SPECIAAL VOOR ONZE LEZERS SHOPPING TRIP LONDON DAGJE CANTERBURY POLITIE-RAPPORT fiet züeten zvaard Statenpraat Nieuw interieur voor visrestaurant BBK Bruidsmode opent filiaal in Middelburg XA/OLF'S Walstraat41 Vlissingen 0118-418715 Gravestraat 4 Middelburg 0118-639839 REIZEN Opril Grote Markt 2 Goes 0113-220280 Het zeesla-project kostte een ton Televisie Wel onder maar niet wijs of uit het SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 24 APRIL 1996 305 Diefstal Ongeluk Vernieling Autokraak Inbraak Aanhouding Mishandeling Brand Door Mr. C.M. de Graaf, Statenlid MIDDELBURG - Een lik verf en wat design-lampen kunnen wonderen doen. Kijk maar eens bij Visrestaurant 'Bij het stad huis' aan de Lange Noordstraat 8 in Middelburg. Het wat ou bollige interieur heeft plaatsge maakt voor een frisse kleur geel, enkele attributen die 'er gens achterin' stonden hebben een wat prominentere plaats gekregen, het plafond ziet er met de vrolijk geverfde balken ineens een stuk gezelliger uit en dat, samen met de design-lam pen en kunstwerkjes van glas is het ineens een héél ander vis restaurant geworden. Gezelli ger, vrolijker en wat meer am biance. Sinds Marjan en Huub van Laarhoven het restaurant acht jaar geleden overnamen liepen ze al met het plan rond om het interieur eens een vrolijker aan zien te geven. „Maar we hebben eerst goed geïnvesteerd in de keuken voor we aan de rest be gonnen", zegt Marjan. Het voor nemen om dan toch maar eens de verfkwast ter hand te nemen en wat interieur-ideeën werke lijkheid te laten worden ont stond in de maand januari, een 1 Het vernieuwde interieur van visrestaurant Bij Het Stadhuis. FOTO HARRY DE LANGE maand waarin 'Bij het stadhuis' gesloten is. „De verkeerde tijd, want we hadden het een maand eerder moeten bedenken", geeft Marjan grif toe. Een en ander betekende wel dat het hele inte rieur werd aangepakt op de schaarse vrije dagen, uren en avonden. Het publiek heeft daar overigens weinig van gemerkt. Maar niet alleen het interieur is aangepast, ook de toch al uitge breide menukaart is onder han den genomen. Stonden er eerst twee vleesgerechten op de kaart, nu zijn dat er vier geworden. Niet omdat het restaurant de koers van vis naar vlees gaat verleggen, maar om de klant ter wille te zijn. „Mensen komen hier vaak vis eten met een part ner en die lust dan soms geen vis. Blijft vlees over. Maar na de zes de keer zijn die partners wel uit gekeken op de entrecöte en is het voor hen niet leuk meer. Van daar dus die uitbreiding". Het gaat te ver om alle gerechten te noemen die ,Bij het stadhuis' de gasten kan aanbieden. Welk soort vissen willen we graag even noemen: Kabeljauw, tong, inktvis, zalm, zalmforel, poon, paling, roodbaars, zeewolf en nog wat soorten en dat alles wordt dan tegen een schappelij ke prijs door chef-kok Thijs Jan sen en leerling Anne-Marie op een creatieve manier bereid. Huub en Marjan zorgen er met hun gastheer/vrouw-schap dan weer voor dat iedere bezoeker dubbel van de maaltijd geniet. Iedere eerste zondag van de maand is er een uitgebreid vis- buffet en het zal dan ook nie mand verbazen dat 'Bij het stad huis' een van de elf gerenom meerde restaurants is die is aan gesloten bij 'Het Middelburgs Couvert'. En dat betekent weer met de re gelmaat van de klok extra culi naire verwennerijen of andere culinaire activiteiten. En als u toch binnen bent, vraag eens wie die ongelofelijk leuke en simpele lampen heeft ontworpen. MIDDELBURG - In Middel burg, aan de Lange Noordstraat 4, werd vorige week geheel in stijl BBK Bruidsmode geopend. Met een bruidspaar, een koets met paarden en diverse bruids modeshows. BBK (dat staat voor Betere BruidsKleding) is een filiaal van BBK Bruidsmo de in Zierikzee. De Zierikzeese vestiging bestaat inmiddels iets meer dan 15 jaar en eigenares mevrouw K. Padmos vond het tijd om weer eens de vleugels uit te slaan. Het werd Middel burg. „Een eigen onderzoek heeft uitgewezen dat er nog plaats is voor een derde bruidsmode- saak en bovendien werd ik to taal verliefd op het pandje en de lokatie, vrijwel pal tegen over het stadhuis", zegt me vrouw Padmos. Het pand heeft een verkoopoppervlakte van circa 120 vierkante meter en biedt een ruime collectie in zo wel 'traditionele' als 'alterna tieve' bruidskleding en is er een speciale afdeling met kleding voor aanstaande bruidegom- men die op zoek zijn naar een stijlvol trouwcostuum. Daar naast is er een uitgebreid assor timent van accessoires, sie- Ella van Helleman, Krijnie Padmos en Dragan Nikolic in het nieuwe filiaal van BBK Bruidsmode. raden en een collectie lingerie. „Want", zo vindt mevrouw Padmos, „Een bruidsjurk moet compleet zijn en dat betekent dus ook de lingerie". „Aller eerst maak ik altijd uitgebreid kennis met de aanstaande bruid of het aanstaande bruid spaar", legt mevrouw Padmos de 'werkwijze' uit. „Dit is later belangrijk voor een totaaladvies, want iedere cliënt is uniek met een eigen persoonlijkheid en een eigen smaak. Daarna vraag ik iets gedetailleerder naar spécifieke wensen. Uit eindelijk komt er na enkele aanpassingen (een trouwjurk moet nu een maal perfect passen) een bruidsjurk die als het ware ge goten zit. Een perfecte combinatie tus sen lichaams vorm en con fectie". Dat de combi natie jurk en accessoires niet alleen een kwestie van persoonlijke smaak is maar ook een zaak van een deskun dig advies ligt natuurlijk voor de hand. En misschien ook wel handig om te weten: de bruids jurk wordt in heel Zeeland vóór de bruiloft bij de cliënt gratis thuisbezorgd. FOTO HARRY DE LANGE Speciaal voor onze lezers ditmaal een tweetal aantrekkelijke arrange menten voor een tussendoortje naar Engeland. U kunt kiezen tussen het magische London of het minstens even interessante middeleeuwse stadje Canterbury. REISSCHEMA: Vertrek: dagelijks met Eurolink Fer ries van Vlissingen naar Sheerness om 22.30 uur. Aankomst: de vol gende morgen omstreeks 07.00 uur. Vervolgens per Eurolink-bus naar London of met British Rail naar Canterbury. Aan het eind van de dag weer terug naar Sheerness. De Eurolink-ferry vertrekt om 21.30 uur, zodat u 's morgens rond 07.00 uur weer terug bent in Vlissingen. De kosten voor zowel het London- als het A A Canterbury-arrangement bedragen: J 99^" inbegrepen: - retourpassage Vlissingen-Sheerness - pullmanseat op zowel heen- als terugweg - vervoer per bus naar London v.v. (ca. 11/2 uur) of - vervoer per trein naar Canterbury v.v. (ca. 45 min.) andere slaapaccommodatie aan boord tegen brochureprijzen geldig paspoort vereist. TIP 1: boek bij uw London-arrangement gelijktijdig een sightseeing trip door London ad 22,50. TIP 2: boek bij uw Canterbury-arrangement gelijktijdig een bezoek aan de beroemde Canterbury Tales ad 11,-. Inlichtingen en boekingen voor de lezersreis uitsluitend bij: verschijnt in een oplage van 47.700 exemplaren elke woensdag huis-aan-huis in de gemeenten Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg, Valkenisse. Veere, Vlissingen. Westkapelle Kantoor Scheldestraat 7-9,4381 RP Vlissingen, Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen Tei.nr.: 0118-442720, Fax: 0118-442721 Openingstijden: ma, wo, do, vrij. 9.00-12.30 uur en van13.30- 16.15 uur, dinsdag 9.00-12.00 uur, 's Middags gesloten Advertentieverkoop tijdens kantooruren tel.: 0118-442720 Jos Rentmeester (vertegenwoordiger), tel. privé: 0113-655379 Yolanda Krijger (vertegenwoordiger), tel. privé: 0118-411351 Sonja Broeders (vertegenwoordiger),tel. privé: 0118-479084 Mini's (rubrieksadvertenties), tel.: 076-5312313 Afsluittijd advertenties: maandag 12.00 uur Redactie tijdens kantooruren tei.nr.: 0118-442720, fax 0118-442721 Johanna Brouwer, tel. privé: 0118-640113 Afsluittijd redactie: maandag 14.00 uur Correspondenten Andrien Smeets, tel. privé: 0118-639719, Jaap Klein, tel. privé 0118-625185, Ad Roos, tel. privé: 0118-602860 Fotografen Harry de Lange, tel.: 0118-625195 Piet Davids, tel.:0118-623594 Bezorging voor klachten over bezorging tijdens kantooruren bellen - 0118-442720 ARNEMUIDEN Zo af en toe mogen we best eens trots zijn op onze overheid. Hoewel het vaak een forse duit kost hebben ze toch maar het beste met ons voor en zeker op het gebied van het onderwijs. Basisscholen in kleine kernen worden gesloopt en de kinderen worden naar megascholen gejaagd om daar in de massa op te gaan. Niettemin heeft onze overheid oog en hart voor onze leergierige koters. Lees mee en probeer de kronkels van de overheid te bevatten. In Arnemuiden, daar hebben ze drie soorten onderwijs: Openbaar, Christelijk en Algemeen Christelijk. Op die Christelijke school kom je niet zomaar, daar moet je als kind al redelijk bijbelvast voor zijn. Openbaar staat niet direct bekend om haar Godvruchtigheid en dus ontstond er zo'n tien jaar geleden een Algemeen Christelijk schooltje waar toch minimaal wat Bijbelkennis en de zin van de Tien Gebo den werd onderwezen. Heidenen, Roomsen, iedereen was welkom. Een mooi soort onderwijs vond destijds ook de minister van onderwijs. En omdat de minister dat vond vonden ook de ge meente Arnemuiden en de Provincie Zeeland dat. „Alge meen Christelijk is een eigen richting en wordt als zodanig dus erkend", heette dat. En omdat dat allemaal echt en uniek was mocht er uiteraard op rijkskosten een school wor den neergezet. Maar binnenkort bestaat dat schooltje niet meer. Niet omdat er te weinig leerlingen zouden zijn maar omdat dat 'Algemeen Christelijk' volgens de wet niet be staat. Het moet Protestants Christelijk zijn, vindt nu plotse ling diezelfde overheid in Den Haag. En daarom had de school per 1 oktober 1995 moeten fuseren. Maar omdat vlak daarvoor het schoolbestuur er nog vanuit ging en ook mocht gaan dat Algemeen Christelijk wèl bestaat (de minister liet toch als blijk van die erkenning een gebouw neerzetten?) was er niet gefuseerd. De school heeft inmiddels een fusiepartner en zou dus kunnen voortbestaan als die meneer in Den Haag even uitstel zou kunnen geven tot 1 oktober van dit jaar. Een kind kon immers begrijpen dat die datum van 1 oktober 1995 niet zou worden gehaald. Nee dus. 1 Oktober 1995 is 1 oktober 1995 en toen had alles rond moeten zijn, zo oordeel de een vast wel hoge ambtenaar in Den Haag. Het schooltje gaat dus dicht. Personeel op straat, kinderen moeten naar een school waar ze niet naar toe willen en een gebouw, dat met dezelfde logica natuurlijk dan óók niet bestaat, staat leeg. Als je dat soort verhalen hoort bekruipt je een gevoel van trots. Trots, omdat dat wij nog van die ambtenaren hebben voor wie elke logica een vloek is, die er geen bal om geven dat er geld van de burgerij wordt weggegooid, die niet voor rede vatbaar zijn, die nog volstrekt zinloos iets naar de knoppen kunnen helpen en dan nog volhouden dat 'het on derwijs een groot goed is'. Woensdagmorgen heeft een inslui per uit de keuken van een woning aan de Naereboutstraat in Middel burg een zakje met vruchtenge bakjes gestolen. Dit werd bekend door een 39-jarige Middelburger die op de Nieuwendijk werd be trapt op het stelen van een boekje. Donderdagmorgen is uit een kla slokaal aan de Leeuwerikstraat in Middelburg een portemonnee en een aantal pasjes gestolen. Dinsdagnacht werden van een be drijfsterrein aan de Amesteinweg in Middelburg vijftig lege bier kratten gestolen. Een deel van de kratten werd later teruggevonden langs de Nieuwlandsedreef. Maandagmiddag werd tijdens een onbewaakt ogenblik een porte monnee met negentig gulden ge stolen uit een kantoor aan de Roozenburglaan in Middelburg. Dinsdagmorgen zijn uit een fiet senstalling aan de Marconiweg in Vlissingen onderdelen van fietsen gestolen. Tot nu toe heeft nog maar een eigenaar aangifte ge daan. Dinsdagmiddag werden uit de fietstas van een postbesteller twee bundels post gestolen. De be steller had haar fiets neergezet aan de Saffier in Middelburg. Iemand heeft gezien dat de diefstal ge pleegd is door twee personen met een brommer. De getuige wordt verzocht om contact op te nemen met de poÜtie, tel. 688000. Uit een leslokaal aan de Piet Heynstraat werd dinsdag tijdens de middag pauze een schoudertas met een portemonnee, een agenda en pas jes gestolen. Dinsdagmorgen zijn er strandartikelen gestolen uit een container aan de Van Reenen- straat in Vlissingen. Uit een benzi netank van een vrachtwagen die op de Punt in Middelburg stond is dinsdagnacht honderd liter brandstof gestolen. En van een au to aan de Dokstraat werd diezelf de nacht een imperiaal gestolen. Uit de Latijnse Schoolstraat in Middelburg werd woensdagmor gen een witte Garelli snorfiets ge stolen. Uit een schuurtje aan het Hof van Sint Jan in Middelburg werd woensdag een acculader voor een invalidenwagentje gesto len. Er werd meteen ook een por temonnee met geld meegenomen. Een auto die geparkeerd stond aan de Robijnplaats in Middelburg is vorige week gestolen. Het gaat om een blauwe Volkswagen Golf, VP-40-YB. In de auto lagen rui- terspullen. Een 52-jarige Vlissinger maakte zondagavond kennis met een jon geman van begin twintig, met een getinte huidskleur en een normaal postuur, een verzorgd uiterlijk met kort krullend haar. Na de kennis making in een café ging het tweet al samen naar een ander café. On derweg bleek de vriendschap van korte duur te zijn. De Vlissinger werd onderuit geschopt en van zijn portemonnee beroofd. De he rover spreekt redelijk goed Neder lands. Tussen zaterdagavond 23.00 uur en zondagavond 18.00 uur is een groene Spartamed snorfiets gesto len die op de Abeelseweg in Sou burg stond. Het verzekeringsnum mer van de brommer is WXB761. Zondagavond laat is er bij een tankstation aan de A-58in Arne muiden getankt door twee onbe kend gebleven mannen. Deze re den weg zonder te betalen. De kentekenplaat van de auto bleek zondag gestolen te zijn van een au to aan de Kousteensedijk. Woensdagmorgen is een gepar keerde auto bij het winkelcentrum Dauwendaele aan de rechterach- terzijde beschadigd door een on bekende. Donderdagmorgen raak te een 54-jarige Vlissingse gewond bij een botsing met een auto. De vrouw reed op haar fiets over de Lange Leenweg en kreeg geen voorrang van een auto. Donderdag is een aan de Kinderdijk in Mid delburg geparkeerde personen auto aangereden aan de linkerach terzijde, door een onbekende. Donderdagnacht werd een ruit van een woning aan het Meulpad in Koudekerke vernield. Ook een marmeren plateau achter de ruit ging aan diggelen. Donderdag nacht zijn aan de Meanderlaan in Middelburg twee ramen van een toegangsdeur van een flat ver nield. Dezelfde nacht werd aan de Penninghoek in Middelburg een ruit van een bedrijfsdeur vernield, waarschijnlijk met een fiets. Woensdag is er ingebroken in een geparkeerde auto aan de Mortie restraat in Middelburg. De auto radio en een boormachine worden vermist. Maandagavond is een ge parkeerde auto aan de Roozen burglaan in Middelburg gekraakt. Er werd een ruitje vernield en uit de auto verdween een blauwe winterjas en een zonnebril. Maan dagnacht werd van een aan het Zeelandiaplein in Souburg gepar keerde auto het slot geforceerd. Er wordt niets vermist. Dinsdagmid dag werden uit een aan de Mid delburgse Herengracht gepar keerde auto een frontje van een radio, een cd-speler en enkele cd's gestolen. Een auto die op de Bou levard stond liep dinsdag schade aan de lak en aan de sloten op. Donderdagnacht is er ingebroken in een auto die geparkeerd stond aan Papisland in Middelburg. Het slot werd geforceerd en uit de au to verdween een radiocassettespe- ler. Zondag is uit een aan de Segeers- straat in Middelburg geparkeerde auto een radiocassettespeler ter waarde van honderddertig gulden gestolen. Hiervoor werd het slot van de auto gekraakt. Woensdag is er ingebroken in de sportkantine aan de Nadorstweg in Middelburg. Er ging een ruit aan diggelen en er werd voor tachtig gulden snoep meegeno men. Een insluiper ging er woens dag met tweehonderd gulden van door uit een woning aan de Zand- kreekstraat in Middelburg die niet goed afgesloten was. Woens dag is er geprobeerd in te breken bij een bedrijf aan de Kolvenier- straat in Vlissingen. Er is braak- schade aan de deur. Maandag nacht werd er ingebroken bij een bedrijf aan de Edisonweg in Vliss ingen. Er werd voor achtduizend gulden computerapparatuur ge stolen. Diezelfde nacht werd er ook werd er een poging tot in braak gedaan bij twee bedrijven aan de Hermesweg in Vlisssingen. Het bleef hier echter bij schade aan deuren en ramen. Woensdagmorgen werd uit de keuken van een woning aande Burgerweidestraat in Middelburg een portemonnee met dertig gul den gestolen. Een omwonende heeft een persoon met een donke re huidskleur in de tuin van de woning gezien. Deze droeg een groene pet en een blauw jack. Uit een school aan de Piet Hein- straat in Middelburg werd een portemonnee uit een schoudertas gestolen. Er werd een 35-jarige man met grijzend kort haar, een slank postuur en een getint uiter lijk gesignaleerd. Eerder die week werd er in hetzelfde gebouw al een tas van een personeelslid ge stolen. Donderdagmorgen is uit een woning aan de Schoolstraat in Arnemuiden driehonderd gulden gestolen. De dief kwam binnen door een achterdeur die niet afge sloten was. Woensdagmiddag werd op de Koudekerkseweg in Vlissingen een 43-jarige man aangehouden die eerder die middag drie kleed jes had gestolen uit een winkel aan de Scheldestraat. Woensdagmiddag werd een 14-ja- rige jongen uit Vlissingen in een winkel aan de Lange Delft in Mid delburg betrapt bij het stelen van snoepgoed. Hij is na verhoor door gestuurd naar het Haltbureau. Vrijdagnacht is een 36-jarige man uit Middelburg mishandeld door zes onbekende mannen van een jaar of twintig. De man fietste over de Saffier in Middelburg en werd zonder aanleiding van de fiets getrokken waarna hij klap pen kreeg. De man wist zijn bela gers, die allen een getinte huids kleur hadden, te ontvluchten en moest zich onder doktersbehan deling stellen. Zondagmorgen vroeg is de houten hangplaats voor de jeugd aan de Meanderhof in Middelburg uitge brand. De brandweer heeft de brand met twee hogedrukspuiten moeten blussen. De hangplaats heeft tienduizend gulden gekost en moet als verloren worden be schouwd. Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. MIDDELBURG - Ruim 360 in dividuele bedrijven in het Zeeuwse hebben het afgelopen jaar een beroep gedaan op de kennis van het Innovatiecen trum in Middelburg. Het ging daarbij in hoofdzaak om advie zen met betrekking tot vernieu- wings- of verbeteringsproces sen. Ruim 200 bedrijven kregen een telefonisch advies of wer den doorverwezen. Daarnaast kregen circa 950 personen voor lichting over relevante techno logische ontwikkelingen. De meeste adviezen gingen naar de industriële bedrijven (41 pro cent), met als uitschieters de voedings- en genotmiddelen- en de metaalindustrie. Onderver deeld in het aantal personeelsle den van de bedrijven gingen de meeste adviezen naar bedrijven met een tot vijf werknemers (43 procent). Het Innovatiecentrum zelf weet uiteraard ook niet al les en ter ondersteuning werd 120 keer een externe deskundi ge ingehuurd voor een totaalbe drag van 220.000 gulden. Op zoek naar kennis raadpleegde het Innovatiecentrum 139 keer de commerciële advieswereld, werd er 15 keer in databanken gesnuffeld en werd in tien ge vallen een beroep gedaan op het TNO en andere grote technolo gische instituten. In totaal ging het Innovatiecentum 374 keer 'buiten de deur' op zoek naar externe kennis. Een kleine greep uit de activi teiten die het Innovatiecentrum het afgelopen jaar in samenwer king met het bedrijfsleven ont plooide. Met zes bedrijven in de schelpdiersector is op individu ele basis gekeken hoe vistech nieken kunnen worden verbe terd en hoe de kwaliteit van de verwerking aan wal beter en ef ficiënter kan. Veertien bedrij ven trokken aan de Innovatie- bel om een advies te krijgen over de verwerking van zuiverings slib, kunststofrecycling en hou tafval. Ook werden er 16 bedrij ven doorgelicht op het gebied van de milieu-aspecten bij de bedrijfsvoering en waren er di verse voorlichtingsbijeenkom sten over 'Reinigen in de grafi sche industrie' en de 'Verwer king van houtafval'. Studenten en docenten van de Hogeschool Zeeland kregen voorlichting over Europees Ondernemen en bij vijf bedrijven werd een zoge heten 'Euro-bedrijfsanalyse' uitgevoerd. Ook kregen diverse bedrijven alle ins- en outs te ho ren over de 'machinerichtlijn', de 'richtlijn levensmiddelenhy giëne' en de 'laagspannings- richtlijn'. Het meest in de publiciteit kwam het project Zeesla uit het Veerse Meer met als doel de consument te laten genieten van het drabberige spul. Daar hiel den zich twaalf bedrijven mee bezig. In samenhang met dat project kwam er een recepten boekje uit, was er een zeewier diner en werd er een videoband gemaakt. Overigens kostte het Zeesla-project een ton aan ex terne deskundigen en kwam de eerste 'lading' niet uit het Veer se Meer maar uit Frankrijk. HUISARTSEN Vlissingen - Za F. Bronzwaar, Bad huisstraat 47, tel. 412525 Zo A. van Pelt-Termeer en F. v.d. Berg, Rosert- burglaan 1tel. 465253 Middelburg - Za J. Wortelboer, Ko rendijk 36, tel. 639933 Zo R. Lank- horst, Seisweg 29, tel 639933 Souburg, Gezondheidscentrum Middelburg-Zuid, Arnemuiden en Nieuwland - Za N. Kapteijn, Lek straat 6 Oost-Souburg, tel. 461630 Zo J. Ponten, Oude Rijksweg 6 Nieuwland, tel. 601340 Di H. Roelof- sen. Gezondheidscentrum, Prins Bemhardstraat 2, Arnemuiden, tel. 601308 Spreekuren 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur. Veere, Gapinge, Serooskerke, Oostkapelle en Vrouwenpolder - G. Rullens, Dorpsstraat 2 Oostkapel le, tel. 581276 Domburg, Aagtekerke, Westka pelle, Koudekerke, Meliskerke, Biggekerke en Zoutelande - Za en zo P. Noorlander, Middelburgs estraat 94, Koudekerke, tel. 551231 Midden-Walcheren - Za en zo B. Bouwense, Valkenisseweg 14, Big gekerke, tel. 552190 VERLOSKUNDIGEN Vlissingen - vr vanaf 9 uur tot ma 9 uur H. Hament, tel. 471140. Middelburg - do vanaf 20 uur tot zo 20 uur Martien de Jonge, tel. 616761 TANDARTSEN Za en Zo J. Rombouts, Langeviele 47 Middelburg, tel. 612882 Ma J. Va- essen, Koepoortstraat 3 Middelburg, tel. 613403 Di C. Westveer, Loskade 27 Middelburg, tel. 626694. Spreek uur van 11 tot 12 uur. Za en zo P. van Malland, (alleen eigen patiënten) To- bagolaan 6 Vlissingen, tel. 478290. APOTHEEK Middelburg - Vr. 26 april tot vr. 3 mei Apotheek L. v.d. Boogert, Vrij landstraat 79 Vlissingen - Vr. 26 april tot vr. 3 mei Apotheek Paauwenburg, Dreess- straat 2a, tel. 470717 DIERENARTSEN Za en Zo Th. Driehuis, Gerbrandy- straat 151 Vlissingen, tel. 466548 Di A. Hoogveld en R. Meesters, Korte Noordstraat 61, Middelburg, tel. 637077. Dierenartsenpraktijk Oost kapelle, Oude Domburgseweg 33a tel. 581443. Vogelopvang Midden Zeeland, tel. 628288. POLITIE Noodhulp, als elke seconde telt: 06- 11. Overige assistentie aanvragen 633333. Voor alle andere aangele genheden zijn de bureaus in Middel burg en Vlissingen 24 uur per dag geopend. KERKDIENSTEN Rooms-katholieke kerk. Der Boe- de 2e, 4e en 5e zaterdag 10.30 Ter Reede za 17 uur. Onze Lieve Vrou- wekerk za 21 uur, za. 19 zo. 9.30 en 19 uur. Open Hof zo 1115 uur Sou burg Martinuskerk zo 19 uur Zoute Viever 1e en 3e za 9 uur Middelburg Petrus en Paulus kerk zo. 10 uur Hoeksteen zo. 18.30 en 20.30 uur Sint Willibrord za 17 uur, Domburg Sint Willibrordkapel za 19 uur. Zou telande 10 uur. Nederlands Hervormde kerk. Aag tekerke 10 en 19 uur Domburg 10 en 19 uur Gapinge —uur Grijpskerke 10 uur. Kleverskerke 9.30 uur Koude kerke 9.30 uur Middelburg Koorkerk 10 en 16.30 Ontmoetingskerk (bond) 10 en 18.30 uur Nieuwland 9.30 uur Ritthem 11 uur. Oostkapelle 10 en 19 uur Oost-Souburg 9.30 en 19 uur Zoute Viever 19 Serooskerke 10 uur Veere 9.30 uur. Vlissingen St. Ja- cobskerk 9.30 uur. Open Hof 9.30 uur Schaapskooi 9.30 uur Ter Reede 19 uur Vrouwenpolder 10 uur West kapelle 9.30 en 19 uur Ziekenhuis Walcheren 10 uur Gereformeerde kerk. Gapinge 10 uur Grijpskerke 19 uur Koudekerke 9.30 uur Meliskerke 10 en 14.30 Oost-Souburg 9.30 uur Serooskerke uur Vlissingen Petruskerk uur. Veere uur Vrouwenpolder uur Gereformeerde Gemeente Vlissin gen 9.30 en 16 uur, Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt. Middelburg 9.30 en 16.30 Vlissingen 9.30 en 16.30 uur Ned. Gerefor meerde Kerk Middelburg 9.30 uur. Zevendedagsadventisten Middel burg za 11 uur Vlissingen za 9.30 uur Doopsgezinde Gemeente Middel burg 10 uur Vlissingen uur Kristen Zuidmolukse kerk Oost-Souburg 13 uur, Koudekerke uur Angli caanse Kerk Vlissingen-Oost 10.30 uur. Pinkstergemeente Middelburg 11.30 uur. Vlissingen e.o. 15.00 Pinkstergemeenschap Sjaloom West-Souburg 14.30 uur. Bethel Pinksterkerk Vlissingen wo 19.30, vr 19.30, zo. 11.30 Christelijk Cen trum Zeeland Vlissingen 10.30. Nieuw Apostolische kerk West- Souburg wo. 20 9.30 en 17 Evange liegemeente Middelburg 9.30 Oost- Souburg 10 Volle Evangeliege meente Arnemuiden do. 20 zo. 10 Serooskerke do. 19 West-Souburg zo. 10 Middelburg Thomaskapel wo 20, zo 10 uur. Filadelfia Gemeente Vlissingen wo 19 uur, zo 10 uur Vrije Evangelische Gemeente Westka pelle 9.30 Eglise Wallone Middel burg uur De Christengemeen schap Hoogelande uur Rafaël gemeenschap Eleos Middelburg 9.30 uur. Leger des Heils Vlissingen 10 uur, Middelburg 9.20 en 10 uur (Hoeksteen) Tele is ver. En een visie heeft te maken met kijken. De samen trekking tot televisie is dus niets anders dan een aanduiding waarmee aangegeven wordt dat je ver kunt kijken. In dit geval langs elektronische en elektromagnetische weg. Het blijkt echter steeds noodzakelijker te worden om ook op televisie-uitzendin gen een visie te hebben. Een visie in de zin dat nagedacht moet worden over wie er uitzendt en wie daarvoor betaalt. Na de introductie van het fenomeen televisie is er in Nederland een systeem opgesteld dat in die jaren na de oorlog voldeed aan wat gewoon was in onze samenleving. De uitzendrechten werden verdeeld over omroepverenigingen die gelieerd waren aan groe pen. Op die manier kwam een ieder aan zijn of haar trekken. De katholieken via de KRO, de algemenen via de AVRO, de arbeiders via de VARA en de christelijken via de NCRV. Ieder naar eigen behoeften en de NTS als een variant op de drie musketiers: één voor allen. Om programma's mogelijk te maken werd er een algemene heffing ingesteld. Wie wil kijken betaalt. De omroepbijdrage was geboren. Het was niet meer en niet minder dan de toepassing van het profijtbeginsel, zonder dat ook maar iemand dat woord in de mond nam. Nu is de techniek van televisie eigenlijk suggestie. Wij denken, zittend voor het blauwe oog, dat wij vloeiende beelden zien. Dat is niet zo. De beelden zijn verre van vloeiend. Wij als mensen hebben wat trage ogen. In feite wordt er van die traagheid misbruik gemaakt. De door uw toestel ontvangen licht punten worden op een lijnenstelsel ongeveer 25 maal per seconde gewisseld. Afwisselend op de oneven en even lijnen. Kortom, on geveer elke 1/50 seconde wijzigt er iets op uw beeldscherm. Onze luie ogen zien die wisselingen niet en daarom lijkt het net of er vloeiende beelden ontstaan. Wij worden op een technische manier eigenlijk een beetje voor de gek gehouden, maar wij hebben er geen last van. Nu begint het er de laatste tijd veel op te lijken dat we ook op een nadere manier voor de gek gehouden worden. De vraag is of wij dat met z'n allen door hebben. Het televisie-aanbod wordt steeds breder. Niet in de zin dat er steeds meer variëteit komt. Dat is niet zo. Er komen steeds meer zenders. Zenders die niet altijd door omroepbijdragen, dat ver plichte bedrag dat wij met z'n allen betalen, worden ondersteund. Het betekent in praktische zin dat wij steeds meer van het zelfde krijgen, zij het door verschillende aanbieders. Dat zou op zich niet zo erg zijn, als dat aanbod wordt gedaan zonder dat wij er iets aan moeten bijdragen. Een commerciële zender die volledig uit reclamegelden wordt betaald, geen probleem. Maar hoe zit het nu met wel verplichte extra betalingen? Er liggen plannen voor regionale televisie. Onder te brengen in ons bestaande omroepstelsel. Kijken naar wat er in Zeeland ge beurt. Kijken of Peter Joosse van Omroep Zeeland er net zo uit ziet als hij klinkt. Lijkt mij leuk allemaal. Wie betaalt er echter? Voorlopig is de aanname dat wij tien gul den meer moeten gaan betalen. Dus, op te brengen door de Zeeuwse kijker. Nu vind ik dat er toch iets vreemd aan de hand is met de kosten van het omroepbestel. Er wordt iets nieuws geïnt roduceerd en wij moeten direct betalen. Bij het tegenovergestelde wordt het nooit zo geregeld. Gaat er iets van het aanbod af, dan verwacht je ook vermindering van de betalingsplicht. Zo simpel is het echter niet. Neem nu bijvoorbeeld, wat ik maar noem het nieuwe voetbalnet. Het omroepbestel, hoe zuur het ook voor hen is, bespaart tientallen miljoenen guldens op jaarbasis. Dat geld wordt immers niet meer betaald voor de uitzendrechten. Waar blijven die centjes? Het zou voor mij geen gekke suggestie zijn om uit die besparingen bijvoorbeeld de regionale televisie te betalen.

Scheldebode | 1996 | | pagina 5