'Fossiele schelpen op het strand' georganiseerd door de VW Domburg-Oostkapelle in het kader van Zeeland Natuur- maand. Tijdens de inleiding met dia's worden de bodem structuren en aardlagen be sproken waarin fossiele schel pen voorkomen. Daarna gaat het naar het Domburgse strand, waar tussen de 250 en 300 soor ten schelpen te vinden zijn. Daar zijn veel fossiele schelpen bij, die miljoenen jaren oud zijn. De minimumleeftijd voor deel name is 12 jaar. Volwassenen betalen 15,00, pashouders en jongeren van 12 tot en met 16 jaar 12,50. De prijs is inclu sief een eenvoudige lunch. Aan melden kan bij het Studiecen trum Oranjezon in Oostkapel- lem te.nr. 0118-581507. niet meer verbrand worden dus moet alles in containers afge voerd en met de hand geladen. Dit is een extra belasting voor de medewerkers. Daarom wil len wij vragen aan iedereen die de Speelstad medewerkers een warm hart toe dragen ons te ko men helpen. Ook zijn mensen die open haardhout nodig heb ben welkom om dit op te halen. Dit jaar rijdt er maar 1 bus naar en van Speelstad, de routes zul len in de huis aan huis bladen bekent gemaakt worden. De speelstad duurt van maan dag 29 juli t/m 3 augustus, de slotmiddag is op zaterdag 4 au gustus. De entreeis 2.50 per dag, weekkaarten kosten 10.-. Speelstad is open van van 9.00 uur tot 16.00 uur en is bedoeld voor kinderen van 4 t/m 12 jaar. DANSAVOND - In buurthuis Aldegonde, Westerzicht 386 in Vlissingen, wordt op vrijdag 7 juni een praat/dansavond voor 25-plussers gehouden. Aanvang 20.30 uur. KAMERKOOR - Het Middelburgs Kamerkoor geeft op zaterdag 8 juni een voorjaarsconcert in de Kleine Zaal van de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg. Het thema is 'Vreemde Vogels' en het concert begint dan ook met 'Le Chant des Oiseaux' van Clément Janequin, dat beroemd is om de talrijke imitaties van vogelzang. Toegangskaarten kosten 12,50 en zijn in de voorverkoop bij muziekhandel Van Damme in Middelburg. Aanvang 20.15 uur. NACHTTOCHT-DAGTOCHT - Wandelsportvereniging De Vrolijke Tippelaars in Vlissingen maakt zich op voor haar jaarlijkse nachttocht Bergen op Zoom-Vlissingen en dagtocht Hansweert-Vlissingen in het etmaal van 8 en 9 ju ni. De nachttocht begint op 8 juni om 24 uur bij de Raay- berg, Antwerpsestraat in Bergen op Zoom, de dagtocht start op 9 juni om 5.30 uur vanaf Zeelandia, Kanaalstraat 10 in Hansweert. De finish is bij Klubhuis Zeeland Sport, Bas- kenburgsplein in Vlissingen. Inschrijven kan bij de start of bij het secretariaat van de Vrolijke Tippelaars, (0118)464753 of (0118)463845. BOX-BED-BUGGYBEURS - In kinderdagverblijf de Meikerver aan het Meiveld in Middelburg wordt op zaterdag 8 juni tussen 10 en 12 uur een box-bed-buggybeurs gehou den. FANCY-FAIR - Op het schoolplein van de Ravensteins- chool aan de Hogeweg wordt op vrijsg 7 juni een fancy fair gehouden van 17 tot 21 uur. De opbrengst is voor Artsen zonder Grenzen. SIXTIES - In het COC-pand aan de Noordstraat 52 in Middelburg wordt op donderdag 6 juni house gedraaid met Mare en op zo 9 juni instrumentale sixtiesmuziek. NACHT EN ONTIJ Op 8 juni wordt door Staatsbosbeheer een avondwandeling verzorgd door de Manteling. Vertrek om 21.30 uur vanaf het Zeeuw Biologisch Museum(ZBM) aan de Duinvlietweg in Oostkapelle. het kost vijf gulden, opgave bij het ZBM. ACID JAZZ - De acid jazz dance formatie 'Horn of Plen ty' treedt op zaterdag 8 juni op in De Piek aan de Hellebar- dierstraat in Vlissingen. Aanvang 22 uur, entree een tientje. ZOMERTRIM - De hele zomer is het mogelijk om te trim men met trimgroep Gerard Rodts. Start vanaf de Kanovijver in Vlissingen op zondag om 9 uur, op woensdag om 18.45 uur en op dinsdag en vrijdag om 9 uur. RUILBEURS - Bij speeltuinvereniging De Oude Stad aan de Paardenstraat in Vlissingen is op zaterdag 8 juni een ruil beurs voor flippo's, top-shots en panini-plaatjes van 2 tot 5 uur. BEVERBURCH - OBS De Beverburch houdt op zaterdag 8 juni tussen 10 en 13 uur een rommelmarkt op de locatie hoek Breeweg/Kruisweg in Middelburg. Om 10.30 begint de veiling van kostbare spullen. MARS ROND WALCHEREN - Op 15 juni houdt wandel sportvereniging Willen is Kunnen in Vlissingen de jaarlijkse mars rond Walcheren en de mars Vlissingen-Domburg. In lichtingen verkrijgbaar bij het secretariaat 418236/416242. BEWUSTZIJNSVERNIEUWING - Het Lecorium Rosi- crucianum wijdt op dinsdag 11 juni een avond aan het the ma 'bewustzijnsverruiming of bewustzijnsvernieuwing'. Aanvang 20 uur in zaal 2 van de Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk in Middelburg. NATUURTUINEN - In het kader van Zeeland Natuur- maand zijn op 8 juni een viertal natuurtuinen opegesteld. Infromatie bij het MICMEC Waalcheren in Vlissingen of in de Milieuwinkel in Middelburg. RAMMEKENS - Op zondag 9 juni geeft brassband ONDA uit Bergen op Zoom een concert in Fort Rammekens in Rit- them. Aanvang 15 uur. AVONDVIERDAAGSE - Wandelsportvereniging 't Zand in Middelburg houdt met wijkvereniging Zanddijk in Veere van disdag 11 tot en met vrijdag 14 juni een avondvierdaag se. Inlichtingen en inschrijving via tel. 637572 of 501306. VOORJAARSFAMILIEDAG - Bij het MEC Vlissingen wordt op 9 juni vanaf 14 uur een voorjaarsfamiliedagje ge houden, georganiseerd door het IVN. Terwijl volwassenen een stadswandeling maken, speuren kinderen naar bodem- dieren. De middag eindigt met een eenvoudige maaltijd in de tuin. Kaarten kosten een rijksdaalder, voor kinderen en IVN-leden is het gratis. Opgave bij het MEC MUURPLANTENEXCURSIE - Natuurvereniging KNNV houdt in samenwerking met de stichting Floron aterdag 8 juni een excursie langs de kademuren in Middelburg om al lerlei muurplanten te bestuderen. Verzamelen bij het ge bouw van de havenmeester (hoek Dwarskaai/Rouaansekaai) om 14 uur. TOERTOCHT - De jaarlijkse vrije toertocht van de Hoechst Toerclub wordt op zaterdag 8 juni gehouden. Er zijn nieuwe tochten uitgezet over 75 of 100 km. Start en fi nish op het bedrijfsterrein van Hoechst, havennummer 9890 in Vlissingen-Oost. Starten tussen 10 en 10.30 uur! Inlich tingen tijdens kantooruren via 0113-689400/689375. AOW - De werkgroep Uitkeringsgerechtigden en Ouderen van de FNV afd. Vlissingen belegt op maandag 10 juni een bijeenkomst, waar het onderwerp 'AOW, wat staat je te wachten?' aan de orde komt. De middag begint om 14 uur in buurthuis Aldegonde, Westerzicht 386 in Vlissingen. De middag is ook voor niet-leden. KASTEELONDERZOEK - Op vrijdag 7 juni houdt de ge meentelijk archeloog uit Delft een voordracht over kasteel- onderzoek in het Hoogheemraadschap Delfland. De lezing begint om 19.30 uur in de Zeeuwse Bibliotheek aan de Kous teensedijk in Middelburg. BOEKENBEURS - In de Graanbeurs op de Dam in Mid delburg wordt op zaterdag 8 juni tussen 9 en 16 uur een gro te boekebeurs gehouden. ENGELSE MIJLENLOOP - Atletiekvereniging Dynamo '70 houdt op vrijdag 7 juni een loop over 10 Engelse mijlen. Start om 19.30 uur aan de Prooyenseweg bij de hoek Nad orstlaan. De loop staat open voor wedstrijd- en prestatie lopers en voert over veelal beschutte wegen tussen Middel burg, Gapinge en Veere. RAZOR BLADE - Bij rock café Gommert aan de Aagje Dekenstraat in Vlissingen treedt op vrijdag 7 juni vanaf 22 uur blues band 'The Razor Blade' op. MUSICAL - In de Open Hof in Paauwenburg in Vlissin gen wordt op vrijdag 7 en zaterdag 8 juni het de musical De Trekvogel opgevoerd. Kaarten kosten vijf gulden en zijn verkrijgbaar bij de Open Hof. De voorstellingen beginnen om 20 uur. EXPOSITIES - Bij de Stichting Welzijn Ouderen in de Molstraat 13 in Middelburg is een overzichtstentoonstellin- ge ingericht van het werk van Rien Hendriks. Van 16 t/m 22 juni exposeren Jaques Kwekkeboom (schilderijen) en Fred die Pattipeilohy(beelden) in de kapel van Hoogelande aan de Hoogelandseweg in Grijpskerke. De kapel is geopend van 13 tot 18 uur. G. Groenewegen van der Weiden exposeert tot 15 juli op het ramschip De Schorpioen aan de Loskade in Mid delburg. In het Milieu Educatief Centrum aan de Koren bloemlaan 5 in Vlissingen exposeren de natuurgidsen Anna laros en Leini Goossen de tentoonstelling 'Van Zee naar Land>Zeeland', waarin de natuur in Zeeland centraal staat. KINDERKOREN - De Laurensrakkertjes uit St. Laurens en De Zangvogeltjes uit Westkapelle geven een zanguitvoe ring in de Kapel van Hoogelande in Gijpskerkeop vrijdag avond 7 uur. De avond begint om 19.30 uur. ZOMERZANGAY'OND - In de Chr. Ger. Gasthuiskerk aan de Lange Delft in Middelburg wordt op vrijdag 7 juni een zomerzangavond gehouden. Aanvang 20 uur. BAZAR - Tienerclub melach uit Nieuwland rondt haar actie voor Polen af met een bazar op 8 juni in de Ontmoe- tingskerk in Middelburg van 13 tot 17 uur. Het streefbedrag is 15.000 gulden en bestemd voor een kinderthuis in het Poolse Swiebodzin. De bazar wordt afgesloten met een prai se avond die om 19.45 uur begint.

Scheldebode | 1996 | | pagina 9