de Golfbaan Openbare toiletten voor toeristen nodig Schommelen boven zee is nieuwe ervaring MEDEDELING Keukens Madeleine terug in de vaart Rotaractclub verkoopt Moederdag-hartjes ZONDAG GEOPEND Bloeimaand Uitgids in juni klaar Veerse ondernemers hebben plannen voor de stad Koninklijke onderscheiding voor G. van Gelder-Leenheer Pinnen - p WOV is niet goed voor fietsers DE SCHELDEBODE 'n Piftia feestje bouw ie op i Tel. 418653 i DTV-rapport se- Alternatief vervoer Aarzelend staat de wandelaar aan de vloedlijn. Met ongelovige ogen staart hij naar het water als naar een fata morgana, maar dan boven zee. Hij wordt onzeker. Hij ziet iets wat niet klopt. Is het een grap of zijn de badmannen vorig jaar aan het eind van het seizoen iets vergeten? Hij kijkt eens om zich heen, spiedend naar de zoomlens van de verborgen camera. Niks te zien. Zal hij het wagen schoenen en sokken uit te doen, de broek op te stropen en de pakweg tien meter door zee te overbruggen? Even is er nog twijfel. Nee, dit is te gek denkt hij en dan beent hij weg langs de vloedlijn. Weg van de plek die zijn logisch verstand tartte maar zijn hart beroerde. Helaas, angst en rede sloten de weg af naar een mooie ervaring. Berekeningen Academie U Zeeuwse dansers gepromoveerd In verband met Hemelvaart verschijnt De Schel- debode in die week op dinsdag 14 mei. Adverten ties voor deze uitgave dienen uiterlijk vrijdag 10 mei a.s. om 12.00 uur in ons bezit te zijn; redac tiekopij uiterlijk vrijdag 10 mei om 09.00 uur. 5 Apparaten Gratis Burg. v. Woelderenlaan 5 - Vlissinnen •%>delbuk£. DE SCHELDEBCDE 102e JAARGANG. VERSCHIJNT WEKELIJKS GRATIS HUIS-AAN-HUIS IN DE GEMEENTEN: VALKENISSE, VLISSINGEN, WESTKAPELLE, ARNEMUIDEN, DOMBURG, MARIEKERKE, MIDDELBURG EN VEERE TOTALE OPLAGE: 47.700 EX. DE SCHELDEBODE IS EEN UITGAVE VAN DE STEM WEEKBLADEN. KANTOOR: SCHELDESTR. 7-9 - VLISSINGEN - POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN, TEL: 0118-442720. M V 301 WOENSDAG 1 MEI 1996 Veere - De ondernemersvere niging van Veere heeft de ge meente een aantal plannen voorgelegd, die het verblijf van toeristen in Veere moeten ver aangenamen. Als eerste vraagt ze de gemeen te om een openbaar toilet bij de parkeerterreinen aan de Ge dempte Haven en aan de Ka- naalweg,. „Een goed en schoon openbaar toilet is een basisvoorziening die toeristen tegenwoordig ge woon verwachten," stelt de middenstandsvereniging in een brief aan de gemeente. In de verre omtrek van deze parkeer terreinen is er voor dez toeris ten echter geen gelegenheid om een plas te doen. Ook is daar geen horecagelegenheid, waar de toeristen iets zouden kunnen drinken en van het toilet ge bruik maken. Verder vraagt de vereniging de gemeente om een ruimere open stelling van het openbaar toi letgebouw aan het Oranjeplein. De middenstandsvereniging heeft ook gereageerd op het DTV-rapport, waarin de meente onderzoekt waar toeris ten blijven en hoe toeristenstro men in Veere verlopen. De vereniging vindt dat er meer verblijfsaccomodaties in het centrum moeten komen. „Dan heeft het pas zin om de horeca langer open te houden, culture le evenementen over het jaar te spreiden en meer open te zijn in het voor- en naseizoen. Hotel de Campveerse Toren zóu bereid zijn om de accomodatie wat uit te breiden. De ondernemersvereniging on derzoekt ook de mogelijkheden van alternatief vervoer in de binnenstad. Daarvoor gaat ze contact zoe ken met vier Veerse onderne mers om te vragen of die bereid zijn om fietsverhuur of het ver delen van gratis fietsen op zich te nemen. Verder zien de ondernemers mogelijkheden in de inzet van de Tuk-Tuk van Marina Veere. Ook de openingstijden voor de winkels in Veere wil de vereni ging nader onderzoeken. Uit de reactie van de ondernemers klinkt een voorkeur om alle winkels voortaan tussen de middag open te houden. Langzaam rijdende touringcars vormen ook een probleem in het centrum van Veere. „Wij heb ben u al een aantal keren ge vraagd om deze touringcars op te vangen op het parkeerterrein bij de Kanaal weg," zegt de ve renging in haar nota. Dit kan, in het akder van het verkeer splan gerealiseerd worden via een coupure in de dijk. Hier door wordt voorkomen, dat meerdere bussen geparkeerd staan aan de rechterzijde van het laatste stuk van de toe gangsweg. De ondernemersvereniging breekt als laatste nog een lans voor uitbreiding van de steiger bij Torenwal of anders voor een aanlegmogelijkheid bij het Zandhoekje. „Hierdoor ont staan meer mogelijkheden voor passanten om ook eens aan te leggen in Veere," stellen de middenstanders. De ideeën en de plannen van de ondernemersvereniging worden disndag 7 mei besproken in de commissie economische zaken. 'Schommelen boven zee' zou de ervaring geheten hebben. De Middelburgse studente aan de Rietveld Academie Birthe Leemeijer (1972) bedacht wan delend langs het strand hoe zij als eindexamenproject aan be kende ervaringen een heel an dere dimensie toe kon voegen. Zij zag een eenvoudig speeltoe stel, de klassieke schommel, op het strand en plaatste het in haar gedachten enkele meters de zee in. Hoe anders zou de wereld eruit zien op een schom mel boven zee, met de rug naar het strand. Terwijl de waterlijn langzaam naar achteren ver schuift schommelt de schom melaar in regelmatig tempo door, om alleen te zijn met de wind en het water, de lucht en de wolken. De strakke blik vooruit doorklieft het water, boort dan weer door de lucht. En steeds daar tussenin de hori zon. Je slaat je benen over haar rand maar de aarde trekt je te rug in een vrije val. Minister Melkert reikt G. van Gelder-Leenheer de medaille uit VLISSINGEN/DEN HAAG G. van Gelder-Leenheer kreeg vrijdag op het ministerie voor Sociale Zaken in Den Haag een koninklijke onderscheiding voor al het werk, dat zij voor de NCVB heeft gedaan. Mevrouw Van Gelder-Leenheer werkt sinds 1979 in diverse functies voor de Vlissingse, Zeeuwse en landelijke afdelin gen van de Nederlansde Chris ten Vrouwenbond. Dat jaar startte zij als voorzitter van de afdeling Vlissingen, waarna zij in 1985 het voorzitterschap van het gewest Zeeland op zich nam. Vanaf 1990 werd zij secretaris van het hoofdbestuur. Helemaal vrijwillig en onbe taald reist zij in de functie drie tot vier keer per week van Vlis singen naar Amersfoort. Zij zet zich met overtuiging in voor de verbetering van vrou wen in Nederland en daarbui ten. De laatte twee jaar hield zij lezingen over het NCVB-project voor zwangere tieners in Costa Rica. Als voorvechtste? voor vrou wenrechten vertegenwoordigde ze de bond bij de wereldvrou wenconferentie in Beijing. En over de ervaringen daar houdt zij weer in het hele land lezin gen. O) N Pinne, als dat t.egen je gezegd wordt is dat geen com pliment. Het geeft aan dat je gierig bent, een negatie ve vorm van 'zuunig'. En als je iets pinnig zegt, gaat dat meestal op een vervelende manier. In de negenti ger jaren heeft pinnen en pincode een heel andere be- tekenis. Iedereen heeft tegenwoordig wel ergens een pincode voor. De meest voorkomende is ongetwijfeld de pin je nodig hebt bij de geld-automaat, de flappen- «■4 tapper. Het was in het begin toch wel even wennen. Na aanvraag kreeg je een gemagnetiseerd plastic kaartje, de betaalpas, en je pincode toegestuurd van de bankinstelling die tijdelijk op je centen past. Voor- al de pincode is van de houder alleen en verschaft in pp** gebruik met de betaalpas de rekeninghouder geld. Na het geld uit de muur kwamen de winkels met een pin- —4 automaat en kon je met je pasje je aankopen zonder contant geld afrekenen. Het meest voorkomende pro- grt bleem is 'Wat is mijn pincode?'. Het gaat allang niet ^5 meer om die ene pincode, neen, in onze snelle maat- Cw schappij heb je er zo een stuk of vijf zes. Het blijft op letten geblazen. Of ze worden veranderd, of je doet wat fout en je moet een nieuwe pas. Was 1545 nu voor de bank of was het 4461, neen, dat is de postcode. En 7409 dan? Dat is voor benzi ne, van het tankpasje. De wereld van het plastic geld. En pin nen duurt langer dan gewoon contant betalen. Zo kon het ge beuren dat het in een grootwarenhuis op zaterdagmiddag aar dig druk was. Betalen was centraal aan de kassa, een flinke rij te wachtenden en allemaal pinnen. Halverwege stond een vrouw van middelbare leeftijd met het geld voor haar aankoop in d'r hand. Het was haar aan te zien dat ze het wachten beu was en ongeduldig riep ze richting kassa: 'Hé, schiet eens op, wij hebben nog gewoon geld om te betalen.!" Kijk, die was nou zonder pincode met recht pinnig. Cameleon. Zo had Birthe Leemeijer dat in gedachten en zo wilde ze het uitvoeren. Al kwam daar wel het een en ander bij kij ken. Een plek wist ze al. Het strand bij Vrouwenpolder, ter hoogte van strandovergang Duinoord. Een breed strand, een rustige zee, weinig afslag. En een tijd stip ook, het vroege voorjaar. De stormen voorbij maar nog geen zwemmers, surfers en an dere watersporters, zodat de schommelaar in alle eenzaam heid de plek kan ervaren. Leemeijer legde het idee voor aan de Stichting Promotie Vrouwenpolder en het.Strand- exploitatiebeheer, die spon taan hun hulp toezegden. Het berekenen van de plaats waar de schommel precies móest staan kostte enige hoofdbre kens. Birthe wist hoe hoog de waterstand mocht zijn om op timaal van de schommel ge bruik te kunnen maken, het zitje moest bij vloed net op de golven drijven. Exploitatiebeheer deed de be rekeningen. De constructie moest een golfje kunnen ver dragen en ook nog schomme lend gewicht dus stabiliteit waS een vereiste. Birthe maak-, te de onderkant van de schom- melpoten in U-vorm, een hal ve meter de grond in. Daarna vezelmatten erover en zakken mosselen met zand. En dan nog meer zand. Als datum van plaatsing werd uitgekozen 5 april, acht uur 's morgens, dood tij. Te koud voor de tijd van het jaar maar alle vrienden en familie waren aanwezig, evenals een shovel van het Strandexploitatiebe- heer. Zonder deze laatste had den ze het nooit op tijd gered maar nu was de operatie voor bij voordat het water de poten begon te omspoelen. Voor Birthe Leemeijer is de schommel een laatste stage voordat ze de Gerrit Rietveld academie in Amsterdam ver laat. In juni studeert ze af hoe wel ze al een jaar in Middel burg woont en werkt. Officieel doet ze de audiovisuele afde ling maar tegenwoordig, zegt ze, staan de verschillende richtingen niet meer zover uit elkaar. •SHg'r^^^SaBam SU* %v. Birthe Leemeijer schommelt hoog boven de golven op het strand bij Vrouwenpolder. "Voorheen had je nog duide lijk afgebakende afdelingen zoals schilderen, beeldhou wen, fotografie en film. Maar in de moderne kunst zie je steeds meer disciplines sa mengaan. Vandaar dat ook de academie zich aanpast en de afdelingen tegenwoordig bre der georienteerd zijn. In eerste instantie wilde ik van mijn project videobeelden maken en deze presenteren op de eindexamenexpositie. Onder tussen ben ik daar vanaf ge stapt omdat het indruist tegen het oorspronkelijke idee, na melijk om de ervaring te on dergaan van het schommelen boven zee. Dat is de essentie. Wanneer ik er videobeelden van zou maken, zit iedereen er toch weer naar te kijken, zoals ze naar een schilderij kijken in een museum. Het gebeuren vindt dan plaats op een af stand en de toeschouwer on dergaat niet de sensatie van de ervaring. Daarom heb ik be sloten geen concessies te doen, niet aan de academie en niet aan de tentoonstellingsbezoe ker. Men. kan niet lui achter over leunen. Alle studenten en leraren krijgen een uitnodi ging om naar de schommel te komen. Zelfs de Rijksgecom mitteerde die het examen af neemt. Iedereen moet komen." Ondertussen zijn het Strand- exploitatiebeheer en de Stich ting Promotie Vrouwenpolder zo enthousiast over het resul taat dat ze verwoede pogingen doen de schommel voor het Vrouwenpolderse strand të behouden. Birthe is benieuwd. "Het zou leuk zijn", zegt ze. „Het zou meer zijn dan waar ik op gehoopt had. Ik was al blij dat het stond, dat was voor mij het belangrijkste." Ook de verslaggever neemt een kijkje, hij moet toch weten waarover hij praat nietwaar? Het is even zoeken met het blote oog, vanaf de duinrand is het nauwelijks te zien. Dichterbij gekomen neemt de schommel vertrouwde vormen aan. Waar ter wereld heb je zo'n uitzicht? Rechts de Veerse Dam, schuin rechts de Storm vloedkering in z'n volle lengte, recht vooruit de Schouwse zandkust in gele tinten. En dan de zee, de eindeloze zee. Ook de schommel staat in die eindeloze zee, zonder droge voeten niet bereikbaar. En ook de verslaggever geeft niet toe aan zijn hart. Nog teveel te doen die middag, luidt het ex cuus. Maar, neemt hij zich voor, ooit zal ook hij schom melen boven zee.... MIDDELBURG Na thalie Bergmans en Eddy Bunk, uit Oost-Souburg en Middelburg zijn het afgelo pen weekend vierde gewor den bij de C-klasse van de Nederlands kampioen schappen in Amstelveen. De twee waren de enige Zeeuwse dansers die het tot de finale brachten. Daar kwamen ze tot de vierde plaats. Met hun prestatie bereikten de twee verder dat ze promoveerden naar een hogere klasse. De vol gende kampioenschappen komen de twee uit in de B- klasse. MIDDELBURG De afdeling Zeeland van de Fietsersbond en de Zeeuwse Milieufederatie zijn bang dat de aanleg van de Westerschelde oeververbindinge (WOV) een verslechtering voor de fietsers en het openbaar vervoer bete kent. Dit staat in een nota die de twee groeperingen maandag aanboden aan de Zeeuwse ge deputeerde van verkeer en verkeer, J. Hennekeij. „De WOV zal de doorstroming van het autoverkeer tusssen Zeeuws Vlaanderen en Zuid Beveland sterk verbeteren," vinden de werkgroepen. „Maar voor fietsers is deze verbinding niet toegankelijk. Als de kwaliteit van de auto verbindingen verbetert, moet NICUWSBIAD VAN FORMAAT dat tenminste in dezelfde ma te ook gelden voor de fietsers en het openbaar vervoer. Daarbij mogen die verbeterin gen de gebruikers niets extra kosten." In de nota wordt gepleit voor minstens drie plaatsen waar een volwaardige fietsverbin- ding het water moet kruisen. In het westen met een fiets-voetveer, in het midden met een fietsbus door de WOV en in het oosten met een fiets bus door de Liefkeshoektun- nel. Fietsbussen moeten de be langrijkste plaatsen aan beide zijden van de Westerschelde met elkaar verbinden," stellen de fietsersbond en de Milieu federatie, „En daarbij moet ook rekening gehouden wor den met verkeersontwikkelin- gen in de toekomst." ADVERTENTIE ADVERTENTIE Hans Verkerk Keukens heeft deze week een spectaculaire actie. Als u binnen twee jaar een keuken nodig heeft en nu koopt, krijgt u van Hans Verkerk een oven, kookplaat, afzuigkap, voedselrestvermaler en koel kast gratis! Kom nu snel echt geld verdienen en vraag naar de snelle beslisserskorting. Wij garanderen u de beste keuken en het beste ontwerp voor de beste prijs! 5 MEI '96 Alleen op zondag 5 mei krijgt u een vaatwasser extra bij aan schaf van een complete keuken. Bij aanschaf van een complete badkamer krijgt u de eerste 25m2 tegels gratis!!! GOES RINGBAAN WEST 2b - 0113-216451 De Groenkalender ■iK- HET ZEEUWSE LANDSCHAP i Als er één maand is die zijn naam met recht gekregen heeft is het wel de meimaand. Moe der natuur strooit zo kwistig met bloemen dat het lijkt alsof het niet op kan. Bloei is vruchtbaarheid. Voortplanting. Het overgote deel van al die bloemenpracht zal nooit zover komen. De meeste zaden die gevormd wor den, worden geconsumeerd door zaadeters. Allerlei vogels, kleine knaagdieren zoals muizen en ratten, en -natuurlijk- wijzelf. Niet elke plant is even produktief waar het om de vorming van zaden gaat. Een orchidee produceert zo'n slordige éen miljoen stoffijne zaden, die zo licht zijn dat ze tot kilometers hoog in de lucht gaan. Een paardebloem doet het al heel wat bescheidener met minder dan honderd en een herderstasje schopt het niet verder dan enkele tientallen. Maar ook lang voordat uit de bloemen zaden ontwikkeld zijn, vormen ze al een rijk gedekte tafel voor allerlei organismen. Insekten, zoals bijen, hommels, zweefvliegen en vlinders, doen zich tegoed aan nectar en honing. Vaak gaat het om wederzijds dienstbetoon, waarbij een insekt ervoor zorgt dat het stuifmeel bij de stam pers komt, zodat de be vruchting, dus de zaad vorming tot stand komt. Voor veel bloemen spe len insekten een doorslag gevende rol bij de bestui ving. En an dersom. Er zijn specia listische in sekten die bij één bepaalde plant zweren en die zonder die plant niet kunnen voortbestaan Een plant als de Aronskelk houdt voor de bestuiving een bezoekend insekt zelfs een tijdlang gevangen, om de stampers de tijd te geven om te rijpen. Maar bloemen krijgen vaak ook bezoekers die geen enkele we derdienst leveren. Sommige planten hebben trucjes om onge wenste bloembezoekers te weren, zoals een kleverige ring om de stengel. Maar er zijn altijd weer handigerds die toch bij de buit kunnen. Neem onszelf. Een maaltje artisjokken is niks an ders dan een portie "bloemen in de knop gebroken; en voor de ochtend van haar bloei vergaan". VLISSINGEN De Uit-gids met de theaterpro gramma's van het seizoen '96- '97 in de Zeeuwse thea ters verschijnt begin juni. Deze theaterbrochure wordt bij regelmatige theaterbezoe kers automatisch thuisbe zorgd. Verder zijn de gidsen gratis verkrijgbaar bij de VW-kantoren. De eerste voorstelling op 5 nieuwe saeptember in het nieuwe sei zoen is Cir que Plume, een thea traal circus in een tent aan het Mol- entwater. Verder in het programma de nieuwe musicals West Side Story en Singin, in the Rain en de Hippy-musical Hair. Verder grote namen als Urba- nus, Youp van 't Hek, Joop Visser en Brigitte Kaandorp. Ook het muziekaanbod is wer gevarieerd. VLISSINGEN De Rotaract club uit Vlissingen, de jongeren afdeling van de Rotary, houdt een moederdagactie. Op de toonbank van tientallen winkels in de Vlissingse bin nenstad hebben de jonge leden van de club even zovele mand jes met chocoladehartjes neer gezet. Deze hartjes kosten 2,50 per stuk. De opbrengst is bedoeld voor Ithaka, de kinder afdeling van het PZZ in Goes. MIDDELBURG De f 3 miljoen kostende rondvaartboot Lady Madeleine van Rederij Dijkhui zen wordt vrijdag 3 mei officieel in de vaart genomen door de Middelburgs wethouder E.van Brummelen-van Wilgen en Veeres burgemeester A. Den Boon. Het gloednieuwe schip dat groepen toeristen tot 450 personen kan herbergen, is 41,40 meter lang en 8 meter breed. Het heeft onder meer een zonnedek, een salon met panoramisch uitzicht, verga- deraccomodatie en voorzieningen voor gehandicapten. De Lady Madeleine is de opvolger van de Madeleine die 10 jaar geleden uit de vaart werd genoemen omdat het schip wat verouderd was. Haar taak op het gebied van rondvaarten werd toen overgenomen door De Stad Veere, die vanaf de steiger bij de Campveerse Toren al jarenlang rondvaarten over het Veerste Meer maakt. Met de terugkomst van een Madeleine heeft de rederij voortaan weer twee rondvaarboten in de vaart.

Scheldebode | 1996 | | pagina 1