Snuffelen aan bijenhouden Roerbakdemonstratie Avontuurlijk klimmen o Spreekdagen voor Tweelanden kenners Indiëveteranen herdachten en eerden gesneuvelden Het mooiste elfje in de Efteling Conclusies sexualiteit VMC Middelburgers ondervraagd Examens AOV Horeca vroeger SCHELDEBODE VAN WOENSDAG8 MEI 1996 als dienstplichtige op de boot werd gezet richting evenaar. Brandweer Veere wil vrijwilligers Zuiderkruis Trauma's Erkenning Workshop een van de activiteiten tijdens bijenmarkt Moederdagacties Sprekersconcours 317 GOES - Toen op de avond van 4 mei, de doden die vielen in het verzet van 1940-1945 werden her dacht, waren daar ook de oud-militairen Indiëgan gers bij. Zij kregen dit voorjaar hun eigen bronzen pla quette die herinnert aan de jongens die in de jaren tussen 1945-1950/1962 in het voormalig Nederlands Indië en in Nieuw-Guinea hun leven gaven tijdens de uitvoering van hun op dracht voor het vader land. De plaquette werd aangebracht in de nis aan de buitenkant van het stadhuis op de Grote Markt in Goes, onder de plaquette die herinnert aan de gesneuvelden in de Tweede Wereldoorlog. Het waren in eerste in stantie vrijwilligers die werden uitgezonden om de orde en rust te herstel len in Nederlands Indië. Toen bleek dat het aantal vrijwilligers bij lange na niet toereikend was om de uitgebreide archipel te bestrijken, werd besloten ook dienstplichtigen op te leiden en uit te zenden. Onder hen Frans Smoor enburg, nu wonend in Krabbendijke die vrijwil lig ging en Gerrit Meeuw- se uit Wolphaartsdijk, nu woonachtig in Goes, die Beide mannen zetten zich in voor de VOMI (Vereniging Oud Militairen Indiëgangers). De landelijke vereniging werd 11 jaar geleden opgericht. Een jaar later was de afdeling Zeeland een feit. „We zijn een jonge ver- Het vuur is nog niet gedoofd eniging, die nog steeds groeit", laat Smoorenburg weten. „Toch ligt het voor de hand dat - ge zien de gemiddelde leeftijd van de man- de meesten van ons het 25-jarig jubileum niet zul len vieren." De VOMI is niet alleen een ge zelligheidsvereniging, waar de leden elkaar ontmoeten tijdens reünies, maar stelt zich als doel de ideële, materiële en immate riële belangen van de Indiëvete ranen te behartigen. Landelijk heeft de VOMI ruim 8000 leden. Zeeland telt ongeveer 450 le den. Waarom is er niet eerder een vereniging van oud-militairen Indiëgangers opgericht? Smoorenburg: „Wij zijn mensen die de crisis hebben meege maakt, daarna vijf jaar bezet ting, daarna nog eens vijf jaar ellende in Indië. Dat betekent dat onze generatie in deze eeuw de zwaarste klappen te verdu ren kreeg. Vijftien jaar ellende is niet niks. Studies moesten worden afgebroken. Terug in Nederland bleken alle goede banen bezet. Ondanks dit gege ven waren wij over het alge meen niet zo gauw geneigd ver haal te halen. Gezagsgetrouw, niet demonstratiegericht, er moest aan de toekomst worden gewerkt. Daardoor werd alles wat naar de achtergrond ge drukt. Nadat in de loop der ja ren bleek dat de Nederlandse Overheid aan de inzet van de Indiëgangers niet de juiste waarde had toegekend, zelfs KAATSHEUVEL De waar dige entree is alleen al een be zoek aan het sprookjespark. 'Het Huis van de vijf zintuigen' is de nieuwe 'voordeur' van De Efteling en kost 16,5 miljoen gulden. Nieuw is ook Villa Vol ta waar historie en spektakel samenkomen en het het sprook jestheater waar dagelijks voor stellingen van bekende sprook jes worden opgevoerd. De Efteling terug naar haar sprookjesidentiteit. De nieuwe attracties staan in het teken van het sprookje. Zaterdag 11 mei, de dag voor Moederdag, is uitgeroepen tot Elfjesdag. Om het jubileum van het 30-jarig bestaan van de In dische Waterlelies te vieren worden die dag moeder en dochter uitgenodigd om als elf je verkleed naar De Efteling te komen. Adelheid Roosen zal de ze dag op de haar eigen manier leiden, ieder zal zich in al haar pracht tijdens een schitterende Elfjeschoreografie mogen pre senteren en een prachtige prijs is de beloning voor de mooiste elf. Historische en spectaculaire as pecten zijn verenigd in Villa Volta. Het verhaal speelt in 1796 en is een sprookje met een gewelddadige sfeer. Elementair geschreeuw en gejaag van Bok- kerijders drijven bezoekers Vil la Volta binnen waar onder de tonen van bloedstollende mu ziek in fasen de geschiedenis van Hugo van den Loonsche Duynen wordt verteld. Een technisch wonder van desoriën tatie bestaand uit een schom mel in een trommel die zintui gen fopt, in een hoek van dertig graden, maakt de toeschou wers klaar voor Villa Volta. Door de bewegende trommel die als onafhankelijke con structie over zijn lengte-as draait wordt elke zintuigelijke waarneming op zijn kop gezet. De noodzaak om met zeven mijlslaarzen door sprookjes park De Efteling te razen om maar zoveel mogelijk van alles te genieten is verdwenen. De maanden juli en augustus zijn tot Zeven Mijls Zomer uitgeroe pen vanwege de verlenging van de openingstijden in deze hoog- zomerperiode. Tot tien uur s'avonds is het feeëriek verlich te park open, alleen attracties die geluidsoverlast kunnen ver oorzaken, zoals De Python, zijn 's avonds dicht. MIDDELBURG De helft van de instellingen voor licha melijk of verstandelijk gehan dicapten heeft nog geen schrif telijke richtlijnen voor preven tie van sexueel misbruik. Wel heeft een derde van de instellin gen een aandachtsfunctionaris. Dit zijn een paar van de conclu sies uit een rapport van de Zeeuwse raad voor Volksge zondheid, Maatschappelijke Ontwikkeling en Cultuur. De VMC verzamelde deze gege vens via een schriftelijke en- MIDDELBURG De gemeen te Middelburg gaat de kwaliteit van de loketdiensten onder de loep nemen. Daarnaast worden de Middelburgers gevraagd naar hun opvattingen over het beleid dat de gemeente voert. De enquête wordt uitgevoerd door het onderzoeksburo van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Na de zomer gaan de conclusies en aanbevelingen van het onderzoek naar het col lege van B&W. Vier weken lang kunnen inwo ners van Middelburg die te ma ken hebben met loketambtena ren een enquêteformulier invul len waarop zij hun ervaringen kwijt kunnen. Gevraagd wordt naar de kwaliteit van de dienst verlening en de knelpunten daarbij. De enquête wordt ge houden in de gemeentelijke ge bouwen op de Stadhuisstraat, Helm, Simpelhuisstraat en Vlissingsestraat. Met het bevol kingsonderzoek wil de gemeen te Middelburg een beeld krijgen over de gedachten die de Mid delburgse bevolking heeft over het beleid dat het gemeentebe stuur voert. Steekproefgewijs wordt aan 1500 mensen een en quêteformulier gestuurd. Ver wacht wordt dat ongeveer dui zend inwoners zullen reageren. Volgens het onderzoeksbureau genoeg om algemene uitspra ken te doen over de opvattingen van alle Middelburgers. quête die door 34 instellingen en scholen voor verstandelijke en lichamelijk gehandicapten is ingevuld. Dat was ruim 90 pro cent van de aangeschreven in stanties. Er werden vragen gesteld over sexualteitsbeleving en preven tie van misbruik. Naar aanleding van de vragen kan de VMC verder onder meer vaststellen dat voorlichting in de instellingen vooral indivi dueel is gericht. Ouders van verstandelijk gehandicatpen zijn sterker bij dit onderwerp betrokken. Vanuit het onderwijs werd voorgesteld om meer aan weer baarheidstraining te gaan doen. Het rapport wordt morgen om 14.00 uur behandelt in een ver gadering van de VMC Zeeland in de bestuurskamer van stich ting Arduin aan de Koudekerk- se weg 145. VEERE - De vrijwillige brandweer in Veere kan uit breiding gebruiken. Vooral vrouwen wordt gevraagd om zich voor het Veerse korps te melden. Personen tussen twintig en vijfendertig jaar, die met na me overdag veel in Veere aan wezig zijn, kunnen zich mel den bij alle brandweermen sen, maar in het bijzonder bij commandant Piet Wille- boordse, 0118-591915, of post-commandant Jan Euser, 0118-0118-501619. als de nieuwelingen eenmaal in het korps zijn opgenomen krijgen ze regelmatig een medische keuring en een onkostenver goeding. De brandweer is in Veere een team van mensen dat 24 uur per dag paraat staat om bij brand of andere gebeurtenis sen hulp te verlenen aan de medeburgers. Ook besteedt het korps veel aandacht aan advisering en signalering van gevaarlijke situaties in de ge meenschap. veelal negeerde, is de VOMI op gericht om de belangen van de Indiëgangers op de juiste wijze te behartigen. Het is dan ook van groot belang dat Oud Indië gangers, ongeacht van welk krijgsmachtonderdeel, onze vereniging in dit streven steu nen. Zo kunnen wij solidair zijn met elkaar, zoals wij dat 50 jaar geleden ook waren." Smoorenburg herinnert zich: „Er was bij ons een Joodse jon gen in de groep, zijn vader en moeder waren in Auschwitz omgekomen. Toch werd hij als dienstplichtige op een troepen transportschip richting Indië gezet. Nergens werd in die da gen rekening mee gehouden. De dokter die ons keurde voor de tropen noemde een rijtje La tijnse namen op 'heb je dit, heb je dat gehad?' "k Weet nie dok ter'. 'Ga maar naar hiernaast en zeg maar dat je geschikt bent'. Er zijn ruim 130.000 Neder landse militairen naar Neder lands Indië uitgezonden waar van ongeveer 20.000 oorlogs vrijwilligers. Roerbakken biedt de mogelijkheid om groenten en fruit op een snelle en eenvoudige manier te bereiden. Door voortdurend om te scheppen tijdens het bakken blijft alles lekker knappe rig. Dat en nog veel meer kunnen de klanten van Albert Heijn donderdag 23 mei vaststellen als ze gaan kijken bij de roerbak demonstraties in het filiaal aan de Gildeweg in Vlissingen. Dan kunnen ze ook de folder Leef je uit met Roerbakken met vijf heerlijke recepten meenemen. ZEELAND De examendata voor Vakbekwaamheid Cafébe drijf alsmede voor het AOV Di ploma Horeca (HOV) zijn on langs zo gewijzigd, dat het nu mogelijk is om in september al examens af te leggen. Wie nu met de schriftelijke cursus be gint, kan zich op alle gemak voorbereiden op het extra exa men van 25 september. Dit is het laatste examen dat mogelijk is met de bestaande leerstof. Hierna wordt de leerstof ver zwaard. Behaalt men het diploma Vak bekwaamheid Cafébedrijf op 25 september, dan voldoet dit tevens aan de nieuwe eisen van Sociale Hygiëne. Men krijgt dan bij het diploma apart verstrekt de 'SHV Ver klaring Sociale Hygiëne'. Om misverstanden te voorkomen: het diploma HOV is, zoals alle OV-diploma's het vestigings diploma voor het hele midden- en kleinbedrijf. Het is dus géén vakbekwaamheidsdiplo ma maar een vestigingsdiplo ma voor ieder bedrijf waar voor het vereist is. Het HOV- diploma is geschikt om onder meer een broodwinkel, groen tewinkel, kledingzaak, sport zaak, bloemenzaak, cadeaus hop, fotowinkel, reisbureau of een kapperszaak te beginnen. Een vakdiploma is vanaf 1 ja nuari 1996 voor bovenstaande branches niet meer vereist. De HOV-opleiding bestaat uit 6 modulen. Zo kan men zelf bepalen of men in september 6 deelexa- mens aflegt of minder. Omdat men de schriftelijke cursus over een langere studietijd kan verdelen, is het ook moge lijk om in september 1996 bij voorbeeld 2 deelexamens af te leggen, in januari 1997 even eens 2 deelexamens en de laat ste 2 deelexamens in juni 1997. Er is dan veel meer tijd om te leren. Een andere moge lijkheid is in september 1996 drie deelexamens af te leggen en de laatste drie deelexamens op 28 januari 1997. Door de nieuwe examenrege ling worden nu driemaal per jaar examens afgenomen. Sinds 1 januari 1996 verplicht het Ministerie van Volksge zondheid, Welzijn en Sport dat, bij het starten van een ho recabedrijf, zowel de beheer der als de bedrijfsleider in het bedrijf voldoet aan de nieuwe eisen van Sociale Hygiëne. Dit examen Sociale Hygiëne is on der meer op 26 juli of 27 sep tember. Iedereen die in het bezit is van een middenstands- of AOV/HOV-diploma heeft met Sociale Hygiëne erbij wette lijk voldoende papieren om geheel zelfstandig voor nu en in de toekomst, zowel een cafébedrijf, een restaurantbe drijf alsook een slijtersbedrijf te beginnen. Degenen die belangstelling hebben voor een of meerdere schriftelijke cursussen kunnen geheel vrijblijvend de gratis studiegids aanvragen bij het instituut vakonderwijs, post bus 1555, 5602 BN Eindhoven, tel. 040-2425526 (ook 's avonds) of 0475-315440. België, Frankrijk, Duitsland en Engeland zijn landen die geo grafisch binnen handbereik lig gen. Toch is de cultuur van het zakendoen heel anders. Voor ondernemers komen er nu spreekdagen over deze manier van zakendoen. Distributiekanalen blijken bovendien in deze landen heel anders in elkaar te zitten dan wij in Nederland gewend zijn. Het is goed om te weten hoe potentiële klanten benaderd kunnen worden en hoe de markt in elkaar zit. Deze onderwerpen, maar ook andere zaken die van groot belang zijn voor een bedrijf kunnen worden voorgelegd tijdens de gecombineerde spreekdagen België-Frankrijk en Duitsland-Engeland op dinsdag 21 mei, 09.00-12.00 uur België, 14.00-17.00 uur Frankrijk en op woensdag 29 mei, 09.00-12.00 uur Duits land, 14.00-17.00 uur Enge land. Kosten zijn 50.- per bedrijf. Aanmelding en informatie bij Adri Kievit, coördinatrice af deling Voorlichting-Export bevordering, tel. 0118-673540 van de Kamer van Koophan del. Meeuwse die als dienstplichtig werd gestuurd verteld: „We na men afscheid voor één jaar maar ze hielden ons daar drie jaar. De schepen die de militai ren vervoerden waren zwaar overladen. Mijn compagnie ver trok met de 'Zuiderkruis' van uit Rotterdam met in totaal 1600 man aan boord. Tijdens de reis die zo'n dertig dagen duur de werden we ingezet voor al lerhande karweitjes. Pelotons- gewijs moesten we aardappelen schillen en poetsen." Smoorenburg vertrok met de 'Nieuw Holland' van de KPM vanuit Amsterdam. „Dit schip had geen zoetwaterinstallatie aan boord, dus moesten we elke haven die we tegenkwamen aandoen om water te tanken. De reis duurde dan ook 42 da gen. Er waren drieduizend man aan boord van dit schip dat ge bouwd was op ruim driehon derd passagiers. Het water was uiteraard op rantsoen. In het vooronder zaten de 'pokken- weigeraars' in quarantaine. Ik weet wel dat er verschillende waren die toen we goed en wel het zeegat uit waren, hun pok- kenprik toch kwamen halen." „Verlof, en dan bedoel ik dat je eens helemaal uit die misère was, hebben we nooit gehad. Een groot verschil met de mili tairen die in UNO verband wor den uitgezonden. Zij doen op vrijwillige basis maximaal zes maanden dienst in Yoegoslavië, Cambodja of elders en mogen in die tijd twee of zelfs drie keer naar huis met verlof", weet Frans Smoorenburg uit de eer ste hand te vertellen, omdat zijn zoon UNO-vrijwilliger is. Het herstel van rust en orde is voor de meest van de Indiëgan gers anders gegaan dan zij zich hadden voorgesteld. Extremis tische groeperingen trachtten dit herstel onmogelijk te maken door de eigen bevolking te ter roriseren, te moorden waar men maar kon en de Nederlandse strijdkrachten te bestrijden door een guerillaoorlog te voe ren. Na de soevereiniteitsover dracht keerden velen terug naar Nederland lichamelijk en/of geestelijk gewond en met trau matisch ervaringen. „Tijd om die specifieke problemen, ver oorzaakt door het verblijf daar, te bespreken was er niet. Wer ken, was het parool!", zegt Smoorenburg. „De hele straat was versierd met vlaggen toen ik met de bus terug in Wolphaartsdijk kwam", weet Gerrit Meeuwse zich te herinneren. „En ik weet nog dat er zeven taarten waren afgeleverd." Daarna werd het stil rond de militairen die in Nederlands In dië hun plicht hadden gedaan. Smoorenburg die als sergeant majoor op Midden-Java de ver antwoording droeg voor een ge vechtseenheid kreeg een kogel in zijn voet en die zit er nog steed in 50 jaar na dato. Uit handen van Prins Bemhard mocht hij op 23 oktober 1991 op paleis Soestdijk het 'Gewonden Insigne' in ontvangst nemen. Van zijn onderdeel (ruim 400 militairen) sneuvelden 43 jon gens. „Er worden nu steeds excessen naar voren gehaald. Maar men vergeet dat wij bij het bescher men van de bevolking tegen ter roristische groeperingen, op het gebied van gezondheidszorg, het herstellen van bruggen en wegen en opruimen van mijnen. Kortom er is ook veel goeds ver richt", zegt Meeuwse die als dienstplichtige bij de Genie diende op Sumatra. Van de 166 man die zijn onderdeel telde sneuvelden er vier. De erkenning die de jongens bij thuiskomst hadden verwacht is uitgebleven. Ze werden gecon fronteerd met onbegrip en on wetendheid. Ook de Nederland se politiek op wiens gezag ze werden uitgezonden, liet het af weten. Toen enkele elementen in de samenleving meenden de betrokkenheid te moeten ver oordelen, heeft de overheid niet krachtig stelling willen nemen tegen die aantijgingen. Dit heeft de oud-militairen verdriet gedaan, gegriefd en gekwetst en bij velen woede opgewekt. Smoorenburg: „Het is bij de overheid nooit opgekomen om de gesneuvelden te repartrieë- ren of een bezoek te regelen voor nabestaanden. Het enige wat er af kan is twee trein kaartjes per jaar. Samen met vrouw of partner kunnen wij dan één keer een reünie bezoe ken. Wie in september de Na tionale herdenking in Roer mond bij wil wonen, waar het monument met dertien erezui len is geplaatst met daarop de namen van 6189 gesneuvelde Indiëgangers, die moet dat zelf aanvragen." VOMI probeert nu erkenning te krijgen. Hoewel veel te laat, blijft dit de hoofddoelstelling van de vereniging. Er worden nu faciliteiten verleent door ka zernes beschikbaar te stellen voor reünies etc. Vorig jaar heeft de VOMI afdeling Zeeland een schrijven doen uitgaan naar alle gemeentebesturen in Zee land met de vraag medewerking te verlenen aan het samenstel len van een lijst van gesneuvel den in het voormalig Neder lands Indië en Nieuw Guinea. Men wil in de Zeeuwse gemeen ten een gedenkteken of steen plaatsen op een voor iedereen zichtbare plaats. In Goes en Reimerswaal werd dit onlangs gerealiseerd. In Goes kreeg de plaquette een plaats in de ge- denknis voor de gevallenen aan de muur van het Stadhuis en in Reimerswaal werd een steen in gemetseld in het bestaande mo nument voor de gevallenen op de begraafplaats in Yerseke. Twee oorkondes, door de VOMI aangeboden, met de namen van de zes gesneuvelde Indiëgan gers en twee Korea-gangers uit de gemeente Goes kregen een plaats in het Goese Stadskan toor en in het Dorpshuis van Wolphaartsdijk. Ook Axel kreeg zijn gedenkteken. In 1995 is een delegatie van VO- MI-Zeeland naar Indonesië ge weest. Er werden kransen ge legd op alle zeven erevelden op Java. Hoewel de Indiëgangers stilaan ouder worden, is het vuur nog niet gedoofd. Zij gaan door met hun strijd tegen het onrecht. Voor hun gesneuvelde vrienden, voor de nabestaanden en voor degenen die in moeilijkheden komen nu het werk achter hen ligt en zij meer tijd krijgen om terug te denken aan de drie of soms wel vijf jaar van hun leven onder de tropenzon. VEERE Wie geen last van hoogtevrees heeft en een beetje klimmerig of avontuurlijk is in gesteld kan vanaf vandaag de 25 meter hoge 'Pijler nummer 66' op Neeltje Jans beklimmen. De betreffende pijler bleef over na de bouw van de Oosterschel- dekering en staat sindsdien nog steeds middenin het toenmalige droogdok. De 'Organisatie in Beweging' uit Schouwen-Dui- veland mocht er van Rijkswa terstaat een klimpijler van ma ken met de nieuwe functie van de pijler heeft Neeltje Jans er dus weer een attractie bij. De beklimming van de pijler begint aan de wal. Een bootje brengt aspirant-klimmers naar de pijler, waar via een klimnet het basisplatform wordt bereikt. Vanaf dat punt kan de klimmer verschillende routes uitkiezen die herken baar zijn aan verschillende kleuren klimgrepen. Voor be ginners voert er een route rondom de pijler. Daarin zijn onder meer een touwbrug en enkele oversteken met behulp van klimgrepen opgenomen. Op enkele punten hangt de klimmer boven het water. Moeilijker is het traject naar de bovenkant van de pijler. Via een groot klauternet be reikt de klimmer de top, ruim 15 meter hoger. Door 'Absei- len' naar het basisplatform gaat de terugweg aanmerke lijk vlugger. In een later sta dium zullen met klimgrepen diverse andere routes -varië rend in moeilijkheidsgraad- worden uitgezet. Spectaculair is in ieder geval de afdaling in het gewelf van de pijler. Deze tocht is echter onder begeleiding en slechts mogelijk voor groepen die van tevoren reserveren. De gemid delde klauteraar heeft onge veer een uur nodig om de pij ler te beklimmen. De klauter- partij is al geschikt voor kin deren vanaf 7 jaar en de mate rialen die worden gebruikt voldoen aan de strengste vei ligheidsnormen. Een klauter- partij kost 7,50 gulden. Wie ook een toegangsbewijs koopt voor de Delta-Expo betaalt voor het klimkaartje vier gul den. De peiler wordt bedwongen. ERIC BONTEKOE GRIJPSKERKE - „Bijen zijn niet gevaarlijk," zegt bijenhou der J. Cornelisse uit Grijpsker- ke. „En er is geen enkele reden waarom kinderen geen eigen bijenvolk zouden houden." Daarom organiseert de Wal- cherse bijenhoudersvereniging vrijdag 17 mei een snuffelcur- sus voor jongeren van 10 tot 15 jaar op de bijenmarkt in het be zoekerscentrum van Imkerij Poppendamme. De vereniging van amateur-imkers vergrijst wat, en wil nieuwe leden. Er is echt geen gevaar voor de kinderen," benadrukt Cornelis se. „Mijn eigen zoon doet het al jaren." Hij toont een foto van Ronald Cornelisse op ongeveer elfjarige leeftijd. „Kijk, ze krij gen een imkerkap op, desnoods handschoenen aan en kunnen dan met de verschillende onder delen van het bijenhouden aan de gang. Zo bekijken ze samen met een ervaren imker een bijen volk. Ook kunnen ze was smelten en honing slingeren, oogsten dus. Verder wordt er wat theorie ge geven." Angst voor bijen is volgens Cor nelisse echt niet nodig. Om te be ginnen is een bij iets heel anders dan een wesp. „Een wesp is een roofinsect en die komt inderdaad op je ijsje, je biertje of je panne- koek met stroop af. Een bij niet. Die gaat echt aleen maar op zoek naar bloemen en die onderneemt alleen maar actie als die zich aangevallen voelt. Daarom is het eerste wat de jon ge bijenhouders moeten leren, om alles in slowmotion te doen. Een hand die langzaam boven een bijenkast beweegt, geeft geen enkele reactie. Maar een felle zwaai zorgt meteen voor een hoop onrust in de kast." Tijdens de snuffelcursus wordt ook daadwerkelijk zo'n bijen kast open gemaakt, onder leiding van een imker met een imker- pijp. „Niet dat zo'n pijp nu hard nodig is. Het is veel belangrijker om te zorgen dat degene die met de kast werkt, geen luchtjes op heeft. Want dat is het enige waarmee je bijen agressief maakt. Geen parfum of afters have, want daarvan raken ze he lemaal in de war." Ouders worden niet verwacht tijdens de cursus. „Het leuke is, dat de ouders ach ter een glaswand kunnen toekij ken, wat hun kinderen aan het doen zijn. Vaak zijn de ouders veel angstiger dan hun kinde ren." Die ouders kunnen echter gerust zijn. Jongeren die na het volgen van de bijen-workshop enthou siast zijn, staan echter heus niet meteen met een bijenvolk onder de arm klaar om te vertrekken. „Eerst zoeken we een mentor, waar de jonge imker een tijdje mag meedraaien. En na een tijd je, als alles goed gaat, dan wordt er pas een bijenvolk gegeven." De workshop tijdens de bijen markt is gratis, maar er moet van te voren worden aangemeld op telefoonnummer 0118-602 028 of 616 966. En ook zonder workshop is er veel te doen op de bijenmarkt, die van 10.00 tot 17.00 uur staat bij Imkerij Poppendamme. Er staan stands met imkerbeno digdheden en met planten, za den, en stekken. Stichting Lansdschapsbeheer Zeeland is aanwezig, en er is een demon stratie vlechtwerk met snoei- hout. VLISSINGEN Overal in de regio worden zaterdag moederdagacties gehouden. In de St. Jacobspassage in Vlissingen is er voor kinde ren onder begeleiding van kreatief bureau U-rekrea de gelegenheid iets te ma ken voor 'de liefste moeder van de hele wereld'. De kin deren kunnen zich ook la ten schminken. Schminken kan ook van 10.30 tot 16.00 uur op het Scheldeplein. Ook daar kan iets voor moeder worden gemaakt, verder is er een reuze bloe- men-memorie, een spring kasteel en loopt er clowns rond, die ballonnen uitde len en graag op de foto gaan. Ook in Middelburg gaat er een clown rond in de bin nenstad. Van 11.00 tot 16.00 uur rijdt Joli Jolig met zijn versierde auto rond om moeders en kinde ren extra te verwennen. In Serooskerke tenslotte is er zaterdag al een speciale moederdag-geranium- markt bij Groenleer op de Wilgenhoekweg. Die gera- niummarkt is er ook op za terdag nog. •Met een imkerkap en handschoenen aan zijn kinderen voldoende beschermd om met bijen te werken. VLISSINGEN Sprekers, rad van tong en met zicht op wat ze zeggen, kunnen zich gaan voorbereiden op het twee de sprekersconcours, 23 mei op de Plaza in Vlissingen Die middag kunnen zij vanaf 15.00 uur spreken over de the ma's 'Westerschelde, verdieping van Zeeland' en 'Het water reikt mij tot de lippen'. Dit tweede sprekersconcours la Hydepark wordt gejureerd door burgemeester J, van der Doef, leraar Nederlands E. Fagg, en notaris A. Sauer. De eerste prijs is een VW-bon en een herinneringsbord.

Scheldebode | 1996 | | pagina 17