Vrouwen lezen meer dan mannen HET FINSE WINKELTJE Orchidee De Violier Warm ontbijt op bed Geef een bloemetje of een mooie plant en een bon dat je ze zult verzorgen MOEDERDAGTIP: Scandinavische sieraden van tin brons Crêperie ..Pardoes" Knutseltips moederdag Verwendag voor moeder Compleet kruidenboek St. Janstraat 3 Middelburg 0118-625075 323 Geranium vindt u bij ons. 5000 aardappelen Gemakken Lekker lezen Kunstnijverheid atelier-galerie Langeviele 36 Middelburg 0118-643174 een waardebon van Overal wordt je aan moederdag herinnerd. Op school, via de reclames op de televisie, de radio en in de kranten. El ke moeder vindt het heerlijk om eens een dagje te wor den verwend met onthijt-op-bed en een dagje niks te hoeven doen. En er bestaat geen mooier cadeau dan iets dat je zelf hebt gemaakt. Het valt lang niet altijd mee om iets leuks te bedenken. Een heel leuk en eenvoudig idee is het inlijsten van een mooie, zelfgemaakte tekening. Je kunt ook een (lueifer)doosje be plakken met stofjes, zodat je moeder er haar sieraden in kan bewaren. Als je een moeder hebt die van koken houdt, zou je een kartonnen doos kunnen 'omtoveren' tot een fornuis. Of je maakt er een van hout, zodat je er elk jaar iets bij kunt ma ken. Het ene jaar een pan. het volgende jaar een pollepel. Net zolang tot de hele keuken is ingericht. Het staat niet al leen leuk in de keuken; je kleine zusje of broertje kan er ook leuk mee spelen. Dan heeft je moeder weer rust om te koken. Uit een groot stuk stevig karton knip je een groot hart. Je verft het hart aan beide kanten in de kleur die je moeder het mooiste vindt. Daarna ga je in tijdschriften op zoek naar plaatjes van de dingen die je moeder lief, leuk of lekker vindt. Die plaatjes knipje netjes uit en plakt ze allemaal aan een kant van het hart. Aan de andere kant van het hart, schrijf je een mooi gedichtje datje zelf hebt gemaakt of dat je ergens hebt gelezen. Als dat allemaal klaar is, kun je het hart nog extra mooi versieren. Als je dat dan onder haar ontbijtbord legt, heeft je moeder een eigen onderlegger met al haar lievelingsdingen erop. Als je van plan bent ma te verassen met een ontbijt-op- bed, kies dan eens voor een zelf afgebakken brood. Ver blijd ma met warm brood dat heerlijk geurt. Vers gebakken broodjes zien we steeds meer op de vakder- landse tafel verschijnen. De bakker laat weten dat voorge bakken brood in de lift zit. De omzet van dit thuis af te bak ken brood neem de laatste jaren sterk toe. Dat heeft te ma ken met de trend naar gemaksvoeding en het sterk groeien de aantal één- en tweepersoonshuishoudens. De bakker vertelt verder dat voorgebakken witte broodjes een croissants de meeste geliefde soorten zijn. Vooral jon geren tot 24 jaar eten ze graag. Voorgebakken brood vind je bij de bakker en in de supermarkt. Het is kant-en-klaar en zuurstof-arm verpakt. Meestal in plastic. Bij de bakker is het voorgebakken brood diepgevroren of dagvers voorge bakken. Je kunt het dan thuis afbakken in de oven. Kaiserbrötchen, Italiaanse bollen, petit pains, witte brood jes of croissants. Allemaal zijn ze verkrijgbaar en warm op bed te brengen. Dus pa, denk er eens aan als je in de super markt of bij de bakker bent. FOTO WIM VERMEEREN Moederdag is verwendag. Verwen moeder eens met een heerlijke warme maaltijd. Zelf bereid natuurlijk. Het kook boek staat boordevol leuke en originele recepten, moeilijk en makkelijk. Toon moeder eens je kokkerel-kunsten, een daad van liefde die zeker in de smaak zal vallen. In deze tijd van stress en spanningen is het heerlijk om af en toe eens helemaal weg te dromen. In de stoel van de schoonheidsspecialist bijvoorbeeld. Steeds meer vrouwen, en moeders, kiezen bewust voor een regelmatig bezoek aan zo'n gezichtsverzorger. Reinigen, masseren, hydrateren en poederen. Wellicht een origineel cadeau-idee voor moeder dag. Verwen moeder met een gratis bezoek aan de schoon heidsspecialist. Dat kan trouwens ook in de vorm van een cadeaubon. Al honderden jaren worden kruiden in alle landen ge bruikt, in de tuin, in de volkskunst, in de geneeskunst, in geurstoffen en bij het koken. Bij uitgeverij Terra is 'Het complete boek over kruiden' verschenen. In deze dubbeldikke uitgave komen alle aspecten van krui den en hun toepassing aan bod zoals practische adviezen over de kruidenteelt, tips over het Ontwerpen van een krui dentuin. het kweken van kruiden en het aanleggen van fraaie bedden. In een botanisch kruidenalfabet worden honderdvijftig be kende en minder bekende planten beschreven. Maar het boek zou niet compleet zijn als er geen recepten in zouden staan. Ook hierin is rijkelijk voorzien. Meer dan tachtig re cepten met kruiden, rijk geillustreerd met foto's, zijn in het boek opgenomen. Ook wordt aandacht besteed aan gemak kelijk te maken geschenken zoals geurkaarsen, pomanders, badlotions en cosmetica. In Hei complete boek over kruiden staan meer dan zeshon derd foto's en tekeningen en het is uitgegeven bij Terra. Welverdiende snipperdag Bloemen horen bij Moederdag. Bloemisten hebben extra veel bloemen in huis en hebben zelfs een speciaal Moe derdagboeket samengesteld. Maar van een bos bloemen kan moeder maar een weekje of tien dagen genieten. Denk daarom een^ aan een mooie bloeiende plant, voor in huis of planten voor buiten op het balkon of in de tuin en doe er bijvoorbeeld een bon bij dat je ze zelf zult ver zorgen. Bakken en hangmanden vol bloeiende planten zijn steeds meer te zien naast voordeuren en tuin-entrees. Twee zo- merbloeiers die tot ver in het najaar doorgaan met bloei en zijn de geranium en het vlijtig Hesje. De geranium wil graag zon, het vlijtig Hesje bloeit zelfs in de schaduw nog uitbundig. De geranium (Pelargonium) is één van de populairste planten voor in potten en bakken. De bekendste gera niums, die met forse bloemen op stevige stengels, zijn de staande geraniums. Zet ze in potten op de grond of hang ze in bakken aan de schutting. Voor aan de pergola of aan het tuinpoortj'e is het leuk om deze geraniums samen met hanggeraniums in een 'hanging basket' ofwel een Engels mandje te plaatsen. Je kunt het hangmandje een extra vrolijk tintje geven door het helemaal vol te planten met hanggeraniums in diverse kleuren, maar natuurlijk kun je ook kiezen voor een bepaalde tint, passend bij de rest van het exterieur. Een bak met alleen maar Franse geraniums naast de voordeur staat natuurlijk ook prachtig. En wat te denken van een etagère voor moeder, met een hele ver zameling geraniums. Er zijn geraniums die bij de gering ste aanraking naar appeltjes, munt, citroen of rozen be ginnen te geuren. De bloemen zijn klein, maar de geur is heerlijk. Maar ook met een vlijtig liesje schiet je in de roos. Als het vlijtig Hesje (Impatiens walleriana) eenmaal begint te bloeien, gaat het daar onophoudelijk maanden mee door. Zelfs aan schaduwrijke tuinen geeft vlijtig lies- je kleur. Bij de voordeur staat een lage bak vol vlijtige Hesjes heel mooi. Daarbij kun je wat klimop planten. Vlij tig liesje is ook heel geschikt om aan de voet van de stam van een boompje in pot te planten. Het neemt maar wei nig ruimte in. Steeds als moeder naar deze uitbundige bloeier kijkt, zal ze even denken aan de gever. Geef moe- Langeviele 69 Middelburg Tel. 0118-629523 Een moeizame speurtocht naar de herkomst van moeder dag voert terug naar het begin van deze eeuw, naar de Verenigde Staten. Hoe kan het anders Het initiatief om een speciale dag aan moeders te wijden is afkomstig van Ann Jarvis. Ontroostbaar als zij was over de dood van haar moeder, wist zij president Woodrow Wilson te over reden om in 1914 een proclamatie te ondertekenen, waar in de tweede zondag in mei tot 'Moederdag' werd uitge roepen. In de jaren dertig werd het gebruik ook in Neder land en België overgenomen. Voor kinderen is het heel duidelijk waarom er een specia le dag voor moeder in het leven werd geroepen. 'Omdat moeders altijd voor ons zorgen en ons verwennen. Wij worden de vijfde december verwend; moeder met moe derdag en vader met vaderdag. Zo komt iedereen een keer aan de beurt en dat is het eerlijkste.' Die opvatting blijkt in de loop der jaren onveranderd: zo'n 35 jaar geleden hield Libelle een warm pleidooi voor een verwendag voor moeder. 'Moederdag zal niemand de moeders misgunnen, want het is misschien wel de enige dag in het jaar, waarop zij zelf verwend en verzorgd kan worden.' Om die bewering te ondersteunen, zette Libelle in 1962 de werkzaamheden van de gemiddelde huismoeder eens op een rijtje. Een moeder van twee opgroeiende kinderen schilde in een jaar tijd ruim vijfduizend aardappelen, nam zo'n 520 kilo wasgoed onder handen, poetste 1664 schoe nen en braadde 260 pond vlees. 'En als u dan nog weet dat zij aan boodschappen in een jaar tijd meer dan 2285 kilo voor haar gezinnetje sjouwt, dan zult u al niet meer ver baasd zijn, wanneer u weet dat zij met een gemiddelde van ongeveer tien kilometer per dag in een jaar ruim 3.500 kilometer aflegt Kortom: echtgenoot, zoon of dochter, laat moeder genie ten van deze welverdiende, jaarlijkse snipperdag! Een paar weken later vroeg een lezer zich in de rubriek Beste Libelle af 'Waar zijn al die moderne wasmachines en wasmiddelen En die aardappels worden toch tegen een geringe meerprijs geschild, geschrapt, gewassen en in plastic verpakt verkocht En de kinderen kunnen toch zeker zelf ook hun schoenen poetsen Als wij zien hoe de vrouwen tijd hebben om erop uit te trekken, dan moe- werden toen snel een bestseller. Toen had je ook Marilyn French en Anja Meulenbelt, daar verkochten we duizen den boeken van. Dat wordt hoe langer hoe minder. In die periode was de groep vrouwen die zich in de maatschap pij geremd voelde nog aanzienlijk groter. Op dat gebied hebben vrouwen in de laatste jaren heel wat overwonnen. Het maandblad 'Opzij' en schrijfster Anja Meulenbelt vervulden destijds blijkbaar een belangrijke, maatschap pelijke functie." „Wat nu opkomt, zijn de boeken die wat zweverig zijn. Boeken over filosofie, astrologie en psychologie bijvoor beeld. We noemen dat het 'zweverige fonds'. Zo zijn er steeds van die golfbewegingen" Het Ministerie van Onderwijs. Cultuur en Welzijn doet er alles aan om het lezen te stimuleren. Begin maart is de Te- leac-cursus 'Lekker Lezen' van start gegaan. „Dat geeft al aan hoeveel belang er wordt gehecht aan het lezen. Wie bijna nooit een boek leest, mist ook wel heel wat. Om die reden is er ook een vaste boekenprijs vastgesteld. Als die er niet zou zijn, dan zou een hele hoop boeken nooit verschijnen. Die vaste boekenprijs stelt uitgevers weer in de gelegenheid om de winst van een bestseller te gebruiken voor het uitbrengen van een gedichtenbundel bijvoorbeeld. Lezen is gewoon zalig verzucht De Kruif. Brillenmode t M Contactlenzen De opticien die GRATIS AAN HUIS KOMT Korte Delft 3 Middelburg 0118-641117 Het adres voor handgemaakte cadeaus in Middelburg Zusterstraat 37 - Middelburg - Tel. 616783 Open van dinsdag t/m zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. Koopavond. Zoals bloemen horen bij moederdag, zo horen boeken bij vaderdag. Toch gaan steeds meer uitgevers ertoe over om ook voor moederdag een speciaal boek tegen pocketprijs aan te bieden. Veelal is dat een (streek)roman of de meest recente titel van een populaire schrijver. „Te oordelen naar het aantal aankopen, lezen vrouwen over het algemeen meer dan mannen. Vrouwen tref je el ke dag van de week in de boekwinkel aan. Mannen lopen doorgaans alleen op zaterdag en tijdens koopavonden een boekhandel binnen", weet boekeninkoper Hans de Kruif te vertellen. „Een jdar of twaalf geleden was het vrouwentijdschrift 'Opzij' enorm populair. Femenistische getinte boeken Geef moeder bij de planten meteen een bon, dat je ze ook goed zult verzorgen. foto bloemenbureau holland der bij de planten meteen een bon, dat je ze ook goed zult verzorgen. Haal bij zowel geranium als vlijtig Hesje tel kens de uitgebloeide bloemen eruit. Daarmee zorg je er voor dat ze door blijven bloeien. Geef planten in een pot of hangmand regelmatig water. De grond van de gera niums mag aan de droge kant blijven, maar de grond van het vlijtig Hesje moet vochtig zijn. J g^Reigerstrat^ j „Ze gaan de winkel binnen met het voornemen 'Vandaag koop ik de nieuwe Van Dis. Allende, Stephen King of Ro bert Ludlum'. Vaak zonder het boek eerst in te zien. Te genwoordig wordt de auteur hoe langer hoe meer een merknaam en hun meest recente uitgave verovert dan ook steevast een plaats op de Top-15 boeken- meubels." 'Moederdag zal niemand de moeders misgunnen, want het is misschien wel de enige dag in het jaar, waarop zij zelfver- wend en verzorgd kan worden. ten wij toch wel concluderen dat er iets is veranderd en dat de taak van de huisvrouw toch niet langer zo on draaglijk is als hij vroeger eens was.' 'Al zou het hele huishouden nog eens gemechaniseerd worden, dan nog zou moeder de hele dag druk bezig zijn. Ze kan het eenvoudig niet laten', luidde het vooruitzien de antwoord op de ingezonden brief. Vrijwel elke moeder is anno 1996 van allerlei gemechaniseerde gemakken voorzien en komt desondanks nog altijd tijd en handen tekort. De jaarlijkse snipperdag voor moeder wordt steevast in geleid met een ontbijt-op-bed en een bos bloemen. Al wordt de commercie steeds vindingrijker in het aanbie den van verrassende en creatieve cadeau-suggesties, het 'repertoire' bestaat toch nog voornamelijk uit huishoude lijke voorwerpen of meer persoonlijke hebbedingetjes. De moeders zelf bewaren hun beste herinneringen aan de opzegversjes en de creatieve en vooral praktische knut- selcadeautjes. „Een grote groep vrouwen leest vooral streekro mans. Een andere, hoger opgeleide groep vrou wen koopt weliswaar meer boeken, maar leest daarentegen veel minder. Ze komen er eenvou dig niet toe om te lezen. Als ze dan op vakantie gaan, nemen ze vaak een stapel boeken mee. Dat is toch ook zalig Of er ligt een stapel naast het bed om even de zinnen te verzetten voor het slapen gaan. Vooral verhalenbundels scoren hoog. Dat heeft waar schijnlijk te maken met de tijd waarin we leven."

Scheldebode | 1996 | | pagina 23