Opvoeden is een ingewikkeld proces Dat is toch je Moedertje mm. fl. 25,- VANAf fl. 975,- O Kom voor meer aanbiedingen vrijblijvend vragen Moeders extra verwend bij Safari Beekse Bergen Moeder de vrouw um 9Ëm if m prijsje NU MAAR Fl. 295,- Nu Fl. 750,- mm Nu Fl. 495,- 1/ Ruime keuze Moederdag prijsje Nu FL 25,- MAAR Fl. 29.95 NU Fl. 98.- Juwelier - Horloger - Diamantair NU MAAR Fl. 129,- Middelburg Goes Oostburg Koffer praktisch cadeau Van fl. 1.135.- Van Fl. 795,- Van fl. 59.- AL VANAf fl. 49,- SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 8 MEI 1996 325 Macht Taakverdeling Spanningen Evenwicht Massief Gouden Armbanden Ook in Tricolor V VI- Gouden Rivièrering met 0.15 Crt Briljant Gouden Ring met 0.07 Crt Briljant Hoeders Echt Zoetwater parel collier Normaal FL 89.- Gouden dames horloges massief gouden band. Diverse modellen. Zilveren Oud-Hollandse Broche met Veiligheid RUIME KEUZE IN GOUDEN COLLIERS EN ARMBANDEN ONZE PRIJS fl. 98.- Gouden Koord collier 7.5 gr. fl. 375.- ONZE PRIJS fl. 259.- Gouden figaro armband 2.2 gr fl. 89.- ONZE PRIJS fl. 69.- Gouden figaro collier 5.6 gr. fl. 336.- ONZE PRIJS fl. 196.- Gouden Fantasie Armbanden \r> fcoos Gouden Oorknopjes met leen flonkerende zirkonia Nu speciaal voor Moederdag Gouden Slavenband met Dopsluiting 3mm Normaal Fl. 290,- UW OUD GOUD IS GELD WAARD RUIL HET NU IN VOOR IETS NIEUWS nieuwe burg 14-16 01 18-635275 Lange Kerkstraat 481 Ol 13-214863 Burchtstraat 8 Ol 17-452961 In de jaren zestig was de betekenis van 'moederdag' van zelfsprekend. Op de tweede zondag in mei heeft moeder een dagje vrij-af van al haar huishoudelijke plichten. Als dank voor al haar toewijding, wordt ze een dag lang zelf liefdevol 'bemoederd'. Nu steeds meer vrouwen ouder- scfaapstaken combineren met een maatschappelijke func tie, rijst de vraag hoe ouderparen in de negentiger jaren Invulling geven aan het ouderschap. Gedreven door nieuwsgierigheid naar wat er zich zoal af speelt binnen het hedendaagse gezin, begon Jeanette Doornenbal vijf jaar geleden aan een onderzoek, waarop zij in februari dit jaar promoveerde. Haar bevindingen beschreef ze in het boek 'Ouderschap als onderneming; moeders en vaders over opvoeden in de jaren negentig' De traditionele taakverdeling tussen kostverdienende va ders en kostbereidende moeders is niet vanzelfsprekend meer. En niet alleen de verhoudingen tussen man en vrouw, maar ook de ouder-kind relatie is ingrijpend ver anderd. Het voorleven van de 'oude normen' eerlijkheid en open heid. moet leiden tot een goed contact tussen ouders en kinderen. Elk ouderpaar geeft daar op een eigen manier invulling aan. De praktijk leert dat de machtsverhoudingen tussen va der en moeder bepalend zijn voor de manier waarop het ouderschap wordt georganiseerd. In de meer behouden de huishoudens is nog steeds sprake van een kostwinnen- de vader en een kostbereidende moeder. 'Allebei hebben we dat ideaal gehad: verliefd, verloofd, getrouwd en daarna kindertjes. Zo is het ook gegaan', luidt de opvatting van het ouderpaar 'oude stijl'. Aan de andere kant van de opvoedingslijn staan ouderparen, die het ouderschap samen inhoud geven. 'De hele aanpak hebben we samen uitgewerkt', zegt een in deeltijd zor gende vader. Tussen deze uitersten bevinden zich ouderparen die een veranderingsproces doormaken. Een proces dat spannin gen met zich meebrengt en waarbij moeders vaak moder ner blijken in hun opvoedingsvoorkeuren en hun idealen over de partnerrelatie dan de vaders. Zolang vader ook actief een aandeel levert aan de opvoe ding. kan de moeder zich doorgaans neerleggen bij de scheve taakverdeling. 'Ik heb de neiging de kleren voor de kinderen klaar te leggen. Hun vader zoekt de meest bi zarre combinaties uit. Ik heb me daarbij neergelegd. Ik vind het zo truttig van mezelf.' Uit de mond van de vaders klinkt het bijna plichtmatig, als ze zeggen het te betreuren dat ze niet meer tijd en aandacht aan de kinderen kunnen besteden. Ze begrijpen de onvrede van hun vrouw, maar stellen vervolgens toch vast dat hun bijdrage in de zorg 'relatief voldoende' is. De moeders geven er de voorkeur aan hun zorgtaken te combineren met zinvolle bezigheden buitenshuis. Vooral hoger opgeleide vrouwen. Hoewel ze goed zijn uitgerust om te werken en dat ook graag willen, worden ze daarvan toch weerhouden door de overtuiging dat een goede moeder thuis hoort te zijn. De meeste vrouwen onder hen blijken dat dilemma te overwinnen door omwille-van de lieve vrede toch te kie zen voor hun gezin. Binnen deze 'overgangsgezinnen' ko men de spanningen regelmatig aan de oppervlakte. 'Ik vind hem vaak te kortaf, te kort door de bocht en hij vindt mij te omslachtig en te geduldig. Als we het daar over hebben... Ik kies ook veel partij voor de kinderen en op een gegeven moment wordt hij daar kwaad over', illus treert een moeder. De vader als strengere figuur stoort zich aan de 'overma tige tolerantie* van zijn partner. Opmerkingen als 'Kinde ren merken ook: ze zegt het wel. maar ze maakt het niet waar' en 'Ze heeft meer moeite om grenzen aan te geven. Zij leest de krant en als een van de kinderen er aankomt, schuift ze de krant opzij en gaat met het kind bezig. Ik zeg dat ik nu geen tijd heb en dat ik straks klaar ben.' Het continue zoeken naar een doeltreffend evenwicht veroorzaakt onzekerheid. Zolang de ouders in staat zijn om samen te praten over de opvoeding en daar vervol gens ook samen vorm aan geven, blijken deze ouderparen hun moeilijkheden te kunnen overwinnen. Ook al zijn de taken niet gelijk verdeeld. Zolang vader maar voldoende belangstelling toont voor zijn nageslacht en zijn vrouw praktisch en emotioneel ondersteunt, bestaat er een rede lijk harmonieuze situatie. Eén conclusie blijft overeind. Opvoeden is een ingewik keld proces, dat van alle partijen een enorme inzet vergt. 'Ouderschap als onderneming. Moeders en vaders over opvoeden in de jaren negentig', auteur Jeanette Door- nenbai, uitgeverij Jan van Arkel, Utrecht. De aandacht voor het kind is groot; zowel in het traditionele als in het moderne gezin. Safari Beekse Bergen maakt van moederdag (12 mei) een echt feest voor alle moeders. Op die dag mogen alle moeders niet alleen gratis naar binnen om het vernieuwde park te bewonderen, maar krijgen zij ook een verrassing. Voor iedere moeder staat namelijk een gratis kopje koffie of thee en een lekkere versnapering klaar. Boven dien kunnen de moeders met hun gezinnen ge- Bieten van het vernieuwde Safari Beekse Bergen. Safari Beekse Bergen heeft de afgelopen winter hard gewerkt aan de vernieuwingen van het park. Naast een nieuwe entreepartij is er een nieuwe avontuurlijke Wandelsafari van maar liefst 3.5 ki lometer. Daardoor is het nu ook mogelijk het park wandelend te bezoeken. De unieke wandel route, met verschillende uitkijktorens en panora ma's. laat de dieren van dichtbij zien. horen en zelfs ruiken. Voor kinderen heeft de Wandelsafari een reeks avontuurlijke bijzonderheden. Daarnaast zijn er een aantal nieuwe dieren te zien in Safari Beekse Bergen zoals het Vietnamese sikahert en de stokstaartjes. Tenslotte kreeg Safari Beekse Ber gen een nieuwe kinderattractie, de spectaculaire speelberg Kilimanjaro. Safari Beekse Bergen kenmerkt zich door de rui me opzet en de natuurlijke omgeving waarin de dieren leven. In een gebied van 110 hectare leven meer dan duizend dieren van ruim honderd ver schillende soorten. Tijdens een bezoek waant de gast zich 'Op Safa ri' in Afrika. Azië of zelfs Europa. Bij Safari Beekse Bergen wordt een reis langs de verschil lende werelddelen en hun diersoorten gemaakt. Op moederdag is het park geopend van 10.00- 17.00 uur. De entreeprijzen voor vaders bedraagt 21 gulden, kinderen tot en met drie jaar komen gratis binnen en kinderen van drie tot en met twaalf jaar en 60-plussers betalen 18 gulden. Ik ging naar Bommel om de brug te zien. Ik zag de nieuwe brug. Twee overzijden die elkaar vroeger schenen te vermijden, worden weer buren. Een minuut of tien dat ik daar lag. in 't gras. mijn thee gedronken, mijn hoofd vol van het landschap wijd en zijd laat mij daar midden uit de onenigheid een stem vernemen dat mijn oren klonken. Het was een vrouw. Het schip dat zij bevoer kwam langzaam stroomaf door de brug gevaren. Zij was alleen aan dek. zij stond bij 't roer, en wat zij zong hoorde ik dat psalmen waren. O, dacht ik, o, dat daar mijn moeder voer. Prijs God, zong zij. Zijn hand zal u bewaren. Martinus Nijhoff (1894-1953) Uit: Vormen. 1924/ erzameld Werk 1,1954 Bert Bakker B.V., Amsterdam Met het oog op de vakantie is een nieuwe koffer, tas of beautycase een aangenaam cadeau. Bagagefahrikant Samsonite biedt hierin een zeer ruime keuze. Voor elke reis heeft Samsonite een passende koffer of tas. Wie gaat vliegen doet er verstandig aan een harde koffer mee te nemen. De bagage krijgt op de luchthaven immers veel te verduren. De nieuwe Epsilon van Samsonite is heel geschikt voor dit döel. Het is een hele ruime koffer die zich gemakke lijk laat verplaatsen op naar keuze twee of vier wielen. Op vier wielen is het het handigst als het oppervlak glad is. Het gewicht van de koffer verdeelt zich dan over de vier wielen en dat is lichter. Op twee wielen is echter praktischer als de ondergrond hobbelig is. De Epsilon is verkrijgbaar in vier kleuren vanaf 299 gulden. Vergeet bij vliegreizen ook de handbagage niet. Een beautycase of een boardcase (koffer/tas die mee mag in het vliegtuig) is heel geschikt voor de spullen voor onder weg. Bij reizen per auto of trein zijn zachte koffers handiger. Deze zijn licht en gemakkelijker te plaatsen in de koffer bak. Ook hierin biedt Samsonite volop keuze. Heel eigen tijds is de Spark-collectie. Deze stevige koffers en bijpas sende tassen zijn gemaakt van lichtgewicht materiaal dat tegen een stootje kan. Ze zijn uitgevoerd in modieuze, trendy kleuren. Kortom, praktische reisgezellen die best gezien mogen worden. Blikvanger in de serie is de 'wide express' koffer. Deze heeft een uittrekriaar handvat en laat zich eenvoudig ver plaatsen op stevige wieltjes. Ook zijn er grotere koffers met een draaghandvat en twee wieltjes. Het trekhandvat van deze modellen klapt automatische terug. Sportieve en handige tassen completeren de reeks. Voor ieder reisdoel is er wel een passende tas te vinden. Er is keuze uit verschillende reistassen, schoudertassen, een kledinghoes. een toilettas, een beauty bag en een handy case (een multifunctioneel minikoffertje). Samsonite koos voor deze collectie aansprekende kleu ren zoals donkergroen, zwart, marineblauw en turquoise. De adviesverkoopprijzen van de tassen variëren van 55 tot 229 gulden. De adviesverkoopprijs van de kledinghoes bedraagt 249 gulden. Koffers: vanaf 229 gulden. Informa tie verkoopadressen: Samsonite Nederland, telefoonnum mer: 070-3818887. FOTO COR VIVEEN Met het oog op de vakantie is een koffer een praktisch cadeau. w Vi *M .-IM >'Y Spif9j is f Gouden Koord armband 3.1 gr. fl. 155.- ,e\e o «i 't Gouddopperti e t

Scheldebode | 1996 | | pagina 25