CD voor Midnight Oostkapelle van 1900 tot 1960 Kronkels Voor alle 'Zeeuwse Compost' liefhebbers Swiss Figure Statenpraat UIT HET ZEEUWSE ZAKENLEVEN Hi-telefoon Manpower in postkantoor Wandeling door Manteling UIT HET ZEEUWSE ZAKENLEVEN Kleurencopieën bij Combi Back Uit Koudokorko UIT HET ZEEUWSE ZAKENLEVEN Natuurvoeding Bellamy Gastgezinnen SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 8 MEI 1996 305 Rode Kruis begint in Middelburg Door Mr. C.M. de Graaf, Statenlid MIDDELBURG In het stu diecentrum van de bibliotheek aan de Kousteen- sedijk in Middel- burg is zaterdag vJPQll 11 mei van 11.00 tot 14.00 uur een voorlichtingsdag van de Open Universiteit. Bezoekers kunnen kennismaken met het onderwijsconcept van de Ou. Daarnaast zijn er zeven star- terscursussen om in te zien, en kunnen de be- j /"M I zoekers werken Q a Q V/ U met electroni- sche media, zo als Internet. Vanaf zaterdag is in het studie centrum ook de gratis cursus krant van de Ou te verkrijgen met een overzicht van de 350 cur sussen. MIDDELBURG Middel burg beleeft morgenochtend een landelijke primeur. De promotietruck van het Ne derlandse Rode Kruis doet als eerste Middelburg aan. De truck is bedoeld om cam- VLISSINGEN Carlife is een van de weinige leveranciers die in deze regio de originele 'Hi-telefoon' kan leveren. Pocketline Amigo, de officiële naam voor het toestel, werkt op het officiële NMT-netwerk van PTT Telecom. De Pocket-line Amigo met het Hi-abonnement is vanaf nu leverbaar via Carli fe in Middelburg, Plein 1940 en Vlissingen, Bellamypark 18. Bij natuurvoeding Bellamy aan het Bellamypark in Vlissignen zijn vanaf deze week biologi sche groentepakketten te be stellen in twee maten, toerei kend voor ongeveer vier tot vijf dagen. De pakketten kosten 10 of 17,50. De deelname is simpel, de ene week bestellen, de daaropvolgende dinsdag in de winkel afhalen en betalen. pagne te voeren voor de actie Zorg voor elkaar.Het Rode Kruis is op deze manier op zoek naar nieuwe Vrijwilligers voor allerlei activiteiten. Dit geldt ook voor de Middelburgse afde ling. Namens het college van Mid delburg komt mevrouw Smits kamp een kijkje nemen in de truck. KRUININGEN - Nog tien kinderen tussen zes en twaalf jaar zoeken een gastgezin voor de week van 6 tot en met 13 ju li. De Zeeuwse vrijwilligerswerk- groep van Humanitas heeft in haar project Frisse Lucht al voor 35 Rotterdamse bleek neusjes een week vakantie kun nen regelen. Tien kinderen, die anders niet op vakantie kunnen, zijn nog niet onder dak. Reacties kun nen naar Rob en Marjan Schef- fel in Kruiningen. 0113-382660. 'Oostkapelle in vroeger tijden' laat aan de hand van ongeveer 90 foto's de ontwikkeling zien die Oostkappelle tussen 1900 en 1960 heeft doorgemaakt. Het fotoboek werd samengesteld door Jac- ky Nijsen. HUISARTSEN Vlissingen - Za A. v.d. Griek, Bad huisstraat 46, tel. 412950. Zo E. Kant, Sabalaan 3, tel 471017. Middelburg - Za G. Meyjer, De Krammer 14, tel. 639933 Zo C. Al- bers, Bellinkplein 3, tel 639933 Souburg, Gezondheidscentrum Middelburg-Zuid, Amemuiden en Nieuwland - Za R. Groot, Gezond heidscentrum, Prins Bemhardstraat 2, Amemuiden, tel. 601308 Zo H. Roelofsen, Gezondheidscentrum, Prins Bemhardstraat 2, Amemuiden, tel. 601308 Spreekuren 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur. Veere, Gapinge, Serooskerke, Oostkapelle en Vrouwenpolder - R. van Tol, Markt 12, Veere, tel. 501271 Domburg, Aagtekerke, Westkapel- le, Koudekerke, Meliskerke, Big- gekerke en Zoutelande - Za en zo P.K Noorlander P. Noorlander, Mid delburgsestraat 94, Koudekerke, tel. 551231 Midden-Walcheren - Za en zo B. i Bouwense, Valkenisseweg 14, Big- gekerke, tel. 552190 VERLOSKUNDIGEN Vlissingen - vr vanaf 9 uur tot ma 9 uur S. van der Kaaden, tel. 471140. Middelburg - do vanaf 20 uur tot zo 20 uur Karin Boot, 639865 TANDARTSEN Za H. Boot, Roozenburglaan 14 Mid delburg, tel. 615306, Zo L Slingen- berg, Roozenburglaan 14 Middel burg, tel. 628420 Spreekuur van 11 tot 12 uur. Za en zo P. van Malland, (alleen eigen patiënten) Tobagolaan 6 Vlissingen, tel. 478290. APOTHEEK Middelburg - Vr. 10 mei tot vr. 17 mei Apotheek Welsinge, JW Thibaut- straat 45 Vlissingen - Vr. 10 mei tot vr. 17 mei Apotheek Souburg, C. van Perestraat Itel. 461593 DIERENARTSEN Za en Zo C. Brink, Meanderlaan 326, Middelburg 611011. Dierenartsen praktijk Oostkapelle, Oude Dom- burgseweg 33a tel. 581443. Vogel opvang Midden Zeeland, tel. 628288. POLITIE Noodhulp, als elke seconde telt: 06- II. Overige assistentie aanvragen 633333. Voor alle andere aangele genheden zijn de bureaus in Middel burg en Vlissingen 24 uur per dag ge opend. KERKDIENSTEN Rooms-katholieke kerk. Der Boede 2e, 4e en 5e zaterdag 10.30 Ter Ree- de za 17 uur. Onze Lieve Vrouwekerk wo 9 uur, za 19 uur, zo. 9.30 uur, Open Hof di 9, zo 11.15 uur Souburg "iNISTRAiCT liNDUSTHlbbLl BTECHNϧ^1 Laat ik maar beginnen om een mogelijk misverstand weg te nemen. De titel verwijst niet naar de vaste column die Simon Carmiggelt jarenlang in Het Parool heeft gevuld. Wel naar een misverstand. Soms wordt er door de overheid een beslissing genomen die in eerste instantie heel reëel lijkt. Pas veel later blijkt er in de uitwerking van zaken iets mis te gaan. Over die kronkels gaat het navolgende. In de bestuurskunde, dat is een wetenschappelijke benadering van overheidshandelingen, is de aanduiding neveneffecten geen onbekend verschijnsel. Het gaat er dan om dat een beslissing is genomen die een be paald resultaat moet garanderen. Op zich is die beslissing heel correct, de uitwerking leidt echter ook tot iets anders. Meestal iets dat niet is voorzien en ook nog eens negatief is. Een voorbeeld. Een paar jaar geleden werd er op Rijksniveau de beslissing genomen dat werknemers belastingvrij konden gaan sparen via hun werkgever. Een extraatje. Ook de werkge ver had er baat bij. Het voorstel was een initiatief van het toenmalig kamerlid Vermeend, nu staatssecretaris. Eenmaal ingevoerd bleek dat het voorstel een enorm succes werd. Bijna iedereen doet er aan mee. Het negatieve gevolg. Een forse te genvaller voor de schatkist van het Rijk. Kan je zoiets nu voorkomen? Waarschijnlijk wel. Een markt onderzoek vooraf had wellicht als resultaat opgeleverd dat het grote succes te voorspellen was geweest. Een nadere bezinning had dan plaats kunnen vinden. Nu wordt achteraf het nadeli ge effect geconstateerd en wordt waarschijnlijk de regeling weer afgeschaft. Je ziet het soms ook omdat het nieuwe beleid niet goed wordt uitgewerkt. Ook daar zijn legio voorbeelden van te vinden. Veel mensen maken geen gebruik van allerlei subsidiemoge lijkheden. Waarom niet? Zij weten gewoonweg niet dat die subsidiemogelijkheid bestaat. Je ziet het voor je. Een aantal ambtenaren houdt zich bezig met de voorbereiding van de nieuwe regeling. Op papier is alles op een gegeven ogenblik helder. Wie komt in aanmerking en wie niet? En tot welk be drag? Alles is geregeld. Het bestuur stelt daarop alles vast. En klaar is Kees. Behalve Kees de Burger. Want die burger weet niet dat de mogelijkheid er is. Ik moest aan dit alles denken toen ik enige tijd geleden tijdens een werkbezoek hoorde van de problematiek van de Zeeuwse Demontage Werkplaats (ZDW) in Goes. Niet zo heel lang gele den is door alle provincies de Provinciale Milieu Verordening vastgesteld. Uniform, dus allemaal dezelfde. Nu mag volgens deze verordening bedrijfsafval niet over de provinciale gren zen worden gebracht. Iedereen zorgt voor zijn eigen afval. De ZDW (een werkplaats onder de sociale wetgeving) demonteert voornamelijk oude kopieerapparaten, computers, televisies enzovoorts. De problematiek die zich nu voordoet is van een soort dat je bijna niet kunt bedenken. Wanneer bijvoorbeeld een contract kan worden getekend met een grote kopieermachinefabriek buiten de Zeeuwse grenzen ontstaan er moeilijkheden. De veelal ingeruilde oude afgedankte apparaten moeten over de provinciegrenzen heen. U begrijpt het waarschijnlijk al. Dat mag niet zegt de Provinciale Milieu Verordening. Demonteren van oude apparaten. Een leuk stukje werkgelegenheid in een sociaal moeilijke sector. Kijken of er hergebruik kan plaats vinden. Bovendien dus een leuk stukje milieuzorg. Het mag niet, zegt de verordening. En de ontheffingsmogelijkheden worden in de diverse provincies verschillend toegepast. 'Een ongewenst neveneffect', zal een bestuurskundige zeggen. Ik houd het maar simpel. Een buitengewoon voorbeeld van een overheidskronkel die heel snel recht gezet moet worden. Aan mij zal het niet liggen. NIEUWDORP - Bent u nieuws gierig waar al uw groente-, fruit- en tuinafval (GFT) blijft? Kom dan zelf maar eens kijken. Op zaterdag 11 mei houdt Com- postering Zeeland namelijk open dag. alle belangstellenden zijn vanaf 10.00 uur welkom om te zien hoe van GFT compost wordt gemaakt. Om 16.00 uur sluit de poort. In 1995 is er in de compos- teringsinstallatie maar liefst 45 miljoen kilo groente-, fruit en tuinafval (GFT) van alle Zeeuwse burgers ontvangen. Dat is beduidend meer dan te voren was verwacht. Dat bete kend dat er bij u thuis elke week 6 kilo apart gehouden is. Voor het hele jaar 1995 heeft u er voor gezorgd dat 310 kilo afval niet is gestort, maar door er Zeeuwse Compost van te maken weer nuttig wordt toe- inzet. U bent het die GFT apart houdt en daarmee de kwaliteit van de Zeeuwse Compost beslissend beïnvloed. Het is daarom zaak dat de mensen het GFT goed blijven scheiden. Om van het belang hiervan overtuigd te raken, kunt u het beste zelf eens ko- j men kijken in de compos- teringskeuken. We zullen u la- j ten zien hoe in tien weken tijd van uw afval een waardevol produkt wordt gemaakt. Er worden rondleidingen ver zorgd en ook zijn er informa tieblaadjes. Zo kunt u alles nog eens rustig nalezen. Te vens is er voor iedere bezoeker een kleine attentie, althans... zolang de voorraad strekt. Compostering Zeeland ziet u graag op zaterdag 11 mei. Het adres is Europaweg-Oost 14 te Nieuwdorp in het Sloegebied (havennummer 7250). gepast. Zeeuwse Compost is namelijk een uitstekende bodemverbe teraar. de structuur van de bo dem wordt door de compost met zijn hoge organische stof- gehalte sterk verbeterd. De plant in uw tuin en de gewas sen op het land groeien daar door beter. De Zeeuwse Com post, een uitstekend kwaliteit- sprodukt, hoort bij de absolute top van Nederland. Er is dan ook een gretige aftrek van de Zeeuwse Compost. Met name fruittelers en akkerbouwers kopen grote hoeveelheden aan. Maar ook de afzet naar parti culieren en tuincentra is niet te onderschatten. Dat de Zeeuwse Compost kwa litatief zo goed is en daarmee zo goed verkocht wordt, komt voor het grootste deel door uw Het geheel vernieuwde kantoor in Middelburg is uitgebreid met een balie van de uitzendorgani satie Manpower. De baan van de dag of de baan van de maand is sinds kort dus op het post kantoor te vinden. Manpower is Europa's groot ste uitzendorganisatie. De postkantoren werden omge bouwd tot winkels met diverse servicepunten. Klantvriende lijkheid was het nieuwe tover woord. Manpower paste uit stekend binnen die strategie. Manpower Middelburg wordt geleid Natasja Jobse, service representative en Inez Hollae- rs, de office supervisor, ofte wel baliemedewerkster en kantoorhoofd. Inez Hollaers: Het is de tendens van de tijd dat er steeds meer uitzendkan- toren bijkomen, flexibilisering van de arbeidsmarkt. Het voordeel van een vestiging binnen het postkantoor is dat iedereen er makkelijk binnen loopt." Manpower bemiddelt in alle soorten werk. Het is de ze veelzijdigheid die het be roep ook boeiend maakt, vindt Inez. "Of je nou in de horeca of de zorgsector zit, administra tief medewerkster bent of technisch hooggeschoold per soneel, je kunt bij ons terecht. Wanneer iemand zich in schrijft houden we een uitge breid interview om ons goed FOTO HARRY DE LANGE op de hoogte te stellen van de wensen van de klant. Daarna volgt er een test om de aanwe zige vaardigheden van de uit zendkracht objectief te meten en latente vaardigheden te ontdekken. Aan de andere kant willen we natuurlijk ook de bedrijven die de banen aan melden goed leren kennen. Die bezoeken we ook we willen weten wat hun bedrijfscultuur inhoudt. Op die manier kun nen we het beste de juiste werknemer op de juiste plek selecteren. Manpower houdt tijdens de uitzending regelma tig kontakt met de uitzend krachten en de opdrachtge vers. Als blijkt dat een uit zendkracht zeer bekwaam en professioneel werk heeft ver richt, wordt dit door Manpo wer beloond met de Manpo- wer-Oscar. Inez: "Veel uit zendkrachten missen de waar dering op hun werk, doordat ze er maar tijdelijk zijn. Daar om besteden wij daar wel aan dacht aan omdat we vinden dat ook uitzendkrachten daar recht op hebben.Het zal niet zo lang meer duren voordat er nieuwe regelingen op het ge bied van pensioen, spaarloon en garantieloon binnen het be reik van de uitzendkrachten komen. En dat is een zeer posi tieve ontwikkeling binnen een snelgroeiende branche." Martinuskerk zo 10 uur Zoute Viever 1e en 3e za 9 uur Middelburg Petrus en Paulus kerk zo. 10 uur, do 19.15 uur Hoeksteen zo. 11.30 uur Sint Wil- librord za 17 uur, Domburg Sint Willi- brordkapel za 19 uur. Dishoek, Em- mauskerk 10 uur, Zoutelande h. ca- therina, 10 uur, Vrouwenpolder OLV, 10.00 uur vlissingen. Lieve Vrouwe, singel, 19.00 uur, Open hof, 11.15 uur, Ter Reede, 17.00 uur Nederlands Hervormde kerk. Aag tekerke 10 en 19 uur Domburg 10 en 19 uur Gapinge 10 uur Grijpskerke 10 en 19.30 uur. Kleverskerke 9.30 uur Koudekerke 9.30 uur Middelburg Koorkerk 10 en 16.30 Ontmoetings- kerk (bond) 11 en 18.30 uur Nieuw land 10.30 uur Ritthem 9 uur. Oost kapelle 10 uur Oost-Souburg 9.30 en 19 uur Zoute Viever 19 uur Veere 9.30 en 15.30 uur. Vlissingen St. Ja- cobskerk 9.30 uur. Open Hof 9.30 uur Schaapskooi 9.30 uur Ter Reede 19 uur Vrouwenpolder 10 uur West- kapelle 9.30 en 19 uur Ziekenhuis Walcheren 10 uur zon dag, Ds. Boomer, Woord en tafel. Chr. Gereformeerde kerk, Vlissin gen, zo 9.30 en 16.30 uur Gereformeerde kerk. Grijpskerke 19 uur Koudekerke 9.30 uur Melis kerke 10 en 14.30 Oost-Souburg 9.30 uur Serooskerke 10 uur Gereformeerde Gemeente Vlissin gen 9.30 en 16 uur, Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt. Middelburg 9.30 en 16.30 Vlissingen 9.30 en 16.30 uur Ned. Gerefor meerde Kerk Middelburg 9.30 uur.G. J Zwarts. Zevendedagsad ventisten Middelburg za geen dienst, Vlissingen idemDoopsgezin- de Gemeente Middelburg 11 uur Vlissingen 9.30 uur Kristen Zuidmo- lukse kerk Oost-Souburg uur, Koudekerke uur Anglicaanse Kerk Vlissingen-Oost 10.30 uur. Pinkster gemeente Middelburg 11.30 uur. Vlissingen e.o. 15.00 Pinksterge meenschap Sjaloom West-Souburg 14.30 uur. Bethel Pinksterkerk Vlis singen wo 19.30, vr 19.30, zo. 11.30 Christelijk Centrum Zeeland Vlis singen 10.30. Nieuw Apostolische kerk West-Souburg wo. 20 9.30 en 17 Evangeliegemeente Middelburg 9.30 Oost-Souburg 10 Volle Evan geliegemeente Amemuiden do. 20 zo. 10 Serooskerke do. 19 West- Souburg zo. 10 Middelburg Thomas kapel wo 20, zo 10 uur. Filadelfia Gemeente Vlissingen wo 19 uur, zo 10 uur Vrije Evangelische Gemeen te Westkapelle 9.30 De Rafaël ge meenschap Eleos Middelburg 9.30 uur. Leger des Heils Vlissingen 10 uur, Vlissingen - Met het nodige portie lef namen Melanie Ko ning en Albert Bosma de stap om foto- en videospeciaalzaak Combi Back in de Lange Zelke 17 over te nemen. Veel tijd om na te denken hadden deze jonge ondernemers niet, maar samen namen ze de uitdaging aan. Na jarenlang ervaring te hebben opgedaan bij Combi Back in Goes, runnen ze nu hun eigen zaak. Albert en Melanie moeten nog even wennen aan Vlissingen, maar de Vlissingers lijken al ge wend te zijn aan de nieuwe ei genaren. Toch is er volgens Al- bert een verschil met de klanten die in Goes de zaak binnenkwa men. „We merken dat de klan ten hier hele bewuste consu menten zijn en niet over één nacht ijs gaan. In maart zijn we hier begonnen en we hebben echt het vertrouwen moeten winnen van de klanten." Dat dit gelukt is blijkt wel uit de constante aanloop die Combi Back heeft. De winkel nodigt ook uit om even binnen te stap pen wanneer je door de Lange Zelke loopt. Met wat kleine aanpassingen in de inrichting is de zaak ruim en overzichtelijk. En door de prettige manier waarop klanten hier worden geholpen blijven de Vlissingers hier terugkomen. Naast alles wat met video en fo tografie te maken heeft is Com bi Back gespecialiseerd in het maken van kleurencopieën. Me lanie: „De meeste mensen we ten eigenlijk half nog niet wat er met zo'n kleurencopier kan. Je kan er echt van alles mee bedrukken. Stropdassen, mok ken, T-shirts, boxershorts, noem maar op. Dat is vooral voor bedrijven interessant. We hebben bij voorbeeld voor een autobedrijf mokken laten bed rukken met een foto van het nieuwste model." Voor moeder dag wordt de kleurencopier in gezet voor het bedrukken van keukenschorts. Een nieuw fototoestel aan schaffen is één ding. Er ook nog goede foto's mee maken is voor veel mensen eigenlijk al grens verleggend. Daarom geeft Com bi Back bij aankoop van een nieuwe camera korting op het ontwikkelen van het eerste rol letje. Melanie: „Je moet dan nog zoeken naar de mogelijkheden van je camera. Veel fotp's gaan daardoor de mist in. Aan de hand van de eerste gemaakte foto's kunnen we mensen goed adviseren over wat wel en niet kan." Dat het ontwikkelen van foto's in een speciaalzaak duur der zou zijn geldt voor combi Back zeker niet. De prijzen lig gen niet hoger en het deskundig advies zit bij diezelfde prijs in begrepen. Midnight KOUDEKERKE De drie mans muziekformatie Midnight uit Koudekerke heeft een CD opgenomen. Dorieke Kuipers op haar syn thesizers, zanger Bert Verhoef die ook basgitaar speelt en drummer Peter van Tiel die ook zingt, brengen op de CD en tij dens hun optredens, muziek uit de Top-40 uit de laatste vier de- cenia, waarbij Engels- en Ne derlandstalige dansmuziek, country en sfeermuziek. Door een speciale studiobewer king was het mogelijk om de studio-opnamen te laten klin ken zoals het orkest in de feest zalen klinkt. FOTO HARRY DE LANGE In het tienjarig bestaan van Swiss Figure is er veel ervaring opgedaan met de Thermo Fysi sche Methode (TFM). Een me thode die dertig jaar geleden werd ontwikkeld in Zwitser land, een doordacht systeen van lichaamsbeweging gecombi neerd met voedingsadviezen en ozonbehandelingen. Afslanken juist op die plaatsen waar het nodig is. na onderzoek van de Rijksuniversiteit in Limburg naar de Thermo Fysische Me thode bleek dat deze methode inderdaad seccesvol is. Mevrouw wilthagen heeft het FOTO HARRY DE LANGE werken met de TFM-methode binnen haar instituut onder de loep genomen. Voorop staat dat de uitgangspunten van de be proefde originele Zwitserse me thode goed tot hun recht moe ten komen. De absolute des kundige op dit gebied is Jac queline Ham. Zij is de grond legster van de TFM-methode in Nederland. In één van haar Fi- gurella-studio's volgde het per soneel van Swiss Figure een op leiding. Mevrouw Wilthagen: „Naast de enorme know-how die we tijdens de opleiding heb ben opgestoken, hebben we ook de filosofie van mevrouw Ham meegekregen. Namelijk dat de mens centraal staat. Ik hecht dan ook aan de persoonlijke aandacht voor de cliënte." Ook de drie medewerksters van het instituut hebben de oplei ding ervaren als een impuls voor hun werk. Zo worden cliënten intensief begeleid en weten zij goed om te gaan met eventuele gezondheidsproble men wanneer mensen door arts of fysiotherapeut zijn doorver wezen naar het instituut. Ook de komst van een voedingscon- sulente betekende een verdere professionalisering van Swiss Figure. Uitgeverij De Koperen Tuin heeft een kleurig boek uitgege ven, waarin de lezer wordt mee genomen op een 'Wandeling door de Manteling'. De lezer wordt meegenomen op een tocht door de cultuur en natuur aan de noordkust van Walche ren. De Manteling neemt in het kustgebied een belangrijke plaats in. In dat binnenduin- landschap zijn in de 19e eeuw veel buitenplaatsen gesticht. De Barokke tuinaanleg met strak- MIDDELBURG - Afvallen is voor de meeste mensen een zware opgave. Veel producten en methodes zijn veelbelovend maar hebben niet altijd het ge wenste effect. Dat het toch mo gelijk is gericht af te slanken met een blijvend resultaat be wijst Swiss Figure in de Lam- merensteeg 9 in Middelburg al tien jaar. Mevrouw Wilthagen nam vorig jaar de leiding over van dit figuurcorrectie- en slankheidsinstituut. Zij heeft de afgelopen periode vooral ge bruikt voor kwaliteitsvebete- ring. Dat betekende terug naar de basis. ke geometrische patronen sta ken scherp tegen het natuur landschap van de duinen. Veel van die tuinen zijn verwilderd. Staatsbosbeheer is inmiddels eigenaar van een aantal van die buitens en gaat een herstelplan uitvoeren, waar de stijlkenmer ken centraal staan. Het boek bevat onder meer een rijkelijk geïllustreerde be schrijving van een wandelroute door bos,duinen en langs het strand en toont de wandelaar en de lezer al het bijzondere dat deze omgeving te bieden heeft.

Scheldebode | 1996 | | pagina 5