de Golfbaan Win een auto met EK-actie van deze krant Er is meer onder de zon dan zee en strand Keukens half geld funk Soul N m MEDEDELING SniEEUWSTER TAART Zijde in het zonnetje Meidoorn KEUKEN Lentefeest Bockenborgh De eerste Zeeland Natuurmaand biedt groot aanbod aan activiteiten 3 2 A-Z 'n Piffia feestje bouw je op Tel. 418653 DoelTreffers de nieuwste rage voor verzamelaars VLISSINGEN Een maand lang extra aandacht voor de natuur. Dat is de bedoeling van de Zeeland Natuurmaand, die dit jaar voor het eerst gehouden wordt en loopt van 25 mei tot en met 30 juni. De Zee land natuurmaand vormt het tastbare bewijs van de groeiende samenwerking tussen natuur en recreatie. Het nieuwe initiatief is een onderdeel van het provin ciale beleid, dat er veel waarde aan hecht het 'andere Zeeland' onder de aandacht te brengen. Er wordt flink uitgepakt met een scala aan activiteiten en projecten, waarbij natuur en cultuur hand in hand gaan. De eer ste Natuurmaand gaat op 25 mei van start. In tal van steden en dorpen zijn 'groene butlers' present die er alles over weten. Ploeterexcursie Mooi voor schut Wegbermkeuken GopBond, Comeo, Ofis Redding George Benson, Shokaklion, Whispers James Brown,Lullier Vandeross Gratis kamperen op Zuid-Beveland In verband met Pinksteren gelden voor de uitgave van De Scheldebode van woensdag 29 mei gewijzigde afsluittijden. Advertenties voor deze uitgave dienen uiterlijk vrijdag 24 mei a.s. om 13.30 uur in ons bezit te zijn. Redactiekopij uiterlijk vrijdag 24 mei om 10.00 uur. DE SCHELDEBODE aimifir.iM'/.m-njm Kijk maar eens naar onze grote advertentie in deze krant! Burg. v. Woelderenlaan 5 - Vlissingen De scheldebode^s 102e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE TOTALE OPLAGE: 47.700 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN, TEL: 0118-442720. M V 301 WOENSDAG MEI 1996 De Nederlandse leeuw is er klaar voor ZEELAND Op zaterdag 8 ju ni om vier uur 's middags wordt in het Londense Wembley-sta- dion de bal aan het rollen ge bracht in het kader van de eind strijd van het Europese kam pioenschap voor landenteams. Engeland-Zwitserland zijn de ploegen in de wellicht weer trendzettende ouverture, waar in de aanvalslustige gastheren ongetwijfeld op zoek gaan naar de eventuele gaten in de Zwit serse voetbalkaas. Engelse voetballers spelen immers doorgaans recht naar voren. Een dag later worden Spanje- Bulgarije (aanvang 15.30 uur), Duitsland-Tsjechië (aanvang 18.00 uur) en Denemarken-Por- tugal (aanvang 20.30 uur) afge werkt. De oranje-koorts is vanaf maandag 10 juni ongetwijfeld zo heftig, dat deze niet meer met normale thermometers te meten is. Op die dag botst het op de technische en taktische kwali teiten gebaseerde spelletje van onze 'nationale trots' met het door karakter gevoede voetbal van de nimmer buigende Schot ten. Nederland, dat bij de bookma kers als derde genoteerd staat, voetbalt de eerste wedstrijd in het Villa Park van BirmingK am, waar op donderdag 13 juni ook Zwitserland-Nederland wordt afgewerkt. Op dinsdag 18 juni is de laatste poulewedstrijd voor de mannen van Guus Hiddink: op Wembley tegen Engeland. De EK-gekte zal de komende weken de gekke koeien-ziekte nog verder naar de achtergrond verdringen. Afhankelijk van de prestaties van onze jongens zal de kijkdichtheid toenemen, het gesprek van de dag in de kroeg, op het werk en in de huiskamer een hoger oranje-gehalte heb ben. Ook deze krant zorgt voor het oranje gekleurde gevoel door in de komende weken in samen werking met onze adverteerders uit te pakken met een daverende EK-aktie, die DoelTreffers heet. Elders in deze krant wordt op een kleurrijke pagina de aktie helemaal uit de doeken gedaan. Met ingang van deze week wordt bij de deelnemende onderne mers bij besteding van een be paald bedrag een zeskantige kraskaartje cadeau gedaan. Dit is een DoelTreffer en zo'n kaart je heeft een kraskant en onder de kraslaag bevindt zich een wed strijduitslag. In deze krant zorgt ook voor een deelname-formu lier, waarop de correcte uitslag van de gespeelde wedstrijd ge plakt moet worden. Na de pou lewedstrijden moet de totaalsco re van de opgeplakte DoelTref fers geteld worden en hoe hoger de score des te groter de kans op een van de uitgeloofde prijzen. Tè winnen zijn een personen auto met een waarde van 21.995 gulden, een SieMactic-keuken met een waarde van 12.500 gul den, weekend- of midweekva kanties in SunParks en nog vele andere schitterende prijzen. Het kan zijn dat na het krassen van een DoelTreffer een beker zichtbaar wordt. Deze kunnen bij de deelnemende onderne mers worden gebruikt voor het profiteren van speciale EK-aan- biedingen. Wat die aanbiedin gen zijn zullen de deelnemende ondernemers steeds door middel van advertenties in deze krant bekend maken. Het is dus be langrijk om de publikaties in de ze krant te blijven zoeken, want ze kunnen bij het winkelen veel voordeel opleveren. De deelnemende zaken zijn ook herkenbaar aan een speciaal ac tie-raambiljet. Daarnaast zijn er bij de deelnemende onderne mers ook speciale verzamelpos- ters verkrijgbaar. Hierop kun nen de achterkanten van de DoelTreffers een hoofdrol pak ken. Immers er zijn 24 deelne mende landen en elk team heeft natuurlijk een eigen 'beeld', zo als Nederland zijn leeuw heeft. De verzamelposter met alle 24 afbeeldingen is natuurlijk een schitterende herinnering aan het EK 96. Dus er ontstaat meer dan waarschijnlijk een flinke ruil handel; de jeugd wisselt dubbele landenplaatjes uit, terwijl de kraszijde met de uitslag van be lang is voor het spel om de auto, de keuken en het andere geluk. Als een bepaalde uitslag maar een keer valt en iemand twee kraskaartjes heeft met die uit slag zal hij ongetwijfeld een kaartje willen ruilen tegen ie mand die een andere uitslag dubbel heeft. Het EK in Engeland met oranje hopelijk in een hoofdrol, krijgt dus een kleurrijke en spannende inhaak in deze omgeving. De spanning zal te snijden zijn in de winkels en... bij de buis. Het water, de wind en de mens creërden het Zeeuwse land schap. Tot in de Middeleeuwen kon de natuur zijn gang gaan in de Zeeuwse delta. Op veel plaatsen treffen we het zoge naamde 'oudland' nog aan in de vorm van kreekruggen, poel- gronden en oude zeekleigron den. Daarna kreeg de mens meer greep op de natuur. Er werden vliedbergen opgewor pen en dijken aangelegd, waar door polders ontstonden. Deze oude binnendijken grenzen nu meestal niet meer aan het water en kennen een rijke planten groei. Vooral de bloemdijken van Zuid-Beveland zijn be kend. De uitvoering van het Deltaplan vanaf 1953 zorgden weer voor andere ingrijpende veranderingen. Zo ontstond in de loop van enkele eeuwen een nieuw deltalandschap, zowel binnen- als buitendijks. Een landschap dat nooit 'af' is, want op de grens van land en water blijft de natuur in subtiel even wicht in een dynamisch samen spel. Strand, duinen, slikken, schorren, kreken, welen en bos sen; Zeeland heeft het allemaal. Een boeiend, afwisselend land schap met een flora en fauna, die uniek is. De Zeeland Na tuurmaand biedt de gelegen heid om dat unieke, vaak nog zo onbekende landschap, nu ein delijk eens te ontdekken. Staatsbosbeheer, Natuurmonu menten en het Zeeuws Land schap zijn de organisaties die de Zeeuwse natuur beheren. Ondanks de verschillen in hun organisaties hebben zij veel punten van overeenkomst. Hun voornaamste drijfveer is een goed beheer van de natuur; het veilig stellen van natuur, land schap en cultuurhistorie. Daar naast zijn er vele kleinere, uit vrijwilligers bestaande regio nale verenigingen en werkgroe pen die zich bezighouden met het beschermen van de Zeeuwse natuur. Werkgroepen richten zich op specifieke onderwerpen als vogels, planten, vlinders en milieu. Al deze organisaties zet ten zich tijdens de Natuur maand in. Op zaterdag 25 mei wordt de Natuurmaand zichtbaar met de 'groene butlers'. U kunt ze in vele plaatsen in Zeeland tegen komen. Ze geven het publiek informatie over de activiteiten in de groene maand. Een greep uit het aanbod: een zeiltocht met een hoogaars, een cursus aquarelleren van het Zeeuwse Landschap, 's morgens vroeg vogels luisteren, excursies naar verschillende natuurgebieden, nachtexcursies om uilen, boom kikkers en vleermuizen te be trappen, een ploeterexcursie waarbij het slik niet gemeden wordt, een nachtegalenexcursie en een foto-excursie per fiets. Een natuurtocht met de stoomtrein Goes-Borsele is ook een idee voor een goed bestede zondag. En wat te denken van On onze regio zijn een aantal schutterijen aktief. Van oudsher schiet men in deze contreien met pijl en boog, nog voortgekomen uit de tijd dat eigen stad of streek door de inwoners, de Schutterij, verdedigd moest wor den. Later ging het meer de folkloristische'kant op en 's zomers kon men de schutters, soms nog in Zeeuwse klederdracht, hun pijlen op de vogels op de prangen wJQ van de stenge, de staande wip, zien afschieten. In de winter verhuisde men naar schietlokalen, of men schoot gewoon vanuit het achterraam van een café, op de liggende wip. Het was er altijd bar gezellig op die winterschietingen, met erwtensoep en borreltjes. In sommige plaatsen zijn er meerdere schietverenigingen en in Ovezande zelfs vier, die samen de Stichting Handboogaccommodatie Ovezande vormen. Genera ties lang schoten deze vier op de wei van een boer, en ze kunnen nu na jaren wachten, bijna beschikken over V een eigen nieuw terrein. Bijna, want de kantine is nog niet klaar en de liggende wip pas in het najaar. De re den van deze vertraging is een onverwachte belasting aanslag. De schutters hadden van de gemeente Borsele honderdduizend gulden subsidie gekregen voor de nieuwe accommodatie. De belastingdienst zag daar brood in en legde een aanslag op van vijftienduizend gulden. Want, zo redeneert de fiscus, over subsidie voor onroerend goed moet btw betaald worden. De gemeente en de schutterij wisten dat niet. De schutters konden dat bedrag niet missen en stortten de subsidie terug naar de gemeente. Daar vreest men dat er toch belasting betaald zal moeten worden. En de fiscus voert juist zo'n publieksvriendelijke actie:-'Met de belastingdienst, leuker kunnen we het niet maken, wel gemak kelijker'. Ga je dan mooi voor schut. Cameleon. Natuurschoon bij Veere een meewerkdag in een Biolo gisch Landbouwbedrijf: dubbel gezond! Inspiratie opdoen om de tuin eens goed aan te pakken kunt u tjdens een tweedaagse work shop tuinarchitectuur in Dom burg onder leiding van een tuinarchitect, waarbij ook tui nen bezocht worden. Overigens zijn op de zaterdagen in juni op tal van plaatsen tuinen tijdelijk opengesteld voor het publiek. Ook het overwegen waard is een kooksessie met een excursie naar Marine Cutlures Ooster- schelde in Burgh-Haamstede. Op het menu staan groenten uit Zee(land). Kampeerders kun nen in de juni-weekenden op de natuurkampeerterreinen van ADVERTENTIE GROOT AANTAL Hans Verkerk Keukens heeft deze week een spectaculaire halfgeid-actie. Als u binnen twee jaar een keuken nodig heeft en nü koopt, krijgt u van Hans een echte Kroonkeuken voor de helft van de door de leverancier aan bevolen adviesprijs! Kom nu snel écht geld verdienen en vraag naar de snelle beslissers korting. Wij garanderen u de beste keuken en het beste ont werp voor de beste prijs! Boven dien maakt u kans op één van de 200 reizen naar het EK '96. GOES RINGBAAN WEST 2b - 0113-216451 ROOSENDAAL NISPENSESTRAAT 10 - 0165-558843 Staatsbosbeheer en andere groene campings onder deskun dige leiding (on)kruiden zoeken en ze verwerken in de 'weg bermkeuken' tot verrassende gerechten zoals vogelmuur- stamppot en brandnetelsoep. Samenspel Op een aantal unieke Zeeuw se lokaties, zoals bij een zeedijk op het strand of in een duinpan musiceren muziekensembles in smenspel met het geluid van de branding, het meeuwengeroep en koekoeksgezang. Wie ervan wil genieten gaat maar gewoon zitten, zomaar in het gras of op een meegebracht stoeltje. Het toegangskaartje geeft boven dien nog recht op een natuurex- cursie en, voorafgaand aan het natuurconcert, een drankje in een naburig etablissement. Zo zijn er nog tientallen leuke en leerzame evenementen rond NIEUW-EN SINT-JOOSLAN- D In Uitspanning de Bockenborgh wordt in het pinksterweekend het jaarlijkse lentefeest gehouden. Op zater dag en maandag is de uitspan ning open van 10.00 tot 17.00 uur, op zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Bloemen en planten staan cen traal. Verenigingen en organi saties die zich specialiseren in bepaalde planten domineren het gazon. De andere stands hebben ook iets te maken met de prachtige wereld van bloe men en planten. De vlinder werkgroep bijvoorbeeld en de stand over de bijenteelt. Kera miek, brooddeeg, suikerdecora ties en mandenvlechten, het is allemaal aanwezig om een ge slaagd uitje in het pinkster weekend te garanderen. het thema natuur te beleven in de eerste Natuurmaand. Op ei gen houtje of samen met ande ren onder leiding van een erva ren natuurgids. Bij de VW-bu- reau's in de hele provincie is al le informatie verkrijgbaar. FOTO PIET DAVIDSE Voor de workshop tuinarchitec tuur, de cursus aquarelleren en de kooksessie met een excursie naar de Marine Cultures is aan melding mogelijk bij Studie centrum Oranjezon in Oostka- pelle telefoon 0118-581507. GRIJPSKERKE Johannes Goedartius (1617-1668) was schrijver, schilder en bioloog. Deze Middelburger hield zich in zijn tijd al intensief bezig met zijdeteelt en publiceerde daar ook over. Daarom is voor zijn portret een mooie plaats inge ruimd op de zijde-expositie in 't Zonnehoekje. Ook de drie Zeeuwse weefkringen exposeren daar hun werk. De tentoon stelling is van 27 mei tot en met 28 september te bezichtigen van dinsdag tot en maandag tussen 13.30 en 17.30 uur. De Groenkalender HET ZEEUWSE LANDSCHAP s- :.- j> Strikjes, krullintjes en kadopapier. Op moe- der- en vaderdag wordt er, misschien wel uit geldgebrek, vaafc meer werk gemaakt van de verpakking dan van het kadootje. We hech ten aan een mooie verpakking. Ook al is het duidelijk dat je een fles wijn in handen ge duwd krijgt, in de meeste gevallen zit er dan toch een papiertje omheen. Ook in het land schap wordt een zekere aankleding op prijs gesteld. Met name de meidoom ztorgt hierbij voor een zeker cachet. Samen met sleedoorn en koebraam zorgt deze doornige struik voor de aankleding van kleine percelen. Deze af scheidingen zijn vaak op natuurlijke wijze ontstaan en bepa len met name in de Zak van Zuid-Beveland nog steeds het landschapsbeeld. In combinatie met dijken biedt dit coulisse landschap ver rassende door kijkjes. en ge ven het land schap een in tiem karakter. Door intensi vering van de landbouw, met de daarbij be horende ont sluiting, zijn in het recente verleden op de meeste plaat sen deze ka rakteristieke heggen opge ruimd. Daarbij kwam nog dat door de vat baarheid voor bacterievuur de meidoom in discrediet raakte. De meidoom is niet alleen een verpakking met een hoge esthetische waarde, maar heeft daarnaast wel degelijk 'inhoud'. De meidoom her bergt als voedselplant vele soorten rupsen van vooral nacht vlinders. Op de tekening de bonte bessen- of Harlekijnvlinder. Veel struweelvogels zoals braamsluipers, groenlingen en put ters zijn er op zoek naar insecten en bessen en verstoppen er hun haast onvindbare nesten. Met name de braamsluiper met zijn witte keeltje doet het uitstekend in de meidoornheggen. Door zijn verborgen levenswijze ttissen doornige struiken heeft hij weinig last van vijanden. Met zijn luid ratelenden zang hoopt hij snel een vrouwtje te versieren. Er is namelijk haast bij want binnen een paar maanden moeten er tivee tegs- els groot gebracht worden. Zeker als er ook knotbomen in de buurt staan, speelt ook jet steenuiltje graag zijn bescheiden rol tussen de coulissen. Net als veel andere bomen, reageert de meidoorn op het verlies van bladeren door insectenvraat of nachtvorst. De bomen laten dan nieuwe knoppen uitlopen. Zo'n uitloper wordt ook wel 'sintjanslot' genoemd. Dat komt omdat deze uitlopers zich vaak vormen rond 24 juni en dat is de naamdag van Sint Jan. Een sintjanslot is gemakkelijk te herkennen. De bladeren van de nieuwe uitloper zijn aanvankelijke roodbruin van kleur. Nu de meidoom volop in bloei staat, wordt het tijd u zelf een ka dootje te bezorgen. Trek er eens op uit met de fiets en geniet van de overdadige bloei. Wedden dat u zich door de charme van de meidoornheggen laat inpakken? ADVERTENTIES GOES - In het weekend van 31 mei tot 2 juni krijgt de Zeeuwse bevolking de gelegenheid om in of dichtbij de eigen woonplaats gratis te kamperen. Op deze manier kan men k?n- nismmaken met de toeristische voorzieningen in de eigen regio. U wordt verzocht telefonisch te reserveren en qp de dag van aankomst een legitimatiebewijs mee te nemen. Op de volgende campings kunt u terecht: Scheldoord, Baarland, (0113) 639226; Stelleplas, Heinkens- zand, (0113) 562260; Linda, Wemeldinge, (0113) 621259; Den Inkel, Kruiningen, (0113) 381272; De Veerhoeve, Wolp- haartsdijk, (0113) 581387; 't Veerse Meer, Wolphaartsdijk, (0113)581423.

Scheldebode | 1996 | | pagina 1