Muziekdag in Renesse Uitkeringen voor nabestaanden per 1 juli gewijzigd r Concert Musi Voca GOES: RINGBAAN WEST 2b - 01 13-216451 ROOSENDAAL: NISPENSESTRAAT 10 - 0165-558843 Hebt u nu soms geen tijd om naar de bankte gaan? Organisator is Luctor et Emergo J> GRATIS KOELKAST V0EDSEIREST VERMALER VAA GRATIS ffWASSER SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 29 MEI 1996 302 Met de Rabobank sta je er niet alleen voor. Hans Verkerk Keukens houdt donderdag, vrijdag en zaterdag 3 dol-dwaze-keuken-dagen. Als u binnen twee jaar een complete keuken nodig heeft en nu koopt, krijgt u van Hans Verkerk maarliefst 6 (zes) apparaten gratis* Dat betekent een gratis oven, kookplaat, afzuigkap, voedsel- restvermaler, koelkast en vaat wasser. Bovendien maakt u ook nog kans op een gratis reis naar het EK in Engeland. Kom snel echt geld verdienen en vraag naar de snelle beslissers korting. Hans garandeert u de beste keuken en het beste ont werp voor de allerbeste prijs! HANS VERKERK KEUKENS DE KEUKENSPECIALIST MET 32 JAAR ERVARING EN 65 FILIALEN IN NEDERLAND EN BELGIE Nabestaandenuit- kering Inkomensafhanke lijk Halfwezenuitkering Wezenuitkering Huidige AWW'ers Zorg voor uzelf Meer informatie Voorbeeld Rabobank Hebt u 't vaak te druk voor een bezoekje Hoofdkantoor Walcheren-Zuid Lange Zelke 1 aan de bank? Geen punt. Om 't u gemakkelijk te maken, hebben we bij de Rabobank nieuwe openings tijden. Voortaan zijn we 's middags langer open en kunt u voor advies ook op zaterdag bij ons terecht. Probeer het eens. U bent van harte welkom. Tel.: (0118) 42 82 00 Nieuwe openingstijden per 3 juni 1996 maandag 11.00- 17.30 uur dinsdag t/m vrijdag 10.00- 17.30 uur zaterdag (alleen advies) 10.00- 13.00 uur RENESSE - Zaterdag 1 juni wordt aan het Dorpsplein in Renesse de eilandelijke muziek dag van Schouwen-Duiveland gehouden. Een jaarlijks terug kerend evenement waarop alle muziekverenigingen uit de re gio uitgenodigd zijn een optre den te verzorgen. Naar ver wachting nemen er dit jaar on geveer 450 muzikanten aan de ze manifestatie deel. Om 12.00 uur start Harmonie vereniging Nut en Uitspanning uit Zonnemaire de dag met een rondgang door Renesse. Op één van de twee aan de Kromme Reke opgestelde muziektenten bijt brassband Apollo uit Brou wershaven de spits af met het eerste tentconcert om 12.30 uur. Vanaf die tijd is er elk half uur één van de harmonieën of fanfares van Schouwen-Duive land te beluisteren. In het afwisselende programma is tevens plaats ingeruimd voor shows van majorettenvereni- gingen Apollonia uit Brouwers haven en de Ministars uit Zie- rikzee. Een demonstratie van de trend naar het gebruik van melodisch slagwerk in de drumbandwe reld wordt gegeven door een combinatie van slagwerkers uit de muziekverenigingen Witte van Haemstede uit Burgh-Haamstede en Luctor et Emergo uit Renesse. De marim ba's, xylofoons en lyra's zijn dan gezamenlijk te horen. Op gezamenlijk initiatief van de tamboerkorpsen is een drumband samengesteld van 60 deelnemers die in formatie naar het festivalterrein marcheren. Naast de eerdergenoemde korp sen nemen deel muziekvereni gingen Crescendo uit Drei- schor, Oefening en Uitspanning uit Nieuwerkerk, Nu met Hope uit Bruinisse, Oosterlands Fan fare uit Oosterland en Kunst en Eer uit Zierikzee. Omstreeks 18.00 uur spelen vijf korpsen met slagwerkers en majoretten de nummers „I will Survive" en „Big City". Dit is tevens de afsluiting van deze muzikale dag. KEUKEN APPARATEN Nabestaanden hebben vele ja ren terugkunnen vallen op de AWW, de Algemene Weduwen en Wezenwet. Op 1 juli 1996 wordt nu de Algemene Nabe staandenwet (Anw) van kracht. Daarmee worden de uitkerings- regels voor nabestaanden in grijpend gewijzigd. Het is ver standig om even na te gaan of dieveranderingen voor u van belang zijn als uwpartner on verhoopt komt te overlijden. En of umisschien maatregelen moet treffen. De Algemene nabestaandenwet (Anw)is bestemd om mensen op te vangen die alleen komen te staan, nadat degene met wie ze leefden, is komen te overlijden. Deze partner hoeft niet per se de huwelijkspartner te zijn, want de Anw geldt ook voor twee mensen die gezamenlijk een huishouden voerden, in welke vorm dan ook. In de wet is nauw omschreven wie in aanmerking kunnen ko men voor een Anwuitkering. Dat zijn er minder dan vroeger, bij de AWW. De Anw voorziet in een nabe- staandenuitkering (tot 65-jari- ge leeftijd) voor drie groepen nabestaanden. Nabestaanden die voor 1950 geboren zijn. Dit jaartal is in de wet vastgelegd en zal niet meer verschuiven. Nabestaanden die een kind tot 18 jaar verzorgen. Zodra het jongste kind 18 jaar wordt, ver valt het recht op denabestaan- denuitkering. Wie een of meer kinderen tot 18 jaar verzorgt waarvan één ouder is overleden (halfwezen), heeft ubovendien recht op één halfwezenuitke- ring (zie verderop in dit arti kel). Nabestaanden die tenminste 45 procent arbeidsongeschikt zijn. Het maakt niet uit of u wel of geen WAO-uitkering hebt. Ook als u totdusver niet gewerkt hebt, kunt u arbeidsongeschikt zijn. U moet wel reeds voor ten minste 45 procent arbeidsonge schikt zijn als uw partner over lijdt. De uitkering stopt als de nabe staande hertrouwt, gaat samen wonen of op een andere manier niet meer aan de voorwaarden voldoet. In bovenstaande drie gevallen is de hoogte van de uitkering afhankelijk van het inkomen. Naarmate u meer verdient, wordt de uitkering gekort. De nabestaandenuitkering is ten hoogste 1790 gulden, bruto per maand (=70 procent van het minimumloon). Als u inkomen uit arbeid hebt, blijft 50 procent van het mini mumloon vrij plus eenderde van de rest. Het komt erop neer dat er bij 1200 gulden bruto in komen per maand niets op de uitkering wordt gekort en dat bij ruim 3800 gulden inkomen de uitkering helemaal gekort is. Als u inkomen hebt dat verband houdt met arbeid (meestal een andere sociale uitkering of VUT-uitkering), dan wordt de zegeheel met de nabestaanden- uitkering verrekend. Inkomen uit eigen vermogen, uit onderhuur, uit een lijfrente of andere pensioenverzekering blijven helemaal vrij. Deze in komsten hebben dus geen kor ting op de nabestaandenuitke ring tot gevolg. Wie een of meer halfwezen (kinderen waarvan één ouder is overleden) in zijn huishouden verzorgt, heeft recht op één uit keringvan 20 procent van het minimumloon (ruim 350 gulden bruto per maand). De uitkering is onafhankelijk van overig in komen en loopt gewoon doorals de nabestaande hertrouwt of gaat samenwonen. De uitkering stopt als de (jongste) halfwees 18 jaar wordt. Volle wezen krijgen altijd een uitkering van circa 570 gulden (tot 10 jaar) of circa 850 gulden (tot 16 jaar) bruto per maand. Deze uitkering is onafhankelijk van ander inkomen. De uitkering kan langer doorlo pen: tot 18 jaar bij arbeidsonge schiktheid en tot 21 jaar bij stu die of verzorging van een huis houden met een andere wees. Het bedrag is dan circa 1145 gudlen bruto per maand. Voor mensen die nu al een AWW-uitkering hebben, zijn er ook veranderingen. De uitke ring wordt ook hier inkomens afhankelijk en ongehuwd sa menwonenden worden gelijk behandeld als gehuwden. Die genen die dit aangaat, zijn al door de Sociale Verzekerings bank geïnformeerd. De meeste wijzigingen gaan in per 1 ja nuari 1998. Als u nu al weet dat u niet in aanmerking komt voor een An wuitkering als uw partner komt te overlijden of u krijgt een ver laagde uitkering, ga dan na wat dat voor uw inkomen betekent. In de meeste gevallen zult u zelf inkomen verdienen. Als dat niet het geval is, of u verdient onvol doende, dan kan het verstandig zijn dat u nu het overlijdensri- sico van uw partner verzekert. Als u maatregelen wilt nemen, is het wel zaak om dat tijdig te doen. Wilt u meer informatie hebben overde Algemene nabestaan denwet, bel dan de Postbus 51 Infolijn: 06-8051 (44 ct/min) of haal de folder bij postkantoor of bibliotheek. Aan de hand van het volgende voorbeeld wordt het verschil uitgelegd tussen de AWW en Anw: Een vrouw van 42 jaar oud is getrouwd en heeft twee kinde ren, van 12 en 15 jaar. Als haar man overlijdt, krijgt zij een na bestaandenuitkering én een halfwezenuitkering. Beide Anw-uitkeringen eindigen als het jongste kind 18 jaar wordt. De nabestaandenuitkering wordt bovendien verlaagd als zij zelf inkomen heeft. Onder de AWW zou dezevrouw een inko- mensonafhankelijke uitkering hebben gekregen tot haar 65e jaar. Dat maakt dus een groot verschil! DREISCHOR - Zaterdag 1 juni geeft de stichting 'Musi Voca' haar eerste concert in het sei zoen 1996. Medewerking wordt verleend door het Heusdens Mannenkoor en brassband 'Apollo' uit Brouwershaven. Het concert is in de Nederland se hervormde kerk in Drei- schoor. Het Heusdens Mannenkoor, geen onbekend koor, werd her opgericht in 1961 onder de be zielende leiding van Leen Groen, die 30 jaar lang het diri geerstokje heeft gehanteerd. Nu heeft Hans van der Sterren de leiding over 75 mannen uit de regio Heusden met vaste bege leidster Mariska Swinkels. Het gehele jaar door wordt er se rieus en stevig gerepeteerd op een breed en veelzijdig reper toire. Naast het leveren van zo hoog mogelijke prestaties staan daarbij gezelligheid en vriend schap hoog in het vaandel. Het repertoire bestaat naast geeste lijke en vaderlandse volksliede ren ook uit opera en populair- klassieke stukken. Op zaterdag 1 juni komt de sopraan Thea Vermeulen Peek met het man nenkoor mee. Muziekvereniging Apollo uit Brouwershaven, opgericht in 1895 als fanfare, bestaat nu uit een brassband en een drum band. De brassband, de enige op Schouwen-Duiveland, be staat uit ongeveer 30 leden en staat onder leiding van dirigent Jaap Knuist. Marcheren op straat is er voor een brassband niet bij, vandaar dat de drum band, ongeveer 10 leden groot, veel medewerking verleent aan de optredens van de fanfares uit Oosterland en Noordgouwe. In een brassband treft men (be halve het slagwerk) alleen ko peren blaasinstrumenten aan, dus geen riet- en houtinstru menten. De typische brass bandklank komt het beste in kerken tot zijn recht. Brassband Apollo en het Heus dens Mannenkoor kennen el kaar van diverse optredens en kele jaren geleden, zowel in Dreischor als in Heusden heb ben zij samen hun medewer king gegeven aan concerten. Het concert begint om 20.00 uur. Entree 7.50, voor dona teurs 5.00.

Scheldebode | 1996 | | pagina 15