de Golfbaan Proza en poëzie met Zeeuwse wortels Veere pakt uit met zevende eeuwfeest DAT MOET IN DE KRANT! -W Nieuwe dorpenroute op Walcheren Zomermaand Vlissingen krijgt Award voor Dag van de Muziek w Vers, absoluut vers <4 'n Pittig feestje bouw je op Tel. 418653 Jubileumuitgave Zeeuws literair tijdschrift Ballustrada Veere - Onder de noemer 'Veere 700' wordt in deze ha venstad het zevende eeuwfeest gevierd. Op 25 juni zal prins Willem-Alexander de feestelijkheden officieel openen. In de Grote Kerk onthult de kroonprins de maquette van Veere aan het eind van de Franse tijd. De gemeente Veere pakt aan de vooravond van de ge meentelijke herindeling flink uit met activiteiten die tot en met november zullen plaatsvinden. VOC niet nodig Schotten kiezen Oude tijden herleven Heksen en Tumult Van Loon herdacht 0> SCHOENEN KLEDING SPORT Burg. v. Woelderenlaan 5 -A/lissingen DE SCHELDEBODE 102e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE. ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE WOENSDAG TOTALE OPLAGE: 47.700 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN, TEL: 0118-442720. M V 301 5 JUNI 1996 MIDDELBURG Het Zeeuwse literaire tijdschrift Ballustrada is bezig aan zijn tiende jaargang. Net als bij het eerste lustrum van het tijd schrift vijf jaar geleden, is ook deze keer een bundel uitgege ven. De opvolger van 'Zeeuws Licht', zeer toepasselijk 'Licht Zeeuws' gedoopt, is afgelopen vrijdag 31 mei tijdens een bij eenkomst in het Middelburgse jazzcafé Desafinado gepre sen- teerd. Het eerste exemplaar van de uitgave werd door hoofd redac teur André van der Veeke van Ballustrada overhandigd aan mevrouw Huisman, directeur van de Zeeuwse Bibliotheek. Negentien auteurs die uit Zee land afkomstig zijn of een speci ale band met onze provincie hebben, werkten aan de nieuwe uitgave mee. Onder hen bevin den zich ook bekende namen als Rinus Ferdinandusse, Kees Sla ger en Carolijn Visser. Verscheidenheid Net als in de vorige bundel 'Zeeuws Licht' is ook in 'Licht Zeeuws' de verscheidenheid aan bijdragen groot. Zo opent Rinus Ferdinandusse het boek met een Zeeuws Rutger Lem ming-verhaal, 'Het geheim van de Zeeuwse klei'. Daarin staat de moord op een klein vrouwtje in klederdracht door een Zeeuwse Gedeputeerde centraal. Verder schreef Lou Vleugelhof een essay over een tamelijk onbekend gedicht van P. C. Boutens en verhaalt Kees Slager over frappante gebeur tenissen omtrent zijn geboorte dag. William Rothuizen schreef een verhaal over een groep vrienden, 'die weinige mensen die iets te melden hadden', die zich duidelijk verheven voelde boven hun dorpse omgeving. Voor Lou Geerse is het dorpse daarentegen geen last maar een lust. Vooral mensen van de noordkant van Walcheren zul len veel herkennen in de grote hoeveelheid informatie over zijn ge- boortestreek die hij in zijn bijdrage verwerkte. Behalve de genoemde auteurs werkten verder ook Bram le Clercq, Isaac Faro, Meindert Inderwisch, Herman Kake- beeke, Johanna Kruit, Jan Kui pers, Jan Bee Landman, Ed Leeflang, Andreas Oosthoek, Theo Raats, André van der Vee ke, Hans Verhagen, Carolijn Visser en Hans van de Waarsen- burg mee. Licht Zeeuws is uitgegeven door Uitgeverij ADZ Vlissingen en bij de boekhandel verkrijg baar voor f 19,95. 1 Kees Slager FOTO ARCHIEF DE STEM WEEKBLADEN Of Veere daadwerkelijk 700 honderd jaar bestaat is nog steeds een punt van discussie. Zeker is dat rond het einde van de 13 eeuw Veere gesticht is door Wolfert van Borselen. In 'De Wete', het ledenblad van de Heemkundige Kring Walcheren schrijft P.A.Hendèrikx dat vol gens zijn bronnen Veere voor de eerste keer bij naam wordt ge noemd in de oorkonde van graaf Floris V op 13 november 1290. Iets vroeger in een oor konde van 1282 wordt volgens Henderikx onmiskenbaar de havenplaats Veere beschreven. Met de komst van de V.O.C. was het voor de Zeeuwen niet van zelfsprekend dat ze een kamer binnen de Oostindische Com pagnie zouden krijgen. De V.O.C. vormde eerder een be dreiging voor de Zeeuwse re ders. Al in 1595 vertrokken de eerste schepen van Zeeland naar Indië. Baltasar De Mou- cheron, geboren in Antwerpen, verhuisde in 1599 van Middel burg naar Veere. Zijn bloeiden- de handelskantoor nam hij mee. De Moucheron was iemand met een vooruitziende blik maar ook een man die risico's nam. Hij dacht een kortere en veili gere route, dat wil zeggen wars van Portugezen en.Britten, naar Indië gevonden te hebben. Hij stuurde zeven schepen naar het Noorden van het Europese Aziatische continent. De sche pen zouden dan via de Karische zee de doortocht naar Indië kunnen vinden. Maar de sche pen liepen vast in het ijs en de bemanning was gedwongen te overwinteren op Nova Zembla. De Mouchereon liet ieder jaar 18 tot 20 schepen in Veere bou wen. Tegen het einde van de 15e eeuw telde de Veerse vloot 146 handelsschepen. Ook de handel in wol stimuleer de economische activiteiten in Veere. Maximilliaan van Bourgondië won de concurren tieslag met Middelburg en Vlaamse steden om de Schotse wolstapel binnen de stadsmu ren te krijgen. De onderhande lingen gingen gepaard met om koperij, corruptie en intriges. Uiteindelijk bleek Maximilli aan van Bourgondië de beste kaarten in handen te hebben. De Schotten kregen hun eigen kerk, (de Grote Kerk), met daarnaast een waterput, (de Cisterne) om hun wol in te was sen. De wolhandelaren kregen bovendien de beste huizen, werden vrijgesteld van belas tingen op wijn en bier en kregen een vrije ligplaats aan de kade. In september zal met een aantal festiviteiten aandacht worden geschonken aan de Schots-Veerse relatie. Op 18 septmber zal om twee uur een Schotse driemaster met stapel goederen de haven van Veere aandoen. Die week worden er Schotse stapelmarkten gehou den met Schotse 'Story tellers' in de Schotse huizen en Schotse gerechten in de Grote Kerk. Al veel eerder op 15 juni wordt het historisch schouwspel 'Heks van Veere' opgevoerd. Het spektakel wordt gebracht com pleet met ridders en paarden. Het stuk verhaalt over het jaar 1551 wanneer Maximilliaan van Bourgondië de pronkbeker komt aanbieden aan de schepe nen van Veere.Een anderopen- luchtspektakel is er te zien op 25, 26 en 27 juli. Dan wordt het toneelstuk Tumult in Veere op gevoerd. Het stuk is een bewer king van het boek met de zelfde titrel dat in de jaren vijftig werd geschreven door Wim Ab eleven. In het gotische stadhuis staan inde nissen in de voorge vel de beelden van de heren en vrouwen van Veere. In het mu seum de Scvhotse huizen staan de orginele beelden uit de- bouwperiode van het stadhuis. De hofdpersoon in 'Tumult in Veere' droomt dat beide beel dengroepen bij volle maan tot leven komen.Er ontstaat ruzie omdat de beelden in de gevel vanhet stadhuis onbtevreden zijn over hun tochtige plek. Ze zinnen op een revolutie. Des- trijd wakkert aan en moet be slecht worden met een toernooi. Het stuk wordt tegen het decor van het stadhuis bij volle maan opgevoerd. De ruim honderd acteurs zijn afkomstig uit Veere en omgeving. Hetruitertoemooi in het stuk wordtdoor de plaataselijke ringrijdersvereni- ging gespeeld.Muzikale onder steuning komt van de stads- beiaardier. Alle spelersen figu ranten worden gekleed in kos tuums uit die tijd. Ook de tijden van de visserij zullen weer herleven tijdens 'Veere 700'. De Nederland se-Amerikaanse schrijver Hen drik van Loon wordt herdacht op de van Loon Hardzeildag. Van Loon woonde tot 1932 op de Kaai in Veere. Hij was rijk en sociaal ingesteld. Ooit bakte Verse waar, vers van de pers, we stellen het allemaal op prijs. Het begint al met vers brood, de geur alleen al, knapperig, lekker, dat smaakt het best. Vroeger was het zonder koel- en vrieskast wel eens een probleem om je voedsel goed te houden. Tegenwoordig met al die conserveringsmiddelen en -4"^ technische huishoudsnufjes is dat een stuk eenvoudi- ger. De meeste producten zijn ook voorzien van een ui- terste houdbaarheidsdatum. Zonder nadelige gevolgen kan die datum weieens gene geerd worden. Sterk maagzuur overwint de salomonel- la toch zeker. Een jonge kennis van mij doet dat beslist niet. In zijn prille kleuterjaren weigerde hij al eten dat niet 'com- pleet' was. Een stukje kroket waar vader al een hapje van genomen had bliefde hij absoluut niet. Om van het gekrijs af te zijn dat er op volgde kwam er alsnog een verse en gave kroket. Is nu de houdbaarheidsdatum van een artikel nog maar net verstreken dan kiepert hij dat, hup, weg. Mischien heeft hij die tic van moeder Sara. Die staat er op ja, die eist, om de krant als eerste te lezen. Zo niet, dan kijkt ze die krant absoluut niet meer in. Kijk, dat bedoelen we nu met 'Vers van de pers'. CAMELEON. cö JA cö cö 1 In het vroeger zo bedrijvige haventje van het 700-jarige Veere heerst nu een gemoedelijke rust. hij voor de hele stad pannekoe ken. In 1928 organiseerde de schrijver een hardzeildag voor vissers. Elke deelnemer kreeg een fles brandewijn, de winnaar kreeg een groot aantal zilver stukken. Stichting 'Behoud Hoogaars' zal de van Loon Hardzeildag voor de derde keer sinds 1928 doen herleven. De winnaar krijgt nu een zilveren hoogaars. Nog steeds krijgt elke deelnemer een fles jenever. Na de race. Vanaf augustus eind september iser in het stadhuis tentoonstel ling over Wolfert van Borsele- nen Floris V. Daar wordt ant woord gegeven op vragen zoals hoe leefde de graaf, hoe wsedr er gevochten, gereisd en gege ten. In de Schotse huizen wordt van 3 augustus tot ebn met 22 septeber 700 jaar kleding ten- FOTO HARRY DE LANGE toongesteld. Deze zomer geldt hier de 'Veer se Rijder' als betaalmiddel ter- waardevan vijf gulden. De eer ste munt wordt vandaag op het stadhuis geslagen. De meeste activiteiten zullen gratis toegankelijk zijn. VLISSNGEN Met een rondtocht per bus, paarden tram en fiets langs verschillen de attracties, opende een gezel schap van genodigden afgelo pen vrijdag op passende wijze een nieuwe fietsroute op Wal cheren. De route is door de ANWB bewegwijzerd en heet de Dorpenroute. Het tracé is zo uitgezet dat de fietser regelma tig even kan afstappen om op zijn gemak een expositie, een manege, een boerderij, een mo len of de bijzondere kenmerken van het Walcherse landschap te bekijken. Informatiepanelen en picknicktafels maken het nog aantrekkelijker. Ruim twee jaar geleden werd een begin gemaakt met een project om het toerisme op het Zeeuwse platteland te bevorderen. Het was een gezamenlijk initiatief van de ministeries van economi sche zaken en landbouw en de provincie. Maria Grims werd aangesteld als coördinator en het eerste resultaat is de Dorpenrou te Walcheren. „In eerste instan tie ben ik uitgegaan van al be staande ANWB-routes", vertelt ze. „Toen ben ik organisaties als de Vereniging Kamperen bij de Boer (Vekabo) gaan benaderen en de ondernemers van aardige attracties die ik langs de route aantrof. Mijn boodschap was simpel: we gaan een fietsroute ontwikkelen en willen jullie meedoen om die zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Van onze kant bieden we een financiële te gemoetkoming als jullie zelf ook bereid zijn wat bij te dragen." Maria Grims kreeg gehoor bij de ondernemers. Een voorwaarde was, dat de ondernemers ook aan kwaliteitsverbetering moesten doen met bijvoorbeeld wisselen de tentoonstellingen, videopre sentaties en dergelijke. „Daarna ben ik gaan praten met de Landinrichtingscommissie. Als je een route uitzet over Wal cheren, moet je ook informatie geven over het landschap. Zo ontstond het idee om hier en daar informatiepanelen neer te zetten over vliedbergen, kreek ruggen en de Atlantik-Wall. Hier en daar zijn rustpunten ge oreerd met picknicktafels." Veel toeristen hebben eigen lijk geen idee wat er aan gewas sen verbouwd wordt. Voor Maria Grims aanleiding om met de VE- KABO en de RABO om de tafel te gaan zitten. Het resultaat: in formatieborden over gewassen, gefinancierd door de bank. Het akkerbouw- en veehouderebe- drijf annex paardenfokkerij De Visser in Biggekerke en het vee- houdersbedrijf van de familie Blankers in Gapinge stellen bo vendien hun bedrijf open voor bezoekers. Op bepaalde dagen zijn er tegen een geringe vergoe ding ook rondleidingen moge lijk. Nu, tweeRen een half jaar later ligt er tot grote tevredenheid van Maria Grims een handzame fietskaart op tafel. Op de voor zijde de route, die ook in twee keer gereden kan worden en op de achterzijde staan kortebe- schrijvingen van alle attracties en bezienswaardigheden langs de route. Niet alleen de informa tiepanelen over het landschap en de agrarische producten, ook is gedacht aan de kerkringdorpen zoals Biggekerke en Grijpskerke, de molens, de dijken en dammen en het bombardement van Wal cheren in 1944, waardoor bij voorbeeld de kreken bij Westka- pelle ontstonden. Er is aandacht voor het Zeeuwse trekpaard, het ringsteken en het sjeezenrijden. Ook musea, zoals het Zeeuw Bio logisch Museum in Oostkapelle, de inkerij Poppendamme, de zij de-expositie in Grijpskerke en de studiecentrum Oranjezon in Oostkapelle worden niet verge ten. Als laatste niet onbelangrijk detail noemt Grims de vouwlij van de kaart. „Kijk", wijst ze, „je kunt de kaart in de langte vou wen, zodat de route precies goed voorligt. Handzaam en makke lijk, je kunt de routebeschrijving FOTO PIET DAVIDSE dan zo in een hoesje voorop het stuur steken." Een praktische oplossing die de manier van werken van Maria Grims weergeeft; praktisch, nuchter en zakelijk. Het eerste resultaat is deze fietsroute, die nu al te boek staat als voorbeeld project. Voor Maria Grims geen reden om achterover te leunen, want met een even groot enthou siasme is ze weer bezig met een volgend toeristischproject met Veere als uitgangspunt. (De nieuwe Dorpenroute is 65 ki lometer lang. Een verkortmg van ongeveer zes kilometer, waar door de route ook in twee keer kan worden gefietst, is aange bracht bij de Pekelingseweg. De uitgave is een initiatief van de Streek VW Walceheren Pomotie en de VEKABO en kost zes gul den.) Provinciaal gedeputeerde J.G. van Zwieten onthulde afgelopen vrijdaghet informatiepaneel van de nieuwe Dorpenroute Walcheren. De Groenkalender •■r. .-ie--,. - MET ZEEUWSE LANDSCHAP Na de lJsheiligen, die hun verwoestende tanden nog wel eens in schuchter ontluiken de bloemen kunnen zetten, lijkt niets een overdadige bloei meer in de weg te kunnen staan. De wegbermen baden in een weelde van kleuren. Geel van het koolzaad en her- sigr ik, wit van de margrieten en rood van de W'" WlÊi klaprozen. Waar nog niet eens zo lang gele den de meedogenloze sproeispuit voor saaie bermen zorgde, omzomen in bloemrijke ber men wel zo'n 50 soorten wilde planten in lange linten de wegen. De opvallende klap roos biedt in tegenstelling tot veel andere bloemen, geen nectar, maar mag zich desondanks verheugen in de belangstelling van met name hommels. Het overvloedig aanwezige stuifmeel is voedselrijk en dus het verzamelen waard. De hommels tollen rond tussen de vele meeldraden, die stuk voor stuk zwart zien van het stuifmeel. De hommels wor den op die manier zo sterk bepoederd, dat ze af en toe moeten opvliegen om al dat stuifmeel bij elkaar te "kammen". Als een miniatuur-bommenwerper hoor je ze dan af en toe opstijgen uit de bloemen. Terwijl ze een sur-place boven de bloem hou den, plakken ze het stuifmeel op de schenen van de achterpo ten. In de lucht zweeft het pluis van populieren en wilgen. Als hun vruchten openspringen, komt het in grote hoeveelheden vrij. Als de lucht 's avonds afkoelt en vochtiger wordt, kleeft het pluis aaneen en komt het zaad op de grond terecht. Slechts een enkel zaadje komt tot volle wasdom, want de "kindersterfte" in de plantenwereld is enorm groot. Juni is ook een rozenmaand. In de duinen komt de rose bloeiende egelantier in bloei. De bladranden zijn bezet met kleine kliertjes, die bij het fijn wrijven een heerlijke zurre ap- peltjeslucht verspreiden. Na de egelantier komt de hondsroos in bloei, met zijn lange overhangende takken en zijn scherpe, gekromde stekels. Die stekels bezorgden hem de Engelse naam "lawyer" (advocaat): wat hij eenmaal vast heeft, laat hij niet gauw los! En dat is precies wat wij ook wel zouden willen met de zomermaand, want voordat je het weet, is die feestmaand weer voorbij. VLISSINGEN De Dag van de Muziek is afgelopen zater dag zeker niet onopgemerkt voorbijgegaan. De gemeente Vlissingen en de Stichting Na tionaal jeugdfetival kregen een Award uitgereikt, omdat in Vlissingen een van de topevene- menten plaats vond in het ka der van het jaarlijks muziekfes tijn. Bij het Nationaal Jeugd- vestival, Nederlands grootste jeugd-muziekconcours, kwam Junior Drumcorps Johan Friso als beste Zeeuwse club uit de bus. Winnaar was de jeugd van Advendo uit Sneek. Een record aantal van twintig jeugdkorpsen, afkomstig uit heel Nederland, trad afgelopen zaterdag aan in het sportpark Irislaan. Het was voor de twee de keer datde stichting Natio naal Jeugdfestival dit evene ment organiseerde. Uit Zeeland namen Johan Fi- so uit Middelburg (12e plaats), Jong Axel uit Axel (13e plaats) en Confetti uit Goes (17e plaats) deel aan het festival. Johan Fri so eindigde als. beste bij de drum bugle corpsen. Dit zijn Amerikaans gerichte show bands. In hun eigen klasse won nen zij dit reeds acht maal. Vo rige week wonnen zij een be langrijke voorronde in Dord recht voor de nationale titel. Eens per jaar worden tijdens het Nederlands Jeugdfestival diverse soorten jeugdmuziek- korpsen vergeleken. Het lijkt niet reëel korpsen in alle stijlen met elkaar te vergelijken, maar op zo'n dag telt vooral de sfeer. De toeschouwers kwamen in grote getale opdagen voor het festival, die gevolgd werd door de voetbalwedstrijd van het Nederlands elftal tegen het Zeeuws elftal. ADVERTENTIE DE CONVERSE SNEAKER Jack Purcell. In diverse kleuren. Maten 36-45. KWALITEIT GULDENS VOORDEEL Meer dan 150 winkels. Kijk in de Gouden Gids.

Scheldebode | 1996 | | pagina 1