A DIO Nieuwe schoenen Arnemuidse jeugd wil een eigen skatebaan Drie topactrices in hollandse komedie Amerikaans topentertainment door Sandra Reaves-Philips The Missions to Seamen Thema-bijeenkomst Studenten nemen afscheid Hogeschool Rugbycursus Halt schoolvoetbaltoernooi Het fascinerende verhaal achter de ordinaire kraal. r SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 24 APRIL 1996 321 Aart het eind van de aspergetijd Bijzondere vondst onder puzzeldoos Van Gelder in actie Kralen maken ge schiedenis rond MIDDELBURG - Het is eigenlijk maar een nietig ding. Klein, rond, haast onopvallend. Als je er op gaat letten worden kom je ze overal tegen. In alle maten, soorten en kleuren. Kralen. Marja Franchimont uit Domburg heeft er een passie voor. In 1980 begon ze met het verzamelen van kralen. Nu heeft ze kralen uit de hele wereld. Ze exposeert met een gedeelte van haar collectie in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. Zelf draagt ze geen kralen maar ieder dag is ze er mee bezig. „Het fascinerende van kralen vind ik dat ze over de hele wereld voorkomen en in de hele ge schiedenis van de mens een rol spelen in het dagelijks leven. Of het nu een gebruiksvoorwerp is of talisman." Op wereldreis dus in kralenland. Geluk en gebruik LAND MIDDELBURG Vorig jaar won Frank Houtappels de eer ste prijs in Het Festival van het Ongespeelde Stuk met zijn ko medie 'Aan het eind van de As- pergetijd'. Uit het juryrapport: „Het stuk getuigt van een grote mate van oorspronkelijkheid. De opbouw, via alledaagse pe rikelen en schrijnende ervarin gen in vaak hilarische dialogen, naar de dramatische slotscène en heeft de jury verrast. Waar dering voor de kwaliteit en de directheid van de dialogen en hun inhoudelijke diepgang." Ie dereen was het er tijdens de prijsuitreiking over eens: dit moet zeer snel gespeeld wor den! En nu is het er dan geluk kig van gekomen met in de cast niemand minder dan actrices Olga Zuiderhoek, Annet Mal- herbe en Nettie Blanken. Zij vertolken de rollen van drie zusters waarvan er twee, Aggie en Kitty, in een Noordlimburgs dorpje wonen. Aggie heeft een dochter, Sophie, met wie ze een kapsalon drijft. De komst van Francien, de jongste zuster die in Amsterdam woont, verstoort de vrede. Francien is onge trouwd, in tegenstelling tot Kit ty die ogenschijnlijk een perfect huwelijk heeft. In tegenstelling ook tot Aggie wier huwelijk op de klippen loopt en wier dochter het huis gaat verlaten, omdat ze verliefd is. Zusters, moeders, dochters: fa miliebanden die niet uit te wis sen zijn. Al probeert elk haar ei gen weg te gaan, vroeg of laat komen ze elkaar tegen. Terwijl de laatste asperges uit de grond worden gehaald, maakt in het Limburgse dorpje oud zeer ruimte voor nieuwe pijn... Woensdag 24 april - Stads schouwburg Middelburg - 20.00 uur. Kaarten kosten 25,00 (kortingspassen 20,00) en zijn in voorverkoop aan het theater, tel. 611500, en vanaf 19.00 uur te koop aan de avondkassa. 1 Olga Zuiderhoek, Annet Malherbe en Nettie Blanken in 'Aan het eind van de aspergetijd. fotoannaleenlouwes Weet je wat je doet, je gaat maar alleen en kijken en als je wat naar je zin ziet, dan hoor ik het wel. Dat vindt Eva een goed idee, en na een paar dagen, heeft ze de schoenen gevonden die ze wil hebben. Weer gaan we schoenen kopen denk ik. Eva troont me mee naar de schoenen van haar keuze. Heel triom fantelijk doet ze de schoenen aan. Maar wat ik meteen zie is dat er zwarte zolen onder zitten. Die zolen laten strepen achter op de vloer, dus dat mag niet. Daar had Eva niet op gelet. Toch kopen we die schoenen nu niet. Nu is Eva een beetje kribbig we hoeven ook niet naar een andere winkel te gaan. De volgende zaterdag zijn we in de stad en nu is Adrie er ook bij. Adrie en Eva zijn dol op vis, dus gaan ze een visje kopen. Naast de viswinkel is een sportzaak en daar is Eva nog niet ge weest. Ze gaat kijken naar schoenen. Wij lopen er ook achter aan. Ik pak schoenen op en prijs ze aan, vind je deze niet mooi, doe deze eens aan. Maar Eva vindt ze niet goed. Adrie heeft het eens aangehoord en zit allang in de auto. In alle winkels heb ik de laatste jaren nooit zo'n goede verkoopster gezien en ge hoord dan jij zegt hij. Hij snapt daar niets van, wil je schoenen of wil je ze niet. Eva wil er geen, dus loop je maar met tenen door je schoenen. Eva gymt nu dus nog met blote tenen. Eva's schoenen zijn totaal versleten. Haar tenen steken er van voren uit en de zolen zijn helemaal glad. We gaan even nieuwe schoenen kopen, dacht ik. We gaan naar drie sportzaken. Eva heeft lange en smalle voeten, dus we moeten geen brede schoe nen hebben. Smalle schoenen zijn er ook genoeg, daar ligt het niet aan. En Eva is ontzettend kritisch wat haar schoenen be treft. Ze gaat voor een schoenenschap staan waar haar maat staat en kijkt alleen maar. Vind je deze niet leuk, vraag ik. Nee er zitten rare veters in met een glimdraadje zegt ze. Pas ze eens aan we kunnen er toch andere veters in doen. Ze wil ze niet passen want ze wil ze toch niet hebben. Ze past nog wel een paar schoenen, maar haar goedkeuring krijgen ze niet. Te veel strepen met felle kleuren, effen wit mag ook niet, geen gekleur de veters, niet te hoog en zeker geen air in de zolen. Ik ben het behoorlijk beu en we gaan naar huis zonder schoenen. in Die reis begint heel dicht bij huis. In de Segeersstraat in Mid delburg moet ooit een kralenfa- briek hebben gestaan. De Oost-Indiëvaarders van de Compagnie namen ze mee op hun reizen en gebruikte ze als betaalmiddel. Kralenfabrieken brachten genummerde staal kaarten uit waar de kralen wa ren opgenaaid. In 1985 kreeg Marja Franchimont haar eerste monsterkaart. Sindsdien pro beert ze die kaarten compleet te maken. Door op de achterkant van de kaarten de aantallen bij te houden weet ze precies hoe groot haar verzameling is. De stand sinds oktober vorig jaar: 3126 kettingen en kralen werk, 2792 potten met krlen, 405 staal kaarten met in totaal 23131 kra len. In het begin kende Marja de ach tergronden niet van de kralen. Nu kan ze over ieder kraaltje een boek schrijven. „Van een nichtje die jarenlang in Afrika heeft ge werkt kreeg ik een Chevron- kraal van een Nigeriaanse stam. Waarschijnlijk zijn deze kralen in Amsterdam zijn gemaakt. In Middelburg kocht ik op Konin ginnedag een zakje met fel rode hartjes. Geen idee waarvoor ze Naar aanleiding van het artikel in de Scheldebode van 10 april over de heropening van Groene- veld Opticiens, waarin de ver bazing wordt vermeld dat de Commissaris van de Koningin 'zomaar een winkel opende' deel ik u op verzoek van de heer Van Gelde mede, wat zijn be weegredenen waren: Zijn voornaamste reden was dat het midden- en kleinbedrijf, naast andere sectoren, voor de Zeeuwse economie een zeer be langrijke sector is. Grote bedrij ven komen meestal wat makke lijker in beeld, maar ook het midden- en kleinbedrijf ver dient het om van tijd tot tijd en al is het maar door middel van een enkele winkel als voor beeld, in de belangstelling te komen. Zeker wanneer er sprake is van verbeteringen en vernieuwin gen, die voor het toekomstper spectief van de winkelbranche van het grootste belang zijn. Hij juicht het daarom toe, dat er in de hele branche creatief aan de toekomst wordt gedacht en ge werkt. Als lid van de Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf heeft dit zijn bijzondere aan dacht. Daarbij trad hij bij de heropening graag op als be schermheer van de Stichting Behoud Hoogaars. De bereidheid van Groeneveld Opticiens om bij te dragen aan het behoud van dit cultuurhis torisch erfgoed en daarmee aan een stukje kwaliteit in de Zeeuwse samenleving was voor hem een extra reden om op het verzoek in te gaan. Drs. A.J.M. Willemse, Kabinet van de Commissaris der Koningin, Abdij 6, Middelburg. v Op wereldreis kralenland dienden. Later vond ik in België een rozekrans met dezelfde hart jes. Marja Franchinmont struint alle rommelmarkten af waar ze de meeste kralen van haar veza- meling vandaan heeft. Soms doet ze dan een bijzondere ont dekking. Onder een oude puz zeldoos vond ze kralen kettingen voor 25 cent per stuk. Het bleken kragen te zijn van Masai India nen. De eerste mens moet ook al kra len gebruikt hebben als versie ring. Volgens Marja Franchi mont zou in die tijd bij voor beeld van zalmwervels kralen kettingen gemaakt kunnen zijn. Marja Franchimont vroeg zich alleen af hoe in die tijd de wer vels aanelkaar geregen werden. Ze probeerde helmgras als rijg draad en het bleek sterk genoeg. Op de tentoonstelling zijn ook kralen uit Nepal te zien. Herders bewerken de boten van gestor ven dieren tot kralen. De meeste dierbare kralenketting van Mar ja is gemaakt van groen glazen blaadjes en oranje appeltjes die ze kreeg van haar nichtje. „Toen ze mij de ketting gaf kreeg ik ril lingen over mijn rug. Ik herin nerde mij namelijk die kettin g uit de oorlog teon ik in Rotter- Sandra Reaves-Phillips als Ethel Waters. foto richard lee VLISSINGEN Zange res/actrice Sandra Reaves- Phillips beleefde haar grote doorbraak met haar rol in de bekroonde Broadway-musical 'Raisin'. Ze trad op in de Cotton Club en in Carnegie Hall, maar stond ook op het North Sea en het Montreal Jazz Festival. Daarnaast was zij te zien in films als 'Round Midnight' en 'Lean on me'. Nu reist zij langs de Europese theaters met haar theatershow 'The Late, Great Ladies of Blues and Jazz'. Bijgestaan door vijf topmusici brengt deze vermaarde zange res/actrice in dit feestelijke programma een aantal muzika le portretten van diva's uit het recente blues- en jazzverleden. Zoals bijvoorbeeld Billie Holi day, Dinah Washington, Maha- lia Jackson, Bessie Smith en Ma Rainey. Met dit muzikale eerbetoon vierde Reaves eerder triomfen in de Verenigde Staten. En dat is geen wonder, want haar op treden swingt tot aan de achter- se stoel van het theater! Deze voorstelling vindt plaats in het kader van het Festival Cultu reel Gekleurd. Woensdag 24 april - Arsenaal theater Vlissingen - aanvang 20.00 uur. Kaarten kosten 35,00 en zijn in voorverkoop bij de VVV aan de Nieuwendijk tel. 419275. Vanaf een uur vóór aanvang zijn nog kaarten ver krijgbaar aan het theater. VLISSINGEN The Mis sions to Seamen viert het dertig jarig jubleum op passende wijze met een internationale oecume nische dienst. De dienst wordt gehouden in de Sint Jacobskerk en begint om tien uur. The Missions to Seamen wil een baken zijn voor de zeevarenden. Tijdens de dienst wordt dan ook de Zeezondag gevierd, voor de zeevarenden en hun gezinnen. In de dienst gaan de haven-aal moezenier van Antwerpen, re- verend Paul Mooney en domi nee Glashouwer voor. Zij krijgen assistentie van pater Adriaan Broeders die veertig jaar de zielzorg in Engeland op zich nam en mevrouw Setten- Meijer van de Vereniging Mari tiem gezinscontact in Vlissin gen. MIDDELBURG Op zater dag 27 april wordt op initiatief van de Franciscaanse milieu groep De Brandnetel een bij eenkomst gehouden rondom het thema: de invloed van geld en economie op ons leven. Het gaat om vragen als: welke rol speelt geld in ons leven bij de keuzes die we als consument maken? En hoe speelt dit door op het gebied van milieu, industrie en energieverbruik? Onder leiding van arbeidspastor Jan Scheffers wordt het Sloege- bied bezocht om de invloed van economie en industrie op het leef milieu te bezien. Het programma ziet er als volgt uit: 9.00-12.00 uur gezamenlijk gesprek over persoonlijk omgaan met geld en hoe dat op het milieu uitwerkt; voorbereiding van de tocht door het Sloegebied. 13.00- 14.30 uur: tocht langs enkele grote industriële bedrijven in het Sloege bied en 14.30-15.30 uur: wake op de dijk bij de kerncentrale te Bors- sele, waarbij ook de slachtoffers van de ramp te Tsjemobyl - die dag precies tien jaar geleden - worden herdacht. 16.00-17.30 uur thee en koffie en gesprek met een functio naris van EPZ-Borssele over ener gieverbruik en de spanning tussen economie en milieu. 17.30-19.00 uur afronding van de bijeenkomst, gezamenlijke maaltijd. De bijeen komst vindt plaats in De Capu chon, Jan van Hoofdkwartier 20 te Middelburg. Informatie en opga ven: Jan Idema en Wil Wouters, tel. 0118-640108. ARNEMUIDEN Mevrouw De Nood uit Arnemuiden voert actie voor een skatebaan in het dorp. Gisteren overhandigde zij met enkele kinderen ruim twee honderd handtekeningen aan het gemeentebestuur. De actie is ontstaan doordat haar eigen kinderen steeds weggestuurd werden bij de winkel van Stroy, waar je lek ker kunt skaten. „De enige plek kinderen nu kunnen skaten is de straat en dat is toch eigenlijk veel te gevaarlijk. En eigenlijk zou er best een skatebaan kun nen komen op het veldje tegen over de Polderburcht. Dat wordt toch nergens voor ge bruikt." De ware skaters uit het dorp hebben inmiddels al stapels handtekeningen bij mevrouw De Nood binnengebracht. „Soms stonden ze om tien uur 's avonds nog op de stoep met een lijstje." Marja Franchimont bij haar kralenexpositie in de bibliotheek. dam was. Deze ketingen werden gedragen als teken van Oranje gezindheid. Daar was ik toen erg van onder de indruk. Nu heb ik de ketting in mijn verzameling." Dit verhaal is kenmerkend voor de verzameling van Marja Fran chimont, de verhalen achter de kraal. Zo kwam ze ook in het be zit van een kralentakje die in Frankrijk op de graven wordt gelegd. „Wie is er nu zo brutaal om zo'n takje mee te nemen. Ik niet in ieder geval. Toch heeft ie mand er eentje voor mij meege nomen." Je kan het zo gek niet bedenken of je kan er kralen voor gebrui ken. Zo ligt er een vliegenmep per uit Kenia, afdekkleedjes voor suikerpotten, verschillende kralenspelletjes, voetenbankjes, enzovoort. In haar collectie bezit Marja Franchimont ook veel kralen die meer een religieuze betekenis hebben. Zo hangen de vrachtwagenchauffeurs in Tur kije de Massalah-talisman in hun cabine. Dit kralenvogeltje moet hen behoeden voor onge lukken. Alle verzamelingen hebben na tuurlijk hun uitersten. Voor kra len zit dat vooral in de grootte. Marja's grootste kraal ligt in haar tuin. Het is een kunststof drijver van een schip met een doorsnee van 28 centimeter die ze op het strand vond. De klein- MIDDELBURG 'Stap in de rugbywei en druk een try'. On der dit motto biedt Oemoeme- noe een kennismakingscursus rugby aan voor jong en oud. Met deze cursus wil de rugby- vereniging het misverstand de wereld uithelpen dat rugby een ruwe, harde en gemene sport is. Volgens de vereniging is rugby een snelle en opwindende sport die veel inspanning van de spe lers vereist. De cursus wordt gegeven op het sportveld Nadorst op de vrij dagavonden in mei. De eerste les is op vrijdag 26 april. De da mes zijn welkom van half zeven tot acht uur en de heren van half acht tot negen uur. Het kost een tientje. VLISSINGEN Het jongens- elftal van Het Vlot heeft het Halt schoolvoetbaltoernooi in de hoogste groep gewonnen. Het elftal doet op 24 april mee aan het Zeeuws kampioenschap voor basisscholen in Oud Vos- semeer. Bij de jongens zeventallen ging de winst naar De branding 1. Samen met het zevental van Het Vlot 3 vertegenwoordigen zij het rayon Vlissingen op de Zeeuwse kampioenschappen voor zeventallen op 8 mei in Nieuwdorp. De meisjes konden geen elftal op de been brengen. Bij de ze ventallen ging de winst naar Het Mozaiek 4 uit Souburg. Dit team gaat op 8 mei de Vlissing- se kleuren verdedigen in Oost burg, tijdens de Zeeuwse kam pioenschappen voor meisjes ze ventallen. Ook de jongens en meisjes van groep 5 en 6 deden mee aan het Halt schoolvoetbaltoernooi. Bij de meisjes ging de eerste prijs naar het team van De Branding 10 en bij de jongens was de winst voor de Theo Thijssen- school 4. Voor deze voetballer tjes zijn er geen Zeeuwse kam pioenschappen. foto harry de lange ste kralen meten amper 1 milli meter. Het zijn 72 snoertjes lichtblauwe, glazen kraaltjes in drie tinten, gemaakt in Italië. Tot en met 4 mei is de tentoon stelling nog te zien. Iedere woensdag geeft Marja Franchi mont een rondleiding en een de monstratie kraalwerktechnie- ken. Oranje en Zeeland. 11.02 De Zeeuwse Lucht: vandaag: kinderkoor De Wal noten en blokfluit ensemble van de muziekschool in Hulst. 12.05 Die 's nog van voor d'n oorlog; vandaag me vrouw Blaas uit Tholen. 13.32-14.00 Omroep Zeeland Sport, 14.25-14.30 15.25-15.30 16.25-16.30 Omroep Zeeland Sport in Langs de Lijn. 17.05- 18.00 Omroep Zeeland Sport. MAANDAG 29 APRIL 7.05-8.00 Ochtendeditie met het weer in de provincie en een overzicht uit de ochtendbladen. 8.32 Ochtendeditie met actualiteitenquiz. 9.05 Muziek door de week. 10.05 Met Aly de Boer op. 11.05 'n Uurtje Bert. 12.05-13.00 Middageditie met het spelletje Weg- wies. 13.35 De Passage met het ex positie-overzicht. 14.05 Muziek in be drijf 16.03 Sportclub De Zeeuwen, de achtergronden van de sport. 17.05- 18.12 Avondeditie met o.a. zegt u het maar DINSDAG 30 APRIL 7.05-8.00 Ochtendeditie. 8.32 Och tendeditie met o.a. actualiteitenquiz. 9.05 Koninginnedag, live reportage van het koninklijk bezoek aan Sint- Maartensdijk. 12.05-13.00 Middag editie 13.35 De Passage, met de eve nementen in de Zeeuwse theaters. 14.05 Muziek in bedrijf 16.03 Gefelici teerd! 17.05-18.12 Avondeditie met Zegt u 't maar. WOENSDAG 1 MEI 7.05-8.00 Ochtendeditie. 8.32 Och tendeditie met o.a. actualiteitenquiz. 9.05 Muziek door de week. 10.05 Zeeuwse Streken. 11.05 'n Uurtje Bert 12.05-13.00 Middageditie. 13.35 De Passage met tentoonstellingsover zicht. 14.05 Muziek in bedrijf. 16.03 Het Kanaal door Zeeland. 17.05-18.12 Avondeditie met o.a. zegt u 't maar. ARNEMUIDEN De vierdejaars studenten van de afdeling Logistiek en Technische Vervoerskun de van de Hogeschool Zeeland hebben vorige week op een ludieke wijze afscheid genomen van hun studententijd. Op dit moment lopen de studenten stage op verschillende locaties in binnen- en buiten land en woensdag kwamen zij voor de laatse keer bijeen op vliegveld Midden-Zeeland. Twaalf studen ten en twee docenten maakten van daaruit een rondvlucht boven Vlissingen, de stad waar zij vier jaar gestudeerd en gewoond hebben. Ook ging er een vliegtuig met een dankbetuiging (zie foto) de lucht in. Daarna ging de hele club nog gezellig een hapje eten. foto piet davidse DONDERDAG 25 APRIL 7.05-8.00 Ochtendeditie met het weer in de provincie en een overzicht uit de ochtendbladen. 8.32 Ochtendeditie met actualiteitenquiz 9.05 Muziek. 10.05 Vragen staat vrij. 11.05 'n uurtje Bert. 12.05-13.00 Middageditie. 13.35 De Passage, met de concertagenda en het filmoverzicht. 14.05 Muziek in bedrijf. 16.03 Rondje Zeeland met Piet Brakman; vandaag: Jacco Ricardo. 17.03-18.12 Avondeditie met o.a. Zegt u 't maar. VRIJDAG 26 APRIL 7.05-8.00 Ochtendeditie met het weer in de provincie en een overzicht uit de ochtendbladen. 8.32 Ochtendeditie met actualiteitenquiz. 9.05 Muziek door de week. 10.05 Zwemer, pro gramma over de Zeeuwse taal. 11.05 'n uurtje Bert. 12.05-13.00 Middag editie met Het Fort Zeelandia. 13.35- 17.00 Bolsjoi, programma over kunst en cultuur. 17.05-18.00 Avondeditie met Zeeuws Diep. Vandaag met Edith Breure, Peter de Koeijer en Leen Wouters. ZATERDAG 27 APRIL 9.03 Die's nog van voor d'n oorlog; vandaag mevrouw Flipse-Bijlevelt uit Middelburg. 10.03-13.00 Dag-Week, gevarieerd familieprogramma. 13.34-18.00 Omroep Zeeland Sport. ZONDAG 28 APRIL 10.02 De Tijdmachine; vandaag: ÉSB

Scheldebode | 1996 | | pagina 21