d« Golfbaan Moderne wereldwinkel kan concureren Middelburg ligt niet wakker van de uitreiking MEDEDELING Keukens half geld Sport en emotie Boomgaarden De Scheldebode krijgt een nieuwe redacteur Wijk 't Zand in Middelburg 70 procent tegen racisme Europese wereldwinkeldag 'Four Freedoms Award, grote prijs in klein stadje met pretenties' G) DE SCHELDEBODE Veiligheidsmaatregelen nodig Jeugdtheater in schouwburg Passagiers in reddingboten 'n Piffia feestje bouw je op Tel. 418653 De gemiddelde Middelburger ligt niet wakker van de uitreiking van de Four Freedoms Award aanstaande zaterdag, de gemiddelde Middelburgse ondernemer in die binnenstad maakt zich echter wel zorgen. Vooral het feit, dat net die twee laatste dagen voor Moederdag, die toch een hoop geld in het laatje moe ten brengen, worden verstoord met allerlei veilig heidsmaatregelen rondom het bezoek van de Israëli sche ambasadeur die zijn minister president Shimon Peres vervangt, koning Juan Carlos, de Ier John Hu- me, voormalige aartsbisschop van Canterbury, Lord Runcie, en Jacques de Milliano. „We moeten afwachten of het ons de Moederdagse topverkoop gaat kosten, of niet," zegt een van hen. Pech Gesneden koek BVD dossier Positief In verband met Hemelvaart verschijnt De Schel debode in die week op dinsdag 14 mei. Adverten ties voor deze uitgave dienen uiterlijk vrijdag 10 mei a.s. om 12.00 uur in ons bezit te zijn; redac tiekopij uiterlijk vrijdag 10 mei om 09.00 uur. Rozen verloren gAo Burg. v. Woelderenlaan 5 - Vlissingen 102e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE. TOTALE OPLAGE: 47.700 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN, TEL: 0118-442720. MV 301 WOENSDAG 8 MEI 1996 VLISSINGEN Na acties, een verkoop van obligaties, het schrijven van bedelbrieven en restauratiewerk door heel veel vrijwilligers kan vrijdag 10 mei om 16.00 uur het vernieuwde pand van de Wereldwinkel in Vlissingen worden heropend. Wethouder L. van Poppe-de Loof doet de openingshande ling, daarbij gesteund door een mime-act van Lex Maas. De wereldwinkel zit al sinds 1987 in het pittoreske pand aan de Walstraat 31. In 1994 bood de gemeente Vlissingen het pandje te koop aan en de we reldwinkel kocht het aan voor 35.000. Omdat er echter heel wat verbouwd en gerestaureerd moest worden, was er een be drag nodig dat vele malen ho ger was. Door het uitgeven van obligaties, waarbij de wereld winkel haar hele winst inzette om de leningen weer af te kun nen betalen, werden de eerste 60.000 binnen gehaald. Daarna volgden giften van particulie ren, de hervormde kerk in Rit- them, Hotel Dix, een meubelbe drijf en andere wereldwinkes zodat het eindbedrag op 110.000 uitkwam. Het geld is goed besteed. In een winkel die kan concureren met alle andere in de Walstraat staan voortaan de Wereldwin- kèlproducten goed verlicht op moderne schappen. „Het blijft een klein winkeltje, maar we komen goed voor de dag," vindt C. de Bruijne van de wereldwinkel. „De tijd is voor bij, dat de wereldwinkel alleen maar koffie en thee uit de der dewereld verkocht. Voor moe derdag bijvoorbeeld ka ieder een bij onsslagen. We hebben vaasjes, mandjes, sieraden, aar dewerk, wajangpoppen, hout snijwerk textiel uit ondermeer Peru, Thailand, India en Indo nesië. en de koofie en thee zijn uitgebreid met suiker, honing,chips en chocolade die allemaal het Max Havelaar ke- rumerk dragen. Alle inkoop wordt gedaan via de organisa tie Fair Trade, war ook de No- vib een rol inspeelt en via im porteurs die gescreend zijn op Derdewereld-vriendelijkheid." De Wereldwinkel is het alterna tieve imago van vroeger dus een beetje kwijt. „De klanten hoe ven hier echt niet perse uit ideë le overwegingen te kopen," ver volgt de Bruijne. „Maar de vrij willigers werken hier wel om dat zij ideeën hebben over eer lijke verkoop. Daarom kan ie dere klant alle informatie krij gen die hij wil. En verder doen we dus vaak kleine kaartjes met productinformatie bij de arti kelen." In het kader van de eerste Europese wereldwinkeldag zijn za terdag 2500 winkels in 13 landen geopend. Ook in Zeeland zijn de vrijwilligers actief. In Goes heeft de wereldwinkel van 10.00 tot 16.00 uur een kraam op de markt met Afrikaanse hapjes. Wereldwinkel Kapelle plaatst aan de Gildenstraat een feesttent waar van 12.00 tot 14.00 een brunche met Afrikaans eten is, waarna de kinderen vanaf 14.00 uur pannekoekjes mo gen komen versieren. In het Walcherse Serooskerke is in de winkel in de Poortstraat de mogelijkheid om Afrikaanse ket tingen te maken. En in Zierikzee worden van 10.00 tot 16.00 uur koffie en hapjes geserveerd en zijn er ballonnen voor de kinderen. Bij alle winkels is het mogelijk om mee te doen aan de fax-actie, door een handtekening te zetten onder een op roep aan het Europees parlement voor het bevorderen van eer lijke handel in Afrikaanse producten. Vrijdag wordt de opening ook nog extra opgevrolijkt door een optreden van So What, dat van 15.30 tot 17.00 uur een Jazz concert verzorgt. Ook zaterdag viert de Vlissingse wereldwin kel nog een beetje feest omdat het de Europese wereldwinkel dag is. Lex Maas zet die feeste- liijheden weer kracht bij. Even leek het er op, dat alle angsten van de ondernemers overbodig waren. Maandag morgen werdem ze blij verast door het bericht dat Israels pre mier niet komt. De uitreiking van de prijs neemt te veel van zijn tijd in beslag. „Dan zullen al die veiligheidsmaatregelen wel worden ingetrokken," ver wachtten de binnenstad bewo ners. Maar ook Peres' vervan ger, ambasadeur Gal,heeft be scherming nodig. „Alles wat uit Israel komt heeft extra bescherming nodig, dus de hoogste veiligheidsnormen blijven van kracht," zegt een politiewoordvoerder. Pech dus voor de Middelburgse ondernemers die vinden dat ze wel wat anders te doen hebben dan de perikelen rondom de Four Freedoms Award op te vangen. De Award op zich en haar bete kenis lijkt niet te leven in Mid delburg. De Scheldebode trok de stad in om voorbijgangers te confronteren met de vraag: „Wat gebeurt er aanstaande za terdag? Menig Middelburger moet eerst eens op het hoofd krabben. En is 80 procent van de gevallen is de eerste opmer king: „Dan is de binnenstad af gesloten!" Pas in tweede in stantie gevolgd door: „Dan komt Peres. Of nee, hij komt toch niet, geloof ik." De Spaanse koning Juan Car los, die toch ook ,in de prijzen valt' wordt veel minder vaak genoemd. En maar een enkeling weet te vermelden dat de Bres- kense Zeeuw Jack de Milliano van Artsen zonder Grenzen ook zal worden geëerd. Dat weet E. van Geldere uit Middelburg wel. We treffen hem bij de supermarkt aan de rand van de binnenstad. „Dat is niet zo moeilijk, mijn zoon werkt bij Artsen zonder Gren zen." Voor hem is alles rondom de prijs dus gesneden koek. Dat de prijs is gestoeld op vier vrij heden, die Roosevelt ooit in een toespraak noemde, en dat de gelauwerden juist voor die vrij heden moeten hebben gewerkt. „Maar ik vraag me af, hoeveel mensen in Middelburg het ei genlijk weten," twijfelt hij. Naarmate we meer het centrum inkomen, zijn er meer mensen die 'iets' van de prijs afweten. Enkele omschrijvingen zijn: 'Een grote prijs voor de vrede', 'een vredesprijs', 'het zal wel iets met vrede te maken heb ben.' Een enkeling heeft zich in poli tieke achtergronden verdiept, en dan vooral de achtergronden van Peres en diens politiek in Israel. Opvallend is, dat dat met name inwoners zijn, die het he le beveiligingsprotocol aan den lijve ondervinden. „Ik heb zo mijn kanttekenin gen, bij wat er nu in Israel ge beurt," vindt Jan Brand. Hij woont in het huis, recht tegen over het hotel in de Gortstraat waar Peres zou gaan loegeren, en waar nu dus de ambasadeur waarschijnlijk wordt onderge bracht. „Ik vraag me af, of het daar in Israel ooit goed komt. En moet die man daarvoor dan zo'n prijs in ontvangst nemen?." Dat de veiligheidsdienst ook wel weet, dat het in Israel niet snor zit, heeft Jan Brand zelf ondervonden. „Een paar weken geleden, kwamen er een paar mannen in driedelig pak en die hebben me van alles gevraagd en ernstig bekeken. Als ik vrij dag en zaterdag mijn huis in wil, moet ik me legitimeren. Ik voel dat als een inbreuk op mijn privacy. Zou er nu bij de BVD een dossier van mij liggen?" Datzelfde vraagt Bo Beijer uit het Koorkerkhof zich wat la cherig af. Zij krijgt scherp- schuttters op haar dak om het gebied bij de abdij te beveili gen. „Ik kan hier natuurlijk wel een serieus gesprek over beginnen. Maar eigenlijk vind ik dat we maar een klein stadje met pre tenties zijn. 'Ga toch iets beters doen, met zijn allen, denk ik N Iris heeft eerst een half jaar vierde divisie gespeeld. Dat ging goed. Ze had een leuke coach, waarbij ze de jonge hond uit kon hangen. Nu speelt ze samen met Suzanna in het eerste damesteam. Dat is leuk maar ook span nend. Want hoe zal dat gaan? Ze kunnen goed met elkaar opschieten en ik wil wel graag dat dat zo blijft. En bij sport komt emotie los. Zit je dan ook met drie mensen in een team en moet je soms drie uur in de auto, dan is het van groot belang dat de sfeer goed is. Maar tot op heden gaat dat gelukkig goed. Cw Niet alleen degene die aan het sporten is heeft last van spanning. Ik denk dat het als je gaat kijken, dat dan a J nog moeilijker is. Je ziet wel als iets niet goed gaat, maar doen kan je niets. Toch gaan we als ze thuis spe len altijd kijken. Kom ik de zaal binnen, dan zie ik al PR snel of het goed gaat of niet. Iets zeggen over het spel doe ik niet, daar waag ik me niet aan. Adrie roept vaak, C'goed zo Iris', of 'slaan Suzanna'. Suzanna hoort dat niet of ze geeft er niet om. Maar Iris vindt iets roepen 53 vreselijk. Wat Adrie of een ander ook roept het is altijd verkeerd. Applaus vindt Suzanna wel leuk, 'ik sla een goede bal, dus is applaus terecht'. Iris vindt klappen weer overdreven, dat hoeft voor haar echt niet. In het begin had Iris last van de druk om in het eerste team te spelen, maar ook dat went. Adrie vindt het prachtig om Suzanna en Iris sa men het dubbelspel te zien spelen, maar ik kijk meer naar hun gezichten en hun houding. En ik zie dan: ze spelen samen en toch beleven ze het tafeltennis heel verschillend! dan'." Ze vindt de maatregelen lastig, ergert zich aan het legiti meren, „Maar verder zal het mijn tijd wel duren," denkt ze. Vijfhonderd poltiemensen uit Zeeland en de Randstad wor den ingezet om de veiligheid vap de hoogwaardigheidsbekle ders te bewaken. „Wat voor zin kan dat nou heb ben?" vraagt weer een ander op het Koorkerkhof zich af. „Te gen mij vertelde een politie agent, dat ze instructie hebben om op plat op de grond te gaan liggen, als er geschoten wordt." Veel positiever reageert A. de Jong uit de Beenhouwersingel. „Ik vind het een goede zaak," zegt ze vol overtuiging. „En het is stimulerend voor Middel burg. Dan doen we nog eens iets leuks. Het is toch fantastisch als je kunt vaststellen dat er in de wereld ook nog iets goeds ge beurt. En dat er een Zeeuw wordt gelauwerd dat is hele maal om trots op te zijn." Weinig ondernemers weten in houdelijk iets over de prijs te zeggen. „Ik zou het eigenlijk moeten weten, maar ja, je bent vooral met je werk bezig," zegt er een. Net als vele anderen geeft hij aan de zaak op bepaal de tijden maar te sluiten. „Ik ga maar op een terrasje zitten, tot het over is." „Ik mag van 10.00 tot 15.00 uur open zijn, maar dan moeten de klanten zich wel legitimeren," zegt M. Lavooy van Midi en Muziek in de Gortstraat, pal naast het hotel. „En vrijdags nog tot 19.00 uur. Voor de rest ga ik maar dicht," zegt hij gela ten. Ook zijn reclamebord, dat hij gebruikt om klanten zijn straat in te lokken, mag niet blijven staan. Er zou eens een bom in kunnen zitten. Net als zovelen is hij bang voor omzetverlies. „De meeste mannen zijn nu eenmaal altijd vreselijk laat met het kopen van een cadeau tje," weet J. de Wit-Baay uit er varing. Zij heeft een lingerie zaak aan de Langeviele, waar normaal gesproken heel wat va ders een stukje ongeziene luxe voor moeder komen kopen. Haar man heeft een kappers zaak in de Zusterstraat. „Al die onrust hè, er is geen klant of hij vraagt voor de zekerheid of hij toch wel kan komen." klaagt deze. Hij denkt niet dat de Four Free dom Award veel voor Middel burg betekent als promotie. „Of denk je soms, dat we nu alle maal klanten uit New York en Israel in de zaak gaan krijgen?" Ook Andre Vanderpitte van de bloemenkraam op de markt wacht de zaterdag met span ning af. De toelevering van bloemen naar zijn kraam heeft hij kunnen regelen. „De ge meente was laat met informa tie, maar werkt nu heel goed mee," zegt hij tevreden. „Maar je weet niet hoe het publiek re ageert. Ze kunnen in feite ge woon overal komen. Deze dag hoort voor ons een topdag te zijn. Als hij slecht is, is hij ons echt ontnomen." Als het er op aan komt is er maar een ondernemer in de hele binnenstad die ich geen zorgen maakt over zijn zaterdagse om zet. Dat is de zaak in audio- hulpmiddelen. „Er zijn nu een maal maar weinig vrouwen die een hoorapparaat krijgen voor Moederdag." haalt hij zijn schouders op. mna NKUWSBIAD VA* fO Voor het bezoek van de Israëli sche ambasadeur, de Spaanse Koning Juan Carlos, de voorzit ter van de Social and Labour Party uit Noord-Ierland, John Hume, de voormalige aartsbis schop van Canterbury, Lord Runcie, en Jacques de Milliano, de voorzitter van Artsen zonder Grenzen, en natuiirlijk vanwe ge de aanwezigheid van konin gin Beatrix en prinses Juliana is er is een uitgebreid veiligheids programma ingesteld. De eigenlijke uitreiking van de Four Freedoms Award gebeurt op zaterdag. Voorafgaand daar is in de Nieu we kerk vrijdagavond het zoge naamde laureatendiner op het Stadshuis Van vrijdagochtend 8.00 tot zondagochtend 9.00 uur is een deel van de binnenstad niet toe gankelijk voor auto's. Dit zijn de St. Pieterstraat, Herenstraat, St. Jansstraat, Zusterstraat, Gravenstraat, Gortstraat, en Langeviele. Alle auto's in de binnenstad moeten verwijderd zijn voor vrijdagochtend 8.00 uur Van vrijdagavond 18.00 tot za terdag 18.00 uur is het niet mo gelijk om te parkeren op het Damplein en Dam noordzijde. Extra beveiligd is het gebied rond de Gortstraat, de Koe straat, de Kalverstraat en de Korte Geere, vanwege het ver blijf van de hoogwaardigheids bekleders De winkels en bedrijven in de Gortstraat zijn na controle be reikbaar. Supermarkt AH is voor fietsers en voegangers normaal bereik baar. De Geerekelder is geslo ten. De looproute van het extra be- veilgde gebied naar het stad huis en naar de Abdij wordt volledig leeggemaakt. Bloem bakken, winkelsuitstallingen, prullebakken fietsen en gepar keerde auto'szijn mogleijk bergplaatsen voor explosieven. De route van de sportlaan via Koepoort en Bleek naar de Ba lans is op zaterdag twee keer afgesloten voor alle verkeer omdat er gasten arriveren en vertrekken met een helicopter die landt op de sportvelden aan de sportvelden aan de Nadorst. De inwoners kunnen vrijdag 10 en zaterdag 11 mei wel te voet of met de fiets naar de stad. Parkeergarages Kousteense- dijk, Loskade en het P&R ter rein van het station worden aanbevolen. Er is geen controle op betaald parkeren,maar wel op parkeersovertredingen, par keren is in principe ook gratis. Door de hele binnenstad wor den verschillende verkeers maatregelen genomen, die af wijkend zijn van de normale si tuatie zoals eenrichtingsver keer dat buiten werking wordt gesteld. MIDDELBURG Wijk 't Zand in Middelburg is tegen ra cisme. Dat is de uitslag van een enquête die VBO-afdeling van de scholengemeenschap CSW in de wijk heeft gehouden. De Christelijke scholengemeen schap is hiermee de eerste Ne derlandse school die met een dergelijk anti-discriminatie- project de wijk is ingegaan. De school zou het predikaat 'wijk zonder racisme' pas uitreiken als op de vragen van de leerlin gen minstens 70 procent van de inwoners zou antwoorden tegen racisme te zijn. Vandaag heeft wethouder Van Brummelen van Middelburg een kleurig montagestuk in ont vangst genomen, dat precies op de wijk 't Zand op de stadsplatte grond van Middelburg past. Alle andere wijken zijn nu nog grijs aangegeven op deze plattegrond, die 27 maart door Erica Terpstra bij de start van het project aan de leerlingen is overhandigd. Het is de bedoeling dat de andere scholen van Middelburg het voorbeeld van de CSW gaan vol gen. C. Van den Buuse, van het regionaal pedagogisch centrum gaat de scholen hiervoor benade ren. De CSW hoopt, dat aan het eind van de actie alle wijken kleurig zijn aangegeven, waarmee dan wordt aangetoond dat Middel burg een verdraagzame stad is, waarin mensen op een menelijke manier met elkaar omgaan. De Groenkalender ■fn In Middeleeuwse literatuur staat de boom gaard voor alles toat ydillisch en romantisch is. Een hoofse ridder zocht bij voorkeur de boomgaard op om daar zijn aanbedene te bezingen. Kom daar eens om in 1996. Wie in de boomgaard weg mocht dromen loopt alle kans dat-ie in een gifwolk weer tot zichzelf komt. Is het echt zo erg? Ja en nee. Wat zijn de boomgaarden in het Zeeuwse landschap juist nu een lust voor het oog. Zo'n overda dig bloeiende fruitgaard, hoe strak en mo dem ook opgezet, is van een bedwelmende schoonheid. Gonzende insekten en druk kwinkelerende vogels bewijzen dat zo'n boomgaard bruist van het leven. Mahr het is evengoed een feit dat met de regelmaat van een klok de gif spuit door de rijen gaat. En of dat ook verwoestingen aanricht onder de levende have! Natuurlijk doet de boer dat niet voor de aardigheid. Het is om dat de consument -uenik dus - grote glanzende appels, zon der een schurft- plekje willen ko pen, en dan ook nog tegen een zo laag mogelijke prijs. Ook hier weer het oude verhaül. Onder druk van consu mentenwensen en lage prijzen, zijn ydillische stukjes land schap -kijk eens naar zo'n oude hoogstamboom- gaard in volle glorie - om zeep geholpen. En toch, ook als dat uitbundige bloesemfeest str aks weer voorbij is, herbergt een doorsnee-boomgaard volop leven. Vogels, insekten en paddestoelen gedijen er tegen de verdrukking in. En ook - of misschien wel juist - in de fruit teelt wordt hard gewerkt aan milieuvriendelijke alternatieve teeltmethoden. Alweer omdat de grillige consument daarom vraagt. De meeste mannen zijn laat met de inkopen voor Moederdag en gaan pas zaterdag de stad in. „Als die veiligheidsmaatregelen ons onze topdag maar niet kosten,zegt Andre Vanderpitte. ADVERTENTIE OROOT AArtTAL Hans Verkerk Keukens heeft deze week een spectaculaire halfgeld-actie. Als u binnen twee jaar een keuken nodig heeft en nü koopt, krijgt u van Hans een echte Kroonkeuken voor de helft van de door de leverancier aan bevolen adviesprijs! Kom nu snel écht geld verdienen en vraag naar de snelle beslissers korting. Wij garanderen u de beste keuken en het beste ont werp voor de beste prijs! Boven dien maakt u kans op één van de 200 reizen naar het EK '96. GOES RINGBAAN WEST 2b - 0113-216451 ROOSENDAAL NISPENSESTRAAT 10 - 0165-558843 Zaterdag speelt het Nederlands jeugdtheater in de schouwburg in Middelburg 'de Wereld van Mathijs'. De uitvoering, waarin op een dromerige sprookjesachtige manier belangrijke zaken aan bod komen, begint om 15.00 uur. MIDDELBURG On derweg naar Moederdag heeft iemand tien rode kunstrozen verloren. Het boeket is echter aan gegeven bij de politie in Middelburg, zodat de gulle gever 12 mei niet met lege handen hoeft te staan. De rozen worden daar nog drie maanden bewaard, evenals een closed-forever armband met twee bedel tjes, cosmetica van Adidas, een gouden halsketting en een pistool. VLISSINGEN Vanaf van daag zwaait Andrien Smeels de scepter over de redactie van de Scheldebode. Andrien Smeels werkt al zes jaar bij de Scheldebode als cor respondent en is dan ook goed op de hoogte van het reilen en zeilen op de huis-aan-huis-bl- adredactie. Zij neemt het redacteurschap over van Johanna Brouwer die bij Omroep Zeeland gaat wer ken. Andrien Smeels VEERE De vijf meter lange rubberen reddingsboten van de KNMR-afdelingen in Veere en Westkapelle varen zaterdag 11 mei tijdens de Nationale Reddingbootdag telkens uit met nieuwsgierige passagiers, in plaats van met een ploeg red dingswerkers. Natuurlijk moet het weer die dag dan wel meewerken. Vooral bij Westkapelle mag de wind niet verkeerd staan, om dat daar al snel te veel branding ontstaat. Per boot kunnen er steeds vier of vijf belangstellenden mee. Maar ook bij slecht weer is er op het strand van Veere en West kapelle van alles te zien en te beleven. Want weer of geen weer, de vrijwilligers van de brigades geven in ieder geval demon straties. Zo worden er onder meer 'drenkelingen' gered voor welke slachtofferrol de mensen van de reddingsploeg zichzelf om de beurt vrijwillig lenen. Verder zijn films te zien, kunnen de bergplaatsen, het mate rieel en de boothuizen bekeken worden, staat er een koek en zopie tent en is er zelfs een 'reddingwinkel' waar onder meer t- shirts en sweatshirts te koop zijn. Behalve in Veere en Westkapelle staan ook de stations in Cad- zand, Breskens, Burghsluis, Ouddorp en Stellendam open voor bezoekers. De reddingbootdag wordt overal gehouden van 10.00 tot 16.00 uur. De KNMR-stations zijn te vinden in de havens of in een boothuis bij het strand. De moeilijk te vinden lokaties zijn met wegwijzers aangegeven. Ook naar parkeerplaatsen wordt ver wezen.

Scheldebode | 1996 | | pagina 1