Zeeuwse amateurs in duel met profs Workshop zeefdruk Walcherse route voor landelijke fietsdag ij 1 L) BURO VOOR RECHTSHULP Omloop Veerse Meer Jubileum Veere's Genoegen Collectief vervoer verbeterd Wijkraad moet kloof dichten Zaterdag trekt de Internationale Ronde van Midden-Zeeland door de provincie Kees Blauwkamer kan niet op tegen moderne ophaaltechnieken Het nieuwe motorrijbewijs SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 1 MEI 1996 309 Amateurs Afwachtingswedstrijden VLISSINGEN Voor dag en dauw was Kees Blauwkamer met z'n karretje on derweg. Rond de klok van vijf deed hij z'n ronde door de wijk Westerzicht. Niet om enig gespuis bij de kladden te grijpen, maar gewoon om de vuilniswagen voor te zijn. De vuilniswagen waarin het oud papier zou verdwijnen waarvoor hij, Kees Blauwkamer, wel een betere bestemming wist. Zonder er ooit iets zelf van te hoe ven hebben, verzamelde Kees Blauwkamer jarenlang oud papier ten bate van de lagere katholieke St.Josefschool in Vlissingen. En dat is toch een prestatie als je al dik in de zeventig bent. Programma feest Veere's Genoegen Vrijdag 10 mei Zaterdag 11 mei Kostganger Bijbaantje GOES - De profronde door Midden-Zeeland, waaraan dit keer ook twee amateurforma- ties zullen deelnemen, zal op zaterdag 4 mei ongetwijfeld weer het neusje van de zalm be tekenen voor duizenden wieier- supporters. In Goes, waar de start en finish liggen en waar tevens drie doorkomsten staan gepland, maar eveneens in di verse steden en dorpen of op andere plaatsen waar de kara vaan passeert. Trekkers van formaat zijn de Nederlandse ploegen van TVM, Rabobank en Foreldorada, ter wijl ook Telekom, Lotto, Coll- strop en het team van US Postal enkele renners in de gelederen hebben die mede het wedstrijd beeld kunnen bepalen. Tijdens de presentatie van de 37e editie van de Ronde van Midden-Zeeland in De Room pot te Kamperland gaf organi sator Piet Louwerse toe dat het uiteraard spijtig is dat gere nommeerde ploegen als Mapei en Motorola alsnog verstek la ten gaan.Hij rekent echter op een spannende wedstrijd. Het TVM-team van Cees Priem laat bijvoorbeeld sterke klep pers opdraven als Jeroen Blijle- vens (vorig jaar winnaar), Maarten den Bakker, Jelle Nij- dam, Tristan Hoffman en Ser- vais Knaven. De ploegleider van Rabobank Jan Raas heeft als troeven in zijn team Danny Nelissen, Ed- wig van Hooydonck, Adri van der Poel en misschien Erik Breukink. Bij US Postal wordt gerekend op Andrew Hampsten terwijl Telekom Erik Zabel en Olaf Ludwig als pionnen naar voren kan schuiven. In de Ne derlandse formatie Foreldora- do-Golff kunnen wellicht Eddy Bouwmans, Wiebren Veenstra en John Talen een rol van bete kenis gaan spelen. Voor de Belgische ploeg IPSO- ASFRA komt uit de Zeeuw- Vlaming Johnny van Cadsand. Voor het Zeeuwse publiek is het natuurlijk bijzonder attractief dat dit keer ook twee Zeeuwse amateurformaties in actie zul len komen. Een Zeeuwse selec tie bestaande uit renners van de ZRTC Theo Middelkamp en WV Zeeuws Vlaanderen en een team van Erotic Discount Cen ter. De Zeeuwse selectie zal on der meer bestaan uit: Francois Franse, Antoine Goense, Wilf red Geijs, Mario van Vlimme- ren, Dennis Mesu, Walter Sch- mid (allen Middelkamp) en Pe ter Mol, Edward Fahrenhout en Johan van Schaik (WV Zeeuws Vlaanderen). De Zeeuwse KNWU districts consul Henk Remijnsen vindt de deelname van amateurs een goede zaak. Remijnsen: „Ik re ken er op dat ze hun huid duur zullen verkopen en dus niet meteen naar huis gefietst zullen worden." De route van de internationale profronde door Midden-Zee land is vrijwel gelijk aan die van de voorgaande jaren, totale lengte 200 kilometer. De start is op de Grote Markt in Goes om 11.00 uur. De finish op de Berg weg in Goes wordt verwacht om 16.05 uur. Op de Bergweg zijn er drie doorkomsten. Daar wor den in de middaguren tevens afwachtingswedstrijden verre den voor de jeugd. Veel liefdewerk, weinig oud papier Tegenwoordig kan het niet meer, dat verzamelen van oud papier langs de straat. Moderne methoden deden hun intrede in Westerzicht. De vuilniszak ver dween van de stoep, de vuilnis container kwam. En de milieu straat met de oudpapiercontai- ner. Het zo karakteristieke, op gebonden bundeltje oude kran ten verdween uit het straat beeld en daarmee raakte Blauwkamer vrijwel zonder hobby. Concurrenten profiteer den. Op afspraak halen kerk, club en vereniging grootschalig oud papier op en verdrijven zo de eenzaam zwoegende verza melaar. De krenten verdwenen uit de pap. Het handkarretje werd de tractor met boerenkar. Kilootjes werden tonnen. Nog slechts goede vrienden en ken nissen weten Kees Blauwkamer te vinden en leveren hun oud papier nu zelf bij hem af. Dus af en toe gaat er nog wel een vrachtje naar de St.Josefschool. Nog steeds om niet. Liefdewerk oud papier, Kees had de uit- 18.30 - 19.30 uur: receptie 19.30 - 22.00 uur: jubi leumconcert Veere's Ge noegen 22.00 - 01.00 uur: feest met muziek uit het Limburgs Blerick, door het muziek gezelschap „Ger Gedaon". 10.00 -11.00 uur: Musikan- tater poppentheater 11.30 - 12.15 uur: Double Face (dansmuziek) 12.15 - 13.15 uur: E.M.M fanfare 13.15 - 14.00 uur: Funky Village (totaal theater) 14.00 - 14.45 uur: Een in Geest en Streven (koor) 14.45 - 15.30 uur: Joy Rock (popmuziek) 15.30 - 16.15 uur: finale 16.30 - 18.00 uur: de Blue Jeans Big Band 20.00 - 24.00 uur: Feest met Champeign Charlie drukking kunnen verzinnen. Toch treurt hij er niet om. Ach tenzeventig is hij nu en dan mag je het rustig aan doen. De we reld rond Westerzicht biedt nog genoeg vertier. Zittend op bankjes langs het kanaal of aan de zee komt hij z'n tijd makke lijk door. Kijkend naar jachtjes en zeeschepen. Hij is wandelfa naat, gaat overal lopend naar toe. Draait z'n hand niet om voor 15 kilometer per dag. Lo pend haalde hij ook altijd het oud papier op, het karretje ach ter zich aan. Soms wel drie, vier keer de wijk rond. Vroeger al, toen hij op de sociale werk plaats in Middelburg werkte, liep hij op mooie dagen naar het werk. Nu doet hij z'n ommetje vanuit Westerzicht naar Dis hoek of Ritthem. En met een omweg weer terug. De oude kranten hebben plaatsgemaakt voor de hertjes. Elke dag brengt hij 's morgens voedsel naar het hertenkamp bij Ter Boede. Van fietsen moet hij niets hebben. Ze hebben 'm wel eens een fiets cadeau gedaan maar die heeft hij maar weer teruggegeven. Al die brommers die om hem heen raasden, daar werd hij veel te zenuwachtig van. Lopen da's lekker rustig. Kees Blauwkamer is kostgan- MIDDELBURG De huis drukkers van Jongerencentrum Midgard geven een zeefdruk workshop. Deze workshop in drie delen start op woensdag 8 mei om 20.00 uur. De deelnemers kun nen bijvoorbeeld een eigen t- shirt meenemen. De daar op volgende twee avonden worden de werkstukken afgewerkt. Voorafgaand aan de workshop is er donderdag 2 mei om 20.00 uur eerst een een gratis zeef druk-demonstratie. Daar kan ook voor de cursus worden in geschreven. De kosten zijn 15 per persoon. Muziekvereniging „Veere's Genoegen" viert in het weekend van 10 en 11 mei haar 75-jarig bestaan. De festiviteiten vinden in hoofdzaak in de Grote Kerk in Veere plaats. Vrijdagavond 10 mei om 19.30 uur is er een jubileumconcert van de ondanks haar leeftijd nog zeer vitale fanfare. Tijdens dit concert gaat Veere's Genoegen. Nog eens „terug in de tijd" met een aantal oude nummers waarmee ze succes hebben be haald. Na het concert is er een feestavond. Zowel het concert als de feestavond is voor een ieder vrij toegankelijk. Op zaterdag gaan de festiviteiten de hele dag nog door. Om 10.00 uur al begint het met een poppentheater voor de kinde ren, gevolgd door diverse optredens van muziekgezelschappen uit de gemeente Veere, van koor tot popgroep. Als finale zullen alle deelnemers samen met Veere's Genoegen het bekende „Music" van John Miles ten gehore brengen. Aan het einde van de middag treedt de in Zeeland zeer bekende Blue Jeans Big Band op. Dit is tevens zo ongeveer het laatste optreden van deze in Zeeland wel zeer bekende Big Band. Als u nog eens van deze band wilt genieten moet u er bij zijn Vanaf 20.00 uur is er een groot feest met „live music" van Champaign Charlie. Alle activiteiten zijn gratis toegankelijk. ger. Ook geen alledaags be staan. Zijn hospita is Marie- Ange, een toepasselijke naam. De engel van Westerzicht. On stuitbaar vrolijk. Kees zit al meer dan 25 jaar bij de familie. De vader van Marie-Ange was een pension begonnen. Gewoon, omdat hij er zin in had. Marie- Ange nam het van hem over toen hij ziek werd, gewoon, om dat ze het ook leuk vond. Kees kwam uit Kruiningen. Werkte daar in de slagerij van zijn va der, totdat deze overleed. Daar na kreeg hij werk bij de sociale werkplaats, eerst in Vlissingen, toen in Middelburg. Nadat z'n moeder ook was overleden, ging hij direct in de kost in het pen sion van vader Hogerheide. Het pension is drie keer verhuisd inmiddels. Het zit al weer tien jaar in Westerzicht. Pension is eigenlijk niet het juiste woord, vindt Marie-An ge, hoewel ze officieel staat in geschreven bij de Kamer van Koophandel. We wonen ge woon samen, zegt ze. Stik ge zellig. Vier kostgangers heeft ze, vier mannen. Oudere man nen. De buurvrouw vond het maar gek, een vrouw met zoveel mannen. Marie-Ange liet zich niet gek maken. Eindelijk heeft een vrouw eens een harem, zei ze. Het ijs was gebroken en de buurvrouw zou niet meer zon der haar buren kunnen. Marie- Ange doet de verzorging, was sen en koken, de mannen hel pen mee, boodschappen doen, aardappels schillen, klusjes doen. En zichzelf vermaken. 1 Kees Blauwkamer heeft weer een lading binnen. De dochter van de zus van Ma rie-Ange zat op de St.Josef school. De school zat wel eens krap en met oud papier viel geld te verdienen. Kees stond toch graag vroeg op en hij liep graag. Zo vond hij z'n bijbaan tje terwijl hij al een tijdje met pensioen was. Acht jaar lang verzamelde hij de kranten in Westerzicht. Ophalen met z'n handkar, naar huis brengen, sorteren, plastic eruit halen, op pakken binden. En dan met de bus wegbrengen naar de school. De school kocht - er van alles van, tot en met computers aan toe. Het kosthuis lijkt wel een dui- vetil, het leven staat er niet echt stil. Het is er een zoete inval van vrienden en kennissen. De sleu tel zit aan de buitenkant van de deur. Kan iedereen binnen. Al tijd gezellig, zegt Marie-Ange. Per week gaat er 2 kilo koffie en een liter koffiemelk doorheen. FOTO HARRY DE LANGE Ach, zegt Marie-Ange samen vattend, als je er zo samen in het leven wat van kan maken, dat is toch ook heel wat waard. Kees Blauwkamer knikt in stemmend, oneindig tevreden. MIDDELBURG - Maatschap pelijke Zorg Walcheren (MZW) gaat het collectief vervoer per taxi aan gehandicapten en ouderen verbeteren. Dit ver voer, waarbij ritaanvragen mo gen worden gecombineerd, wordt in opdracht van MZW verzorgd door Combitax. Als algemene regel geldt dat cliën ten op het gevraagde tijdstip worden opgehaald en dat alléén bij een combinatie van ritten dit maximaal 15 minuten later mag worden. Combitax heeft toegezegd deze afspraken te zullen nakomen. Een andere afspraak is dat bij ritcombinaties de omrijtijd niet meer mag zijn dan twee maal de directe reistijd. Retourritten van het ziekenhuis, van een arts en van een medisch centrum en na afloop van een vergadering moeten binnen een half uur na aanvraag worden uitgevoerd. Ritaanvragen van bewoners van Arduin en Der Boede wor den niet gecombineerd met an dere ritaanvragen. Regel is dat op de achterbank van een taxi niet meer dan twee personen mogen worden vervoerd. Com bitax zorgt voor een zorgvuldi ge registratie van ritaanvragen en een betere bereikbaarheid. Mocht er toch vertraging ont staan, dan melden chauffeurs dit direct aan de centrale. Die kan dan de ritaanvragen op nieuw indelen om zo de afspra ken met de cliënten na te ko men. Bij dwingende afspraken, bij voorbeeld in het ziekenhuis, bij een arts of in een medisch cen trum, moeten cliënten altijd ruim op tijd op de plaats van bestemming worden gebracht. Indien nodig zet Combitax meer wagens in om pieken te voorkomen en wachttijden te beperken. De centralisten en chauffeurs van Combitax wor den getraind om flexibel en adequaat met de cliënten om te gaan. De 'busjes' zullen worden vervangen door aangepaste 'ruimtewagens'. VLISSINGEN Ook op Wal cheren wordt een fietsroute uit gezet voor de landelijke fiets dag op 11 mei. Voor deze dag werken de ANWB, de WV, de Nationale Postcodeloterij, de Tros en de Nederlandse hartstichting sa men. De deelnemers aan de Walcher se route kunnen tussen 9.00 en 13.00 uur opstappen bij de VW-kantoren in Domburg, Aagtekerke, Oostkapelle en Middelburg. De route is 35 kilometer lang en onderweg zijn een aantal at tracties te bezoeken, zoals een kaasboerderij en een imkerij. Wie voor 17.00 uur binnen is krijgt een herinneringsmedaille. Cursisten van de Cursus Wijk beheer stellen voor om in de wijk Groot-Lammerenburg een wijkraad op te richten. Maandag buigt het huurdersco- mite ABP/Papagaaienburg zicH over de notitie Wijkbe heer. Dit voorstel om in de Wijk Groot- Lammerenburg een wijkraad op te richten is een initiatief van cursisten van de Cursus Wijkbeheer die door het gemeentebestuur werd aange boden aan de bewoners van de ze wijk. Het belangrijkste verschil van WIE ZEI ER OOK ALWEER DA T DE AARDE ROND WA SI éf ®JFS dit voorstel met het wijkover leg is dat in de nieuwe overleg situatie alleen plaats is voor het gemeentebestuur en bewoners. Vertegenwoordigers van scho len, kerken en winkeliersvere nigingen houden een zekere in spraak maar hun invloed zal beperkt worden. De wijkraad die gevormd kan worden door de voorzitters van de buurtcomissies plus vijf buurt-onafhanklijke leden moet de betrokkenheid van de burgers bij bestuurlijke zaken vergroten. Binnen de wijk Groot-Lamme renburg bestaan er al verschil lende commissies zoals in de wijken Bossenburg, Hofwijk, Papagaaienburg en Rosenburg. Mocht de wijkraad er komen dan wordt er ook in de overige vier wijken, Vrijburg, Wester zicht, West-Souburg en Weye- vliet een buurtcommissie moe ten opgericht.De onafhanklijke leden worden belast met het da gelijks bestuur van de Wijkraad en zijn len dus geen vertegen woordiger van de wijk waarin ze wonen. De leden van het da gelijks bestuur vormen tegelij kertijd een schaduwkabinet van het al bestaande wijkover leg. Volgens de initiatiefnemers kan de Wijkraad ervoor zorgen dat kloof tussen gemeentebe stuur en burgers verkleind kan worden. KLEIDANS - Judith Vasquez, academie-veriater van de Academie in Kampen heeft nog tot en met 18 mei een exposi tie in de Kuiperspoort in Middelburg. Zij toont daar onder meer een video van een Spaanse dans uit gevoerd op natte kleitegels, een vloer van kleistenen met de af drukken van de dansers, gefotografeerde voeten en vijf vers tilde schilderijen. GAMELAN - Het Gamelan Ensemble Widosari speelt met 12 musici op bronzen gongs uit Java, en op staafspelen, trom men, strijkinstrumenten, bamboefluit en citer muziek van de Indonesische componist I Wayan Sadra uit Bali. Zij zijn die avond vanaf 20.30 uur te horen in de kloveniersdoelen in Mid delburg. VRIJ DANSEN - In de Karolingenburcht in Oost-Souburg is zaterdag 4 mei gelegenheid tot stijldansen voor personenen boven 25 jaar. De toegang is 5. KOFFIECONCERT- In het Middelburgs koffiehuis, Langevie- le 61is zondag 5 mei om 15.00 uur een koffieconcert met Emi- le Mathlener en Arllette de Munck op viool en Jolien Sanderse op cello. WANDELEN - MTV '69 houdt op zondag 5 mei de jaarlijk se bevrijdingswandeltocht over 5, 10, 15 en 30 kilometer. De wandelaars die de korte afstanden kiezen lopen in de omge ving van Middelburg, de lange-afstandlopers wandelen over het Walcherse platteland. De wandelaars starten vanuit sport hal De Zandkuil aan de Breeweg in Middelburg, vanaf half elf. SPEELTUIN - Morgen, donderdag 2 mei houdt speeltuin Het Meiveld in Middelburg een open dag, van 11.00 tot 17.00 uur. Je kunt die dag gratis naar de speeltuin waar van alles te doen is: een Calippodorp, een springkussen, een kruiptunnel en een wervelwindcabine, 's Middags rijdt er een paardentram van het winkelcentrum Dauwendaele naar de speeltuin. VIJFENTWINTIG PLUS - In buurthuis Aldegonde aan Westerzicht 386 wordt vrijdag 3 mei een praat- en dansavond gehouden. Ben je ouder dan vijfentwintig en heb je zin om eens alleen uit te gaan dan ben je welkom vanaf 20.30 uur. 'T BEEST - In 't Beest aan de Beestenmartk in Goes is don derdag 2 en zaterdag 4 mei de film Living in Oblivion te zien. Op 2 mei is er een avond met de Vlaamse theatermakers De Roovers die 'Project Lenz' brengen.De voorstelling begint steeds om 20.30 uur. VRIENDENKRING - In Wijkcentrum de Spinne in Goes is za terdag 4 mei weer een dans- en ontmoetingsavond voor al leenstaanden, georganiseerd door vriendenkring Kapasi. ROMMELMARKT - Het Middelburgs muziekkorps MMK houdt zaterdag 4 mei een rommelmarkt om het instrumenten fonds te spekken. De markt aan de Driewegenhof begint om 12.00 uur. BINGO - In Wijkcentrum Scheldebuurt is vrijdag 3 mei een bingo-avond voor jong en oud. De avond begint om 20.00 uur. De zaal is om 19.30 uur al open. IRISH FOLK MUSIC - In The Duke aan de Vlasmarkt in Mid delburg speelt zondag 5 mei om 15.00 uur de Irish folkband Erin's Eye. TRIMMEN - Iedere maandag- en vrijdagmiddag om 13.00 uur, iedere woensdagavond om 18.50 uur en iedere zondagmorgen om 9.45 uur kan er bij de kanovijver in Vlissingen worden ge trimd in groepsverband. Via het telefonisch spreekuur kwam een vraag binnen van de heer Broeders uit Kapelle. Hij wilde dit jaar zijn motorrijbe wijs gaan halen. Van vrienden had hij echter gehoord dat "de wet" was veranderd. De heer Broeders wist van niets en was benieuwd hoe het nu zat. Op 1 juni 1996 wordt de wetgeving met betrekking tot het mo torrijbewijs (Rijbewijs A) gewijzigd. Deze veranderingen heb ben grote gevolgen voor aanstaande motorrijders. Op dit mo ment is het zo dat een aankomend motorrijder die al in het be zit is van een personenautorijbewijs (Rijbewijs B) geen speciaal theorie-examen voor de motor hoeft af te leggen: er kan worden volstaan met het praktijkexamen. Voorts kan na het behalen van het motorrijbewijs elke wille keurige motorfiets worden aangeschaft. Om het aantal slacht offers van motorongevallen te verminderen, is op Europees ni veau besloten om deze wetgeving aan te scherpen. Wat verandert er met ingang van 1 juni 1996 In de eerste plaats zal de aspirant-motorrijder voorafgaand aan het prak tijkexamen, moeten slagen voor een apart theorie-examen voor het motorrijbewijs. Of men reeds in het bezit is van een perso nenautorijbewijs (B), is alsdan dus niet meer van belang. Het theoriecertificaat heeft een geldigheidsduur van 1 jaar. Theo riecertificaten A of B die nog vóór 1 juni 1996 zijn behaald, be houden hun geldigheid van 3 jaar. Degene die vóór 1 juni a.s. een examen bij het CBR heeft aangevraagd, kan na deze datum in beginsel zijn/haar rijexamen met een oude bevoegdheid af leggen. Zakt deze persoon voor het rijexamen, dan moet in principe eerst het nieuwe theoriecertificaat voor motorfietsen worden behaald, alvorens herexamen te kunnen doen. Een tweede wijziging is dat er per 1 juni 1996 twee verschillen de soorten motorrijbewijzen zullen bestaan: een beperkt rijbe wijs en een onbeperkt rijbewijs. Het criterium is de leeftijd van de motorrijder en deze grens ligt bij 21 jaar. Een aankomend motorrijder die jonger is dan 21 jaar mag slechts lesnemen op een lichte motorfiets. Een leerling-motorrijder vanaf 21 jaar mag op elke gewenste lesmotor plaatsnemen. De keuze is ech ter van groot belang. Degenen die het praktijkexamen hebben afgelegd op een lichte motorfiets, hetzij omdat ze nog geen 21 jaar zijn, hetzij omdat ze daar expliciet voor hebben gekozen, krijgen een beperkt rijbewijs. Dit houdt in dat zij gedurende de eerste 2 jaar na het behalen van het rijbewijs uitsluitend mogen rijden op een lichte motorfiets (maximaal 34 pk). Na twee jaar kan (zonder herexamen) desgewenst op een zwaardere motor worden overgestapt. Wie het praktijkexamen heeft afgelegd op een zwaardere motor (minimaal 47,6 pk), krijgt ons onbeperkt rijbewijs en mag (net zoals nu) elke wille keurige motor berijden. Wie over deze nieuwe regeling meer in formatie wil hebben, kan contact opnemen met het CBR (tel.: 070-3981300). Uiteraard is het bovenstaande slechts een voorbeeld. Heeft u vragen naar aanleiding van dit artikel of andere vragen van ju ridische aard, dan kunt u altijd voor advies en hulp terecht op het gratis spreekuur van ons Bureau. Afspraken maken elke werkdag tussen 9.00-12.00 uur via 0118-637120. GOES - De Omloop van het Veerse Meer wordt dit jaar ver reden over 30, 80 of 125 kilome ter. De routes gaan zondag 5 mei over rustige en landelijke pol derwegen. De twee langste rou tes gaan ook over de Pijlerdam en de Zeelandbrug. Het gaat om vrije toertochten, zodat de deel nemers ook hun eigen tempo kunnen bepalen. De tochten kunnen ook als sterrit worden gefietst. De route is door de organisato ren, de Zeeuwse Ren- en toer club en Café Royal, helemaal uitgepijld. De start is bij het café tussen 9.00 en 11.00 uur. De eindcontrole sluit om 15.00 uur.

Scheldebode | 1996 | | pagina 9