Moeders voor moeders Professioneel jeugdtheater naar Middelburg Ziekenhuis Exposities in de regio in de sport Poseidon kampioen Beggar's Banquet luxe muzikaal menu Moderne kunst in Vlissingen Workshop Landschap in Beeld Gespreksgroep vrouwenliefde FNV-steunpunt SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 8 MEI 1996 31 MIDDELBURG „Ik lig op mijn buik, lekker lui in de zon, droom hoe het zou zijn, als ik vliegen kon. Heel ver omhoog om de zon te omarmen, zodat zij voor altijd, mijn hart kan verwarmen, zingen Ma- rijn Klaver en Milo Zeve ring in de musical De We reld van Mathijs, die za terdag 11 mei in de schouwburg van Middel burg wordt opgevoerd. Oorlogskinderen Dieren Rode Kruis begint in Middelburg Magnetron-cursus Avondvierdaagse Meer ruimte in bezoektijden VLISSINGEN - Wie zwanger wordt beleefd spannende da gen. Is het wel of is het niet zo ver? De vreugde over het kindje dat wordt verwacht is groot en de aanstaande moeder en vader hebben wel even de tijd nodig om het feit dat er binnenkort een baby in huis is, tot zich te laten doordringen. Het is best even wennen. Toch is het goed om in die eerste weken ook even aan anderen te denken. Aan vrouwen die geen moeder zijn. Voor de één een be wuste keuze voor de ander een groot verdriet. Voor die laatste groep kunnen (aanstaande) zwangere vrouwen veel beteke nen. Eenvoudigweg door aan het begin van hun zwangerschap urine af te staan. Moeders voor Moeders verza melt urine omdat deze geduren de de eerste vier maanden van de zwangerschap een hormoon be vat (hCG) dat andere vrouwen kan helpen bij bepaalde vormen van onvruchtbaarheid. De urine die wekelijks door een chauffeur van Moeders voor Moeders wordt opgehaald, wordt naar de fabriek gebracht en daar wordt het hCG hormoon er uitgehaald en verwerkt in een medicijn. Het is heel belangrijk dat vrou wen zich vroeg aanmelden. Dat kan nog tot uiterlijk de 1 le week van de zwangerschap. Alleen van de 6e en 16e week van de zwangerschap bevat de urine voldoende hCG hormoon. Je kan dus maximaal 10 en minimaal 5 weken meedoen. Het is toch zon de om de urine door het toilet te spoelen als deze zo waardevol is. Wie zich aanmeldt krijgt bezoek van de plaatselijke informatrice. Zij doet ter plekke een zwanger schapstest om te kijken of de urine genoeg hormoon bevat. Ook aanstaande moeders die nog werken kunnen meedoen. Bent u zwanger of vermoedt u dat u zwanger bent, bel dan het gratis nummer van Moeders voor Moeders of bel de informa trice, voor Walcheren is dat Nel Minnaar, telefoon (0118) 611547. De voorstelling wordt gegeven door het Nederlands Kinder theater. Een theatergroep waar kinderen van twaalf tot en met achttien jaar al tien jaar pro fessioneel theater brengen. Ar tistiek leider is Manja Sie- brecht, die het NKT tien jaar geleden heeft opgericht. Schrij ven en theatermaken doet Sie- brecht zelfs al vijfentwintig jaar. „En al die ervaringen en indrukken die ze de afgelopen jaren over de wereld heeft op gedaan, heeft ze verwerkt in dit laatste stuk 'De wereld van Martijn' vertelt A. Rombouts van de jubileumcommissie. „Leiddraad voor het schrijven van 'Mathijs' waren de uitspra ken van kinderen die in oor logsgebieden leven," voegt Sie- brechts er in een toelichting zelf aan toe. „Mijn hart is door de oorlog helemaal zwart, maar ik droom van vrede en dansen de mensen over straat, "is zo'n uitspraak die haar inspireerde. „Kinderen hebben het recht om kind te zijn, maar zijn steeds het slachtoffer van de machts spelletjes van volwassenen. Volwassenen die zelf ooit ook kind waren, maar dat kind in zichzelf allang zijn vergeten." Naast dit gegeven waren dieren en de cultuur van de Indianen een inspiratiebron voor de schrijfster. Dieren vertolken in bijna iedere maatschappij een zeer belangrijke rol. De India nen stellen dat dieren gedrags patronen vertonen, waarin ie dereen die openstaat voor die eigenschappen, helende bood schappen kan ontdekken," ver volgt ze. Deze ideeën vertaalde ze, door in het stuk iedere dier een eigen boodschap mee te ge ven. Zo staat de Muis voor nauwkeurig dnderzoek en or ganisatie. De kracht van het stekelvarken is geloof en ver trouwen, de vleermuis staat voor het loslaten van oude ge woonten en de belangrijkste boodschap van de vlinder is, dat ieder gereed moet zijn voor een gedaanteverwisseling. Mathijs in de musical is een Een scene uit 'De Wereld van Mathijs' waarin Mathijs de wereld is ingetrokken om zijn vriend Peer te redden foto marco bakker dromer, die leeft in een natuur lijke wereld met dieren waar hij mee kan praten. Daardoor vindt iedereen hem een beetje zonderling, behalve Peer, de sterkste jongen uit de buurt die ook nog lid is van een andere jeugdgroep, de Neuzels. Terwijl Martijn lid is van de Wappers. Deze twee groepen zijn eikaars vijanden en voeren al jaren oorlog met elkaar. Als Peer op een dag verdwenen is, moet Mathijs wel uit zijn droomwe reld stappen en zijn vriend gaan zoeken. Ook in dit verhaal komt de op zet van het NKT, om door mid del van een sprankelende ver wevenheid van realiteit en fan tasie bewustwording te kweken bij het publiek, weer tot uiting. Eerdere voorstellingen gingen onder meer werkeloosheid, so lidariteit, smogg en verdrag- zaamheid. De voorlaatste voor stelling Toffe Tommie Zorge loos, over straatkinderen, bracht de jonge theatermakers zelfs op de planken in Praag en Broadway in New York. Dit jaar kreeg het NKt op 19 fe bruari een aanmoedingings- prijs van stichting Het Gouden Hart van Rotterdam. De jubileumvoorstelling in de schouwburg in Middelburg be gint zaterdag om 15.00 uur. Daarna is de musical alleen nog te zien in Alkmaar, Delft en Hoorn. De Scheldebode van 17 april jl. wijdde een artikel aan de zieken- huisverpleging in het algemeen en het ziekenhuis Walcheren in het bijzonder. Het artikel her bergt m.i. negatieve tendenties, waardoor er een onjuist beeld van "ons" ziekenhuis dreigt te ontstaan. Tijdens mijn verblijf in "Walcheren" heb ik heel andere ervaringen gehad. Doktors, ver plegend en verzorgend personeel verdienen een beter imago dan in de Scheldebode worden gesugge reerd. Men is vriendelijk, be hulpzaam en ook mededeelzaam en e.e.a. draagt bij tot een pretti ge sfeer, die de patiënt zoveel mogelijk op zijn/haar gemak stelt, als deze daarvoor open staat althans. De liefde kan ook hier echter niet van één kant ko men. Ook de patiënt zal zich de moeite moeten getroosten om zich aan de gegeven situatie aan te passen, M.J. de Jong, J.W. Thibautstraat 17, Middelburg (tijdelijk) kamer 327, Ziekenhuis Walcheren verschijnt in een oplage van 47.700 exemplaren elke woensdag huis-aan-huis in de gemeenten Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg, Valkenisse, Veere. Vlissingen. Westkapelle Kantoor Scheldestraat 7-9, 4381 RP Vlissingen, Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen Tel.nr.: 0118-442720, Fax: 0118-442721 Openingstijden: ma, wo, do, vrij. 9.00-12.30 uur en van13.30- 16.15 uur, dinsdag 9.00-12.00 uur, 's Middags gesloten Advertentieverkoop tijdens kantooruren tel.: 0118-442720 Jos Rentmeester (vertegenwoordiger), tel. privé. 0113-655379 Volanda Krijger (vertegenwoordiger), tel. privé: 0118-411351 Sonja Broeders (vertegenwoordiger),tel. privé: 0118-479084 Mini's (rubrieksadvertenties), tel076-5312313 Afsluittijd advertenties: maandag 12.00 uur Redactie tijdens kantooruren tel.nr.: 0118-442720, fax 0118-442721 Johanna Brouwer, tel. privé: 0118-640113 Afsluittijd redactie: maandag 14.00 uur Correspondenten Andrien Smeets, tel. privé: 0118-639719, Jaap Klein, tel. privé: 0118-625185, Ad Roos, tel. privé: 0118-602860 Fotografen Harry de Lange, tel.: 0118-625195 Piet Davids, tel.: 0118-623594 Bezorging voor klachten over bezorging tijdens kantooruren bellen: 0118-442720 I De Scheldebode is een uitgave van De Stem Weekbladen Copyright c 19% Uii9*vervnaat«happi| De Stem B V Breda Galerie 't Zeepaardje Op de Vlasmarkt in Middelburg expo seert van aanstaande zaterdag de werken van Sager Al Quatil. Aanvang 17.00 uur. De tekeningen van Carla Schot zijn vanaf aanstaande vrijdag te zien in het Vlissingse Theo van Doesburgcentrum Aan de Brouwenaarstraat.In haar werk zijn de meest primitieve ge voelens van angst, pijn liefde, honger, sadisme en macht vast gelegd. Aanvang 16.00 uur. Met het thema 'Kunstenaars in Domburg' wordt op 17 mei in Toeristisch centrum Oranjezon in Oostkapelle aandacht ge schonken aan het leven werk van de kunstschilders die begin 1900 regelmatig in Domburg bij elkaar kwamen om er te wer ken en te exposeren. Na een diapresentatie wordt een wande ling door Domburg gemaakt langs plaatsen die an de schilders herinneren. Inlichtingen en kaartverkoop bij VW Dom- burg-Oostkappelle. Moderne techniek en milieu lijken haaks op elkaar te staan. Prof. Dr. H.J. Achterhuis zal op 9 mei proberen het debat open te breken met zijn inleiding 'Natuur tussen mythe en tech niek'.Plaats: Zeeuwse Bibliotheek. Aanvang: 19.45 uur. VLISSINGEN - Het door Grieks restaurant Poseidon gespons orde damesteam is voor de vijfde keer kampioen geworden in de bedrijfsvolleybalcompetitie Middelburg. Op de foto staande van l. naar r. Wilma Davidse, Janine Stok, Karin Schipper, Harma Hoogerheide. Zittend: Joséphine Welleman, Hannie Roose, eigenaar Poseidon Jiorgos Malamibis, trainer-coach Henk van Boven. Niet op de foto Joan Struijk. 'De Vis' van Ronald Mullié is te zien in de Watertoren in Oost-Sou- burg VLISSINGEN Aflevering IV in de serie exposities van he dendaagse Zeeuwse kunst is te zien in de Dependance in de Coosje Buskenstraat in Vlissin gen. En in de Watertoren in Oost-Souburg is een expositie met werk van vier buitenlandse kunstenaars. In de Reinwaterkelder van de Watertoren CHK is een instal latie van Peter Terhorst te zien. Centraal staat in zijn werk de relatie die toeschouwers heb ben met de werkelijkheid. Ter horst maakte onder meer foto's van prefab-toeristische elemen ten als duikplanken, zwembad jes en midgetgolfbanen. Omdat het individuele helemaal afwe zig is, leidt dat tot eenzame kaalheid, vindt Terhorst. Robert Mullié correspondeerde, faxte en overlegde heel lang met de uit Italië afkomstige Ro bert Remi. Dit contact ontstond nadat Mullié een catalogus van het werk van Remi zag en zich in diens manier van werken herkende. Na twee jaar mondt het overleg uit in de gezamen lijke tentoonstelling 'twee teke ningen en twaalf vissenkom men'. Zij zijn te zien in de wa tertoren evenals Sari Torvinen, die er een video installatie toont. In de dependance in Vlissingen hangt het werk in Selectie IV van de Zeeuwse kunstenaars. Ko de Jonge heeft er de instal latie 'De Boodschappen' staan., Nico van de Boezem, Jan Haas en Peer van Mees brengen er verder tekeningen, schilderijen en sculptuur. De catalogus met fotografische weergave van de werkstukkenen, verslaglegging en een selectie van geprekken over de hedendaagse kunst met onder meer journalisten, kun stenaars en beleidsambtenaren komt in december uit. Alle exposities zijn tot en met 23 juli te zien. MIDDELBURG Middel burg beleeft morgenochtend een landelijke primeur. De promotietruck van het Ne derlandse Rode Kruis doet als eerste Middelburg aan. De truck is bedoeld om campag ne te voeren voor de actie Zorg voor elkaar.Het Rode Kruis is op deze manier op zoek naar nieuwe Vrijwilligers voor aller lei activiteiten. Dit geldt ook voor de Middelburgse afdeling. Namens het college van Middel burg komt mevrouw Smitskamp een kijkje nemen in de truck. MIDDELBURG Lekker eten en drinken staan centraal tij dens het concert van The Beggar's Banquet, een klassiek gericht ensemble dat Incanto, stichting voor Oude Muziek, 10 mei naar de Engelse kerk in Middelburg haalt. Het muziekgezelschap speelt vanaf 20.00 uur onder meer werken van Dowland en Prae- torius. Het programm wordt opgediend als een exquise menu met verukkelijke hapjes. „We proberen elk programma op te bouwen rond een thema,zegt het ensemble in een toelichting. Julie Elhard, Heidi Erbrich, Rockford Mjos en Gerard van Vuur- en serveren een diner met "kruiden en specerijen' in de vorm van onder meer Nutmigs and Ginger van een anonieme componist uit 1600, 'groenten' All in a Garden Green van Uitgeverij Playford uit 1651, "vis' is weer een anonieme compositie uit 1710 en vele gangen later sluit en concert af met 'koffie', saille du café van componist M. Marais uit 1711. behalve bekende componistens staan er dus ook veel onbekende op het programma, maar ook dat is een bewusten keus van de spelers van The Beggar's Ban quet. De toegang 10 mei is f 15. OOSTKAPELLE Gerechten klaarmaken met behulp van de magnetron is een andere ma nier van voedsel bereiden dan we van huis uit gewend zijn. Zo'n omschakeling kost tijd, vraagt enige basiskennis en vooral praktische oefening. Dat laatste kan men op de cur sus magnetrongebruik in het Studiecentrum 'Oranjezon', Schoolstraat 4 te Oostkapelle leren. De cursus is bedoeld voor magnetrongebruikers, maar ook voor degenen, die de aan schaf van een magnetron over- wegen.Tijdens de cursus krijgt men inzicht in de mogelijkhe den van het apparaat en ont dekt men welk type magnetron het beste van pas komt. De cursus bestaat uit twee les sen van 2/2 uur, op 13 en 20 mei van 17.30 tot 20.00 uur. Nr. een theoretische inleiding is e ruimschoots gelegenheid voor praktische oefening. Per vier personen staat een combi magnetron ter beschikking. Ie dere les worden diverse ge rechten klaargemaakt, waarbij de verschillende functies van de magnetron aan de orde ko men. Informatie en aanmel ding: 0118-581507. DOMBURG Op 11 en 12 mei wordt in de omgeving van kasteel Westhove te Domburg een weekend gehouden voor mensen die zelf graag beeldend bezig zijn. Amateurschilders en -beeldhouwers, -fotografen en mensen die graag met video werken, kunnen deelnemen aan workshops met bekende Zeeuwse beeldend kunstenaars. Die kunstenaars zijn: Eric Brandts, Marinus van Dijke, Cees van Gilst, Ronald Mullié en Hans de Win. Kunstcriticus en docent Nico Out zal een in leiding houden over het thema landschap, dat in de workshops centraal staat. Wie zijn eigen beeldende mogelijkheden eens wil verruimen mag zo'n work shop niet missen! Wie aan het weekend meedoet, ontdekt nieuwe mogelijkheden om met schilderen, ruimtelijk werken, fotografie of video be zig te zijn. Omdat er in kleine groepen van maximaal tien per sonen wordt gewerkt, is er alle kans op persoonlijke begelei ding. Elk groepje richt zich op een ander facet van het beel dend werken. De workshops gaan uit van het technisch ni veau dat bij de deelnemers aan wezig is. De kosten voor het weekend bedragen vijftig gul den. Voor belangstellenden is er op aanvraag een folder te verkrij gen bij het Theo van Doesburg centrum aan de Brouwenaar- straat in Vlissingen. VLISSINGEN Wan delsportvereniging De Vrolijke Tippelaars houdt momenteel de VLISSINGEN Streek- ziekehuis Walcheren heeft sinds 1 mei de bezoektijden drastisch veranderd. De bezoekers mogen zelf een periode tussen 15.00 en 20.00 uur kiezen die hen en de patient het beste uit komt. Het is echter wel de bedoe ling, dat er in de bezoekpe- riode behandelingen en controles van patiënten mogelijk blijven. Daarom komen er op elke afdeling weer spreekkamers en on- derzoekkamers. Het bezoek zal tijdens die behandelin gen even geduld moeten hebben. Een ander voordeel is dat de bezoektijden zo ook al tijd beter aansluiten op de regelingen van het open baar vervoer. KNBLO-avondvierdaagse in Vlissingen. Op donderdag (de laatste wan deldag) gaan de lopers van vijf tien kilometer om 18.30 uur van start en de andere groepen vol gen met tussenpozen van een half uur. De startplaats is op het Baskenburgplein. VLISSINGEN Vrouwen die gemerkt hebben dat zij houden van vrouwen en daar over wil len praten, kunnen vanaf 15 mei meedoen aan een gespreks groep. De gespreksgroep houdt een se rie van zes avonden. De eerste keer is om 19.30 uur in het bu- reua voor vrouwenhulpverle ning Artemis aan de Koude- kerkseweg 133 in Middelburg. Daarna wordt onderling afge sproken waar de volgende avonden zijn. 'Coming Out' is het moment waarop vrouwen openlijk voor hun homosexuele gevoelens uit komen. Twee vrouwen die zelf tijdens hun eigen coming out hebben gemerkt hoe prettig en ondersteunend een praatgroep kan zijn, nemen de leiding van de avonden op zich. Meer informatie of opgeven bij: Suzan Sol, VHV Artemis, 0118- 642979. MIDDELBURG FNV afde ling Zeeland is deze week ge start met een steunpunt vor mensen die nu of in de naaste toekomst een beroep doen op de Algemene Bijstandwet. Op het districtskantoor in Middelburg zit een aantal vrij willigers klaar om vragen of problemen op te vangen en te beantwoorden. Zij zijn te bereiken via num mer 0118-625 655.

Scheldebode | 1996 | | pagina 11